Kinderen en baan blijft onmogelijke combinatie Van Amelsvoort wil verlaging van toptarief 'Weinig zelfmoord op de Bahama's' Rijk vergoedt deel schade beving CDA kiest in concept-program voor definitieve ontkoppeling I BINNENLAND Twee arrestaties na moord op asielzoekster alend ziekte- oèrzuim in Ze zorgsector s rie mannen -ntvoeren abylijkje Betere overlevingskans na levertransplantatie PvdA wast ontactische minister Dales de oren - itiënt [ius Prein (links), irzitter van de fcting 'Help een d' samen met «ander Demco m en zijn vader Het igetje uit Moskou aan leukemie e' «ander kwam >oe :ere- op Schiphol i. ivoor fds endelmg in het ia, ademisch 0g idisch Centrum in ,ov sterdam. In sland zijn geen gelijkheden om de «ander te helpen, OTO ANP DONDERDAG 16 APRIL 1992 VLEDDER - Het recherchebijstandsteam Drenthe heeft gisteren twee mensen gearres teerd die ervan verdacht worden de 37-jarige Kurdische asielzoekster in Vledder vermoord te hebben. De twee verdachten van 37 en 18 jaar zijn zelf ook van Kurdische afkomst en woon achtig in het asielzoekerscentrum 'De Adelhof Waarom de twee de vrouw om het leven wilden brengen is nog niet duidelijk. Zaterdag worden ze voorgeleid aan de officier van justitie en de rechter-commissaris. Het slachtoffer werd op 1 april met opzet aangereden door een auto, waar na ze in de sloot belandde. Eén van de verdach te heeft haar daar uitgehaald en vervolgens met stokken geslagen. De vrouw overleed ter plekke toen de auto nog een aantal keren over haar heen reed. Smartegeld voor verblijf van maanden in Griekse cel NUENEN De Griekse regering betaalt de 34- jarige Ellie van Kuijk uit Nuenen een bedrag van rond de 230.000 gulden als genoegdoening voor het feit dat ze in 1988 en 1989 maandenlang ten onrechte in de Griekse gevangenis heeft ge zeten. Van Kuijk werd aangehouden en ingeslo ten omdat ze geen invoerrechten zou hebben betaald voor haar auto. Uiteindelijk werd ze na maanden vrijgekocht door de Grieks Orthodoxe kerk in Nederland. De Brabantse verpleegster spande na haar terugkeer in Nederland een pro cedure aan bij de Europese Commissie voor de Rechten van de Mens. Die commissie bepaalde dat de klachten van Van Kuijk gegrond waren. Om verdere vervolging wegens schending van de mensenrechten te voorkomen, heeft Grie kenland besloten haar dit bedrag aan smarte geld toe te kennen. Éi Minister Alders I FOTO: DIJKSTRA Gescheiden inzamelen van gft-afval verloopt naar wens DEN HAAG - Het gescheiden inzamelen van groente-, fruit- en tuinafval ligt op schema. Mo menteel doen 269 gemeenten. 42 procent van het totale aantal, er aan mee. In bijna 30 procent van de huishoudens wordt dit gft-afval nu ge scheiden ingezameld. Eind van dit jaar zal dit naar schatting 46 procent zijn. Minister Alders zei dit gisteren toen hij in Den Haag bekend maakte dat de gemeenten vanaf 1 januari 1994 verplicht zijn het gft-afval gescheiden in te za melen. De helft van ons huishoudelijk afval be staat uit gft-afval. Weer ongeveer de helft daar van kan gescheiden worden ingezameld en ver werkt worden tot compost. De totale hoeveel heid huishoudelijk afval neemt daardoor af met 1.1 miljoen ton. Dit komt overeen met de capaci teit van twee grote vuilverbrandingsinstalla ties. tRECHT - Het ziekte- >ffl rzuim in de zorgsector vorig jaar gedaald van naar 7,0 procent. Dat lat in de definitieve cij- s van bedrijfsvereni- ïg BVG. Zij zegt dat het een structurele daling oeat; daling van het ziektever- m (van 9,7 naar 8,9 procent) der gezinsverzorgsters en irdenhulpen, sectoren die 1 een hoog verzuim ken- is het grootst. Ook in zie- i flfru iz n en psychiatrische tr(] ichtingen was een daling te istateren. Alleen bij de Ri- ;'s en in de recreatie was i stijging te bespeuren. On- 'S ks d daling keerde de j 1,35 miljard gulden uit; miljoen meer dan in 1990. Se gens een woordvoerder is te wijten aan een stijging het aantal verzekerden 1.000 in 1991 tegenover 000 in 1990). BVG verwacht dat de da- g ook dit jaar door zal zet- De toenemende aandacht de werkgevers voor be- sli 'rsing van het ziektever- n en de nieuwe werkwijze de vereniging zijn de oor- de daling. t is nog niet bekend of de "mies verlaagd worden, irbij spelen ook zwangers- aps- en bevallingsverloven rol. In de zorgsectoren ma- deze verloven een groot 'lvan het verzuim uit. TTERDAM - Het pasgebo- meisje dat dinsdag door ïlende kinderen in een vuil- zak in een plantsoentje in Rotterdamse Afriaander- k werd gevonden, is gister- ddag door onbekenden ont- ïrd uit een lijkwagen en en- uren later teruggevonden, lijkje werd vrijwel op de- fde plek in Schiedam-noord igetroffen als waar het was ronden. aldus de politie. De wagen werd 's middags mgereden door een perso- ïauto, waaruit drie mannen pten, die de achterklep van lijkwagen openden, de lijk- met het kind uit de auto nen en verdwenen. De twee ittenden van de lijkwagen Iden het nakijken. De be urder van de lijkwagen ft bij de politie verklaard, een van de ontvoerders m heeft bedreigd met een ïrwapen. De politie heeft geen verklaring voor de voering, noch is iets be nd over de herkomst van het dat dinsdag in een plant in Rotterdam-Zuid werd en ronden. Acht rechercheurs met de mysterieuze zaak ig. Een begrafenisonderne- af ir had de lijkwagen ver- \ird aan de Rotterdamse po- e om het meisje te vervoe- naar het gerechtelijk labo- orium in Rijswijk voor een tie. Op de terugweg naar itterdam werd de lijkwagen 'mgereden. Idoor KARIN SWIERS DEN HAAG - De Stich ting Relatievoorlichting waarschuwt jonge vrou wen. Als ze kinderen wil len én een baan hoeven ze niet op de steun van hun mannen te rekenen. Het Dossier Kind Baan dat vanmiddag werd gepresen teerd, schetst een somber beeld. En een simpele, prettige oplossing voor mannen én vrouwen is er ook al niet. De Stichting Relatievoorlich ting (SR) houdt zich bezig met objectieve voorlichting over relaties en leefvormen. Maar het wordt tijd eens op de bres te springen voor de overbelas te werkende moeders. „Zij be landen al gauw in een situatie van rennen, geregel, stress en oververmoeidheid", signaleert directeur Wim Zandvoort. De positie van deze vrouwen moet worden versterkt. Ook omdat in de toekomst steeds meer vrouwen nodig zijn op de ar beidsmarkt. Ouderschapsver lof en kinderopvang moeten worden verbeterd en er moet meer en beter deeltijdwerk ko men. Daarbij is de medewer king van de man noodzakelijk, want hij moet meer tijd gaan besteden aan de verzorging van de kinderen en het huis houden. Nu vinden de meeste mannen de moeilijke combinatie van werken en kinderen verzorgen een typisch vrouwenprobleem en houden zich afzijdig. De vrouw kiest vervolgens voor het uitstellen van de zwanger schap, beweert SR. De Neder landse vrouw krijgt haar eerste kind als ze gemiddeld 27,5 jaar is. Nergens in Europa is die leeftijd zo hoog. Maar aan uit stel van de zwangerschap kle ven weer grote risico's. De stichting weet dat het pro bleem niet simpel is op te los sen. „Verander de man", vat ZandvooiJ kort samen. Maar niets is zo hardnekkig als het gedrag van mensen. Beetje vent „Het is volstrekt duidelijk dat mannen nog steeds een be voorrechte positie hebben". Zij kunnen leuk werk of een car rière meestal béter combine ren met het hebben van kinde ren, doordat de vrouw de meeste zorg op zich neemt. Het is ten onrechte dat man- Verpleegsters aan het werk. De Stichting Relatievoorlichting waarschuwt vrouwen voor de combinatie van het moederschap en een baan buitenshuis. „Zij belanden al gauw in een situatie van rennen, gere gel, stress en oververmoeidheid" FOTO: SP nen zo in het voordeel zijn. Maar het is wel verhelderend om voor ogen te houden dat te rechte winst voor vrouwen, verlies voor mannen bete kent". De meesten zullen dus niet uit vrije wil hun positie op geven. Een beter contact met de kinderen betekent voor veel mannen namelijk absoluut geen compensatie voor het missen van een carrière of boeiend werk, zegt Van Zand voort. Een overheidscampagne met een boodschap zoals 'een beet je vent strijkt zijn eigen over hemd' heeft volgens hem ook geen zin. SR wil een uitgebreid onderzoek naar de mogelijkhe den en de moeilijkheden van de combinatie kind en baan. En vervolgens de mensen aan zetten tot het bewust maken van eigen keuzen. Een ambi tieuze carrière gerichte man moet maar beseffen dat hij zijn baan niet kan combineren met het hebben van kinderen én een relatie met een moderne onafhankelijke vrouw die zelf een stevige baan heeft. Maar ook mensen die solliciteren, zouden voor ze zich in de strijd storten eens moeten nadenken over de mogelijkheden van deeltijdwerk in de uitverkoren baan. In het ene beroep is dat nu eenmaal beter mogelijk dan in het andere. Vrouwen die aan een relatie beginnen zouden duidelijke afspraken moeten maken over het combineren van kinderen en een baan. Lukt dat niet. dan kunnen ze erop rekenen dat ze een zware periode tegemoet gaan. SR vindt ook dat vrou wen zich meer aan moeten sluiten bij de vakbonden. De bonden kunnen allerlei zaken regelen in de cao's. De over heid kan heel wat enthousias ter aan het werk: deeltijdwerk stimuleren; een beter betaald ouderschapsverlof regelen, de .kostwinnersvoordelen afschaf fen, de kinderbijslag verhogen en de kinderopvang verbete ren en uitbreiden. ,.1W- i y£.:. Staatssecretaris Van Rooijen van buitenlandse handel en minister Hirsch Ballin van justitie tijdens de pre sentatie van het concept-program van uitgangspunten van het CDA. FOTO: ANP door HILDEBRAND BIJLEVELD DEN HAAG - Het CDA wil definitief de hoogte van de uitkeringen los koppelen van de lonen. Daarnaast willen de christen democraten dat mensen zich zelf gaan bijverzekeren voor het risico van arbeidsonge schiktheid en werkloosheid. Dit staat in het concept-pro gram van CDA-uitgangspun- ten dat gisteren is uitgekomen. In een gisteren geplaatst inter view in deze krant stelde vice- voorzitter Deetman van de pro gram-commissie dat de uitke ringen onvermijdelijk naar be neden moeten om een houd baar systeem te garanderen en de mensen te activeren tot het zoeken naar een baan. Met name het vergroten van de ver schillen tussen lonen en uitke ringen kan bijdragen tot een beter sociaal-stelsel. Volgens Deetman heeft het automa tisch koppelen van lonen en uitkeringen namelijk geleid tot een slecht functionerend sociaal systeem. Premier Lubbers reageérde gisteren enthousiast op het nieuwe program van uitgangs punten. „Het is een buitenge woon goede vertaling van de christen-democratie. Het geeft aan dat we los moeten komen van de verslaving aan de poli tiek en overheid. Het herstelt de verantwoordelijkheden van de mensen", aldus Lubber^. Een ander opvallend punt in het CDA-program is de hulp aan Oost-Europa. Die mag niet bekostigd worden uit het geld voor ontwikkelingssamenwer king, maar moet van het de fensiebudget bekostigd wor den. De 1,5 procent van het netto nationaal inkomen moet onverkort aangewend worden voor hulp aan de onderontwik kelde landen. Een andere CDA-commissie onder leiding van oud-minister Van Dijk pleitte nog precies in de ande re richting. DEN HAAG - Het rijk is toch bereid delen van de schade te vergoeden die is ontstaan door de aardbe ving in Limburg. On danks aanvankelijke aar zelingen van minister Da- les van binnenlandse za ken is na intern kabinets beraad gisteren besloten enkele vergoedingsrege lingen van het rijk ook voor deze natuurramp aan te spreken. De nadere uit werking volgt later. Dales heeft gisteren uitgebreid overleg gevoerd met collega's in het kabinet waaronder mi nister Alders van Vrom, minis ter Andriessen van Economi sche Zaken, De Vries van Soci ale Zaken en Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat. In een brief die zij vanmorgen naar de Tweede Kamer zond staat dat na inventarisatie het rijk be reid is toch tot vergoeding over te gaan. Het Nationale Rampenfonds verklaarde gisteren alsnog de natuurramp tot een calamiteit met landelijke betekenis. Het fonds trekt 2,5 miljoen gulden uit voor de particulieren onder de gedupeerden. Hel was 25 jaar geleden dat het Rampen fonds voor het laatst in actie kwam: bij de windhoos in Tricht. Tot nu toe is nog steeds niet bekend hoe groot de totale schade is. Waarnemend burge meester H. Derks van Roer mond wees op schattingen van zelfs 50 miljoen gulden. De verzekeringsmaatschappijen blijven zich nog steeds op het standpunt stellen dat zij niets behoeven te vergoeden. De consumentenbond gaat onder zoeken of deze houding wel in overeenstemming is met het Europese recht. De maatschappijen worden in elk geval uitgenodigd deel te nemen aan overleg met de pro vincie Limburg, het rampen fonds en minister Dales van binnenlandse zaken. Vooruit lopend daarop hebben de ver zekeraars wel besloten gratis experts beschikbaar te stellen die straat na straat de schade gaan opnemen. UTRECHT - De overle vingskansen van een pa tiënt na levertransplanta tie zijn de laatste jaren aanzienlijk verbeterd. On geveer zestig procent van de volwassen patiënten is na tien jaar nog in leven. Het eerste jaar na de trans plantatie geeft verreweg de meeste problemen, in de vorm van sterfgevallen en noodza kelijke tweede transplantaties. Naar schatting zijn er de ko mende tijd per jaar 35 tot 126 levertransplantaties nodig. Jaarlijks komen er maar ze ventig donorlevers beschik baar. Dat kan op termijn tot te korten leiden. Een en ander staat in een gisteren versche nen rapport over de kosten en effecten van levertransplanta ties. De studie is gebaseerd op het transplantatieprogramma van het Academisch Zieken huis Groningen, waar tussen 1989 en 1991 jaarlijks gemid deld dertig transplantaties zijn verricht. Ongeveer vijftig pa tiënten meldden zich er jaar lijks aan. De onderzoekers be keken alle 111 levertransplan taties die tussen 1979 en 1991 in Groningen zijn uitgevoerd. Tussen vijf en tien jaar na de transplantatie is geen van de patiënten overleden. Dertien procent van de volwassenen heeft een tweede transplanta tie nodig, bijna altijd in het eerste jaar na de operatic. In tegenstelling tot de ervaringen bij nier- en harttransplantatie zijn er naar verhouding weinig problemen met afstoting van de donorlever op lange ter mijn. Een levertransplantatie kost gemiddeld 260.000 gul den. inclusief tien jaar nazorg. Als het aantal transplantaties in de toekomst stijgt van der tig naar honderd per jaar. dan stijgen de kosten voor ziekte kostenverzekeraars van 8,8 miljoen naar bijna dertig mil joen. Daarbij is rekening ge houden met besparingen door het wegvallen van behande ling van de leverziekte. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - De controverse in het kabinet werd gisteren nog wat verscherpt doordat CDA-staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën openlijk de zijde van Andries sen koos. Van Amelsvoort maakte zich sterk voor behoud van het huidige belastingstel sel en wil tevens voorbereidin gen treffen voor een vereen voudiging 'a la Stevens, met bepaalde voordelen heeft voor de hogere inkomensgroepen, zoals een verlaging van het toptarief van 60 naar 55 pro cent. In een eigen voorstel zocht premier Lubbers gisteren een tussenweg: hij neemt de 'flu welen onkoppeling' van De Vries over. maar zorgt ervoor dat de modale en hogere inko mens niet al te zeer moeten bloeden voor de koopkrachtre paratie van de minima. Hier toe verlengt hij, net als de Vries, de tweede belasting schijf, en suggereert hij verla ging van het toptarief in de in komstenbelasting van 60 naar 58 procent. Omdat de schatkist bij zo'n ingreep inkomsten zou derven stelt Lubbers voor de rente op consumptief krediet als aftrekpost te schrappen. Opbrengst op den duur: 600 miljoen gulden op jaarbasis. Hoewel de sfeer in het kabinet nog redelijk goed wordt ge noemd, beginnen steeds meer bewindslieden te verzuchten dat de ministerraad wel erg veel hooi op de vork heeft ge nomen. De wens om ten min ste een deel van de dossiers pas af te handelen na het paas- reces wint terrein. Vanavond kunnen zij de zorgen in elk ge val even van zich afzetten. Dan biedt Lubbers in het Catshuis het traditionele paasbuffet aan, waar ook de partners van de bewindsploeg een vorkje mogen meeprikken. DEN HAAG - Minister Ien Dales van binnenland se zaken heeft een schrob bering gekregen van haar eigen partij. Haar relativerende opmerkin gen over de aardbeving in Lim burg zijn in de PvdA-fractie verkeerd gevallen, zo is haar gisteren te verstaan gegeven. ..Ontactisch", zo kwalificeert de kamerfractie het optreden van de bewindsvrouwe. Ter wijl kamerleden van PvdA en CDA in Limburg poolshoogte namen, verklaarde Dales dins dag voor het NOS-journaal dat de schade wel meeviel en op geld van het rijk niet gerekend hoefde te worden. „Voors hands zijn slechts twee wonin gen onbewoonbaaraldus de minister. Zij zag ook daarom geen reden zelf naar het ramp gebied af te reizen. Deze opmerking, zo werd gis teren duidelijk, is niet alleen veel Limburgers in het ver keerde keelgat geschoten maar wordt ook in politiek Den Haag tot de minder gelukkige optredens van de minister ge rekend. KIKKER 2) Kikker zoekt eloot zonder foe falen De Stichting Natuur- en Vogelwacht helpt zoeken Wie helpt mee? Wordt donateur! Giro: B50.30.S0. St. Natuur- en Vogelwacht Weerde*teln 41 3328 MK Dordrecht Tel. 078-174083 GENEVE - Het rustige leven op de Bahama's leidt zelden tot zelfmoord, onder de Hongaren ko men de meeste leverkwa len voor als gevolg van al coholmisbruik en het dunbevolkte Suriname heeft een dodelijk wegen net. Dat zijn enige conclusies in het gisteren gepubliceerde statis tisch jaarboek over doodsoor zaken van de Wereld Gezond heidsorganisatie van de VN (WHO). Hartziekten en beroertes zijn wereldwijd nog steeds doods oorzaak nummer een, verant woordelijk voor bijna de helft van alic sterfgevallen in de geïndustrialiseerde landen. In de Derde Wereld staat malaria bovenaan. In Japan hebben zowel vrou wen als mannen de hoogste le vensverwachting, aldus de WHO. die in het verslag gege vens over 1990 uitbracht. Ja panse vrouwen leven gemid deld 82.5 jaar, mannen 76,2 jaar. De Japanse vrouwen wor den gevolgd door de Frangai- ses met 81.5 jaar. Ook vrouwen in Nederland. Canada. IJsland, Noorwegen. Spanje, Zweden en Zwitersland leven gemid deld langer dan 80 jaar. Van de meeste ontwikkelings landen waren geen statistie ken beschikbaar. Gegevens die de WHO verzamelde over 1986-87 toonden aan dat het Westafrikaanse land Guinee- Bissau met 41.1 jaar de laagste levensverwachting ter wereld had, gevolgd door Afghanistan met 41,3. Volgens de WHO pleegt 1.3 op de 100.000 inwoners van de Ba- hama's zelfmoord. De Honga ren zijn volgens de statistie ken een ongelukkig volk, met een zelfmoordcijfer van 38,2 per 100.000 inwoners. Behalve dit wereldrecord kent Honga rije ook de meeste leverziek ten. veroorzaakt door overma tig alcoholgebruik. Per 100.000 mensen eisen leverziekten 50,7 levens. Procentueel gezien vallen in Suriname de meeste verkeers doden: 33,5 op 100.000 inwo ners. Venezuela volgt met 31,1. In de VS ligt het cijfer op 18,7, veel hoger dan in de meeste Europese landen. De voormalige Sovjetunie kent de meeste verdrinkings- gevallen. In 1990 verloren 17.507 Sovjet-burgers hun le ven in het water, 12,9 per 100.000. Volgens het WHO-overzicht sterven in Roemenië de mees te vrouwen bij abortus. Rwan dese vrouwen hebben het hoogste kindertal, gemiddeld 8,3 per 100.000. In het rooms- katholieke Italië is dat cijfer 1.4. Het herenigde Duitsland kent de meest vergrijsde be volking: 14,9 procent van de bevolking is ouder dan 65 jaar, terwijl 16 procent jonger is dan 14 jaar. Een scherp contrast met Uganda, waar bijna de helft van de bevolking jonger is dan 14 en slechts 2,5 procent ouder dan 65.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3