isnië vraagt om terventie van VS Westoever en Gazastrook voor altijd Israëlisch' Mubarak heeft hoop naoverleg met Gaddafi Afghaans verzet nog niet op één lijn BUITENLAND [ljardair Perot favoriet in Texas Roemeense ex-minister Totu pleegt zelfmoord Groothertog Romanov overleden Lavastroom Etna omgeleid met beton ITEIN ROB - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER Expeditie ontdekt Saffra Metropolis WOENSDAG 22 APRIL 1992 HINGTON - Als er nu presidentsverkiezingen zouden i gehouden in de VS zou 35 procent van de Texanen op Iperot stemmen, de miljardair uit Dallas die overweegt om hafhankelijk kandidaat mee te doen aan de race om het pre- ttschap. Uit peilingen van een Texaanse universiteit bleek akenman Perot uit alle politieke kampen kiezers wegzuigt, •erot niet op het stembiljet zou staan, zou Bush Texas win- met 48 procent, tegen 32 procent voor Clinton. Doet Perot dan verliest Bush 27 procent van zijn aanhang, voor a is dat 32 procent. Perot zou als partijloos kandidaat geen rkiezingen hoeven doormaken om in november aan de jonde mee te doen. Ook kent hij geen financiële beperkin- |het vermogen van Perot wordt geschat op 2 miljard dollar, emocraten denken dat Perot in Texas vooralsnog bij de zwe- e kiezers in de smaak valt, die in het algemeen ontevreden campagnemachine richt zich echter eerst op Pennsylva- iar volgende week dinsdag Democratische voorverkiezin- orden gehouden. David Wilhelm, campagneleider van [on. zei dat de aandacht daarnaast uitgaat naar het ophalen [eld in drie staten om in de race te kunnen blijven. BUKAREST - loan Totu, lid van het polit- buro van de Roemeense oud-dictator Nico- lae Ceausescu en veroordeeld tot 16 jaar cel, heeft zich opgehangen, aldus een verklaring van het persbureau Rompres. Totu, ooit mi nister van buitenlandse zaken en propagan- dachef van de communistische partij, werd maandag samen met twintig andere voor malige politburo-leden door het hoogge rechtshof veroordeeld. Het politburo werd verantwoordelijk gesteld voor het bevel om in december 1989 met scherp te schieten op anti-Ceausescu betogers, wat tot de dood van zeker duizend Roemenen leidde. Totu werd wegens gebrek aan bewijs vrijgespro ken van volkerenmoord, maar schuldig be vonden aan medeplichtigheid aan moord van „buitengewoon ernstige" aard. MIAMI - Groothertog Vladimir Kirillovitsj Romanov, de ver bannen Russische troonpreten dent, is gisteren in de VS overle den. De 74-jarige Romanov be zweek tijdens een persconferen tie die hij gaf in Miami. Midden in een zin raakte hij bewuste loos en viel voorover. Romanov overleed in een ziekenhuis; de doodsoorzaak werd niet be kendgemaakt. Vladimir was de zoon van Kirill Vladimirovitsj Romanov, een neef van de laat ste tsaar, Nicolaas II. De groot hertog stamde direct af van tsaar Alexander II, die van 1855 tot 1881 aan de macht was. Hij werd in 1917 in ballingschap ge boren in Finland nadat Nicolaas II door de communisten tot af treden was gedwongen. Vorig jaar november was Vladimir voor het eerst in het land van zijn voorvaderen, nadat de com munistische heerschappij ineen was gestort. Vladimir Romanov werd hoofd van de keizerlijke dynastie na dat zijn vader in 1938 was over leden. Zijn enige kind, de in Ma drid woonachtige groothertogin Maria (38), is nu de eerste troon opvolgster. Groothertog Vladimir zei on langs dat hij leider zou kunnen zijn van het hele voormalige Sovjet-imperium, maar dat het van het volk zou afhangen of hij als „tsaar" terug zou keren. ZAFFERANA ETNEA - Met het storten van 31 betonblokken in een uitstroomkra ter van de Etna is gisteren de lava omge leid die het stadje Zafferana Etnea be dreigde. De voorste lavastroom bevond zich gisteren op één kilometer van Zeffe- rana. een stadje met 7000 inwoners. Het Amerikaanse leger stortte met helikopters betonblokken buiten de hoofdkrater van de vulkaan, in een tunnel die door de lava was gecreëerd. Eerder was een poging om de stroom met explosieven om te leiden mislukt. Italiaanse genietroepen moesten zich terugtrekken nadat de lava via drie nieuwe openingen uit de vulkaan begon te stromen. Het leger wilde met springstof een put maken in de hoop daarmee de lava af te buigen. AJEVO Het presi- van de jonge onaf- ;elijke republiek Bos- lercegovina heeft gis- de Verenigde Staten aagd om militaire in- tntie nu ook de hoofd- Sarajevo met zwaar erievuur wordt be kt. idic, lid van het presidi- ei dat alle middelen om en vreedzame regeling e crisis in Bosnië te ko zijn uitgeput. Abdic, een m, die bij de presidentië- rkiezingen het grootste stemmen kreeg, heeft gelopen weken verschei- gevechtsgebieden be- 1 om plaatselijke akkoor- le sluiten tussen de strij- partijen. Gisteravond '"én de bombardementen ®arajevo vanuit de omlig- 'c heuvels, waar Servische ^es liggen, hervat. De in- Ts van de stad moesten (oevlucht in schuilkelders Pelivan, die zijn ontslag had ingediend, moet aanblijven, zo besloot dinsdag het Bosnische presidium. Pelivan, een Kroaat, werd wel vrijgesteld om een nieuwe regering te vor men waarin vooral 'deskundi gen' vertegenwoordigd zullen zijn. EG-afgezant Lord Carrington, voorzitter van de Joegoslavië- conferentie, verklaarde giste ren zijn volgende reis naar Joe goslavië te gebruiken om de Servische leiders er toe te be wegen zich te distantiëren van de strijd in Bosnië-Hercegovi- na. „De Kroaten zijn gedeelte lijk verantwoordelijk, maar de schaamteloosheid van de Ser viërs is duidelijker". Carring ton zei dat er druk uitgeoefend moet worden op de Servische regering en commandanten in Belgrado. Hij wil dat de Servi sche president Slobodan Milo sevic en de legerleiding ver klaren dat ze Bosnië erkennen als een onafhankelijke staat met territoriale integriteit. Nederlandse soldaten losnische premier, Jure Gewapende blauwe baretten namen posities in rond het hoofdkwartier van de VN om het gebouw tegen mogelijke aanvallen te beschermen. An deren reden met VN-pantser- wagens door de stad om ge wonden op te pikken. Woord voerder Fred Eckhard ver klaarde dat de VN-vredes- macht vastbesloten is in Sara jevo te blijven zolang het ge weld niet direct tegen de blau we baretten is gericht. De aan wezigheid van UNPROFOR is volgens hem een stabiliseren de factor. De Nederlandse VN- militairen moesten gisteren opnieuw binnenblijven we gens de gevaarlijke situatie. Aan het eind van de middag werd in de buurt van hun on derkomen, het zogenoemde Rainbow Hotel, hevig gescho ten zodat de blauwe baretten ook niet naar het VN-hoofd- kwartier, enkele honderden meters verderop, konden. De Vereniging van Dienstplichti ge Militairen (WDM) uitte gis teren haar bezorgdheid over de situatie' van de Nederlandse blauwe baretten in het uiteen gevallen Joegoslavië. In Sarajevo (Bosnië-Hercegovina) werden gisteren felle gevechten geleverd. Een moslim soldaat zoekt beschutting achter een barricade bij het televisie-station. Het gebouw werd met granaten bestookt. barto geprezen vijs staatsman RTA De Australische lier Paul Keating, die aan zoekt bij Azië, heeft gó dat de Indonesiche pre- A Suharto „onbetwist" de staatsman" van het we el is. I prees de 71-jarige pre- 1 tijdens een staatsban- I het Merdeka-paleis. Hij It de Indonesische econo- nder het 25-jarig bewind |uharto een gedaantever- |ing heeft ondergaan. economie te richten ereldeconomie, heeft U K oordelen moeten vellen, Ijke beslissingen moeten zei dat Keating een keus had gemaakt door ;erste buitenlandse be- aan Indonesië te bren- lij zei dat mensenrech- de nationale filosofie Indonesië belichaamd n. Hij waarschuwde dat poging om buitenland arden aan Indonesië op gen wordt beschouwd als .'hending van zijn soeve- ,|eit. De ongewoon gepe- toespraak was kennelijk it op felle kritiek in de ;ke opinie in Australië en 1 in de internationale ge- »chap op een door het In- ische leger aangericht )ad in de hoofdstad Dili ost-Timor. Een Haïtiaans jongetje wacht in de haven van de Haïtiaanse hoofdstad Port-Au-Prince op wat verder ko men gaat. Hij is een van de honderden bootvluchtelingen, die door de Amerikaanse kustwacht zijn terug gestuurd naar Haïti. De vluchtelingen waren sinds een week ondergebracht in kampen in de Quantana- ma-baai in Cuba. z?ZALEM - De Israëli- bremier Yitzhak Shamir gezegd dat de bezette Jordaanoever en de fetrook „voor altijd" deel uitmaken van Israël. De Jraak van Shamir kwam ft moment dat de Verenig- I taten aankondigden dat sde ronde van de vredes- jekingen over het Mid- Dosten in Rome zal wor- ;efeehouden. Israël en zijn buurlanden moeten aHfde ronde van de bespre kingen aanstaande maandag in Washington beginnen. De besprekingen gingen in okto ber vorig jaar in Madrid van start. Shamir sprak joodse kolonis ten uit bezette gebieden toe bij de herdenking van de Zes daagse Oorlog. Op 5 juni is het 25 jaar geleden dat deze oorlog uitbrak. Israël was destijds een Arabische aanval voor en vero verde de Westoever en de Ga zastrook op respectievelijk Jordanië en Egypte. „De regering ziet de gedeelten van het vaderland die werden bevrijd niet alleen als een ge heugensteun bij onderhande lingen, maar als een onaf scheidbaar deel van het land", zo werd Shamir door het Israë lische nationale persbureau Itim aangehaald. „Nederzet tingen daar zijn niet alleen om veiligheidsredenen, maar ge woon omdat ze van ons zijn", zei Shamir. „En ze zullen voor altijd van ons zijn". In de bezette gebieden wonen in 143 enclaves zo'n 115.000 joodse kolonisten, naast 1,7 miljoen Palestijnen. De Ameri kaanse president George Bush noemt de nederzettingen een obstakel voor de vredesbespre kingen. De Verenigde Staten zijn voorstanders van een re geling waarbij Israël de bezet te gebieden opgeeft in ruil voor vrede met de Arabische buur landen. In bezette gebieden zouden de Palestijnen uitein delijk zelfbestuur moeten krij gen. Toch vindt Rob spoedig de plaats terug, waar hij de en kinderen heeft waargenomen en het blijkt, dat het (k0 hier wel geschikt is om een landing uit te voeren. Dèn n naar beneden, besluit de piloot. Waarschijnlijk hebben nsen nog nooit een vliegmachine gezien, want wanneer de d pter uit de nevel opduikt, ziet Rob de vrouwen en kinderen 9 weghollen. Ze verstoppen zich In een grot. Maar wanneer ichine op het strand is gedaald en de piloot de motor afge zet heeft, komen ze toch al gauw weer naar buiten. Rob roept hun in het Engels enkele geruststellende woorden toe, maar die verstaan ze blijkbaar niet. Kijk, het zijn toch niet allemaal vrou wen en kinderen, want daar loopt ook nog een man. Maar die moet wel erg oud zijn. Rob luistert goed naar de heftig pratende vrouwen en dan ontdekt hij, dat ze het een of ander Frans dialect spreken, dat hij echter met een beetje inspanning wel kan vol gen. SPRINGFIELD - Onder zoekers, die in februari na bestudering van oude land kaarten en foto's vanuit de ruimte de plaats bekend maakten van de verdwenen Arabische stad Ubar, zeg gen nu de plaats te hebben ontdekt van een tweede, grotere stad uit de antieke oudheid. De stad, die op een kaart van de Alexandrijnse geo graaf Claudius Ptolemaeus uit 100 n. Chr. Saffra Metro polis wordt genoemd, lag volgens de onderzoekers aan de voet van het Qara- gebergte in Oman, zo'n 32 kilometer ten noordoosten van de havenstad Salalah. „Van hieruit werd waar schijnlijk de gehele handel aan de kust, die via de zee werd gevoerd, geleid, zowel naar het westen (Yemen) als naar het oosten (Meso- potamië)", zegt de archeo loog van de Trans-Arabie expeditie, Juris Zarins. Volgens hem wijst de ont dekking erop dat er meer dan 3000 jaar eerder dan tot nog toe werd aangenomen, waarschijnlijk al in 5000 v. Chr., op het Arabische schiereiland een handels- netwerk was in wierook- hars, een kostbare, geurige hars, die bij godsdienstige rituelen werd gebruikt en alleen in Oman en de Hoorn van Afrika werd ge produceerd. Voor het onderzoek dat er op gericht was handelsrou tes te vinden naar Ubar, de laatste permanente water bron in het noorden, wer den opnamen gebruikt van satellieten en de space- shuttle Challenger. Ubar was waarschijnlijk een handelsbuitenpost van Saffra Metropolis. Beide steden, die zo'n 288 kilome ter van elkaar liggen, heb ben een vestingachtige vorm met grote torens. Bij Ubar werden acht torens van verscheidene grootte ontdekt; bij Saffra Metro polis vijftien. Op beide plaatsen werden gelijk soortige voorwerpen ge vonden, zoals Grieks ge schilderd aardewerk. Beide steden werden zo'n 300 n. Chr verlaten, waarschijn lijk omdat de handel in wie- rookhars minder aantrek kelijk werd. Zarins zegt dat Saffra Me tropolis veel beter behou den is gebleven dan Ubar, dat waarschijnlijk eeuwen geleden bij een aardver schuiving werd verzwol gen. Het onderzoeksteam zou volgens hem voorstel len om in de omgeving van Ubar de komende drie tot vijfjaar opgravingen te ver richten. SI Dl BARRANI - De Egypti sche president Hosni Mubarak heeft gisteren na overleg met de Libische leider Moammar Gaddafi in de Egyptische stad Sidi Barrani gezegd, dat hij een sprankje hoop ziet voor een oplossing van de impasse tussen Libië en het westen. Mubarak weigerde echter con crete uitspraken te doen. Tus sen het westen en Libië is een crisis ontstaan door de weige ring van Gaddafi om de ver dachten van bomaanslagen op westerse vliegtuigen aan de VS of Groot-Brittannië uit te leveren. Om Libië te dwingen werden vorige week VN-sanc- ties, waaronder een lucht- en wapenembargo van kracht. Mubarak zei een diplomatieke uitweg te verwachten, zodat de VN niet zouden hoeven over gaan op strengere dwangmaat regelen, zoals een boycot van Libische olie. „Over een mili taire oplossing zouden we he lemaal niet moeten spreken", zei Mubarak op de vraag of de crisis zou kunnen escaleren. Woestijn Met zijn reis naar Egypte wil Gaddafi aantonen dat hij on danks de VN-maatregelen niet alleen staat in de wereld. Met een grote karavaan auto's reis de hij openlijk door de woes tijn. Het is niet bekend of de kolonel in Egypte nieuwe op lossingen heeft aangedragen. Zondag zei zijn minister van justitie El-Bakkar nog dat Li bië nooit verdachten zal uitle veren aan Groot-Brittannie of de VS, omdat dat indruist te gen de Libische wet. Een uit weg zonder gezichtsverlies voor Gaddafi zou de 'vrijwilli ge' overgave van de verdach ten kunnen zijn, maar zonder de toestemming van de Libi sche regering lijkt dat niet mo gelijk. Vlak voor de sancties van kracht werden droeg Gad dafi die oplossing zelf aan, maar inmiddels lijkt zijn regi me daarop teruggekomen. En kele uren voordat Gaddafi de Egyptische grensplaats Sal- loum passeerde hield de poli tie een Libiër aan die gewa pend met een pistool Egypte probeerde binnen te komen. De Egyptische autoriteiten wilden geen bijzonderheden over het incident verstrekken. KABUL - De commandant van de grootste Afghaanse ver zetsgroep. Ahmad Shah Ma- sud wil dat de politieke leiders van het verzet in Pakistan het vóór donderdag eens worden over de samenstelling van een overgangsregering. Onder handelingen in de Pakistaanse stad Peshawar liepen gisteren op niets uit. Zijn de leiders het ook vóór donderdag niet eens, dan zal Masud de talrijke comman danten die hem steunen vra gen samen te komen om een besluit te nemen over een overga ngsregeri ng. De leider van de Hezb-i-Islami. Masuds belangrijkste tegen strever Gulbuddin Hekmaty- ar, beschuldigde Masud er gis teren van de nationale eenheid van het land te bedreigen. Ten zuiden van Kabul werden ge vechten gemeld tussen Af ghaanse regeringstroepen en verzetsstrijders van Hekmaty- ar. De waarnemend president van Afhganistan, Abdul Hatif, is bereid de macht over te dra gen aan een overgangsrege ring van het verzet. Hij stelde daarbij wel als voorwaarde dat het verzet zich eerst moet ver enigen en samen een regering moet vormen waaraan de macht kan worden overgedra gen. Tegenstellingen Binnen het verzet lopen de te genstellingen echter hoog op. Hezb-i-Islami-leider Hekmaty- ar heeft gedreigd met een of fensief tegen Kabul als de hui dige regering niet voor zondag 26 april alle macht overdraagt aan de mujaheddin. in hun op mars naar Kabul dinsdagoch tend de strategische stad Pul-i- Alam te hebben veroverd. Om de hoofdstad van de provincie Logar hadden zij felle strijd ge leverd met regeringstroepen. Andere bronnen bij het verzet in Pakistan bevestigden de val van de stad die tijdens de reeds 14 jaar durende burgeroorlog van vitaal belang was voor de verdediging van de Afghaanse hoofdstad. Masud, die ten noorden van Kabul een aanzienlijke strijd macht heeft verzameld, heeft aangekondigd dat hij de hoofdstad voorlopig niet zal aanvallen. Het verzet heeft dinsdag met toestemming van de plaatselij ke autoriteiten de controle in twee andere provinciehoofd steden overgenomen. Naar verluidt zijn Chaghcharan in de provincie Ghor (Centraal- Afghanistan) en Qalat, de hoof- stad van de provincie Zabul in het zuidoosten van het land, in handen van het verzet geko men. Amerikanen geweigerd op Oost-Timor JAKARTA - Indonesië heeft twee Amerikaanse senatoren de toegang geweigerd tot Oost- Timor, waar het Indonesische leger vorig jaar november een bloedbad aan richtte onder de monstranten. Dat heeft een hoge regeringsfunctionaris in Jakarta bekendgemaakt. „Het is onnodig. Waarom een be zoek brengen aan Oost-Timor? Laat de mensen op Oost-Timor rustig blijven en doorgaan met hun ontwikkeling. Zij moeten niet worden gestoord", zo zei minister van staat Murdiono. Massabegraafplaats Een Amerikaans team is in de Cambodjaanse provincie Kompong Cham bezig met het blootleggen van een massabegraafplaats uit de tijd van de Rode Khmer. Waarschijnlijk liggen er de stoffelijke overschot ten van Amerikaanse soldaten. FOTO: AFP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5