LEIDEN OMGEVING nderzoek naar :rotere parkeer- :arage Boommarkt Motel Haagsche Schouw wordt weer bereikbaar Goed op tijd £eidae(2otiAO/nt Architectuurestafette langs Leidse gebouwen Reorganisatie gemeente kan worden uitgevoerd 1 Zware misdaad bron van overwerk voor Leidse politie Sooratit 'euter vindt injectie- iaald in zandbak SP eist onderzoek naar beleidsfouten SAVA-bestuur ft EIDEN Een peuter van twee jaar oud heeft isteren in een zandbak bij de Marnixschool an de Marnixstraat in Leiden een injectienaald «vonden. Het kind werd door haar ouders met spuit in haar mond aangetroffen. De hevig eschrokken ouders zijn met het kind via de uisarts naar het Academisch Ziekenhuis ge- aan. Het heeft een tetanusinjectie gekregen, olgens een gemeente-arts die door de politie ij de zaak was betrokken zou de kans op be- metting met het HIV-virus. de veroorzaker van gering zijn. Het virus zou in de buiten- al snel niet meer actief zijn. Het is echter uidelijk hoe lang de naald in de zandbak lag de spuit door het kind werd gevonden. WOENSDAG 22 APRIL 1992 door ED KORFF DE GIDTS LEIDEN - De organisatievernieuwing binnen het Leidse gemeentelijke appa raat kan worden uitgevoerd. De ge meenteraad is gisteren vrijwel unaniem akkoord gegaan met de regeling van het laatste struikelblok: de totstandko ming van een onderhoudsbedrijf. In dat nieuwe bedrijf worden de dien sten civiele werken, reiniging en groen samengevoegd. Het onderhoudsbedrijf valt onder de nieuwe dienst Milieu. Per soneel van civiele werken, met name de stratemakers heeft de afgelopen maan den heftig geprotesteerd tegen deze re organisatie. Ze vonden de mentaliteits- verschillen te groot en meenden dat de reorganisatie de gemeente veel geld zou kosten. Bovendien zouden er com municatiestoornissen en conflicten kunnen optreden met de ingenieurs, die beleidsvoorbereidend werk verrich ten onder de dienst Ruimtelijke Orde ning en Beheer. Een - hierop inspelend - amende ment van de SP, dat inhield dat voorbe reiding en uitvoering in één dienst mi lieu samengevoegd zouden worden, werd gisteren echter van tafel geveegd. SP-raadslid T. Van Houten verdedigde het amendement onder meer met de stelling dat de beoogde wijkgerichtheid van het collegebesluit niet vaststaat en dat het vakmanschap van civiele wer ken kan verwateren. Wethouder A. van Bochove (personeel en organisatie) er kende dat er geen keiharde garanties gegeven konden worden over een ge slaagde wijkaanpak, maar bestreed de vermeende 'uitholling' van vakman schap: „Dat is wel het laatste waar we op uit zijn. Ik ben overigens van me ning dat de verschillende disciplines el kaar juist zullen versterken op de werk vloer". „Ik verwacht niet dat iedereen bij civie le zaken nu tevreden is", aldus de wet houder. .Aan de andere kant is het zo dat de raad nu heeft gesproken, nadat het voorstel volgens alle formele eisen is behandeld. Ik weet dan ook vrijwel zeker dat ze in hun handen zullen spu gen en weer aan het werk zullen gaan". De gemeentelijke organisatie is nu ver deeld over vijf diensten, in plaats van over 29 directies. De nieuwe diensten zijn Milieu en Wonen. Ruimtelijke Or dening en Beheer. Sociaal Economi sche Zaken, Sport en Recreatie en Bur ger/Facilitaire zaken. Tot '95 kost de re organisatie ongeveer vier ton extra per jaar. Na '95 zouden er geen extra kosten meer zijn. Van Bochove verwacht zelfs binnen afzienbare tijd een positief re sultaat te noteren. „We vergroten ten slotte de efficiency". Geen parkeervergunning meer voor jongeren LEIDEN - Binnenstadbewo ners jonger dan 27 jaar krijgen vanaf 1 juli geen parkeervergun- ning meer. Jongeren die er al een hebben hoeven die echter niet in te leveren. De gemeenteraad stemde gisteren in met het voor stel voor het parkeerbeleid dat de afgelopen maanden veel stof deed opwaaien. Dat leidde alleen tot de wijziging dat jongeren hun vergunning niet hoeven in te le veren. Wethouder J. Walenkamp verwacht dat het tekort aan par keerplaatsen voor vergunning houders met ruim 400 zal ver minderen. Nieuw WD- raadslid beëdigd I0NIQUE R0S0 DEN Er zal een on- :oek komen naar de ireidingsmogelijkhe- van de parkeergarage het Hoogheemraad- lap aan de Boommarkt. zou kunnen resulte- in een garage, gecom- tj.eerd met het huidige itoor van het Hoog- ■mraadschap. Daarmee li er toch een vierde fcnbare parkeergarage pe binnenstad komen. I staat in een notitie van de ptelijke stuurgroep, die de |w van een luxueus winkel- trum aan de Breestraat jrbereidt. Dit winkelcen- m, het zogeheten Sleutel project. is één van de uit- èisels van het binnenstads- ïerzoek. dat het bureau p/Van Heesewijk hield, jiruit bleek dat Leiden één ke 'trekker' in het centrum lig heeft om de regioconsu- pt weer naar de stad te krij- Een luxe winkelcentrum i de oplossing kunnen zijn, [tussen de Vrouwensteeg en Mandenmakersteeg zou en worden gerealiseerd, gaf daarbij echter ook 1 dat een parkeergarage in acties verbaasd tr vergunning aderdagverblijf 'EN Door alle fracties gemeenteraad is ver- gereageerd op het voor- jen van het ctollege om een dpnning te ^verlenen aan [kinderdagverblijf Bambi- Gealarmeerd door pyblici- ïover vermeend kwaliteits- ek van het kinderdagver- hebben de fracties schrif- ce vragen gesteld. g jaar al werden er vragen eld over de kwaliteit van dnderdagverblijf. Het col- antwoordde toen echter de klachten waren geba- d op ervaringen van its enkele ontevreden ou- Volgens het college be- d er geen reden aan te ne- dat Bambini slechter is welk ander Leids kinder- rerblijf dan ook. Het wei- n van een vergunning was ook niet aan de orde. lem de Zwijgerlaan aarlijkste route DEN De Willem de Zwij- lan blijkt de gevaarlijkste in Leiden te zijn. Vorig gebeurden er 144 ongeval- Het door rood licht rijden t op deze doorgaande weg neest voorkomende delict, """staat in het jaarverslag van eidse politie dat gisteren is ïbliceerd. Een goede twee- ia de Willem de Zwijger- is de Stationsweg. Hier het vorig jaar niet min- 108 keer tot een bot- De Hooigracht is als ge lijk verkeersknooppunt in hier in 1990 slechts 12 aanrijdingen ts, vorig jaar klom dat op :eer. aanrijdingen in het verkeer nam in 1991 1990 waren er nog 3250 in Leiden, is dit gegroeid tot aantal dodelijke on- verdubbelde (1990: 4). Ook het aantal on- met letsel groeide, naar 501. Daar staat te- dat minder vaak werd na een aanrijding 1991:558). 34 procent van de stopt genoeg geld parkeerautomaat. Dit een lichte stijging, de politie te dan- n het strakke contro- Er hoefden slechts te wor- en dit zijn 7.000 minder dan de directe nabijheid een must was, omdat juist de regiocon sument vaak met de auto komt. Het college van b w heeft zich tot nu toe altijd enigszins op de vlakte gehouden over de wenselijkheid van zo'n par keergarage in de binnenstad. In de raad bestaat echter in middels een meerderheid voor de bouw van een vierde par keergarage, sinds Groen Links haar steun heeft toegezegd. Dat deed de partij wel onder de voorwaarde dat de vierde par keergarage buiten het cen trum zou komen, om niet nog meer auto's naar de binnen stad te lokken. Volgens de no titie past de uitbreiding van de parkeergarage aan de Boom markt wel in de de plannen voor een autoluwe binnenstad. Ontsluiting van de parkeerga-' rage hoeft de plannen voor de autoluwe binnenstad namelijk niet in de wielen te rijden. Om de garage goed bereikbaar te maken, wordt overwogen de Kippenbrug over de Stille Rijn te verbreden. Aanvankelijk had MBO, de projectontwikke laar die voor het Sleutelhofpro- ject is aangetrokken, het plan om de Rijn te overkluizen maar dat is door b w afgewe zen. LVC Ook wordt nader onderzocht of het LVC, nu nog gevestigd aan de Breestraat, kan worden ge ïntegreerd in de Stadsgehoor zaal. In de voorlopige schetsen van het Sleutelhofproject is op de plaats van het LVC een win kelpassage gepland. In een eerste reactie op het voorstel tot integratie, wijst het vrije tijdscentrum de deze sugges tie niet af. „Samen met de Stadsgehoorzaal en het nieu we Centrum voor Beeldende Kunst kan het LVC een waar devolle invulling geven aan de culturele functie van het Cen trumproject", schrijft het LVC. Blijkt het echter niet mogelijk te zijn om het LVC in het Sleu telhofproject op te nemen, dan eist het een alternatieve ac commodatie in de binnenstad, met dezelfde mogelijkheden en ruirote. Het college heeft als voorwaarde voor realisering van het Sleutelhofproject ge steld, dat de Stadsgehoorzaal wordt betrokken in de plan nen. De zaal krijgt in de plan nen niet alleen een culturele functie. Onderzocht zal wor den wat de kansen zijn öm het op te waarderen tot een con grescentrum. Daarnaast moeten de horecafaciliteiten het café, eventueel een res taurant - worden uitgebreid. Ook hier wordt de bouw van een parkeergarage een ver sterking genoemd van de func ties die de Stadsgehoorzaal in de toekomst kan krijgen. Twee gewonden bij aanrijding LEIDEN - Twee Leidse vrouwen van 18 en 31 jaar zijn gister middag gewond geraakt bij een aanrijding op de hoek Sumatra- straat-Steneveldpark. Het ongeluk gebeurde toen de 31-jarige vrouw vanuit het Steneveldpark de Sumatrastraat op wilde fiet sen. Op dat moment naderde de 18-jarige op de brommer en kon een botsing niet meer vermijden. Jan Willem Kradolfer (31) is gis teren geïnstalleerd als nieuw ge meenteraadslid voor de WD. Ten overstaan van de rest van de raad en van zijn halve familie leg de hi) de belofte van trouw af Hij werd tijdens zijn studie politico logie/bestuurskunde in Amster dam lid van de plaatselijke WD- afdeling. Na zijn verhuizing naar Leiden, in 1986, werd hij fractie assistent. Kradolfer is in zijn da gelijks leven de rechterhand van de gemeentesecretaris in Gou da Hij is de opvolger van de voormalige wethouder Fred Kuij- ers op. die wegens zijn drukke bezigheden elders het raadslid maatschap opgaf. Kradolfer neemt net als Kuijers zitting in de commissie voor de rekeningen en de commissie algemene be stuurlijke aangelegenheden. FOTO: WIM VAN NOORT Gemeente geeft fouten toe door MONIQUE R0S0 LEIDEN De gemeente heeft tegenover de directie van mo tel-restaurant Het Haagsche Schouw toegegeven dat zij pro cedurefouten heeft gemaakt bij het weghalen van de Haag sche Schouwbrug. Ze heeft nu beloofd binnen vier maanden een noodvoorziening aan te brengen om het motel weer re delijk bereikbaar te maken. Een maand geleden werd be sloten de Haagsche Schouw brug weg te halen. Technisch onderzoek had uitgewezen dat de brug in zeer slechte toe stand verkeerde en gevaar op leverde. Aanvankelijk zou de hfug alleen nog worden open gesteld voor fietsers, voetgan gers en personenauto's. Daar door werden echter bedrijven die alleen via het water kun nen worden bevoorraad, gedu peerd. Zij dreigden met scha declaims. De gemeente besloot daarop het autoverkeer via de Stevensbrug om te leiden en de Haagsche Schouwbrug te ontmantelen. De bedrijfsleider van het motel-restaurant, F. Schohaus, tekende bezwaar aan tegen deze maatregel. Zijn bedrijf zou door de verslech terde bereikbaarheid klanten mislopen. Voor die inkomsten derving stelde hij de gemeente aansprakelijk. Na twee brie ven aan het gemeentebestuur nam hij een advocaat in de arm, die Leiden dreigde met een kort geding als er niet snel iets zou worden gedaan. Scho haus: „Je kunt niet zomaar een brug weghalen, al ben je de ge meente Leiden". Somber De gerechtelijke procedure is inmiddels uitgesteld tot begin augustus. In gesprekken met de bedrijfsleiding heeft Leiden toegezegd dat er een noodvoor ziening zou komen om de be reikbaarheid van het motel weer te verbeteren. „Maar er zijn geen toezeggingen gedaan over een financiële tegemoet koming voor de gederfde in komsten", aldus Schohaus. Hoeveel hij misloopt, kon hij nog niet zeggen. „Maar feit is wel dat zakenmensen ons mij den, en dat we toeristen mislo pen, net nu het bollenseizoen weer begonnen is. Ons terras, dat je nu nog vanaf de snelweg kunt zien en dat we net zo mooi hebben opgeknapt, krij gen we niet vol. De vaste gas ten komen toch wel, maar te gen deze tijd is het normaal veel drukker". Schohaus is bovendien onte vreden over de manier waarop de gemeente dacht zijn pro bleem te kunnen oplossen. „Ze zouden bordjes plaatsen zodat het motel wel te vinden was. Nou, één bordje staat vlak voor het motel, als de gasten het al hebben gevonden. En één bordje staat achter in Valken burg, dus dat zet ook bepaald geen zoden aan de dijk. Nee. ik zie de toekomst somber in". LEIDEN De politie heeft in 1991 33 procent meer overwerk moeten verrichten dan het jaar daarvoor. Dat komt vooral door het grote aantal diepgravende onderzoeken dat zij heeft moeten verrichten. Ze kreeg vorig jaar namelijk te maken met zes moorden, terwijl er in 1990 slechts één vermoedelij ke moord werd gepleegd. Dit blijkt uit het jaarverslag van 1991 dat de Leidse politie gisteren publiceerde. In totaal werden 510 personen slachtof fer van geweld, waarbij onge veer de helft letsel opliep. Rond de 60 procent van de ge weldsdelicten speelde zich af in de binnenstad. Het aantal in beslag genomen vuurwapens groeide van 40 tot 64. Vier keer bleek het om een speelgoed pistool te gaan. Het aantal woninginbraken in Leiden daalde van 977 tot 779. Volgens politiewoordvoerder D. Graveland is dit te danken aan het intensievere speurbe- leid van de Leidse politie. Ook zou het feit dat men alle inbre kers die worden gearresteerd bij de rechter voorleidt, tot een daling hebben geleid. „Mogelijk heeft hierdoor een aantal Leidse inbrekers zijn werkterrein verplaatst of is er mee gestopt", aldus Grave land. De aanpak van overlast van speedboten in de grachten was vorig jaar zo succesvol dat dit jaar voor dezelfde aanpak is gekozen. Vooral woonbootbe woners hebben last van snel varende boten. Door ook te wa ter te surveilleren werd de hin der drastisch teruggebracht. LEIDEN Er moet een diepgaand onderzoek komen naar de handel en wandel van het SAVA-bestuur inzake de bouw van een vuilverbrandingsinstallatie op Ypenburg. Dat schrijven de geza- melijke gemeenteraadfracties van de Socialistiese Partij uit het SAVA-gebied in een brief aan hun collega's van de 35 betrokken gemeenten. Volgens de SP heeft het SAVA-bestuur in 1989 een rapport achtergehouden van de SP waaruit blijkt dat het afval- aanbod in het jaar 2000 niet op 1.7 miljoen ton zou komen, zoals het bestuur becijffert had. maar op 1.1 miljoen ton. Dit cijfer werd onlangs bevestigd door een onderzoek van het Afval Over leg Orgaan uit Utrecht en was de directe aanleiding voor het ad viesbureau Berenschot Osborne het bestuur te adviseren te stop pen met de bouw van een GAVI op Ypenburg. Volgens de SP heeft de weigering van het bestuur iets te doen met haar rapport de SAVA-gemeenten onnodig ca. 100 miljoen gulden gekost. Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het "bescheiden formaat heeft het een groot aantal functie- j, mogelijkheden. Het wordt fÊïïT LlTa." \L- van u na het opgeven |0' V van een nieuwe abonnee. C-j y Deze nieuwe lezer krijgt j de Leidse Courant de eerste twee weken gratis bezorgd. IS><1 Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant do eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27.00 kwartaal (automatische betaling) f79,80 CJ kwartaal via acceptgiro f 82.80 Stuur als dank het reiswekkertje naar: Naam: Straal: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag. JNZ Idoor ED KORFF DE GIDTS LEIDEN Ter gelegen heid van haar 150-jarige bestaan organiseert de Bond van Nederlandse Ar chitecten (NBA) voor ko mende zondag een wan del- en fietstocht langs Leidse gebouwen. „We hebben vooral gekozen voor de strook langs de Singels, omdat hier veel gaten in de bebouwing za ten, die door de architec tuur gevuld zijn", aldus BNA-bestuurslid S. Loom- ans. De Architectuur-estafette voert onder meer langs het rioolgemaal aan de Gere- gracht, de stadstimmerwerf, het Arsenaal en de universi teitsbibliotheek. „Gekozen is om de twee spanningsvelden tussen harmonie en confronta tie duidelijk te maken bij wo ningbouw en utiliteitsgebou wen", vertelt Loomans. „Aan de ene kant de harmoniërende architectuur, die we bijvoor beeld zien bij de nieuwbouw aan de Herengracht. Daar heeft men heel bewust de ge vels van de oude panden nage maakt. Aan de andere kant de confronterende architectuur zoals bij het centrale facilitei tengebouw van de universi teit". Dit gebouw aan de Cleve- ringaplaats, door sommigen 'de melkfabriek' genoemd, steekt opvallend de draak met de omliggende gebouwen en 'ontkent zijn eigen maten niet', aldus Loomans. Diverse gebouwen houden Het centrale faciliteitengebouw aan de Cleveringaplaats is volgens de initiatiefnemers van de architectuurestafette een goed voorbeeld van confronterende bouwkunst. foto: wim van noort aanstaande zondag open dag, zoals de Universiteitsbiblio theek, Molen de Put en de Vrije school Mareland. In de meeste gevallen leiden archi tecten bezoekers hier rond. In het centrale faciliteitenge bouw presenteren vijftien ar chitecten een foto-tentoonstel ling van gebouwen in Leiden en omgeving. Speciaal voor fietsers staat zondag een Witte Fietsen Wa gen op het Stationsplein ge parkeerd, een project van de ANWB en de Nederlandse Hartstichting. Hier kan gratis een fiets geleend worden om de estafette te volgen. „De estafette is bedoeld voor de gehele bevolking, niet al leen voor architecten", vertelt Loomans. Hij verwacht enkele duizenden bezoekers, vooral nu de AVRO aandacht besteed aan de estafette in de televisie serie 'Architectuur-estafette'. In deze serie, in zekere zin de opvolger van 'Ontdek je plek je'. worden wekelijks twee Ne derlandse steden of streken ar chitectonisch belicht. Aan staande donderdagavond trap pen Leiden en Friesland af (0.20 uur, Nederland 1. Herha ling: zaterdagmiddag 16.00 uur, Nederland 1). Estafettelopers kunnen zondag van 11.00 nurtot 16.00 uur rou tebeschrijvingen (inclusief toe lichtingen) kopen bij de Leidse VW (kosten f3.50).

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9