Samen-op-Weg-kerk krijgt slankere top Charismatici krijgen leerstoel aan de VU CcidócSouAont GEESTELIJK LEVEN OPINIE Kardinaal: moskee ontheiliging van Rome Corrie ten Boom-huis houdt zich stil in herdenkingsjaar I Lessen godsdienst in Polen facultatief Geen engel maar zilveren strepen op koepel Grafkerk Ierse staat en kerk botsen over abortus Hervormden akkoord met bezuinigingen COMMENTAAR Servië moet stoppen «T CeidócSouiaTit DONDERDAG 16 APRIL 1992 Vlees op Goede Vrijdag toegestaan RIO DE JANEIRO - Om be smetting met de cholera-bacte- rie te voorkomen hebben de rooms-katholieke bisschoppen in Brazilië de gelovigen toe stemming gegeven op Goede Vrijdag in plaats van vis vlees of spaghetti te eten. Goede Vrijdag is in de Rooms-Katho- lieke Kerk een vasten- en ont houdingsdag. De gelovigen moeten vasten en mogen geen vlees eten. De Braziliaanse bisschoppen conferentie meent echter dat van deze verplichting mag worden afgeweken, als het le ven van mensen op het spel staat. Verlangen naar de toekomst wijst op de wens het heden te vermijden. WARSCHAU - Scholieren in Polen kunnen voortaan kiezen tussen de godsdienstles of het vak ethiek, maar ze mogen de les uren die voor deze vakken zijn ingeroosterd, ook op andere wijze doorbrengen. Dat heeft de minister van onderwijs, Andrzej Stel- machowski, gisteren bekendgemaakt. Voor leerlingen van de ba sisschool maken de ouders uit of hun kinderen de godsdienstles dienen te volgen. Op de middelbare school mogen de leerlingen zelf kiezen, zo heeft het ministerie van onderwijs bepaald. Bo vendien mag het kruisbeeld weer worden opgehangen in klaslo kalen en is het toegestaan een gebed uit te spreken aan het begin en het einde van de lessen. De vertegenwoordigers van tien Pool se kerken zijn het eens geworden over de tekst van deze gebe den. De leerlingen krijgen voor het vak godsdienst of ethiek een rapportcijfer, maar dat telt niet mee bij de beslissing of zij over gaan. Deze week demonstreerden meer dan driehonderd jonge ren voor het ministerie van onderwijs in Warschau tegen de in voering van verplicht godsdienstonderwijs. Ook verscheidene intellectuelen hebben zich daartegen gekeerd. JERUZALEM - De kerken in Jeruzalem zijn het na jarenlange onderhandelingen eens geworden over de restauratie van de gro te koepel van de kerk van het Heilig Graf in Jeruzalem. Diverse kerken eisen het bezit op van de 900 jaar oude kerk, die zou staan op de plaats waar Christus werd begraven. Zij werd in 1808 door een brand zwaar beschadigd. In 1927 werd de kerk ge troffen door een aardbeving. De zwartgeblakerde koepel, waarin door de aardbeving verscheidene scheuren zijn ontstaan, zal worden versierd met zilveren strepen tegen een goudkleurige achtergrond, meldde de 'Jerusalem Post' gisteren. Pas in 1961 werden de kerken die om het bezit van de kerk strij den - de Grieks-Orthodoxe Kerk, de Rooms-Katholieke Kerk en de Armeense Kerk - het eens over maatregelen om het gebouw voor instorten te behoeden. Over het herstel en de nieuwe versie ring van de koepel werd men het echter niet eens. Het voorstel van de Grieks-orthodoxen om een engel tegen een blauwe ach tergrond op de koepel aan te brengen was voor de andere kerken onaanvaardbaar. Idoor HENK VAN T KLOOSTER LEUSDEN - De toekomstige Samen op Weg-kerk met haar nadruk op de plaatselijke ge meente krijgt een sterk afge slankte landelijke organisatie. De decentralisatie leidt er ver der toe dat de dienstverlenen de organisatie op het niveau tussen gemeente en synode wordt versterkt. Er zullen geen gedwongen ontslagen vallen. Wel heeft de samenvoeging soms vergaande consequen ties voor de ruim 750 perso neelsleden van de drie bij Sa men op Weg betrokken ker ken. Dit blijkt uit het gisteren ge presenteerde rapport over de eerste fase van de fusie van de bovenplaatselijke organisatie van de nieuwe kerk. Het rap port is opgesteld met behulp van een organisatie-adviesbu reau. In de nieuwe organisatie zal vaker projectmatig worden ge werkt, waarbij specialisten uit diverse niveaus tijdelijk met elkaar samenwerken. Het lan delijke zowel als het regionale bestuur zal sterker dan voor heen aandacht moeten schen ken aan het maken van plan nen en het stellen van priori teiten. De structurele hereniging van de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Ker ken in Nederland en de Evan- gelisch-Lutherse Kerk ver loopt in drie fasen. Na in spraak vanuit de regio's en de organen stellen aan het eind van dit jaar de afzonderlijke synodes en vervolgens de ge zamenlijke synode dit deel van de herstructurering (de alge mene uitgangspunten) vast. Een jaar later gebeurt hetzelf de met de hoofdlijnen van de werkorganisatie. Na de derde fase, waarin de voorstellen worden uitgewerkt, is het for mele begin van de gefuseerde organisatie per 1 januari 1995 te verwachten. Uitgangspunt is dat wat plaat selijk kan, ook plaatselijk moet geschieden; zo niet, dan moet het regionaal en als dat niet kan, dan moet het lande lijk. Het Samen op Weg-proces wordt gezien als een onom keerbaar proces. Er wordt niet teruggekomen van eerdere be sluiten. Wel wordt er gestreefd naar besluiten met een zo groot mogelijk draagvlak, met ruimte voor verscheidenheid. Er zal rekening worden gehou den met de modaliteiten in de kerk. De fusie dient zonder gedwon gen ontslagen te geschieden, maar er komt wel een sociaal plan. Daarin worden onder meer de huidige rechten, de consequenties van verhuizing, afvloeiingsregelingen en de mogelijkheid van herplaatsing bij een andere werkgever vast gelegd. Naar verwachting zal de nieu we organisatie op den duur goedkoper kunnen werken, maar dit is geen doelstelling van de fusie. Er komt een cen trale huisvesting in het mid den des lands, passend bij het kerkelijk imago, milieuvrien delijk en goed bereikbaar. Pas in een later stadium wordt hierover een besluit genomen. Onduidelijk is ook hoe het 'tussenniveau' wordt ingevuld, waarover het rapport vaag is. Wel wordt de classis het schar nierpunt genoemd waarom de kerk draait. Of dit voor de pro vinciale organen onheilspel lende consequenties heeft, „weten we echt nog niet," al dus voorzitter J. Traas van de gezamenlijke commissie structuurvragen, die het rap port heeft opgesteld. Het op heffen van de classis (hetgeen niet waarschijnlijk is) of de Provinciale Kerkvergadering zal volgens hem tot enorme commotie leiden. Het rapport voorziet in zes kerntaken van de bovenplaat selijke organisatie: gemeente opbouw; spreken van de kerk; zending, werelddiaconaat ^n oecumene; opleiding; kerkor de; administratieve en dienst verlenende taken. Een,en ander dient zo dicht mogelijk bij de klant (de ge meente) te komen, aldus A. Meyerman van het organisa tiebureau. Meyerman is in de eerste drie maanden van dit projekt onder de indruk ge raakt van de geweldige belang stelling voor de inspraak bijeenkomsten. „Er was een opkomst van 99 procent. In deze betrokkenheid verschilt de kerk van andere organisa ties". ROME - De Italiaanse kardi naal Silvio Oddi, oud-presi dent van de pauselijke congre gatie voor de geestelijken, vindt de nieuwe moskee in Rome „een belediging van de heiligheid van Rome". De in Rome levende moslims had den genoegen moeten nemen met een bescheidener gebouw, zegt Oddi in een interview met de krant 'II Tempo'. Oddi (81), die ongeveer twintig jaar als nuntius heeft gewerkt in verscheidene landen van het Midden-Oosten, meent dat de paus en de leiding van de Rooms-Katholieke Kerk in de dialoog met andere godsdien sten „overdreven hebben in het doen van concessies." De moskee, die deze zomer zal worden ingewijd en ongeveer 90 miljoen gulden heeft ge kost, zal niet de betrekkingen tussen de islam en de Rooms- Katholieke Kerk verbeteren, maar slechts de invloed van de moslims versterken, vreest hij. Oddi herinnert eraan dat de moslims in westerse landen moskeeën kunnen bouwen. maar dat in door moslims gere geerde landen als Saudi-Ara- bië alleen al het invoeren van een kruisbeeld verboden is. Hij vermoedt dat het gemeen tebestuur van Rome zich ook door zakelijke belangen heeft laten leiden, toen het toestem ming gaf voor de bouw van de moskee. Daarbij moet men niet in de eerste plaats denken aan de olieleveranties uit de Arabische landen, maar „mis schien ook aan de uit deze lan den komende steekpennin gen". De secretaris van het cultureel centrum dat bij de moskee hoort, prins Amini, heeft ge zegd dat paus Johannes Pau- lus II een uitnodiging krijgt voor de inwijding van de mos kee. Als de paus verhinderd is, zal hij zeker een afgezant stu ren, verwacht Amini. Want een vertegenwoordiger van het Va- ticaan was aanwezig toen de eerste steen werd gelegd. De moskee die 30.000 vierkan te meter meet. biedt plaats aan ongeveer 2000 mensen. Een groot deel van de kosten zijn door Arabische landen betaald. DUBLIN - De regering van Ierland en de rooms- katholieke kerk zijn giste ren scherp met elkaar in aanvarihg gekomen over het thema abortus. Ierse bisschoppen verweten de regering geen rekening te hou den met het recht van de onge borenen op leven. Minister van buitenlandse zaken David An drews veroordeelde de kerke lijke ingreep fel. Ierland raakte vorige maand in rep en roer toen een rechtbank in Dublin een 14-jarig slachtof fer van verkrachting verbood het land te verlaten om te voor komen dat het kind zich zou la ten aborteren. Het meisje dreigde uit wanhoop zelf moord te plegen. Het Ierse Hooggerechtshof bepaalde in hoger beroep echter dat het le ven van de aanstaande moeder gevaar liep en oordeelde dat abortus in een beperkt aantal gevallen moest worden toege staan. De Ierse regering was van plan op 18 juni een referendum te houden over het Verdrag van Maastricht over de Europese Unie. De Ierse uitzonderings positie ten aanzien van abortus zou daarmee kunnen worden veilig gesteld. Dit plan werd opgesteld voordat gedacht werd aan een volksraadple ging over de omstreden abor tuskwestie. Voor de bisschoppen aanlei ding een verklaring uit te ge ven waarin werd gesteld dat ,,met vrees kennis genomen is van het feit dat het leven van de ongeborenen op dit mo ment klaarblijkelijk niet voor komt op de agenda van de re gering" Andrews reageerde woedend. Hij acht de verklaring v«n de bisschoppen „feitelijk on juist". „Het is voor mij een schok dat op geen enkele punt In de gehele breedte »-n hoogte Van die speciale verklaring ge sproken wordt over het recht van de moeder (>yj leven", zei hij voor de radio. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Vianen J Plante te Dinxperlo Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Doesburg i c.m. Doetin- chem drs R. van der Wolf. kandidaat te Gees Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Zwaagwesteinde H.D Rietveld te Maarssen Goede Week-ceremonie Gemaskerde Filipijnse rooms-katholieken laten zich door de straten van Manilla trekken. Zij maken deel uit van de kruiswegstoeten die traditiegetrouw in de Goede Week georganiseerd worden. Sommige van deze mannen laten zich morgen op Goede Vrijdag ook aan het kruis slaan. foto: ap LEIDSCHENDAM - Het breed moderamen (uitge breid bestuur) van de her vormde synode komt voor 15 september met een plan voor de verminde ring van het aantal forma tieplaatsen van de lande lijke kerk in de jaren tot en met 1997. De provincia le kerkvergaderingen zul len voor die datum aange ven, hoe op hun werk in de komende vijf jaar 20 procent kan worden be zuinigd. Dat is een der afspraken die het synodebestuur van de Ne derlandse Hervormde Kerk en de negen provinciale kerkver gaderingen deze week hebben gemaakt. De verhouding tus sen het synodebestuur en de provincies was vorig jaar zo slecht dat de provincies begin november het in de kerkorde voorgeschreven overleg met het synodebestuur boycotten. Zij eisten eerst meer duidelijk heid over de huns inziens wen selijke decentralisatie van het bovenplaatselijke kerkewerk. Bovendien waren zij het on eens met de bezuinigingen op hun werk. Begin dit jaar kwa men het synodebestuur en de provincies overeen een 'ge mengde commissie' in te stel len die een uitweg uit de im passe moest bieden. Eén reeks aanbevelingen van deze com missie is dinsdag overgeno- AMSTERDAM - Het be stuur van de Vereniging voor ehristelijk-weten- schappelijk onderwijs heeft de benoeming goed gekeurd van dr. M.F.G. Parmentier (44) tot bijzon der hoogleraar in de theo logie van de charismati sche vernieuwing aan de Amsdterrdamse Vrije Universiteit. De leerstoel is gesticht door de Charismatische Werkgemeen schap Nederland (CWN). Een curatorium onder voorzitter schap van prof.dr A. van Eg- mond zal de wetenschappelij ke kwaliteit van de leerstoel bewaken. Dat deze leerstoel juist aan de Vrije Universiteit te Amster dam wordt gesticht, is volgens Parmentier geen toeval. De aandacht voor de charismati sche vernieuwing is binnen de Gereformeerde Kerken bijzon der groot. Bovendien heeft met name de voormalige VU- hoogleraar dr. J. Veenhof zich voor de vestiging ervan inge spannen. De Vrije Universiteit is de eer ste universiteit in de wereld waar een leerstoel in de theolo gie van de charismatische ver nieuwing wordt gevestigd. Zowel de voorzitter van CWN, de Schiedamse hervormde predikant W.W. Verhoef, als Parmentier geeft aan dat de charismatische vernieuwing in Nederland vanaf haar begin aan het eind van de jaren vijf tig behoefte heeft gehad aan theologische doordenking van haar ervaringen. Verhoef: „Wij zijn bepaald niet anti-weten schappelijk en zijn wars van biblicisme en fundamentalis me. We streven ook geen apar te charismatische theologie na, maar willen ons langs we- tenschappelijk-theologische weg herbezinnen op de leer van de Heilige Geest en de charismata". Parmentier studeerde, behalve aan het oud-katholiek semina rie in Amersfoort, theologie te Utrecht. Bonn. Genève (Bos- sey-instituut) en Oxford. In 1973 promoveerde hij in Ox ford op het onderwerp „De Heilige Geest bij Gregorius van Nyssa". Hij werkte enkele jaren als kapelaan in de angli caanse kerk te Oxford en later als oud-katholiek pastoor te Haarlem. Sinds 1983 tot begin dit jaar was Parmentier ver bonden aan de Katholieke Theologische Universiteit te Amsterdam (KTUA) als docent kerk en dogmageschiedenis van de vroeg-Middeleeuwse theologie en haar bronnen. Sinds begin dit jaar is hij do cent aan de Katholieke Theolo gische Universiteit te Utrecht, waarin de KTUA is opgegaan. Parmentier is lid van de redac tie van „Bijdragen", tijdschrift voor theologie en filosofie, en van het internationaal tijd schrift van de Oud-Katholieke Kerk. Sinds 1981 is hij eindre dacteur van het door CWN uit gegeven bulletin voor charis- door BERT VAN DER KRUK Corrie ten Boom i foto: pers unie HAARLEM - Het Corrie ten Boom-huis in Haarlem ont plooit dit jaar geen bijzonde re activiteiten, hoewel het op 15 april honderd jaar geleden was dat de evangeliste die haar naam gaf aan het mu seum. werd geboren. „Wij doen gewoon ons werk", zegt directeur F. Nieuwstraten. Grootse festiviteiten zouden niet passen in de visie van Cor rie ten Boom (1892-1983). Deze vrouw schreef op een heldere en simpele wijze over haar om gang met God. Zij bezocht na de Tweede Wereldoorlog ruim zestig landen om van haar ge loof te getuigen. Ten Boom was „een instru ment van God", is Nieuwstra ten s stellige overtuiging. Zij wist christenen, maar vooral niet-christenen heel direct aan te spreken. Maar zij was niet de enige Ten Boom die zich hiervoor inspande; de hele fa milie was actief. Voor het mu seum een reden te meer om niet één lid daarvan op een voetstuk te plaatsen. Haar opa Willem ten Boom was in 1844 al begonnen met een wekelijkse bidstond in Haar lem. Er werd vooral gebeden voor de bekering van het jood se volk. Bijna een eeuw later, aan het begin van de Tweede Wereldoorlog, raakte de fami lie betrokken bij het verzet. De woning aan de Barteljoris- straat werd een belangrijk cen trum van verzet en bood on derdak aan tal van joodse on derduikers. Op 28 februari 1944 deden de Duitsers een inval in de wo ning. Corrie, haar zus Betsie en haar vader Casper werden samen met dertig anderen ge arresteerd. Na enkele maan den gevangenschap in Scheve- ningen en een verblijf in het kamp Vught werden Corrie en haar zus overgeplaatst naar het concentratiekamp Ravens- brück. Betsie ten Boom stierf in dit kamp. Corrie had haar zus beloofd dat zij de wereld rond zou trekken om het evangelie te verkondi gen als zij levend het kamp zou verlaten. Eind 1944 werd zij, als gevolg van een administra tieve fout, vrijgelaten. Vanaf 1950 trok zij inderdaad langs volle voetbalstadions en gevangenissen om van haar geloof te getuigen. Zij werd een 'zwerfster voor God' ge- 01 ^ÏET moet voor de commandanten van de VN-vredesmar in het vroegere Joegoslavië een frustrerende gewaarword zijn. Binnenkort bevinden zich in de republiek Kroatië i minder dan veertienduizend VN-militairen die toe moe zien op het in stand houden van het staakt-het-vuren. hoofdkwartier van de VN-macht is gevestigd in de hoofds van de naburige nieuwe republiek Bosnië-Hercegovina, rajevo. Daar was het, toén de VN hun besluit namen, nog trekkelijk rustig. Maar inmiddels is Bosnië-Hercegov hard op weg een tweede Kroatië te worden of nog er; Bij veel oudere inwoners van Bosnië-Hercegovina zal de vige strijd van de afgelopen dagen angstige herinnerin oproepen aan de Tweede Wereldoorlog. Toen kwamen 1 meer dan zevenhonderdduizend mensen (dertig procent de bevolking) om het leven. Een herhaling van zo'n bloedbad is uitgesloten, gelet op actieve rol van de Verenigde Naties en een groeiend verze het Westen tegen de Servische politiek. Vooralsnog ecl lijkt de strijd alleen maar toe te nemen. Niet in de laa plaats doordat het door Servië gedomineerde federale le de afgelopen dagen openlijk de kant heeft gekozen var Servische minderheid in Bosnië-Hercogovina. Het resuh is onder meer dat gemaskerde sluipschutters de straten de hoofdstad Sarajevo met hun terreur onveilig maken. elders in de republiek zijn ongecontroleerde gewape groepen actief. Degenen die niet willen meevechten zijni tienduizenden tegelijk op de vlucht. Bosnië-Hercegov verkeert in een staat van totale anarchie. En de VN-troe staan machteloos, omdat zij zich alleen met Kroatië mo bezighouden. De EG-waarnemers die al maanden actief zijn op de Ball om een grootschalige oorlog te voorkomen zijn pessimisti over de kans op een vreedzame, politieke oplossing in I nië-Hercegovina. De etnische groepen zijn daar verstro over de hele republiek en deze is dus beslist niet in drieëi te delen zoals Servische leiders wilden doen geloven. Hoe rechtvaardigd het pessimisme van de waarnemers ook is; mag voor de Europese Gemeenschap en de Verenigde Na geen reden zijn de handen van de nieuwe brandhaard i trekken. Er is juist alle aanleiding vooral de druk op de Se sche leiders en het federale leger te vergroten. Want zon het geweld van andere groepen te willen bagatelliseren: is overduidelijk dat de verstokte communisten onder leic van de Servische president Milosevic en zijn generaals aanleiding aangrijpen om het geweld gaande te houden. De Verenigde Staten hebben gisteren het voortouw ga men voor sancties tegen Servië. Voorgesteld is Joegosli uit de Conferentie voor Vrede en Samenwerking in Eui (CVSE) te zetten, als de federale regering en haar leger ophouden met de situatie in Bosnië-Hercegovina te destal seren. Er is alle aanleiding voor de landen van de EG om 2 zo snel mogelijk aan te sluiten bij de pogingen Servië in nationaal te isoleren. Als de leiders in Belgrado dan nogi willen toegeven wat, gelet op hun gedrag tot nu toe, va verwachten moeten de economische sancties worden 1 zwaard. Ook zou de Veiligheidsraad van de Verenigde Na zich opnieuw serieus moeten beraden over verdergaanc grijpen, opdat voorkomen wordt dat de aanhoudende S( sche agressie beloond zal worden. matische theologie. Als lid van de commissie ge loof en kerkorde van de We reldraad van Kerken was hij betrokken bij de totstandko ming van het bekende Lima- rapport over doop, eucharistie en ambt. In 1989 verscheen bij Kok Kampen in de serie Chris telijke Bronnen van zijn hand „Goddelijke wezens uit de aar de; Griekse kerkvaders over de heks van Endor". Overigens bestaan er bij de Broederschap van Pinksterge meenten plannen om aan de Rijksuniversiteit te Utrecht een bijzondere leerstoel „Pen- tecostalisme" te stichten. De aanvraag hiertoe is reeds twee jaar geleden ingediend, maar de universiteit heeft er nog niet mee ingestemd. noemd. Over haar leven tijdens de Tweede Wereldoorlog schreef zij 'De schuilplaats'. Het boek werd in 1973 verfilmd. De Evangelische Omroep zal de film op bevrijdingsdag (5 mei) opnieuw uitzenden. Ook in en kele andere programma's zal deze omroep aandacht schen ken aan Corrie ten Boom en haar familie. De enige activiteit die het Cor rie ten Boom-huis zelf ont plooit. is de heruitgave van het boek "Vader Ten Boom, man Gods'. Het museum, sinds 1988 gevestigd in de woning aan de Barteljorisstraat, heeft als doel het geestelijk erfgoed van de familie Ten Boom le vend te houden. Jaarlijks be zoeken ongeveer 12.000 men sen het museum. Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Kantoor redactie: Apothekersdijk 34, Leiden Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling: Stationsweg 37, Leiden. Telefoon 071 -122 244 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden. Koopmansstraat 9, 2288'BC Rijswijk. 070-3190 933 070-3906 717. Postbus 9, 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor: Telefoon: Telefax: Postadres: Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08.30 tot 17.00 uur. Directeur/hoofdredacteur. J. Leune Adjunct-hoofdredacteur: J. Tlmmers, Secretariaat directie/hoofdredactie.(tel 070 - 3190 8i Leiden en omgeving (tel. 071 -144 046/047/48/49): G - J Onvlee (chef-redacte; F Buurman. K. van Kesteren, R. Kleijn. drs. R. Koldenhof. M. Kroft. T Pieters er M. Roso' Binnen- en buitenlang, financiën en economie (tel 070 - 3190 815) A van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs C. van Haersma Buma. A van Holstein. E Huisman. H. Jansen, drs J van Leeuwen - Voorbij. R. de Roo, drs K Veraad Sport (tel. 070 - 3190 826): F Werkman (chef). P. Alleblas, D Dijkhuizen, R Langeveld, drs. H.-F. Ruijl. Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G Ansems (coördinator). B Jansma. H. Pièt. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef) en S. Evenhuis. Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef), A. de Bruijn, W. Diekstra, L. Henij J. Hofmeester, C. de Kier, H. Nieuwmaps, H. Schneider. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied: - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie. ee» dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederlarx België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H Leber, drs. K. Swien M van de Ven en P Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hod (chef). H Bijleveld. D Hofland, P. Koopman. D van Rietschoten en K. van Wi - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus. - de volgende correspondenten in het buitenland: drs D J van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis). A Courant (Athene). R Hasselerharm (Johannesburg), drs A. Heering (Rome). B van Huêt (Londen). M de Koninï (Washington), F. Lindenkamp (Sao Paulo), B Schampers (Brussel). W. Voordt (Londen), drs R Vundennk (Moskou). W. Werkman (Jeruzalem). G. van Wijla (Belgrado), F Wijnands (Bonn). J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster: i M de Cocq Abonnee-service Telefoon: 071 - 313 677 op n t/m vr. van 08.30 tot 17.00 uur. van 18.00 tot 19.00 uur, op za. van 14.01 Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op ma. t/m v 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling per maand 27,00 per kwartaal 79,80 per jaar 312.65 Bij betaling per acceptgirokaart per maand 28.20 per kwartaal 82.80 per jaar 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -141 905. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 140 680 I Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 70I Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2