LEIDEN OMGEVING lerste Raad en )aadwinkel draait p volle toeren „Ik wil kunnen tanken zonder geld op zak." ALLERLEI(DS) 'Kind en oorlog' thema bevrijdingsexpositie iidelerclub ;lt ach er om' Egyptologie Het Rijksmuseum van Oud heden begint eind april weer met een aantal cursussen over liet oude Egypte. Op 23 april begint 'Cultuur van het oude Egypte', op 24 april 'Cultus en rituelen in het oude Egypte' en op 25 april 'Het hierogly- fenschrift'. De cursussen wor den in september herhaald. Per cursus is plaats voor 20 deelnemers. Het lesgeld voor de eerste twee curussen be draagt 165 gulden, voor de derde 265 gulden. Inlichtin gen bij cursuscoördinator Jan Telders. Rijksmuseum van Oudheden 071-163178. Allochtonen De Marokkaanse jongerenor ganisatie VCW organiseert donderdag een forum over 'Allochtonen in de media'. Er zijn enkele journalisten uit genodigd om hun mening hierover uiteen te zetten. Het begint om 20.00 uur aan de Langegracht 61c. EHBO Over het thema 'de attitude van de EHBO'er' houdt G. Noordhuizen donderdag een lezing in de zaal 'hel Binnen hof. aan de achterzijde van de Herensingelparochie. He rensingel 3. Aanvang 20.00 uur. Bloemschikken In buurthuis 't Spoortje. Ber- nhardkade 40. start donder dag een cursus bloemschik ken. De cursus bestaat uit drie middagen: 23 april, 7 mei en 21 mei. De kosten bedragen tien gulden voorde cursusen 7.50 per keer voor het mate riaal. Opgeven bij 't Spoortje, tel 220866 Inloophuis Vanaf vandaag start het In loophuis Psychiatrie een spreekuur voor (ex)psychia- trische patiënten. Het doel is samen de mogelijkheden te onderzoeken voor dagbeste ding. bijvoorbeeld in de vorm van vrijwilligerswerk. Het spreekuur is elke dinsdag van 11.30-12.30, of tijdens de ope ningsuren van het Inloop huis. Adres: Rapenburg 48. tel: 141808. idocSoivumt .DINSDAG 21 APRIL 1992 agen aan GS over gifverbod ;N HAAG - Het verbod van minister De Vries om r 1 juli twee grondontsmettingsmiddelen te ver fden doorkruist het doelgroepenbeleid van de pro- icie ten aanzien van de bollenteelt. Dat vindt het )A-statenlid J. Heykoop. De christendemocraat -ft over het verbod vragen gesteld aan GS. Hij ver- it in zijn kritiek naar een gezamelijke verklaring de werkgroep van jonge bollenkwekers (het Hel ls Agrarisch Jongeren Kontakt), de milieufede- es in Noord- en Zuid-Holland en de milieugroep Uenstreek. Daarin noemen zij de maatregelen van Vries 'overhaast en demotiverend' voor bollente- om iets te veranderen aan hun bedrijfsvoering. _t is ongunstig voor de bollensektor en het mi- j", aldus de verklaring. Heykoop dringt er met verwijzing naar het brede draagvlak van de ver ing bij GS op aan. minister De Vries te verzoe- de aangekondigde maatregelen in te trekken. Politieauto gehavend na vechtpartij Duinrell WASSENAAR - In Duinrell is gisteravond bij een vechtpartij aanzienlijke schade toegebracht aan een po litieauto. Rond half zeven ontstond er een woordenwis seling tussen een 17-jarige Katwijker en een personeels lid. De Katwijker sloeg de medewerker, waarop de hulp van de politie werd ingeroepen. Twee agenten haalden de branieschopper uit een grote groep mensen en zetten hem in de politiewagen. Een vriend van de verdachte, eveneens een 17-jarige Katwijker kwam hem te hulp en schopte tegen het autoportier, waardoor een agent be klemd werd. Toen de agenten ook de tweede Katwijker wilden aanhouden, verzette deze zich zo heftig, dat ze alle drie tegen de wagen aanvielen. Hierbij braken en kele ruiten. De al eerder meegenomen Katwijker schop te tijdens de worsteling ook nog de voorruit kapot, zodat de wagen zwaar gehavend het terrein verliet. Dronken man rijdt door na aanrijding LEIDEN - Een 29-jarige Am- sterdammer is in de nacht van z.ondag op maandag doorgere den nadat hij op de Plesman- laan tegen een lantaarnpaal was gereden. Omwonenden die piepende banden en een klap hoorden, belden de poli tie. Die vond alleen een ont wrichte lantaarnpaal en slip sporen. Even verderop werd de zwaar beschadigde auto terug gevonden. Weer een paar hon derd meter verder werd de man in beschonken toestand lopend in de richting van Kat wijk aangetroffen. Noordwij k kiest beste mozaïeken NOORDWIJK - In Noordwijk zijn het afgelopen week einde de winnaars bekend geworden van de jaarlijkse mozaïekwedstrijd. Aan dit kleurrijke evenement deden ruim veertig deelnemers mee. De mozaïeken hadden vaak een actueel onderwerp. Zo waren er bloemwerken met als thema de Floriade en werd de opening vn Euro Disney in Parijs uitgebeeld. Het was dan ook de familie Zonneveld, die met het laatst genoemde thema bij het strooiwerk voor particulieren de eerste prijs behaalde. Wijkvereniging De Grashoek toonde zich het creatiefst in de categorie strooiwerk voor verenigingen. Bij het steekwerk voor particulieren kreeg de familie Pesschier de hoogste beoordeling van de jury. terwijl Huize $t. Je roen met een delftsblauw gestoken tableau triomfeerde bij de verenigingen. Het strooiwerk op de Koningin Wil- helminaboulevard was het beste gedaan door Kondito- rei Karwendel. Alle mozaïken zijn de hele week nog te bezichtigen door het publiek. Leiden uitvalsbasis voor paastoeristen LEIDEN - Het is de afgelopen Paasdagen drukker dan normaal geweest in Leiden. Volgens de VW waren er dit jaar vooral veel hotel- en pensionreserveringen uit de Oostbloklanden. Deze be zoekers kozen Leiden vooral als uitvalsbasis voor attracties als de Floriade en de Keukenhof. Door het grote aantal reserverin gen moesten veel toeristen aan de VW-balie teleurgesteld worden en worden doorverwezen naar ho tels en pensions tot in Lelystad en Gorinchem. ;j ïline Pietersen (links) en Margreet Bakker, vanaf 6 mei officieel Raad en Daadwinkeliers. ,,ln ande- zijn niet zoveel aanspreekpunten in één pand verenigd" FOTO: WIM VAN NOORT IN - De christelijke to- oep De Timdelerclub vrijdag 'Ik lach erom', ij spel van Noel Coward. Leidse Schouwburg. >ersoon is Gary Essen- en zeer geslaagd acteur, tdekt dat hij ook in het cs leven niet anders doet teren, een masker voor- i. Coward schreef het basis van zijn eigen er in in de toneelwereld jaren '30. waar volwas geen familieleven heb- [een wederzijdse ver- i. en op wie honger, en economische reces een indruk maken, ng 20.15 uur. Raad van State laat derde Leiderdorpse apotheek ongemoeid DEN HAAG/LEIDERDORP - De apothekers G. Hof en J. Hu- bert hebben de spoedzaak verloren die zij bij de Raad van State hadden aangespannen tegen het gemeentebestuur van Leider dorp. De gedoogverklaring die B en W apotheker Haanraadts hebben verleend, wordt niet geschorst. Dit heeft de voorzitter van de afdeling bestuursgeschillen van de Raad van State, dr. G. Veringa, vanochtend besloten. Hof en Hubert exploiteren een apotheek in Leiderdorp. Schuin tegenover hen heeft onlangs Haanraadt de derde apotheek in Leiderdorp gevestigd. Volgens Hof en Hubert zou Haanraadt op oneigenlijke wijze kennis hebben genomen van patiëntenbe standen. Zij stellen dat in Leiderdorp ruimte is voor maximaal twee apothekers, zodat de vestiging van Haanraadts ten koste van de bestaande vestigingen zou gaan. Hof en Hubert zijn van mening dat het gemeentebestuur Haanraadts voortrekt. Zo zou den aanvragen van hem voortvarend worden behandeld, terwijl op bezwaarschriften van Hof en Hubert „uiterst traag" gerea geerd zou worden. Hof en Hubert hadden de gemeente gevraagd over te gaan tot sluiting van de apotheek. Tegen het uitblijven van een beslissing hierop had het tweetal ook een spoedzaak bij de Raad van State aangespannen. Dat is eveneens vergeefs geweest. NIEUWKOOP - Een woon huis aan de Kenedylaan in Nieuwkoop heeft gisteravond flinke schade opgelopen door een uitslaande brand. Een ka potte cv-ketel was de vermoe delijke oorzaak van de brand, die omstreeks acht uur ont stond. De brandweer slaagde erin het vuur in tien minuten te doven. De waterschade was echter aanzienlijk. Op dit moment kunt u bij elektronisch- betalen. Overal bankier moet tenslotte ook vrijwel alle tankstations en in een groeiend aantal winkels waar u één van de afgebeelde kunnen tanken als hij geen geld vignetten ziet, kunt u met uw bij zich heeft. POSTBANKÜ» Thuisbankieren doe je met de Postbank. winkels officieel open op 6 mei (ORFF DE GIDTS )EN Op 6 mei wor de twee Raad en Iwinkels aan de Uiter- acht en de Haviks- t officieel geopend, inkel aan de Uiterste- ït draait al een kleine maanden en blijkt in behoefte te voorzien, niddeld krijgen we al veer vijftien vragen week". aldus winke- acqueline Pietersen. ïvulling van de Raad en a vinkels is typisch Leids", v Pietersen. „In andere bestaan er weliswaar ivinkels en wijkcentra, daar zijn niet zo veel ge- lelijke aanspreekpunten i pand verenigd". Vanaf 6 II il Pietersen in de winkel 1 Slaaghwijk staan (Ha- 5 orst 7). Ze woont niet zelf wijk. maar heeft er alle uwen in de komende tijd lekken 'op welke punten oen wringt'. ruil collega Margreet Bakker dit moment al druk aan erk in de winkel aan de tegracht 75. Tijdens de ïdspreekuren behandelt algemene zaken, zoals over defecte straatver- ig en huisvuilcontainers. d goed en snel mogelijk i van bezoekers staat Daarvoor heeft ze een antal contact binnen de :nte. Een vraag of de aan- m een invalidedrempel bijzondere bijstand valt. opgelost met een tele- e naar de sociale dienst. ?e maken een afspraak e cliënt". Vragen over verzekeringen worden doorgestuurd naar de budgetwinkel, voor rechtsbij stand wordt het bureau voor rechtshulp ingeschakeld. „We willen ons namelijk niet op an dermans terrein begeven. Het hoofddoel is de gemeente dich ter bij de burgers te brengen", verduidelijkt Pietersen. Daarom houden ook gemeen telijke instellingen als de soci ale dienst en de reiniging een spreekuur. Vanaf mei zullen aan de Uiterstegracht ook de twee wijkagenten deel uitma ken van de dienstverlening. „We willen de winkels echter niet meteen volstoppen met projecten. We moeten eerst maar eens rustig kijken hoe de winkels draaien", aldus Han Pronk, beleidsmedewerker van het bureau sociale ver nieuwing. „Wat we nu aanbie den is een minimumpakket. In de toekomst kunnen we het uitbreiden". Spreekuren voor huursubsidie en bestem mingsplannen worden daarbij als mogelijkheid genoemd. Volgens Pietersen hangt het soort uitbreiding af van de wijk. „Zo zal er in de Slaagh wijk weinig behoefte zijn aan een spreekuur van bouw- en woningtoezicht, omdat daar weinig eigendom is. Ook kan ik me voorstellen dat er een ambtenaar komt voor onder wijszaken". „Het verschil tussen een Raad en Daadwinkel en een buurt huis is dat wij hele korte lijnen kunnen leggen naar de ge meente. De winkeliers komen tenslotte uit het ambtelijke ap paraat en hebben zelf dus al een netwerk opgebouwd", al dus Pronk. Zo zijn Pietersen en Bakker beiden werkzaam geweest bij de woonruimtever deling. „De Raad en Daadwinkels zijn in eerste instantie opgezet om de woon-en leefsituatie in de drie sociale vernieuwingswij- ken te verbeteren", aldus Pronk. „Maar je kan het natuurlijk niet los zien van arbeid en scholing. Werkloosheid leeft in een wijk en daar krijg je in de winkel mee te maken". Daar om start binnenkort een spreekuur voor het nieuwko mersproject, een project om al lochtonen beter te begeleiden bij hun aankomst in Neder land. Allochtonen kunnen zon der taalproblemen geholpen worden in de Raad en Daad winkel. „Omdat we natuurlijk geen Arabisch spreken maken we gebruik van de tolkentele foon, en dat werkt tot nu toe prima", vertelt Pietersen. Overheid Beleidsmedewerker Pronk is enigszins teleurgesteld over de rol van de overheid bij het soci ale vernieuwingsproces. „De overheid laat het er behoorlijk bij zitten, als het gaat om dere gulering en verdere decentrali- satrie van bevoegdheden". Ge zien de ontwikkelingen in de afgelopen twee jaar is hij ech ter niet somber over de toe komst. „Een heleboel zaken lo pen goed, zoals de banenpool en het Trajekt (een project voor moeilijk bemiddelbare werkzoekenden, red.). Boven dien wordt er in juli een derde Raad en Daadwinkel geopend, ditmaal voor Leiden-Noord. Deze zal gevestigd zijn in de Antillenstraat". In de winkel aan de Uiterste gracht 75 is winkelier Margreet Bakker aanwezig van 8.30 uur tot 12.00 uur en dinsdagavond van 18.30 uur tot 20.30 uur (te lefoon 144337). Vanaf 6 mei is Jacqueline Pietersen aanwezig in de winkel op de Havikshorst 7 op dezelfde dagen en tijden en op maandagavond van 18.30 uur tot 20.30 uur (telefoon 222826). Netwerk Tonnen schade bij brand in Noordwijk Een monumentaal pand aan de Voorstraat in Noordwijk liep gistermiddag aanzienlijke schade op als gevolg van een brand. Omstreeks half een kwam de eerste melding binnen dat de kap van het woonhuis in brand stond. Voorbijgangers zagen de vlammen uit het dak slaan terwijl de bewoners rustig in de woonkamer zaten en de buren in de tuin. De brandweer, die het vuur bestreed met be hulp van twee autospuiten en een ladderwagen, wist het vuur van binnenuit te blussen. Daaidoor konden de buitengevels grotendeels gespaard blij ven. Toch schatte brandweercommandant J. Pes schier de totale schade op enkele tonnen. Het vuur is ontstaan in een van de kinderslaapkamers. Waardoor is nog niet bekend. FOTO: WIM VAN NOORT Theaterspektakel in voormalige Rex LEIDEN - Het clownsdrama 'De eed van Hotseflots, de ver telling van een verlichting' is zondag 26 april te zien in cultu reel centrum de X, Haarlem merstraat 52 (de gekraakte voormalige Rex-bioscoop). De Leidse theatergroep Circus De Blauwe Eend verzorgt de voor stelling en was daarmee al eerder te zien in het Microthe ater Imperium. Hotseflots, dienaar van de ko ning, komt in moeilijkheden als zijn baas overlijdt. Hij heeft de overledene namelijk één eed gezworen: hij zal ervoor zorgen dat de dochter van de koning de nieuwe konigin zal worden. De vraag is alleen of het lieftallige meisje dat wel wil. Ondertussen zijn ook Snaar, een vreemde snoeshaan die zich uitgeeft voor muzi kant, en de toverkol Zelda uit op de macht. En als de kok het niet doet, gooien de twee onno zele knechten wel roet in het eten. Circus De Blauwe Eend maakt al sinds 1986 thaterprodukties die passen binnen de stroming van 'the new circus'. Beproef- de.vcircusacts als jongleren en acrobatiek krijgen daarbinnen een meer theaterachtige pre sentatie en De Blauwe Eend wil het circus nog dichter naar het theater brengen. Het ver haal en de karakters staan op de voorgrond, en de technie ken zijn daarop een aanvul ling. De voorstelling begint om 15.00 uur, de toegang is 3,- voor kinderen en 6,- voor vol wassenen. Leden van de X krij gen anderhalve gulden kor ting. Kaartverkoop vanaf 14.00 uur aan de kassa. Tinnen borden uit Lakenhal gestolen LEIDEN Onbekenden hebben vrijdag of zaterdag twee antie ke tinnen borden uit het museum dc Lakenhal gestolen. De vitri nekast waarin de borden zaten is geforceerd. De diefstal is waar schijnlijk tijdens openingsuren gepleegd. Volgens de politie is de waarde van de borden niet te schatten. LEIDEN 'Kind en oorlog' is de titel van de tentoonstelling, die het 5 mei-comité dit jaar or ganiseert in het Waaggebouw. Het leven van kinderen tijdens de Tweede Wereldoorlog staat centraal, en dan vooral het le ven in Indië en Nederland. „Het gaat niet alleen over kin deren die te lijden hebben ge had, maar ook over bijvoor beeld kinderen van NSB'ers, die minder problemen had den". aldus secretaris F. Krom hout. „We hebben ons dit jaar laten inspireren door de Unicef-ten- toonstelling 'L'enfant dans la guerre'vertelt Kromhout. Het is voor kinderen vreselijk om een oorlog mee te moeten ma ken. Je moet het toch maar uit zingen. terwijl je geen idee hebt waar het allemaal over gaat". 'Kind en oorlog' bevat voornamelijk foto's en voor werpen, die in gevangenkam pen gemaakt zijn. „Je moet dan denken aan speelgoed en textiel bijvoorbeeld, die in kampen in Nederlands-Indië werden gemaakt". Voorts zui len er video's te zien zijn. waar in jeugdervaringen van kinde ren in de oorlog centraal staan. Op de openingsdag (2 mei) houdt de Friese kinderboeken schrijver Dolf Verroen 's mid dags een lezing over de oorlog servaringen in zijn jeugd. Te vens zal hij voorlezen uit zijn vorig jaar verschenen oorlogs boek 'Als oorlog echt is'. Op 5 mei zelf houdt het comité weer het gebruikelijke Bevrijdings bal in de Stadsgehoorzaal. Te vens starten er wandeltochten, met als startpunt de Waag. Gedurende de gehele tentoon stelling biedt Amnesty Inter national kinderen de gelegen heid om kaarten te sturen naar gevangenen in andere landen. De tentoonstelling Kind en oorlog' wordt gehouden in het Waaggebouw en duurt van 2 tot en met 10 mei. Het gebouw is elke dag geopend van 10.00 uur tot 17.00 uur. De toegang is gratis. ADVERTENTIE Een thuisbankier betaalt dan gewoon met z'n giromaatpas. giromaatpas terecht. Is uw pas nog niet geschikt voor elektronisch betalings verkeer? Bel dan gratis 06-0400 voor de folder 'Elektro nisch geld opnemen Uitslaande brand en betalen'. Een thuis-

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9