Regeringscrisis Rusland voorbij fmbassadeur Peru: „Regering móest noodtoestand uitroepen" [idócSouomxt BUITENLAND obilisatie van - osnische Serviërs Winnie Mandela geeft deel positie in ANC op Haïti wil niet met OAS onderhandelen bië wil weer uitspraak iternationaal Gerechtshof PITEINROB - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER Eis voor compensatie mosterdgas-experiment Schoon vertelselkes Irak vertrekt uit Kurdisch gebied Brown beschuldigd van drugsbezit DONDERDAG 16 APRIL 1992 fiRADO - De leiders van de Servische ge nschap in Bosnië hebben gisteren de noodtoe- d uitgeroepen en een mobilisatie afgekondigd Bosnische Serviërs. Hierdoor zullen de span- °P ien vrijwel zeker verder opgevoerd worden. De iey gsmissie van VN-gezant Cyrus Vance, die giste re arriveerde, zal bemoeilijkt worden. Vance waar- t'. mirde de strijdende partijen in Belgrado gisteren r-. .oorlog geen antwoord" was op hun problemen. e Bosnische stad Mostar die verdeeld is tussen hkten en Serviërs, is dinsdagnacht hevig gevoch- Gisteren werd er sporadisch gevochten in Sara- 5ni Bosanski Brod en Foca. President Milosevic ende dat Servische strijdkrachten Bosnië aan- :n en dat dat ook in de toekomst niet zou gebeu- A; JOHANNESBURG - Winnie Mandela heeft gisteren be kendgemaakt dat zij het Afri kaans Nationaal Congres (ANC) heeft verzocht haar ont slag te verlenen als hoofd van een afdeling binnen de anti- apartheidsorganisatie. „Een lastercampagne heeft een moeilijke situatie gescha pen voor mijn echtgenoot Nel son Mandela, het ANC en mij zelf. Ik heb het ANC gevraagd mij te ontheffen van mijn ver plichtingen als hoofd van de afdeling sociale zaken, zodra een vervanger is gevonden", zo zei zij. In augustus 1990 werd zij tot hoofd van de afde ling benoemd die zich voorna melijk bezig houdt met opvang en begeleiding van ANC-leden die terugkeerden uit balling schap. Maandag deelde Nelson Mandela mee dat hij en zijn echtgenote uit elkaar zouden gaan. Volgens Winnie Mandela heeft haar stap niets te maken met „de valse beschuldigingen die tegen mij zijn ingebracht maar alleen met mijn toewijding aan het ANC en mijn familie". Win nie Mandela gaf niet aan of zij ook van plan is haar plaats in het 71 zetels tellende 'parle ment' van het ANC op te ge ven. Zij heeft daar pas sinds vorig jaar zitting in. Winnie Mandela is de afgelo pen weken ervan beschuldigd betrokken te zijn geweest bij de moordpartijen in de zwarte woonsteden in 1989. Vorig jaar werd zij tot zes jaar gevangenis veroordeeld wegens betrok kenheid bij de mishandeling van vier jongeren uit Soweto, van wie er één stierf. Zij is te gen het vonnis in hoger beroep gegaan. PORT-AU-PRINCE De Haïtiaanse pre mier Jean-Jacques Honorat heeft gisteren, tijdens de beëdiging van zijn nieuwe kabi net, in ongewoon scherpe bewoordingen verklaard dat zijn regering „niet langer wil onderhandelen met de blanken" van de Or ganisatie van Amerikaanse Staten (OAS). Honorat voerde aan dat de politieke crisis in Haïti door de Haïtianen zelf opgelost zal worden. Hij bekritiseerde de „racistische" maatregelen die de OAS tegen Haïti heeft genomen. De OAS stelde kort nadat het le ger in september vorig jaar de macht greep en de gekozen president Jean-Bertrand Aristide verdreef, een embargo in tegen Haïti. „De OAS heeft geen respect voor de negers van Haïti", aldus Honorat. Idoor ROB VUNDERINK d van de parlementsleden toont duidelijk zijn afkeuring over de regeringsdeclaratie die gisteren is aan- in imen. b( nc HAAG - Een alter- Jjef voor Peru was er De Peruaanse am- ladeur in Nederland, e Colunge, benadrukt ;e iet gesprek voortdu- aa 1 dat president Alberto jnori slechts één mo- kheid restte: de nood- tand uitroepen, het Iïment naar huis stu- en perscensuur uit- iigen. constitutioneel systeem e geen uitweg meer. Als esident deze maatregelen MOSKOU - De regering Jeltsin ziet geen noodzaak meer af te treden. Dit ver klaarde vice-premier Sjo- chin kort nadat het Volks congres met 578 tegen 203 stemmen een declaratie had aangenomen, waarin het uitgebreide parlement zijn steun toezegde aan het hervormingsprogram ma van Jeltsins economi sche rechterhand Gajdar. De declaratie was opge steld door de regering zelf. President Jeltsin had Gajdar eerder op de dag per telefoon al meegedeeld dat hij vierkant achter het regeringsbeleid stond en de ontslagaanvraag niet accepteerde. De aangenomen regeringsde claratie neutraliseert een reso lutie waarin het Congres de controle over de uitvoerende macht opeiste. Namens de re gering kondigde Gajdar drie dagen tevoren aan dat de mi nisterraad bereid was af te tre den uit protest tegen het feit dat de president door de reso lutie werd gereduceerd tot een symbolische figuur en de rege ring door de conservatieve wetgevers aan handen en voe ten werd gebonden. De minis terraad bestempelde de resolu tie als „het einde van de econo mische hervormingen en van de westerse steun." Een poging van het conserva tieve Congres om de regerings declaratie te torpederen mis lukte. Als altijd speelde parle mentsvoorzitter Chasboelatov daarbij een mysterieuze rol. Begin deze week liet hij zich nog zo beledigend uit over Gaj dar en zijn ploeg dat de minis ters witheet van woede de zaal verlieten. Ditmaal wist hij het conservatieve Congres te be wegen af te zien van debatten over maar liefst 131 ingedien de amendementen op de rege ringsdeclaratie, die zelf slechts 125 woorden telde. Jeltsin en zijn ministersploeg hebben de strijd om de voort zetting van het drastische her vormingsprogramma voorlo pig gewonnen. Ook de strijd om de uitvoerende macht is ietwat vooruitgeschoven. Jelt sin moet over een maand met een wetsvoorstel komen waar in de aanstelling van ministers wordt geregeld. niet had genomen, hadden de terroristen en de drugshandel de macht op korte termijn overgenomen". Colunge ver kondigt de boodschap die Fuji mori, sinds hij op 5 april de noodmaatregelen uitvaardig de, de laatste tien dagen bij herhaling heeft uitgesproken. Hoewel wereldwijd de 'presi dentiële' staatsgreep (met be hulp van het leger) bekriti seerd werd en de Verenigde Staten onmiddellijk besloten heeft tot opschorting van de economische en militaire hulp aan Peru, probeert de ambas sadeur begrip te kweken voor de situatie in zijn land. De pro blemen in Peru zijn zo gigan tisch, meent Colunge, dat het buitenland best enig begrip mag opbrengen voor de „tijde lijke" opschorting van de de mocratische structuren. Nadat hij met ruim 60 procent van de stemmen tot president was gekozen trof Fujimori, zo zegt Colunge, in juli 1990 een puinhoop aan. Het land kon geen krediet meer krijgen en was een paria voor de financië le wereld. De economische si tuatie was dramatisch, er was een inflatie van ruim 200 pro cent en het ene bedrijf na het andere ging failliet. De staats schuld was opgelopen tot 35 miljard gulden en jaarlijks stierven er - Colunge baseert zich op cijfers van Unicef 70.000 kinderen aan ondervoe ding. Daarbovenop kwamen nog de grote en logge staatsbu reaucratie, een cholera-epide- mie en de twee grootste plagen van Peru: het geweld van de extreem-linkse guerrillabewe ging Lichtend Pad en de drugshandel. Binnen anderhalf jaar moet Peru weer een democratisch land zijn, beklemtoont de am bassadeur. Perscensuur en huisarrest van oppositieleden zijn inmiddels volgens hem weer opgeheven en de Peru aanse bevolking kan zich over een nieuwe grondwet (en an dere politieke en economische hervormingen) per referen dum uitspreken. Colunge be nadrukt dat de meerderheid van de Peruanen achter de pre sident staat en hij is ervan overtuigd dat dat zo blijft. Fujimori heeft zijn regering toestemming gegeven om de voormalige president Alan Garcia voor de rechter te da gen. Garcia en andere leden van zijn APRA-partij moeten terecht staan op verdenking van verboden wapenbezit. Fu jimori kondigde bovendien aan dat hij regionale parle menten en gemeenteraden zal ontbinden die onder Garcia's bewind zijn gevormd. De minister van binnenlandse zaken van Garcia, Agustin Mantilla, en diverse voormali ge politie-ambtenaren moeten terecht staan op verdenking van verduistering van een mil jard dollar uit politie-verzeke- ringsfondsen. Fujimori heeft nog nauwelijks gereageerd op het besluit van de OAS, die dinsdag het Peru aanse staatshoofd opriep met onmiddellijke ingang de de mocratie te herstellen. De OAS wilde echter geen economi sche sancties instellen, maar gaat wel een delegatie naar het Andes-land sturen. Gisteren verbrak Venezuela de diplo matieke betrekkingen met Peru uit protest. Het is daar mee het eerste land dat diplo matieke sancties tegen Peru instelt. N E - Libië heeft gisteren (e laard dat de afwijzing door la Internationaal Gerechts- te ran het Libische verzoek d et land te beschermen te- oi ancties alleen adviserend ca arakteris. hf rijst erop dat het Hof nog uitspraak heeft gedaan de hoofdzaak: de toepas1 d< ïeid van de Conventie van A real met betrekking tot uitleveringsverzoek voor u ree Libiërs die worden be- ei Idigd van het plaatsen van nfbom aan boord van Pan e rlucht 103. cl 11971 daterende Conven- n an Montreal betreft de 1< en van landen bij geschil- i n de internationale bur- d chtvaart, zoals vliegtuig )gen en terrorisme. n< Jerechtshof wees dinsdag s van Libië van de hand le sancties op juridische ien te verbieden. Het laamste argument van i bf was daarbij dat de zaak I irrecte wijze was voorge- aan de Veiligheidsraad d ie Verenigde Naties. 31 lof heeft nog niet te ken- aj gegeven of het bereid is het Libische verzoek voor een interpretatie van de Conventie van Montreal inzake de geëiste uitlevering van de twee man nen. in behandeling te nemen. Volgens de ministeriële ver klaring bestudeert het Hof de kwestie en kan een uitspraak „maanden of jaren op zich la ten wachten". De Libische leider Gadaffi heeft gisteren met de Egypti sche president Hosni Mubarak overlegd over de sancties die door de VN tegen Libië zijn in gesteld. Volgens de Libische televisie werden Gadaffi en Mubarak het eens dat hun lan den moeten samenwerken bij het oplossen van de crisis waarin Libië zich bevindt. Mu barak zei echter in Cairo tegen parlementsleden dat hij Ga- daffi's voorstel voor staatkun dige samenwerking heeft afge wezen. Gadaffi zou Libië met Egypte willen verweven om onder zijn geschil met Groot- Brittannië, de VS en Frankrijk uit te komen. Egypte stuurde gisteren na het van kracht wor den van de sancties twee Libi sche verkeersvliegtuigen te rug. nM Biddende Sikhs Een groep Sikhs uit India zit in gebed verzonken in een opvangruimte op het vliegveld van Frankfurt. Ze behoren tot een groep van 54 Sikhs die zich gisteren met geweld toegang verschaften tot het vliegveld in Frankfurt nadat ze zonder geldige reis documenten uit New Delhi waren gearriveerd. De vluchtelingen hebben inmiddels in Duitsland een asielaanvraag ingediend. FOTO AP *122 - Met een wijde boog koerst de „Vrijheid" naar de dkant van het eil tnd. Maar weer wordt het mistig en van de is niets meer te z en. De volgende morgen steekt de wind op ^drijft de nevel, li de verte zien zij de kust en het lijkt wel of mensen lopen, „ileem je kijker eens, Toon", zegt Rob; „ik Mdat daar met vliggen wordt gezwaaid". Toon verkent de «n hij ziet een vre imd schouwspel. Ja, daar lopen mensen. Hoeveel? Het lijken er wel honderdl En het gekke Is: mdnnen zijn er niet bij; het zijn vrouwen en kinderen. De vrouwen proberen de aandacht van de boot te trekken, want zij zwaaien met doe ken. Rob zet voorzichtig koers naar de kust, maar er zijn te veel klippen om verder te zeilen. En de bodem is ook veel te rotsach tig om hier voor anker te gaan. WASHINGTON - Amerikaan se veteranen uit de Tweede Wereldoorlog hebben gisteren voor een commissie van de Na tionale Academie voor Weten schappen genoegdoening ge ëist voor de experimenten met mosterdgas waaraan zij des tijds hebben meegedaan. Veel veteranen zeggen psychische en lichamelijke klachten te hebben overgehouden aan de experimenten, die jarenlang werden verzwegen. Zij noe men met name huidkanker, oog- en oorbeschadigingen, kortademigheid en darmziek ten. Commissielid Vincent Marchesi zei dat het moeilijk zal zijn om na zoveel jaar het verband tussen de ziekten en de experimenten aan te tonen. De commissie noemde de ge tuigenissen niettemin „in drukwekkend". Het onder zoek wordt uitgevoerd om een nieuwe compensatieregeling op te stellen. De getuigen zei den gisteren dat zij destijds een geheimhoudingseed had den afgelegd. Dat weerhield de meesten er van hun verhaal te vertellen of een schadeclaim in te dienen. „De Duitsers zetten de joden in de gaskamer. De VS zetten hun eigen mensen in de gaskamer", aldus een van de getuigen. Bij een van de experimenten werd de deelne mers gevraagd zeven dagen achtereen in de gaskamer plaats te nemen. Als de huid van de soldaten te snel rood werd, was dat een teken dat de kleding niet werkte. Volgens een getuige hebben 200 mili tairen aan de experimenten deelgenomen, van wie er nog 40 in leven zijn. door BERT VAN VELZEN Commentator Van Lombeek wees er enkele keren op dat Gilbert Duclos-Lasalle, die eind augustus 38 jaar wordt, de 'ouderdomsdeken' (de doyen, zouden wij zeggen onder de profs in Parijs- Roubaix was. Hij sprak over de leeftijd van de onverstoorbare keien vreter alsof zich een grijsaard in de Hel van het Noorden had gewaagd. Maar het weer was te mooi en het verzet van de vedetten te mild om de zege van de bejaarde Fransman een stralenkrans van heroïek te verlenen. We misten donder en bliksem, hagelbuien, ijsafzetting op de kasseien, eenzame renners die wenen van wanhoop en ellende en die niet meer weten van welke parochie ze zijn. De Hel vertoonde trekken ixxn een lenteparadijs, en de duivels, die bekleed met zweet en modderen razend en tierend over de verschri kkelijke keien moeten denderen, gedroegen zich als engelen. Het zag er allemaal zo 'clean' uit, net zo clean als Jean Paul van Poppel, die met een vederlichte pedaalslag, een tred van pluche, lang met de oude doorbijter meedraafde. Mannen als Jean Paul rijden zo mooi datje niet kunt zien wanneer ze aan het sterven zijn, want zelfs dat geschiedt in schoonheid. Is erin het moderne cyclisme geen plaats meer voor romantiek, epische verhalen en heroïek, die is overgoten met het Zweet der Goden? Ik heb het niet alleen over wat Karei van Wijnendaele 'schoon vertelselkes' noemde en waarbij hij waarschijnlijk doelde op evenementen als de aanval die in het gedenkwaardige jaar 1913 door wilde beren werd ingezet op de grote wielrenner Eugène Christophe. bijgenaamd 'Cri Cri'en ook welHet Stiefkind der Goden'. Van deze 'vertelselkes' hangt de wielersport aan elkaar. Maar er zijn ook opwindende feiten op te delven uit schatkamers van het cyclisme als het standaardwerk 'Alles uit de Kast' van Frans van Schoonderwalt. Daarin vindt men het uurgemiddelde waarmee Peter Post in 1964 het snelst in de geschiedenis door de Hel van het Noorden vloog: hij reed een moyenne van 45.129 kilometer per uur. Bij de tweede uitvoering van de race in 1897 ontglipte Mathieu Cordang afkomstig uit Bleriek - de overwinning door een val op de wielerbaan van Roubaix, vlak voor de finish. Hij werd tweede. Deze koene Limburger, die in 1942 overleed, was gespecialiseerd in afstandsraces. In het jaar 1897 verdiende hij goed geld in Crystal Palace te Londen, waar hij vijf wereldrecords vestigde. Een ervan omvatte een etmaal fietsen, waarin hij een afstand van 991,651 kilometer aflegde. Parijs-Roubaix kreeg een wonderlijke finish in 1949, toen drie renners dooreen politieman werden misleid en in de catacomben van de wielerbaan terecht kwamen. Toen de heren via klimpartijen over hekken en banken op de baan stonden had Serge Coppi reeds de sprint van het peloton gewonnen. André Mahé won de sprint van het ongelukkige trio en werd met Serge Coppi als winnaar geklasseerd. Serge zou twee jaar later op 28-jarige leeftijd om het leven komen na een val in een kleine Italiaanse koers, die toen door Gino Bartali werd gewonnen. Serge Coppi voltooide de koers, maar hij stierf nog dezelfde dag aan hersenletsel. Vijftien jaar eerder was een broer van Bartali in een wedstrijd omgekomen. Met zijn broer Fausto, de campionissimo, is Serge ooit tweede geworden in de beroemde tijdrit Trofeo Angelo Baracchi. Maar ik dwaal af. De vraag was of het wielrennen saaier dreigt te gaan worden. In 1986 en 1897 fungeerden fietsers als gangmakers in de Hel van het Noorden en later werden daarvoor ook tandems ingezet. Misschien moeten we die tandems terughalen, om de strijdlust van de renners aan te wakkeren. Onze helden dreigen te gaan verbleken en om de klassementen te kunnen verteren zijn 'schoon vertelselkes' onontbeerlijk. Er waren geen beren meer rond op de flanken van de Mont Ventoux - het einde der wielersport lijkt ndbij. WASHINGTON De Iraakse troepen lijken zich terug te trek ken uit Kurdische gebieden in Noord-Irak waar Baghdad de laat ste tijd massaal troepen en wapens stationeerde. Dinsdag dreig den Amerika, Groot-Brittanië en Frankrijk met geweld in te grij pen als Baghdad zijn luchtafweerraketten niet terugtrok uit Kur disch gebied. Irak had militair materieel naar het noorden ver plaatst om de Kurden te dwingen de Iraakse voorwaarden voor autonomie te aanvaarden. PHILADELPHIA - De Amerikaanse presidentskandidaat Jerry Brown dreigt in de problemen te komen doordat een politie-offi- cier gisteren voor de televisiecamera's van ABC verklaarde dat Brown, toen hij gouverneur van California was, het gebruik van verdovende middelen in zijn huis toestond. Brown, die voor de Democraten campagne voerde in Pennsylvania, sprak de be schuldigingen tegen. Hij noemde het „pure en simpele verzin sels" en „geleuter". Overigens wordt Brown er niet van beschul digd dat hij zelf drugs gebruikt heeft. Mededeling voor lezers, adverteerders en reclamebureaus openingstijden kantoren Vrijdag 17 april zijn onze kantoren om 16 00 uur gesloten Rijswijk, Koopmansstraat 9 Den Haag. Spuistraat 71/hoek Spui Delft, Verwersdijk 6-8 Gouda. Markt 26 Leiden, Stationsweg 37 bezorging Wanneer u vrijdag 17 april onverhoopt de krant niet mocht heb ben ontvangen, kunt u hiervoor op het gebruikelijke tijdstip kon- takt opnemen familieberichten Voor de krant van vrijdag 17 april 1992 kunnen familieberichten uitsluitend rechtstreeks in Rijswijk worden aangeleverd of worden doorgegeven telefonisch onder nummer 070-3190551 per fax onder nummer 070-3902702. Voor de krant van vrijdag 17 april 1992 vnjdag 17 april 1992 voor 07 00 uur zaterdag 18 april 1992 vrijdag 17 apnl 1992 tussen 21 00 en 22 00 uur Wij wensen u ..prettige dagen" Directie Sijthoff Pers

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5