Veinig hoop bij EG op snel GATT-akkoord Boeren niet verzekerd tegen schade staking plossing voor ersoneelsgebrek bollenseizoen Gist-brocades wil in nog beter 1993 vleugels uitslaan Beleggers willen beeldschermhandel ECONOMIE CLM wil Transavia yeren uit Zuid-Afrika Einde suikerstaking gbladjournalisten len 5 procent Aieer jdacGou/tcwit CSM wil Hak overnemen Forse lagere winst Peugeot-Citroën KLM biedt personeel 3,75 procent meer Hardere acties bij tankopslag Hoofdredacteur Meijer weg bij het ANP merika en iiropa aan rand n nieuwe jaaloorlog ■■KI2ËPI Asperges 1 IJpo/ec J [ECHT De Nederlandse Vereni- van Journalisten (NVJ) wil dat de n van dagbladjournalisten in de Dl ende cao met 5 procent worden aa ,0ogd. tj maast eist de journalistenvakbond 'dringing van het „structurele en j' nmatige" overwerk en herziening e de salarisstructuur. Va ooneis van 5 procent baseert de ,0° op de steeds hogere eisen die aan ÏSj ialisten worden gesteld. Boven- staan de dagbladen voor een iliteitsslag", die volgens de vak een goede salariëring van hun nemers noodzakelijk maakt. De 'ej mderhandelingen beginnen in de /(x ide week van mei. donderdag 16 april 1992 AMSTERDAM Het voeding- en bioche- miebedrijf CSM neemt zo goed als zeker de groenteconservenonderneming Hak over. Over het met de transactie gemoeide be drag zijn geen mededelingen gedaan. De vakbonden reageerden gisteren positief op de overnameplannen. Hak houdt zich be zig met produktie en verkoop van houdba re groenten en vruchten in glazen potten. Op haar omzet van 155 miljoen van verle den jaar heeft Hak winst geboekt. Het be drijf biedt werk aan 355 mensen, van wie ongeveer 60 tijdelijk werk verrichten. Hak produceert in Giessen (bij Gorinchem) en verkoopt van daaruit in Nederland; verder heeft zij een verkooporganisatie in Duits land en België. Bekende merken in de huidige stal van CSM zijn Honig, California, Euryza en Anco. PARIJS - De sterke vermindering van de per sonenautoverkoop in met name Frankrijk, Groot-Brittannië en Spanje heeft bij de Franse autoproducent PSA (Peugeot-Citroën) een winstdaling van veertig procent veroorzaakt. PSA, na Volkswagen en Fiat het grootste auto concern van Europa, boekte vorig jaar een net towinst van 5,53 miljard frank 1,82 miljard) tegenover een winst van 9,26 miljard frank 3,05 miljard) in 1990. PSA verkocht vorig jaar 2,06 miljoen auto's, 6,2 procent minder dan in 1990. De omzet was met 160,17 miljard frank 52,8 miljard) vrijwel onveranderd. In de tweede helft van vorig jaar was er sprake van een opleving in de verkoop, mede dank zij de introduktie van de Citroën ZX en de Peugeot 106. NOORDWIJK - De KLM biedt de werknemers per 1 april van dit jaar een salarisverhoging van 3,75 procent, ge volgd door een salarisverhoging van 1,5 procent per 1 januari 1993 en 2,5 procent per 1 juli 1993. De KLM wil, zo zegt een woordvoerder van het bedrijf, een tweejarige cao afsluiten met de vakbonden waarmee gisteren is ge praat in Noordwijk. De KLM biedt te vens aan een aantal onderwerpen ge durende de looptijd van de cao met de bonden te bespreken in werkgroepen. Extra vrije tijd wil de KLM hoe dan ook niet geven omdat dit volgens het be drijf op gespannen voet staat met de doelstelling om de produktiviteit van de werknemers te verhogen. ROTTERDAM De acties bij de tankopslagbedrijven in de Rotter damse haven worden harder. Vanochtend legde het personeel op de lokatie van Matex in de Botlek 'spontaan' het werk neer. De sta kers hebben de poort van het be drijf geblokkeerd. Zij proberen op deze wijze iedereen te beletten het terrein op te gaan. De staking bij Matex is inmiddels overgenomen door de vervoersbond FNV. De bond staat evenwel niet achter de poortblokkade. In het kader van de estafette-sta king ligt het werk bij Paktank in Pernis sinds gistermiddag drie uur ook stil. DEN HAAG - Hoofdredacteur R.H.G. Meijer van het Algemeen Nederlands Persbureau ANP zal met ingang van 1 oktober zijn functie neer leggen, Dit heeft de directie van het persbureau vanmorgen meegedeeld. Tussen de directie en Meijer was verschil van inzicht ontstaan over de toekomstige positie van de hoofdredacteur. Door dit verschil van inzicht is besloten dat Meijer zijn dienstverband zal beëindigen, zo blijkt uit de verklaring. Meijer was al enige we ken afwezig. Hij komt niet meer terug op zijn werk. Vorig jaar moest de toenmalige directeur C.N.F. van Ditshuizen na een conflict met het personeel van het ANP het veld ruimen. JSSEL Amerika en dfopa staan aan de rand een nieuwe staaloor- zo blijkt uit de drei- jj de taal van de EG- nmissie in Brussel, woordvoerder van de imissie verklaarde eren dat als Washing- een poging doet om de jinvoer uit Europa te erken, de EG tegen- itregelen zal nemen. tia he Amerikanen zijn op 31 )e' rt weggelopen bij de on- andelingen over een in- n itionaal staalakkoord. betreuren dat zeer", aldus oordvoerder in Brussel. In EG-hoofdkwartier vreest dat de regering in Was- i'e ton zal zwichten voor de kc 'an de Amerikaanse staal- ucenten om de staalin- uit Europa te beperken. ywrtheffingen industrie heeft gisteren iale importheffingen ge- [u jp de invoer van staafstaal >r( eEG. Imerikaanse producenten sr ijten hun Europese con- intën dat ze hun produk- cxfcp de Amerikaanse markt 12 pen. Daarom willen ze een ei lumpingheffing van niet Ier dan 79 procent op staal dat in Duitse onder ingen wordt vervaardigd, bovenop eisen ze nog een heffing van 25 pro ter compensatie van sub die aan de Duitse staal- strie gegeven zouden wor- De Amerikaanse bedrij- willen dat er ook strafhef- in komen op de invoer van uit het Verenigd Konink- en Frankrijk. DEN HAAG - Veehou ders zijn niet verzekerd voor de financiële schade die zij lijden door de sta king in de zuivelindustrie. „Schade door staking kun je niet verzekeren", verklaart W. Klinkenberg van Interpolis, de grootste boeren- en tuinders verzekeraar in Nederland. „Dat is gewoon een onderne mingsrisico. De premies hier voor zouden veel te hoog wor den. Bovendien zou een verze kerde boer een ideaal melk koetje worden voor de vakbon den. Het is gemakkelijk sta ken als de schade gedekt is". Boeren kunnen wel via hun rechtsbijstandsverzekering de schade beperken. Maar weinig boeren durven in hun eentje de strijd tegen de vakbond aan. „Wij zijn verbaasd dat de standsorganisaties van de boe ren deze taak niet op zich ne men", aldus directeur J. van den Oever van de Stichting Rechtsbijstand. Volgens Van den Oever maken de standsor ganisaties een gerede kans een kort geding tegen de Voe dingsbond FNV te winnen. Kort geding „Vakbonden hebben het recht te staken, maar wanneer bij voorbeeld de volksgezondheid in het gedrang komt kan de rechter beperkingen opleg gen", aldus Van den Oever. Zo als bekend hebben de Unie van Waterschappen en de Ne derlandse Melkhandelaren Or ganisatie (NMO) al kort gedin gen aangekondigd. De belan genbehartigers van de boeren staan in de startblokken. Voor zitter M. Varekamp van de Col lectieve Landbouw Organisa ties: „Bij medewerking van de boeren kon alle melk tot nu toe worden opgehaald, dus er is nog geen schade. Maar de rek is er bijna uit. In de loop van vandaag verwachten we pro blemen in het noorden van het land en zullen we tot juridi sche stappen moeten over gaan". Melklozingen Tot melklozingen op heel gro te schaal is het nog niet geko men. De werkgevers hebben de Voedingsbond FNV aange boden het dreigende melk overschot weg te werken via de produktie van lang houdbare melkpoeder en boter. Een deel van de stakers zou daarvoor weer aan het werk moeten. Volgens de werkgevers zijn dergelijke produkten nauwe lijks winstgevend, terwijl bo vendien extra kosten moeten worden gemaakt voor produk- tieverschuiving en transport. Daarmee zou de niet-verwerk- bare melk in ieder geval onder beheer van de zuivelwerkge- vers blijven en niet in handen komen van de Voedingsbond FNV, zoals een werkgevers woordvoerder het uitdrukte. De bond heeft voorgesteld de overtollig geworden melk tot kaas te verwerken die naar Al banië moest worden ver scheept. De bond wijst het voorstel van de FNZ af. „De werkgevers willen kennelijk verdienen aan het beperken van de schade aan het milieu," aldus een woordvoerder. Voor de bond mogen eventuele maatregelen niet leiden tot verkleining van de financiële schade die de zuivelwerkge- vers door de staking treft. oor :rt schampers JSSEL Bij, de Europese neenschap betaat weinig dat er spoedig een ak- rd komt over de vrije we- handel. teren verliep de zoveelste idline' in de onderhande en binnen de GATT, de al- nene overeenkomst voor del en tarieven. ds 1986 wordt in de zoge- mde Uruguay-Ronde on derhandeld over maatregelen voor onder meer landbouw, te lecommunicatie, grondstoffen en diensten. De onderhande lingen liepen in 1990 vast op de EG-steun aan de landbouw. Met name de Amerikanen ver zetten zich fel tegen de Euro pese landbouwsubdisies. Eerder deze maand liet de di recteur-generaal van de GATT, Arthur Dunkel, zich in Parijs gematigd positief uit over de kansen voor een akkoord. Hij verwachtte midden april een doorbraak. Maar dinsdag werd in Londen door onderhande laars van de EG en de Verenig de Staten alvast geen compro mis bereikt op het punt van de landbouwsubsidies, zo werd gisteren in Brussel duidelijk. Woensdag na Pasen reist EG- voorzitter Jacques Delors sa men met commissaris Frans Andriessen naar Washington voor het jaarlijkse transatlanti sche overleg met president Bush. Hoog op de agenda staat de GATT. Het is echter weinig waarschijnlijk dat Delors de Amerikanen over de streep kan trekken. Andere gespreks onderwerpen in Washington zijn de hulp aan de GOS-sta- ten, Joegoslavië. Oost-Europa en de milieuconferentie die in juni in Rio de Janeiro moet be ginnen. Ondanks het pessimisme wor den de regeringsleiders en staatshoofden aangespoord om de GATT-onderhandelin- gen tot een goed einde te bren gen. Gisteren verscheen in de Financial Times een open brief die ondertekend was door en kele tientallen grote onderne mingen. Het mislukken van de onderhandelingen zou volgens de ondernemingen, waaronder Akzo, ABN-Amro en SHV, een negatief effect hebben op de landen in Oost-Europa, die moeizaam overschakelen naar een markteconomie. De GATT was ooit het onder onsje tussen een aantal geïn dustrialiseerde landen. Inmid dels zijn er 108 deelnemende partijen, en een veelvoud aan gespreksonderwerpen Dat al les maakt een akkoord over handel en tarieven zo moeilijk. Maar het grootste knelpunt blijft wel de door de EG gesub sidieerde landbouw. Daarover is Europa trouwens zelf ook verdeeld, Duitsland en Frank rijk voorop. Mocht een akkoord voor de vrije wereldhandel er niet ko men, dan zal dat ongetwijfeld leiden tot een verregaand pro tectionisme en handelsconflic ten, vooral tussen de VS, de Europese Gemeenschap en Ja pan. ÉMAAR Het Regionaal eau Arbeidsvoorziening IA) in Alkmaar heeft met de kgevers in de Noordhol- dse bollensector een over komst gesloten die het rlijks terugkerende pro- im van personeelsgebrek legale werknemers tijdens oogstseizoen moet uitban- RBA garandeert de helft de circa 1800 vacatures te len vervullen en zal daartoe st in Ierland werven. De Revers, die de andere ft p eigen kracht zullen fven, staan garant voor ver- Pr en volwaardige huisves- 6 van de EG-arbeidskrach- Mocht het RBA niet aan de afspraak kunnen voldoen, dan mogen de werkgevers perso neel van buiten de EG aanne men. Die zullen dan een werk vergunning krijgen. Tot nu toe wierven de arbeidsbureaus eerst in de eigen regio bollen- pellers. Omdat dat elk jaar te weinig personeel dreigde op te leveren gingen de bureaus op het laatste moment over op werving in EG-landen. Vaak leverde dit problemen op met de werkgevers, die het vervoer ën de volwaardige huisvesting van de buitenlandse werkne mers niet meer tijdig konden regelen. De bollentelers zagen zich dan genoodzaakt via net werken illegale Polen in dienst te nemen. hiphol KLM wil Transavia uit Zuid-Afrika weren. Ze °gt te voorkomen dat Transavia een vergunning krijgt voor "uitvoeren van chartervluchten op Durban. KLM geeft er de voorkeur aan dat een dergelijke vergunning, door de Zuidafrikaanse luchtvaartautoriteiten wordt ver- rekt, naar Martinair gaatv !'de chartermaatschappijen dingen om die vergunning en heb- 11 vandaag hun standpunten kenbaar gemaakt op een hoorzit- '6 in Kaapstad. ^savia is voor tachtig procent eigendom van de KLM, in Mar- «if heeft ze een aandeel van bijna dertig procent. Het steken van asperges in de volle grond komt door het koude weer maar langzaam op gang. Alleen bij de bedden die voorzien zijn van plastic kunnen asperges gestoken worden. Volgens aspergesteker Peter Gradussen is dat ruim twee weken later dan vorig jaar. Idoor peet vogels DELFT - Gist-brocades, bio technologie. verwacht dit jaar ongeveer 100 miljoen gulden nettowinst te behalen. „Het eerste kwartaal was al volgens verwachting", aldus bestuursvoorzitter H.C. Schef- fer gisteren tijdens de presen tatie van het jaarverslag. In 1993 wil het concern een netto winst van 126 miljoen gulden behalen. Gist-brocades zit in de tweede fase van een reorga nisatieproces. „Eerst hebben we de bedrijfsonderdelen ver kocht die niet in de kernactivi teiten pasten. Het afgelopen jaar zijn we begonnen met het efficiënter en effectiever ma ken van de onderneming. De eerste resultaten zijn bemoedi gend", aldus Scheffer. Gist is de goedkoopste producent van bakkerij-ingrediënten en peni cilline in de wereld geworden en wil dat blijven. „In deze markten is het van belang de goedkoopste te zijn, omdat ie dereen gelijkwaardige produk ten aanbiedt. Je kunt je dus niet onderscheiden met het produkt, alleen met de prijs". Daarnaast wil Gist de komen de jaren meer nieuwe produk ten met een hogere toegevoeg de waarde op de markt bren gen. Een voorbeeld daarvan is chymosine, een kaasstremsel. Chymosine wordt gewonnen uit kalvermagen, maar Gist heeft nu via genetische mani pulatie een synthetische ver vanger. Ook op het gebied van enzymen voor wasmiddelen wordt aan veel nieuwe produk ten gewerkt. „Voorop staat dat we nu produkten ontwikkelen waar de markt op zit te wach ten", merkte de bestuursvoor zitter op. Een van de proble men bij Gist was dat de labora toria wel zeer hoogwaardige nieuwe produkten ontwikkel den, maar dat ze commercieel niet toepasbaar waren, hetzelf de euvel waar Philips mee kampte. De research is daarom op een andere leest geschoeid, zodat de kennis ook tot com mercieel succesvolle produk ten leidt. „De verandering in de mentaliteit is een langdurig proces, maar we gaan de goede kant op", meende Scheffer. Vanaf 1993 wil Gist zijn vleu gels weer uitslaan. „In de toe komst willen we verder groei en door acquisities en samen werkingen met derden. Daar naast blijft autonome groei be langrijk. Tot nu toe hebben we de doelstellingen van ons busi nessplan gehaald en we kijken dan ook vol vertrouwen naar de toekomst". door peet vogels Actievoerende boeren lozen hier hun melk op het marktplein in Meppel. De gemeente had de pompen in het riool op tijd uitgeschakeld om de zuiveringsinstallatie niet te veel te belasten. FOTO:ANP AMSTERDAM - De gou den tijd voor de hoeklie- den lijkt voorbij op de Am sterdamse effectenbeurs. Tijdens een door accoun tantskantoor Touche Ross Nederland (TRN) georga niseerd seminar over de Amsterdamse effecten beurs bleek brede steun voor een nieuwe opzet van de beurshandel. Zowel banken als grote institu tionele beleggers willen in aan delen van Nederlandse inter nationale bedrijven handelen via beeldschermen, zonder tussenkomst van hoeklieden. Hoeklieden moeten zich maar bezig houden met de handel in lokale aandelen. Beursvoorzit- ter baron B. van Ittersum wil de niet zover gaan, maar het is duidelijk dat hij steeds eenza mer komt te staan. Het seminar was door TRN ge organiseerd naar aanleiding van een studie die het accoun tantskantoor had gedaan naar de toekomst van de Amster damse effectenbeurs. Een van de belangrijkste conclusies uit het rapport is dat voor de grote institutionele beleggers, pensi oenfondsen en verzekeraars, een aparte markt gecreëerd moet worden. Op die markt zouden partijen grote pakket ten aandelen moeten kunnen kopen en verkopen op elk ge wenst tijdstip. Dit om een deel van de aandelen- en obligatie- handel terug te halen die nu naar Londen is gegaan. Tijdens het seminar bleek dat zowel de banken als de institu tionele beleggers achter het plan staan. De hoeklieden zijn fel tegen, omdat zij in de nieu we opzet overbodig worden. Beursvoorzitter Van Ittersum had ook zijn bedenkingen te gen het plan, maar gaf toe dat er maatregelen genomen moeten worden. De beurs wil daarvoor eerst een eigen stu die laten maken door organisa tiebureau McKinsey. Dat rap port wordt niet voor het najaar verwacht. De institutionele beleggers, bij monde van Ph. Lambert, de voorzitter van het Unilever pensioenfonds, gaven echter al een schot voor de boeg. „De uitkomst van die studie kan niet anders luiden dan de con clusie uit het TRN-rapport". Lambert zei dat als de nieuwe markt er niet komt de beleg gers voortaan alle zaken in Londen afhandelen. Aange zien institutionele beleggers goed zijn voor ongeveer 85 pro cent van de omzet op de Am sterdamse effectenbeurs, is de boodschap duidelijk. G. Kroon, een Amsterdamse hoekman, was niet overtuigd van de noodzaak tot beeld schermhandel. „In Londen blijkt dat die markt helemaal niet zo goed werkt. De Londen- se marketmakers, de handela ren die moeten zorgen voor aan- en verkoop van effecten, klagen steen en been. Nie mand verdient er geld aan. Men wil het systeem liefst zo snel mogelijk afschaffen. En dan willen ze het hier in Am sterdam juist in gaan voeren". De grote banken, vertegen woordigd door de bestuurs voorzitter van Bank Mees en Hope, D. van Wensveen, hiel den echter hun poot stijf. „De handel in Nederlandse aande len in Amsterdam stagneert, terwijl die in Londen stijgt. Dan is duidelijk dat er pijnlij ke maar noodzakelijke conse quenties getrokken moeten worden uit het onderzoek naar de beurshandel in Amster dam". (ADVERTENTIE) NOG 1 DAG POLEC RIJSWIJK. ENGINEERING OP PROJECTBASIS UTRECHT Na een staking van drie weken en drie dagen zijn de negentig stakers bij twee bedrijven van General Biscuits Ne derland, Victoria in Dordrecht en Liga in Roosendaal, weer aan het werk gegaan. Daarmee is een einde gekomen aan de stakin gen in de suikerverwerkende industrie die de Voedingsbond FNV vorige maand begon om de automatische prijscompensatie.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7