Het circus moet je ruiken Muziek: Culinair concert' voor drie personen Expositie: Het lijnenspel van Michel Cardena theater: Montezuma's Revenge slaat weer toe Film: Sint Bernard verstoort alledaags gezin 'Het grootste verdriet dat ik mij kan indenken, is niet meer te mogen optreden. Mijn grootste geluk is daarom in de piste te mogen sterven'. Almere toont nieuwe kijk op wonen UITGAVE LEIDSE COURANT. TELEFOON 071-122244 DONDERDAG 16 APRIL 1992 door Frank Hitzert Circus: alleen het woord al laat zich niet modern spellen. On danks de snelheid van alledag is het circus een onverganke lijke klassieker, die het hoog geëerd publiek blijvend boeit. Met Circus Renz op het Malie veld en Circus Aladdin in het Westbroekpark, en daarna ge durende twee maanden op nog eens zeven locaties in andere wijken, is Den Haag weer even circusstad. „De televisie jaagt de mensen naar het circus. Het begint met een b en staat in het bos: als je die vraag goed hebt, win je een auto. Al die spel letjes, ze zijn zo denigrerend, zo vals. Zoiets zou ik eens in het circus moeten proberen. Het pu bliek loopt gillend weg. De televisie houdt de mensen niet langer thuis. Voor een dressuur moetje de paardepoep kunnen ruiken, en niet de koffie uit de keuken. Circus, dat is zaagsel, mest. Eerlijk en heerlijk". In de woonwagen van Ben Tertoole, algemeen directeur van Circus Aladdin, staan op een plank drie delen Dikke Van Dale. De geboren Rotterdammer is 56, zit al 48 jaar 'in het vak' en leidt thans tien jaar zijn eigen circus. Daarin moet zijn spreekstalmeester, zegt de directeur, beschaafd Nederlands spreken. Zelf praat Ter toole zonder kak. Maar je ruikt de eerlijkheid. Zijn taalgebruik is mooi en tegelijk van een zeld zame toegankelijkheid. Niet academisch, maar ambachtelijk. Met beschaafd Nederlands, zegt hij, begint voor hem het respect voor de samen leving. DRUPPELTJES Het lijkt misschien koddig en op z'n minst wei nig gelukkig gepland: twee circussen tegelijk in één stad. Maar waar je broodnijd zou verwach ten, zegt Ben Tertoole: „Circus Renz is het enige grote circus in Nederland waarop we zuinig moeten zijn. Dan heb je ons eigen Aladdin, een klein maar fijn familiecircus. En tenslotte noem ik kindeïcircus Bongo. Over de rest zeg ik liever niets". „Renz heeft roofdieren, wij niet. Maar bij ons zit je weer lekker dicht op de piste. Je ziet de drup peltjes er aflopen". „Ach nee, gelukkig gepland is het natuurlijk niet, ik had zo nog een week in Zoetermeer kun nen staan. Maar goed, als tien procent van Den Haag straks naar het circus gaat, zitten we toch mooi alletwee hartstikke vol". Ben Tertoole is niet alleen directeur. Hij is ook de illusionist 'Don Magicos' en de sterke man 'El Hector', die een volwassen paard kan tillen. Maar bovenal is Ben Tertoole clown, de domme August in het muzikale clownstrio 'Bennie, Freddie Company'. Jarenlang vormde Ter toole een prachtduo met Frits de Vries, maar die heeft het aan zijn rug gekregen. De tol van het circusleven. ZIEKELIJK VENTJE Trits en ik waren in 1964 bij het wereldgooc- helconcours in Barcelona. Er kwam een Ier op ons af die ons wilde contracteren voor zijn cir cus, Duffy's. Dat was onze eerste kennismaking met het circus. Ik was in die tijd een ziekelijk ventje met altijd maagklachten. De grootmoeder van het circus, Granny, riep mij na een week op het matje. Ik zie aan je bek, zei zij - ze sprak plat, maar wel heerlijk recht door zee - datje poedertjes en pilletjes gebruikt. Granny pakte ze af, smeet ze zo de kachel in en voegde mij toe: Vanaf vandaag slik je nooit meer een tabletje. Sindsdien ben ik nooit meer ziek geweest. Als fragiel ventje stapte ik binnen bij Duffy's, als sterke man 'El Hector' stapte ik er jaren later weer uit. En het is dat meneer Paisley die ge- loofsoorlog is begonnen, anders hadden we er waarschijnlijk nu nog gestaan". Circus Aladdin: dat is aparte stoeltjes voor kleu ters langs de piste, met gepoetste schoenen het publiek begroeten, geen honden in jurkjes om dat dat zo vernederend is, een beetje Beethoven in de begeleiding en één show per dag. Om de ar tiesten tijd te geven voor een training, een was je, wat privé's. Zodat het plezier van hun gezicht blijft stralen. En omdat een show ook wel eens moet kunnen uitlopen. Geen superlatieven, kortom, maar gewoon gezellig. „Ik weet niet meer waar het was, in Den Haag of Utrecht. Maar op een gegeven dag waren er tij dens één voorstelling 24 kinderen jarig. Alle maal kregen ze een beurt. Dan zie ik de ouders genieten en dan denk ik: wat is het toch fijn om van mensen te kunnen houden. Ik heb een zoon en een dochter. Ben bij hun geboorte geweest. Ze kwamen zo uit de moederschoot. Ik heb, geloof ik, wel drie uur liggen huilen van geluk. Ach, nu ja, ik spring van de hak op de tak" STEEDS MINDER SCHMINK Maar op welke hak of tak Ben Tertoole ook springt, steeds spreekt er een hart. Dat maakt ook zijn optreden als clown altijd weer tot een lieflijk miniatuurtje. Schmink gebruikt hij steeds minder. „Als kleine jongen had ik iets te verbergen. Nu verberg ik niets meer. Een clown is léven. Op mijn dertigste dacht ik clown te wor den. Op mijn veertigste dacht ik clown te zijn. En nu, op mijn 56ste, ben ik eindelijk clown. Ik speel het niet meer, ik bén het. Het ene moment super enthousiast, het andere intens verdrietig. De Filmwijk in Almere met een nieuwe kijk op woningbouw. foto Theo Böhmers Nieuwbouw in Nederland is, zeker als het om woningen gaat, synoniem aan saaiheid. Eento nige rijen eengezinswoningen, waaraan je niet kunt zien of ze nu in Spijkenisse, Hoogvliet of Zoetermeer staan. In Almere proberen ze al eni ge tijd in dat beeld verandering te brengen. En kelejaren geleden bouwde men daar in samen werking met een groot aantal vooraanstaande architecten de Muziekwijk. Om aan te tonen dat het ook anders kan. De afgelopen jaren is met hart en ziel aan een vervolg gewerkt: de Filmwijk. Bekende architec ten als Herman Hertzberger, Aldo van Eyck, Wim Quist en rijksbouwmeester Kees Rijnboutt ontwierpen een complete wijk met woningen, een school en andere voorzieningen. In de Filmwijk zijn diverse thema's terug te vin den zoals 'Het zuinige huis'. Hier hebben de nutsbedrijven van Almere de nieuwste energie zuinige snufjes toegepast. Bij 'Wonen op niveau' is de gevel niet strak en recht, maar hol en bol. De toegangen tot de woningen liggen verborgen in zo'n holte. Bij het project 'Cayennepeper' krijgen de toekomstige bewoners maximale in spraak bij het indelen van hun woning. Woningbouwvereniging Almere heeft hui zen laten ontwerpen voor jongeren. Zij be palen eveneens zelf de indeling van de wo ning. Door middel van een glazen overkap ping is een gemeenschappelijke ruimte ontstaan waarover de bewoners naar be lieven kunnen beschikken. Ook is er een project voor 45-plussers. Wonen en slapen gebeurt op de begane grond, zodat de be woner later niet hoeft te verhuizen als hij of zij minder goed ter been is. De Filmwijk heeft de eerste tien dagen van haar bestaan het karakter van een exposi tie. Van elk project zijn tenminste twee woningen opengesteld voor het publiek; een woning is leeg, de andere is ingericht. Bouwen en Wonen 92 is geopend van vrij dag 17 tot en met zondag 26 april. Ope ningstijden van 10 tot 17 uur. Vrijdag 24 april is de expositie van 10 tot 21 uur open. Op het terrein is een looproute uitgestip peld, terwijl een bus een vaste route rijdt. Borika vanden Booren: 'Vioolspelen was voor mij echt geen opoffering'. Zanger Gavin Friday: 'Muziek is voor mij een testament van het leven'. VERDER OP DEZE PAGINA Het overzicht van de verwachte popconcerten en de muziekagenda in Leiden en omgeving en ook in Den Haag. foto Circus Aladdin Het muzikale clownstrio 'Bennie, Freddie Company' van Circus Aladdin. Rechts, met de minste schmink, Ben Tertoole. Ik heb heel veel geleerd van Toon Hermans, een prachtclown. Die blik in de ogen... Alleen die ogen, die vertellen alles. Dag en nacht kan ik praten over de clown. Het is mijn hobby, mijn vak, mijn roeping, mijn leven". „Het grootste verdriet dat ik mij kan inden ken, is niet meer te mogen optreden. Mijn grootste geluk is daarom in de piste te mogen sterven. Tommy Cooper heeft dat geluk ge kend. Veel te jong overleden natuurlijk, dat zeker, maar het was wel de bekroning op zijn werk. Hij heeft dat grootste geluk mogen meenemen. Al weet ik niet waarheen". Malieveld, Den Haag: Circus Renz. Van 171J m 26 april. Kaarten: 10 t/m 30. Informatie over aanvangstijden: Bespreekburo Haag- sche Courant/dagblad Het Binnenhof: 070 - 3.656.806. Westbroekpark, Den Haag: Circus Aladdin. Van 16 t/m 26 april. Daarna op ze ven andere locaties in Den Haag en Wasse naar. Kaarten:/ 5 t/m 12,50. Informatie: 06 - 52.122.913. La Cloche goed voor een heerlijke maaltijd in een beslist prettige ambiance. VERDEROP DEZE PAGINA Bassie en Adriaan op tweede paasdag tweemaal in sporthal in Delft. Voorts de theateragenda. Sneeuwwitje, klassiek meesterwerk van Walt Disney, weer in roulatie. VERDER OP DEZE PAGINA Het overzicht van de bioscopen in de Leidse en Haagse regio. En verder de exposities in galeries en musea.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17