Ouders springen in de bres voor muziekonderwij s lieuwveen laat nieuw gemeentehuis bouwen ^ksttelefoons in Alphen geïnstalleerd Katwijker krijgt boete voor huisvredebreuk llkenburg neemt uwe brandweer- zerne in gebruik Somant LEIDEN OMGEVING *ns haalt hekken weg rond Gat van Palace Ajaxvoorzitter maakt Alphense ondernemer van het jaar bekend Geld voor opzetten monumentenbeleid jvraag voor jwvan 'tpostfabriek •trokken Oud-burgemeester Winkel doopt Esperanto-tulp ZATERDAG 25 APRIL 1992 IKE OEN HOLLANDER )WIJK - De hekken waarmee van Palace in Noordwijk we- g was afgezet zijn gisteren ver- Dat gebeurde in opdracht van ir H. Mens uit Lisse. De 1 rijkse Ondernemers Vereni- OV) had per brief hierom ver- loals bekend is het Gat van Pa- ^et van een geschil tussen de ite Noordwijk en Northside In- rits uit Lisse. Omdat de ge- bepaalde wensen van Northsi- effende de bouw van een ap- entencomplex niet wilde inwil- et Mens uit boosheid de tegels uit het plein verwijderen en plaatste hij er hekken omheen. Volgens wet houder V. Salman van ruimtelijke or dening is er nog geen enkele sprake van enige toenadering tussen beide partijen. Hij meldde dat de gemeente niet echt blij is met het feit dat het Gat van Palace er nu weer open bijligt. ..We zijn toch wel een beetje bang dat het pas aangeplante helmgras zal wor den vertrapt en dat zich zwerfvuil tus sen de helm zal ophopen. Maar we kunnen ons wel voorstellen dat onder nemers en omwonenden er blij mee zijn. Het was tenslotte bepaald geen fraai geheel met die hekken die prac- tisch ieder weekend omver werden ge trokken". De voorzitter van de NOV, L. Korbee. zei gisteren verheugd te zijn dat Mens de hekken had wegge haald. „Dit beschouw ik toch als een tegemoetkoming, als een geste aan met name de ondernemers van de Ko ningin Wilhelminaboulevard en de Parallelboulevard. Het was tenslotte geen gezicht die tralies rond het Gat. Het leek wel een soort ghetto. Nadeel kan inderdaad zijn dat er misschien kinderen door het helmgras gaan ban jeren, maar dat vind ik minder erg dan dat foeilelijke hekwerk wat er stond". Hoteleigenaar W. van Schie, die met zijn etablissement uitkijkt op het Gat, rekent erop dat het door middel van sociale controle geen troep wordt op het plein. ALPHEN AAN DEN RIJN De ondernemer van het jaar van Alphen aan den Rijn wordt op 19 mei. tijdens de Be drijven Kontaktdagen, bekend gemaakt. Dat gebeurt door Michael van Praag, voorzitter van Ajax en directeur van Schiphol Duty Free, in de tennishal van Centrum Nieuwe Slootaan de President Kennedylaan in Alphen. Dagvoor zitter is Ahmed Aboutaleb, radio- en tv-verslaggever en te vens woordvoerder van minister d'Ancona. De werkcom- missie, bestaande uit vertegenwoordigers van de KvK, VOA, OMKA, gemeente en JuniorKamer, legde na voorse lectie 20 ondernemingen voor aan de jury. De jury nomi neerde zes ondernemingen in de twee categoriën Handel- /Zakelijke Dienstverlening. SASSENHEIM - De gemeente Sassenheim reserveert dit jaar ruim 27.000 gulden voor het opzetten van een eigen monumentenbeleid. De Stichting Oud Sassenheim had liever een ton gezien, waardoor het mogelijk zou worden om voor 60.000 gulden de onderbouw van de molen 'De Speelman' te renoveren. Ieder jaar doet de gemeente bij de provincie een verzoek tot een bijdrage uit het provinciaal stads- en dorpsver nieuwingsfonds. Voor 1992 heeft Sassenheim 232.000 gulden te besteden. Naast de reserve ring voor een gemeentelijk monumentenbe leid gaat er 75.000 naar de verbetering van wo ningen. Verder wil de gemeente 30 mille uitge ven aan een kwaliteitsonderzoek van de eigen woningvoorraad. De resterende ton wordt gere serveerd in het fonds bedrijfsverplaating. Van der Neut uit raad Rijneveld RIJNEVELD Raadslid D. van der Neut (CDA) uit Hazers- woude stapt uit de gemeente raad. Tijdens de raadsvergade ring van woensdag neemt hij afscheid. F. Uljce. eveneens uit Hazerswoude. neemt de taak van hem over. Uljee was tot nu toe burgerlid van de commis sie ruimtelijke ordening. Re den voor het vertrek van Van der Neut is zijn verhuizing naar Texel. Van der Neut is sinds januari 1984 raadslid, eerst van de gemeente Hazers woude en sinds 1 januari 1991 van Rijneveld. i^jFARENDSVEEN, - ivinciale Afval Verwer- üedrijven (Proav) heeft 1 rgunningaanvraag voor iw van een composte- richting in een van de ilige Ruiten Troef op- len ingetrokken. Dat le gemeente Alkemade -eten. Wel houdt Proav kelijk de mogelijkheid nieuwe aanvraag Hiervoor moet echter heel nieuwe procedure gestart. De gemeente ide heeft deze week gehad met de rijksmi- ;pecteur over de moge- 1 van een lagere hinder- ie oor een composte- richting. Oorspronke- il ort een dergelijke in nig in categorie 5 te val- toor het verlenen van spe- estemming ging de in- Qir onlangs akkoord met t ie 4. Aangezien een ^steringsinrichting in ca- 4 alleen kan worden ge- op een afstand van mi- tweehonderd meter ^ionbebouwing, wordt nu gpcht of categorie 3 tot de jjikheden behoort. De Ruiten Troef op- staan namelijk op dan 200 meter van on- •jr de Sint Josephschool Onelplein. Idoor JANKEES FAAS NOORDWIJKERHOUT - Ouders in Noordwij ker- hout hebben een actie groep opgericht. Het is een laatste poging om het muziekonderwijs voor hun kinderen op peil te houden. Burgemeester Andel kreeg vanmorgen 255 handtekeningen aan geboden. De ouders ho pen met dit gebaar dat het college afziet van het duurder maken van het muziekonderwijs. Noordwijkerhout is niet van plan de jaarlijkse subsidie van 23.000 gulden aan de Muziek school Lisse. waar de lessen worden gegeven, te verhogen. Dit ondanks het feit dat de sa larissen van de docenten van deze school in het lesjaar 1992/1993 op CAO-niveau wor den gebracht. Dit betekent dat het cursusgeld voor een indivi duele les op jaarbasis van 770 stijgt naar 1020 gulden. Een koppelles gaat van 270 naar 400 gulden. De maat is vol vin den de ouders. J. Wildenborg is moeder van vier muzikale kin deren. „Per jaar gaat het mij 750 gulden meer kosten. Dit is onaanvaardbaar". B. Peters van Tol vindt dat de gemeente te weinig rekening houdt met de financiële situatie van de ouders. „Nog niet zo lang gele den heb ik voor mijn kind een lesfluit van 1300 gulden moeten aanschaffen. De ge meente heeft wel geld voor een peperduur zwembad, maar niet voor de muzikale vorming van een kind". De 255 handtekeningen die zijn opgehaald zijn niet alleen van ouders met kinderen op de muziekschool. Wildenborg: „We hebben ook gemikt op jonge gezinnen, waarvan de kinderen in de toekomst een muziekinstrument willen be spelen. Als de plannen van de gemeente doorgaan kunnen alleen nog kapitaalkrachtige ouders het muziekonderwijs betalen en zullen anderen ge dwongen worden af te haken". Momenteel volgen 75 cursis ten uit Noordwijkerhout muzi kaal onderwijs, terwijl er plaats is voor 100. De ouders hopen dat de meer derheid van CDA en de WD in mei in de raad het voorstel van de afdeling welzijn overneemt om de subsidie voor het mu ziekonderwijs te verhogen met 17.000. Wildenborg: ..Lande lijk wordt er acht gulden per bewoner uitgegeven aan mu ziekonderwijs. Noordwij ker- hout blijft met haar 1.50 ver achter. Het wordt tijd deze on eerlijkheid op te heffen". Bazar in Weteringbrug iEN AAN DEN RIJN Ven en slechthoren- bunnen sinds giste- nakkelijker telefo- j naar het stadskan- a Alphen. jjider G. Brussen-Leer- eft samen met direc- tiëntenzorg van zieken- ijnoord A. Boesten de lemde teksttelefoon of ficieel in werking gesteld. De wethouder deed dit door te bel len met het ziekenhuis waar evenëens een teksttelefoon is geïnstalleerd Binnen de ge meente Alphen staan ook teksttelefoons bij de brand weer en de politie en binnen kort ook op het belastingkan toor. Met de teksttelefoon is het mogelijk voor doven of slechthorenden om via het te lefoonnet te communiceren. Betrokkenen 'hebben dan naast een gewoon telefoontoe stel een teksttelefoon nodig. De teksttelefoon bestaat uit een toetsenbord en een beeld scherm. Horende gespreks partners hebben voldoende aan een gewoon toestel. Met behulp van druktoetsen kun nen zij berichten naar het beeldscherm van de teksttele foon van doven en slechtho renden zenden. Als de ge sprekspartner ook over een teksttelefoon beschikt, typt men beurtelings de boodschap met een toetsenbord naar de ander. De nummers van de verschil lende teksttelefoons in Alphen zijn: stadskantoor (01720- 81266), ziekenhuis Rijnoord (63311). politie (84699). brand weer (76644) en het belasting kantoor (80122, treedt binnen kort inwerking). Een grote bazar ten bate van de Hervormde kerk van Oude en Nieuwe Wetering ging gisteravond van start in Dorpshuis De Kern in Wetering- brug Meteen bij de opening verdrongen zich enige tientallen op koopjes beluste personen, die een rommelmarkt hadden verwacht Zij trof fen echter een bazar met spiksplinternieuwe spullen, als zelfgemaakte kinderkleertjes, houten speelgoed en kindermeubeltjes Ook stonden prachtige bloemstukken en bloeiende planten ten bate van het goede doel te koop In een aangebouwde tent konden liefhebbers een gokje wagen bij het Rad van avontuur, het ringwerpen. eenentwintigen, sjoelen, raden en nog veel meer. Prachtige poppenhuizen, een meterslang krentenbrood en nog meer unieke zaken waren de inzet bij de gokspelletjes. Vanmiddag tussen twee uur en half zes worden er ook oliebollen gebakken. De bazar is ook vanavond nog geopend tussen zeven uur en half twaalf foto wim van noort Dodenherdenking in de Marekerk LEIDEN De Marekerk is ook dit jaar op 4 mei decor voor de dodenherdenking. De herdenkingsplechtigheid voor de gevalle nen in de Tweede Wereldoorlog begint om 19.00 uur. Aanslui tend is er vanaf 19.45 uur een stille tocht die eindigt bij het mo nument bij molen De Valk waar om 20.00 uur de twee minuten stilte in acht worden genomen. iaSENBURG - De lige brandweer van :i[$iburg heeft sinds utimiddag een nieuwe veerkazerne. Het &e complex aan de .cvlietslaan werd ge lijk geopend door ji_ immandant M. Wa- e burgemeester C. *nel Walen had voor c elegenheid zelf een is vef k vervaardigd. |Jjj is bijna drie jaar com- it geweest van de r eer in Valkenburg. Op droeg hij zijn functie den D. de Vries, die de af- mi twee jaar ondercom- was. Walen is in zijn 2^d actief beeldhouwer. oft hij bijna vier maan- g rwerkt aan het kunst- de opening. Het hele NT? is 2,5 meter hoog en :r breed. Yj. ïstwerk stelt een vier- -i^or. waarom heen stalen buizen kronkelen die brand spuiten moeten voorstellen. Een brandweerhelm fungeert als windwijzer. Verder zijn er in het kunstwerk brandweer onderdelen verwerkt als een ladder en een brandweerpak. Het ontwerp van de nieuwe brandweerkazerne is afkom stig van de architekt Jan Splin ter uit Den Haag. Het gebouw bestaat uit twee lagen. Op de benedenverdieping bevinden zich kantoren, was- en kleed ruimten en een kantine. Op de bovenverdieping worden de brandweerauto's gestald. Het gebouw is uitgevoerd in don kerrode baksteen, wat alles te maken heeft met de kleur van de pakken van de Valkenburg- se brandweer. De bevolking van Valkenburg kan vandaag het nieuwe on derkomen van de brandweer bezichtigen. Verder worden er tot twee uur allerlei demon straties gegeven met als hoog tepunt een reddingoperatie door een helicopter. ZOETERMEER/DEN HAAG - Wegens huisvre debreuk in een Zoeter- meerse woning heeft de Haagse politierechter een 28-jarige man uit Katwijk veroordeeld tot vijfhon derd gulden boete. De man. die samen met zijn va der een schildersbedrijf runt. wilde september vorig jaar ver haal gaan halen bij een Zoeter- meerder van wie hij nog 3500 gulden zou krijgen omdat hij de voorgevel geverfd had. Om de man tot betalen te dwingen spraken de vader en de zoon af de man voor diens huis over de schuld aan te spreken zodat ..zijn buren het zouden horen". Toen de Zoetcrmeerder niet uit zijn huis wilde komen, klom de schilderszoon door het raam naar binnen om de man naar buiten te duwen. Daarna ontstonden duw- en trekpartijen waarbij zowel de Zoetcrmeerder als de vader en de zoon betrokken waren. Toe- gesnelde buren waarschuw den de politie. De officier van justitie eiste gisteren ook vijf honderd gulden boete tegen de vader van de Katwijker. Maar politierechter, mr. G. Urbanus. vond dal niet duidelijk uit het proces-verbaal bleek of ook de vader zich schuldig had ge maakt aan huisvredebreuk. De zoon werd conform de eis van de aanklager veroordeeld. „U moet goed beseffen dat ook al is men u geld schuldig, dit niet de manier is om die schuld te innen". De rechter verwees naar de mogelijkheid tot het inschakelen van een deur waarder. door JANKEES FAAS Het esperanto wordt door naar schatting twintig miljoen men sen over de wereld gesproken. Het bestaal uit een zogenaamd sleuteltje, waarin 7.000 stam woorden en de nodige gram matica zijn verzameld. Winkel: „Het esperanto is handig voor kinderen, omdat zij dan snel ler grammatica onder de knie krijgen Tevens kun je met es peranto makkelijker overstap pen op andere vreemde talen". iter Sinke, oud-commandant Walen en commandant De men de nieuwe brandweerkazerne van Valkenburg. foto: henk van den ende HA KR0FT EN - Nieuw- :rijgt een nieuw ge- huis. De meestge- locatie daarvoor is t eind van de WP ianweg nabij de :erweg. De provincie met deze plek al in- 3ebid. Dat maakte wet- x van openbare wer- Pulleman, giste end. plan zijn het sector- hoofd van grondgebruik, fi nancien, ruimtelijke ordening, wethouder Pulleman en het ODRP (Organisatie en Advies bureau van Nederlandse Ge meenten) gekomen. Volgens de wethouder hebben alle raadsfracties deze week tij dens een informele, besloten raadsvergadering ermee inge stemd. Begin juli neemt de raad een besluit. Het nieuwe gemeentehuis moet voldoende ruimte bieden voor de komende 15 jaar. Dat komt neer op 44 werkplekken en een oppervlakte van mini maal 2000 vierkante meter. Het alteratief: uitbreiding van een van de bestaande gemeen tehuizen in Nieuwveen of Ze venhoven viel vanwege de be nodigde ruimte af. Pulleman: „Beide gemeentehuizen heb ben een oppervlakte van 400 vierkante meter. Uitbreiding van een van de bestaande ge bouwen zou dus neerkomen op de bouw van een nieuw ge bouw waarin het bestaande pand is opgenomen". Een tweede mogelijkheid: uitbrei ding van beide bestaande ge meentehuizen viel ook af. „Twee locaties zijn slecht voor de integratie van het ambtelijk apparaat, lastig voor de bur gers en bovendien zullen de exploitatiekosten dan aanzien lijk hoger liggen", aldus de wethouder. Centraal Pulleman is enthousiast over de plannen. „De gemeente heeft de grond al in bezit. Het is een mooie centrale plaats. Als de busbaan via het Tocht- pad doorgaat, wordt het ge meentehuis ook voor de inwo ners van Zevenhoven goed be reikbaar". Over de kosten van het nieuwe gemeentehuis wilde Pulleman niets zeggen. Wel merkte hij op dat de gemeente op dit mo ment geen gelfl heeft om de ex ploitatiekosten voor een nieuw gebouw te dekken. Om de cen tjes toch bij elkaar te krijgen, worden beide huidige gemeen tehuizen verkocht. Voor het karakteristieke pand in Nieuwveen is onder andere al door Huize Ursula belangstel ling getoond. Ook denkt Pulle* man aan het verhuren van een gedeelte van het nieuwe ge bouw. met rechtop aankoop. Hij verwacht dat de eerste tijd niet alle ruimte van het nieuwe gemeentehuis nodig zal zijn. Hij sluit ook niet uit dat de rijkspolitiegroep Nieuwkoop- /Nicuwvcen/Zcvenhoven, die nog op zoek is naar een nieuwe stek, haar intrek zal nemen in het nieuwe gemeentehuis. „We hebben ze al gewezen op deze mooie plek", aldus wet houder Pulleman Een tijdspad voor de bouw van het gemeentehuis is nog niet uitgezet. Pulleman: „De eerste stap is nu om de raad op groen licht te krijgen". LISSE - Frans Winkel blijft in het nieuws. Als burgemeester van Noord wijkerhout wist hij al de pers te bespelen, maar ook als burger blijkt Win kel zijn mannetje te staan. Gistermorgen doopte de esperantist Winkel op de Keukenhof zijn esperan to-tulp. Winkel hield zoals gewoonlijk een lezing in het esperanto. Hij kwam in aanraking met het es peranto. dat 'hopende' bete kent. in de tijd dat hij rechten studeerde aan de universiteit van Leiden. „Tussen de sta pels boeken vond ik een verta ling in het esperanto van de Odyssee van Homerus. Zo doende groeide mijn interesse. Binnen drie dagen sprak ik al esperanto". De toehoorders op de Keuken hof kregen gisteren niet alleen informatie over de esperanto- tulp die thans wordt gekweekt door het Noordwijkcrhoutse bedrijf Penmngs, maar tevens over het bloemencorso. Een van de luxe personenwagens, die zich in de stoet begeeft, heeft het opschrift 'Esperan to'. De wagen, waarvan het ont werp en de versiering is ver zorgd door bloemenwinkel Meiland uit De Zilk, heeft als sponsor de Haarlemse Espe- rantobeweging. de uitgaander. dagblad-advertenties geven een hoop ple/ier.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15