LEIDEN OMGEVING De bewoners geruststellen ukt toch niet" m Antieke geneeskunde in woord en beeld i f A 8 ltt\\\\\ iL Uitnodiging J Postcode/plaats:- 1 idaeSoutcmt Girokaarten en pasje weg Bouw viaducten A4 mag doorgaan Krakers Rex-bioscoop houden open huis timisme over vergisten grenzeloos Faillissement van Erica afgewezen tijnland positief iver schriftelijke erkiezingen OMNIVERSUM O CcidócSommit I frsgoeddief k« iaat m eer toe EIDEN - Vanaf' (IJ en balkon op de 1 frste etage van een na' at aan de Milanen- L>rst zijn gister- Hjrgen spijker- roeken, badlakens 171 l overhemden ver- ifenen. Het was- Uft jed moet gestolen ijn tussen half zes half elf's mor ns. Ruiten ingewaaid door harde wind LEIDEN Door de harde wind zijn gistermiddag rond kwart over vijf in de Steenstraat ruiten inge waaid. Vanaf de eerste etage woeien de ruiten uit de sponningen van een renovatiepand. Even na half ne gen kwam aan het Stationsplein een losse zonwering naar beneden. LEIDEN - In een kwartier tijd werden uit een flat woning aan de Bartokstraat een stereotoren, een videorecorder, identiteitspapieren, 300 gulden con tant, twaalf girobetaalkaarten en het bijbehorende pasje gestolen. De deur van de flat was niet op slot gedaan. Inval drugspand levert niks op LEIDEN Een inval in een vermeend drugspand aan de Langestraat, gister avond rond zeven uur, heeft slechts een gestolen CD-wisselaar opgeleverd. In het pand werden geen drugs gevonden, terwijl men dacht dat in de wo ning heroïne werd verhan deld. Voor de CD-wisse laar, die in maart uit een auto werd gestolen, is de 24-jarige bewoner aange houden. DEN HAAG/LEIDEN - De bouw van vier viaducten bij de A4 in Leiden gaat door. Dat heeft de Raad van State bepaald in een spoedzaak, die een aantal inwoners van Leiderdorp en Leiden hadden ingesteld. Zij waren bang dat de viaducten, bedoeld voor de aansluiting van de aan te leggen rijksweg 11-Oost op de A4, door Rijks waterstaat gebruikt zullen worden om de verbreding van de A4 door te drukken. Volgens de bewoners probeerde Rijks waterstaat de gemeentebesturen van Leiden, Leiderdorp en Zoeterwoude-Rijndijk zo voor een voldongen feit te plaat sen. Over de verbreding van de A4 bestaat nog geen een stemmigheid. Rijkswaterstaat had ten overstaan van de Raad Van State verzekerd dat de viaducten alleen bedoeld zijn voor de aan sluiting van de twee rijkswegen. Rijksweg 11-Oost moet op den duur de overbelaste Hoge Rijndijk van 30.000 auto's per dag verlossen. DONDERDAG 16 APRIL 1992 LEIDEN De krakers van de Rex-bioscoop houden aanstaan de zaterdag een open dag. Zij doen dit om meer bekendheid te geven aan hun plan van de Rex een sociaal-cultu reel centrum met de naam De X' te maken. De krakers willen iedereen de mogelijkheid geven het zojuist opgeknapte pand te bezichti gen. Op het programma staat ook een paaseieren-zoekactie voor kinderen. Voorts zal de dag, die om 12.00 uur begint, worden opgeluisterd door een jazz-gezelschap. De krakers hebben inmiddels alle omwonenden schriftelijk op de hoogte gesteld van hun plan nen met het pand. De eigenares van de voormalige sexbioscoop* D. Ortje-Knuit, heeft echter eert kort geding tegen de krakers aangespannen. Zij wil de Rex weer als bioscoop exploiteren en eist daarom ontruiming. Dit kort geding is al eens eerder voorgekomen, maar uitgesteld tot 2 mei. Rechter Holtrop wilde toen de krakers en de eigenares de mogelijkheid geven in een gesprek 'nader tot elkaar te ko men'. ju DNIQUE R0S0 )i [DEN De milieu- t ictrapportage (mer) ir de bouw van een hidings- en vergis- gsinstallatie (SVI) aan Voorschoterweg in Lei- of de Rhijnhofweg in gstgeest is een maand it traagd. De mer wordt f^eind mei verwacht. de milieu-effectrapportage et nog blijken welke lokatie beste geschikt is, welk sy- em het béste vergistingsre- it oplevert, de minste mi- ibelasting en overlast voor wonenden geeft, het goed- ipste is en straks als het est haalbare zal worden jezet. Nu de onderzoeken (gaande zijn, wil Hans van rdum, projectleider van de en bestuursmedewerker nmilieuwethouder Hans de ir, niet vooruitlopen op de igelijke uitslag. Wel laat hij iter doorschemeren dat hij en problemen met de lokatie orschoterweg zal hebben. e erker nog: zoals het er nu n ziet. maakt de Voorschoter- i een goede kans als beste kuit de bus te komen. „Als een nette fabriek komt die en hinder veroorzaakt, zie ik en bezwaar". De verkeers- oblemen die de bewoners nLeiden Zuidwest voorzien, ht hij niet onoverkomelijk, kzie dat probleem niet zo. Er al een drukke weg. De ont- uiting zou ingewikkelder in via dc Rhijnhofweg in gstgeest dan via de Voor- hoterweg. Met alle respect, aar de Rhijnhofweg heeft bij se regenbuien meer weg een modderbaan. De vrachtwagens zouden via de S4 moeten rijden, en dan moet met de provincie worden over legd over een afrit". En natuur lijk kost zo'n extra afrit extra gelden extra tijd. Ook milieuwethouder De la Mar zei dinsdag dat „wij den ken dat het verkeer niet noe menswaardig zal toenemen". „Ik verwacht geen aannoeme- lijke verzwaring van het ver keersgeluid en de overlast". Grenzeloos De vertraging die de mer op loopt, ziet Van Wirdum niet als het eerste probleem in een ein deloze reeks. Integendeel: het optimisme van de voortrek kers van de installatie lijkt grenzeloos. Letterlijk, want de voorstanders hebben de afge lopen maanden een kijkje ge nomen bij verschillende instal laties in het buitenland. Maar een 'fabriek' zoals de initiatief nemers de afvalregio Lei den en het provinciaal afval- verwijderingsbedrijf voor ogen staat, functioneert nog nergens. Leiden wil vergisten in een gesloten circuit, gecom bineerd met een scheidingsin stallatie, die het composteer bare van het niet-composteer- bare vuil scheidt. In het buitenland wordt hier en daar wel gebruik gemaakt van composteringsinstallaties, maar daar composteert het af val in de open lucht. Alleen in Denemarken staat ook een in stallatie waar dit systeem van 'anaërobe vergisting' ('zonder lucht') is toegepast. De schei dingstechniek op een derge lijk grote schaal is nog nergens te bezichtigen. In dat opzicht zou Leiden de primeur krij gen. De mer moet ook uitwijzen welke vergistingstechniek het Wethouder de la Mar FOTO WIM VAN NOORT beste is. Op dit moment zijn nog twee systemen in de race: een nat en een droog procédé- .Het droog procédé werkt vol gens nagenoeg hetzelfde prin cipe als de composthoop in de achtertuin. Het verschil is dat hier bacteriën worden toege voegd om het composterings- proces te versnellen. Daar naast wordt de hoop geregeld omgeschud. Volgens het nat procédé wor den de verschillende afvalfrac- ties van elkaar gescheiden door water toe te voegen. Plas tic komt dan bijvoorbeeld bo vendrijven, zand en stenen zakken naar de bodem. Het af valwater moet in een eigen zui veringsinstallatie worden voorgezuiverd. Voordeel van dit systeem is dat er minder onverwerkbaar afval overblijft dan bij het droge procédé. Het is wel storingsgevoeliger, om dat het meer stadia omvat. Bij het vergisten komt biogas vrij, en het is dit gas dat stank veroorzaakt. Door in de aan- en afvoerhal en in de vergistings- torens een onderdruk te creër en, wordt de lucht altijd van buiten, waar een hogere druk heerst, naar binnen gezogen. Natuurkundig is het dan on mogelijk dat gas tegelijkertijd de tegenovergestelde richting opgaat. Het biogas wordt afge zogen, opgewerkt tot aardgas kwaliteit en gebruikt voor een WKK-installatie, waarmee door middel van warmte elec- triciteit wordt opgewekt. De SVI kan zichzelf daarmee draaiende houden. In Tilburg, waar de voorbereidingen voor de bouw van een vergistingsin- stallatie al wat verder zijn, wordt het biogas opgewerkt tot aardgaskwaliteit en geïnjec teerd in het plaatselijke aard- gasnet. Op die manier kan 6 miljoen kubieke meter aard gas per jaar worden bespaard. Sterker vervuild Toch is een scheidings- en ver- gistingsinstallatie alleen niet zaligmakend. De SVI zorgt er weliswaar voor dat de hoop af val kleiner wordt. Maar wat overblijft, is sterker vervuild dan het vroegere huisvuil, om dat dezelfde hoeveelheid on verwerkbare stoffen in een kleinere hoeveelheid afval achterblijven. De beste metho de om dit restafval te verwer ken, zou volgens Van Wirdum verbranden in een speciale oven zijn. „Maar die heb je niet over vandaag". De enige ande re oplossing is storten. Terwijl het de voorstanders van ver gisting juist om te doen is om de hoeveelheid te storten afval te verminderen, en het liefst tot nul. „Maar je stort in elk ge val minder, terwijl het vuil te gelijkertijd stabieler is". Voor het zwaarder vervuilde afval zijn in dat geval wel beter be veiligde stortplaatsen nodig. De felle protesten die in Lei den opklonken bij de informa tieavond die vorig jaar septem ber in het Vlietlandcollege werd gehouden, kent Tilburg niet. Daar wordt de installatie pal naast een al bestaande vuil stortplaats gebouwd. Het ter rein had daarom al de bestem ming vuilverwerking en de uit koop van een particuliere villa leverde weinig problemen op. Zo niet in Leiden, waar de in stallatie weliswaar naast een andere 'stinkerd', maar toch tegenover een grote woonwijk is geprojecteerd. Projectleider Van Wirdum kan de tegen stand van de bewoners goed begrijpen: „Die mensen heb ben vijftien jaar in de stank van de afvalwaterzuiveringsin stallatie gezeten, terwijl het Hoogheemraadschap hen bij de bouw had bezworen dat de waterzuivering niet zou stin ken. En dan komen wij aan". Hij realiseert zich terdege dat bewoners en gemeente hier lijnrecht tegenover elkaar zul len blijven staan. „We zullen geen verhaaltjes ophangen van 'ga maar rustig slapen'. Bewoners geruststellen lukt toch niet". De bewoners van Zuid-West houden in elk geval vast aan de uitslag van de mer. Dinsdag beloofde wethouder De la Mar hun dat hij zich aan de uit komst van de rapportage zal houder: „Als de mer uitwijst dat het niet kan, doen we het niet". ALLERLEIDS Folkconcert Vin Garbutt geeft vrijdag een concert bij Folkclub Horus in de Waag aan de Aalmarkt in Leiden. Deze IerslBritse zan ger en songschrijver trad sinds 1969 op in meer dan 20 landen. Hij maakt sociaalbewogen, milieubewuste songs en be speelt onder andere de penny whistle en gitaar. Het concert begint om 20.30 uur. Toegang 7,50, donateurs Horus gratis. Droomfabriek Vrijdag kan er in de Droomfa briek aan de Oude Singel weer worden geswingd op de pla- tenkeuze van dj Peter. Een dag later komen liefhebbers van de muziek van dj Dion aan de beurt. Zondag speelt Stick to the Lips de sterren van de plaatselijke hemel. Ouderentoneel „Kijk ut hoor, want ik trem je maar zo voor je harses dat het wit van je ogu zo maar dwars voor je hol staat". Wie dergelij ke taal in een rol wil uitslaan in een echt theater, kan terecht bij een cursus ouderentoneel. Op maandag- en woensdag middag wordt gerepeteerd. In formatie: 071-132652. Ruilbeurs In buurthuis 't Spoortje, Ber- nhardkade 40, houdt de Ruil- vereniging Koningskerk vrij dag een ruilbeurs voor verza melaars van munten, stickers, Wl*31 j 6*1" v Geen boze stiefmoeder of wassen beeld van Goeie Mie, maar een deelneemster aan de cursus ouderentoneel. FOTO: BEN KIEFT prentbriefkaarten. sigaren bandjes, postzegels en wat dies meer zij. De zaal is open tus- sen 19.00 en 22.00 uur. Entree: f 1,50 (niet-leden)lf 1,- (jeugd t/m 15 jaar). LEIDEN De Haagse recht bank heeft gisteren de faillis sementsaanvraag van de bouwonderneming van de Eri ca-Groep afgewezen. Eén van de leveranciers van dit Leidse aannemingsbedrijf had dit aangevraagd, omdat Erica in financiële problemen is geko men. Het bedrijf heeft een af betalingsregeling kunnen tref fen met het overgrote deel van de crediteuren, maar deze le verancier weigerde daarmee akkoord te gaan. De proble men bij de Erica-Groep ont stonden nadat de Zweedse partner van het Nederlandse bouwbedrijf, de UM-Group, failliet was gegaan. rEIDEN - De verenigde 'ergadering van het hoog- leemraadschap Rijnland laat positief tegenover iet idee om de verkiezin- en schrtiftelijk te hou- len. Dit plan van de hoog- leemraden en de dijk- raaf werd ingegeven oor de wel erg lage op- omstpercentages bij de >rige verkiezingen. e hoogheemraden denken |et het houden van schrifte- ike verkiezingen te berei ken dat ongeveer evenveel nensen voor het hoogheem raadschap gaan stemmen als foor andere verkiezingen. )ver de haalbaarheid hier- 'an bestonden de nodige wijfels. Enkele afgevaardig den pleitten daarom voor het 'erbeteren van de naamsbe kendheid en het imago van 'et hoogheemraadschap lijnland. Ook zouden kandi daten meer de mogelijkheid boeten krijgen om zich te Profileren in de verkiezings- folder. Voorts werd over het plan om mgezetenen indirect stem recht te geven nog getwij feld. Met het van kracht wor- jfen van de waterschapswet Krijgen namelijk alle bewo ners boven de 18 jaar stem recht. De hoogheemraden willen dat de gemeenteraden de afgevaardigden van de in gezetenen gaan kiezen. Be daar hiertegen is echter dat de ingezetenen ook belasting Stalen en dus recht op di- rect stemrecht hebben. Lid van de verenigde vergade- nng Visee wil de keuze tus sen direct en indirect stem- nien in een referendum aan door ED K0RFF DE GIDTS de mgezetenen voorleggen. LEIDEN - De antieke ge neeskunde staat deze da gen centraal in Leiden. Enkele dagen geleden werd er over dit onder werp een internationaal congres in Leiden gehou den. Ter gelegenheid hier van zijn nu nog twee ten toonstellingen te zien. In het Rijksmuseum voor Oudheden onder de naam 'Artsenij in de Oudheid' en in de Universiteitsbi bliotheek een expositie over oude medische ge schriften. In het Rijksmuseum voor Oudheden staan enkele medi sche instrumenten tentoonge steld, die Romeinse artsen vroeger gebruikten. Ze werden gevonden in een artsengraf bij Nijmegen. De instrumenten (pincetten, ijzeren scharen, scalpels) zijn veelal geleend van het Museum Boerhaave, maar zijn speciaal voor het congres in vier vitrines in het Rijksmuseum uitgestald. De kleine collectie bevat ook pre ventieve voorwerpen. Amulet ten bijvoorbeeld, die Romei nen om hun nek hadden han gen ter bescherming van gees ten, ziekten en tovenarij. Op vallend is dat ze vooral in phal- lusvorm erg populair waren bij de Romeinen. De Romeinen hadden daarnaast de gewoonte hun ziekten en kwalen zicht baar te maken voor de goden. Op 'Artsenij in de Oudheid' is een geschilderde afbeelding te zien van twee droevige ogen, die gebruikt werden om hun smeekbeden aan de goden kracht bij te zetten. Klassieken Iïï de Universiteitsbibliotheek wordt de tentoonstelling 'Praxis Medicinae Nova Ratio' gehouden. Hierin worden de schriftelijke bronnen van het medisch onderwijs aan de Leidse academie belicht (vanaf de oprichting van de universi teit in 1575 tot 1650). „We heb ben 1650 als eindpunt gekozen omdat omstreeks die tijd de bloedsomloop ontdekt werd, aldus A. Jansen, één van de sa menstellers van de tentoon stelling. „Dat was namelijk één van de eerste voorbeelden waarbij de praktijk het won van de oude kennis". De eerste medische studenten in Leiden kregen onderwijs, dat sterk ge baseerd was op de klassieke auteurs uit de Oudheid (Hip pocrates, Galenus). Na de bouw van de Hortus, en de hierop volgende start van het botanisch onderzoek, begon men echter steeds meer be- BURGERLIJKE STAND Kevin •Bartholomeus Franciscus z v J. van Eek en W.M. van Nobelen; Maximi- liaan Andrea z v. H. van der Tuin en S. Leiber; Sophia Anna Margaretha d.v. L. T. de Hoog en E.E. van der Koogh; Kim d.v. J.F. Rhijnsburger en J A Klinken berg; Niels Herman Jos z.v J.H. Vre- denborg en M.L. Verstoep; Bart z.v H M. Kaptein en I. den Duik; Philip Ro derick z.v. P R. de Weijs en P.J.M Kok; Maxim Leonard z.v. L.J. Huisman en M.S.J. Barbier; Marianne d.v. L. Stok en F. Visscher; Siyaar z.v. F. Demirdas en F Demirdas; Susanne Louise d.v. M. de Tombe en S. Cavé; Barbara Susan Holtius d.v P.K.H. van Gessel en E.A. Teilegen; Priscilla Elisa d.v. J. Hoek en M.C. Mannaert; Michael Marcello z.v. F.M.M. van der Ploeg en T H.A M. Cor- nelisse; Nedim Kemal z.v M.N Senol en I. Senol; Rianne Maria Louise d.v. F.J.M. van der Meer en M.L. Leijendek- ker Myrthe Juliana Frederike d.v J.C.M. Poelen en M.C Niemantsverdriet; Sa vannah Sharmila Dewy d.v. J.W.C. van Meijgaarden en M. Eradus; Nathan Tesfaslase z.v H. Afwerki en A Berha- ne; Rozemarijn d.v. D. Schuhmacher en S.A.M. de Backker. Overleden: L.G. van der Meij geb. 2 juni 1914, man; M. van der Zwan geb. 8 dec. 1914, man; A. den Duik geb. 3 juni 1923, man; J.E. van Zonneveld geb. 13 febr. 1934, echtgenote van A van Duijl; S P van Leeuwen geb. 16 nov. 1913, gehuwd geweest met N de Wit; E. Ka merbeek geb. 2 juni 1913, echtgenote van J Kruit; G. van de Wetering geb. 25 sept. 1908, man; J.J.M. van Rooyen geb. 5 nov. 1927, man; F. van Duuren geb. 3 jan. 1916. man; F. de Jong geb. 28 febr 1906, man; L.W. Taaie geb. 25 aug. 1915, man; I. Hartevelt geb. 15 nov 1905, man; J G van Ammers geb. 12 apr 1931. man; H Esselink geb. 9 jun 1921, man; N C B Goedhart geb 1 mei 1986, vrouw, A.P. de Kok geb 4 jun. 1893, gehuwd geweest met R.H Godthel; I.L. van As geb. 1 nov. 1918, man; J.A. Derksen geb. 23 nov. 1919. man; J.H. Schaareman geb. 6 jan. 1902, man; G. Rodenburg geb 3 jan. 1913, man; M Meijvogel geb. 18 feb. 1909. gehuwd geweest met J. van Kla veren; J. Knol geb. 29 apr 1974, vrouw; R.P Latte geb 5 dec. 1923, man; A.M. Huner geb. 19 aug 1898, gehuwd ge weest met M.D. Segijn; A.P. Dijkman geb 22 febr. 1929, man; T M. de Rede lijkheid geb 9 jul 1934, man; W.F.M. Klaasen geb. 6 okt. 1915, echtgenote van B. J van Eekhout; A.W. Laten/eer geb. 31 mrt. 1927, echtgenote van F.J.G. Jansen; P. van Hooidonk geb. 27 dec. 1915, man; G.K. van Voorthuisen geb. 17 mei 1901man. Gehuwd: A. van Popering en P B Kes- sels; S.B.J. Menken en A.M.T Lindner; H.J. Noorden/liet en H. Koet; A H. Kalfs vel en M. Hasselbach; E. Kooien en M N.A. de Nie; H.J. Wieringa en H. Pruijssen, B.M.D. Jonk en J.Y. Smit; A. Galjaard en A. Dijkstra; R.C.E. Martelli en C.T. van Opstal; M Laman en B.F. Bernini; P L de Paus en Y.L.M. Schneij- derberg; J.B.A. Diebeis en E.A.P. van Rij; U Kayilibal en L. Ugur; M. van der Mark en I.M.I. van der Kraats. Ondertrouwd: P.J.C Fretz en CM. Deurloo- A Maarouf en M.R. Apel doorn; H.B van Oosterhoud en S.M.D. Goudzwaard; F. van der Lubbe en S.H. de Vogel; C.J. Lucas en E.J. Boon; F.P.M. Zandbergen en K A. Gordijn; M L.M. van Harten en W. de Heer; S. Petri en T.N S.J. Metten; M.N. Boerstra en A. A Sjvetsjikova. Onderga het sensationele gevoel direct betrokken te zijn bij film beelden, die geprojecteerd worden op een scherm van maar liefst 84Ö mX Als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee krijgt u een gratis entreebewijs voor het Omniversum toegesQRlrd. De nieuwe lezer krijgt onze krant de eerste 2 weken gratis. ^Noteer als nieuwe abonnee ingaande:- J Dhr./Mevr.: Voorl.: ZAZ. Straat: I Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats; Telefoon: (voor controle bczorgwgf Antieke geneeskunde staat dezer dagen centraal tijdens een congres in Leiden. I FOTO: WIM VAN NOORT Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 I kwartaal (automatische betaling) f79,80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank het gratis entreebewijs naar: I Ntt I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de I -:l ~:l "I Straat: lang te hechten aan het eigen waarnemen en onderzoek. Op de tentoonstelling zijn veertig fraai geïllustreerde medische werken te zien, die vooral de klassieke leer aanhangen. „De expositie was in eerste instan tie bedoeld voor de congres gangers. Maar we hebben toe lichtingen gemaakt voor de mensen die toevallig langslo pen, zodat die er ook wat van opsteken", aldus Jansen. Bei de tentoonstellingen duren tot en met zondag 31 mei. Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. JNZ INFORMATIE ZONDER SENSATIE

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9