Toch geld cabinet voor aardbeving "er Beek wil Walrussen uit de vaart nemen 'Varkensstapel sterk inkrimpen' Kabinet voelt voor lagere btw 2£gidóc6oivtatxt Ieerlen kanshebber voor Lego-themapark Werkloosheid fors gedaald Basisbeurs omlaag BINNENLAND I Melkplas wordt kleiner Eerste bataljon Koninklijke Landmacht uit parate dienst Flatbewoners geëvacueerd Mededeling VRIJDAG 17 APRIL 1992 [AASTR1CHT - Een vijftig hectare groot ter- in in Heerlen, het gebied Beitel-Zuid, is één in de acht lokaties waarop het Deense Lego- )r jncern het oog heeft laten vallen om er een te lemapark Lego World te vestigen. q, eerlen is de enige kandidaat in Nederland. De va lerige lokaties liggen elders Europa en in de erenigde Staten. Dat werd gisteren meege- J0 Beid op een door de provincie Limburg, de ge- ieente Heerlen en de industriebank LIOF be- gde persconferentie. et themapark zal uitsluitend kleinschalige at- acties bevatten. Het kind moet er centraal 'u aan Overeenkomstig de Legofilosofie worden 'r e jonge bezoekers gestimuleerd tot actief mee- 1 n ^n. Het ligt in de bedoeling er voor kinderen ijk erkenbare objecten te realiseren. Daarbij wordt gedacht aan een ridderslot, piratenmeer, miniland met verkeersscholen en een minia tuurstad. Volgens de betrokkenen is Heerlen een serieu ze kandidaat. Het terrein Beitel-Zuid is goed ontsloten, ligt centraal in de Euregio Maas-Rijn en levert weinig of geen milieubezwaren op. In dien Lego voor Heerlen kiest, betekent dat een investering van 180 miljoen gulden. Tijdens het seizoen biedt het themapark werk aan achthon derd mensen. Buiten het seizoen aan 150. Ge mikt wordt op een jaarlijks bezoekersaantal van anderhalf tot tweeëneenhalf miljoen. Het in Denemarken gevestigde Legoland trekt ruim één miljoen bezoekers gedurende vjjf maanden per jaar. Dit succes heeft het Lego- concern doen besluiten om een tweede park op te zetten. DEN HAAG - De gemiddelde werkloosheid volgens het CBS bedroeg in de maanden januari-maart 314.000. Dat is 32.000 minder dan in de overeenkoms tige periode een jaar eerder, aldus het CBS gisteren. Het CBS concludeerde tot nu toe een stijgende ten dens in de werkloosheid, maar zegt dat uit dit cijfer niet ondubbelzinnig blijkt dat deze tendens doorzet. In beide voorgaande jaren was de werkloosheid in het eerste kwartaal hoger dan in het laatste kwartaal van het voorgaande jaar, terwijl nu geen toename is opgetreden. Oorzaak daarvan zou het zachte winter weer kunnen zijn. De onderliggende tendens kan dus nog steeds een toename zijn. Het Planbureau houdt dit en volgend jaar rekening met een stijging van de werkloosheid over het gehele jaar, door de tegenvallende conjunctuur. De niveaus zouden uitkomen op 350.000, respectievelijk 375.000, tegen 320.000 vorig jaar. DEN HAAG - De basisbeurs voor leerlin gen in het voortgezet onderwijs gaat met ingang van augustus volgend jaar om laag. Voor thuiswonende leerlingen gaat de basisbeurs omlaag van 235 naar 120 gulden per maand, terwijl uitwonende leerlingen voortaan nog maar 455 gulden krijgen, tegen 570 gulden nu. Leerlingen van ouders met een beperkt inkomen krijgen de inkomensachteruitgang ge compenseerd door een verhoging van de rentedragende lening. De nieuwe rege ling geldt alleen voor nieuwe gevallen. Tevens heeft het kabinet besloten de grens van het belastbaar inkomen van de ouders waarboven geen recht njeer be staat op een aanvullende beurs in de vorm van een rentedragende lening te verhogen van 66.000 tot 72.000 gulden per •jaar. door HILDEBRAND BIJLEVELD -i jdoor DICK VAN RIETSCHOTEN ,n EN HAAG - Het kabi- le. ït heeft gisteren op voor la el van minister Kok van ïanciën besloten 7,5 iljoen beschikbaar te k ellen voor het herstel ,e in de schade die de aard- o iving maandag in Lim- df irg aanrichtte. de totale schade is geïn- ntariseerd zal het bedrag in- ?n nodig nog worden ver- U1 eerderd. De ramingen van de gl iade stijgen nog steeds. Be- va deze week werd nog uitge- ai an van een totale schadepost zj( n 50 miljoen, maar inmid- l' ls zijn de becijferingen al op- k lopen tot circa 125 mil- Een lichtpuntje voor de dupeerden is dat de verzeke- ij 4gsmaatschappijen inmid- ;v< ls zijn afgestapt van hun n, ïvankelijke standpunt dat geen stuiver zullen uitke- .ister Dales van binnen- idse zaken maakte gisteren tel ni ld aaft kabinetsbesluit om een ndeel in de schadevergoe- ngen te leveren op een pers- nferentie bekend. Zij noem- het bedrag van 7,5 mil- n „een signaal van de be kkenheid van het kabinet het lot van degenen die di- 1 door de aardbeving zijn roffen". Het rijksgeld zal rden gestort op giro 777 van hulpfonds van het Rode 5 Kruis. Inmiddels zijn hierop ook giften binnengekomen van andere instanties, zoals 100.000 van de Algemene Loterij Nederland en 50.000 van de provincie Flevoland. Voor gedupeerde Limburgers wordt binnenkort een schade vergoedingsregeling opge steld in overleg met gedepu teerde staten van Limburg, het Nationaal Rampenfonds en di verse ministeries. Minister Da- les wees er gisteren op dat schade aan monumentale ge bouwen apart vergoed wordt via het ministerie van WVC. Verder zullen de ministeries van VROM en Verkeer en Wa terstaat het Limburgs provin ciebestuur helpen bij het in kaart brengen van de schade. Volgende week zal Dales in Maastricht overleg voeren met allerlei bij de aardbevings ramp betrokken groeperingen en besturen. Ook het Verbond van Verzekeraars en de Consu mentenbond zullen daarbij vertegenwoordigd zijn. De commissie voor binnen landse zaken van de Tweede Kamer wil zo spoedig mogelijk na het paasreces (dat tot 27 april duurt) met minister Dales in discussie over de wijze waar op de minister en andere auto riteiten op de ramp hebben ge reageerd. De voorzitter van de commissie, het CDA-kamerlid Van der Burg, vindt dat Dales zich in de eerste dagen van deze week onvoldoende heeft gekweten van haar taak als co ördinerend minister voor de rampenbestrijding. DEN HAAG - Het inkrimpen van de varkenstapel met der tig procent heeft relatief wei nig gevolgen voor de economie en is zeer effectief voor de ver betering van het milieu. Uit een omvangrijk onderzoek in opdracht van het kabinet blijkt dat het plan 20.000 ar beidsplaatsen gaat kosten, maar wordt door de onderzoe kers toch als het beste alterna tief gekenmerkt. Vijf onder zoeksinstellingen hebben op verzoek van het kabinet zes va rianten onderzocht waarvan de rigoureuze beperking van de intensieve veehouderij het best uitvoerbaar en meest ef fectief blijkt te zijn. Volgens onderzoeksleider dr.ir. H. Stolwijk is het econo misch belang van de varken- sproduktie in ons land gering ten opzichte van de grote mi lieuschade die het veroor zaakt. Met name in Noord-Bra bant en Gelderland zijn de ge volgen het ernstigst. Andere alternatieven, als beperken van de veebezetting per hecta re. hebben nauwelijks een po sitief effect op het milieu en verminderen de rentabiliteit van de bedrijven. Om de plannen te realiseren moet het rijk de komende acht jaar voor ruim een miljard gul den aan mestproduktierech- ten opkopen. Volgens Stolwijk gaat het dan voornamelijk om de varkenshouderij, al zal ook het verminderen van kippen fokkerijen en houden van kist kalveren effectief zijn. Stol wijk zegt dat de melkveehou derij en zuivelindustrie niet hoeven te lijden onder deze maatregelen. De onderzoeksresultaten lo pen vooruit op het regerings standpunt over het mestbe leid. Halverwege dit jaar zal de regering de vorderingen op dat terrein evalueren. De inkrimping is vooral ge richt op het terugdringen van de fosfaatuitstoot. Ook de uit stoot van stikstof wordt hier door sterk gereduceerd, maar de onderzoekers verwachten dat er toch nog aanvullende wetgeving nodig is om die wet telijke normen in 2000 te ha len. Het voorstel heeft alleen positieve gevolgen voor de ver zuring (ammoniak-uitstoot) als het gaat om Gelderland en Noord-Brabant. Drie eenden bekijken voor de laatste keer de manschappen van het 44e PAINF-bataljon. FOTI ZUIDLAREN - Luitenant-generaal M.J. Wilmink, de Bevelheb ber van de Landstrijdkrachten, heeft gisteren in Zuidlaren het 44 pantserinfanteriebataljon mobilisabel gesteld (uit parate dienst gehaald). Het is het eerste bataljon van deze soort waar dat mee gebeurt als gevolg van de verkleining van de Koninklijke Landmacht waartoe vorig jaar is besloten. Het bataljon bestond nog uit 350 militairen. Wilmink maakte in een toespraak duide lijk dat de landmacht van de toekomst naar zijn mening niet lou ter voor vredesoperaties moet worden ingezet. De inzet van de landmacht blijft altijd gebaseerd op een politieke beslissing. „Daarbij ben ik er ten diepste van onvertuigd dat de politiek zichzelf te kort doet als de landmacht uitsluitend zou bestaan uit eenheden voor inzet in het kader van de Verenigde Naties, ge tooid met blauwe baret". RIJSWIJK - De melkplas die ontstaat door de acties in de zuivel, slinkt. Dinsdag kon 14 miljoen kilo aangevoerde melk niet worden verwerkt door de fabrieken, gisteren moest 6.7 miljoen kilo worden opgesla gen, aldus de Koninklijke Zui- velbond FNZ. Ook het aantal zuivelonderne mingen dat geheel stil ligt is gisteren verder gedaald. Woensdag lag de produktie in zeventien bedrijven geheel' stil, terwijl gisteren elf bedrij ven plat lagen. Gisteren werd bij'dertig zuivelbedrijven ge deeltelijk gestaakt. Het aantal stakende werknemers is wel gelijk gebleven en bedraagt ruim 2500. De Voedingsbond FNV ont kent dat de staking verloopt. Gisteren had de bond 2819 sta kers ingeschreven tegen 2795 de dag ervoor. De boeren uit Drenthe die de afgelopen week actie hebben gevoerd in verband met de sta king in de zuivelsector hebben besloten hun acties voorlopig tot na de Pasen op te schorten. Woordvoerder L. Roseboom gisteravond: ..We zien de sta king bij Frico/Domo steeds meer. verlopen. We hebben goede hoop dat na de gen de fabriek weer volop zal draaien". Nadat honderden boeren woensdag in Beilen, Meppel en Emmen hun over volle melktanks op het riool hebben geloosd, hebben don derdag talrijke boerinnen in dezelfde plaatsen het winke lende publiek gratis van melk voorzien. De Unie van Waterschappen gaat een kort geding aanspan nen tegen de partijen in het zuivelconflict. Zij wil hiermee de milieubelastende melklo- zingen voorkomen. De Voe dingsbond FNV noch de Zui- velbond FNZ hebben gisteren hun standpunt herzien. Het is nog niet bekend wanneer het geding zal dienen. De vijfde actiedag in de me taalnijverheid van vandaag trof weinig bedrijven. De vak bonden hebben hun leden in slechts vijf bedrijven opgeroe pen het werk neer te leggen. In het weekeinde en op tweede paasdag zal helemaal niet wor den gestaakt. De meeste be drijven zijn dan gesloten. De Industriebond FNV had al aan gekondigd dat de stakingsac ties volgende week „omvang rijker en feller" zullen worden. door RIK IN 'T HOUT EN HAAG Hoewel hij de ministerraad nog te- nspreekt dat er op De- nsie extra bezuinigd worden, heeft PvdA- inister Ter Beek al con- ete plannen gemaakt or het schrappen van paalde taken. Het meest opvallend is zijn voornemen om alle vier spiksplinternieuwe Wal- rus-onderzeëers uit de vaart te nemen. Voorts is Ter Beek van mening dat een compleet squadron van achttien F-16-straaljagers kan worden afgestoten. Vooral bij de Koninklijke Marine is men zeer verontrust over de plannen van Ter Beek. De Wal rus-onderzeeboten hebben per stuk honderden miljoenen guldens gekost. Zij worden ge acht de beste non-nucleaire onderzeeërs ter wereld te zijn. Het is niet voor niets dat Tai wan zoveel belangstelling heeft voor deze vaartuigen, zegt men bij de marine. En de ongerustheid slaat om in boos heid als men voorrekent dat het uit de vaart nemen van de Walrussen naar verhouding weinig oplevert. Vijfhonderd man personeel minder staat gelijk aan een jaarlijkse bespa ring van slechts 35 miljoen gul den. Daarbij komt nog wel een nu nog onbekend bedrag aan uit te sparen vaarkosten. Defensie-experts buiten de krijgsmacht zijn minder ver ontrust over de plannen van Ter Beek. Zij wijzen op inter nationaal gunstig ontvangen redevoering die de minister onlangs hield voor het Genoot schap van Internationale Za ken. Daarin verklaarde hij dat Nederland, als gevolg van de omwenteling in het Midden- en Oost-Europa geen volledige krijgsmacht meer nodig heeft. Dan is het logisch, zeggen de experts, dat de minister het eerst aan afstoten van onder zeeboten denkt. De NAVO kan het gemakkelijk stellen zon der die paar boten van Neder land. Datzelfde geldt voor de F-16- straaljagers. Nu er geen mas sale verrassingsaanval meer te duchten is, heeft de NAVO veel minder van dit soort toe stellen nodig. Toch is ook de Koninklijke Luchtmacht niet bepaald blij met het vooruit zicht een heel sqyadron van deze eveneens dure toestellen te moeten missen. Temeer om dat ook deze maatregel relatief niet zoveel oplevert: 86,5 mil joen gulden per jaar. VLAARDINGEN - Zestig be woners van een flatgebouw bo ven een supermarkt in Vlaar- dingen zijn vannacht door de politie geëvacueerd. Reden hiervoor was een brand die kort voor middernacht uitbrak in de supermarkt. Velen kon den na enkele uren weer terug naar hun flat, maar de bewo ners van de eerste verdieping moesten worden onderge bracht in hotels. Een van de bewoners is met hartklachten opgenomen in het ziekenhuis. De rookontwikkeling als ge volg van de brand was voor veel van de (voornamelijk be jaarde) bewoners van de flat te gevaarlijk. Volgens een woord voerder van de politie is er waarschijnlijk sprake geweest van brandstichting in de su permarkt na een inbraak. De politie sluit evenwel ook de mogelijkheid van kortsluiting niet uit. De schade in de win kel en de daarbovenliggende woningen is groot. erhuis- uto idewerker het nisius- Ihelmina tenhuis in megen sluit deur van n speciale tiuisauto. iteren ndi ïden de ef* liènten met OUt j vee d en nodigde paratuur ar de doi^uwbouw in westen van stad al- rvoerd 0 foto anp ASPER EN HOBBES as jé /wé jé héi/w niét vék- 't, bén ik niét jé w?ién?jé door billwaterson Stichting eist namen namakers merkartikelen UTRECHT - De Stichting Na maak Bestrijding in Amster dam wil dat drie inwoners van Baarn de bronnen noemen van wie zij nagemaakte merkarti kelen betrekken. Dit op straffe van een dwangsom van 50.000 gulden of eventueel een gijze ling. De stichting eiste dat gisteren in kort geding bij de rechtbank in Utrecht namens 19 fabri kanten van merkartikelen De gedagvaarden stelden de na men van de bronnen niet te kennen. In december vorig jaar trof de politie bij een inval bij het drietal een grote hoe veelheid goederen aan, waar van een deel bestond uit nage maakte kleding en parfums van bekende merken. Volgens raadsman mr. R.J. Prins van de stichting hebben de merk fabrikanten nogal wat schade van de namaak. Zij ondervin den een vermindering van hun afzet, de namaak is meestal van mindere kwaliteit en de merkfabrikanten moeten kos ten maken om de namaak te bestrijden. De nabootsing van wereldberoemde merken bete kent een gemakkelijke manier om geld te verdienen. Vooral de laatste tien tot twintig jaar heeft de merkenpiraterij flin ke vormen aangenomen. Als de mannen bereid zijn hun bronnen te noemen, wil de stichting die aanpakken. Bo vendien wil de stichting als een stok achter" de deur een dwangsom van 10.000 per over treding als het drietal doorgaat met een inbreuk op het mer kenrecht. Uitspraak vrijdag 1 mei. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - De minister raad zal woensdag vermoede lijk besluiten de btw volgend jaar met één procent te verla gen tot 17,5 procent. Gisteren bestond er nog geen overeen stemming over dit (oude) voor stel van premier Lubbers, maar de verwachting is dat die er volgende week wel zal zijn. Kok wees er gisteren echter nadrukkelijk op, dat nog niet geheel duidelijk is waar de 1,7 miljard gulden vandaan moet komen om de verlaging te betalen. Het kabinet sprak gisteren verder hoofdzakelijk over de zogeheten Kaderbrief van Kok, waarin wordt gesteld dat er 1,4 miljard moet worden be zuinigd. Het is nog niet duide lijk hoeveel geld elk ministerie precies moet inleveren. Een aantal ministers verzet zich te gen de plannen. Zo heeft mi nister Ritzen van onderwijs grote bezwaren tegen de voor gestelde korting van 450 mil joen op zijn begroting. En mi nister Ter Beek van defensie verzet zich hevig tegen het voorstel dat hij honderden mil joenen extra moet bezuinigen ten gunste van vooral structu rele hulp aan Oost-Europa. Kok schetste de onderhande lingen als „een beetje moei zaam". maar zag goede moge lijkheden er uit te komen. Het voorstel van Lubbers om vol gend jaar wat minder strak vast te houden aan de vermin dering van het financieringste kort om wat meer aan lasten verlichting te kunnen doen, werd door Kok resoluut afge wezen. „Dat doen we dus niet. We blijven bovenop de bok zit ten". aldus de PvdA-minister. Lubbers heeft zijn idee inmid dels laten varen. Het kabinet houdt ook vast aan de trendhuurstijging van 5,5 procent in 1993. De inflatie zal dus niet via een lagere huurstijging in toom worden gehouden, maar hoofdzakelijk via een btw-verlaging. Staats secretaris Heerma van volks huisvesting: „Ik ga er van uit dat de huurstijging 5,5 procent blijft, zoals bij de tussenbalans is afgesproken. Alleen als de inflatie boven de 4,5 procent zou uitkomen, moeten we ero ver nadenken de trendhuur nog hoger te stellen. Maar dat is niet aan de orde". Lubbers en Kok zullen woens dag een gezamenlijk voorstel aan het kabinet voorleggen. Aangezien Kok donderdag middag voor vier dagen naar Washington vertrekt voor in ternationale financiële bespre kingen, wil het dyo dat de ove rige ministers op hoofdlijnen besuiten nemen. De 'details' kunnen dan later dit jaar wor den ingevuld. „Als er donder dag geen akkoord is. dan on- staat er een zenuwachtige situ atie", aldus de woordvoerder, van Lubbers. Mededeling voor lezers, adverteerders en reclamebureaus Openingstijden kantoren Vandaag, vrijdag 17 apnl. zijn onze kantoren om 16 00 uur geslo ten Rijswijk. Koopmansstraat 9 Den Haag. Spuistraat 71/hoek Spui Delft, Verwersdijk 6-8 Gouda. Markt 26 Leiden, Stationsweg 37 Wij wensen u prettige dagen Direcue Sijthoff Pers VOOR DE ADVERTEERDERS VAN DEZE KRANT Het is helaas niet mogelijk van tevoren toezeggingen te doen over de plaats waar advertenties in de krant zullen worden opgenomen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3