Doorgaan Global Forum hangt aan zijden draad 'Maastricht' als epicentrum van Europa 'Meneer, u bené gestorven in '8 ileid&z Gouxant BUITENLAND Actie politie tegen de maffia Erik zegt nooit meer stomme dingen Kenyaanse journalisten plegen 'landverraad' Oorlogmisdadiger Luitjens wil Canadese nationaliteit houden Griekse vuilnisstaking J bedreigt volksgezondh Conservatieven bijten in het stof voor Boris Jeltsin Fujimori kondigt plan voor terugkeer democratie aan WOENSDAG 22 APRIL 19! TRAPANI - Een ongeveer 300 man sterke politiemacht heeft gisteren op verschillende adressen in Alcamo en Castellamare del Golfo op het Italiaan se eiland Sicilië 36 personen aange houden die verdacht worden van acti viteiten voor de maffia. De actie van de politie was gericht tegen onder grondse organisaties die zich gespe cialiseerd hebben in handel in verdo vende middelen en witwassen van in komsten uit de misdaad. Volgens de politie behoorden de arrestanten tot de families Milazzo en Greco, die de afgelopen jaren in felle concurrentie verwikkeld waren om de criminele heerschappij in de provincie Trapani. MELBOURNE Erik, de 94-jarige sprekende kake toe die een halve eeuw een plaatselijke beroemdheid was in het Australische Melbourne, is omgekomen bij brand. Twee oudere dames lieten dinsdag hun tra nen de vrije loop bij het vernemen van het slechte nieuws, aldus Joe Griffiths, de eigenaar van de die renwinkel waar Erik woonde. De zaak was gevestigd in een winkelcentrum dat begin deze week groten deels in de as werd gelegd. Griffiths had lovende woorden voor de brandweerman die nog heeft gepro beerd Erik uit de vlammenzee te redden. Tot Eriks favoriete zinnen behoorden „Vandaag rijpe avoca do's", „Hallo schat" en „Ik wil graag wat water". „Hij zei zoveel stomme dingen datje ze allemaal niet kunt onthouden", aldus Griffiths. Hij hoopt dat het li chaam van Erik geborgen kan worden, om de bejaar de vogel een passende begrafenis te kunnen geven. MOMBASA - De hoofdredacteur van een Ke- nyaans tijdschrift en vier andere journalisten zijn gisteren na publicatie van kritische artikelen van landverraad beschuldigd. Pius Nyamora, de hoofd redacteur en uitgever van het tijdschrift Society, zijn vrouw Loyce, een plaatsvervangend eindredac teur en twee verslaggevers hebbenb volgens een rechtbank verraderlijke stukken gepubliceerd, daarin zou het vijftal getuigen van „haat, minach ting en ontevredenheid ten aanzien van wat de pre sident en de regering van Kenya naar voren bren gen". De vijf zouden maximaal zeven jaar gevange nisstraf kunnen krijgen indien zij worden veroor deeld. De Amerikaanse ambassade en de in New York gevestigde Commissie voor Bescherming van Journalisten (CPJ) hebben kritiek geuit op de aan klacht en gevraagd om vrijlating van de vijf. VANCOUVER De in Canada wonende Nederlandse oorlogs misdadiger Jacob Luitjens zal het Canadese Hooggerechtshof vragen het besluit van een Federaal Hof hem het Canadese staatsburgerschap te ontnemen, nietig te verklaren. Luitjens, een gepensioneerde professor in de plantkunde aan de Universi teit van Britisch Columbia, kan worden uitgewezen uit Canada na het besluit van een federale rechtbank vorig jaar dat hij de Ca nadese nationaliteit in 1971 heeft verkregen onder valse voor wendsels. Het hof bepaalde dat de nu 73-jarige Luitjens de Cana dese autoriteiten niet de waarheid heeft verteld, dat hij in 1948 in Nederland bij verstek was veroordeeld tot levenslang wegens collaboratie met de nazi's. Luitjens bracht na de oorlog twee jaar door in een gevangenis van de geallieerden in Nederland maar wist naar Duitsland te ontsnappen en ontkwam later naar Para guay. Hij emigreerde in 1961 naar Canada. Luitjens is de eerste Canadees die zijn staatsburgerschap verloor wegens oorlogsmis daden. ATHENE Een staking van vuilniso 5 in Griekenland die al dertien dagen d 11 dreigt volgens de regering de volks heid. De gouverneurs van alle provinc 1 ben de bevoegdheid gekregen op alle rr ke manieren het zich opstapelend vuil1 de straat te verwijderen. De regionale 1 teiten mogen vanaf vandaag tijdelijk i11 in dienst nemen en auto's van particul1 drijven huren om de afvalberg op te i1 „Het rottende vuilnis en ongedierte j ernstig gevaar voor de volksgezondhi dus minister van volksgezondheid 1 Sourlas. „De situatie heeft een krititr bereikt". Alleen al in Athene ligt oi 30.000 ton afval op straat. De vuilophi sen meer loon. De regering zegt dat kunnen betalen in tijden van bezuinigj 1 door FRANS UNDENKAMP SAO PAULO - Het Glo bal Forum in Rio de Janei ro dreigt schipbreuk te lij den nog voordat het te wa ter is gelaten. Wanneer niet snel dertien mil joen gulden op tafel komt. zal de tegenhanger van de VN- conferentie voor Milieu en Ontwikkeling (ook wel ECO-92 genoemd) een vroege dood sterven. Tot nu toe hebben tweedui zend n iet-regeringsgebonden organisaties, de zogenoemde NGO's, uit 110 verschillende landen ingeschreven voor het Global Forum. Begin juli zul len zij zo'n tienduizend afge vaardigden naar Rio de Janei ro sturen. De opzet van het Global Forum is om een rebels maar constructief geluid te la ten horen aan de wereldlei ders, die tijdens ECO-92 tot een mondiaal milieubeleid ho pen te komen. De ingeschreven NGO's zijn van verschillende pluimage. Biologen, feministen, econo men. boeren en spiritisten zul len zij aan zij de verrichtingen van de heren politici volgen. Ook de internationale milieu beweging zal massaal acte de présence geven. De bedoeling van het Global Forum is dat de NGO's tijdens ECO-92 de ge sloten akkoorden kritisch be oordelen, en waar nodig hun stem verheffen. De NGO's zijn door de VN aan gesteld als officiële waarne mers voor ECO-92. Dat geeft aan dat de meningen van deze particuliere groeperingen ze ker niet in de wind worden ge slagen. De VN heeft voor de or ganisatie van het Global Fo rum 1,8 miljoen gulden be schikbaar gesteld. De overige dertien miljoen gulden zou moeten komen uit donaties van het Braziliaanse bedrijfs leven. Maar daar wringt nu juist de schoen. Alle pogingen om sponsoring van het evene ment rond te krijgen zijn mis lukt, mede omdat de Brazili aanse economie in een zware recessie verkeert. Tevergeefs hebben de organisatoren aan geklopt bij 59 ondernemingen, waaronder zeventien staatsbe drijven. Ook de internationale milieubeweging gaf niet thuis, omdat die van mening is dat Brazilië als gastland verant woordelijk is voor de gang van zaken. Wanhoop Warren Lindner, een Ameri kaan die door de VN speciaal is belast met de organisatie van het Global Forum, is de wan hoop nabij. Vijf weken voor de start van wat wel de belang rijkste conferentie van de eeuw wordt genoemd biedt het Flamengo Park in Rio de Ja neiro een troosteloze aanblik. De tenten waarin het Global Forum zal vergaderen liggen er leeg en verlaten bij. Elke vorm van infrastructuur ont breekt. Ondanks de belofte van de Braziliaanse regering dat zij zorg zal dragen voor transport, elektriciteit en tele communicatie, is nog geen en kel contract ondertekend. De geldnood is zelfs zo acuut, dat 75 indianen, die in een van de buitenwijken van Rio een re plica van een indianendorp bouwen, honger lijden. De ca teringfirma die de maaltijden verzorgt heeft haar werk ge staakt omdat zij niet betaald krijgt. De oerwoudbewoners hebben het bijltje erbij neerge gooid en dreigen het dorp m lichterlaaie te zetten wanneer de autoriteiten hun beloften niet inlossen. Organisator Lindner heeft nu groot alarm geslagen. In een uiterste poging om het Global Forum te redden heeft hij aan geklopt bij de tien grote indus trielanden. Komen deze niet over de brug, dan is de kans zeer groot dat het Global Fo rum niet van het papier komt en dat ECO-92 verzandt in een onderonsje voor politici. De ouderen proberen elkaar bij het koersballen af te troeven. foto: stephen evenhuis Toch executie Donna Ganz en j Gabrielle Fitzmaij reageren geschal hoorden gisteren!' de gevangenis irl Californische Saf Quentin dat de dubbelmoordensi Robert Alton Harj alsnog is omgebjji de gaskamer. voor het eerst in L kwart eeuw dat ir Californië een doodvonnis wertf' voltrokken. De K terechtstelling val had een dramatic bizar verloop. D^, veroordeelde zoiL oorspronkelijk d| 00.01 uur ter dol! worden gebrachf op het laatste ma besloot een -d Californische recfc de executie zevefet dagen uit te stellja uitstel voor Harrijb bedroeg uiteind® geen zeven dag»1 slechts zes uur. fa Amerikaanse M Hooggerechtshof tot twee keer toe"1 ingrijpen om de {- doodstraf te kunj laten uitvoeren. foto: ap i Idoor BERT SCHAMPERS BRUSSEL - Op de och tend van de aardbeving in Limburg, een week gele den alweer, vroegen som migen in Brussel zich af of het geen slecht voorteken was dat het epicentrum zo dicht bij Maastricht lag. Hoewel ironisch bedoeld, blijkt meer en meer hoe wan kel het Europese Huis, waar van de fundamenten op de top in Maastricht zijn gelegd, nog op z'n poten staat. In verschillende lidstaten van de EG zaait het zo moeizaam bereikte verdrag over de poli tieke en monetaire unie op z'n minst twijfel, vooral nu de na tionale parlementen uiteinde lijk hun instemming moeten betuigen. Het federale België vreest zijn grondwet aan te moeten passen, omdat het Eu ropees Unieverdrag botst met bepaalde wetsartikelen. Zo is het actief en passief kiesrecht op gemeentelijk niveau voor EG-onderdanen in alle lidsta ten in strijd met de Belgische grondwet, die alleen politieke rechten verleent aan burgers met de Belgische nationaliteit. Ook op het punt van de mone taire unie voorzien de Belgen problemen. Als de Europese Centrale Bank straks het al leenrecht heeft om bankbiljet ten binnen de Gemeenschap uit te geven, verliest de Belgi sche koning het in de grond wet verankerde 'recht om munt te slaan'. Pessimisme Maar de problemen die België heeft met 'Maastricht' zijn marginaal, vergeleken met het nationalistische verzet dat her en der in de Gemeenschap de kop opsteekt. De opgeklopte euforie van eind december in Maastricht heeft plaats ge maakt voor voorbehoud en pessimisme. Dat was er na- tuurljk al lang in het Verenigd Koninkrijk. Maar ook daarbui ten vragen de grootste doem denkers zich af of het verdrag ooit wel geratificeerd zal wor den door alle twaalf parlemen ten. Een hoge Deense ambtenaar zei onlangs zich zorgen te ma ken over de uitslag van het re ferendum dat op 2 juni in zijn land wordt gehouden. Er is in Denemarken een sterke oppo sitie tegen de Europese Unie. Gevreesd wordt onder meer voor een nivellering van de ei gen sociale verworvenheden en nationale milieu-eisen. Extreem-rechts moet helemaal niets hebben van een federaal Europa. Het feit dat EG-onder danen in Duitse, Franse, Belgi sche of Italiaanse steden mo gen stemmen of gekozen kun nen worden, bezorgt de Repu- blikaner of het Vlaams Blok nu al slapeloze nachten. Gematigde politici in Duits land gruwen bij de gedachte dat hun sterke Duitse mark straks plaatsmaakt voor een munt die de naam ecu draagt. De sociaal-democraten en de Groenen in Duitsland vinden dan weer dat het unieverdrag nog teveel macht geeft aan de nationale parlementen en te weinig aan het Europees Parle ment. 'Maastricht' is na de recente interne politieke strubbelin gen in Frankrijk ook daar weer een gespreksthema. President Mitterand riep vorige week in een televisie-interview zijn on derdanen op het verdrag over de politieke en monetaire unie snel goed te keuren. „Frank rijk is ons vaderland. Europa onze toekomst", aldus Mitte rand. Het is maar de vraag hoe zwaar de stem van de Franse socialis ten nog weegt, na talrijke ver kiezingsnederlagen en een sterke interne verdeeldheid. Nationalistische partijen, zoals het Front National en de Gaul listen hebben geen boodschap aan 'Maastricht'. Maar ook bin nen het liberale UDF, de partij van Giscard d'Estaing, wordt getwijfeld. De Fransen moeten verder ook hun grondwet ver anderen om bijvoorbeeld de ecu als munt te erkennen en stemrecht toe te staan voor EG-onderdanen in de Franse gemeenten. Abortus Net als de Denen gaan ook de Ieren naar de stembus voor het referendum over de politieke en monetaire unie. De recente heibel in de EG over de Ierse abortus-wetgeving zou wel licht in het nadeel van Europa kunnen werken, maar erg waarschijnlijk is dat niet. En dan de arme landen in de EG. Zij mopperen Wel, maar kunnen eenvoudig nie Europa. Spanje en r hebben de afgelopen j js drukkelijk ook econon profiteerd van EG-im c gen en kunnen na M: rekenen op extra fi i steun. 1 De Grieken zijn zo'n b< buitenbeentje van de worden. Zij tonen z lang niet altijd de bes peanen, getuige de boycot van Nederlanc dukten na de bijna-erlju van de Joegoslavisch n bliek Macedonië. Sir n ontslag van de national a minister van buitenlaifo ken. Samaras, probe o Grieken weer in het komen. Maar het zal hj pijn hebben gedaan i arme broertje Portugn zijn nationale munt, e do, is opgenomen in h ie pese monetaire syste g wellicht uit zich die piju. enig verbaal verzet t< Europese integratie. In het post-Maastrill perk breken zodoenl spannende tijden aat] hier en daar een aardf£ waarvan het epicentni moedelijk ergens tusi. braltar en Skagen zal lil J Idoor ROB VUNDERINK MOSKOU - Meer dan twee weken heeft de strijd in het Kremlin geduurd. Soms zag het er spannend uit. maar uiteindelijk is gebeurd wat de meeste waarnemers in de Russi sche hoofdstad hadden voorspeld: de conservatie ve meerderheid in het Congres van Volksafge vaardigden heeft in het stof gebeten. De witgekuifde volksheld uit de Oeral die uiteindelijk Gor- batsjov vloerde, heeft zijn nos talgische communistische plaaggeesten voorlopig buiten spel gezet. Alle snoepjes heeft Jeltsin de wetgevers afgepakt: Hij blijft zelfde ministers benoemen en zij hebben alleen iets in de melk te brokkelen als een aan stelling langer dan een jaar duurt Elke koffiedik-kijkende Kremlinoloog weet wat dat in Rusland betekent. Wat ge schuif met stoelen in het kabi net en de president heeft het voorgoed voor het zeggen. Nou ja. voorgoed is misschien wat lang. maar dan toch in ieder geval tot het volgende Con gres. Sinds zijn oprichting, twee jaar geleden, kwam het Russische parlement zo'n beetje ieder half jaar bijeen. Dit najaar kunnen Jeltsin en zijn ploeg op het zevende Volkscongres dus opnieuw een communistisch offensief tege moet zien. De grote vraag is of dit zevende Congres er komt. Tijdens zijn slottoespraak uitte de presi dent kritiek op de afgevaardig den. maar hij zwaaide ze ook lof toe: ze hadden immers hun fiat aan het hervormingspro gramma van de regering gege ven. Lef Terwijl de president zijn han den in onschuld wast. is zijn ei gen voormalige oppositie-be weging Democratisch Rusland hard bezig de miljoen handte keningen te verzamelen die nodig zijn om een referendum te houden. Deze paraplu-orga nisatie voor hervormingsge zinde politieke partijen wil dat de Russische bevolking zich uitspreekt voor verlenging van Jeltsins buitengewone vol machten. De neo-communisti- sche fracties in het Congres willen hem daarvan juist bero ven. Dit referendum kan dan tevens dienen om het Congres zelf om zeep te helpen. De afgelopen twee weken is daar vanuit democratische hoek steeds hard om geroepen. Opiniepeilingen onder Mosko- v'ieten en bewoners van andere Tegenstanders van president Fujimori schopten gisteren in Lima een aanhanger van de president. De spanningen tussen de twee partijen lopen met de dag op. g foto: afp LIMA - De Peruaanse presi dent Alberto Fujimori heeft gisteren een plan geïntrodu ceerd om het land binnen een jaar terug te voeren naar de de mocratie. De president heeft twee weken geleden het parle ment naar huis gestuurd en de grondwet buiten werking ge steld. Eveneens gisteren hebben de leden van het ontbonden par lement Maximo San Roman, de vice-president van het land, tot 'tegenpresident' benoemd. De Organisatie van Ameri kaanse Staten (OAS) begon gisteren in Lima een missie 'van goede diensten' om te ko men tot herstel van de demo cratie in het land. Fujimori zei in een televisie toespraak dat 5 juli een stem ming gehouden zal worden om steun te vragen voor de staats greep en de daarop volgende noodmaatregelen. Een maand later zal een 'nationale dialoog' beginnen om te zien welke ver anderingen nodig zijn in de grondwet van Peru. De al eerder geplande regionale en gemeentelijke verkiezingen zullen 8 november gewoon ge houden worden. Fujimori zei dat verkiezingen voor een nieuw parlement op 28 februari 1993 gehouden zul len worden en dat de eerste zit ting van het nieuwe congres op 15 april 1993 zal plaatsvinden, een jaar nadat hij de nood maatregelen afkondigde. In het buitenland is de civiele staatsgreep van de Peruaanse president veroordeeld, maar in Peru zelf heeft Fujimori steun van ten minste een deel van de bevolking. De maatregelen zijn volgens Fujimori noodza kelijk om de door een enorme schuldenlast, drugshandel, ar moede en epidemieën veroor zaakte crisis aan te pakken zonder verlammende tegen werking van het parlement. Idoor WILK0 V00RD0UW PARIJS - Roger Verron was een gelukkig man. Op 47-jari- ge leeftijd besloot hij in de hu welijksboot te stappen met de vriendin, die hem al twee kin deren schonk. Om alle paperassen rond de trouwerij in orde te maken moest hij een uittreksel uit het geboorteregister van zijn ge boorteplaats hebben. Dus greep Roger Verron begin dit jaar welgemoed de telefoon. „U kunt geen uitreksel krij gen. Meneer, u bent in 1989 ge storven", antwoordde de amb tenaar op zijn verzoek. Verron smeet uit blinde woede om deze wansmakelijke grap de hoorn op de haak en belde rechtstreeks met de burge meester. Maar ook uit diens onderzoek bleek dat Roger Verron reeds lang was overle den. Om precies te zijn op 22 december 1989. Zijn ontzielde lichaam was gevonden op een braakliggend terrein in de buurt van Marignane. Roger Verron was formeel door ie mand herkend. De patholoog anatoom had daarop vastge steld dat Roger Verron, gebo ren te Bagneux, was omgeko men door een delirium tre mens. in combinatie met de kou, die op dat moment in de voorstad van Marseille heer ste. Roger Verron ging de ge schiedenis in als de zp bij na-anonieme clochiie man zonder verhaal, èh de vele verliezers int menleving die slechts naars kent. jn: Obstakels Maar de Franse ambt* kende buiten de ex-stast een cruise-schip. „Ik fi identiteit terug. Ik wen, mijn kinderen erft Ik wil een leven leidefzt dere andere Fransmai ambtelijke wegen zijl nekkig. En, omdat Vèi eenmaal dood is, worq welijksbootje voor hei taboe getrouwd. Imni gens de Franse wet i mogelijk te huwen I mand die zo'n twee en jaar geleden is geston ron liep van instantie stantie om weer leven} den verklaard. Steed} hij zijn geldige pasp goedgelijkende foto. vond hij begrip, mai waren er wettelijke c Zijn zaak lijkt nu f versneld, omdat hij j neer liet slaan door cf lijke terminologie. Hijl de de Franse media inf graagte op zijn 'geval'! gen. „Wat mij betreftt onderste steen boveifc om een einde te deze macabere grap". Russische steden wezen stee vast uit dat de verontwaardi ging toenam over het lef van de snode conservatieven om de nog steeds immens populai re president het vuur aan de schenen te leggen. Over de uit komst van de zoveelste volks raadpleging vóór of tégen Jelt sin, kan geen twijfel bestaan. Ondanks zijn overwinning achtte de president het toch wenselijk zijn conservatieve critici er voor het öog van de te levisiekijkende natie aan te herinneren dat niet hij de na gel aan de doodskist van de Sovjetunie is geweest. Jeltsin: ..Nadat alle republieken de Unie de rug hadden toege keerd, waren Rusland en Ka- zachstan de laatsten die over waren". Hoe hoog het uiteen vallen van het imperium de oude garde zit, blijkt uit de woorden van de 33-jarige na- tionaal-bolsjewiek Ba boerin: .Als ik mensen hoor roepen dat we de realiteit moeten er kennen en de ineenstorting van de Sovjetunie dienen te aanvaarden, moet ik denken aan een. dief die net iets uit je zak heeft gerold en je vertelt niet te protesteren, omdat het de realiteit is". Muilkorf Jeltsin nam het tijdens zijn slottoespraak ook op voor de pers. die nog steeds dankbaar gebruik maakt van de verwor venheden van Gorbatsjovs glasnost. De conservatieve meerderheid in het Congres vindt terecht dat zij er tegen woordig in de media niet al te best vanaf komt en heeft heim wee naar de muilkorf. Komt niets van in, aldus de presi dent, onder applaus van slechts een gedeelte van de af gevaardigden. Na zijn verkiezing twee jaar geleden speelde het Russische Volkscongres een niet onbe langrijke rol als tegenhanger van het Volkscongres van de Sovjetunie. Met het verdwij nen van het Unie-parlement diende het Russische Congres nog louter als laatste bastion voor de communistische ijzer vreters in hun wanhopige po gingen vast te houden aan de laatste strohalmen van de macht. In de praktijk liep en loopt dit nog steeds uit op het dwarsbomen van marktgerich te hervormingen, soms door particulier initiatief te fnui ken, soms door zich als weer wolven in de commerciële structuren te nestelen. Weg met dit parlement, zeggen her vormers dan ook. Zij willen nieuwe verkiezingen en vin den één parlement - de Opper ste Sovjet - genoeg. Het zesde en mogelijk laatste Volkscongres onderstreept nogmaals het bankroet van het communistische systeem. Het besef onder de gewone men sen dat zij schaamteloos zijn uitgekleed maakt dat de strij ders voor de oude orde bij het volk geen enkele gevoelige snaar weten te raken. Ondanks de nieuwe armoede als gevolg van Gajdars shocktherapie keert de bevolking zich mas saal af van de neo-communis- ten. Het volk is hetzij onver schillig, hetzij vóór Jeltsin. De witte reus uit Siberië heeft zijn zoveelste overwinning binnen en zijn laatste kruit nog niet verschoten. De Russische president Boris Jeltsin trekt een grimas naar afgevaar digde Khazbulatov, vlak voor zijn rede tot het door communisten beheerste Congres foto: ap

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6