'KGB wilde Solzjenitsyn vergiftigen' Executie in California uitgesteld Vrijgelaten psychopaat kan Clintons achilleshiel worden Etna is nog lang niet moe Telescoop ontdekt hete ster BUITENLAND .-•? At ,v T\ 't Toppunt van service: onze nieuwe openingstijdei PHILIPS £eidócSouocmt DINSDAG 21 APRIL 1992 Neo-nazi's gearresteerd op Hitiers geboortedag BONN - In het centrum van Dresden zijn gisteren zestig neo-nazi's gearresteerd die spandoeken met nazistische leuzen droegen, is door de politie bekend gemaakt. Het was gisteren precies 103 jaar geleden dat Adolf Hitler werd geboren. Volgens de Duitse tele visie marcheerden de neo-nazi's van het sta tion van Dresden naar het centrum. Zij brachten tijdens de mars herhaaldelijk de Hitlergroet. In Berlijn woonden gisteren on geveer 1000 mensen een bijeenkomst tegen vreemdelingenhaat en radicaal-rechts bij. Radicaal-linkse betogers gooiden na afloop stenen en molotov-eocktails naar de politie. Dertien mensen werden gearresteerd. In ver scheidene Duitse steden werden gedurende de Paasdagen vredesmarsen gehouden. Vreemdelingenhaat was daarin een veel voorkomend thema. Leger snoert straatzangers de mond Geboortecijfer China stabiel Medewerkers Ceausescu voorjaren cel in PORT-AU-PRINCE - Haltiaanse militairen hebben het afgelo pen paasweekeinde tientallen 'rara'-straatdansers en straatzan gers opgepakt of afgeranseld om elke vorm van kritiek op het bewind te verhinderen. Dit hebben zowel de radio als ooggetui gen maandag meegedeeld. Rara-bands zijn groepen die religieu ze parades houden op straat en elk weekeinde na Carnaval en met Pasen optreden. De songs zijn een uiting van de gevoelens die onder de bevolking leven, of van verhulde politieke ideeen. Sommige bands hebben openlijk hun steun betuigd aan de afge zette president Jean-Bertrand Aristide, die sinds de militaire coup op 30 september vorig jaar in ballingschap leeft. Andere groepen trachtten hun boodschap zo goed mogelijk te verpak ken, maar ook zij werden opgepakt, aldus getuigen die het optre den van de ongeveer 2.000 straatartiesten bijwoonden. Soortge lijke incidenten deden zich voor in de buitenwijken van Port-au- Prince en in provinciesteden. Volgens een radiozender die niet door de staat wordt gecontroleerd, werden ook in de stad Jacmel tientallen mensen opgepakt en door soldaten afgetuigd. Hij zei zelf ook te zijn gearresteerd en losgelaten, waarbij hij had gezwe gen over zijn werk bij de radio. BEIJING De bevolkingsgroei in China is in 1991 voor het eerst in zes jaar afgenomen, aldus een regeringsrap port dat gisteren in het Chinees Volksdagblad bekend is gemaakt. Vorig jaar werden er in vergelijking met 1990 1.25 miljoen minder baby's geboren. De lichte afname wordt geweten aan het geloof dat het ongeluk brengt om in het Jaar van het Schaap te worden geboren, een van de twaalf tekens van de Chinese dierenriem. Volgens de staatsmedia is het aantal geboorten na het Chinese Nieuwjaar - 4 februari - weer flink toegenomen. In 1991 bedroeg het geboortecijfer 19,68 en de natuurlijke bevolkingsgroei 12,98 per duizend inwoners, vergele ken met respectievelijk 21.06 en 14,39 in 1990. De Chine se autoriteiten willen dat de bevolking tegen het einde van de eeuw niet groter is dan 1,2 miljard, maar erken nen dat het inwonertal zelfs met een stringente bevol kingspolitiek tot 1.3 miljard zal toenemen. Eind 1991 had het aantal Chinezen volgens het rapport de 1,16 mil jard bereikt. Sinds de jaren zeventig mogen echtparen in China niet meer dan één kind hebben. BUKAREST - Roemeense politici, die een hoge functie had den in de periode dat Nicolae Ceausescu president en partijlei der was. zijn gisteren in hoogste beroep tot jaren celstraf ver oordeeld. Het gaat om 21 topfunctionarissen uit de communis tische partij aan wier carrière in december 1989 een abrupt ein de kwam toen het volk een eind maakte aan het stalinistische bewind van Ceausescu. De 21 moeten voor ten minste acht jaar en maximaal 16 jaar de gevangenis in in verband met de dood van 1.033 Roemenen, die omkwamen in de dagen van de revo lutie in december 1989. „Het Hooggerechtshof bepaalt dat de 21 leden van het Politburo schuldig zijn aan moord onder verzwa rende omstandigheden dan wel daaraan medeplichtig", aldus vice-president Valeriu Bogdanescu van het Hooggerechtshof in een toelichting. „Alle andere uitspraken in deze zaak komen hiermee te vervallen". Een gevangenisstraf van 16 jaar wacht Ceausescu's adviseur Silviu Curticeanu en de ex-ministers van buitenlandse zaken en van handel. Ion Totu en Ana Muresan. Een andere ex-minis ter van buitenlandse zaken, Stefan Andrei, gaat voor 14 jaar het gevang in. Deze termijn is ook opgelegd aan partij-ideoloog Du- mitru Popescu en zes anderen. Twee doden bi, botsing vliegtuig en deltavlieger SAARBRUECKEN - botsing tussen een deltat ger en een klein vliegtui a ongeveer 300 meter h( heeft gisteren in de o ving van Saarbruecken twee mensen het leven kost. De slachtoffers zijn 57-jarige Amerikaanse kenman en een 40-ja Duitser. De Amerikaan stuurde een eenmotorig per-vliegtuigje. De oor van het ongeluk is nog bekend. MOSKOU - De KGB heeft in 1971 de destijds dissidente schrijver Alek- sandr Solzjenitsyn probe ren te vergiftigen, heeft een Russische journalist gisteren gezegd. Journalist Dmitri ^.icha- nov schreef dit in een arti kel voor de krant Sovers- jenno Sekretno (Topge heim), dat deze week ver schijnt. Hij baseerde zich op de memoires van de ge pensioneerde KGB-func- tionaris Boris Ivanov, die ooggetuige was van de moordpoging op 8 augus tus 1971. Ivanov maakte deel uit van een KGB-missie van vier man. Zij achtervolgden de dissiden te schrijver vanuit Novotsjer- kassk in het zuiden van Rus land naar de snoepafdeling van een warenhuis in de nabij gelegen stad Rostov aan de Don. „Er gebeurde iets wat ik niet begreep", schrijft de KGB- agent in zijn memoires „De operatie duurde twee tot drie minuten". Een agent zou iets met „een voorwerp" in zijn hand hebben gedaan. De leider van de operatie zei volgens Ivanov later op straat: „Dat was het. Klaar. Het zal nu niet lang meer duren". In februari 1992 schreef Solzje nitsyn een brief aan Topge heim. waarin hij vertelt dat hij na die dag drie maanden lang een branderige uitslag op zijn lichaam had. ,,'s Middags be gon de huid aan mijn linkerzij de behoorlijk pijn te doen", schreef hij. 's Avonds werd het het erger. De volgende och tend had ik een ongelooflijk grote brandwond. Mijn gehele linkerbovenbeen, mijn linker zijde. borst en rug. Veel afzon derlijke brandwonden, de grootste misschien met een di ameter van 15 centimeter". In het artikel van Lichanov komt een deskundige aan het woord die de door Solzjenitsyn beschreven verschijnselen toe schrijft aan de buitengewoon giftige stof ricine, die in de Ri cinus Communis, wonder boom. wordt gevonden De krant Izvestia berichtte dat ricine ook het gif is dat bij de paraplumoord van de Bulgaar se geheime dienst op dissident Georgi Markov in 1978 in Lon den is gebruikt. Een woordvoerder van de Rus sische opvolger van de KGB, Alexej Kondaurov, noemde het bericht over de moordpoging op Solzjenitsyn „absurd", maar zei niet in staat te zijn het te weerleggen. Solzjenitsyn. die in 1974 op be schuldiging van landverraad uit de Sovjetunie werd verban nen. werd vooral bekend met „Een dag uit het leven van Ivan Denisovitsj" en „De Goe- lag Archipel", over Sovjet-con centratiekampen onder Stalin. In 1970 won hij de Nobelprijs voor de literatuur. CATANIA - Een nieuwe lava stroom heeft bij deskundigen de hoop de bodem ingeslagen dat de Etna moe aan het wor den is. De op 1000 meter hoog te uit een nevenkrater vrijge komen lava was gistermiddag ongeveer 100 meter verwijderd van de plek waar vorige week een eerste lavastroom een landhuis had verzwolgen. Nog steeds wordt Zafferana (een dorp met 7.000 inwoners) bedreigd. Het gloeiende ge steente bevond zich maandag over een breedte van 30 meter op iets minder dan een kilome ter van het dorp. Mist en regen werkten tot gisteren pogingen van Amerikaanse militaire eenheden tegen, met helikop ters op een hoogte van onge veer 2000 meter tientallen enorme betonblokken in het magna te laten zakkken om het verder stromen van de gloeiende massa's te blokke ren. De bemanning van een Amerikaanse helikopter was gisteren kennelijk als gevolg van turbulentie en. daarmee gepaard gaande stuurmoeilijk- heden gedwongen, het zelfge maakte metalen frame voor de blokken in de lucht los te la ten. Deze tegenslag dreigt de werkzaamheden aanzienlijk te vertragen. Sinds gistermiddag onder neemt men opnieuw pogingen, de lavastroom met mijnen te lijf te gaan. Heel wat draglines van de BB zijn bezig opvang bekkens te maken voor het ge val men erin slaagt de stroom van de lava langs de dorpsrand van Zafferana te leiden. Voor vandaag stonden operaties met ettelijke honderden kilo's springstof op het programma. t - <1 - 'JS '<l '-"" M ïAr» SAN QUENTIN - Het ne gende Federale Hof van beroep in de Verenigde Staten heeft gisteravond tijdelijk de executie van een terdoodveroordeelde, die vandaag in California zou plaatshebben, uitge steld. Het besluit werd genomen na dat een van de 28 rechters zijn collega's had gevraagd uit spraak te doen over het argu ment van de verdediging dat de broer van de veroordeelde mogelijk een van de twee moorden die hem ten laste zijn gelegd, heeft gepleegd. Dit kan maximaal zeven dagen duren. De afgelopen dagen volgden de besluiten over de executie van Robert Alton Harris elkaar op. De gouverneur van de Amerikaanse staat, Pete Wil son, had donderdag het laatste gratieverzoek van de gevai ne verworpen en de exec vastgesteld op 21 april. Het zou de eerste terecht; ling zijn in 25 jaar in de Arr kaanse staat. Rechter Mar Hall Patel ging tijdens een gebruikelijke zitting zatei echter in op de bezwaren de Amerikaanse Bond Burgerrechten, die had aa voerd dat het gebruik van gaskamer een wrede stra die in strijd is met de Am kaanse grondwet. Maar dit sluit was zondag weer ni verklaard. Harris is ter d veroordeeld wegens de mo op twee 16-jarigen in San 1 go in 1978. Hij doodde hen dat hij hun auto nodig voor een overval. Het gratieverzoek van Ha leidde in de Verenigde SU tot vette krantekoppen nieuwe discussies over doodstraf. V/ -« r-i in. iïa '^7* Een Super Stallion-helicopter van de Amerikaanse marine deponeert een betonblok in een gat waar nog lava uit de Etna doorheen stroomt. foto. ap Gush Emonim sticht nieuwe nederzettinj JERUZALEM - De nationalistische Israëlische organis Gush Emonim (Het Blok der Getrouwen) heeft gisteren nieuwe nederzetting gebouwd aan de rand van de nedei ting Karné Shomron in het noordelijk deel van de bez westelijke oever van de Jordaan. De nederzetting wordt aangeduid als een nieuwe wijk van K; Shomron en draagt de naam van Menachem Begin, de kort g den overleden ex-premier van Israël. De Verenigde Staten schouwen het koloniseren van de bezette gebieden door Is als een hinderpaal voor de vrede. De rechtse partijen in Is proberen in dit verband nieuwe nederzettingen aan te duidei uitbreidingen van bestaande nederzettingen. Haïtiaanse vluchtelingen door kustwacht gered MIAMI - De Amerikaanse kustwacht heeft in het paas weekeinde nog eens 735 Haïti aanse vluchtelingen opgepikt die in gammele zeilscheepjes in de Caribische Zee dobber den. Alleen al in de maand april is het aantal geredden hiermee gestegen tot 3667 per sonen. Dit heeft de kustwacht giste ren in Miami (Florida) meege deeld. Sinds het afzetten van president Jean-Bertrand Aris tide eind september vorig jaar hebben 21.343 Haïtianen hun vaderland verlaten 10.635 van hen zijn naar Haïti terugge bracht. 6.790 personen maken een redelijke kans om in de VS erkend te worden als politiek vluchteling. Ex-functionarissen kampen gearresteerd SOFIA - Drie voormalige me dewerkers van communisti sche kampen in Bulgarije zijn gisteren gearresteerd N Gaz- dov, T. Goranov en U Rjydeva, die verbonden waren aan de kampen Lovetsj en Skravéna moeten zich verantwoorden voor de slechte behandeling van de gevangenen. Zij moes ten van vijf uur 's ochtends tot laat in de avond in steengroe ven werken. Tijdens en na het werk werden zij door bewakers voortdurend geslagen De belangrijkste ver dachte, de vroegere ondermi nister van binnenlandse zaken Mirtsjo Spassov. ligt in een zie kenhuis De kampen Lovetsj en Skravéna waren in gebruik tussen 1959 en 1962 Van de 1.235 zijn er 147 overleden aan uitputting en als gevolg van slechte behandeling. Dit stelde een regeringscommissie in 1990 vast De gevangenen wa ren zonder vorm van proces naar de kampen gestuurd op last van een regionale rechter of een districtssecretans van de communistische partij. De politieke gevangenen werden zij aan zy met criminele gevan genen 'heropgevoed'. Een gerechtelijk onderzoek waarmee het militaire parket in 1990 begonnen was. dat on derbroken was in verband met het lang geleden zijn van de misdaden, is kort geleden op nieuw ter hand genomen in op dracht van procureur-generaal Ivan Tatartsjev. Volgens Tatartsjev gaat het om misdaden tegen de menselijk heid die niet kunnen verjaren. Idoor GE0RDIE GREIG NEW YORK - De schaduw van een gewapende psycho paat doemde op boven het bed. Charles Lloyd Patterson koes terde al jarenlang een wrok te gen diegenen die hem de bak in hadden geholpen en nu was de tijd om wraak te nemen aangebroken. Zijn slachtof fers. Ed en Alma Ward, werden wakker en zagen het grijnzen de gezicht van de man van wie zij dachten dat hij veertig jaar in de gevangenis zou blijven. „Het is betaaldag", zei hij. „Ik ben op de loop en ik heb geld nodig, veel geld", zei Patterson met zijn slepende stem en be dreigde het doodsbange echt paar. „Ik smeekte hem ons niet te doden. Ik zei: „Charles, neem wat je hebben wilt, maar doe ons niets", vertelt de 65-ja- rige Ward. Hij was in het pro ces tegen Patterson getuige voor de openbaar aanklager. Patterson, die in een gekaapt vliegtuig in zijn geboorteplaats Batesville in Arkansas was te ruggekeerd, vertrok in verge lijkbare stijl. Met duizend ge stolen dollars op zak scheurde hij weg achter het stuur van de blauwe cadillac van de Wards. Het laatste wat van hem verno men is, is dat hij in een tweede gekaapt vliegtuig in de rich ting van Texas is gevlogen. Waarom heeft een gevaarlijke gevangene als Patterson een. vijfdaags verlof uit de gevan genis gekregen'1 Deze vraag wordt na Batesville nu ook in Washington gesteld. De Repu blikeinen jubelen. Want Pat terson. die veroordeeld werd omdat hij iemand had inge huurd om een advocaat te ver moorden, werd vrijgelaten in gouverneur Bill Clintons eigen staat. En Clinton had het nieu we veriofsysteem persoonlijk gesteund. In januari 'vroeg Clinton zijn gevangenisautoriteiten om het verlofsysteem van de staat te wijzigen. De staat schorste ver volgens het verlof van mensen, die veroordeeld zijn wegens halsmisdrijven. Maar mannen als Patterson werden hiervan vrijgesteld. Sinds Pattersons ontsnapping heeft CLinton het hele verlofproces opgeschort en opdracht gegeven voor een herziening. De Republikeinen kunnen hun geluk haast niet op. In 1988 kon Democraat Michael Dukakis fluiten naar het presi dentschap toen werd ontdekt dat hij de zwarte moordenaar Willie Horton voorwaardelijk had vrijgelaten. Horton ver krachtte tijdens zijn verlof een vrouw en stak haar man dood. Als gouverneur van Massachu setts had Dukakis Horton weekendverlof verleend en daarmee de Republikeinen de grootste troef van de campag ne in handen gespeeld. De zaak werd op meedogenlo ze wijze uitgebuit. Zijn slacht offers reisden rond door Cali- fornië om hun horrorverhaal te vertellen. Lee Atwater. de cam pagneleider van Bush, maakte geen grapje toen hij zwoor: „Ik zal Willie Horton zo beroemd maken dat de mensen zullen denken dat hij kandidaat is". Patterson, wiens wraakactie een treffende gelijkenis ver toont met Robert de Niro's ac tiviteiten in de film Cape Fear, heeft nog geen moord ge pleegd. Maar hij is nog steeds op vrije voeten en heeft gezegd dat de mensen, door wie hij de gevangenis is ingegaan, maar goed moeten uitkijken. „Ik begrijp gewoon niet waar om mensen .die een gevange nisstraf uitzitten een vakantie nodig zouden hebben", aldus luitenant Garry Morgan, die Pattersons ontsnapping onder zoekt. „Dit is een gevaarlijke man die in de gevangenis is ge zet om de samenleving te be schermen". Sommige Republikeinen gelo ven dat Clinton de beschuldi ging, dat hij een zacht eitje zou zijn inzake de misdaadbestrij ding, heeft weten te ontwijken. Anderen zijn daar niet zo zeker van. Het is mogelijk dat de zaak Patterson pas zal explo deren wanneer Clinton offi cieel wordt gekozen tot de De mocratische kandidaat. „Deze kwestie wacht in de cou lissen". aldus de Republikein se strateeg Eddy Mahe. „Als een man, die een gevangenis straf van veertig jaar uitzit, vier jaar later zomaar even wordt vrijgelaten, zegt dat Amerikanen die een harder rechtssysteem willen veel. En de meeste kiezers zullen tegen de tijd van de'verkiezingen wel van de zaak gehoord hebben". De zoektocht naar Clintons achilleshiel is lang en moei zaam geweest. Het is niet de eerste keer dat „gladde Willy" in de problemen komt door zijn lankmoedige houding op het gebied van orde en gezag. In 1980 verloor hij de gouver neursverkiezingen in Arkan sas omdat hij de levenslange gevangenisstraf, waartoe een 75-jarige moordenaar was ver oordeeld, had verlicht. De r maakte een nieuw slachtofj en Clinton werd gekielhaald! Toen hij in 1982 alsnog wa gekozen hield hij zes jaar lal zijn handen af van levenslan gevangenisstraffen. In 19 wist hij de zaak van een rrJ die een tweede slachtofl doodstak nadat hij was vrijJ laten omdat de gevangenisa overvol waren handig te o| zeilen. Maar zolang Patterson in i kaapte -vliegtuigen door I Verenigde Staten blijft vliegi zal de geest van Horton nj rusten. Evenals Ed en Aln Ward, zal het Democratise kamp niet rusten voor Cl •tons veroordeelde weer is pakt. GEORDIE GRE (c) The Sunday Times. Lon( WASHINGTON - De ruimte telescoop Hubble heeft in een ver verwijderd sterrenstelsel de heetste ster ontdekt, die ooit is waargenomen. Dat hebben Amerikaanse des kundigen gisteren verklaard. De ster in het sterrenstelsel de Grote Magelhaese Wolk is 33 maal heter dan de Zon. De temperatuur van de ster, die aangeduid wordt als de 'NGC 2440-kern'. bedraagt 200.000 graden Celsius, zo zei Sally Heap. De astrofysica van het Amerikaanse Ruimtevaartbu reau NASA sprak tijdens een bijeenkomst ter gelegenheid van de tweede verjaardag van de lancering van de Hubble-te- lescoop op 24 april 1990. Vol gens Heap gaat het om een stervende ster die haar laatste stralende hoogtepunt beleeft. Het is een witte ster in een rode nevel. De Hubble fotografeerde de ster samen met een aantal an dere sterren voor het eersl augustus 1990. Sindsdien h ben geleerden geprobeerd i steeds duidelijker beeld var ster te krijgen door het li van de ster en de rode ne van elkaar te scheiden. D< door kon ook de temperati van het hemellichaam nai keuriger worden gemel Heap sloot niet uit dat er s ren zijn waarvan de temp< tuur groter is dan bij de nu c dekte ster. Paaszonnetje De doodzieke' voormalige leider van de DDR, Erich Honecker (links), loopt met zijn vrouw Margot (midden) in het paaszonnetje Zondag ver toonde hij zich op het terrein van de Chileense ambassade in Moskou, waar hem al vier maanden asiel wordt verleend foto epa Jaar in gevangenis voor rijden zonder rijbewijs JERUZALEM - Een Arabi- sche inwoner van Israel heeft gisteren op de televisie gezegd dat hij een jaar heeft vastgeze ten wegens rijden zonder rijbe wijs. De 27-jarige I. Hussein Bini uit Tel Aviv zei dat hij op 18 november 1990 was gearres teerd. Omdat hij geen 1.000 shekel (740 gulden) borgsom kon betalen, ging hij de Ram- le-gevangenis in. Daar schreef iemand in zijn dossier dat hij in afwachting van een rechts zaak vast zat. Alleen verdach ten van een misdrijf mogen tot hun proces gevangen worden gehouden: rijden zonder rijbe wijs geldt als een verkeers overtreding. De politie onder zoekt nu of er opzettelijk met het dossier is geknoeid. Ook de directie van de gevangenis heeft een onderzoek ingesteld. Vanaf I april staat de Philips Service Consumentenproduktcn bijna d dag 10 uur voor u klaar, dus ma. van 10.00-18.00 uur en di. t/m vr. v 8.00-18.00 uur. Bel de Algemene Service Informatielijn, tel. 040-781J U vindt ons Service Centrum in: Voorburg. Savallelaan 4. tel. 070-3869290.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4