Oostenrijk neemt zonder tranen afscheid van Waldheim finale ËekUe Sowuwit ZATERDAG 25 APRIL 1992 PAGINA 27 Waarom kan het niet blijven zoals het is, of worden zoals het was? Veel Oostenrijkers hebben een soort oerangst voor veranderingen, zijn geneigd tot behoudzucht. Conservatisme, maar dat klinkt zo negatief. De onveranderd kleinburgerlijke Alpenrepubliek wil er zo graag bijhoren. Bij Europa, de grote wereld, maar dan zonder al te veel veranderingen, concessies of compromissen. En onverkort neutraal. Morgen kiest dit volk een nieuwe president. Het nog functionerende staatshoofd Herr Bundesprasident Doktor Kurt Waldheim. zal beleefd worden uitgeluid, want hoffelijke omgangsvormen zijn in Oostenrijk net zo ingeburgerd als de Dirndl-jurk. Maar tranen om het afscheid zullen niet vloeien. Eerder zal andermaal een-zucht van verlichting door de Oostenrijkse dalen gaan, zoals ook al het geval was toen Waldheim zich tegen de verwachting in niet herkiesbaar stelde voor een tweede, zesjarige ambtstermijn. „Waarom zou hij ook? In de verkiezingsstrijd zou opnieuw alles worden opgerakeld en misschien nog wel erger dan de vorige keer: het verleden, de houding van Oostenrijk, onze zalig geprezen neutraliteit". Een goede vriend kent van nabij Waldheims gewetensstrijd: doorgaan of opstappen? Hij stapt op. Austria Felix, Gelukkig Oostenrijk; maar breekt nu werkelijk een nieuw tijdperk aan? Toen de wereld geschokt kennis nam van het oorlogsverleden van Waldheim (tweede van links), viel de tot dan toe ongekroonde koning van de grijze, compromisgerichte interna tionale diplomatie van zijn voetstuk. Het is vrijwel zeker dal de socialistische kandidaat, verkeersminister Rudolf Streicher, binnenkort president van Oostenrijk is. m FOTO: F.PA Idoor FRANS WIJNANDS WENEN Van de ene dag op de andere bijna al je vrienden verliezen, op Peter Ustinov na, zoals de Nederlandse tv-kijkers I bij Van Dis onlangs merkten. I Zelden nog in het buitenland over de rode loper door de voor- 1 deur naar binnen gegaan; geen jj zakken kerstgroeten mecF met buitenlands poststempel; geme den worden alsof je aan de pest, de pokken en de melaatsheid te gelijk lijdt. Kurt Waldheim (72) heeft het allemaal ervaren toen de wereld geschokt kennis V nam van zijn oorlogsverleden. De tot dan toe ongekroonde koning van de grijze, compromisgerichte internatio nale diplomatie viel van zijn voetstuk. De politieke wereld haalde hautain de neus op en keerde hem eensgezind de z rug toe. Hij werd. zo schreef het Ameri- r kaanse weekblad Time, de meest pro- minente gevangene van Wenen. Een kluizenaar, zijn eigen huisspook in de keizerlijke Hofburg. Zijn relatiekring verengde zich tot de Weense society en de provinciale folklore-adel. Gekroon de hoofden zag hij alleen nog maar op beurzen en bij dorpsfeesten als hij w ijn koninginnen charmant begroette. Kurt Waldheim droeg van 1942 tot c 1945 een Duits officiersuniform en heeft er omdat niemand hem er ook expliciet naar vroeg niet over ge- n sproken toen hij in 1972 zijn internatio- ti nale diplomatencarrière beloond zag met de verkiezing tot secretaris-gene raal van de Verenigde Naties. Oosten rijk glom van trots om zijn geslaagde onderwijzerszoon, wiens uit Moravie j stammende grootvader indertijd nog Waclawik heette. Totdat de belastende documenten opdoken uit een nazistisch - getint verleden. 1 Paniek Gevoed door de unanieme buitenland se verontwaardiging reageerden de Oostenrijkers nogal paniekerig. Zeker j. voor hun doen, want Waldheim is waar- n' achtig niet de enige Oostenrijker die zich in de oorlog op de stroom der ge beurtenissen liet meedrijven. Want té- 2 gen de stroom inroeien vindt de met de F* natuur vergroeide Oostenrijker net zo stom als een berg ophollen. Maar Waldheim was intussen wel presidents kandidaat en later president geworden. Terwijl hij plichtsgetrouw zijn land al- leen maar wilde dienen, leek hij het nu juist ernstig te schaden. Het (westerse) buitenland had het oor deel snel gevormd: geen wonder dat de li ex-VN-secretaris-generaal zulke goede relaties had gehad met bepaalde dicta toriale staatshoofden en regimes: geen wonder dat hij kind aan huis was in de Arabische wereld. Zo n type. dat zoge- ri naamd als tolk betrokken was bij stan drechtelijke executies van partizanen c op de Balkan en joden-deportaties, of er tenminste van geweten moest heb ben zonder te protesteren. Een man die 'dus' niet deugde, nel zo min als zijn land, want elke staat krijgt immers het staatshoofd dat het verdient, niet- 'k waar rit 'n Isolement n Waldheim verschanste zich in zijn Hof- burg, zijn landgenoten trokken van de il weeromstuit een verdedigend cordon F om hem heen. Het ging immers niet langer om de persoon Waldheim al leen. maar ook om hun president. Waldheim raakte uit het nieuws, maar dat bevestigde juist zijn isolement. Het Vaticaan ontving hem weliswaar met alle egards, maar ook de handrei- - king van de paus die tegelijk een hand- wijzing leek, kon de wereld niet ver murwen. Want Waldheim diende een drachtig en internationaal gemeden te worden. Ook nadat drie kostbare, onafhankelij ke en wetenschappelijke onderzoeken in Oostenrijk, de Verenigde Staten en li Engeland unaniem constateerden dat i Waldheim moreel het een en ander ver- t weten mocht worden, maar niet dat hij nazi en/of oorlogsmisdadiger was ge weest; een conclusie die Simon Wie- senthal onderschreef. „Na ist alles doch 0 een Misverstiindniss gewesen. jf oderNee, besloot de wereld. De ej oude beschuldiging werd ingeruild voor een nieuwe. Waldheim had. gelet op zijn functie, ten minste over zijn verle den moeten praten. ..Maar hier geldt: wie geen schuld hééft, kan ook niet schuldig zijn aan het verzwijgen daar van". Dat is de slotzin van een hand zaam boekje dat de persdienst van de Oostenrijkse president over de affaire heeft samengesteld. Een krachteloze genegeerde onderbouwing van Wald- heims onschuld. j Havel „In ons geografisch Middeneuropese gebied bestaat de tendens altijd iemand te zoeken en naar voren te schuiven als een soort plaatsvervangend slachtoffer, maar tegelijk bedoeld om op die ma nier het eigen geweten te sussenaldus Vaclav Havel. president van Tsjecho- slowakije. Hij is een van de zeldzame westerse staatshoofden die Waldheim de hand hebben geschud en lang met hem hebben getafeld. Dat gebeurde al weer bijna twee jaar geleden in Salz burg, waar de schrijver-president uit Praag de Festspiele kwam openen. Via Duitsland reisde hij samen met de Duitse president Von Weiszacker naar Salzburg. Tijdens de afsluitende lunch hebben de drie lang nagetafeld en over Havels openingstoespraak gesproken. „Wie bang is om met zijn eigen verle den geconfronteerd te worden, moet ook de toekomst vrezen. De ene leugen roept de andere op. Geschiedvervalsers redden de vrijheid niet, maar bedreigen haar juist. De veronderstelling straffe loos door de geschiedenis te kunnen la veren en zijn eigen biografie te kunnen herschrijven, behoort tot de traditione le Middeneuropese waanideeën". Het was, verklaarde Havel. allemaal zeer al gemeen bedoeld, maar het leek of de schrijver uit Bohemen zijn Oostenrijkse ambtgenoot over een handvol eeu wen Habsburgse overheersing heen - alsnog de geschiedenisles las. Maar eer lijk is eerlijk: Havel verkondigde ook publiekelijk dat de Waldheim-hoycot een zinloos ritueel was geworden; ont daan van zijn aanvankelijke morele waarde, verworden tot een cliché. Veel pijn Topdiplomaat en oud-ambassadeur dr. Georg Hennig kent Waldheim per soonlijk goed en lang. Sinds enkele ja ren verbonden aan de presidentiële staf heeft hij van nabij het gewetensconflict meebeleefd dat Waldheim met zichzelf heeft uitgevochten en waarvan hij veel geleden heeft. „Moet ik op mijn leeftijd nog eens zo'n periode beleven? Gene geerd door de buitenlandse politiek, bekritiseerd in eigen land vooral door de linkse intelligentia, steeds minder populair en nauwelijks nog begre pen?". Daarom heeft hij neen gezegd. Ook al omdat een eventuele herverkie zing niet in het belang van het land leek. Dr. Hennig was erbij toen Wald heim in een veel bekritiseerde solo-ac tie en op grond van zijn oude relaties een honderdtal Oostenrijkse gijzelaars in Bagdad tussen de klauwen van Sad dam Husayn weghaalde. Hennig legt zwijgend maar veelzeggend een artikel uit The Jerusalem Post van 16 april j.l. op tafel. Drie schrijvers, on der wie de ex-secretaris-generaal van het Joodse Wereldcongres en Simon Wiescnthal, zetten in een artikel de huidige voorzitter van dat Congres, Ed gar Bronfman, op zijn nummer; onder meer omdat deze nog in 1988 'de ster van de volkerenvriendschap in goud' ontving van DDR-chef Erich Honec- ker. Volgens de auteurs heeft het Jood se Congres van de zaak-Waldheim een top-onderwerp gemaakt en zich onvol doende beziggehouden met de echte problemen van deze tijd: de herlevende jodenhaat, het neo-nazisme en het anti semitisme in de vroegere communisti sche staten. „En dat spreekt dan klaar blijkelijk namens alle joden", eindigt het artikel. De Duitse bondskanselier Helmut Kohl brengt zijn vakanties bij voorkeur in Oostenrijk door. Bij die gelegenhe den heeft hij Waldheim diverse malen 'privé' - ontmoet. In München ontving hij de Oostenrijker onlangs of ficieel. bij gelegenheid van een acade mische zitting. Op de valreep, 'een beetje laat', wordt in presidentiële krin gen in Wenen gemijmerd, maar tóch. Het Westen fronste de wenkbrauwen en het Europese Joodse Congres be schuldigde Kohl van politiek opportu nisme en gebrek aan historisch gevoel. Kohl reageerde zoals hij de laatste tijd wel vaker doet als hij kritiek krijgt. Bits. Autoritair. „Met wie ik in München praat, beslis ik zelf wel. daar heb ik geen advies voor nodig". Waldheim ge noot van het late eerbetoon, maar op dat moment had al tachtig procent van zijn landgenoten laten weten positief te staan tegenover zijn besluit om terug te treden. Het gros van het volk is openlijk of stiekem blij dat hij opkrast. Maar omdat hij de politieke en economische belangen van zijn land schaadde? Oos tenrijk afremde in de vaart der volke ren? Of het operette-imago van de Al penrepubliek door het slijk haalde? Niet of nauwelijks. Geen schade Dat is het merkwaardige van de Wald- heim-periode. Hij reisde net zoveel als zijn voorganger, maar uiteraard minder dan hij had gehoopt. Hij ontving veel gasten, maar uit andere hoeken van de wereld dan hij verwacht had en voor de rest stond hij zijn land nauwelijks in de weg. Zes procent werkloosheid is voor Oos tenrijk niet niks, maar anderzijds is het land welvarend geworden en nog. Eco nomisch ongekend sterk. Op de Euro pese economische competitieschaal tussen Duitsland en Nederland op de tweede plaats. Het land is doorzijn lig ging en handel Europeser dan uit sa menwerkingsverbanden zou kunnen lij ken. Het toerisme is alleen maar ge groeid. ook al vrezen de talrijke kleine ondernemers in die branche de nadelen van een EG-lidmaatschap en de vrije vestiging van toeristische grootonder- nemingen. Waar Nederlandse vakan tiegangers in het verleden om princi piële redenen het Griekenland van de kolonels en het Spanje van Franco links lieten liggen, is de stroom toeristen naar Oostenrijk alleen maar gegroeid. En de politieke en andere schandalen in de afgelopen jaren bloeiden in Oos tenrijk net zo vanzelfsprekend als de al penroosjes en niet door het toedoen van de boze tuinman in de Hofburg. Waldheim heeft de zich opdringende veranderingen in zijn land niet in de weg gestaan. Zijn opvolger zal ze ook nauwelijks kunnen bevorderen of beïn vloeden. Want de Oostenrijkers bepa len zélf hun toekomst, per referendum. Alles wat in het land wezenlijk aan de (grond )wet veranderd moet worden, kan alleen maar bij meerderheid in een volksstemming gebeuren. Dal geldt voor het bankgeheim negentig pro cent van de spaarders w il de anonieme rekeningen handhaven de toetre ding tot de EG, de invoering van de atoomkracht en natuurlijk de 'onbe paalde voor alle gevallen geldende neu traliteit'; Oostenrijks handelsmerk en geluksmascotte tegelijk. „De Oostenrij ker koppelt nu eenmaal zijn hele be staan. zijn hele doen en laten aan die neutraliteit. Hij denkt ook dat al het goede daaraan te danken is, de bereikte welstand voorop", analyseert dr. Hen nig. In 1955 koos het volk in een bijna fifty-fifty-verhouding voor die neutrali teit. Ondanks essentiële politieke ver anderingen in Europa wordt die ge handhaafd; als een onmisbaar deel van de eigen identiteit. „De neutraliteit is een kwestie van geloofwaardigheid", aldus kanselier Vranitzky. Overleefd Neutraliteit niet als gemakkelijke hou ding of als vlucht naar de zijlijn, want ook een 'neutraal' Oostenrijk kan en wil in Europa een volwaardige rol spe len. Desnoods past hel per gelegenheid de wet aan. zoals in de jongste Golfcri sis toen Wenen toestemming gaf aan geallieerde militaire vliegtuigen om het Oostenrijkse luchtruim te gebruiken. Natuurlijk is de neutraliteit een over leefd begrip, maar de Oostenrijkers wil len dat niet weten. De vier presidentskandidaten zijn daar om over dit soort onderwerpen be hoedzaam. terughoudend, ook al wordt de weg naar Europa als de enig juiste gezien. Behalve door de echte ouisider in de presidentsrace, de 79-jarige Groe- nen-kandidaat. Robert Jungk. Deze ac tieve historicus en futuroloog ziet de EG als een ten dode opgeschreven mo loch, beheerst door economische mach ten. Ook de atoomenergie is dit jaar minder thema dan zes jaar geleden. Toen was Tsjernobyl actueel, lang geleden schijnt het. En toch leeft Oostenrijk sindsdien met een traumatische angst dat het ooit wel ergens in een van die vele onbe trouwbaar geachte Middeneuropese atoomcentrales mis moet lopen. De verkiezingscampagne is rustig verlo pen. De publieke belangstelling was ge ring. Stad en land waren beschaafd Be plakt met keurige affiches: charmante portretten van vier achtenswaardige Oostenrijkers, van jood tot vrouw. Morgen vallen er twee af, mevr. dr. Schmidt van de liberale FPÖ en dr. Ro bert Jungk. De sociaal-democratische en christen-democratische kandidaten Streicher en Klestil vechten het onder ling in de eindronden op 24 mei wel uit: tot dan toe houden ze veel kruit droog. Haider De enige die leven en onrust in de ver kiezingsbrouwerij brengt, is de voorzit ter van de (rechts)liberale Vrijheid spartij (FPÖ). Jórg Haider, die opteert voor het kanselierschap in 1994. Terwijl intellectueel Oostenrijk gruwt van Haiders ideeën en politieke uit spraken, vindt hij bij veel landgenoten een willig oor, ook al zullen velen dat niet hardop beamen. Niemand die hem een neo nazi of een fascist w il noemen. Als voorzitter van de liberale FPÖ kan Haider theoretisch immers niet anders dan democraat zijn. Maar dan wél een democraat met uitgesproken rechtse ideeën, op het griezelige af. „Toch is het enige bruine aan mij mijn Trachten- kostuum". heeft hij eens uitdagend ge zegd. Want uiteraard kleedt de kwikzil- verige politicus uit Karinthië zich in tra ditioneel Oostenrijks kostuum. Als hij stemming gaat maken, bijvoor beeld over het buitcnlandersbeleid. de asielpolitiek, de toetreding tot de EG. kan hij eindeloos meer schade aan zijn land berokkenen dan Waldheim in zijn gouden kooi aan de Ballhausplatz ooit had kunnen doen. Daarom breekt met het vertrek van Waldheim weliswaar een andere perio de aan. maar zolang Haider in Oosten rijk politiek blijft bedrijven, wordt het er niet overzichtelijker of per definitie beter op. Het is vrijwel zeker dat de socialistische kandidaat, verkeersminister Streicher, binnenkort president zal zijn. Daarmee herstellen de socialisten dan de naoor logse traditie dat zij - Waldheim uit gezonderd de president leveren. De prijs die daarvoor betaald zou kunnen worden, is het breken van de rooms- rodc coalitie: een situatie waarbij alleen Haider (en zijn aanhang) goed garen kunnen spinnen. Austria Fenx Het nog functionerende staatshoofd Herr Bundesprasident Doktor Kurt Waldheim. m FOTO: F.PA

Leidse Courant | 1992 | | pagina 27