I Uit Kabinet nog lang niet uit de problemen Verrassend vredesaanbod van Serviërs in Bosnië r\ Human interest 2 3 5 11 13 14 Kijk nu hoe derland straks I gaat wonen DUWEN& 'ONEN 92 Negen vrouwen vast in lift Leiden koopt Zijlpoort na 16 jaar terug Nog honderden mensen onder puin na gasramp Guadalajara Zware aardbeving treft Californië 71 Als je kiest voor de nieuwe Satinelle krijg je f25,-terug voor je oude epileerapparaat. Nederlanders omgekomen bij vliegtuig ongeval VS ["14 Dagen Gratig fieidae Qowumt DONDERDAG 23 APRIL 1992 22 PAGINA'S in drie katernen EESTELIJK LEVEN IEinde nadert voor (OS na vertrek van hervormden BINNENLAND Patiënt in de knel door complexe gezondheidszorg" ijdschema Fujimori wanhoopsdaad' EIDEN OMGEVING Voorhout moet bezuinigen n Timman heeft nog één punt nodig i Gaaikema deelt de laatste klap uit BIJLAGE 6 PAGINA'S iTELIJK LEVEN/OPINIE 2 ENLAND 3/4 ïNLAND 5/6 IS. 6 JOMIE 7 ■N/REGIO 9/10/11 5TVERLENING 10 13 iï/RTV "'7 14 'ROGRAMMAS ...15 ■PUZZEL/MENU 15 IJLAGE 17T/M22 (ADVERTENTIE) u nu wilt weten hoc u straks k wonen breng dan een pek aan de builencxpositie wen Wonen 92 in de Jfk te Almerc-stad. «pelen met 580 woningen, 'oisschool en een gezond- Hntrum staan voor u model. lier gratis parkeren. De toe wijs is f 12.50: op vertoon Pen jeugd 4 t/m 11 jaar (met (ping) f5.-. Een gezinskaart (Ipers.) kost f 25 17 t/m 26 opril 0geli|ks geopend von 10-17 uur Vrijdag 24 opril von 10-21 uur. fiexpositie in Almere foicl&e <2owuwt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune 83ste jaargang no. 25321Losse nummers 1.50. HET WEER Morgen af en toe zon en droog. Minimumtempera tuur omstreeks 6 graden. Middagtemperatuur onge veer 17 graden. Matige zuidwesten wind, kracht 3 a 4. ZOETERMEER - Negen oudere da mes hebben gistermiddag anderhalf uur vastgezeten in een van de liften bij de Mandelabrug. Zonder enige aanlei ding bleef de lift steken. Van overbe lasting was geen sprake; de lift is ge schikt voor dertien personen. Achter eenvolgens meldden zich bij de lift de politie, een gemeenteambtenaar, de spoorwegpolitie, diverse NS-mensen, de brandweer en een ambulance. De laatste omdat één van de dames hart patiënt is en het erg benauwd kreeg. Op het moment waarop de brandweer de ruiten van de schacht wilde inslaan om de dames te bevrijden kwam de lift plotseling weer in beweging. Israël houdt vast Verzekering voor aan beperkt zelfbestuur uitkering thuiszorg WASHINGTON - Israël wil - bij het overleg in het kader van de vredesconfe rentie voor het Midden-Oosten - praten over een vorm van Palestijns zelfbestuur op de Westoever en in de Gaza-strook, die de mogelijkheid biedt voor het kie zen van eigen plaatselijke bestuurders. Dit gisteren geuitte Israëlische voorne men zou de spanning bij het overleg, dat maandag zijn vijfde ronde ingaat, snel kunnen doen stijgen. De Palestijnen hebben eerder bezwaar aangetekend te gen tussenoplossingen waarbij niet ten minste beloofd wordt dat een eigen Pale stijnse staat mogelijk is. Israël heeft er altijd op aangedrongen dat de gesprek ken alleen over beperkt zelfbestuur gaan en niet over een Palestijnse staat. AMERSFOORT De Amersfoortse Verzekeringen heeft een thuiszorg verzekering geïntroduceerd die voor ziet in een periodieke uitkering aan verzekerden die niet meer voor zich zelf kunnen zorgen. De premie is fis caal aftrekbaar, over een eventuele uitkering moet wel belasting worden betaald. Op grond van de AWBZ (Al gemene Wet Bijzondere Ziektekos ten) is nu slechts gedurende drie maanden intensieve thuiszorg moge lijk. De Amersfoortse biedt de keuze tussen uitkeringen gedurende vijf of tien jaar of levenslang. De hoogte hangt af van de mate waarin de pa tiënt niet meer zelfstandig kan func tioneren. LEIDEN De gemeente Leiden heeft over eenstemming bereikt over het terugkopen van de Zijlpoort. Wethouder J. Walenkamp verwachtte vanmorgen dat de overdracht vandaag plaats zou vinden. Hij hield niettemin gezien de ontwikkelingen van de afgelopen jaren nog een slag om de arm. De stadspoort werd in 1976 voor het sumbolische be drag van een gulden verkocht aan zakenman J. Mel- kert. Die nam daarmee de verplichting op zich het monument te restaureren. Melkert overwoog toen de poort als tweede woning te gebruiken. Een echte, passende bestemming, heeft de poort echter nooit gekregen. In de loop der jaren is onder andere over wogen er een restaurant in te vestigen of er het on derkomen van de Drie October Vereeniging van te maken. Daar kwam echter niets van en het gebouw bleef leeg staan. Het faillissement van Melkerts be drijf Nieman Holding en een reeks van grotere en kleinere conflictjes tussen de eigenaar, de gemeente en schuldeisers droeg ook al niet bij tot een oplos sing. Sinds 1986 heeft de gemeente met tussenposen onderhandeld over het terugkopen van de poort. Wa lenkamp wilde vanmorgen nog geen details geven over de bereikte overeenkomst. Hij zei wel tevreden te zijn over het resultaat. Over de prijs merkte de wethouder op dat die niet symbolisch is maar ook niet gebaseerd is op een al of niet bestaande markt waarde. „Het zit er ergens tussenin". Idoor HILDEBRAND BIJLEVELD DEN HAAG - Het losla ten van de koppeling tus sen uitkeringen en lonen bezorgt het kabinet grote re problemen dan ver wacht. Uit nieuwe cijfers van het Cen traal Planbureau (CPB) blijkt dat er meer geld nodig is om te voorkomen dat mensen met een uitkering er onevenredig op achteruit gaan vergeleken met de hogere inkomens. Vrij dag wil de ministerraad hier over beslissingen nemen. Gis teren besloot het kabinet al wel tot een minder grote korting op Onderwijs. Minister Ritzen zal daarom niet aftreden, hoe wel hij 350 miljoen moet inle veren. Het kabinet moet in elk geval 1,7 miljard gulden bezuinigen op de sociale zekerheid. Minis ter De Vries van sociale zaken legde gisteravond aan het be gin van de ministerraad echter de nieuwe cijfers van het CPB op tafel. Daardoor zijn extra bezuinigingen noodzakelijk, als het kabinet althans de in komensontwikkeling van de minima niet te veel wil aantas ten. Volgens de woordvoerder van premier Lubbers moet vrijdag voor bepaalde groepen een oplossing gezocht worden. Lubbers en Kok zullen een keuze maken uit de vele va rianten: verlaging van de btw, verhoging van het arbeidskos tenforfait, gedeeltelijk schrap pen van de inflatiecorrectie en invoering van tax-credits. De voorstellen zijn gisteren even vaak op tafel gelegd als dat ze weer zijn ingetrokken. Onderwijs Naast de ombuigingen in de sociale zekerheid moet het ka binet nog 1,4 miljard bezuini gen in het kader van de tussen balans en het terugdringen van het financieringstekort. Dat bedrag wordt door alle mi nisteries opgebracht. Voor on derwijsminister Ritzen bete kende dat een aanslag op zijn begroting van 450 miljoen. Van dat bedrag wordt nu 100 mil joen opgebracht door extra be zuiniging op Defensie. Minis ter Ter Beek van defensie is daar gisteravond zonder pro test mee akkoord gegaan. Aanvankelijk werd een kor ting van 650 miljoen op Onder wijs voorgesteld om naast de bezuiniging een lastenverlich ting voor de burgers mogelijk te maken. Daarvan verdween zoals eerder al bekend 200 mil joen, nadat Ritzen vorige week met aftreden had gedreigd. Hij heeft gisteren echter nadruk kelijk geen ruimte gekregen voor verbetering van de sala rissen in het onderwijs, zoals hij ejste. Hij gaf na afloop van de ministerraad echter aan dat hij toch geld op zijn begroting zal zoeken om iets aan de belo ning in het onderwijs te doen. Ritzen zal daarvoor met posten op zijn begroting gaan schui ven. Volgens een woordvoer der gaat het om een bedrag van 100 miljoen gulden. Ritzen be loofde kortgeleden op een vak bondsmanifestatie in Den Bosch nog een bedrag van 300 miljoen voor het wegwerken van de achterstand. Opvallend genoeg hoeft minis ter Ter Beek van Defensie geen geld beschikbaar te stel len voor hulp aan de voormali ge Sovjet-landen (GOS). Dat geld wordt nu via technische verschuivingen op de begro ting van 1994 verwerkt. Dat zelfde gebeurt met .extra mid delen voor politie, internatio naal milieubeleid en wegwer ken van wachtlijsten bij het onderwijs voor allochtonen. De gasontploffingen waren zo zwaar, dat huizen totaal werden verwoest en auto's op de ruines werden geslingerd. F GUADALAJARA - Het aantal doden als gevolg van de gasex- plosies in de Mexicaanse stad Guadalajara is opgelopen tot over de tweehonderd. Zeker 750 mensen, van wie een deel zich nog onder het puin bevindt, raakten gewond. Dui zenden vrijwilligers proberen in de dichtbevolkte wijk Refor- ma met hun blote handen de levende mensen onder het puin vandaan te halen. Lokale autoriteiten hebben be vestigd dat het gas dat zeker zeventien explosies heeft ver oorzaakt, een sterke chemi sche verbinding was waarbij koolwaterstof vrijkwam. De koolwaterstof, waarvan de her komst nog niet precies is na te gaan. nestelde zich in hoge concentraties in een van de verzamelbekkens van het stadsriool en kwam tot ontplof fing toen de chemische verbin ding met zuurstof in aanra king kwam. Een andere versie voor de aan leiding van de serie ontploffin gen is dat er in de olieraffina derij van het staatsbedrijf Pe- mex even buiten de stad kool waterstof is opgehoopt en ver volgens is geëxplodeerd. Jaime Avalos Medina, woord voerder van de regering van de staat Jalisco, zei dat een onder zoek wordt ingesteld naar be weringen dat drie bedrijven maandag of dinsdag chemi sche stoffen of vloeibare gas sen in het stadsriool zouden hebben gedumpt. Pagina 5: Overheid nam klachten bewoners niet se- LOS ANGELES - Het zuiden van de Amerikaan se staat Californië is van morgen rond zeven uur getroffen door een aardbe ving. Er werd slechts ge ringe schade aangericht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De aardbeving had volgens het Californische Institute of Technology een kracht van 6.1 op de schaal van Richter en was in wijde omtrek waar neembaar. Meldingen van aardschokken kwamen bin nen uit Las Vegas en uit plaat sen aan de grens met de staten Nevada en Arizona. In het zui den van Californië, aan de Mexicaanse grens, werden de aardschokken eveneens ge voeld. Het epicentrum van de aardbe ving. die ruim een minuut duurde, lag op 175 kilometer ten oosten van Los Angeles. De aardschokken waren krachtig genoeg om funderingen, pla fonds en ramen van verschei dene huizen te verwoesten. Te lefoons en electriciteit vielen in bepaalde gedeelten van de staat uit en ook een televisie station in Los Angeles moest zijn uitzendingen staken. Een Amerikaanse seismoloog schatte de kans op tien procent dat een dezer dagen een krach tiger aardbeving plaatsheeft. MuseumladdeR pag j UIT-bijlage SARAJEVO - De Serviërs in de door burgeroorlog getroffen republiek Bosnië-Hercegovina hebben dinsdag hun Moslim- en Kroatische tegenstanders een verrassend vredesaanbod gedaan. Volgens het voorstel kunnen de huidige grenzen van de voormalige Joegoslavische re publiek behouden blijven, zo haalden zowel Radio Sarajevo als Radio Belgrado de Servi sche leider Radovan Karadzic aan. De Servische leiders in Bosnië streefden tot nu toe naar afscheiding van de door hen bewoonde gebieden en aansluiting daarvan bij de moederrepubliek Servië. Waarnemers vinden het geko zen tijdstip voor het vredes voorstel zeer verrassend nu de Servische milities de afgelo pen dagen veel militaire suc cessen hebben geboekt. Ka radzic zou in het voorstel heb ben aangeboden de tot nu toe bereikte militaire successen niet te erkennen. Bovendien wil de Servische leider een on middellijk staakt-het-vuren zodat de EG-bemiddeling inza ke Bosnië-Hercegovina door gang kan vinden. Uiteindelijk doel van het voorstel moet de geografische opsplitsing zijn van Bosnië-Hercegovina onder de Moslims, Serviërs en Kroa- ten, waarbij geen enkel deel mag worden gevoegd bij buur staten. De Britse voorzitter van de EG-vredesconferentie over Joegoslavië, Lord Carrington, is vandaag naar Sarajevo afge reisd. Hij vindt het hoog tijd dat hard tegen alle strijdende partijen wordt opgetreden, niet alleen tegen Servië. Pagina 5: Gevechten Sarajevo heviger (ADVERTENTIE) Je hebt plezier in hel leven cn dat wil je laten zien. De nieuwe handzame Satinelle van Philips zorgt ervoor dat óók je benen van hun voordeligste kant gezien worden. Want bij aankoop van een Satinelle (winkel prijs f 139,—) geven we je f 25.- terug voor je oude epileerapparaat. Deze inruilaetie geldt t/m 9 mei 1992 Liever h Philips. Albert Heijn stopt met yuppie-supermarkt ZAANDAM - Albert Heijn heeft besloten de Fresh Company- winkels in Leidschendam, Eindhoven en de Amsterdamse Bee- thovenstraat te sluiten. De formule van verse produkten en kant en-klaar maaltijden sloeg niet aan. De 100 betrokken personeels leden worden binnen Albert Heijn herplaatst. Albert Heijn start te in 1988 met de Fresh Company (FC). De winkel richtte zich op yuppies, tweeverdieners met veel geld en weinig tijd. Een uitge breid assortiment verse groenten en kant en klaar-maaltijden boden de klant een voedzame, maar dure maaltijd die in een mum van tijd op tafel stond. Na vier jaar experimenteren bleek echter dat er buiten Amsterdam weinig behoefte bestond aan deze yuppie-supermarkt. De drie vestigingen die dichtgaan, al leen de winkel op het Koningsplein in Amsterdam blijft open, draaiden alle met verlies. LOS ANGELES - Twee Ne derlandse parachutisten zijn gisteren bij een vliegtuigonge val bij het vliegveld Perris Val ley bij Los Angeles gedood. Twee andere Nederlanders zijn gewond. De vier mannen, van wie de identiteit vanmor gen nog niet was prijsgegeven, maakten deel uit van een ge zelschap van 21 parachutisten. (ADVERTENTIE) ALLEEN BIJ JENCIKOVA VERKRIJGBAAR Medicijnenbezorger ziet brommer stelen DEM HAAG - Een 23-jarige bezorger van medicijnen is gis teravond om zeven uur in de Breedstraat in Den Haag be roofd van zijn bromfiets. Aan de bromfiets hing een tas met geneesmiddelen. De bezorger had zijn bromfiets even in de steek gelaten om bij een patiënt medicijnen af te geven, toen een onbekende er met de bromfiets vandoor ging. Het is on bekend of er gevaarlijke medicijnen in de tas zaten. Tachtig jaar lang werken als zelfstandig rietsnijder, mosplukker en baggeraar. Dat is niet mis. Niet iedereen is het immers gegeven zo lang bij het arbeidsproces te worden betrokken. Afgezien dan nog van de vraag nog of iemand dat eigenlijk wel wil. J. van Capel uit Nieuwkoop in elk geval wel. Als je dan op je I08ste verjaardag de oudste inwoner van het land blijkt te zijn en bovendien nog een koninklijke onderscheiding krijgt, kom je uiteraard in de krant. En na 108 jaar overkomt dus ook J. van Capel dat. In de Leidse Courant: de krant met het 'grote nieuws' net zo goed als wat dan heet 'de human interest'. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. 0 direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: ID maand f. 27,00 (met automatische betaling) a kwartaal f. 82,80. v I Dhr/Mevr:Voorl: I Straat: I Postcode/Plaats: dasnn, voordelig e bank van uitstekende 2-ntt 1.095,- Ook leverbaar als 2VS en 3-ztts Amsterdam C Moteieeg 12. hk Spuistraat 0206259068 Amsterdam Wilem van Weldammelaan 11. Getdertandpl 020 - 6440510 Letden C Haartemmerslr 52a-54. 071 - 127509 Vlaardmgen C Korte Hoogstr 41010 - 4346267 Den Ha eg Denneweg 4. 070-3106314 Utrectit Gilden kwartier 173 (Hoog Catharyie). 030 - 326669 I Telefoon: (Indien daartoe oanletding beitoat. kan et (voor controle op bezorging) Bei 071-313677 Of deze bon opsturen in een I I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag 003000 ?l ?l I J INFORMATIE ZONDER SENSATIE

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1