Gemeenten: Heer ma werkt gettovorming in de hand Vissers minder vaak naar zee CeidóeSomant 41 ca Werkgevers moeten rapporteren wat ze voor allochtonen doen I „Pronk vergeet belang van oceanografisch onderzoek" r BINNENLAND Tunnels voor kleine dieren onder wegen BVD-dossiers behandeld achter gesloten deuren Onderzoek AH-moordn mogelijk heropend ft SUSkE EN WISKE - I)E SCHERPE SCORPIOEN VRIJDAG 24 APRIL 199: OLDENZAAL - De Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten gaat een aantal tunnels voor kleine dieren aanleggen on der drie provinciale wegen rond Oldenzaal. Nogal wat marters, vossen, dassen en padden wor den het slachtoffer van het druk ke verkeer op de wegen. De aanleg van de tunnels heeft alles te maken met het succes van het 'eco duct' en enkele andere tunnels voor dieren in de nieuw aan te leggen rijks weg A-l. Natuurmonumenten betreurt de komst van die weg. maar is /eer te vreden over de wüze waarop Rijkswa- terstaat voorzieningen heeft getroffen om de schade voor de fauna zo klein mogelijk te houden. Volgens S. Algra. inspecteur van Natuurmonumenten in Overijssel, zijn de effecten van de wild- tunnels in de A-l spectaculair. „Al in de aanlegfase maken de dieren op gro te schaal gebruik van deze voorzienin gen" Dit succes heeft de vereniging doen besluiten soortgelijke voorzienin gen te treffen op provinciale wegen waar veel dieren een oversteek niet overleven. De tunnels bestaan uit bui zen met een diameter van 30 a 35 cm. Via rasters worden de dieren naar de buizen geleid. Voor de tunnels heeft Natuurmonumenten een bedrag van 100.000 gulden beschikbaar. DEN HAAG - De beslis sing van het ministerie van binnenlandse zaken om de hoorzitting in de Arob-procedure over de inzage van BVD-dossiers achter gesloten deuren te laten plaatshebben, is de Vereniging Voorkom Vernietiging in het ver keerde keelgat gescho ten. Het argument dat „de aard van het onderwerp" zich niet leent voor een openbare zitting, acht de vereniging onjuist. Zij heeft vandaag bezwaar gemaakt te gen de beslotenheid. Volgens woordvoerder mr. R. van Dijk van de Raad van State staat het de overheidsin stantie die de betrokkenen hoort in principe vrij of de zit ting openbaar is. maar is open heid zeer gebruikelijk In de wet is volgens Van Dijk niets vastgelegd. De Vereniging Voorkom Ver nietiging en 180 leden van de vereniging zijn de eersten die inzage eisen in de dossiers van de inlichtingendiensten, voor dat die worden vernietigd. Na een negatieve beschikking van minister Dales van binnen landse zaken hebben zij Arob- beroep aangetekend. Als eer ste stap wordt de vereniging op het ministerie gehoord. Naar verwachting volgen deze zo merde 180 leden. Ook eist de vereniging, zoals zij eerder in verzoeken aan de orde stelde, informatie over de structuur van het BVD-arehief, afnemers van BVD-materiaal. leveranciers en de procedure van de vernietigings-operatie. Daarnaast zal zij betogen dat de nieuwe inzagebeschikking voor dossiers ouder dan dertig jaar onverwijld moet worden toegepast. Behalve de groep van 180 en de Vereniging Voorkom Ver nietiging hebben 1100 anderen inzage in hun dossier geëist. Een tweede groep van 118 heeft 6 april van de BVD inza ge geëist. 144 mensen eisen in zicht in de dossiers van de Mi litaire Inlichtingendienst, er liggen 666 verzoeken bij 148 burgemeesters om inzage bij de desbetreffende Plaatselijke Inlichtingen Diensten en 175 verzoeken bij 20 Rijkspolitie korpsen om inzage bij de Dis tricts Inlichtingendiensten. ARNHEM - Er bestaat volgens de Arnhcmsefi tie een grote kans dat het onderzoek naar de iZ-j 1990 gepleegde overval op een Filiaal van mJ Heijn in Oosterbeek wordt heropend. Bij die£ val werden twee personeelsleden gedood. Aa ding voor het mogelijke nieuwe onderzoekTJ verklaring van een bekende Hilversumse t^.. neel. vanavond in het TROS-programma 'C^j Time'. De man noemt drie namen van beki| van hem die verantwoordelijk zouden zijn vol,, overval. De Hilversummer, die zelf vast zit o&je denking van moord op zijn ex-vriendin, zou rnTe drie mannen eerder een overval hebben gepLr op een AH-filiaal in Baarn in oktober 1989. IiL, voor de informatie hoopt hij een deal met justiL kunnen sluiten. Persofficier mr. J. Koers heeftL ter al laten weten niets voor een deal te voelen.L, DEN HAAG Staatsse cretaris Heerma (volks huisvesting) blijft erbij dat een bedrag van elf mil jard gulden in de periode 1990 tot 2005 voldoende is om de stadsvernieuwing te voltooien. De Vereni ging van Nederlandse Ge meenten (VNG) acht het niet denkbeeldig dat Heerma met zijn beleid gettovorming in de hand werkt. Juist in de oude stadswijken waar al grote problemen als verpaupering en criminaliteit zijn, moeten sociale vernieu wing en stadsvernieuwing vol gens de VNG hand in hand gaan. De gemeenten menen dat bij na het dubbele nodig is van het bedrag dat Heerma op tafel wil leggen. Heerma vindt de argu menten van de gemeenten niet overtuigend, temeer daar uit recent onderzoek blijkt dat de kwaliteit van de woningen in de steden beter is dan werd ge dacht. Heerma zei dat gisteren bij de presentatie van de nota beleid voor stadsvernieuwing in de toekomst (Belstato). Deze nota wijkt, ondanks kritiek van gemeenten en provincies, nauwelijks af van de ontwerp- versie, die een half jaar gele den verscheen. Volgens Heerma betekent stadsvernieuwing het wegwer ken van achterstanden in voor oorlogse wijken. Daarmee is eind jaren '70 een begin ge maakt. Heerma meent dat ge rekend vanaf 1990 nog elf mil jard gulden nodig is om het proces te voltooien. Rond 2005 is de stadsvernieuwing ..af', zo verwacht de staatssecretaris. De gemeenten zijn het daar mee niet eens. Zij vinden dat het opknappen van naoorlogse wijken ook tot de stadsver nieuwing behoort. Verder me nen de steden dat er meer geld moet komen voor bodemsane ring. Zij zijn ook minder opti mistisch dan de staatssecreta ris over de bijdragen die parti culieren in de stadsvernieu wing zullen steken. Heerma is echter van mening dat de naoorlogse wijken kun nen worden verbeterd met de inkomsten die de verhuurders krijgen uit de extra huurverho ging (5.5 in plaats van 3 pro cent per jaar) die sinds vorig jaar van kracht is. Voor het overige acht hij de aannames van de gemeenten te somber. Het kabinet schuift de verant woordelijkheid voor de stads vernieuwing ten onrechte af op de gemeenten, zegt de VNG in reactie op dc presentatie van de nota. De VNG vindt dat Heerma onverantwoorde risi co's neemt. De VNG blijft van mening dat de stadsvernieuwing in grote problemen komt als staatsse cretaris Heerma de komende 15 jaar slechts 11 miljard gul den aan stadsvernieuwing be steedt. Volgens een eerder door de VNG gepresenteerde beraming zou er minimaal 20 miljard besteed moeten wor den aan het verbeteren van woonwijken en stadsdelen. V v V y Werkbezoek Alders Minister Alders van VROM bracht gisteren een werkbezoek aan de voormalige gasfabriek in Hengelo Op de foto grijpt hij in de teerachtige substantie die uit het zand loopt van het zwaar vervuilde terrein. De ver ontreinigde grond uit Hengelo wordt per spoor vervoerd naar Utrecht waar deze termisch wordt gerei nigd Daarna wordt het zand grotendeels weer terug gestort op het terrein in Hengelo Volgens Alders le vert deze manier van reinigen grote voordelen op foto anp door DICK HOFLAND DEN HAAG - Werkge vers met meer dan tien personeelsleden worden verplicht een rapportage over allochtonen op te stellen. Daarin moet staan wat zij voor deze groep doen. Als werkgevers hun verplichtingen niet nako men of een flutplan heb ben opgesteld kunnen sancties volgen. Dat is de kern van het wets voorstel dat minister De Vries van sociale zaken en werkgele genheid nog voor het zomerre ces naar de Tweede Kamer wil sturen. Het arbeidsbureau en de on dernemingsraad van betrok ken bedrijven krijgen het recht de informatie over het minderhedenbeleid op te vra gen De werkgever mag dit niet weigeren. De Vries rea geert met zijn voorstel op het unanieme advies dat de Soci aal-Economische Raad (SER) eind maart uitbracht over het arbeidsmarktbeleid voor etni sche minderheden. „Ik wil geen dictaten opleggen. Ik ge loof meer in overreding en een gezamenlijke aanpak", zegt De Vries in het mei-nummer van Ondernemersvisie, het maandblad van het KNOV. De Vries ziet weinig in een openbare rapportageplicht waarvoor de oppositiepartijen VVD. D66 en Groen Links zich sterk maken. De Vries over dit voorstel: ..Het brengt, aange zien je over zo'n 15.000 bedrij ven praat, veel te veel romp slomp met zich mee. Boven dien loopje het risico dat actie groepen en de pers nogal selec tief zullen zijn met het uitkie zen van bedrijven die vanwege een tekortschietend allochto nenbeleid aan de schandpaal worden genageld". De Vries vindt tevens dat zwaar en onaangenaam werk beter moet worden betaald om de langdurige werkloosheid, vooral onder minderheden, te rug te dringen. „Gelukkig be gint de ondernemer te besef fen dat hij voor het vervullen van zijn vacatures steeds meer op allochtonen is aangewe zen". aldus De Vries. /ef Óoe mar, he Ik Oen fern ieurnut hêtr \Jnkt ii etronfetuM1 [en rUrekhêim [te/in heeft har opftmmen'ftijemetm/ DEN HAAG - Nederland se vissers mogen vanaf volgend jaar minder vaak naar zee om hun quotum vol te vissen. Dit blijkt uit de structuurnota Zee- en Kustvisserij die minis ter Bukman (landbouw, na tuurbeheer en viserij) gisteren heeft gepresenteerd. In de nota. die de naam „Vissen naar Evenwicht" draagt, zet Buk man zijn beleid tot het jaar 2000 uit. Grootste probleem in de visse rij is dc structurele overbevis- sin& Een ingewikkeld sy steem van regelgeving en een intensieve controle van de vis serij hebben niet kunnen voor komen dat er nog steeds meer vis wordt gevangen dan is toe gestaan. In zijn nota erkent Bukman dat verdergaan op de huidige weg geen zin meer heeft. Het systeem legt een te zware last op zowel de visserij als op de overheid, zo zei hij gisteren. „Het schept een draagvlakprobleem bij de vis sers en een gigantisch contro leprobleem bij de overheid". Een nog zwaardere inzet van de Algemene Inspectiedienst vindt Bukman niet reëel. Niet de vis die aan land wordt gebracht moet voortaan wor den geteld, maar het aantal da gen dat de vissers op zee ver toeven. Bukman heeft in Brus sel voorgesteld om de vangst quota te vervangen voor een zeedagenregeling. Het is onze ker of de overige EG-lidstaten dat voorstel zullen overnemen. In afwachting van een EG-be- sluit wil Bukman daarom al vast in eigen land de zeedagen beperken. Momenteel heeft elk van de 600 kotters een gemiddeld aantal zeedagen van 170. In de praktijk blijkt dat te veel te zijn, waardoor er te veel wordt gevangen. Daarom wordt de komende jaren het aantal zee dagen per visser terugge schroefd naar gemiddeld 110 of 120. Daarnaast moet de kottervloot verder worden ingekrompen. Hoeveel kotters er moeten ver dwijnen. wordt deze zomer duidelijk. Voorlopig wordt er gesproken over tien vissersbo ten. De milieu-organisatie Werkgroep Noordzee vindt echter dat er veel forser moet worden gesneden in de vloot. „De huidige vloot heeft een veel te grote overcapaciteit. Er moeten zeker honderd kotters verdwijnen", aldus een woord voerder van de Werkgroep. „Om werkloosheid te vermij den moeten de kotters worden vervangen door kleinere sche pen". Minder zeedagen met kleinere schepen betekent im mers minder vis. In een eerste reactie op de nota Vissen naar Evenwicht zegt voorzitter D. Langstraat van het Produktschap voor Vis- en Visprodukten de beperking van het aantal zeedagen niet onlogisch te vinden. „Het is reëel dat er een verband wordt gelegd tussen individuele vangstquota en het aantal zee dagen per visser. Daar hebben we zelf in het verleden ook op aangedrongen". Een verplich te sanering van de vissersvloot wijst Langstraat bij voorbaat af. De produktschapsvoorzitter zegt uitermate kritisch te staan tegenover het voorstel om delen van de Waddenzee en de Oosterschelde te sluiten. Langstraat vreest dat de schelpdieren sector hierdoor enkele rake klappen oploopt. Het voorstel om in jaren van schaarste de kokkels te reser veren voor de vogels, wordt als onacceptabel van de hand ge wezen. Nachtelijk bezoek Sevilla Het Nederlandse paviljoen van de wereldtentoonstelling in Sevilla 'by night' Iedere nacht kunnen bf> kers tot 4.00 uur het terrein bezoeken 's Nachts is goed te zien hoe het koelwater als parels lan^i Twaronwanden naar beneden sijpelt. De tentdoekachtige wanden van het paviljoen zijn gemaakt vd^ supersterke kunstvezel Twaron F0< Standaard Uitgever^ Wavery Productions DEN HAAG - Directeur J. Stel van de Stichting Onder zoek der Zee (SOZ) in Den Haag vindt dat de recente nota 'Een wereld van verschil' over het Nederlandse ontwikke lingsbeleid van de minister van ontwikkelingssamenwer king behoorlijk achterloopt bij documenten van andere ont wikkelingsorganisaties. zoals de UNEP. Unesco. Wereldbank en de EG. De bewindsman besteedt in zijn beleidsnotitie nauwelijks of geen aandacht aan de rol die oceanen, zeeën en kustgebie den vervullen bij de wereld voedselvoorziening. De direc teur van de stichting, onder deel van de Nederlandse orga nisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek NWO, kan de ge ringe aandacht voor oceano grafisch onderzoek in de nota niet rijmen met het feit dat bij na zeven van de tien mensen op aarde in kustgebieden le ven. Daar komt bij dat juist Ne derland over een grote des kundigheid op het gebied van het zee- en kustonderzoek be schikt. aldus dr. J. Stel giste ren tijdens een persconferen tie over een aanstaande expe ditie in het noordwestelijk deel van de Indische Oceaan. Oceanografisch onderzoek is naar de mening van de SOZ- directeur dringend nodig om voorspellingen te kunnen doen over de eventuele gevol gen van klimaatsveranderin gen ontstaan onder invloed van menselijke activiteiten - voor de voedselvoorziening en het leven in de kustgebieden. Het beheer van het marinemi lieu vereist volgens hem een gedegen inzicht in en kennis van de fysische, chemische en biologische condities daarvan. Veel van de complexe oceani sche kringloop is echter nog niet goed bekend. „Steeds dui delijker blijkt dat we over on voldoende gegevens beschik ken om eventuele veranderin gen van ons klimaat te kunnen inschatten aldus Stel. Maandag 4 mei vertrekt het onderzoeksschip 'Tyro' van de SOZ van Texel voor een reis van elf maanden naar de Indi sche Oceaan. Daar zal de rol van de moesson in het klimaat systeem worden bestudeerd. De Nederlandse oceanografen zullen daarbij samenwerken met wetenschappers uit ande re landen, waaronder Kenya, Pakistan en de Seychellen. Onderzoek in het noordweste lijk deel van de Indische Oceaan is van belang, omdat het klimaatsysteem hier in vloed heeft op het verloojK de processen in andere d van de wereld. Grote en II durige expedities zijn voli dr. J. van der Land. voora van de SOZ, nodig om I langrijke lacunes in de ka van het oceanografisch^ steem op te heffen". Een betere kennis is, zo z voorzitter, niet alleen va lang voor de beheersinglj het wereldmilieu. Ook de gebieden ter plaatse ku bijvoorbeeld met het oog cj visserij profiteren van i" sultaten van het onderz.oeï I

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4