loriade en Keukenhof rootste publiekstrekkers Gevangenisdirecteuren pleiten voor privatisering Treintaxi mag doorgaan van NS el gemeenten og zonder mpenplan fbcSoivuvnt BINNENLAND Verdachten van moord Vledder blijven in arrest - Medicijnen voor Bosnië 1111 I 11 SKEENWISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN Rundertartaar DINSDAG 21 APRIL 1992 «houding na vondst ioold lichaam [JRG - De Tilburgse politie gisteren een 22-jarige inwoner e stad aangehouden in verband edood vrijdag van een 27-jarige Zijn verkoolde lichaam werd gochtend gevonden in een uit- :a nde bestelbus op een parkeer- in Tilburg-West. Het slachtof- zaterdag aan de hand van het Dcjworden geïdentificeerd. De poli- n fl gisterochtend de woning van •n rdachte, een kennis van het in offer, binnen. In de woning zijn in aangetroffen die volgens de in belangrijk zijn voor het on- rnjek. De politie wilde gisteren ig nadere mededelingen doen in >r id met het verdere onderzoek !e moord. Kijkje in de kloof Een vader laat zijn kind in een kloof zakken die vorige week maandag bij de aardbeving in Limburg ontstond. Veel toeristen benutten de paasvakantie om de gevolgen van de aardbeving in de zuidelijke provincie van nabij te bestuderen. FOTO: ANP Vissers vinden lijk VLISSINGEN - Vis- sers hebben zaterdag ochtend op de Wester- schelde ter hoogte van Vlissingen het stoffe lijk overschot van een man aangetroffen. De rijkspolitie te water uit Vlissingen deelde gis teren mee dat het ver moedelijk gaat om een vermiste Fransman. Onderzoek van het ge bit van de man moet hierover duidelijkheid geven. ASSEN - Twee Koerdische inwoners van Vledder - een 34-jarige man en zijn 18-jarige vriendin - d'e zijn aangehouden in verband met de moord op een 37-jarige Koerdische asielzoekster in die plaats, blijven in voorarrest. Beiden hebben vol gens officier van justitie mr. J. Münzebrock intus sen „een zekere mate van betrokkenheid" bij de moord op 1 april toegegeven. De vrouw kwam om het leven nadat een auto met twee inzittenden op haar inreed, waardoor zij in een sloot terechtkwam. Een van de inzittenden heeft haar vervolgens met een stok geslagen, haar weer op de weg gelegd en nog enkele malen overreden. De twee verdachten werden donderdag door het recherchebijstands team in Drenthe aangehouden. Het zijn respectie velijk de schoonzoon en dochter van het slachtof fer. Ook zij verbleven als Koerdische asielzoekers in het asielzoekerscentrum De Adelhof in Vledder. AMSTERDAM - Artsen zonder Grenzen heeft in samenwerking met de Amerikaanse 24 ton medicijnen naar Sarajevo gestuurd. Het gaat om verschillende basismedicijnen, peniciline. verband en hechtmateriaal. De medicijnen zullen over geheel Bosnië worden gedistribueerd. Ziekenhuizen en gezondheidscentra hebben volgens de organisatie nu een voorraad voor ongeveer drie weken. Het materiaal is vanaf vliegveld Soesterberg met een Amerikaans legertoestel overgevlogen in het kader van een hulpactie van het Office for Foreign Disaster Assistance, een af deling van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken dat de vlucht ook heeft betaald. Artsen zonder Grenzen voert sinds november 1991 een hulpprogramma uit in Bosnië. Als ge volg van de oorlog kampt Bosnië met ernstige medicijntekorten. De aanvoer kwam voor een belangrijk deel uit Kroatië en Servië. Daar ligt de produktie nu geheel stil. Geld om elders medicijnen aan te kopen, is er niet. De afgelopen vier maanden heeft Artsen zonder Grenzen ongeveer 70 ton medicijnen en medisch materi aal in Bosnië gedistribueerd. Het programma van Artsen zonder Grenzen in Bosnië wordt gefinancierd door de EG en het Neder landse ministerie van buitenlandse zaken. JSCHENDAM - De ade in Zoetermeer en Ceukenhof in Lisse de „absolute toppers" het paasweekeinde irden. Het buiten af bezoek aan Neder- was opnieuw goed ltieen record. -n ns het Nederlands Bu- voor Toerisme (NBT) ten 925.000 toeristen tij- t ie paasdagen een bezoek is land, dat zijn er 25.000 dan vorig jaar. Naar rafeing 450.000 Nederlan- lesloten een korte vakan- eigen land door te bren- ni let NBT spreekt dan ook dten zeer goede start van seizoen. 1 nd- en tuinbouwtentoon stelling Floriade in Zoeter meer verwelkomde het afgelo pen weekeinde de 150.000ste bezoeker. De Keukenhof kreeg alleen al tijdens de paasdagen 100.000 gasten te verwerken. Volgens de directie van de Keukenhof gingen tal van toe risten onmiddellijk na hun be zoek aan de Floriade teleurge steld door naar de bloemen tuin in Lisse. De reden zou zijn dat in Zoetermeer nog betrek kelijk weinig in bloei staat en de loopafstanden groot zijn. Volgens het NBT had de be langstelling voor de beide at tracties een gunstige uitstra ling naar de rest van het land. Er werden hotelkamers ge boekt tot in de provincies Friesland en Groningen, maar ook in Overijssel, Gelderland en Noord-Brabant werden door bloemenbewonderaars kamers gereserveerd. Volgens de VW's was dat met name te danken aan een goed werkend systeem van doorverwijzing. Verreweg het grootste aantal buitenlandse bezoekers was afkomstig uit Duitsland. Ook toeristen uit Tsjechoslowakije trokken dit weekeinde in gro tere aantallen naar Nederland. De havenrondvaartdienst Spi- do in Rotterdam zegt zeer veel belangstelling te hebben ge had van Tsjechen. Ook veel Belgen. Fransen, Engelsen en toeristen uit de Scandinavi sche landen brachten tijdens de paasdagen een bezoek aan ons land. Vroeger dan gewoon lijk maakten ook toeristen uit Noord-Amerika de oversteek en trokken naar Amsterdam, Den Haag en de provincies Utrecht en Gelderland. In Zeeland zijn gedurende het paasweekeinde 69 mensen be keurd omdat zij buiten de offi ciële terreinen kampeerden. Voornamelijk Duitsers, en in mindere mate Belgen, Italia nen, Denen, Nederlanders en een Fransman kregen een boe te van 150 gulden. In de mees te gevallen ging het om toeris ten die in een camper de nacht wilden doorbrengen op par keerterreinen, dammen en in natuurgebieden In de nacht van vrijdag op za terdag is een gerichte actie ge voerd tegen het wildkampe- ren. Dat gebeurde onder lei ding van een team vertegen woordigers van provincie, re creatiegemeenten, openbaar ministerie, VW en de politie. Dergelijke acties zullen wor den herhaald op 1 mei, op He melvaartsdag, tijdens de pink sterdagen en drie andere weekeinden in het hoogsei- Een rij wachtenden bij de monorail op de Floriade in Zoetermeer. Dp Floriade werd tijdens de paasdagen druk t 10 ez fERSUM - Volgens ministerie van bin- PQ andse zaken is het ernstige zaak" dat enkroot aantal gemeen- isnog steeds niet be- [t over een rampen honderd gemeenten be ken niet over een ram- an dat voldoet aan de ei- an de in 1985 van kracht den Rampenwet, zo zei ilaatsvervangend hoofd e dienst Crisisbeheersing of mpenbestrijding van het ld terie, mr. B. Sourbag, w< ig voor de IKON-radio. la en notitie van Binnen- ar e Zaken die binnenkort lf e Tweede Kamer zal wor- rrj [ezonden blijkt dat 540 e 647 gemeenten in Ne- i'ijind inmiddels een ram- is: lan hebben gemaakt. Vo- oiar waren dat er 440. In ht is de situatie het gun- in Zuid-Holland het on- igst. voorlichting aan de be ning over rampenbestrij- is het volgens Sourbag ilechter gesteld. Hoewel Cl voorlichting verplicht is s f ld, zijn nog maar zeven :enten daar inmiddels begonnen. Wel heeft 67 procent van de gemeenten aangekondigd dit jaar een be gin met de voorlichting te zul len maken. Een ondersteunen de landelijke voorlichtings campagne, die door het minis terie voor eind dit jaar is voor zien, dreigt volgens Sourbag door het gebrek aan gemeente lijke initiatieven te moeten worden uitgesteld. Ook op het gebied van de wet telijk verplichte rampenbe strijdingsplannen voor de 74 zogenaamde 'post-Seveso'-be- drijven in Nederland is nog steeds sprake van een aanzien lijke achterstand. Voor 27 van die omgevingsgevarlijke be drijven is inmiddels zo'n plan aanwezig. Het ministerie probeert de achterstand in te lopen door een speciaal twaalf man sterk landelijk team dat de gemeen ten gaat helpen bij het opstel len van de rampenplannen. „Maar het is een verhaal van te weinig capaciteit, te weinig geld, te weinig politieke priori teit en teveel de ver-van-mijn- bed-show", aldus Sourbag. De kamerleden G. Koffeman (CDA) en J.W. Achttienribbe (PvdA) hebben aangekondigd op korte termijn met minister Dales (binnenlandse zaken) in debat te willen over de ge meentelijke rampenplannen. HILVERSUM - Gevangenis sen in Nederland zouden van het ministerie van justitie een algemeen budget moeten krij gen dat door de leiding van die inrichtingen naar eigen in zicht moet kunnen worden be steed. Volledige privatisering van de gevangenisseri in Ne derland is daarbij zeker niet uitgesloten, meent de nieuwe voorzitter van de Vereniging van Gevangenisdirecteuren, mr. C.M. Boey. Boey denkt dat eenmaal gepri vatiseerde gevangenissen „tot resultaat kunnen hebben dat er economischer en efficiënter met de beschikbare middelen "wordt omgesprongen". Een en ander moet volgens Boey ech ter wel ingebed worden in een aantal controle-mechanismen op het beleid van de directeu ren van geprivatiseerde gevan genissen. Hij denkt daarbij onder meer aan de kwaliteit van de deten tie. Volgens Boey moet en kan in zo'n situatie worden voorko men dat gedetineerden vanwe ge economische overwegingen 24 uur per dag op hun cel wor den gehouden en er niet meer aan hulpverlening wordt ge daan. Ook ten aanzien van de positie van het personeel in de inrich tingen moeten in zo'n situatie garanties gelden ten aanzien van inkomen en medezeggen schap over de arbeidsvoor waarden. Boey denkt daarbij aan een belangrijke rol voor de dienstencommissies in de in richtingen. De Coornhert Liga reageerde zondagmorgen voor de IKON- radio zeer kritisch op de idee ën van Boey. Deze vereniging van juristen vindt dat het ge vangeniswezen een zo essen tiële overheidstaak is. dat die niet uit handen mag worden gegeven. Ook het argument van eventuele kostenbesparin gen acht de Coornhert Liga, gelet op ervaringen in het bui tenland, niet geldig. Voorzitter mr. P. Wiewei van de Coornhert Liga: „Zo'n 90 procent van alle kosten in het gevangeniswezen heeft te ma ken met de gebouwen en het personeel. Daar zit nauwelijks ruimte om te besparen. De ove rige 10 procent betreft de voor zieningen en faciliteiten voor de gedetineerden. Als daarin wordt gesneden, kan dat bete kenen dat de gedetineerde ook in zijn rechtspositie wordt ge raakt". Het ministerie van jus titie heeft begin dit jaar de commissie-Ottens ingesteld die onderzoek moet doen naar de verzelfstandiging van het gevangeniswezen pleegster vindt man dood op straat TERDAM - In de Rotter- se wijk Bergpolder is gis- orgen een nog onbekende .levenloos op straat aange- in. Lijkschouwing maak- 'd iidelijk hij was overleden 'ar een overdosis drugs. Zijn 11 titeit is nog niet vastge- 2® Volgens de politie gaat im een ongeveer 25-jarige man van „het Zuideuropese type". Een verpleegster van het Sofia Kinderziekenhuis zag toen zij naar haar werk liep op de hoek van de Dr. De Vis serlaan en de Mackaystraat een bundel van dichtgevou wen lakens en dekens op straat liggen, waarna zij de po litie waarschuwde. UTRECHT - De hoofddi rectie van de Nederlandse Spoorwegen heeft groen licht gegeven voor de voortzetting van het Treintaxi-project. De Treintaxi heeft zijn le vensvatbaarheid bewe zen, -aldus zaterdag een N S-woordvoerder. Door het besluit van de hoofd directie ligt een uitbreiding van het aantal Treintaxi-ste den voor de hand. De Treintaxi is een voorzie ning die in februari 1990 is ge start met subsidie van NS en het ministerie van verkeer en waterstaat. Treinreizigers kun nen zich op vertoon van hun vervoerbewijs voor vijf' gulden laten vervoeren door de Trein taxi's. Momenteel draait het project in 61 steden. De subsidie loopt tot en met ja nuari volgend jaar. Of NS en Verkeer en Waterstaat daarna nog geld wil steken in de Treintaxi is nog niet bekend Volgens de NS-woordvoerder staat al wel vast dat er ook na het verstrijken van de subsi die-termijn Treintaxi's blijven rijden. De Treintaxi's zijn enorm populair onder treinrei zigers. Eind 1990 werden er 750.000 passagiers vervoerd. Eind vorig jaar waren dat er een miljoen meer. De Treintaxi Vof, die de Trein taxi's exploiteert, is op het mo ment bezig met een Master- plan, waarin de toekomst van het project wordt geschetst. Voordat dat kan worden uitge bracht, was eerst de toestem ming van de NS-hoofddirectie nodig. Het Masterplan zal nu dan ook niet lang meer op zich laten wachten, zo verwacht NS. De NS-top heeft voorts afge zien van een civiele procedure tegen de Haagse taxi-chauf feurs, die bij hun protest tegen de Treintaxi in augustus vorig jaar grote schade aanrichtten. Zij blokkeerden de spoorbaan in Utrecht, waardoor hel trein verkeer in het honderd liep, en zij richtten vernielingen aan aan eigendommen van NS. Daags na die gebeurtenissen kondigde NS juridische stap- pen aan tegen de raddraaiers. „Om de verhoudingen tussen NS en met name de Haagse taxiwereld te verbeteren" is nu afgezien van een gang naar de rechter. Een eventuele proce dure zou overigens waar schijnlijk jaren in beslag heb ben genomen. bttn ut trom ttn hond door tr slurtn. ht' Bus ons Uiskt til utl fan Trotse moeder Moeder Anak, een orang oetang uit het Ouwehands Dierenpark in Rhenen, toont trots haar pasge boren jong. Het is nog onduide lijk of het aapje een jongetje of een meisje is. Daarom heeft het ook nog geen naam. Een orang oetang kan slechts eens in de drie tot vijf jaar een jong krijgen Bovendien komt het niet vaak voor dat dergelijke apen in ge vangenschap geboren worden FOTO: ANP ADVERTENTIE Familieruzie leidt tot dodelijke schietpartij c Standaard Uitgevenj/Wavery Productions met variatie... Deze week in de eentxeding t>ij 600 Xeursleget* Ki|k VOO' een leeslelii* recept in "Koken met de Keursleger nummer 35" ROTTERDAM - Een 18-jarige Rotterdammer is zaterdag uit een auto beschoten en dodelijk getroffen. Uit verklaringen van zes daarna aangehouden personen en van twee mannen die zich later uit eigener bewe ging nog op het politiebureau meldden, bleek dat het om een familieruzie ging. De schiet partij vond zaterdagochtend plaats in de Schipholstraat. De daarbij ernstig gewonde 18-ja- rige overleed 's middags in het Dijkzigtziekenhuis. Twee andere mannen raakten licht gewond. Een kogel drong via een raam een woning binnen. De politie heeft nog geen dui delijk beeld van de toedracht van de schietpartij en weet ook nog niet wie daarvoor verant woordelijk zijn. De arrestanten zijn mannen in de leeftijd van 21 tot 38 jaar. Zij worden alle acht nog verhoord. Toeristen in Hollandse dorpjes Het is aardig druk op de boot van Volendam naar Marken. Deze twee pittoreske Hollandse dorpjes trok ken dit weekeinde veel buitenlandse toeristen. Op de achtergrond is Marken te zien FOTO:ANP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5