LEVEN WELZIJN Nederlandse asperges en Elzasserwijn 1 I Reukwater en Franse wijn van Floriade Kleurrijk boek QeidóaQounant Een gelukkig huivelijk: 'De Nieuwe' viert zijn verjaardag Gids Euro Disney ni ook in Nederlands Geen 'netvervuiling' door spaarlampen WOENSDAG 22 APRIL 1992 Idoor AAD VAN HOLSTEIN Zo'n jaar of twee zijn ze nu ge trouwd en het ziet ernaar uit dat het een gelukkig huwelijk is. De Nederlandse asperge met de Elzasser wijn. Bijna was er vorig jaar nog de klad in de re latie gekomen. Door een oorzaak van buitenaf welis waar. Want een voorjaarsvorst hield in 1991 flink huis onder de Franse wijnen. Maar de wijngaarden in de Elzas bleven daarvan grotendeels ge spaard. En ook de aardbeving van vorige week in de aspergestreek bij uitstek, het Limburgse en Noordbra bantse Peelland, kon de andere part ner niet deren, zodat de verbintenis ongeschokt bleef. Vandaar dat we in radiospots en in advertenties in dag- en weekbladen de komende tijd - aspergetijd bij uitstek - weer kunnen horen en le zen hoe goed het met die twee gaat. De export van de wijnen uit de Fran se Elzas is immers in vijf jaar nage noeg verdubbeld. Een stijging die men zegt te danken niet alleen aan de hoge kwaliteit, maar ook aan de uiteenlopende karakters van de wij nen. Zij harmoniëren met verschil lende gerechten en vooral met de in Nederland in toenemende mate ge teelde asperges. Wie nu eens goed wil zien hoe dat laatste gaat en niet helemaal naar Brabant. Limburg of Salland wil reizen, kan terecht op de Floriade in Zoetermeer, waar naast het paviljoen van het CBT een paar aspergebedden staan gespreid. „Het is een van de beste teelten die we op zandgrond kennen", zegt as pergeman bij uitstek J. Kleuskens uit Horst, terwijl hij het plastic dat het bed bedekt, openscheurt om een asperge te steken. „In een paar woorden gezegd is het: van zwart zaad tot wit goud. Al verwacht ik dat er in de naaste toekomst steeds meer groene asperges zullen worden ge teeld en in het buitenland verkocht. Engeland is er dol op en haalt ze he lemaal uit Spanje. Onze Nederlandse grond mag dan voor witte asperges zijn beperkingen kennen, voor de teelt van groene kun je op veel meer soorten grond terecht, dus er ligt een hele goeie toekomst voor ons". Ook in het seizoen zit tegenwoordig genoeg rek. Traditioneel loopt het as pergeseizoen van eind april tot 24 juni. maar door ingrepen van de teler wordt dat aanvangstijdstip steeds meer vervroegd. Het is tegenwoordig al mogelijk dat - zij het wel in de kas - de eerste asperges al met Kerstmis worden gestoken. Dezelfde planten Die 24e juni is overigens het feest van St. Jan. Dan wordt met het ste ken van de asperges gestopt om de planten niet te veel uit te putten. Want asperges worden nu eenmaal tien jaar lang geoogst van dezelfde planten en om die goed te laten over winteren moeten ze in de zomer vol doende voedselreserves kunnen aanleggen. Alleen als de percelen na tien jaar aan vervanging toe zijn wor den ze 'kapotgestoken'. Dat betekent in de praktijk dat ruim een week met het oogsten wordt doorgegaan. Lan ger kan er niet worden geoogst. Be halve dan door een Belgische asper geteler die kans ziet - Kleuskens legt uit hoe. maar zegt dat men in Ne derland vooralsnog niet van plan is dat na te toen, totdat blijkt dat het in België met die experimenten goed afloopt - om juist in het najaar as perges te steken. Dat opent dan weer heel nieuwe perspectieven, want tot nu toe wist men de oogst alleen te vervroegen, door teelt onder zwarte plastic folie, door combinatie van kweektunnels met lichte grondver- warming - van 20 tot maximaal 29 graden - en door teelt in kassen. Dat deze vroege asperges behoorlijk van dikte en goed van smaak zijn, wordt volmondig bevestigd door een groep fijnproevers. Onder aanvoe ring van de heer Bouard, sprekend namens Sopexa, de importeur van de Elzasser wijn, nippen zij in het Zoe- termeerse restaurant met de Franse naam Ma Cuisine aan wel vijf ver schillende glazen wijn, luisterend naar zijn kruidig commentaar op de verschillende soorten. Dat gebeurt dan in combinatie met een exquise "v- lunch waarin verse asperges worden voorgeschoteld. Verser kunnen die niet zijn, want ze komen recht streeks van de Floriade. Wie er even voor gaat zitten proeft in derdaad dat de Muscat d'Alsace 1990 nog beter lijkt te harmoniëren met de asperges dan de Sylvaner 1990, al blijft dat een kwestie van smaak. Net als trouwens ook de Riesling 1990 en Pinot Blanc van het zelfde jaar, waar bij de eerste wat gedistingeerder is, maar de tweede verfijnder en fruiti ger. Zodat een keuze toch weer niet zo gemakkelijk is. Zeer kruidig Bouard spreekt van rozengeur, exotisch fruit en allerlei soorten bloemen is de Gewürztraminer 1990, die beter voor dan tijdens het dessert kan worden gedronken. Hoewel het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen in Nederland (CBT) het huwelijk tussen de asper ges uit Nederland en de wijnen uit de Elzas van harte toejuicht, vindt het het natuurlijk vanzelfsprekend dat ook andere wijnen, zoals een Chablis uit de Bourgogne, een witte Beaujo- lais en ook een Pouilly Fumé uit de Loire-streek, goed bij asperges kun nen worden gedronken. Al verdient het dan wel weer aanbeveling de laatstgenoemde wijn te schenken bij een wat gekruider gerecht met groe ne asperges. door RENE DE COCQ Wie wel eens door of langs een tijdschriftenzaak loopt weet dat daar het beeld bepaald wordt door een veelkleurig en veelvormig bladenlandschap. Geen interessegebied zo klein of er zijn wel een paar (vak)bladen voor. Een levendig wereldje, dat bladenvak, waarin het overigens nogal eens wisselt: titels verdwijnentitels verschijnen. En een béétje blad doet bovendien eens in de twee of driejaar wel aan restyling, u weet wel: een nieuw jasje, andere kop, nieuwe letters. Vandaar dat we niet echt opkijken van berichten die worden toegestuurd over kleinere en grotere evenementjes in de tijdschriftenwereld - dat valt toch niet bij te houden. Zoiets als de tiende verjaardag van het vrouwenblad Cosmopolitan bijvoorbeeld, ach, dat is leuk voor ze, en voorde dames die zich onder de doelgroep weten of voelen. En dat er weer 38 Bekende Nederlanders zijn gevonden die wel een stukkie in het jubileumnummer willen schrijven, tja. Haar warmte is haar kracht, meldt de uitgever trots, maarwat-ie daarmee bedoelt, dat snappen we niet zo goed. Een andere verjaardag: de eerste van de 'Nieuwe', dat rare weekblaadje van de eeuwige puber Peter Muller. Het brengt in onvervalste (handig nagemaakte) Bild-stijl allerlei sensationele berichten, die dan wel geheel door de redactie uit de duim zijn gezogen ongetwijfeld onder veel gelach en met hulp van talloze vloeibare versnaperingen), maar in stijl en presentatie geheel aansluiten bij het leesvoer van het Duitse pulpblad. Muller zelf mag regelmatig in de Vijf Uur Show van RTL4 de korte inhoud van het nieuwe nummer komen melden. Al moet presentatrice Viola Holt daar altijd onbedaarlijk bij hinniken, hij houdt zelf met een stalen smoel vol dat het de waarheid is en niks dan de waarheid. Vrouw Weigert Te Praten Sinds Dood Johnny Jordaan, Als Ik Mijn Haar Knip Gaat Het Bloeden, Zij Is Pas 21 Jaar Maar Al Voor De Helft Een Oude Vrouw, Tandarts Trekt Gebit Uit Wraak, Pedofiel Opent Kinderdagverblijf, Olifant Eet Salaris Trainer Op, Homosexuele Honden Kunnen Genezen enzovoort enzovoort. Op z'n minst is de Nieuwe een opmerkelijk curiosum in dat rijke bladenlandschap. Van Amsterdams kulblad tot Europees cultbladroept Muller trots in de uitnodiging voor het verjaardagsfeest dat vrijdag april wordt gevierd (er zijn trouwens plannen om ook in Duitsland een versie op de markt te brengen, dat wordt voor de argeloze bladenkoper daar nog opletten, als de Neue naast het échte Bild ligt). door MARIANNE MICHIELEN De appel valt ook bij tuinarchitecten niet ver van de boom Modeste Herwig (inderdaad, dochter van Rob) presenteerde onlangs het boek 'Kleurrijke tuinen'. In het begin van het boek wordt de functie van kleur behandeld, aangezien de sfeer van een tuin in belangrijke mate wordt bepaald door de gekozen kleuren, aldus Herwig. Daarna legt de schrijfster de kleurentheorie uit: het principe van de primaire en complementaire kleuren. Dit gedeelte van het boek besluit ze met de theorie van de kleurmenging. Bij het ontwerpen van een tuin kunnen koude en warme kleuren een belangrijke rol spelen. Met behulp van de kleurencirkel (waarvan voorbeelden in het boek worden gegeven) is het mogelijk diverse kleurencombinaties te kiezen en zo dc sfeer van een tuin te bepalen. Ook kunnen zo vloekende kleuren in de border worden voorkomen. Modeste Herwig gaat ervan uit dat de tuin die nieuw moet worden of aan een opknapbeurt toe is. op kleur wordt ingericht. Ze geeft daarvoor een 'stappen- handleiding'. die gebaseerd is op de volgende gegevens: afmeting, ligging, indeling, bloeitijd en kleurvoorkeur. In een aantal hoofdstukken worden de hoofdkleuren met hun combinatiemogelijkheden en contrastcombinaties behandeld. Aan het eind van ieder hoofdstuk maakte de schrijfster een door haar zelf geaquarelleerd borderontwerp met daarbij een overzichtelijke en praktische plantentabel van die planten, die in de ontworpen border voorkomen. Het boek wordt afgesloten met een overzicht van te bezichtigen modeltuinen en een adressenlijst van kwekeryen. Het is prachtig uitgevoerd en bevat 145 schitterende kleurenfoto's. Het is uitgegeven door Zomer en Keuning in de serie 'Groen Boekerij'. 'Kleurrijke tuinen' is verkrijgbaar voor 29,50 (actieprijs) in boekhandels en tuincentra ■n I Twee grote evenementen trekken i menteel de belangstelling: de Floriad( Eurodisney. Tot nu toe waren er vanj laatste park, dat nu anderhalve open is plattegronden in de Franse en! gelse taal verkrijgbaar. Maar inmiddels is er ook een Nederla se versie beschikbaar. In de plattegrc gids Euro Disney Resort wordt or meer de geschiedenis van de Walt Dis en zijn beroemde personages beschrei Verder zijn er talrijke details en ïllu^ ties van dit nieuwe Europese park oj nomen. De gids informeert de lezer vendien over aanbevolen reisroutes, j de grote Westeuropese steden per ai trein of vliegtuig, Inclusief de reistijd over hotels en campings. De plattegrondgids 'Euro Disney ReS is verkrijgbaar bij de boekhandel, gl warenhuizen en de ANWB. Spaarlampen hebben vrijwel geen invloed op het goed functioneren van het elektriciteitsnet. Zelfs wan neer zeer veel spaarlampen ge bruikt zouden worden, is de zoge naamde „netvervuiling" gering. Dat blijkt uit een onderzoek van het technisch bedrijf van de Provinci aal Gelderse Energie Maatschappij PGEM. Elektrische apparaten zoals vide o's, magnetrons, televisies en ook spaarlampen produceren harmoni sche stromen, die het elektriciteits net „vervuilen". Er is dan geen, wat wordt genoemd, zuivere sinusvor- mige 220 volt-netspanning meer. In het verleden is er protest geweest tegen de milieu-actieplannen van energiebedrijven zoals de PGEM, die juist het gebruik van spaarlam pen proberen te stimuleren. Uit het PGEM-onderzoek is nu ge bleken dat de netvervuiling door spaarlampen in vergelijk met het gebruik van bijvoorbeeld video's en magnetrons te verwaarlozen is. Spaarlampen hebben echter wel een zeer gunstig effect op het mi lieu. aangezien ze ongeveer 80 pro cent minder energie nodig hebben dan een gewone gloeilamp om de zelfde hoeveelheid licht te produce- Wie een souvenir wil meenemen van de wereldtentoonstelling Floriade in Zoetermeer heeft een vrij grote keus uit een aantal produkten. Er is onder meer een speciale eau de toilette spray te koop, waarvan de geur is opgebouwd uit de bloemige noten van roos en jasmijn, verrijkt met sandelhout en vanille. De prijs voor een flesje met 50 ml is 19,95. Een cadeauverpakking met eau de toilette en een shower gel is verkrijgbaar voor 24,95. Verder is er ter gelegenheid van de Floriade een cd gemaakt met de toepasselijke titel 'Listen to the flowers'. Louis van Dijk, Sandra Reemer en het London Studio Symphony Orchestra werkten mee aan de cd. De geluidsdrager wordt verkocht voor ƒ34,95. In het kader van de bloemen en planten zijn er ook paraplu's te koop waarvan de knop de vorm van een tulp heeft. De prijs ervan is 24,50. Als het gaat regenen, is ook zonder paraplu de nood nog niet aan de man. Want op de Floriade worden poncho's verkocht voor 2,10 per stuk. Wie ook in de linnenkast een souvenir wil hebben, kan de aanschaf overwegen van een witte handdoek (50 x 100 cm) of badhanddoek (70 x 140 cm) met het Floriade-logo. De kleine handdoek kost 20,00, de badhanddoek is verkrijgbaar voor de prijs van 32,50. Op de Floriade is ook aan bergruimte gedacht; wie zoveel mee wil nemen dat een gebrek aan tassen ontstaat, kan een katoenen draagtas met het logo van de Floriade kopen voor een prijs die tussen de 5,00 en 7,00 ligt. Tot slot zorgen wijnimporteurs Walraven en Sax voor rode en witte landwijn uit het Loire-district in flessen met het Floriade-logo. Er zijn twee maten flessen: 0,25 en 0,75 liter. Ze kosten respectievelijk rond de vier en de dertien gulden.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 18