Lndriessen optimistisch •ver missie naar China Vendex koerst naar rustiger vaarwater Exact T) passie Van Pop tot COMPACT DISCS inada gaat in op rzoek EG naar 'iderzoek kabeljauw sh: „VS draagt it hele last van indelscompromis" HI///III vanLeest Soutont ECONOMIE Resultatenverbetering Nedlloyd, geen dividend Cao-onderhandelingen Van Gend en Loos vastgelopen Cola taboe voor schoolkinderen in Singapore SLM wil niet dupe worden van geschil KLM met Surinaamse overheid Nettowinst Brill fors gestegen ABNAMRO verwacht verdere groei 1 Sigarettenverkoop Japan bereikt opnieuw record Tientallen titels per CD 39^5 Van Leest prijs 5 HALEN 4 BETALEN id&ï WOENSDAG 22 APRIL 1992 and verdrievoudigt minimumloon COU - Het minimumloon in Rusland wordt bijna teer zo hoog. Het parlement heeft gisteren inge- 1 met een verhoging van 342 tot 900 roebel. Tegen jestelde marktkoers van de centrale bank komt ereen met 17 gulden. De pensioenen gaan om- tot hetzelfde niveau. Volgens een onderzoek van jreau voor de statistiek in Rusland is er minimaal ?bel per maand nodig om in het levensonder- Ite voorzien. De loonsverhoging betekent een aan- i de begroting van Rusland. De Russische rege- ?eft ernaar het begrotingstekort te verminde- 18 procent in 1991 tot 1,5 procent dit jaar. „Rus- loet en zal de tering naar de nering zetten", zei |jeltsin in zijn slottoespraak tot het parlement, streeft er tegelijkertijd naar het inzakken van luktie te voorkomen. atrale bank voldoet aan de geldvraag door de per- i laten draaien. In het eerste kwartaal is er 79 mil- ebel aan nieuw gedrukt geld bijgekomen tegen [jard roebel in heel 1991. De inflatie beloopt naar ing dertig tot veertig procent per maand. ROTTERDAM - De resultaten van het transportconcern Nedlloyd zijn vorig jaar sterk verbeterd. Na het teleurstellende 1990, waarin een verlies optrad van 148 miljoen gulden, heeft Nedlloyd in 1991 de boeken af gesloten met een nettowinst van 145 mil joen. Gezien de samenstelling van de winst zal echter nog geen dividend worden be taald. De omzet van de groep bleef in 1991 met 6747 miljoen nagenoeg onveranderd. De nettowinst per aandeel bedroeg 7,46 te gen een verlies in 1990 van 7,71. Gezien de vele onzekere externe factoren vindt Ned lloyd een verantwoorde prognose voor 1992 nu nog niet mogelijk. De aandacht blijft ge richt op het verlagen van de kosten. UTRECHT De onderhandelingen over een nieu we cao voor de 3.000 werknemers bij transportbe drijf Van Gend en Loos (VGL) zijn dinsdag vastge lopen. De vakbonden zullen hun leden gaan polsen over eventuele acties, zo heeft een woordvoerder van de Vervoersbond FNV dinsdagavond meege deeld. VGL, een dochter van het Nedlloyd-concern, wil volgens de vakbonden af van de automatische prijscompensatie (apc). Dat is voor de bonden on aanvaardbaar, temeer omdat Nedlloyd Road Cargo, een andere transportdochter van Nedlloyd, van die apc helemaal geen punt maakt. Ook de geboden loonsverhoging van 4 procent vinden de bonden te mager. Een ander breekpunt is dat VGL niet wil praten over de invoering van vijf extra roostervrije dagen als tussenstap naar een vierdaagse werk week. SINGAPORE - Coca en Pepsi bestrijden el kaar in vele delen van de wereld om de cola- markt. In Singapore winnen ze geen van bei de. Vanaf juni wordt er geen cola meer ver kocht op de scholen van Singapore. De rege ring wil de kinderen een gezonde leefstijl bijbrengen en de zwaarlijvigheid tegengaan. Dat heeft het dagblad „Straits Times" van daag bericht. Een woordvoerder van de rege ring zei dat er wordt gewerkt aan een lijst van frisdranken waar minder dan tien pro cent suiker in zit. Die mogen wel worden verkocht op de scholen. In januari besloot de regering al Singapore kauwgum vrij te ma ken. De produktie. invoer en verkoop van kauwgum werd aan banden gelegd. AMSTERDAM - Surinam Airways (de Surinaamse Lucht vaart Maatschappij SLM) wil niet de dupe worden van het feit dat de KLM een geschil heeft met de Surinaamse overheid over het naar Nederland overboeken van de opbrengsten van de verkoop van KLM-tickets in Suriname. Dat zegt de mana ger van Surinam Airways in Nederland. R.B. Lachmising. Als het geld niet naar Nederland komt, dan overweegt de KLM aan de SLM de huur op te zeggen van een Boeing 747 waar mee de SLM een wekelijkse dienst onderhoudt naar Parama ribo. Volgens Lachmising moet de KLM er dan wel rekening mee houden dat de KLM haar twee wekelijkse diensten naar Paramaribo eveneens moet staken omdat SLM-grondperso- neel dan de KLM-vluchten niet meer zal afhandelen. De KLM heeft de Surinaamse overheid een ultimatum gesteld. Binnen dertig dagen moet Suriname beginnen met de betaling van de tegoeden die de KLM in Suriname heeft. arl HAAG Minister van economi- is optimistisch welslagen van de 'omische missie van ;r(fleine twintig Neder- ie bedrijven volgende val naar de China. Het i%oorwerk dat de be- al hebben gedaan, °waardigt dit, aldus lessen, die vrijdag jders zitten nog niet in de tar ik heb goede hoop >t eind van de reis (een alljater) te kunnen zeggen: iben we, en we hebben een prijskaartje aan hangen ook". Het bin- in van orders (of begin- iringen; voorlopige or- iets anders dan de ge- constatering na veel handelsmissies dat het Nederlandse bedrijfsleven 'goede kansen' heeft. Orders zijn precies het doel van de China-missie. Na het niet doorgaan van de le vering van duikboten aan Tai wan door de RDM, wil Neder land de uit 1984 daterende af spraak met Beijing gehono reerd zien. Die luidt dat in ruil voor het afzien van levering van oorlogstuig aan Taiwan de handel tussen ons land en de Volksrepubliek, in het bijzon der de Nederlandse export, zal worden geïntensiveerd. Daar is tot nu toe niet veel van terechtgekomen. De Tweede Kamer heeft via een motie zelfs uitgesproken dat de Volksrepubliek over de brug moet komen, zeker omdat Frankrijk wél militaire goede ren aan Taiwan mag leveren. Vorig jaar voerde Nederland voor 560 miljoen gulden uit naar China, terwijl de Volksre publiek voor bijna twee mil jard in ons land afzette. Niet eerder de afgelopen tien jaar viel de handelsbalans zo nega tief uit voor ons land. Alleen in 1984 en 1985 boekte ons land bescheiden overschotten. Dat was kort na het herstel van de betrekkingen (door de toenma lige bewindsman voor handel Bolkestein), die na de duik bootlevering aan Taiwan van 1982 op een zeer laag pitje wa ren gezet door Beijing. An- driessen wil voorkomen dat er nu, nadat ons land ten opzichte van de Volksrepubliek de af spraak uit 1984 om geen duik boten meer aan Taiwan te leve ren is nagekomen, wéér slechts zo'n tijdelijke opleving plaatsvindt. Verdubbeling Andriessens ministerie wil te zamen met het bedrijfsleven de inspanningen op China dan ook fors verhogen. Hij streeft naar een blijvende verdubbe ling van de export tot jaarlijks een miljard gulden en heeft daartoe een programma ont wikkeld. De aanstaande missie met een groot aantal leveran ciers van kapitaalgoederen is volgens Andriessen een mooie eerste stap. De bedrijven zelf hebben al veel voorbereidend werk gedaan („het gaat om in gewikkelde goederen; hele on derdelen van bedrijven"), of zijn daar nog mee bezig. Behalve leveranciers van in vesteringsgoederen, is ook de sector dienstverlening goed vertegenwoordigd in de mis- sie-Andriessen. Zo gaan behal ve de KLM (landings- en over- vliegrechten), ingenieursbu reaus, banken en verzekeraars mee. De volledige lijst luidt: Akzo, AT T, Boskalis, Fok ker, Nedeco, IHC, KLM, KTI Groep, Philips, Port Delta Consortium, Shell, Stork, SHV, Nationale Nederlanden, ABN/AMRO, Credit Lyonnais, ING groep en Rabobank. Terwijl Andriessen vooruit blikte, verblijft staatssecreta ris Van Rooy voor buitenland se handel op Taiwan, om te be kijken of Nederland na het af wijzen van de duikbootorder nog kans maakt civiele orders. Van Rooy is niet als 'bewinds vrouw' op Taiwan. Formeel be vindt ze zich 'privé' op Taiwan „om zich op de hoogte te stel len van de civiele mogelijkhe den die de economie van Tai wan biedt". Ze reist door naar Vietnam en Indonesië. In Dja karta zal ze proberen 'normale handelsbetrekkingen' met In donesië te bestendigen, nu de Indonesische regering de ont wikkelingsrelatie met Den Haag heeft opgezegd. 'A Canada gaat ak- let onderzoek door de itie voor Visserij in het iten van de Atlanti- iaan (NAFO) naar de afgenomen hoeveel- Ibeljauw in de Canadese Dit heeft de Canadese van visserij, John 'ee, gisteren bekendge- Tot een dergelijk on- was begin april opge- door de Europese Ge- :hap. De NAFO bestaat EG-landen en tien an- iden die verantwoorde- voor de instandhou- alian de vispopulatie. De "Imaking komt twee da- ordat de Portugese mi- i/an buitenlandse zaken |EG, Anibal Cavcaco Sil- EG-voorzitter Jacques ufjnaar Ottawa reizen om met premier Brian Het internationale zal daarbij cen traal staan. Canada heeft Europese trei- lers, met name uit Spanje en Portugal, beschuldigd van overbevissing in zijn 200 mijl zone en een van 's werelds rijkste visgebieden te vernieti gen, wat betekent dat 5.000 mensen aan de in economi sche crisis verkerende Cana dese Oostkust hun banen kwijtraken. De EG heeft de be schuldigingen van de hand ge wezen en heeft gevraagd om een wetenschappelijk onder zoek naar de redenen voor de afnemende vishoeveelheid. Volgens Brussel maakt Cana da zich zelf schuldig aan over bevissing en voert het land ook een verkeerd conserveringsbe leid. Mogelijk is het probleem ook te wijten aan temperatuur veranderingen in de koudwa- terstromen of aan de groeien de zeehondenpopulatie. "klNGTON - De jjkaanse president lie Bush heeft gezegd ^sloten te zijn de im- I over de landbouw GATT-besprekin- doorbreken, maar I niet de enige zijn jegeeft. héieeft vandaag gesprek- èhad met de voorzitter nfc Europese Commissie, Delors, en de Portuge- mier Anibel Cavaco Sil- aar volgens zegslieden de Europeanen geen ikende voorstellen bij Europeanen hebben ttjsteeds geen overeen- ing bereikt over een iige aanpak" om de iwsubsidies te vermin- verklaarde een hoge inse functionaris, inen dat niet voor Eu- :n. Zij zullen met hun problemen in het rei- tn komen en zelf een us bereiken", aldus iidentieel adviseur, flict over de landbouw- ;s heeft tot nu toe belet dat de GATT (Algemene Over eenkomst inzake Tarieven en Handel) geliberaliseerd wordt. De VS geven Europa en met name Frankrijk de schuld van het vastlopen van de onder handelingen. Bush zei gisteren dat een suc cesvolle nieuwe GATT-ronde in de komende tien jaar „zo'n vijf biljoen dollar in de wereld economie zou kunnen pom pen", waarvan alleen al een biljoen dollar in de Ameri kaanse economie. „Niemand moet twijfelen aan onze wil om het wereldwijde handelssys teem te behouden en uit te breiden", zo verklaarde de pre sident. „Deze onderhandelingen zul len zwaar zijn. Wij zullen onze taak vervullen, maar men moet van de VS niet vragen om de hele compromislast te dra gen als het er om gaat een suc cessvolle afsluiting van deze GATT-ronde te bereiken", al dus Bush. De hoge functiona ris zei dat de VS met betrek king tot de landbouwkwestie niet meer zouden toegeven. „Ik denk dat we zo toegeeflijk geweest zijn als we konden". W iWi «b. ka* c- .rv. M ru/ et «SU* Brill is onder meer bekend van de uitgave van de Dode Zee rollen. FOTO: AP LEIDEN - De nettowinst van de Leidse uitgeverij E.J. Brill is vorig jaar fors gestegen van 323.000 gulden tot 526.000 gulden. Het drie eeuwen oude bedrijf Brill is onder meer bekend van de uitgave van de Dode-Zeerollen. De omzet en het bedrijfsresultaat kwamen voor het eerst vrijwel geheel voort uit de uitgeverij. Het wetenschappelijke antiquari aat in Leiden is per 1 april afgestoten aan bedrijfsleider P. Smits kamp, omdat Brill het niet meer in de kernactiviteiten vond pas sen. De afstoting zal geen noemenswaardige invloed hebben op de resultaten over 1992, aldus de woordvoerder. Brill blijft bij het voornemen te verhuizen van de incourante markt naar de paral- lelmarkt van de Amsterdamse effectenbeurs. Het tijdstip waarop dat gebeurt is nog onbekend, aldus de woordvoerder. MARKTEN LEIDEN - (21-04-92): jnderen per kg geslacht r nier en slotvet, inklusief is PW): Aanvoer slacht- I 400 waarvan mannelijk 40. Super 8,60-9,70. Mannelijk al 7,80-8,60. Mannelijk 1e '-7.80 Handel redelijk en prij- Mannelijk 2e kwal 6,60-7,30 3e kwal. 5,80-6,60. Handel prijzen gelijk. Vrouwelijk Su- '1.00 Vrouwelijk extra kwal ^Vrouwelijk 1e kwal 6,25- goed en prijzen prijshou- Blijk 2e kwal. 5,50-6,25, 3e |,50 en worstkwal. 4,75- I goed en prijzen hoger Gebruiksrunderen per stuk inklusief BTW: Aanvoer gebruiksrunderen 439. waarvan 25 graskalveren Melk- en kali- koeien 1e soort 1900-2250, 2e soort 1450-1850 Handel redelijk en prijzen gelijk. Melkvaarzen 1e soort 1850-2200 en 2e soort 1450-1800. Handel redelijk en prijzen gelijk. Kalfvaarzen 1e soort 1900-2250 en 2e soort 1500-1900 Han del redelijk en prijzen gelijk. Guste koei en 1e soort 1500-2000 en 2e soort 1100-1500 Handel rustig en prijzen ge lijk Enterstieren 1100-1900. Handel re delijk en prijzen gelijk Pinken 800- 1300 Handel rustig en prijzen gelijk. Graskalveren 625-1125. Handel redelijk en prijzen gelijk. Nuchtere kalveren voor de mesterij, in klusief BTW: Aanvoer roodbont 800 Stierkalveren extra kwaliteit 725-850,1 e kwaliteit 550-700 en 2e kwaliteit 325- 525 Handel goed en pnjzen hoger. Vaarskalveren extra kwaliteit 400-550, 1 e kwaliteit 300-375 en 2e kwaliteit 175- 275 Handel goed en prijzen hoger. Aanvoer zwartbont 1400. Stierkalveren extra kwaliteit 540-600, 1e kwaliteit 350- 530, 2e kwaliteit 200-300. Handel goed en prijzen hoger. Vaarskalveren extra kwaliteit 250-350, 1e kwaliteit 190-240 en 2e kwaliteit 140-180. Handel goed en pnjzen hoger. Aanvoer vleesrassen 128 Vleesrassen 1e kwaliteit 490-800 en 2e kwaliteit 240-450. Handel goed en prijzen hoger. Varkens per kg levend gewicht. Aan voer slachtvarkens 596. Prijzen slacht- varkens 3.10-3,20. Zeugen 1e kwal. door PEET VOGELS De warenhuizen van Vendex, die vorig jaar niets verdienden, lieten dit boekjaar weer een positief bedrijfs resultaat zien. FOTO: JOS VAN LEEUWEN AMSTERDAM - ABN AMRO verwacht een ho gere omzet voor 1992. De aankoop van de Ameri kaanse bank Talman en de integratie van de effec tenbedrijven zullen in 1992 belangrijk bijdragen aan de resultaten. De kredietverlening zal weinig groeien, door de recessie die wereldwijd voelbaar is. In het binnenland zal per juni begon nen worden met de integratie van de ABN en Amro kanto ren. Dat leidt op korte termijn tot hogere kosten, maar ook tot een personeelsreductie. Over de winst wil de bank zich nog niet uitspreken in het vandaag verschenen j aarverslag Het afgelopen jaar steeg de nettowinst van de bank met 16 procent tot 1,5 miljard gulden. Vooral de rentebaten stegen fors, hoewel de korte rente (rente op leningen met een looptijd van één jaar of min der) hoger bleef dan de lange (leningen meteen loptijd lan ger dan één jaar). Normaal ge sproken is dat ongunstig voor een bank, omdat ze geld lang aantrekken en kort uitzetten. Of de korte rente hoger of la ger is dan de lange maakt ei genlijk niet zoveel uit, aldus bestuursvoorzitter R.J. Nelis- sen. Belangrijker is dat de ren te niet teveel schommelt en dat was het afgelopen jaar zo. Voor 1992 verwacht de bank dat de rente op hetzelfde ni veau blijft. Een tweede groeiende bron van inkomsten was de afdeling financial engineering. Onder deze verzamelnaam valt de handel in allerlei financiële in strumenten als opties, futures en dergelijke. Daarnaast werd aan het uitgeven van aandelen van bedrijven goed verdiend. Europa liet een achteruitgang van het resultaat zien. Vooral de Parijse effectendochter had een rampzalig jaar. In de VS werd 65 miljoen gulden meer verdiend dan over 1990. Voor 1992 wordt op een verdere stij ging van het resultaat gere kend, omdat dan de resultaten van Talman meetellen. In Zuid-Amerika daalde het re sultaat met 98 miljoen gulden, voornamelijk door de slechte gang van zaken in Brazilië en Argentinië. AMSTERDAM - Het Vendex-concern (V D- warenhuizen, dienstverle ning) koerst na enkele roerige jaren weer naar rustiger vaarwater. Over het op 31 januari geëindig de boekjaar meldt Vendex een nettowinst van 183 miljoen gulden, ruim het dubbele van de negentig miljoen van het voorgaan de jaar. Voor het lopende jaar is weer een zekere ruimte gereser veerd voor overnemingen in van strategisch belang geachte sectoren en ook over het idee om tot een grotere verhandel baarheid van de aandelen-1 te komen wordt weer nagedacht. De plannen om de aandelen beter verhandelbaar te maken vedwenen in de afgelopen ja ren naar de achtergrond toen het concern in de problemen raakte. Een mogelijkheid is een beursgang van de Vendex- aandelen, maar 'ook het naar de beurs brengen van onderde len of een combinatie van bei de behoort tot de opties. Haast heeft Vendex daarbij niet. „U moet niet denken aan een 100 meter-sprint, maar veeleer aan een cross-country-loop", zo zei mr. J.M. Hessels. voorzitter van de hooddirectie van Ven dex, gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers. Van druk van de kant van de aandeel houders is geen sprake, noch van de familie, noch van de in stitutionele beleggers. Een belangrijke voorwaarde voor het koersen naar een open NV is de gezondheid van de warenhuizen, al enkele ja ren een zorgenkind van Ven dex. Het proces van de 'herpo sitionering' van Vroom en Dreesmann verloopt volgens plan. De warenhuizen, die in 1990-91 nog niets verdienden, gaven in het verslagjaar een positief bedrijfsresultaat te zien van 18 miljoen gulden. Netto was er een verlies van 60 miljoen tegen 70 miljoen in het voorgaande jaar. Vendex blijft erbij dat er in 1993-94 weer sprake zal zijn van een netto winst. De herpositionering zal in de komende zomer worden afgerond. „Nieuwe reorganisa ties zijn er niet te verwachten en ook geen verdere sluitingen van vestigingenaldus hoofd directeur P.E. Hamming. De voorspelling vorig jaar dat 1991-92 voor Vendex een cruci aal jaar zou worden op de weg naar winstherstel is volgens Hessels gezien de cijfers vol komen bewaarheid. Ondanks de winstverdubbeling is de hoofddirectie nog niet echt te vreden over de uitkomsten. Een rendement op het eigen vermogen van 11 procent is niet voldoende, zeker niet als wordt bedacht dat er in Neder land door de fiscale compensa tiemogelijkheden nog geen be lasting hoefi te worden be taald. Maar de reorganisaties, kostenverlagingen, investerin gen en renovaties van de afge lopen jaren geven Vendex In ternational met haar 1400 win kelvestigingen in West-Europa en sterke posities in de zakelij ke dienstverlening (zoals uit zendarbeid in de Benelux en Frankijk) een goede uitgangs positie om ook een mogelijk zwakkere conjunctuur het hoofd te kunnen bieden, aldus Hessels. PULCINELLA en RAMEAU Twee topstukken van I het Scapino Ballet in j Zoetermeer '24 april STADSTHEATER 079-427565 Zuinige koelkasten: EC volgt ons land DEN HAAG - De Europese Commissie neemt de door mi nister Andriessen (Economi sche Zaken) ingediende voor stellen over om minstens vijf tien procent te besparen op het stroomverbruik van koelkas ten en diepvriezers. Het minis terie van Economische Zaken meldt dat de EG apparaten met een verbruik boven een bepaald maximum wil gaan weren van de markt. De Euro pese Commissie dient eind dit jaar een voorstel in voor een Europese richtlijn. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18 en 19 uur, zaterdags tussen 14 en 15 uur, telefoonnr 071-122248 en uw krant wordt nabezorgd TOKYO - De tabaksverkoop is in Japan voor het derde achter eenvolgende jaar gestegen. Tussen maart 1991 en maart 1992 werden er 328,3 miljard sigaretten verkocht, een stijging van twee procent vergeleken met het jaar daarvoor. De omzet steeg echter met 2,8 procent naar 3,7 biljoen yen (50,3 miljard gulden). Geimporteerde sigaretten besloegen 16,5 procent van de markt. Het best verkochte buitenlandse sigarettenmerk was Lark Milds, gevolgd door Kent Mils KS. (ADVERTENTIE) 2,90-2,97. Zeugen 2e kwal. 2.80-2.90 Handel rustig en prijzen lager Slachtschapen en lammeren per kg. geslacht gewicht inklusief BTW: Aan voer 333 waarvan lammeren 250 Slachtschapen 3,50-4,75. Handel rustig en prijzen iets hoger. Ooien tot 20 kg 8,25-9,25. Handel rustig en prijzen ge lijk. Ooien boven 20 kg 6.50-7,25. Han del rustig en prijzen gelijk Rammen tot 22 kg 8,50-9,50. Rammen 22-25 kg 8,50-9,25. Handel rustig en prijzen ho ger Rammen boven 25 kg 6.75-7.75. Handel redelijk en prijzen iets hoger Zuiglammeren 10.50-11.50 Handel goed en prijzen hoger Slachtschapen en lammeren per stuk inklusief BTW: Slachtschapen 125-180. (ADVERTENTIE) (CMA) Computer Marketing Associatie BV ADVIES - LEVERING - SERVICES SSOFTWARE INFORMATIE: TEL 071 - 323626 (met aktiesticker) COMPACT DISCS - MINICASSETTES Leidschendam, Winkelcentrum Lcidsenhagc, Kornoelje 1Zoetermeer, Stadshartpassagc, Amsterdamstraat 65 Vestigingen in Arnhem. Breda, Dordrecht. Eindhoven. Haarlem. Leiden, Leidschendam, Middelburg, Nijmegen. Roermond, Sittard, Tilburg cn Zoetermeer.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7