SPORT Settine Vriesekoop jekroont metamorfose Coureur Albers (25) verongelukt Eerste divisie weer dichterbij voor FC Den Haag - Slimme EHBO-kit CeidócCouoont Roda JCkan PSV aan landstitel helpen Eeldae Gowuvnt 15 Zes Bulgaarse gewichtheffers geschorst Titel voor mannen HGC Blangé laat z'n knie onderzoeken Tafeltenniscompetitie loopt helemaal leeg Historische prestatie van turnster Elvira Becks S><--| j ■luniumiimMinuw DINSDAG 21 APRIL 1992 SOFIA - Zes Bulgaarse gewichthef fers zijn positief bevonden tijdens een routine-controle op gebruik van ongeoorloofde middelen. Ze werden voor twee jaar geschorst. In de urine van de zes werden vrijdag sporen ge vonden van het diareticum saluretin. dat zorgt voor een snelle afname van het lichaamsgewicht en op de lijst van verboden middelen staat. Twee dagen later bleken de zes ook na de contra-expertise positief. Getrouwd Stefan Edberg trad op 18 april in het huwelijk met Anette Olsen in Vaxjo. Een kus bezegelde de plechtigheid. foto: epa AMSTELVEEN/VUGHT - De mannen van HGC hebben in het afgelopen weekeinde het beoogde Nederlandse succes behaald in het Europacup toernooi hockey voor beker winnaars. De Wassenaarse ploeg rekende in de poule af met titelverdediger Kampong en won gisteren de eindstrijd overtuigend met 4-0 van Hounslow. Bij de vrouwen, in het toernooi voor landskampioenen, moest HGC rivaal Amsterdam voorrang verlenen. De Wassenaarse vrouwen eindigden als der de. Bij de mannen werd Bloemendaal derde. Pagina C6: Vrouwen HGC verspelen titel in sleutelduel. DEN HAAG - Peter Blangé laat deze week zijn linkerknie onderzoeken door NSF-arts Peter Vergouwen. De spelverdeler in de se lectie van de nationale volleybalploeg kampt met overbelasting van het gewricht. De se lectie keerde zondag terug van een trai ningskamp van twee weken in Japan, op het complex van Daiei in Kobe, waar bonds coach Arie Selinger trainer is van een vrou- wenploeg. Blangé wilde na het behalen van de titel in Italië (met Parma) het liefst in Ne derland uitblazen, maar maakte de tweede week van de oefenstage op dringend ver zoek van Selinger mee. Blangé hoopt met medicamenten te genezen. UTTGART - Tien jaar eden werd Bettine iesekoop op 20-jarige iftijd in Budapest Euro 's kampioen. Met het ;je in de rechter- erTde ectiespuit in de linker- ad. En aan de strakke nd van coach Gerard kker. Eergisteren werd Stuttgart voor de ?ede keer kampioene Europa. Met het batje de rechter- en de pillen- ds in de linkerhand. iar zonder de strakke nd van Bakker. Op ei- i kracht, als volwassen isporter. de finale versloeg ze Lisa nas. Een pupil van trainer Hammersley. De Ham- rsley van 1982, de verdedig- pur sang, die ze in die lenkwaardige eindstrijd in lapest versloeg. Waarin esekoop speelde op twee tisonen-injecties. Om zon- pijn te kunnen spelen met botvliesontsteking in de cel. Lomas was in Stuttgart kopie van Hammersley. c een materiaal-verdedig- En opnieuw was Vriese- ip net als tien jaar geleden t honderd procent fit. De en stonden onder handbe- Zaterdagnacht was ze geworden, maar ze her- Ide snel en had zich op het igtepunt van de strijd onder trolc. ;ze titel is me meer waard mijn eerste", glunderde esekoop na haar indruk- ckende machtsgreep in ittgart. ..Mijn leven en mijn soonlijkheid hebben de tste jaren een metamorfose lergaan. Het geeft een heer- gevoel, dat je na die enor- omschakeling toch nog in at bent je oude niveau te ha- en zelfs te verbeteren. In e heb ik mezelf overwon- esekoop (30) voerde tijdens individuele toernooi in de uitverkochte Hanns-Martin Schleyer-halle een strafexpe ditie uit. In zes partijen stond de elfvoudige nationale kam pioene slechts twee games af. De Hongaarse Batorfi. de num mer één van.de Europese rang lijst, en de Roemeense Ciosu, van wie ze in de finale van het landentoefnooi had verloren, boekten een incidenteel suc cesje. Negrisoli (Italië), haar vroege re kwelgeest Timina (GOS), oudgediende Hrachova (Tsjechoslowakije) en finalist Lisa Lomas (Engeland) wer den vol overtuiging van tafel gemept. De triomfen met Mir jam Hooman in de teamwed strijden (zilver) en het dubbel spel (gedeeld brons) verbleek ten bij de gloedvolle goudjacht van de (voorlopige) Sport vrouw van het Jaar. Zondagochtend zag de wereld er voor Vriesekoop nog heel anders uit. Door de spanning en van een mysterieus virus, dat meer Oranje-speelsters aantastte, had de studente na tuurgeneeskunde bijna geen oog dichtgedaan. Het avond eten van zaterdagavond was er 's nachts weer helemaal uitge komen. Lijkbleek meldde ze zich vroeg in de mórgen achter de tafel voor haar partij in de tweede ronde tegen Ciosu. Op karakter Op karakter bracht Vriesekoop het tot een goede einde, mede dank zij een volslagen faal- beurt van de kleine Roemeen se. Later op de dag was de nummer zes van de Europese ranglijst weer de oude. Vol overgave werd de Russische berin, die Timina heet, punt voor punt geslacht. Bij het vo rige EK in Göteborg had de for se verdedigster Vriesekoop nog op de rand van een zenu winzinking gebracht. ..Zondagochtend dacht ik. dat het toernooi voor mij voorbij was", bekende de 'sensatie' van Stuttgart'. „Ik voelde me misselijk en had pijn in mijn spieren. Ik dacht aan griep, STUTTGART - De Nederlandse topspelers ke ren zich massaal af van de nationale competitie. Zes internationals komen het volgende seizoen uit voor een buitenlandse club. Danny Heister bereikte tijdens de Europese titelstrijd in Stutt gart overeenstemming met Grenzau uit de Duit se Bundesliga. Eerder tekenden Mirjam Hoom an en Emily Noor een contract bij Duitse verenk gingen. Trinko Keen (België), Peter-Paul de Vrind (Duitsland) en Casper Mol (België) waren al over de grens werkzaam. Bettine Vriesekoop wacht eerst de ontwikkelingen bij het noodlij dende Tempo Team af, voordat ze een nieuwe (buitenlandse) werkgever kiest. Bij de mannen blijven slechts Paul Haldan (De Veluwe) en Gert Kobes (Harkstede) in eigen land actief. Bij de vrouwen hebben alleen Gerdie Keen (Harkstede) en Melissa Muller (Den Hel der) nog geen verhuisplannen. „Maar over een goed aanbod valt altijd te praten", glimlachte Keen veelbetekenend. maar dat bleek gelukkig niet het geval te zijn. Met de nodige medicamenten ben ik weer op de been gekomen. Ik had me zelf redelijk snel onder contro le". Op de slotdag van het achttien de EK speelde Vriesekoop weergaloos. Ze vloekte en% stampvoette als in haar beste dagen en biologeerde de te genstanders met haar ver trouwde dodelijke blik. De zege op de Hongaarse service specialiste Batorfi (kwartfina les) noemde Vriesekoop later van doorslaggevende beteke- inis. De 'resterende' duels te gen Hrachova en Lomas wer den bijna klinisch in winst om gezet. De finale tegen de Britse ver dedigster, die de opmars van Gerdie Keen en Mirjam Hoom an had gestuit, kende een pi kant tintje. „Af en toe heb ik tijdens het duel met Lomas moeten terugdenken aan die andere finale", glimlachte het uithangbord van de Neder landse bond (NTTB). De her nieuwde kennismaking met Hammersley, die later in de perskamer Vriesekoop met Bettine Vriesekoop heft de armen van pure gelukzaligheid ten hemel na het veroveren van de Europese titel. FOTO: AP respect feliciteerde, verstoorde haar concentratie nauwelijks. Bescheiden Vriesekoop betrok na haar glo rieuze zegereeks nadrukkelijk technisch directeur Jan Vlieg en ex-bondscoach Dusan Ti- german in het succes. „Ik heb veel aan hen te danken", zei ze bescheiden. „Zij hebben mijn spel en taktiek aangepast aan de moderne tijd. In mijn eerste leven als topsporter speelde ik tafeltennis uit de pre-historie. Het zag er misschien niet zo ouderwets uit, maar in details klopte er niets meer van. Ook in mentaal opzicht heb ik veel van Vlieg geleerd. Vroeger gaf ik punten en games uit pure balorigheid weg. Dat is er nu niet meer bij". Vlieg bloosde bijna van de lof tuitingen van Vriesekoop. De gekritiseerde Groninger snak te na de mislukte wereldtitel strijd in Chiba naar toppresta ties. Hij werd in Stuttgart op maat bediend. Vriesekoop. Hooman en Gerdie Keen, die toppers als Nemes en Badescu koel uitschakelde, waren in grootse vorm. Met één gouden, één zilveren, twee bronzen me- dailes en de vijfde plaats van het mannenteam in het lan- dentoernooi durft Vlieg zijn nieuwe Topsportplan bij de NTTB en de huidige hoofd- PARIJS - Elvira Becks is in de finale van het paard- springen bij het WK toe- stelturnen als negende ge ëindigd. De 16-jarige Nij meegse veroverde 9,481 punten in sportpaleis Ber- cy in Parijs. Becks was de eerste Neder landse turnster ooit die door drong tot de finale op een we reldkampioenschap. In de eindstrijd met negen deel neemsters mengde zij zich ui teraard niet in de strijd oih de medailles. Met haar eerste sprong voerde ze een Yoerts- jenko uit, haar tweede was een Tsukahara. Toch was haar naam niet de enige van een Nederlandse die over de tunr- vloer gleed. Ook de naam van Stasja Kohier kwam ter spra ke. De 13-jarige turnster ont ving enige tijd geleden een'uit- nodiging van Bela Karply om zich in Houston voor té berei den op haar internationale doorbraak. THRUXTON - Autocoureur Marcel Albers is gisteren tij dens races om het Britse For mule 3-kampioenschap op het circuit van Thruxton veronge lukt. De bijna 25-jarige Neder lander werd na een kop-staart- botsing met zijn teamgenoot Elton Julian via de vangrail met zijn bolide in de hekken gekatapulteerd. Het duurde een uur voordat hij uit het wrak van zijn Rait RT36 was bevrijd. Op weg naar het zie kenhuis overleed de Rotter dammer, die de laatste tijd in het Engelse Brackley woonde. Albers gold als één van de ta lenten van de Nederlandse au tosport. Verleden jaar finishte hij in de Britse titelstrijd als vijfde. Dit seizoen was hij voortvarend begonnnen. Op Doningtonpark zegevierde hij. terwijl hij in Silverstone op. een tweede plaats door een me chanisch defect de race moest staken. In de stand nam hij na twee races de tweede plaats in. Sinds 1989 nam hij deel aan autoraces. Twee jaar geleden maakte de Rotterdammer. tweevoudig kartkampioen van Nederland, deel uit van het raceteam van Jan Lammers, die indertijd jeugdig talent een kans gaf zich te ontplooien in de Euro serie Opel Lotus. Albers was één van de oogappels van de vroegere formule 1-coureur. Albers begon zijn loopbaan als autocoureur drie jaar geleden op Zandvoort tijdens de Paas- races. Hij had een contractje en auto gekregen omdat hij de door Marlboro georganiseerde Challenger trofee, een compe titie voor jongeren, op zijn naam had gebracht. De Rotterdammer verborg zijn ambities niet. Welbespraakt als hij was, kon hij urenlang dagdromen over de hoogste af deling van de mondiale auto sport. Desondanks verloor hij de werkelijkheid niet uit het oog. Hij besefte dat het een moeilijke en lange weg zou zijn. Voorbeelden hoe het niet moest had hij bij de hand. „Ik heb niet alleen door mijn sa menwerking met Lammers veel gehoord en geleerd. Ook door gesprekken met Rothen- gatter. Ik wil het geen fouten noemen die zij hebben ge maakt in hun poging door te dringen tot de top van de for mule 1. Eerder jeugdzonden". Elvira Becks boekte een fraaie score door achtste te worden bij de vloeroefening. foto epa Marcel Albers DEN HAAG - Zonder zelf te spelen heeft FC Den Haag de eerste divisie nóg dichterbij zien komen. Terwijl de Haagse profs van een vrij Paasweekein de genoten, sleepte de voornaamste concurrent Fortuna gistermiddag twee kostbare punten in de wacht bij Vitesse: 1-0. De Graafschapv hield tegen Feyenoord, dat voor het eerst won sinds het vertrek van Hans Dorjee, de schade be perkt: 3-0. Met voor alle degra datiekandidaten nog twee wedstrijden voor de boeg, staat FC Den Haag nu op de zeven tiende plaats, die aan het eind van het seizoen automatisch tot degradatie léidt. Evenals De Graafschap behaalde FC Den Haag twintig punten uit 32 duels. Het doelsaldo van de Hagenaars (min 29) is echter ongunstiger dan dat van num mer zestien De Graafschap (min 25). Fortuna staat op de vijftiende plaats met 23 pun ten uit 32 wedstrijden. De Lim burgers wonnen gisteren in Arnhem verrassend van Vites se. Aanvaller Marco Boogers verzilverde (vanuit buitenspel positie?) de enige kans van Fortuna. SVV/Dordrecht deed afgelopen zaterdag al goede za ken door FC Twente met 1-0 te verslaan. Op 3 en 8 juni speelt de uiteindelijke nummer zes tien van de eredivisie tegen de verliezend finalist van de eer ste divisie-nacompetitie. sponsor te introduceren. „Succes is altijd welkom, maar na de afgang in Japan hadden we meer dan ooit behoefte aan goede resultaten", erkende de Vlieg, wiens contract deze zo mer afloopt. „In de aanloop en tijdens het EK werd er al druk gespeculeerd over mijn opvol ging. Naarmate de prestaties beter werden, groeiden de kan didaten in aanzien. Ik denk, dat men nu bij Onze Lieve Heer is aanbeland. Want wie zou niet deze topploeg van mij willen overnemen? Ik ga ech ter graag door, maar dan wel op mijn voorwaarden. Bij de evaluatie van het EK zal ik mijn plannen aan het bestuur kenbaar maken". Marco Boogers en René Maessen van Fortuna zijn content met de zege van 1 -0 bij Vitesse, waardoor hun ploeg zich vrijwel van behoud van het eredivisieschap heeft verzekerd. foto anp EN HAAG - Als Ajax vanavond van Roda JC verliest is PSV «.ampioen. De Eindhovenaren staan op de drempel nadat zij za terdag een probleemloze overwinning boekten op RKC: 5-0 Kieft en Vanenburg maakten allebei twee doelpunten. Romario deed ook mee in de produktie door één keer te scoren. Deson danks was de Braziliaan de beste man van het veld. De doelpun ten die hij niet maakte bereidde hij voor. Vitesse raakte in de strijd om de vierde plaats, die van belang is "voor Europees voetbal, een punt achterop bij FC Groningen, dat gelijk speelde bij Willem II. De formatie van trainer Westerhof had kunnen winnen, maar miste met name voor rust enkele unieke mogelijkheden. De vijfde plaats geeft alleen recht op deelneming aan het UEFA Cup-toernooi als Feyenoord in de fi nale van de strijd om de KNVB-beker wint van Roda JC. Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. ••J- ^•a\ n Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: 0 maand (automatische betaling) f27,00 kwartaal (automatische betaling) f 79,80 kwartaal via acceptgiro f 82.80 Stuur als dank de EHBO-kit naar: Naam: Straat: - Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. JNZ

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15