interview/ Gavin Friday Muziek Uit 3 'Culinair concert' voor drie personen VER UIT LEIDEN E.O. DEN HAAG Leidse Courant donderdag 16 .april 1992 isar Zuiderwijk llo Venray (Verwacht onder voorbehoud) 16 APRIL Gavin frida y -Vredenburg, Utrecht. Adrian Borland and the citizens - Melkweg, Amsterdam. 17 APRIL Frank boeuen - Stadsschouwburg, Utrecht. 18 APRIL Bad religion - Paradiso, Amsterdam. Sansrancune - Meddle, Oud Ade. 19 APRIL Simply red-Ahoy, Rotterdam. Roch voisine - Rai, Amsterdam. 20 APRIL Johnny cash, waylon jennings. willie nelson en kris kristofferson-Ahoy, Rotterdam. 22 APRIL Hallo venray - Melkweg, Amsterdam. Wild child - Parkzicht, Rotterdam. 23 APRIL The troggs - Parkzicht, Rotterdam. Blue guitars - Tivoli, Utrecht. 24 APRIL Snap - Escape, Amsterdam. 25 APRIL santana - Ahoy, Rotterdam. Adrian Borland and the citizens - Patronaat, Haarlem. Freedy Johnston - Melkweg, Amsterdam. 27 APRIL Freedy Johnston - Rotown, Rotterdam. 28 APRIL Recession - Paap, Den Haag. Blue guitars - Rotown, Rotterdam. My bloody valentine - Paradiso, Amsterdam. Ian mcculloch en Curve - Melkweg, Amsterdam. 29 APRIL Haagse Koninginnenach: The dunn/packerband, Canned heat en Melvin Taylor the slack band - Kerkplein, Den Haag. Haagse Koninginnenach: Chris daniels and the kings, Cesar zuiderwuk sessie band en Alvin lee - Plein, Den Haag. Albatross, Uncle ben perry jon morris en The groovetones- Paard. Den Haag. Vitesse - Timon's Villa, Den Haag. Ramp n stamp - Pater, Den Haag. southside johnny the ashbury jukes - Paradiso, Amsterdam. My-T-blue - Paap, Den Haag. 30 APRIL southside johnny the ashbury jukes - Paradiso, Amsterdam. Pale saints - Melkweg, Amsterdam. 1MEI Whisky priests en Pigmeat- Paard, Den Haag. Past to present - Pater, Den Haag. Paradogs- Koornbeurs, Delft. Freedy johnston - Patronaat, Haarlem. 2 MEI Hallo venray - Nederland 3, Wateringen. Master en Acrostichon-Paard, Den Haag. Blue loe - Pater, Den Haag. coopertest- Boerderij, Zoetermeer. 3 MEI Rush - AhoyRotterdam L;enSHUDDERTOthink-Paard, Den Haag. Cruz and friends-Pater, Den Ilaag. Freedy Johnston-Boerderij, Zoetermeer. 5 MEI Powerplay - Paap, Den Haag. Drain - Pater, Den Haag. Bevrijdingspop met Garland Jeffreys, Sister double happiness, The five blind boys of alabama, Rowwen heze en Bevrijdingspop: Angelique kidjo- Haarlemmerhout, Haarlem. 6 MEI The scene - Lorre, Delft. 7 MEI Patrick bruel - Vredenburg, Utrecht. 8 MEI Freedy Johnston, Blue guitars - Paard, Den Haag. Blue request - Pater, Den Haag. The scene - Kasteel, Alphen aan de Rijn. The charlatans - Paradiso, Amsterdam. Anson funderburgh en Tom shaka - Boederij, Zoetermeer. 9 MEI The scene - Paard, Den Haag. foto ariola Gavin Friday: 'Ook ik ben charmant, een enorme zuiplap en klets, als ik in de juiste stemming ben, de oren van je hoofd'. ooor Hans Piët „Muziek is voor mij een testament van het leven. De teksten zijn kleine documenten. Ze vertellen de luisteraar wie ik ben, hoe ik tegen de wereld aankijk en op welk punt in mijn leven ik mij bevind. Het is mijn ma nier om er achter te komen wie ik eigenlijk ben. Muziek maken zit in mijn bloed. Ik kan niet zonder, al is dat een probleem van meer zangers en muzikanten", zegt Gavin Friday. De ex-zanger van de Virgin Prunes heeft met 'Adam Eve' net zijn tweede solo-al bum afgeleverd. Deze opvolger van 'Each Man Kills The Things He Loves' toont een kleurrijk palet aan stemmingen, maar lijkt vooral een gelukkiger Gavin Friday te her bergen. Gavin: „'Each Man Kills' is een in nerlijke zoektocht. Voor die plaat gebruik te ik onderwerpen die ik bij de Virgin Pru nes al eens had aangesneden, maar naar mijn gevoel niet goed genoeg onder woorden had gebracht. Het is een heel per soonlijke plaat, die mij nog altijd dierbaar is. Met 'Adam Eve' ben ik naar een zeke re volwassenheid gegroeid, zeker wat mijn stem betreft. Bij de Virgin Prunes was ik ongelukkig met mijn geluid, terwijl de stem juist het meest pure instrument is dat ik ken. Ik hou er zielsveel van. Gelukkig is hij behoorlijk gegroeid. Bij de Virgin Prunes was het niet meer dan een schreeuw". „Uitgangspunt bij 'Adam Eve' was dat ik geen covers zou opnemen, zoals op myn eerste solo-plaat, en dat de muziek simpel zou klinken, maar tegelijkertijd meer diep te zou hebben. Ik ben, als ieder mens, een optelsom van stemmingen. Bovendien ben ik behoorlijk beïnvloed door Dublin. Ook ik ben charmant, een enorme zuiplap en klets, als ik in de juiste stemming ben, de oren van je hoofd. Om stof tot schrijven te De Ierse zanger Gavin Friday staat te popelen om weer op een podium te stappen. 'Na 'Each Man Kills' had ik er even genoeg van, maar nu schreeuwt mijn lichaam weer om aandacht. Niet omdat ik een ster wil worden, maar omdat ik denk iets te vertellen te hebben'. hebben lees ik heel erg veel, maar lever mij vervolgens niet over aan voyeurisme. Ik maak geen gebruik van de filosofie of poli tiek uit die boeken. Het dient slechts als in spiratiebron. Volgens mij is het belangrijk je eigen visie te geven. Ik heb dus geen ge makkelijke periode achter de rug, maar platen maken is voor mij altijd een beetje zelfmoord geweest". „Ik heb geprobeerd een intelligent soort humor in het materiaal te verwerken, zoals in 'Falling Of The Edge Of The World' bij voorbeeld. Het gaat over de televisie, waar op tegenwoordig alles zichtbaar wordt, zelfs een echte oorlog. Vorig jaar, tijdens de problemen in de Golf, hoefde je maar naar CNN te kijken om mensen op het scherm vermoord te zien worden. Echt ongeloof lijk. En dat mensen alles maar geloven wat ze zien. Neem mijn eigen moeder, het arme mens. Ik ging met haar naar de pub toen ze met een grafstem vertelde: weetje wat er is gebeurd vorige week... Ik vreesde het erg ste, maar ze had het over een soapopera. Ik zei: hou alsjeblieft je mond, moeder. Het is alleen maar de fantasie van een schrij ver...". „Ik ben lang behoorlijk pessimistisch ge weest toen de Golf-oorlog was uitgebroken. Ik dacht: dit is '1984', dit is het einde van de wereld, een gedachte die misschien ook werd ingegeven door de studio. Het is er donker en je drinkt de hele dag koffie. Dat is heel slecht voor je gezondheid. Op een ge geven moment kwam ik thuis en zei ik te gen mijn vriendin: ik geloof dat ik gek word. Ik ben verloren, ik weet het niet meer. Ze zei: ik ook en toen hebben we el kaar lange tijd vastgehouden. Die mense lijk warmte helpt „Ik schilder veel. Dat is belangrijk voor mij. Het geeft mij zelfvertrouwen. Ik zou er best meer tijd aan willen besteden, maar die ontbreekt. Niet dat ik lui ben of zo, de mu ziek neemt gewoon al mijn tijd in beslag. Bovendien kan ik daarin beter uit de voe ten. Ik moet als schilder nog zoveel leren. Toch ben ik heel visueel ingesteld. Zo heeft een nieuw nummer veel weg van een teken film. Neem 'Melancholy Baby'. Dan zie ik een zwart/wit schilderij voor mij dat plotse ling in een Hollywood-achtige tekenfilm verandert. Pas daarna denk ik: hoe kan ik dat naar muziek vertalen". „Ik verlang weer naar het podium. Na twee jaar 'Each Man Kills' had ik er even genoeg van, maar sinds ik met Maria McKee, die ook meezingt op mijn plaat, wat aids- en andere concerten heb gedaan, kan ik bijna niet wachten. Optreden is net een drug: ik wil gehoord worden en voor de microfoon in de verschillende karakters kruipen, die ik in de nummers tot leven heb gebracht". Vredenburg, Utrecht: Gavin Friday. Op 16 april (20 uur). I Violiste Borika van den Booren (20) heeft al een indrukwekkende carrière achter de rug, waarmee ze reeds op haar zesde jaar begon. „Ik had als kind minder tyd om met andere kinderen te spelen", zegt ze achter af. „Maar het ging gewoon natuurlijk. Ik vond vioolspelen fijn om te doen. Voor mij was het echt geen opoffering". Nog altijd is Borika bezeten van de viool. Zaterdag soleert zy met de pianist Niek van Oosterum (18) en de celliste Quirine Viersen 19) bij het Tsjechische Staatska- merorkest Pardubice. „We spelen het Tri- pleconcert van Beethoven", zegt Borika. „Een geweldig stuk, zo doorzichtig, zo ge raffineerd. Het is echt een culinair concert voor drie personen. Maar het is wel moei lijk om met z'n drieën te soleren. Alleen is makkelijker. We hebben daarom ook heel veel gerepeteerd. Ik had al eens eerder met Quirine gewerkt. Nog niet met Niek, maar ik had wel van hem gehoord". Quirine won o.m. de tweede prijs van de In ternational Cello Competition in 1991 in Helsinki. Niek werd in 1990 door de Euro pean Broadcasting Union uitgeroepen tot de 'Young Musician of the Year'. Borika kreeg vorig jaar de door de AVRO ingestel de cultuurprijs 'De Belofte'. In 1986 sleepte zij reeds de tweede prijs in de wacht op de Iordens Viooldagen en in 1989 was zij vier de op het befaamde Oskar Back-concours. Borika: „Had ik niet op gerekend, hoor. Je doet gewoon mee om te kyken hoever je komt". Binnenkort speelt ze met het Buda pest Symphony Orchestra. In januari 1993 gaat ze naar de Berliner Philharmonie. Muziektheater, Den Haag: Slaatskame- rorkest van Pardubice o.l.v. Petr Skvor m.m.v. Borika van den Booren (viool), Quirine Viersen (cello) en Niek van Oos terum (piano). Op programma 'Triplecon- cert' van Beethoven en 'Symfonie 40' van Mozart. Op 18 april (20.15 uur). TWAALFDE BEVRIJDINGSPOP De twaalfde editie van Bevrijdingspop op 5 mei in de Haarlemmerhout in Haarlem belooft veel. Thema van het festival is 'Nederland bekent mooi kleur'. Ten behoeve hiervan wordt op het gratis toegankelijke evenement gecollecteerd, want er is geld nodig om de positieve kanten van een multi-cul- turele samenleving te belichten. Groepen die vanaf 12 uur 's middags aantreden zijn o.m. Gotcha!, Garland Jeffreys, Rowwen Heze, Sister Double Happiness, Defunkt en Angelique Ki4jo. SWEELINCK CONCOURS Dit jaar staat de cello centraal op het Postbank Sweelinck Concours. Het tweejaarlijkse concours is bedoeld als aanmoediging voor jonge musici die in Nederland hun opleiding volgen of reeds hebben gevolgd. Het concours wordt gehouden in de Bachzaa) aan de Bachstraat 7 in Amsterdam. De voor rondes zijn op 28 en 29 april (14-17 uur). De halve finale is op 6 en de fina le op 8 mei. De finaletijden zijn nog niet vastgesteld. Donderdag 16 april Marekerk, Leiden, 20.30: ohannes Passion' van Bach oor Leids Kamerkoor en rids Barok Ensemble o.l.v. on Beckers. Pieterskerk, ieterskerkhof, Leiden, 19.30: Uattheus Passion' van Bach oor Bachkoor Holland o.l.v. har les de Wolff (ƒ30. ƒ45, 651. Kapelzaal K&o, Leiden, .45: Lunchconc. Helen rebby, harp, en Steven Jones, arp i /4.50, ƒ3) Lvc, Leiden, 22.00: Italsen tool Band (ƒ12,50). Vrijdag 17 april Pieterskerk. ieterskerkhof, Leiden, 11.30: e 16 apr. (ƒ40, ƒ60, ƒ80). Splotz, Stationsweg, oelofarendsveen, 23.00: The ist Supper. De waag, Leiden, 20.30: olkzanger Vin Garbutt bij olkclub Horus (ƒ7,50). Magnifiosi, Ruishornl., isse, 21.00: Popavond met istract Vibes, Bat Attack en anie Aardvark Experience 7,50, Magni-leden ƒ5). Zaterdag 18 april [Jazzzpodium hot house. De tg, Leiden, 21.30: Ab Baars 12,50). fLvc, Leiden, 22.00: Hallo pay en Darryl Ann (ƒ8,50). Ex-voto, Gaasbak 1, Voorhout, 22.00: Anton Geesing Band 2,50). Kasteel, Concertweg 1, Alphen, 21.00: Bad Manners (ƒ15). Zondag 19 april Stadsgehoorzaal, Leiden, 11.30: Koffieconc. Jaap van Zwedeq, viool, en Aldert Vermeulen, piano. Jazzcafé the duke, Oude Vest 1, Leiden, 15.00: 'Klassiek in The Duke' met het Quazona Kwartet. Op het progr. werken van Gaupert, Kohier, Doppler, Fauré, Von Glück en Mozart (ƒ5). Vries, Hans van der Gragt, Joep Onderdelinden, Joss Flühr en ork: o.l.v. Nico van der Linden. Dinsdag 21 april Leidse schouwburg, 20.15: 'The third act', a capella progr. van Montezuma's Revenge (ƒ25, ƒ17, CJP/65+ ƒ21). Donderdag 23 april Kapelzaal k&o, Leiden, 12.45: Lunchconc. Anders M&nsson, piano; werken van Bach, Chopin en Brahms. Lvc, Leiden, 22.00: Adrian Borland and the Citizins (ƒ10). Archieffoto Het Bachkoor Holland brengt vanavond en morgenochtend in de Pieterskerk in Leiden de 'Mattheus Passion' van Bach. Zaterdag 25 april Vrudag 24 april Magnifiosi, Ruishornlaan, Lisse, 21.00: Gruppo Sportivo (ƒ10, Magni-leden ƒ8). Kasteel, Concertweg 1, Alphen, 21.00: Powerplay (ƒ5). Jazzzpodium hothouse, De Waag, Leiden, 21.30: Trio San Francisco (ƒ12,50). Lvc, Leiden, 16.00: Twaalfde Swing Jazzworkshopfestival. Festival van geïmproviseerde muziek met leerorkesten en groepen uit heel Nederland. Vanaf 21.00: ook filmprogr. Ex-voto, Gaasbak 1, Voorhout, 22.00: De Ideale Schoonzonen (ƒ2,50). Splotz, Stationsweg, Roelofarendsveen, 23.00: Jacob's Double B. Zondag 26 april Hooglandse kerk, Hooglandsekerkgracht, Leiden, 19.00: Motetten van Brahms tijdens Cantatedient door Lingua Musica o.l.v. Jan Heyting (gratis). Lvc, Leiden, 16.00: Twaalfde Swing Jazzworkshopfestival. Festival van geïmproviseerde muziek met leerorkesten en groepen uit heel Nederland. Vanaf 21.00: ook filmprogr. Donderdag 16 april Muziektheater, 20.15: Residentie Ork. o.l.v. Ivén Fischer m.m.v. Elly Ameling (sopraan). Op progr. 'Symfonie 26' (KV 184) van Mozart en 'Symfonie 4' van Mahler. Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' van Alain Boublil en Claude- Michel Schönberg; regie Ken Caswell; met o.a. Ernst Daniël Smid, Marika Lansen, Betty Vermeulen, Henk Poort, Joke de Kruijf, Danny de Munk en Bill van Dijk. Congresgebouw, 20.15: Musical 'Funny Girl' met o.a. Simone Kleinsma, Dolf de Vries, Hans van der Gragt, Joep Onderdelinden, Joss Flühr en ork. o.l.v. Nico van der Linden. Kon. conservatorium, 19.30: Leerl. Ricardo Kanji: voorspeelavond blokfluit. Zaterdag 18 april Muziektheater, 11.00: 'Kurhausconcert' van de Avro: Groninger Gitaarduo; 20.15: Staatskamerork. van Pardubice o.l.v. Petr Skvor m.m.v. Borika van den Booren (viool), Quirine Viersen (cello) en Niek van Oosterum (piano). Op progr. 'Tripelconcert' van Beethoven en 'Symfonie 40' van Mozart. Circustheater, 20.00: zie 16apr. Congresgebouw, 20.15: Musical 'Funny Girl' met o.a. Simone Kleinsma, Dolf de Vries, Hans van der Gragt, Joep Onderdelinden, Joss Flühr en ork. o.l.v. Nico van der Linden; 22.00: House Party met o.a. Wicket Sound, Bass Jumpers, Traumatic Stress en -2- Unlimited. Congresgebouw, 20.15: Musical 'Funny Girl' met o.a. Simone Kleinsma, Dolf de Vries, Hans van der Gragt, Joep Onderdelinden, Joss Flühr en ork. o.l.v. Nico van der Linden. Vrijdag 17 april Muziektheater, 20.15: Residentie Ork. (zie 16apr.). Circustheater, 20.00: zie 16 apr. Congresgebouw, 20.15: Musical 'Funny Girl' met o.a. Simone Kleinsma, Dolf de Zondag 19 april Circustheater, 14.00 en 20.00: zie 16 apr. Congresgebouw, 20.15: Musical 'Funny Girl' met o.a. Simone Kleinsma, Dolf de Vries, Hans van der Gragt, Joep Onderdelinden, Joss Flühr en ork. o.l.v. Nico van der Linden. Theater pepun, 15.00: Jazzconc. Armando Cairo Quartet. Maandag 20 april Korzo, 21.00: Jazz in Motion: Jazzlab. Woensdag 22 april Muziektheater, 20.15: Schönberg Ensemble o.l.v. Lev Markiz m.m.v. Peter Brunt (viool); werken van Skijabin/ Wagemans, Hertskovitsj, Voestin, Volkonski en Schnittke. Circustheater, 20.00: zie 16 apr. Congresgebouw, 20.15:Musical 'Funny Girl' met o.a. Simone Kleinsma, Dolf de Vries, Hans van der Gragt, Joep Onderdelinden, Joss Flühr en ork. o.l.v. Nico van der Linden. Ruswukse schouwburg, 20.15: Benny Neyman: 'In concert'. Donderdag 23 april Kon. schouwburg, 20.15: Canadese zangeres/filmster Carole Laure in concert. Circustheater, 20.00: zie 16 apr. Congresgebouw, 20.15:Musical 'Funny Girl' met o.a. Simone Kleinsma, Dolf de Vries, Hans van der Gragt, Joep Onderdelinden, Joss Flühr en ork. o.l.v. Nico van der Linden. Korzo, 20.30: 'This sporting life', muziektheater van Michael Matthews. Muziek Rob Hauser. Spel/dans/zang: Frank Sheppard, Marline Williams, Jimi Ray Malary, Dolores A. Revels en Michael Matthews. Congresgebouw, 20.15:Musical 'Funny Girl' met o.a. Simone Kleinsma, Dolf de Vries, Hans van der Gragt, Joep Onderdelinden, Joss Flühr en ork. o.l.v. Nico van der Linden. Korzo, 20.30: Conc. Basho Ensemble: 'Marchenbilder'. Kon. conservatorium, 20.15: Orkestver. Musica o.l.v. Ernst van Thiel m.m.v. Ariane Kar res (piano); werken van Offenbach, Mozart en Brahms. Zaterdag 25 april Muziektheater, 11.00: 'Kurhausconcert' van de Avro: Fred Oldenburg (Erardvleugel); 20.15: Residentie Ork. o.l.v. Ed Spanjaard m.m.v. Ned. Kamerkoor; werken van Diepenbrock en H. Andriessen. Circustheater, 20.00: zie 16 apr. Congresgebouw, 20.15:Musical 'Funny Girl' met o.a. Simone Kleinsma, Dolf de Vries, Hans van der Gragt, Joep Onderdelinden, Joss Flühr en ork. o.l.v. Nico van der Linden. Dinsdag 21 .april Circustheater, 20.00: zie 16 apr. Vrijdag 24 april Circustheater, 20.00: zie 16 apr. Zondag 26 april Circustheater, 14.00 en 20.00: zie 16 apr. Diligentia, 14.15: Luistermuseum/De Erkenning; werken van Donatoni, Eliasson, Schafer en Bolcom. y Theater pepun, 15.00: Jazzconc. Paulo Prata Group.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19