LEVEN WELZIJN Kamperen in een tent wint steeds meer terrein Voor een prikje Wandel-woede Ierland EeidaeSouocwit Kamperen op landgoederen en kasteelterreinen populairder dan ooit V Geen gezicht Fietsvakanties WOENSDAG 22 APRIL 1992 U.,t J«in nnwhxnom l«»«w ninh nnl- L-m m »ionrtnwoi n or? Wo Kiïpnh i Irtvivo ]orh>r rl n n rrl rwir fr,-nr1 cöti iiipnw r» nm hii ooy\ IrnQtPol nf hu li pïi rW nnt c Het kamperen op landgoederen en kasteelterreinen is populairder dan ooit. Dit blijkt uit de stijgende bezoekersaantallen die de Vereniging Nederlandse Landgoed- en Kasteelcampings (LKCi vorig jaar noteerde. In 1992 verwacht de LKC opnieuw een stijging van het aantal kampeerders De populariteit van de vereniging laat zich ook uitdrukken in het aantal aanvragen voor de Gids over de 20 kampeerterreinen op de landgoederen en bij de kastelen. Deze gids is verkrijgbaar bij de vereniging en bij diverse VVVs in het land voor 3,50 gulden. Voor dat bedrag krijgt de koper een compleet overzicht over de hoedanigheden van het kampeerterrein en de beschikbare voorzieningen. De LKC bestaat inmiddels bijna 22 jaar en werd opgericht om het kamperen op de landgoederen en bij kastelen door particulieren te bevorderen. Het doel is tweeledig: de kampeerder vindt de rust en ruimte die andere kampeerterreinen niet bieden; daar staat tegenover dat de LKC- leden daardoor fondsen werven om hun vaak zeer onderhoudsgevoelige bezittingen te kunnen onderhouden. Daartoe hebben zij terreinen ingericht als algemeen kampeerterrein, natuurkampeerplaats of terrein met vakantiehuisjes of verbouwde boerderijtjes. Alle terreinen zijn minimaal 25 hectare groot of horen bij een kasteel of buitenplaats. Criteria om als 'kasteel' of 'landgoed' te worden aangeduid zijn onder meer de architectonische, historische of landschappelijke waarde. Meer informatie bij de Vereniging Nederlandse Landgoed- en Kasteelcampings. Nevenlandsehof 14, 7312 EX Apeldoorn, tel. (055) 55 88 44. Ze organiseerden als eersten fietsvakanties in de Verenigde Staten. China. IJsland en de Sovjetunie. Nu het nog kan hebben Gijsbert Valstar en Cobi Haartsen. oprichter-eigenaren van de Fiets-vakan- tie-Winkel, het land van Fidel Castro een plaatsje gegeven in hun gids met buitengewone fietsvakan ties. Daarmee bevestigen Valstar en Haartsen dat wat ooit begon als een liefhebberij, inmiddels is uit gegroeid tot een professionele organisatie voor bij zondere vakanties op twee wielen. Nieuw is behalve de reis naar Cuba ook de fietsva kantie in Brazilië een 17-daagse groepsholeltrek- tocht die ongeveer vijfduizend gulden per persoon kost - inclusief de vliegreis, technische hulp en een meefietsende gids. Meer informatie is te verkrijgen bij de Fiets-Vakantie-Winkel, Spoorlaan 19. 3445 AE Woerden, tel. 03480-21844. Een eerste kennismaking met vakantieland Noorwe gen hoeft niet meer dan 14,95 te kosten. Dat is de prijs van het Noorwegen Reisboek 1992 van het Noor se Verkeersbureau in Amsterdam. In 252 pagina's wordt een uitvoerig en kleurrijk beeld gegeven van de mogelijkheden van reisland Noorwegen. Het bevat zowel verhalen als informatie over bootverbindingen en accommodatie, tips over aantrekkelijke routes door de prachtige Noorse natuur en de belangrijkste bezienswaardigheden en weg- en routekaarten. Het Noorwegen Reisboek is te bestellen bij het Noors ver keersbureau, Postbus 50669, 1007 DD Amsterdam. Tel. (020) 671 00 61 Een nieuwe lente, een nieuw gezicht. Kijk maar goed naar dat hoofd boven de kop. Mij bevalt-ie niet zo erg, hoewel ik moet toegeven dat ik wel eens mannen heb gezien voor wie Gods grimeurs nog minder tijd hebben uitgetrokken dan voor mij. Wat me echter vooral tegenstaat is dat er überhaupt een foto bij het stukje moet. Privé heb ik met mijn gezicht leren leven, maar in de krant zit die tronie me enorm in de weg en naar ik hoop u ook. Als kind al probeerde ik een boek eerst uit te lezen en dan pas achterop te kijken hoe de schrijver of schrijfster er uitzag. Bestudeerde ik toch eerst de achterflap, dan was de kans groot dat ik mij door het uiterlijk van de auteur liet ontmoedigen het boek ooit open te slaan. Immers, als echte Hollandse jongen wilde je vroeger geen boevenboek lezen dat bijvoorbeeld dooreen vrouw was geschreven. Als twintiger legde ik een liefdesroman ongelezen terzijde als de schrijver ervan een onsmakelijk uitziende man van achter in de zeventig was. Nu weet ik wel beter, maar toch treft een verhaal mij nog altijd zuiverder als ik geen weet heb van het uiterlijk, de leeftijd en de geaardheid van degeen die het op papier heeft gezet. Als iemand schrijft dat kinderen niet mogen praten aan tafel, is het wel aardig om te weten dat hij 103 jaar oud is. maar dat verklaart alleen waarom zijn mening zon ouderwetse is, niet of je er daarom als lezer minderwaarde aan moet hechten. Iemands mening vind je goed of niet goed. Maar mijn foto blijft, helaas. Mijn Kodak-ogen zullen u de komende tijd op deze nieuwe pagina blijven aanstaren. En u zult onbewust terugkijken. Echt waar, het is onvermijdelijk. Mocht ik ooit enthousiast over een trektocht van driejaar door onherbergzame gebieden uitweiden, dan zult u denken: hij wel. iemand met zo'n brilletje zeker! Zou u gelijk hebbenIn dit geval wel. Of ik zou het discobezoek in Lloret de Mar met giftige pen beschrijven, dan roept u, lettend op mijn foto: Allicht, met zo'n ouwe kop. En u zou wederom het gelijk aan uw kant hebben. Maar toch, zo'n bril, dat lange gelaat, zulk degelijk haar, die gemiddelde oren, de vermoeide ogen en de wat weke mond kunnen u bij andere onderwerpen toch wel eens op het verkeerde been zetten. Kortom, laat u zich door mij n iet afleiden. Volgende week gaan we wel door met de foto, maar de overdreven ik-vorm zal verdwijnen. Pas dan kan heerlijk mezelf zijn. Eventuele reacties zie ik gaarne tegemoet. Mèt foto. heden, geboden op deze twee daagse, onder schitterende weersomstandigheden gehou den vooijaarsshow. Wie overi gens niet gericht zoekend naar bepaalde tenten en mer ken over zo'n show wandelt, begint het weldra te duizelen. Vooral als daar ook nog eens allerlei accessoires bij komen. Vandaar dat de ANWB altijd bereid is om kopers van ten ten van advies te dienen en ook wil bemiddelen als bij de koop onenigheid ontstaat over garantiebepalingen of le veringsvoorwaarden. Een eenvoudige tent kopi natuurlijk ook in een huis als van V D. Daa sinds kort op de campii lingen een vijftiental v< lende soorten tenten koepel- tot noktenten - steld. De prijzen lopen van 69 tot 750 gulden. En wie dan een tent h< kocht maar niet weet ermee moet omgaan de ANWB de brochure peren met de tent' ver! Daarin staat alles over zetten, afbreken en one den van de tent. Idoor AAP VAN HOLSTEIN Wandelen in de Noorse natuur, zoals op de boven staande foto, is een van de onderwerpen in het jongste nummer van 'Op Lemen Voeten', het kwartaal-tijd schrift voor voettochten dat inmiddels al weer aan zijn veertiende jaargang bezig is. Zo verbazend is dat ove rigens niet, want het wandelen, vooral over langere af standen, mag zich verheugen in een nog steeds toene mende belangstelling. Volgens een NIPO-onderzoek dat werd uitgevoerd in opdracht van de Stichting Lange-Afstand Wandelpa den (SLAW) en het ministerie van landbouw worden de Lange-Afstand Wandelpaden jaarlijks door zo'n zeshonderdduizend mensen betreden, terwijl een bij na net zo groot aantal dat best weieens zou willen doen. Zoveel lezers heeft 'Op Lemen Voeten' overi gens niet. Het tijdschrift is de spreekbuis van de meer rechtlijnige, orthodoxe natuur-wandelaars en staat in elk geval qua oplage in de schaduw van het veel popu lairdere ANWB-tijdschift 'Op Pad'. De inhoud van bei de bladen is op die verschillende doelgroepen afge stemd. De advertenties in beide bladen geven intus sen een indicatie van de omvang van de Nederlandse wandel-markt. Zo is er in Deventer zelfs een gespecia liseerde "Wandel-winkel'. Een abonnement op 'Op Lemen Voeten' kost 29,50 per jaar, maar het is ook los te koop in boekhandel en kiosk. Het adres van het blad is Postbus 10695, 1001 ER Amsterdam. Tentkamperen wint sterk aan populariteit. Dat merkt vooral de ANWB, die jaarlijks in het Larser- bos midden in Flevo land - een voorjaarsten- tenshow organiseert, een telkens meer publiek trekkend evenement. Twee dagen lang staan daar dan honderden ten ten in allerlei vormen en kleuren opgesteld, waar tussen zich de kampeer ders (al of niet in spe) uit het hele land verdringen. Achtentwintig in het tent kamperen gespecialiseer de bedrijven hebben er op deze zevende twee daagse show aan meege daan. Noktenten, bungalowtenten, opblaasbare en boogstokten- ten. Ze zijn er te kust en te keur. Net een grote camping, maar met dit verschil dat niet alleen het tijdstip voor derge lijk grootschalig kamperen nog niet is aangebroken, maar ook dat iedereen elke tent - in de praktijk toch altijd nog een gekoesterd privéplekje - van binnen en van buiten, net zo vaak als hij of zij dat maar wil, mag bekijken. Het kopen van een goede tent is immers niet zo'n gemakke lijk karweitje als het wel lijkt. Vooral als je nog nooit hebt ge kampeerd. Goede voorlich ting is dan van belang. De ANWB kwijt zich al sinds mensenheugenis voortreffe lijk van die taak en één van de grotere tenten die in het Lar- serbos in het voorjaarszonne tje staan dient dan ook als vraagbaak, waar druk gebruik van wordt gemaakt. Monde ling en schriftelijk via de bekende folders en brochures valt er alles over het kam peren op te steken. In combi natie met zoveel keus om je heen werkt dergelijke voor lichting dan eigenlijk pas op timaal. Lichtgewicht Bungalowtenten - meestal gebruikt door gezinnen kun je aanschaffen in elke maat. Er is keuze uit types die geschikt zijn voor twee, net zo goed als voor wel zeven perso nen. Groot is ook de keus in noktenten. maar de belang stelling gaat de laatste tijd vooral sterk uit naar tenten die licht van gewicht zijn, snel zijn op te zetten en toch een maximum aan comfort bie den. Dat gewicht is vooral be langrijk voor fietsers, die al kamperend op vakantie gaan. Maar ook voor automobilisten die lange trektochten maken en dan weinig zin hebben bij aankomst op een trekkers veldje nog eens gaan te sjou wen en lang met het bouwen van hun tent bezig te zijn. Hun belangstelling gaat daar bij vooral uit naar de laatste jaren zo in opkomst zijnde koepel- en tunneltenten, op welk gebied een behoorlijke concurrentie bestaat. Veel aandacht trekt daarom dit jaar de importeur Camp- town uit Venray met de, wat men zelf noemt, snelst opzet- bare tent ter wereld. En wie erbij staat ziet het met eigen ogen. het gaat razendsnel. Het kleinste formaat staat al in zestig seconden, de grotere zal wel iets meer tijd kosten, maar snel gaat het. Dat wordt gedemonstreerd door een De Orion Super van Carl Denig man, die de hele dag niets an ders doet dan het demonstra tietentje als een paraplu in- en uitklappen. Dat zegt overi gens wel iets over de deugde lijkheid van de gebruikte ma terialen, als hij tenminste de hele dag ook werkelijk het zelfde tentje heeft gebruikt. Het gaat om zogenaamde iglo tenten, die een uniek paraplu systeem hebben met in het tentdoek geïntegreerde fiber- glasstokken. Die stokken zijn, in tegenstelling tot bij andere dergelijke tenten, aan elkaar gekoppeld met speciale ('klik klak')verbindingen. In één be weging zijn daar lange gebo gen stokken van te maken die de tent schragen. Fiberglas stokken, die bij andere tenten zoals die van Vroom en Dreesmann, niet op de show aanwezig in elkaar moeten worden geschoven. De para plutenten zelf zijn van licht nylon gemaakt. Volgens de importeur blijft het systeem onder alle weersomstandighe den intact en is het tentdoek getest door middel van sterke waterstralen. Toch zit er in een van de tenten een nogal opvallend lelijke winkelhaak, die zo verontschuldigt men zich moet zijn veroorzaakt door een kind, dat een steen ertegen heeft gegooid. Uit de buurt van stoute kinderen blijven dus ermee. De tenten zijn verkrijgbaar in twee- drie- en vierpersoonsuitvoe- ringen, waarbij de hoogte va rieert van kruip- tot stahoog- te. De prijzen van deze 'one touch tenten' lopen uiteen 249 tot 729 gulden. Tunneltent Er is ook een tunneltent bij. Een model dat de laatste tijd nogal terrein verovert op de campings. Ze worden ook ge maakt door de bekende kwali- teitstentenmakers Carl Denig uit Amsterdam en Den Haag en Slee uit Utrecht. Bij de laatste valt in deze cate gorie het originele Slee-ont werp De Regenboog op. Een tunneltent is een tent, die in zoverre van andere boogten ten afwijkt, dat de bogen el kaar niet kruisen, maar op af stand naast elkaar staan en zo een tunnel vormen. De Re genboog is een origineel, in hoogte verschillend model, dat - net als alle tenten van Slee - zijn gemaakt zoals vol gens dit gerenommeerde be drijf een tent ook behoort te worden gemaakt. Dat komt dan wel in de prijs tot uitdruk king, want hij kost tweemaal zoveel als andere tunnelten ten, namelijk 1295 gulden en dat is oppervlakkig gezien be trekkelijk veel voor deze Het wondermooie Ierland (zie foto) raakt steeds meer in trek bij de Nederlandse vakantiegangers. In 1991 waren het er in totaal zo'n 82.000; voor dit jaar wordt opnieuw een groei van het aantal vakantiegangers met zo'n twaalf procent verwacht. Voor wie meer wil weten over de vakantiemogelijkheden op het eiland van de duizend kleuren groen kan een beroep doen op het Iers Nationaal Bureau voor Toerisme. De folder 'Naar Ierland in een notedop' geeft een overzicht van lucht- en bootverbindingen en een overzicht van de touroperators die Ierland in hun 'pakket' hebben. De folder 'Ierland mijn eiland' geeft in ruim zestig pagi na's een sfeer- en kleurrijk beeld van het eiland. De folders zijn te bestellen bij het Iers Bureau voor Toe risme. Leidsestraat 32, 1017 PB Amsterdam, tel. (020) 622 31 01. Tent die door middel van het paraplusysteem in tijd van zestig seconden - of daaromtrent - overeind staat. Prijs: 569 gulden. 'buikschuiver'. Er kunnen twee personen in slapen en qua gewicht en snelheid waar mee hij kan worden opgezet, lijkt hij - met zijn gewicht van 2950 gram, inclusief stok ken en pennen uitstekend geschikt voor fietskampeer- ders. De tent heeft het voor deel van het tunnelontwerp en het gemak van een schaapskooiluifel. De binnen- tent, die er later in kan wor den gehangen, kan ook ge deeltelijk worden wegge haald, zodat er wat meer lee fruimte in ontstaat. De tent is immers 95 centimeter hoog en 1.30 m breed. De lengte is 220 cm. Net zoiets, maar dan helemaal een 'buikschuiver' is het nieu we model Schorpioen waar mee Carl Denig te voorschijn komt. Het is ook een boogtent voor twee personen met een zeer laag gewicht (2600 gram), en met net als in de Regen boog van Slee een woon-, kook- of bagageruimte van iets meer dan een meter in het vierkant. De boogstokken zijn van aluminium, het dak van nylon en een binnentent van muskietengaasnylon (prijs 995 gulden). Bij Carl Denig, al tachtig jaar actief in de tentenmakerij, staan modellen te pronken die al vele jaren een zelfs, de Dispuutserie, veertig jaar in produktie zijn. Zelf be schikken wij over een Pergola uit 1967, die nu nog steeds uit stekend dienst doet. Hij blijkt sterk te lijken (mogelijk zijn de maten wat afwijkend) op de Orion Super 2, die dan ook al 27 jaar in produktie is bij De nig. Dat is een zeer windvaste katoenen tent met een stalen A-stok, waarin de binnentent hangt. Die kan er in regen achtige omstandigheden droog uit worden gehaald, al vorens de buitentent wordt neergehaald. In de tent zelf, die een uitstekende combina tie is tussen een gewone tent en een kleine bungalowtent, ontstaat door gebruik van deze stok veel ruimte en heeft men ook geen hinder van an dere stokken. De twee stok ken die worden gebruikt om de leefruimte, overdekt door een driehoekig dak, overeind te houden staan in het portaal, en de twee extra-stokken die men erbij krijgt, zijn om de opengcritste deur te laten die nen als handige luifel (prijs 1989 gulden). Net als bij alle tenten van Carl Denig valt de afwerking - gefestonneerde openingen voor de tentstok- ken en de banden die het tent doek verstevigen op die deze tenten nu eenmaal duur der maken dan andere, maar ook duurzamer. Bij Perry Sport veel bezoek aan een van de tunneltenten (van een lagere prijsklasse dan die bij de vorige twee ten tenmakers) die de naam van Fairweather draagt. Een com fortabele vierboogstent met een riante voorhal. De tent kan zowel van voren, van ach teren als opzij worden geo pend voor ventilatie. De bin nentent kan er los in worden gehangen. De hoogte is 135 centimeter, het gewicht 5700 gram. Het boogframe is van aluminium. (Prijs 599 gulden). Uiteraard is dit nog maar een greep uit de talrijke mogelijk- FOTO'S PERSUNIE

Leidse Courant | 1992 | | pagina 20