Israël viert vrolijk paasfeest Tsjechische priesters laken ultimatum Vaticaan Malawi zet bisschop het land uit Kerkendag weert thema homoseksualiteit unicef Él rt' CeuiaeSoma/nt QeidóaQowuvnt GEESTELIJK LEVEN OPINIE 'Opheffing van het verplichte celibaatsverplichting denkbaar' Weer ruzie in Anglicaanse Kerk over verrijzenis Pasen en Pesach: drukte in Jeruzalem COMMENTAAR Geen tweede alliantie dinsdag 21 april 1992 STUTTGART - Opheffing van het verplichte priesterceli baat is volgens de voorzitter van de Duitse bisschoppencon ferentie. mgr. Karl Lehmann, in principe denkbaar. De bis schop van Mainz verwees naar de verschillende manieren waarop deze zaak in andere delen van de wereldkerk wordt beoordeeld. Lehmann sprak zondag in het radioprogramma Wortwechsel Van Südwest3 te Stuttgart. Paus Johannes Paulus II onderstreepte begin deze maand de waarde van het verplichte celibaat voor de priesters inwde Rooms-Katholieke Kerk. In het document over de priester vorming ('Priesters geef ik u') achtte hij het van essentieel belang de keuze die de westerse kerk eeuwen geleden voor het priestercelibaat had gemaakt. ..ondanks alle tegenwer pingen en moeilijkheden" te handhaven. Zn de comiptste staten vindt men de meeste wetten. LUSAKA Malawi heeft dit weekeinde een rooms-katho- lieke bisschop het land uitge zet. De politie drong op Goede Vrijdag de kerk binnen waar bisschop John V. Roche van Mzuzu de dienst leidde. De uit Ierland afkomstige bisschop kreeg het bevel binnen 24 uur het land te verlaten. Volgens het Vaticaan is hij naar Zambia vertrokken. Roche behoorde tot de onder tekenaars van het herderlijk schrijven waarin de bisschop pen van Malawi begin maart scherpe kritiek uitten op het bewind van president Kamuzu Banda. Sinds Malawi in 1964 van Engeland de onafhanke lijkheid kreeg, regeert Banda het land met ijzeren hand. Als reactie ophet herderlijk schrijven werden alle acht bis schoppen voor verhoor meege nomen. exemplaren van de brief in beslag genomen en werd de drukkerij door onbe kenden in brand gestoken. Verder werden de rk radiouit zendingen verboden. Een ver zoek om op Goede Vrijdag een eucharistieviering te kunnen uitzenden, werd afgewezen omdat een van de bisschoppen de mis zou celebreren. Na bemiddeling van het Vati caan accepteerde Banda begin deze maand een memorandum waarin de bisschoppen ver klaarden dat de kerk het evan gelie verkondigt en zich bin nen het kader van de rk sociale leer inzet voor vrede, harmo nie en gerechtigheid. Banda liet daarop weten dat de kerk vrij was te verkondigen wat ze wilde, zo lang ze maar buiten de politiek bleef. De uitzetting van dè bisschop volgde een dag nadat Banda het parle ment had ontbonden en voor mei of juni verkiezingen had aangekondigd. Idoor WILLY WERKMAN TEL AVTV Los van de traditionele vredesgroet 'shalom', roepen de Israë li's elkaar deze week ook de woorden 'chag same- ach'. vrolijk feest. toe. Vro lijk feest, want gedurende deze hele mooie lente week viert het joodse volk het Pesach-feest. Net als Pasen een lentefeest na tuurlijk, maar ook het feest, waarbij de exodus van de joden uit Egypte wordt herdacht. Tijdens die lange woestijn- tocht door de Sinaï. onder lei ding van Mozes, die - zoals we weten - onderweg ook nog de berg beklom en daar de Stenen Tafelen in ontvangst mocht nemen - was er. zo zegt de jood se overlevering, geen tijd om het brood te laten rijzen en daarom eten joden ieder jaar met Pesach acht dagen lang ongerezen brood, ofwel mat zes. En dat is niet een kwestie Van eigen keuze, want het da gelijks brood is deze week ge woon niet verkrijgbaar! Wie zich - vanuit geloofs- ofwel traditie-overwegingen - hele maal aan de joodse spijswet ten, de kasjroet wil houden, gaat trouwens nog veel verder. Alles wat met de vijf soorten koren te maken heeft - en hun afleidingen daarvan - heet in de Pesachdagen 'chametz'. en is dus niet kosjer. En dat is heel wat, want het gaat niet al leen om meelprodukten. ook om bijvoorbeeld alles wat alco hol bevat. Zoals zeep en cos metische produkten. Of bier en whiskey, die gist bevatten. Om helemaal zeker te zijn, dat je als goede jood de Pesach- kasjroet niet overtreedt, zo zeggen de regels, moet je dus letten op de speciale Pesach- kasjroetstempels. die op zo on geveer alle produkten staan, die je in deze dagen in de su permarkt koopt. Zelfs op de tandpasta en de bus schuur poeder! Woedend Vorige week maakten we in de supermarkt de volgende scène mee: een dame van middelba re leeftijd wilde een paar fles sen van die wereldbekende bruine prikkeldrank kopen. Zich netjes houdend aan de Pesach-voorschriften, zocht ze het stempel van het opperrab binaat. dat haar het tot zich ne men van die drank toestaat. Ze zette haar leesbril op, onder zocht de fles van top tot teen en vond weliswaar het stem pel. waaruit blijkt dat de schui mende lekkernij kosjer is. maar niet het speciale Pesach- kasjroet stempel. „Hoe durven jullie zoiets te verkopen?", riep de vrouw de verkoper ver ontwaardigd toe. En kwaad wees ze de. nog wel met kor ting aangeboden flessen af. De verkoper, ontdaan, keek haar na en merkte op: „Tja, ze heeft gelijk." Niet makkelijk, deze week. om inkopen te doen. Want wie wel de traditionele matzes eet, maar 's avonds ook zin heeft in wat lekkere zoutjes bij de wijn, vindt de supermarktvakken dreigend bedekt met met witte lakens. En wie toch de gotspe opbrengt om vanachter dat la ken toch chametz-produkten te pakken, wordt met een blik van 'hoe durft u mevrouw' na drukkelijk gevraagd de verbo den vrucht terug te leggen. De kosjer en chametz-discus- sies zijn vooral in de voorberei dende weken voor Pesach aan de orde van de dag. Wat moet je bijvoorbeeld met de cha metz-produkten, die je nor maal in je voorraadkast hebt? Weg ermee, is de opdracht. Maar wie het niet kan opbren gen, al die produkten zomaar in de vuilnisbak te gooien, krijgt van de heren rabbijnen een praktische oplossing aan geboden. Kijk, je stopt alle chametz-produkten in een kast, die je vervolgens goed af sluit. Dan stuur je je man naar de rabbijn en die vertelt hem over je situatie. De rabbijn maakt dan een lijst van verbo den produkten. en verkoopt symbolisch alle chametz aan een niet-jood. Na Pesach wordt alles natuurlijk weer voor de zelfde prijs teruggekocht. Op deze wijze gaat zelfs nationaal gezien alle chametz van de staat Israël gedurende de acht Pesach-dagen in niet-joodse handen over, wanneer de mi nister van Financiën plechtig ondertekent en de symboli sche betaling in ontvangst neemt. Lange rijen Acht dagen geen brood eten is de belangrijkste traditie voor het Pesach-vierende joodse volk. Maar omdat feest vieren met matzes de trek in een lek ker vers broodje zelfs tot een obsessie kan maken, kun je deze week in de Arabische woonwijken lange rijen Israë li's vinden voor de islamitische broodbakkers wier pita's nu nog veel lekkerder lijken te zijn dan anders!. Hypocriet? Tsja... Datzelfde kun je natuurlijk ook zeggen over die Pesach- kosjere 'broodjes", die je tegen woordig krijgen kunt, om maar niet te spreken over Pe- sach-kosjere 'gist', waarmee je je Pesach-taart toch Pesach- kosjer kunt laten... rijzen!. Ging het in principe niet om dat niet gerezen brood, waar mee je de historische uittocht uit Egypte herdenkt.? Kennelijk hebben de Israëli's daar toch geen moeite mee. Want voor velen is het joodse geloof een afhankelijkheid ge worden van de rabbinale stem pel. En als zelfs het Pesach- gist en de Pesach-broodjes het Pesach-kosjere rabbinale stempel dragen, dan kunnen we allemaal Pesach vieren zo als het hoort en er nog lekker bij eten ook. „Chag sameach" dus, vanuit Israël. LONDEN - Een BBC-tv- programma over de verrij zenis van Christus heeft weer tot een felle discus sie in de Anglicaanse Kerk geleid over dit cen trale punt van het christe lijke geloof. In het pro gramma zeiden enkele geestelijken dat zè niet in de lichamelijke opstan ding van Christus geloof den. Bisschop John Baker van Sa lisbury zei dat priesters die niet in de lichamelijke verrij zenis geloven de kerk moeten verlaten. The Times schreef gisteren dat de Anglicaanse Kerk haar innerlijke samen hang dreigt te verliezen. De kerk moet de moed hebben theologische afwijkingen in ei gen gelederen aan te pakken. Minister John Gummer van landbouw, die zich graag met kerkelijke zaken mag bemoei en, beschuldigde de BBC er van een platform voor ketterij te zijn door op Paaszondag een dergelijk programma uit te zenden. „Waarom worden we elk jaar met Pasen geconfron teerd met opvattingen van per sonen die denken het beter te weten dan 2.000 jaar Christen dom." zo vroeg hij zich af. In 1984 ontkende de pas be noemde bisschop van Dur ham. David Jenkins, de licha melijke opstanding van Chris tus. Ook zonder daarvan een bewijs te hebben kan de mens geloven dat Christus leeft, al dus bisschop Jenkins. De Ang licaanse synode besloot geen tuchtmaatregelen tegen hem te nemen. Het hoofd van de Anglicaanse Kerk, aartsbisschop George Carey van Canterbury, zei in zijn Paaspreek dat de verrijze nis van Christus niet een bij zaak maar het hart van het christelijk geloof is. Enkele uren later zouden enige pries ters hun afwijkende opvattin gen via de BBC wereldkundig maken. Niet alleen in Jeruzalem maar overal elders in de wereld vierden de joden hun paasfeest zoals hier in Leipzig waar leden van de joodse gemeenschap lezen uit de Thora. FOTO: EPA AMSTERDAM - Het thema homoseksualiteit wordt op nieuw geweerd op de Kerken dag. Dit meldt Vroom Vro lijk., het tijdschrift over homo seksualiteit en geloof. Net als op de eerste oecumenische Kerkendag in 1989 ontbreekt ook op de tweede Kerkendag. 19 september in Amersfoort, het thema homoseksualiteit. In een eerdere versie van het programma was er nog een on derdeel aan gewijd. De naam hiervan was 'De Akseptatie Voorbij', naar de titel van een rapport dat 'vanuit' en niet 'na mens' de Raad van Kerken over dit onderwerp is gepubli ceerd. In de definitieve versie van het programma voor 19 september is het thema homo seksualiteit geheel en al ver dwenen, samen met andere omstreden thema's als sek sueel geweld. „Zo worden kool en geit gespaard, wellicht uit angst voor bisschoppelijke boosheid." zo schrijft Vroom Vrolijk. Desalniettemin zal het LKP (Landelijk Koördinatie Punt groepen kerk en homo seksualiteit) ook dit jaar weer met een kraam aanwezig zijn. Samen met de homo-pastores, de homo-dominees. Verkeerd Verbonden. Vroom Vrolijk en het CH JC doet het LKP mee aan 'een twaalf meter lange roze stand. „Het wordt vast weer gezellig op de Kerken dag." Eind vorig jaar klaagden enkele progressieve organisa ties (Basisbeweging en het Landelijk Missionair Collec tief) dat de basis nauwelijks bij de voorbereiding van de Ker kendag werd betrokken. Ver der betreurden zij in een brief aan de Raad van Kerken dat de Acht Mei Beweging buiten spel werd gehouden. De Raad moet minder de samenwer king aan de top van de kerken laten spreken en meer de sa menwerking aan de basis se rieus nemen, aldus de brief. Begin februari sloten de Acht Mei Beweging en de Raad van Kerken een compromis. De AMB zal op de Kerkendag. die onder auspiciën van de Raad wordt gehouden, geen thema's aan dc orde stellen die tot con flicten tussen de Beweging en de bisschoppen kunnen lei den. „De Raad heeft te maken met zijn lidkerken en wil zich niet in interne zaken van die kerken mengen," aldus coördi nator Jan Gruyters. „De dis cussie tussen de bisschoppen en de AMB wordt als een inter ne aangelegenheid gezien en zal dus geen thema op de Ker kendag worden". JERUZALEM Het samen vallen van het christelijke en het joodse Paasfeest heeft dit weekeinde tot grote drukte in de straten van Jeruzalem ge leid. De godsdienstige festivi teiten, kerkdiensten en tradi tionele ceremonieën werden beter bezocht dan in jaren het geval was. Terwijl vorig jaar, kort na het einde van de Golfoorlog, slechts weinig pelgrims naar Israël kwamen, was er ditmaal al op Goede Vrijdag tijdens de processie over de Via Dolorosa geen doorkomen meer aan. Naar schatting 40.000 christe nen uit het buitenland bevon den zich dit weekeinde in Is raël. Er deden zich geen ongere geldheden voor. Wel heeft de politie 180 kerkdiensten en bij eenkomsten bewaakt. Bij de Grafkerk was het op Paaszondag zo druk dat de kosters hun handen vol had den om de verschillende pro cessies uit elkaar te houden. Voor sommige bezoekers was dit te veel. „Men kan niets vol gen. De ene groep bidt, terwijl de andere zingt," klaagde een Benedictijn uit Duitsland. „Het zou beter zijn als ze één gemeenschappelijke liturgie zouden volgen." Op paaszondag trokken bo vendien nog 100.000 joodse pelgrims door de oude stad naar de Klaagmuur. Hoewel de orthodoxe kerken pas volgend weekeinde Pasen vieren, wa ren er nu reeds vele oosterse christenen in Jeruzalem. In het zwart geklede boeren en boerinnen uit Cyprus en Grie kenland. en verder Etiopische, Koptische, Armeense en ande re orthodoxe christenen kwa men er Palmzondag vieren. Tot de bekendste pelgrims be hoorde dit jaar kardinaal Jo seph Ratzinger. Ter viering van zijn 65e verjaardag eerd'er deze maand had het hoofd van de congregatie voor de geloofs leer van de Rooms-Katholieke Kerk besloten een pelgrimage naar Israël te ondernemen. Hoewel het Vaticaan met na druk stelde dat het hier om een „strikt particuliere zaak" ging, wees de Israëlische pers erop dat dit „het hoogste rooms-ka- tholieke bezoek sinds de reis van paus Paulus VI in 1964" betrof. Het Joods Wereldcon gres liet bij monde van secreta ris Israel Singer weten concre te resultaten van Ratzingers aanwezigheid in Israël te ver wachten. In zijn traditionele Paasbood- schap heeft de paus gisteren opgeroepen tot vrede in de we reld en in het bijzonder in Joe goslavië en de Kaukasus. Tegenover een menigte van circa 100.000 mensen op het Sint Pieterplein stelde de Paus de retorische vraag: „Moet men niet het drama herden ken dat de mensen in Bosnië- Hercegovina en Nagorno-Ka- rabach meemaken?" Na de paasmis sprak de Paus eveneens de zegen „Urbi et Orbi" uit. de zegen voor kerk en wereld. „Zalig Pasen - De vrede van de verrezene zij met u", riep de Paus in 56 verschil lende talen waaronder in het Nederlands. Ook bedankte hij in die taal voor de bloemen die hij uit Nederland had gekre gen. door PETER GREEN PRAAG - Zaterdag om mid dernacht. aan de vooravond van de heiligste dag van de christelijke kalender, liep bisschop Fridolin Zahradnik het gevaar door de paus uit het priesterambt te worden ontzet toen hij in een afge dankte kerk op het Boheem se platteland de mis opdroeg. Op zondag reed hij in zijn krakkemikkige Skodaatje door zijn uitgestrekte parochie om de boerengemeente die het geloof onder de jarenlange communistische vervolging al tijd trouw gebleven was de eu charistie uit te reiken. Een uit klapbare schragentafel waarop ooit behang met behangsel- plak werd bestreken deed. be dekt met een schoon wit laken, dienst als altaar. Zahradnik is bedroefd en ver bijsterd dat de kerk die hq zo trouw heeft gediend nu dreigt hem zijn priesterschap te ont nemen. Hij is een „onder grondse" Tsjechoslowaakse priester, een van de 300 pries ters die zijn gewijd sinds de communisten in 1948 de demo cratische regering van Tsjechoslowakije omver wier pen. In die tijd kneep de rooms-ka- tholieke kerk, die bevreesd was voor een golf van Stalinis tische onderdrukking, een oogje dicht voor dergelijke on orthodoxe methoden om een ondergronds netwerk op te zet ten om de godsdienst levend te houden. In een poging om ver denkingen van de geheime po litie af te wenden waren som migen van de kandidaten zelfs getrouwd. Tegenwoordig zijn klandestie- ne geestelijken als Zahradnik het Vaticaan echter een doom in het oog en hebben zij bevel gekregen hun pristerambt neer te leggen. Palmzondag was de deadline van de paus. maar slechts weinig onder grondse priesters hebben zich gewonnen gegeven. Als man die voor zijn geloof ge vangen heeft gezeten, ziet Zahradnik niet in waarom hij zijn roeping nu op zou moeten geven. „Ik zal het geloof blij ven verkondigen omdat er een tekort aan priesters is waar ik woon. Ik was een hardwerken de bisschop, zonder uiterlijk vertoon", zegt hij. Zahradnik bekritiseert de gro te auto's en gouden sieraden van de officiële bisschoppen, wier kerk nu de grote rijkdom men die door de communisten waren geconfisqueerd terug krijgt. Hij herinnert zich de zes jaar goed die hij in de gevange nis doorbracht voor „economi sche misdaden" als de restau ratie van kerkdaken. „Voor de mis gebruikten we binnenge smokkelde wijn en oud brood". Bedreiging Het Vaticaan blijft onbewogen. Het ziet de ondergrondse kerk als een ondermijning van zijn gezag en een bedreiging voor de duizenden geestelijken die collaboreerden met het com munistische regime. De paus wil dat alle getrouwde pries ters met onmiddelijke ingang hun pastorale werk neerleg gen. De anderen moeten eerst de benodigde examens afleg gen. Een missie onder aanvoering van kardinaal Josef Ratzinger, hoofd van de Congregatie van het Geloof riep tijdens een re cent bezoek aan Tsjechoslowa kije op tot actie tegen de eigen zinnige geestelijken. Ratzin gers missie werd een misluk king en de kerk is nu met stomheid geslagen. .Als ze ondanks de bevelen van de bisschoppen na Paas zondag de mis blijven opdra gen kan er een schisma ont staan binnen de kerk", aldus Dominik Duka. een voormali ge ondergrondse priester die nu voor de officiële kerk werkt. In navolging van de tactieken van de communistische parti zanen in de oorlog, opereerden de ondergrondse priesters in kleine, onafhankelijke cellen. Alleen een bisschop kende de priesters die hij wijdde en maar weinig priesters kenden elkaar. Ondanks dergelijke voorzorgsmaatregelen vorm den iedere mis en biecht een risico. „Je kunt niet alles verborgen houden en na een tijdje ken nen steeds meer mensen je. We wisten dat arrestatie onver mijdelijk was", zegt Zahras- nik. die vlakbij de Poolse grens woont in het stadje Rychnov. Na de jarenlange vervolging vinden de ondergrondse pries ters dat ze armzalig worden be handeld door de Paus. Zahradnik zegt dat hij zijn bis schopsambt zal neerleggen maar dat hij geen enkele reden ziet waarom zijn priesterschap hem zou moeten worden ont nomen. De ondergrondse priester Milan Beric verwoord de de gevoelens van veel van zijn lotgenoten toen hij zei: „Ik voelde me geroepen en er was een grote behoefte. En die be hoefte is er nog steeds". 1 The Sunday Times. Londen OMDAT zowel Cyprus als Griekenland hun luchtruim g( ten houden, heeft Syrië voorlopig moeten afzien van voornemen toch luchtverbindingen in stand te.houden Libië. De plannen om het luchtembargo tegen Tripoli te duiken, blijven echter bestaan in Damascus en ook am Arabische regeringen maken er geen geheim van dat zij: niet zullen storen aan de sancties van de VN-Veiligheidsr Het Arabische front waarop de Amerikaanse president E zo had gerekend, blijkt in deze kwestie helemaal niet te staan. De sancties tegen Libië komen voor de Arabische we erg ongelegen. Op het fundamentalistische regime van gi raai Bashir in Soedan na, heeft kolonel Gadaffi geen ei vrienden onder de. Arabische regeringen. De meeste hem liefst zo vlug mogelijk verdwijnen omdat zij toch a ten minste indirect schade ondervinden van zijn wispell ge buitenlandse avonturen. Tussen die wens en actief n werken om de val van Gadaffi te bespoedigen, ligt echter een hele afstand. Voor de hele Arabische wereld is duidt dat Büsh het hoofd van Gadaffi wil, en hem eens en voo tijd wil uitschakelen als spanningsbron in het Midden-I ten. De Arabische (en islamitische) visie is dat na Sadi ook Gadaffi duidelijk moet worden gemaakt dat er in de n we wereldorde geen plaats voor hem is. Daarom voelen z momenteel niets voor mee te werken aan een coalitie te hem. BuSH' harde opstelling tegen Gadaffi zou uiteindelijk eens zwaar in zijn nadeel kunnen uitdraaien. Hij heef hard aangedrongen op de uitlevering van de twee Libiërs worden verdacht van de aanslag op de PanAm-Boeing in-1 kerbie, dat hij nu niet meer terug kan krabbelen. Dat zou bijzonder zwaar gezichtsverlies zijn. Maar anderzijds dr hij zijn zo zorgvuldige opgebouwde Arabische coalitie h maal te verliezen. Bush kon die alliantie tegen Saddam s den op voorwaarde dat ook van Israël toegevingen zou worden afgedwongen met het oog op een algemene vrede geling in het Midden-Oosten. Dat was ook de voorwa» waaronder de Arabische landen deelnamen aan de vre conferentie. Het vastlopen van de conferentie, en vooral de onb zaamheid van de Israëlische premier Sjamir, lijkt Bush echter te zullen opbreken. Van alle Arabische eisen is er de systematische obstructiepolitiek van Shamir nog geer kele verwezenlijkt. Bush wordt daarvoor ten minste indi verantwoordelijk geacht. Hij heeft dan wel 10 miljard d( bankkredieten aan Israël opgeschort, maar in de Arabis hoofdsteden weegt dat niet zo zwaar als de dreigende taal hij nu gebruikt tegen Gadaffi. De afgelopen weken waren er al meer aanwijzingen da Arabische alliantie van Bush uiteen aan het vallen is. Vo de Syrische president Assad neemt steeds verder afstand Washington omdat hij kennelijk niets meer verwacht Bush. Het is veelbetekenend dat hij toenadering heeft zocht tot zijn gezworen rivaal Saddam om enkele grens| ten te heropenen. Op die ontwikkelingen heeft Bush gëen kele greep, en die bevestigen hoe veel vertrouwen hij v heeft verloren onder de Arabische leiders. Een succesrijk leid in het Midden-Oosten kan echter niet zonder nauwt menwerking met de. Arabische leiders. Amper een jaai zijn triomf in de Golfoorlog, lijkt Bush verder dan ooit van het doel dat hij zich had gesteld. Kinderen Rekenen op Ons. Wij Rekenen op U. Bel voor meer informatie of fold 070 - 333 93 00 Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Kantoor redactie: Apothekersdijk 34, Leiden Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling Stationsweg 37, Leiden -122 244 071 -134 941 Postbus 112300 AA Leiden Koopmansstraat 9. 2288 BC Rijswijk. 070 - 3190 933 070-3906 717 Postbus 9, 2501 CA Den Haag Telefoon Telefax Postadres Hoofdkantoor: Telefoon Telefax Postadres Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08.30 tot 17.00 uur Directeur/hoofdredacteur: J. Leune Adjunct-hoofdredacteur J Timmers Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808): L van Koot. Leiden en omgeving (tel. 071 - 144 046/047/48/49): G - J Onvlee (chef-redacteui F. Buurman, K. van Kesteren. R. Kleijn, drs. R Koldenhof, M. Kroft, T Pieters en M. Roso. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815) A. van Rijn (chef). W Bunschoten, drs. C van Haersma Buma. A van Holstein. E Huisman, H Jansen, drs J van Leeuwen - Voorbij, R de Roo, drs K. Veraart Sport (tel 070 - 3190 826): F. Werkman (chef). P Alleblas. D Dijkhuizen. R Langeveld. drs. H.-F Ruijl. Kunst/rtv (tel 070 - 3190 834) G Ansems (coördinator), B. Jansma, H Piët. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef) en S. Evenhuis. Opmaak (tel: 070-3190 831): Ch. Bels (chef), A. de Bruijn, W. Diekstra, L. Henn) J Hofmeester, C. de Kier, H. Nieuwmans, H. Schneider Redactie-secretaresse (t .070-3190 819) T Kors De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie. een i dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland i Belgie De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs K Swiers M van de Ven en P Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hout (chef), H Bijleveld, D. Hofland, P Koopman, D van Rietschoten en K. van Wee - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus: - de volgende correspondenten in het buitenland drs D J. van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis), A. Courant (Athene). R Hasselerharm (Johannesburg), drs A Heering (Rome). B van Huét (Londen), M de Koninck (Washington), F. Lindenkamp (Sao Paulo). B Schampers (Brussel). W Voordoi (Londen), drs R Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G van Wijlan (Belgrado). F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal-1 publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London Vertaalster di M deCocq. Abonnee-service Telefoon: 071 - 313 677 op ma. t/m vr. van 0 .30 tot 17.00 uur Nabezorglng Telefoon 071 -122 248 op ma. t/m vr van 18 00 tot 19.00 uur, op za van 14 001 15 00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling per maand 27,00 per kwartaal 79,80 per jaar 312,65 Bij betaling per acceptgirokaart: per maand 28,20 per kwartaal 82,80 per jaar 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 - 141 905. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -140 680 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 1 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050 J

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2