Patiënt in de knel door :omplexe gezondheidszorg" Resultaten hersenoperatie bij epilepsie bemoedigend inderwijsbonden vroeger in actie tidóc Souoatit BINNENLAND 3 lurgemeester Goes acht anblijven 'niet zinvol' WDM: dienstplicht mag verdwijnen Libië wijst diplomaat uit „Ziekenhuizen moeten in weekeinde gaan opereren" Onderscheiding voor oudste man van Nederland I Vader vast na weigering zoon over te dragen aan voogdes DONDERDAG 23 APRIL 1992 CS - Burgemeester Seinstra van Goes acht hervatting van werkzaamheden niet zinvol meer. Hij heeft dit via de Zeeuw- wnmissaris van de koningin aan minister Dales kenbaar ge kt. Seinstra heeft de bewindsvrouwe gevraagd in overleg definitieve regeling te treffen. Dit maakte de gemeente Goes jravond bekend. In een brief aan de gemeenteraad schrijft istra dat er geen uitzicht is op herstel van de verhoudingen de vier wethouders. Eind maart sprak de gemeenteraad in besloten vergadering de opvatting uit dat aanblijven van stra zo goed als onmogelijk was. De Goese burgemeester medio maart met verlof toen bleek dat de burgemeester vijfduizend gulden onterecht had gedeclareerd en zich ildig had gemaakt aan 'oncollegiaal gedrag'. Wethouder G. rebout besloot onlangs om begin mei zijn functie neer te leg- omdat hij zich eerst verantwoordelijke als wethouder van fi- ;iën voor de onrechtmatige betalingen aan Seinstra. UTRECHT - De Vereni ging van Dienstplichtige Militairen (WDM) vindt dat de dienstplicht kan worden afgeschaft. De 14.000 leden tellende WDM was altijd een ver klaard tegenstander van een beroepsleger. De soldatenvakbond meende dat een democratische krijg- macht beter gewaarborgd werd als er veel dienstplichtige soldaten deel van uitmaakten die 'voeling' hadden met de burgermaatschappij en niet uitsluitend beroeps. Maar gis teren besloten de leden in overgrote meerderheid dat dat oude standpunt achterhaald is en dat de democratisering en vermaatschappelijking van de Nederlandse krijgsmacht zo ver zijn voortgeschreden dat die krijgsmacht het zonder dienstplichtigen verder wel af kan. „Wij hebben niet meer de vrees dat met het vertrek van de dienstplichtigen binnen de krijgsmacht ook de democrati sering weer verdwijnt. Ook de vrees voor een staat binnen de staat, laat staan voor een kolo- nelscoup of zo iets dergelijk is niet meer reëel", aldus woord voerder C. de Leeuw van de WDM. Mede dank zij de in spanningen van de WDM is de krijgsmacht volgens de Leeuw in de loop der jaren steeds meer een modern (krijgs)bedrijf geworden. Een andere reden om de dienst plicht vaarwel te zeggen is vol gens de WDM dat de maat schappelijke gevolgen voor de dienstplichtigen steeds groter worden. Gemeenten bewaren verboden verdelgers DEN HAAG - In bijna de helft van de gemeentelijke bewaar plaatsen voor ongedierte-ver- delgcrs zijn niet-toegelaten be strijdingsmiddelen opgesla gen. Ook particuliere bedrij ven houden vaak verboden gif stoffen op voorraad. Dit is ge bleken uit een onderzoek van de milieuinspectie. Bij de in to taal 998 onderzochte bewaar plaatsen is in totaal 19.873 kilo verboden materiaal aangetrof fen. Volgens het ministerie van VROM is een en ander het gevolg van onvoldoende con trole en een slecht beheer van de bewaarplaatsen. DEN HAAG - Libië heeft gisterochtend een Nederlandse diplo^ maat uitgewezen. De tweede man van de ambassade, mr. Z.F. ba ron van Dorth tot Medler, moet binnen een week het land verla ten. aldus het ministerie van buitenlandse zaken. De uitwijzing werd verwacht, nadat België vorig week in overleg met zijn Be- neluxpartners Libische diplomaten had uitgewezen die mede in Nederland. Luxemburg en bij de Europese Gemeenschap waren geaccrediteerd. De uitgewezen diplomaat was de op een na hoog-* ste in rang van de Libische ambassade in Brussel - officieel het Volksbureau van de Libische Jamahiriya. Met de uitwijzing van Libische diplomaten gaven de Beneluxlanden gehoor aan een verzoek van de Veiligheidsraad, dat de uitlevering van twee van aanslagen op vliegtuigen verdachte Libiërs wil afdwingen. De Nederlandse ambassade in Tripoli omvat thans nog een tijdelijk zaakgelastigde, een kanselieren administratief personeel. (ECHT De patiënt igt in de knel te komen jr de complexe organi- van de gezondheids- Gebrek aan coördi- fe en integratie van de Dze organisaties in de jndheidszorg kan lei- i tot veel onnodig men- jk leed. waarschuwing uitte Idr. A. H. M. Kerkhoff van- in zijn oratie ter gelegen- van zijn benoeming tot leraar aan de Twentse •rsiteit. Kerkhoff, die in ite parttime gaat doceren het functioneren van de idheidsdzorg, is al docent ride rijksuniversiteit Leiden levens medisch directeur de basisgezondheids- Jst in die stad. Door gebrek (coördinatie in de gezond- iszorg weten de patiënten letterlijk en figuurlijk ij meer waar ze het zoeken aldus het betoog van Als voorbeeld noemt ,jen patiënt die een hersen- jding heeft gehad. In de K na zijn terugkeer uit het *pnhuis melden zich niet ter. dan negen hulpverle- r, aan zijn bed. Ze raken de £nt geen van allen aan en in zoveel tegenstrijdige ad en dat de echtgenote op "begeven moment radeloos jlarm nummer belt met het (gende verzoek om haar i ROTTERDAM - „De zie kenhuisdirecties in Neder land moeten zich meer zor gen gaan maken over de lan ge wachtlijsten, die er voor sommige operatieve ingre pen bestaan. Het is eigenlijk een schande dat de zieken huizen er niet in slagen die problemen binnen de eigen personele organisatie op te lossen". Dit zei R. Krikke, algemeen directeur van de Stichting Ziekenfonds Rotterdam (SZR) gisteren bij de presen tatie van het jaarverslag over 1991. Door de lange wachtlijsten, voor bijvoorbeeld oogopera ties en orthopaedische ingre pen, prijzen de ziekenhuizen zich uit de markt. Krikke vreest dat als de ziekenhui zen geen maatregelen ne men om de achterstand weg te werken door 's avonds en in de weekeinden te gaan opereren, de aanwezige ken nis zal verdwijnen naar pri- véklinieken. Hoewel het Rotterdamse zie kenfonds tot nu toe geen overeenkomsten met privék- linieken heeft gesloten, wordt dit in de toekomst niet uitgesloten. Privéklinieken zullen dan wel aan een aan tal voorwaarden moeten vol doen. Zo zal er een overeen komst moeten zijn met een ziekenhuis om de continuï teit van de zorg bij complica ties (vooral 's nachts) te waarborgen. Bovendien zul len de tarieven concurrerend moeten zijn ten opzichte van die in de ziekenhuizen. In Rotterdam en omstreken zijn momenteel dertien pri véklinieken. man per ambulance te komen halen. Kerkhoff: „Niet de mondige, moderne consument ver dwaalt in het complexe ge bouw van de gezondheidszorg. Veeleer zijn het mensen die zo ziek zijn dat ze de tel kwijtra ken en vervolgens zwijgend ten onder gaan. Mede door hun machteloos zwijgen is de pre cieze omvang van het pro bleem niet bekend. Er zijn ech ter aanwijzingen dat het gaat om het topje van de beruchte ijsberg". Kerkhoff zet zich in zijn oratie onder meer scherp af tegen de vrije-marktgedachte als uit gangspunt voor herstructure ring van de gezondheidszorg. Patiëntvriendelijkheid Het Landelijk Patiënten/Con sumenten Platform (LPCP) en het onderzoeksbureau Bakke nist Management Consultants hebben een methode ontwik keld om de patiëntvriendelijk heid van een ziekenhuis in kaart te brengen. Het door WVC gesubsidieerde onder zoek is gisteren overhandigd aan staatssecretaris Simons (volksgezondheid). Uit experimenten in drie zie kenhuizen is naar voren geko men dat patiënten directer wil len worden betrokken bij hun behandeling en meer informa tie willen over risico's en bij werkingen. De onderzoekers zien zeven aspecten aan pa tiëntvriendelijkheid: accom modatie, organisatie, informa tie, steun, bejegening, zelf standigheid en evaluatie. An dere punten zijn: informatie over reden en duur van wach ten in poliklinieken, maar ook over klachtenregelingen, beter contact met ziekenhuismede werkers en mogelijkheden voor ontspanning en beter uit geruste wachtkamers. De onderzoekers bepleiten de instelling van een landelijk on- dersteuningspunt. Verder ad viseren zij verzekeraars pa tiëntvriendelijkheid als een criterium te gaan zien bij het aangaan van overeenkomsten met ziekenhuizen. Burgemeester W. de Vrey-Vringer van Nieuwkoop speldde de 108-jarige J. van Capel de eremedaille in zilver op I FOTO: HENK VAN DEN ENDE door JANKEES FAAS NIEUWKOOP De 108-jarige J. van Capel uit Nieuwkoop was ontroerd toen hij gister middag in het bejaardentehuis 't Koethuis de eremedaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau in ont vangst nam. Van Capel kreeg de onderscheiding op zijn ver jaardag opgespeld door burge meester mevrouw de Vrey- Vringer, omdat hij de oudste man van Nederland is. Van Capel verslaat met twee jaar een man uit Drachten, die met 106 jaar in leeftijd hem op volgt. Van Capel doet alleen onder voor twee vrouwen uit Den Haag en Sint Johannesga, die 109 jaar oud zijn. Van Capel, die op 22 april 1884 in Nieuwkoop werd geboren, heeft tachtig jaar lang in het Nieuwkoops plassengebied ge werkt als rietsnijder, mospluk ker en baggeraar. Hij had in zijn jonge jaren een zelfstan dig bedrijf en werkte seizoens gebonden met een man of acht personeel. Rond 1900 werd nog veel met de hand gedaan. Zo werden grote hoeveelheden bladriet, dat onder meer werd gebruikt voor het afdekken van bollen velden, met de hand gesneden en later met een roeiboot afge voerd. Voorts maaide Van Ca pel het mos, dat vaak weer als verpakking diende voor plan ten bij de boomkwekerijen in Boskoop. Als baggeraar heeft Van Capel bijgedragen tot de ontwikkeling van een belang rijk natuurgebied in het Groe ne Hart van Holland. Van Capel trouwde op 5 mei 1911. Zijn echtgenote overleed in november 1942. Hij bracht 14 kinderen groot. Pas op 105- jarige leeftijd verhuisde Van Capel naar 't Koetshuis. Afge zien van een operatie aan zijn hand, enkele weken geleden, verkeert de 108-jarige nog al tijd in goede gezondheid. )ortvliegtuigje neergestort I sportvliegtuigje van het Test- and Trainingscenter (TTC) in Hoeven is gisteren door een nog onbekende oorzaak neergestort op onbe- iwd terrein in het Brabantse Oudenbosch. De piloot uit Nagele en de passagier uit Zwolle kwamen met de schrik vrij. De piloot is vlieger in fiding bij de luchtbasis Woensdrecht. In zijn vrije tijd huurt hij regelmatig een sportvliegtuigje bij het TTC. FOTO: GERARD VAN OFFEREN NOORDWIJK - De resul taten van hersenoperaties bij patiënten met een ern stige vorm van epilepsie zijn zo bemoedigend dat artsen deze ingreep in toe nemende mate verrich ten. Er is zelfs een ten dens dergelijke neurochi- rurgische behandelingen bij patiënten op jongere leeftijd toe te passen dan tot nu toe het geval is. Op een internationaal weter* schappelijk congres over nieu we ontwikkelingen in de be handeling van epilepsie in Noordwijk bleek vandaag dat dank zij de ontwikkeling van nieuwe medische apparatuur de laatste tijd grote vooruit gang is geboekt bij de behan deling van epileptici die niet gebaat zijn bij medicijnen. De enige uitweg voor hen is dik wijls een hersenoperatie. „De nieuwe technologische moge lijkheden waarover wij nu be schikken, maken de kans op een succesvolle behandeling veel groter", aldus prof.dr. A. Aldenkamp van het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. Hij is een van de organisatoren van de wetenschappelijke bij eenkomst. Effect De tot nu toe verrichte neuro- chirurgische behandelingen, die nog niet tot het standaard pakket van de gezondheids zorg behoren, tonen aan dat de methode bij 90 procent van de patiënten effect heeft. Op de conferentie in Noordwijk, waaraan vandaag en morgen 500 deskundigen deelnemen, bleek dat dit percentage overal in de wereld wordt gehaald. Van alle epilepsiepatiënten die tot nu toe een hersenoperatie ondergingen, was 70 procent na de ingreep volledig vrij van aanvallen. Bij 20 procent van hen verminderde het aantal aanvallen met meer dan de helft. De behandeling had bij 10 procent van de patiënten echter geen effect. HAAG - De vier grote onden in het onderwijs, )P, PCO. KOV en NGL, eerder actie voeren over alarisachterstand dan was ^ekondigd. Nu in het kabi- onenigheid lijkt te bestaan r nieuwe bezuinigingen op erwijs, vinden de bonden ze niet langer kunnen 'aten. regionale bijeenkomsten be sloten wanneer en hoe de ac ties zullen plaatsvinden. Aan vankelijk wilden de bonden in mei en juni hun leden consul teren. Gisteren is echter beslo ten dat de leden op 11 mei hun mening kunnen geven. Vol gende week krijgen de scholen een enquête toegestuurd waar in de leraren mogen aangeven welke actievorm zij kiezen. De bonden stellen vier moge lijkheden voor: een landelijke demonstratie, een „estafettes taking" van een halve dag (on der het motto „Tien procent minder werken voor tien pro cent minder loon") of van een hele dag, ofwel het opschorten van de medewerking aan de grote operaties in het onder wijs. Dat slaat dan bijvoor beeld op veranderingen als de basisvorming. 'Weer Samen Naar School' en het formatie budgetsysteem. Ook kunnen de leraren zelf een voorstel doen voor een creatieve actievorm. Op 11 mei moet dan, op vier regionale bij eenkomsten, de beslissing val len. De vakbonden willen hiermee een duidelijk protest laten ho ren tegen hun forse salarisach terstand die onlangs ook uit een onafhankelijk onderzoek is gebleken. Met hun acties willen zij kabinet en parlement duidelijk maken dat daar nu écht iets aan moet gebeuren. Naar Cambodja Een drietal militairen wacht op Schiphol op vertrek naar Cambodja. Gisteren vertrok rond het middaguur een verkenningsploeg van 25 militairen naar Cambodja ter voorbereiding van de komst van het Neder landse contingent voor de VN-vredesmacht. FOTO ANP EINDHOVEN - De 42-jarige J U. uit Zoetermeer is gisteren in voorlopige hechtenis geno men omdat hij weigert zijn zoontje (8) over te dragen aan de vriendin van zijn overleden ex-vrouw. Zodra hij bereid is het kind uit handen te geven aan de officiële voogdes, komt hij vrij. Gisteren diende in Den Haag de bodemprocedure die de ad-, vocaat van U., mr. ir. P. Prin sen, had ingediend uit naam van zijn cliënt. Prinsen wil eerj wijziging van de voogdij om te voorkomen dat Uijlenbroek op grond van het testament van zijn vrouw, van wie hij officieel gescheiden was. zijn kinderen niet mag opvoeden. Zijn vrouw die in januari oven leed, stelde in haar testament dat haar vriendin uit het Bra bantse Heeze de voogdij zou krijgen over haar twee kinde ren. Na de crematie nam do vriendin de jongen en het meisje (12) mee naar huis. Toen de kinderen in het kader van de omgangsregeling bij hun vader waren, weigerde deze de kinderen terug te brengen naar Brabant. Daarop spande de voogdes een kort geding aan. De kinderen, werden toegewezen aan de voogdes, maar de vader was niet bereid de kinderen uit handen te geven. In een twee de geding kreeg de vader een dwangsom opgelegd. Door het verborgen houden van de kin deren valt hij onder het wet boek van strafrecht. Op basis van deze uitspraak is de man in voorlopige hechtenis geno^ men. Over drie weken doet de rech ter uitspraak in de bodempro cedure. De kans is goot dat U. dan nog in hechtenis zit. „Hij heeft mij dinsdag, nadat hij was aangehouden, nogmaals laten weten er niets voor te voelen zijn zoontje af te staan", zei advocaat Prinsen. Dat zijn dochter volgens ham via een smoesje door de voogdes ii weggelokt, vindt hij al erg ge noeg". Het is niet duidelijk waar de jongen zich op dit mo ment bevindt. De advocaat van de voogdes weigert commen taar op de zaak.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3