LEIDEN OMGEVING „Uitstel verplaatsing Koets onaanvaardbaar" voor uitbreiding Gymnasium id&zQowumt oeciale en basisscholen werken al samen üoidw&owumt 13 „Wij proberen de mensen in Leiden te houden" Gemeente wil einde aan schorsing OMNIVERSUM ZATERDAG 25 APRIL 1992 Dod of Levend' een succes DEN - De expositie id of Levend' is volgens rganisatoren een succes orden. Een woordvoer- van het Nationaal Na- historisch Museum ,t het aantal bezoekers, le afgelopen twee weken pgezette dieren bekeken 't* op acht tot negenhon- per dag. Vandaag en gen is de expositie in het huis nog gratis te bezich- i in het kader van het onaal Museum Weekein- florgen sluiten de deuren 'Dood of Levend'. Bluesnacht in 't Spoortje: LEIDEN - De Bluesnacht in buurthuis 't Spoortje is al bijna een traditie. De vierde editie wordt ook dit keer weer gehou den in de nacht van 29 op 30 april. „Veel mensen gaan op Koninginnedag naar Amster dam. Wij proberen de mensen in Leiden te houden", aldus or ganisatrice Petra Hoogeveen. Op het programma staan op tredens van de Leidse blues band Backdoor Sneakers - die hun inspiratie vinden in Omar the Howlers, wijlen Stevie Ray Vaughan en The Fabulous Thunderbirds de Leidse muzikant-componist Rob Baars en Neerlands be kendste bluesband Flavium. Deze band speelt al ruim twin tig jaar gedegen blues-rock, bekend van onder andere 'Nightlife' en 'Nobody knows you when you're down and out'. Hoogeveen verwacht zo'n drie honderd mensen in de bene denzaal van het buurthuis. „We zouden niets zijn als buurtbewoners die avond niet vrijwillig mee zouden werken in de keuken, aan de bar en aan de deur". Financieel kwam de organisatie dit jaar name lijk in moeilijkheden, toen de Leidse Koninginnedag Vereni ging zonder opgaaf van rede nen geen subsidie gaf. De Zuid-Hollandse Popunie sprong gedeeltelijk in het fi nanciële gat. „Maar winst ma ken zullen we nooit", aldus Hoogeveen. De bluesnacht in het buurt-' huis aan de Bernhardkade 40 begint om 22.00 uur. De toe gangskaarten kosten in de voorverkoop 15,- (verkrijg baar bij café Meneer Jansen, Holverda, 't Spoortje, café 't Praethuys, café Sus Antigoon en bij Plato), aan de zaal 17,50. Dit jaar zijn er voor het eerst Bluesnacht T-Shirts te koop aan de deur. voor de prijs van 25 gulden. DEN - Het Stedelijk [inasium wil het fdgebouw aan de inlaan uitbreiden, •door hoopt de school dependances, aan de van Streefkerkstraat de Du Rieustraat, te nen sluiten. De uit- ding gaat drie miljoen len kosten, die de ge- nte zal moeten beta- omdat het Rijk niet zins is de kosten op te nemen. ens N. Smulders van de gemeentelijke directie onder wijs, bracht het geven van les in verschillende gebouwen problemen met zich mee. Het wil met deze nieuwbouw een einde maken aan het pendelen tussen deze gebouwen. De nieuwbouw zou moeten plaatsvinden tussen het hoofd gebouw en het gymlokaal. De op die plek staande voormalige conciërge-woning en een vak lokaal moeten dan gesloopt worden. In de nieuwbouw van drie etages hoog komen dan een aula en maximaal acht lo kalen. Overigens is er nog geen concreet bouwplan. Om de nieuwbouw mogelijk te maken moet het bestem mingsplan worden aangepast. Daarom zal de projectgroep Hoge Rijndijkbuurl zich op woensdag 6 mei zich over de plannen buigen. Overlast Smulders verwacht niet veel protesten van omwonenden. „De overlast zal tot een mini mum worden beperkt. Maar het is natuurlijk wel zo dat er een grotere drukte in de buurt zal ontstaan. Als dit plan door gaat krijgen ongeveer duizend leerlingen les in het pand aan de Fruinlaan". Vöorts staat er een ingrijpende renovatie van het gebouw aan de Fruinlaan op stapel. Hierbij wordt rekening gehouden met de monumentale waarde van dit pand. De renovatie, die in augustus zal beginnen, maakt het noodzakelijk dat in alle vleugels een tijdlang geen les wordt gegeven. Een aantal leerlingen zal daarom uitwij ken naar het vroegere pand van de Reinwardt-academie aan de Van de Brandelerkade. Idoor STAN VAN HAASTEREN LEIDEN - De verplaat sing van de Koets-o-theek van de Kruisstraat naar de Lammermarkt moet zo snel mogelijk plaatsvin den. Dat vinden de ge meente. de Katwijkse aan nemer Van der Plas en ex ploitant Hocuram bv, die gisteren de Raad van Sta te verzochten de schor sende werking die op de uitvoering van dit plan rust, ongedaan te maken. De gemeenteraad besloot vorig jaar dat een nieuwe Koets-o- theek kan worden gebouwd op de plaats aan de Lammer markt waar nu het voormalige Ico Athibu-pand staat. Tegen dit plan hebben omwonenden echter een langdurige bodem procedure aangespannen bij de Raad van State. Zolang er geen uitspraak is, mogen de voorbereidingen voor de ver huizing niet doorgaan. Dit langdurige uitstel wordt door betrokkenen aangevoch ten. Zo ondervinden om wone nenden van de discotheek in de Kruisstraat aanhoudende geluidshinder, omdat de disco in afwachting van de verhui zing daar geopend blijft. Aan nemer Van de Plas zegt door het uitstel met rente-verliezen te kampen te hebben. Exploitant Hocuram onder vindt nadeel van deze situatie omdat de Koets-o-theek in de Kruisstraat maar vier dagen per week geopend mag zijn. Volgens wethouder T. van Jtij van ruimtelijke ordening staat de geloofwaardigheid van de gemeente op het spel. Die heeft toegezegd dat de Koets- o-theek op een andere locatie de deuren mag openen. Herhaling Bovendien heeft uitstel vol gens de wethouder geen zin, omdat alle argumenten be kend zijn. ..We vallen in herha ling", vindt Van Rij. „De afwe ging van belangen wijst steeds in dezelfde richting, namelijk dat de Koets naar de Lammer markt moet". De gemeente meent de juiste procedures te hebben gevolgd, zodat uitstel niet nodig is. Volgens de Stichting Indus trieel Erfgoed Leiden (Stiel) zou opheffing van de schorsen de werking echter rampzalige gevolgen hebben, omdat dan niets dc sloop van het pand nog in de weg staat. Zij wil de sloop tegenhouden, vanwege de cultuur-historische waarde van het pand. Omwonenden van de Lam mermarkt zijn tegen de komst van de discotheek, omdat zij een aantasting van hun woon- en leefmilieu vrezen. Vooral het lawaai van aankomende en vertrekkende discotheekbe zoekers zou veel hinder ver oorzaken. Ook vrezen zij geluidsoverlast van de discotheek. Hocuram- vertegcnwoordiger Van der Pluim meent echter dat zoda nige maatregelen getroffen zullen worden, die dat onmo gelijk maken. Maar de buurt bewoners hebben daar twijfel over. Op 29 april zal de Raad van State zich over deze zaak uit spreken. |iN VAN HAASTEREN DEN Staatssecreta- ifallage van onderwijs lat de basisscholen en iale scholen vergaand jreren. In Leiden be er echter al een vorm samenwerking tussen schooltypen: het breedteproject. dit project profiteren ba- tolen van de kennis die eciale scholen hebben op- an met het geven van on- js aan kinderen met leer- emen. Zo wordt gepro- leerachterstanden bij 'ren vroegtijdig op te en eri te verhelpen. Op manier moet voorkomen en dat de leerachterstand oot wordt dat verwijzing een speciale school nood- ij k wordt. et kader van het zorg breedteproject zitten coördina toren van de deelnemende scholen regelmatig met elkaar om de tafel om ervaringen uit te wisselen. „Dat is belangrijk, want hierdoor hoeft niet ieder een het wiel opnieuw uit te vin den". zegt coördinator Hoog enboom. ..Het zou natuurlijk waanzin zijn als alle scholen langs elkaar heen zouderr wer ken". Om ervoor te zorgen dat elke basisschool voorzieningen heeft om kinderen met leer problemen verder te helpen houdt .de project-coördinatie de vinger aan de pols. „.Als we een probleem signaleren dra gen we oplossingen aan", zegt Hoogenboom. „Er zijn name lijk, een heleboel voprzienin- gen die een school kan treffen en waarmee een kind gehol pen kan worden". Toets Hel signaleren van problemen is natuurlijk de eerste stap. Sinds enkele jaren wordt op een groot aantal scholen het 'leerlingenvolg-systeem' toe gepast. Hierbij worden bij leer lingen regelmatig toetsen af genomen, zodat stagnatie in de voortgang van het kind voortij dig wordt opgemerkt. Problemem met lezen of reke nen kunnen namelijk door een heleboel verschillende dingen worden veroorzaakt. Er zijn kinderen die de d en de b. of de p en de q omdraaien. Ook le zen leerlingen nogal eens heel globaal: ze kijken een beetje door de tekst heen en raden wat er staat. Met diverse tech nieken kan worden opge spoord waar het is misgegaan. Door vervolgens het kind te trainen op dit 'kernprobleem' kunnen veel achterstanden worden verholpen. Om de schoolcoördinatoren wégwijs te maken met deze voorzieningen wordt hun scho ling door ervaren orthopedago gen aangeboden. Het is de be doeling dat zij op hun eigen school de kennis weer verder verspreiden. „Het project werkt heel verhel derend voor zowel de basis scholen als de speciale scho len". zegt Hoogenboom. „Ook voor de speciale scholen werpt het namelijk zijn vruchten af. Als een kind naar een speciale school werd doorgestuurd, vergde het vroeger nogal eens veel moeite om zijn leersitua tie te onderzoeken. De gege vens die de basisschool door gaf. waren niet altijd compleet. Maar nu spreken beide scho len wat meer dezelfde taal en wordt de juiste informatie ver strekt". Aan het zorgbreedteproject ne men in Leiden alleen openbare scholen deel. Katholieke en protestante scholen hebben een eigen soortgelijk project. „Het zou niet mijn keuze zijn om binnen elke zuil apart te werken", aldus Hoogenboom. „Het zou handiger zijn als alle scholen de handen ineen slaan". Singelloop Bijna drieduizend deelnemers hebben gisteren weer de jaarlijkse Singelloop gelopen. Rond half acht vertrok de slang van renners vanaf de Witte Singel en liep het 6,4 kilometer lange traject langs de Leidse Singels. Winnaar was, net als vorig jaar, Theo van de Veer. De zestiende editie van deze prestatieloop kende redelijk goede weersomstandigheden: droog, met een fris windje. Een loper van de Leidse Road Run ners met een fakkel was hekkesluiter. Daarmee werd verwezen naar de klassieke Olympische Spelen die volgende week onderwerp zijn van een themaweekeinde in het Rijksmuseum van Oudheden. De vijftienduizend gulden die de lopers met elkaar bijeen brachten, gaat naar ver zorgingshuizen in Leiden en de regio. Met het geld wordt audio-en video-apparaten voor de bewoners gekocht foto wim van noort WEEKEINDE jragen: Jankees Faas, Stan Haasteren en Rudolf ijn. Ijs i parkeergarage middenin binnenstad waar de auto's geweerd worden. Dat is het gste konijn uit de hoge id van verkeersgoochelaar ïex -wethouder Joop Wa- kamp. Want er is toch op minst heel wat gegoochel t woorden voor nodig om met elkaar te laten rijmen, bewuste parkeergarage aan de Boommarkt eten komen. Het Hoog- imraadschap Rijnland :ft daar al een eigen kleine age. Die zou het uitgangs- it kunnen zijn voor de iw van een veel groter mplaar. Een garage die deel uitmaakt van het utelhofproject. Een plan de gemeente Leiden en jectontwikkelaar MBO r een fors winkel- en cul- rcentrum met veel allure tussen Mandenmakers- :g en Stadsgehoorzaal Het verrijzen. Voor het ge- S entebestuur een belang- plan om de binnenstad er aanzien geven. Maar wil O dat uitvoeren, dan moet natuurlijk wel rendabel daarom was één van de ste eisen die daarbij op ta- kwam: parkeergelegen- d. Om de koopkrachtige nt uit de Bollenstreek naar utelhof te trekken moeten volgens MBO - hun rcedes of BMW wel dichtbij jt kunnen. Een parkeerga- e hoorde dan ook van meet an bij het plan. Dubbel gepakt „Het is de derde al in een jaar tijd. Maar dit keer jatten ze hem niet meer. Hij gaat aan de ketting. Je wordt toch aan alle kanten gepakt als invalide". foto: wim van noort ijs (2) de eerste presentatie in de- iber zetten Joop Walen- tp en zijn collega Tjeerd Rij van ruimtelijke orde- g daar nog vraagtekens bij. ets paste toch niet bij het e de komende jaren de o uit de binnenstad te ban- vreemder wordt het als dt bedacht dat de studie r de parkeergarage wer- daangekondigd in dezelfde week dat de gemeente be kendmaakt dat het autover keer in de stad met minstens de helft moet worden terugge bracht. Maar die samenloop van om standigheden vindt Joop Wa lenkamp die verkeer en eco nomische zaken in zijn porte feuille heeft, kennelijk heel gewoon. Als alles goed gaat. is het hele stadscentrum straks ontdaan van blik, en is dc vier baans Willem de Zwijgerlaan een breed uitgevallen fietspad geworden. Want dat betekent het meest drastische milieus cenario voor de verkeersaf wikkeling alhier ter stede. Au to's mogen dan alleen nog naar de parkeergarage aan de Boommarkt rijden. Even. heel even, steekt de gedachte de kop op dat alles in het werk wordt gesteld om de verkeers stroom vlekkeloos naar de Boommarkt te leiden. Want als die parkeergarage er toch komt. moet 'ie volstaan ook. Het lijkt onwaarschijnlijk dat Joop Walenkamp dat echt voor ogen heeft. Logischer lijkt het dat het gemeentebe stuur gedwongen is door MBO. Geen parkeergelegen heid, dan ook geen winkel- en cultuurcentrum, zal de keus ongeveer geweest zijn. Die prijs is kennelijk te hoog voor een echt autoluwe binnen stad. En nu maar afwachten hoe dat wordt verkocht. Leiden heeft een grappige burgemeester. Als politiek zwaargewicht heeft hij na tuurlijk alle recht om de eer op te strijken voor de daad kracht van zijn gemeente. Maar natuurlijk is Cees Goe- koop niet te beroerd om toe te geven dat het ook wel eens fout gaat. Zo had de gemeente vergun ning gegeven om een thee huis te bouwen bovenop een gasleiding in het Van der Werf-park. „Ja. wisten wij veel", moet op het Stadsbouw- huis hebben geklonken. Het theehuis moest worden ver plaatst en het kon pas acht maanden later open. Royaal gaf de burgervader de fouten toe en sprak zelfs van „een moment van onbezonnen heid". 's Mans geheime wa pen: fouten toegeven en er nog grappen over maken ook. Waarmee hij en passant al het gras voor de voeten van even tuele critici wegmaait. Het redenaarstalent van de burgemeester strekt zelfs zo ver, dat hij nota bene bij de ge dupeerden een glimlach van „is het toch nog goed afgelo pen" op het gelaat weet te to veren. Want hij stelde dat het theehuis nu in elk geval niet met de barre wintermaanden open heeft hoeven zijn, terwijl de nieuwe plek bij nader in zien veel beter is. „En dat alle maal dankzij dat foutje", scha terde Goekoop. Zoveel grap pen, daar kon niemand tegen op, en met een vrolijk gezicht werd geproost op de goede af loop. Als vrienden voor het leven kropen de eigenaar van het theehuis Korenhof en de bur gemeester in een hoogwerker om de rottige voorgeschiede nis af te sluiten met de officië le openingsdaad: het plaatsen van een vlag op het.dak. Van wie was die hoogwerker ei genlijk? Van de EWR. Was dat niet het bedrijf dat alle rottig heid inluidde door te verzui men de gasleiding op de kaart in te tekenen? Zo was dit fes tijn van 'vergeving en hereni ging' werkelijk compleet. Pyromaan Katwijk is in de ban van een pyromaan. De brandstichter blijkt bij uitstek actief in de lente. Mei 1990 kon de plaat selijke bevolking zien hoe vis- verwerkend bedrijf Ouwe hand in de as werd gelegd. April 1991 ging de visverwer- ker Parlevliet voor de bijl en het afgelopen weekeinde was autosloper Opdam de klos. Al deze branden hadden plaats in het gebied Haringka de, heel toevallig een gebied waarvoor de gemeente wo ningbouwplannen heeft. Heel vervelend die branden, veel schade en zelfs risico's voor de volksgezondheid. Maar uit eindelijk komen de branden de gemeente uitstekend van pas. Een meerderheid in de raad wil immers milieuhin- derlijke bedrijven uit het cen trum weren en een plaats ge ven in het industriegebied 't Heen. Dat valt tenminste te le zen in de nota Katwijk 2000. Pech: in 't Heen is bijna geen plaats meer en de bedrijven staan niet te trappelen om naar elders te gaan. De geheimzinnige pyromaan vindt het kennelijk allemaal te lang duren en heeft naar drastische middelen gegre pen. Jaarlijks wordt een be drijf door hem gedwongen zich te heroriënteren op ande re huisvesting. Zo is in Kat wijk een nieuwe vorm van po litiek terrorisme geboren. Planning busbanen in Sassenheim definitief SASSENHEIM - De gemeente Sassenheim heeft haar definitie ve plannen bekend gemaakt over de aanleg van busbanen. De busbanen staan gepland langs de Van Pallandtlaan tussen de af rit van de Rijksweg A44 en de Parklaan en in het midden van de Hoofdstraat tussen de 3e Poellaan in Lissc en dc Nachtegaallaan. Door de aanleg van een busbaan bij de Van Pallandtlaan zal de bestaande klinkerstrook in noordelijke richting worden verlegd. De bomenrij langs dit gedeelte kan worden gehandhaafd. De komst van een vrije busbaan betekent verder dat de rijstrook richting Rijksweg A44 en het fietspad in zuidelijke richting wor den verschoven. Voor dit doel zullen een tiental bomen sneuve len. Door al deze veranderingen wordt dc informatieplattegrond op de Ter Leedebrug met honderd meter verplaatst richting Parklaan. Op het kruispunt Van Pallandtlaan/Parklaan wordt de verkeersinstallatic op een dusdanig manier gewijzigd, dat het openbaar vervoer soepeler verloopt. De aanleg van een busbaan op de Hoofdstraat blijft beperkt tot de herinrichting van de bestaande asfaltverharding. Onderga het sensationele gevoel direct betrokken te zijn bij film beelden. die geprojecteerd worden op een scherm van maar liefst 840 m-. Als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee krijgt u een gratis entreebewijs voor het Omniversum toegestuurd. De nieuwe lezer krijgt onze krant de eerste 2 weken gratis. poteer als nieuwe abonnee ingaande. Dhr./Mevr.: Voor!.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle be/orgingl Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand (automatische betaling) f27,00 I 3 kwartaal (automatische betaling) f 79.80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 I Stuur als dank het gratis entreebewijs naar. Naam: Postcode/plaats: I Stuur deze bon ln een open-envelop - postzegel niet nodig - naar dc Leidse Courant, antwoordnummer 99K. 2501 VC Den Haag JNZ

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13