Land van de arend geruïneerd door de westerse beschaving Duitsers geven het meest aan boeken uit Madonna nu de best betaalde artieste Florence herdenkt Lorenzo de' Medici i Britten treuren om Benny Hill CcidócSouoatit KUNSTRTV Ad 's Gravesande tijdelijk hoofdredacteur AT 5 Europees Stedenforum in Amersfoort Triomf van l de dansvom WOENSDAG 22 APRIL 1992 Prijs voor documentaire Amsterdams havengebied AMSTERDAM - De in Nederland wonende Duitse cineaste Rosemane Blank heeft met haar film Transit Levantkade' op het veertiende In ternationale Filmfestival van Cretiel in Frankrijk de pnjs voor de beste artistieke documentaire ge wonnen. De prijs werd haar toegekend door de Franse organisatie voor vrouwelijke journalis ten. zo heeft de Stichting International Art Film in Amsterdam gisteren bekendgemaakt. De do cumentaire gaat over het Oostelijk Havengebied in Amsterdam en is daar ook opgenomen. De film verhaalt de geschiedenis van het gebied dat aan het begin van deze eeuw gold als doorgangs plaats voor emigranten. Later werd het een ver zamelpunt voor dwangarbeiders en collabora teurs. voordat de stadsnomaden zich er vestig den. De laatsten werden in 1989 van het KNSM- eiland aan de Levantkade verdreven. s-Gravensande AMSTERDAM - Ad 's Gravesande is met ingang van gisteren tijdelijk hoofdredacteur van het Amsterdamse lokale televisiestation AT 5. Dat heeft de directie van het Omroepbedrijf Amsterdam gisteren bekendge maakt. 's Gravesande zal het hoofdredacteurschap maximaal zes maanden vervullen. Binnen die periode jaar moet er dan een nieuwe progammadirecteur wor den benoemd als opvolger van de vorige week opgestap te Feike Salverda. Die vindt dat de overige directieleden onvoldoende bereid zijn in de kwaliteit van de program ma's te investeren- Totdat er een nieuwe programmadi recteur is. blijft Han van Essen, directeur van het Om roepbedrijf Amsterdam, formeel verantwoordelijk voor het programmabeleid, 's Gravesande werkte voor onder andere voor AVRO- en VARA-radio, VPRO-televisie, het Holland Festival en was hoofdredacteur van het week blad HP/De Tijd. Momenteel is hij onafhankelijk televi sieproducent. Polydor neemt 'Joodskapje' uit handel HILVERSUM - Uitgever Polygram neemt de ceedee van de Ne derlandse zanger Dingetje met daarop het nummer 'Joodskapje' uit de handel. De plaat wordt daarna zonder dit liedje opnieuw uitgebracht. Dit is de uitkomst van overleg tussen het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël (CIDI) en Polygram. Woordvoerders van beide partijen hebben dit gisteren meeege- deeld. Directeur drs. R.M. Naftaniel van het CIDI beschuldigde Frank Paardekoper, beter bekend als Dingetje, van antisemitisme. In het gewraakte liedje imiteert Dingetje moppentapper Max Tail leur en vertelt hij het verhaaltje van Joodskapje die op bezoek gaat bij haar zieke oma. Deze is in dat verhaaltje ..wereldstin kend rijk" en heeft een ..grote neus". De zanger en zijn platen maatschappij hebben tegenover het CIDI verklaard dat zij met het nummer te goeder trouw hebben gehandeld en dat zij nie mand hebben willen kwesten. Alhoewel Naftaniel zich nog steeds afvraagt wat iemand beweegt zoiets te maken, neemt hij genoegen met het besluit dat de elpee in zijn huidge vorm uit de handel verdwijnt. AMERSFOORT - In Amersfoort zijn vandaag de f viteiten begonnen in het kader van het Eerste St« Forum Europa. Zeven dagen lang zijn er voorstellin concerten, exposities, symposia, discussies en pres< ties uit de elf deelnemende steden: Amersfoort, Cai bury (Engeland), Coimbra (Portugal), Galway (Ierlj Girona (Spanje), Hasselt (België), Kerkyra (Grie land), Luxemburg (Luxemburg), Nimes (Frankrijk) rugia (Italië) en Potsdam (Duitsland). Op het programma staan onder meer masterclass® der leiding van Theo Olof. optredens van de Deense atergroep Gadesjakket, de Franse geluidskunste: Peter Sinclair, het Deense Vini K Quintet, het Spa cello-ensemble Conjuncto Ibérico de Violonchelo van de popgroep Subway to Sally uit Duitsland. Oj terdag 26 april staat Amerfoort in het teken van de Nationale Schrijversdag, die wordt georganiseerd de Stichting Lift. Land van de Arend. Documentaire serie KRO-televtsie. Nederland 1 om 19.00 uur. Vanavond. Idoor HANS PIET HILVERSUM - De docu mentaire-serie 'Land van de arend' is in veel opzich ten een schitterende reeks. Op de eerste plaats tonen de zeven delen aan tot welke geweldige resul taten de combinatie van vakmanschap en voldoen de geld kan leiden. Om de afleveringen te maken gingen de BBC-televisie en WNET uit New York in 1990 samenwerken. Het resultaat is een filmisch bijzonder fraai werkstuk dat allerminst een gunstig licht werpt op de westerse bescha ving Wat de documentaire na melijk onomstotelijk aantoont, is hoe de westerse wereld zon der blikken of blozen het land van de arend ruïneerde. Dat de KRO de reeks op het scherm brengt, is volgens Han- nie Reyn (informatieve pro gramma's) een bewuste keuze. ..De combinatie van geschie denis en natuurbeelden sprak ons aan. Bovendien valt 'Land van de arend' prachtig samen met het Columbus-jaar. Het is precies vijfhonderd jaar gele den dat de ontdekkingsreizi ger daar aan land ging. Overi gens geheel tot zijn ongenoe gen. want hoewel hij eerst dacht in Azië terecht te zijn ge komen, zag hij het land al snel als een obstakel in zijn zoek tocht naar de Oriënt". „Om het Columbus-jaar wat extra luister bij te zetten bren gen we in augustus ook een historische serie, waarin zijn reis naar Amerika nog eens wordt gemaakt. Voor die (Ame rikaanse) produktie werd de hele vloot nagebouwd en wordt ook vanuit een economisch standpunt gekeken welke ge volgen de ontdekking van Amerika had. In oktober heb ben we dan nog een aantal por tretten van Zuidamerikaanse schrijvers. Alles is aangekocht, hoewel we in de actuele sfeer mogelijk nog zelf wat produce ren". Het aantal Columbus-produk- ties rijst volgens Hannie Reyn momenteel de pan uit. „Het lijkt wel alsof ieder land Co lumbus is nagereisd. Jammer is alleen dat er maar heel wei nig echt goede documentaires of films bijzitten, hoewel... Het maakte de keuze gelukkig een stuk eenvoudiger". Voetsporen 'Land van de arend', met boei end camerawerk van Roger Jackman, vertelt de geschiede nis van Amerika aan de hand van natuuropnamen, geschrif ten en dagboekfragmenten. Hierdoor kan de kijker zonder veel moeite in de voetsporen van de ontdekkingsreiziger treden. Behalve ergernis over de stommiteiten die door de landverhuizers werden be gaan, wordt getoond hoe de pioniers zonder enig begrip voor het nieuwe land de oude waarden van hun land van her komst bleven hanteren. Zo gingen ze niet alleen landvero- veraar 'spelen', maar voelden ze zich bovendien superieur. Ze zouden de oorspronkelijke bewoners wel even laten zien hoe je in sneltreinvaart wel vaart uit de grond stampte. Het was beter geweest als ze eerst eens even rustig hadden toegekeken hoe de Indianen er hun bestaan hadden opge bouwd. Dan hadden ze bij voorbeeld geweten, dat de overtrekkende ganzen voorbo- den van de winter waren. Nu kwamen velen van de eerste kolonisten - veelal stads mensen - door hun onwe tendheid over de natuur tij dens dit niets en niemand ont ziende jaargetijde om het le ven. Maar ook de zomer bleek geen pretje. Daardoor werd de Virginia Company, die door de Engelsen in het leven was ge roepen. een mislukking. Van de achtduizend aangevoerde emigranten stierven er zesdui zend. Hoeveel de Indianen van de westerlingen verschilden toont de tabaks-industrie. De Indianen, die een langdurige relatie hadden met de natuur en ook in harmonie met plant en dier leefden, voelden zich geen eigenaar van het land. De Cherokee bij voorbeeld maak te gebruik van zo'n driehon derd plantensoorten, veelal als medicijn. Voor hen was tabak een heilige plant. De westerlin gen zagen het echter als een middel om te overleven. Er werden grote plantages aange legd, waarvoor honderden hec tare bos moesten wijken. Het zou het evenwicht tussen mens en natuur voorgoed ver storen. 'Land van de arend' wordt ge vuld met prachtige verhalen, waarin de verschillen haar scherp worden neergezet. Zo brachten de kolonisten het idee van goed en kwaad met zich mee. Bij de Indianen daar entegen had alles een plaats in de spirituele wereld. De Engel- Een beer en een zalm, eten en gegeten worden in volstrekte harmonie. sen voelden zich superieur aan de natuur en handelden er naar. Bovendien hadden ze de opdracht meegekregen om in de kolonie het nieuwe Jeruza lem te stichten. Er moest een nieuw geloof worden gebracht in deze heidense wereld. In de strijd om het duivelse geloof van de Indianen uit te bannen werd veel bloed vergoten veranderde het paradijs if zaam in de duivelse woef die het heden ten dage noè tijd is. p Michael Jaokson, met Madonna 's werelds best betaalde artiest, is met zijn tegenspeelster Naomi Campbell te zien in de videoclip 'In the closet' De zes minuten durende film beleeft donderdag op de Amerikaanse televisie zijn première. fotoap WASHINGTON - Ma donna voegt zich bij Mi chael Jackson als best be taalde artiest nu zij een ze ven jarig supercontract heeft getekend met de Time Warner groep. Ma donna, haar manager en Time Warner zullen een multi-media entertain mentbedrijf opzetten dat haar minimaal een bedrag van 60 miljoen dollar, rond 110 miljoen gulden, garandeert. Ttme Warner weigerde dit be drag gisteren te bevestigen Manager Frederick DeMann noemde de zestig miljoen dol lar een „lage" schatting Ma donna zou voor elke plaat kun nen rekenen op vijf miljoen dollar voorschot en twintig procènt van de opbrengst. Het multimedia-bedrijf wordt Ma verick (eenling, eigengereid) genoemd, een samenstelling van de voornamen van de zan geres Madonna Veronica en die van haar agent Frederick Het bedrijf gaat zich bezig houden met zaken als de pro duktie van platen, films, tele visieseries, kabeltelevisie, mu ziekvideo's en boeken. De zan geres. die onder andere 'Mate rial girl' de hitparade inzong, bevestigt met de overeen LONDEN - Duitsers geven gemiddeld meer aan boeken uit dan inwoners van 21 andere landen, maar de Zweden lezen het meest en de Verenigde Sta ten is de grootste boeken markt, zo blijkt uit een giste ren verschenen verslag van het in Londen gevestigde marktonderzoeksbureau Eu romonitor. Volgens de onderzoekers ga ven Duitsers in 1990 gemid deld 224 gulden per jaar aan boeken uit. gevolgd door de Zweden die voor 215 gulden boeken kochten De derde plaats werd gedeeld door de Finnen en de Noren met 178 gulden. De Amerikanen kwa men op de vierde plaats met 168 gulden; de Britten op de elfde met 114 gulden en de Ja panners op de vijftiende met 108 gulden. De Portugezen kwamen op de laatste plaats. De Zweden lazen de meeste boeken: 80 procent van de Zweden zei in de voorgaande 12 maanden ten minste een boek te hebben gelezen, verge leken met slechts 42 procent van de Grieken, die hier op dc laatste plaats kwamen. Een op de drie volwassenen in West- Europa leest minder dan een boek per jaar, terwijl bijna de helft van de Westeuropese vol wassenen zei in het voorgaan de jaar geen boek te hebben gekocht. Op de boekenmarkt in de top 20 van landen waar de meeste boeken worden verkocht wordt naar schatting 95 mil jard gulden per jaar omgezet. De Verenigde Staten nemen hiervan het leeuwedeel voor hun rekening: 39 miljard gul den. West-Duitsland volgde met 14 miljard, daarna kwa men Japan, met 11 miljard en Groot-Brittannië en Frankrijk met beide 6,5 miljard gulden. door AART HEERING komst volgens deskundigen haar status als een van de suc cesvolste artiesten in de Ame rikaanse show-business. Op 33-jarige leeftijd heeft zij acht succesplaten en enkele films, zoals de documentaire 'In Bed with Madonna' van vorig jaar, op haar naam staan. Het volgende album van Ma donna. dat in het najaar op het Maverick-label zal verschij nen, geeft volgens de geruch ten een terugkeer naar de dis- co-muziek uit het begin van haar carrière te horen. Tevens wordt een luxueus boek met erotische foto's van Madonna verwacht. Mogelijk neemt ze de hoofdrol in een beoogde film over de Mexicaanse schil deres Frieda Khalo. een van haar idolen. Madonna is dermate bekend dat Time Warner volgens spe cialisten weinig financiële risi co's neemt met het contract. Er klinkt ook niet de scepsis door die wel werd gehoord bij de top-contracten van de Rolling Stones (45 mijjoen dollar), Ja- net Jackson (ruim 40 miljoen) en Aerosmith (37 miljoen „Ze is een groot talent en heeft een sterke wil. Ze werkt zeer hard. neemt grote risico's en staat achter wat ze doet", meende een autoriteit in de branche, producer David Ge- ffen. FLORENCE - Slechts 43 jaar oud was Lorenzo de' Medici toen hij op 9 april 1492 overleed. Maar in zijn ruim twintig jaar du rende absolute heerschap pij over Florence was hij erin geslaagd om van zijn stad een van de voor naamste Europese centra van macht, rijkdom, en cultuur te maken. Daarom wordt zijn vijfhonderdste- sterfdag nu herdacht met een indrukwekkende reeks tentoonstellingen en wetenschappelijke congressen. Lorenzo il Magnifico (de prachtlievende in de wat gefor ceerde Nederlandse vertaling) was de kleinzoon van Cosimo de' Medici, een rijke bankier die het in het jaar 1434 tot al leenheerser over de stad had gebracht. In naam bleef Flo rence een vrije republiek, een van de vele Italiaanse stadsta ten die in de dertiende eeuw het gezag van de Duitse kei zers hadden verworpen In de praktijk maakte de Medici-fa milie sedertdien echter de dienst uit, zij het niet zonder verzet. In 1478 pleegde de con currerende bankiersfamilie Pazzi een mislukte coup, waar bij Lorenzo werd gewond en zijn broer Giuliano gedood. Honderden opstandelingen en hun familieleden werden ge lyncht en de aartsbisschop die met hen had gesympathiseerd werd in priestergewaad opge hangen buiten een raam van het Palazzo Vecchio, het toen- Lorenzo de' Medici slaagde erin om van Florence een van de voornaamste Europese centra van macht, rijkdom en cultuur te maken. Op de foto de beroemde brug van Florence, de Ponte Veccnio foto sp malige en huidige gemeente huis. Lorenzo was het prototype van de renaissancevorst, zoals die twintig jaar na zijn dood door de Florentijnse ambtenaar Niccolö Macchiavelli zou wor den beschreven. Hij was niet alleen een heerser en strateeg zonder scrupules, maar ook een man van cultuur en be schermheer der schone kun sten, die een indrukwekkend gezelschap van schrijvers, beeldhouwers en schilders om zich heen wist te verzamelen. Architectuur De tentoonstelling in het Uffi- zi-museum 'Florentijnse te kenkunst ten tijde van Loren zo il Magnifico' geeft een goe de indruk van de culturele rijkdom van Florence in haar bloeitijd. Het is een verzame ling van circa 180 schetsen van onder meer Botticelli. Leonar do Da Vinci, Ghirlandaio, Fi- lippo Lippi en Fra' Bartolo- meo, met veel voorstudies van schilderijen, genrestukjes, fraaie afbeeldingen van die ren, duivels en gekken en in gewikkelde machinerieën van Leonardo en zijn school. Het zijn wereldse en hyperrealisti sche tekeningen, die een weer spiegeling vormen van een moderne stadscultuur, die meer dan vijf eeuwen geleden in de Italiaanse (en Vlaamse) stadstaten is ontstaan. 'De architectuur van Lorenzo il Magnifico', de tweede van de pas geopende exposities is minder rijk, omdat Lorenzo niet zo'n groot bouwer was als zijn voorvaderen en de mooi ste bouwwerken van Florence van voor zijn tijd stammen. De kerk van Santo Spirito, de faade van de Santa Maria No vella en de uitbouw van de be faamde Medici-kapel in de kerk van San Lorenzo kwa men onder zijn bewind tot stand. Zelf liet Lorenzo in en buiten de stad villa's en palei zen aanleggen, die fraaie voor beelden zijn van de strenge, op de klassieke oudheid geba seerde late renaissance-archi- tectuur. maar het stadsbeeld (gelukkig) niet wezenlijk wij zigden. In het voornaamste daarvan, het Palazzo Medici- Riccardi. is nu een aardige ex positie over 'Feesten en thea ter ten tijde van Lorenzo' te zien. Lorenzo was een handig diplo maat, die door bondgenoot schappen en huwelijken zijn macht in Centraal-Italie wist te consolideren. Zelf trouwde hij met een dochter van de be langrijke Romeinse Orsini-fa- milie. Zijn dochter werd uitge huwelijkt aan een zoon van Paus Innocentius VII en zijn zoon kon zich op dertienjarige leeftijd al met de kardinaals hoed tooien. Dankzij Lorenzo bereikte Florence, toen een stad van 70.000 inwoners, het toppunt van haar invloed, maar na zijn dood werd het fra giele machtsevenwicht snel verbroken. Verdeeldheid In 1494 werd zijn zoon Pierro de stad uitgejaagd, en datzelf de jaar viel de Franse koning Karei VIII Italië binnen, om daarmee vier eeuwen van ver deeldheid en buitenlandse overheersing in te luiden. Te gelijk verplaatste het macht scentrum in Europa zich naar het noorden en westen, en maakte het realisme van de re naissancekunst plaats voor maniërisme en barokke prots. De Medici keerden in 1512 te rug naar Florence en zouden nog twee eeuwen heersen als groothertogen van Toscane, maar altijd onder curatele van Frankrijk, Spanje of Oosten rijk. In 1492, het geboortejaar van de moderne wereld, werd tevens de doodsklok geluid voor de middeleeuwse stadsta ten. Elisa Monte Dance Compan| Split Personality, Last Tempi Between Going and Staying, Al te Rule en Dreamtime. AT&T L theater. Dinsdagavond. I door FRANK DELBOY t 1 Grote tonelen willen gfc worden bespeeld. De stilist vrijwel alzijdige Amerikd choreografe Elisa Monteji altijd overvloeiend van ru6 lijk bewustzijn, beseft dat volle. Dit besef heeft zij gehouden van haar wë met het bewegingscollè Pilobolus, dat wonde» groepje atletische Amej nen, dat niet alleen spottöj de zwaartekracht, maar# met ingeslapen succesmaf tjes en met elke vermei diepere inhoud. Als de disï ne optimaal is, de danseri len zenuwen en dito spl hebben en een onwrikbadf sef voor ritme en tempo\i lingen, zorgt het publiek wel voor de toegevoegde v le en mentale waarde. B1É de basis van haar chore! fieën, waarin de Nederla Peter Roël veelal een bij nj vergroot podiumaandeelL te krijgen, zijn bedachtzai ming en soepel golvend nen. In de korte, maar kunstig zeer belangrijke! nee van de Elisa Monte I> Company, ontbreekt gelif de veelal slaapverwekla muziek van Steve Reich,I het decor, strevend naar* grijpbare schoonheid en 1 terend uitgelicht, past oo weer volmaakt in dit nel statische bewegingsrituei de intermenselijke relatif rugbrengt tot de kracht I vitaliteit van de oervorm, f Franse tv-zenderi DEN HAAG - In de krarf 25 maart is in een berichii Franse televisiezenders; station Le Cinq verward het internationale tv-s* TV5. Le Cinq is inmiddel liet en is gestopt met zijl zendingen. TV5 is dagelijjt satelliet of kabel te ontval Onze excuses voor de ve! ring die onze berichtgi heeft veroorzaakt. i Hoofd ree Idoor BOB VAN HUET De Engelse mevrouw Phoebe King (57) die lijdt aan een chronische spierziekte, heeft een bedrag van vele miljoenen guldens geërfd van de maandag overleden Britse komiek Benny Hill. FOTO ap LONDEN - Alle Britse kran ten brachten gisteren een hommage aan de als gevolg van een hartaanval overleden komiek Benny Hill, volgens de Daily Telegraph 'De koning van de pikante grappen'. Tv- programma's werden gewij zigd voor een laatste eerbetoon aan misschien wel 's werelds bekendste grappenmaker. De ironie wil dat Thames Tele vision hem sinds mei 1989 de wacht had aangezegd wegens groeiende kritiek op goedkope en seksistische grappen. Deze deden vaak denken aan die ty pisch Engelse, ondeugende, vakantie-ansichtkaarten die nog steeds aftrek vinden in po pulaire badplaatsen. Klassieke ingrediënten van zijn sketches waren domme meisjes in biki ni die in borsten of billen wer den geknepen door hitsige mannetjes. „Ik heb nooit be grepen waarom ze me een sek- sist noemden. Wat betekent dat eigenlijk", aldus Hill, wiens vette lol geliefd mikpunt werd van een nieuwe generatie komieken. Niettemin oogstte hij wereldfaam met zijnr le grappen. De 'Benny. Show' werd door meer honderd landen uitgeztf waaronder Nederland. P Sinatra en Clint Eas# noemden hem hun fa\f( komiek. Waar hij ookl overal op aarde werd h(? fans herkend en gevierd Los Angeles tot Tokio. N

Leidse Courant | 1992 | | pagina 12