RTL Radio: Mi Amigo in een nieuw jasje 4ormaal-zanger olink voelt zich en kleine jongen WAAR KAN IEDEREEN ZICH GROTER VOORDOEN DAN'IE IS? M Normaal krijgt invaller voor Bennie Jolink !*dóe6oivumt KUNSTRTV 15 n Essen tijdelijk ivolger Salverda Schrijvers luisteren Bevrijdingsfestival op Verwarring rond uitreiking van Lubberhuizenprijs HO laat boek ella Haasse rfilmen Fans van Biggies in Soest bijeen fi Minister wil VARA, VPRO en NOS op Nederland 3 DONDERDAG 16 APRIL 1992 JTERDAM - Han van Essen, di- eur van het Omroep Bedrijf Am- S dam, neemt voorlopig de taken ^van Feike Salverda, die dinsdag apte als programmadirecteur de lokale Amsterdamse televi- ender AT5. heeft het omroepbedrijf gisteren ld jndgemaakt. Salverda stapte op iat hij het niet eens was met de 15 e-directieleden van AT5 die de h ramma's die Salverda voor het on heeft ontworpen te ambitieus en. ïenkort start een procedure voor aantrekken van een definitieve p, jlger van Salverda. Pianist Sammy Price overleden NEW YORK - De Amerikaanse pianist Sammy Price, bekend als de „Koning van de Boogie Woogie", is dins dag op 83-jarige leeftijd overleden. Dit heeft zijn familie bekendgemaakt. Price werd in 1908 geboren in Honey Grove, Texas. Hij kreeg pianoles van Portia Pittman, dochter van de be kende onderwijskundige Booker T. Washington. Op 18- jarige leeftijd leidde Price zijn eigen band in Dallas. In het begin van de jaren dertig speelde hij vaak in bars die door maffia-leden werden bezocht. In 1937 ging Price naar New York, waar hij sessiepianist werd bij het Dec- ca-label. Hij begeleidde onder meer Rosetta Tharpe, Lee Brown en Evelyn Knight. Na de Tweede Wereldoorlog speelde Price in een groot aantal New Yorkse jazzclubs. Hij werkte samen met de klarinettist Sidney Bechet en de saxofonist King Curtis. Ook in Europa gaf Price regel matig concerten. Zijn muziek was een opvallende men geling van blues en boogie woogie. Zijn laatste grote con cert gaf Price vorig jaar juni tijdens het JVC Jazz Festival in New York. AMSTERDAM - Het Amsterdams 4 5 mei co mité heeft in totaal 27 auteurs uitgenodigd om het Bevrijdingsfestival van 5 mei op het Mu seumplein in Amsterdam met hun teksten te omlijsten. Het is voor het eerst dat zoveel Nederlandse au teurs aan het festival meedoen. Op een speciaal voorleespodium zullen daarnaast 14 auteurs voorlezen uit eigen werk. Deelnemende schrij vers zijn onder anderen Simon Vinkenoog. Ida Vos, Astrid Roemer en Jana Beranova. De schrij vers die teksten hebben aangeleverd zijn onder anderen Remco Campert, Hella Haasse, Adriaan van Dis, Sal Santen en Theun de Vries. Ze heb ben zich laten inspireren door het landelijke the ma van bevrijdingsdag 'de vrijheid van me ningsuiting'. Op het hoofdpodium treden ook muziekgroepen op. AMSTERDAM - „Philip Markus zal zich niet laten filmen en ook in de toe komst alle verzoeken om interviews naast zich neerlegggen. Er wordt al ge noeg geouwehoerd", zei de spreker in zijn dankwoord tot de jury van de Geertjan Lubberhuizenprijs 1991. De prijs voor het beste literaire prozade buut is onlangs door de Marten Toon der Stichting toegekend aan de schrij ver Philip Markus voor het boek ',De weg naar Oude God'. Maar wie zich ach ter deze 36-jarige Amsterdamse auteur schuilhoudt is onduidelijk. De prijsuitreiking gisteren in Amster dam bracht geen helderheid. Is Philip Markus de eerder genoemde spreker gekleed in de smaakvolle zwarte trui? Of was de laureaat de jongeman met het fleurig gekleurde groene jasje, die de prijs (10.000 gulden) uit handen van Marten Toonder ontving. Deze man verliet na de overhandiging en bijbeho rende handdruk de zaal in een rap tem po. Zijn alter-ego las na diens vertrek een verhaal voor, waarbij hij bij tijd en wijlen een tipje van de sluier oplichtte. „Er zijn kranten", zo zei hij, „die niet over mijn boek hebben geschreven om dat ze de primeur wilden hebben, en wilden weten wie er achter de auteur schuilging. Ik heb een pseudoniem ge kozen om met rust gelaten te worden". Idoor HANS PIËT VERSUM - De AVRO en Amsterdamse produktie- tschappij Movies TV gaan boek 'Charlotte Sophie inck of Onverenigbaar van karakter' van Hella S. sse verfilmen. Het budget de vijfdelige serie be- gt zeven miljoen gulden. het Stimuleringsfonds t een subsidie van bijna miljoen gulden. AVRO en ries TV hebben vier jaar ge- kt aan de ontwikkeling van scenario's. Uniek is, dat »se voor het eerst zelf heeft geschreven aan de scena- samen met Jean van de de en Ben Verbong. De laat- gaat de serie ook regisse- De serie is gebaseerd op waargebeurde verhaal van (e irlotte Sophie, die om fi- ciële redenen werd uitge- felijkt aan graaf Willem )e tinck. Ze houdt echter van t recht, de echtgenoot van rstiefzusje. t de casting wordt op korte nijn begonnen. Het is de oeling dat de opnames be- volgend jaar geschoten op de oorspronkelijke dgoederen en kastelen in labij Den Haag. HILVERSUM Op vrij dag 1 mei gaat RTL4 Ra dio, na bijna een jaar proefdraaien, echt van start. Dan valt de 4 uit de naam weg, omdat de di rectie meent dat de televi sie en de radio zich op an dere publieken richten, en zijn er dagelijks tussen ze ven uur 's morgens en ze ven uur 's avonds stem men van presentatoren te horen met op het uur nieuws en op het half uur een nieuwsflits. Een maand later, wanneer ook de eigen high-tech radiostudio klaar is, krijgt het kabelstation er nog een door WVC toebe deelde ether-frequentie bij, waardoor RTL Radio op de 101.2 Megahertz in Den Haag en omgeving is te beluisteren. „Als ze ons maar in Amstel veen kunnen ontvangen, want daar zitten de reclamebu reaus", antwoordt Ruud Hen driks lachend op de vraag hoe ver die zender precies reikt. „Wij hopen straks op een lan delijke dekking, maar met deze zender bereiken we via de ether voorlopig veertien pro cent van de Nederlandse be volking. Nu hebben we nog twee miljoen kabelluisteraars, aan het einde van het jaar ho pen we gegroeid te zijn tot vie reneenhalf miljoen", aldus de kersverse plaatsvervangend algemeen directeur van RTL4 gisteren tijdens de persconfe rentie, waarop RTL Radio werd gepresenteerd. Niet nieuw De radioplannen zijn niet nieuw. In 1989 toen RTL4 nog Veronique heette, dacht Lex Harding al aan vijf verschillen de radiozenders. Hendriks: „We kwamen er niet aan toe omdat de prioriteiten bij de te levisie kwamen te liggen. En inmiddels is vijf zenders mis schien wat hoog gegrepen om dat er ondertussen heel wat commerciële radiozenders zijn bijgekomen. Maar onderhuids bleef het kriebelen dat RTL4 zijn eigen radiozender niet had". De lancering van het station gaat, zoals het RTL betaamt, met veel tamtam gepaard. Als Bart van Leeuwen (wegge kocht bij Veronica) op 1 mei om zeven uur 's morgens de zender opent, is dat ook recht streeks op televisie te zien in de 'Ontbijtshow'. Eerder zal de televisie, met zeven filmpjes per dag, bij de kijker aandacht vragen voor de radio-tak en straks als het radio-project als geslaagd te boek staat, is het de bedoeling om op de radio re clame te maken voor de televi sie. RTL Radio ziet er veelbelo vend uit. Hoewel niet voor ie dereen... Om een voorbeeld te noemen: mensen die ver knocht zijn aan het Nederland se levenslied hoeven niet af te stemmen en voor progressie- velingen is ook geen plaats, 's Nachts 'worden de compu tergestuurde programma's non-stop vanuit Luxemburg op de zender gezet. „Bekijk het maar als een slimme cee- dee-speler die weet wat de bes te nummers zijn", zegt Mark Jacobs, hoofd radio. Betere muziek Jan de Hoop, coördinator ra dio, heeft het over de betere muziek wanneer hij praat over de muzikale invulling van de gepresenteerde uren. Wat hij bedoelt is kwaliteitsmuziek, die hij probeert te vinden in alle stromingen. „Maar House zal je niet horen, hoewel ik er een enorme liefhebber van ben", laat Ruud Hendriks we ten. De doelgroep waarop RTL Ra- De RTL-radioploeg met v.l.n.r. Martin Volder, Bart van Gogh, Jan de Boer, Jan de Hoop, Jan van de Putte, Tom Blom, Bart van Leeuwen, Mare Jacobs en Ron Bisschop. FOTO: RTL RADIO dio zich richt zijn mannen en vrouwen tussen de 25 en 49 jaar. Bij de platenkeus wordt vooral gekeken naar de luister groep in relatie met het tijd stip. Dus meer romantische muziek tijdens het koffie-uur als vrouwen luisteren en wat steviger aan het einde van de middag als de scholier en de uitgewerkte ambtenaar de ra dio aanzetten. Disc-jockeys kent RTL Radio niet, het sta tion mag immers niet schreeu wen. De presentatoren, bijna allemaal afkomstig van de zee zender Mi Amigo, zijn gekozen om hun kennis. Deze mogen ze tussen de smaakvolle muziek botvieren in 'Zeg de zin en win', een spelletje waarbij de luisteraar een prijs kan win nen als hij, wanneer hij wordl opgebeld, roept: „Ik luistei naar RTL Radio". Jan de Hoop: „Onze presentatoren zijn nadrukkelijk aanwezig, maar niet te indringend". Horoscoop Verder worden de uren gevuld met een horoscoop, zoiets als 'desertrock', waarbij de luiste raar mag laten weten welke plaat hij zou meenemen als hij de woestijn werd ingestuurd en zijn er interviews met be langrijke artiesten. Voor de nieuws-uitzendingen op het uur en de nieuwsflits kan de radiotak bouwen op de televi sie. „We hebben immers een goed geoutilleerde redactie voor het RTL4 nieuws", aldus Hendriks. Martin Volders gaat dat nieuws coördineren. Aardig is dat op die nieuwsredactie de enige vrouw van het radiosta tion werkt: Berdien Krol. Zij leest nieuws in het weekeinde. „We hebben echt ons best ge daan, maar geen geschikte vrouw kunnen vinden. Tineke zou bij voorbeeld perfect zijn geweest, maar haar ontbrak de tijd", aldus Hendriks. „Het aantal brieven dat we hebben binnengekregen was enorm. Ik lieg niet als ik zeg dat half Hilversum heeft gesol liciteerd. Maar Bart van Leeu wen hebben we gevraagd en het heeft behoorlijk wat moei te gekost voor hij overstag ging", aldus Jan de Hoop. Dat er sprake zou zijn van vriendjespolitiek wijst De Hoop van de hand. Hoewel zes van de negen presentatoren af komstig zijn van Mi Amigo, omschrijft hij de ploeg radio makers als een vriendenclub. „Wij hebben gezocht naar mensen die er eenzelfde ma nier van presenteren op na houden". Die mensen zijn be halve de eerder genoemde Bart van Leeuwen (07.00-10.00 uur). Jan de Hoop (10.00-12.00 uur) en Mare Jacobs (12.00- 14.00 uur), Ron Bisschop (14.00-17.00 uur) en Jan van Putte (17.00-19.00 uur), terwijl in het weekeinde presentato ren als Bart van Gogh, Tom Blom, Jan de Boer en Martin Volder zijn te beluisteren. SOEST - De fans van Biggies, de Britse luchtvaart-held uit de jongensboeken van William Earl Johns (1893-1968), komen op 25 april bij elkaar in Soest. De fanaten ruilen, kopen en verkopen alles wat met Big gies te maken heeft en doèn waarschijnlijk ook allemaal verhit mee aan een speciale Biggles-quiz. Het gaat om een bijeenkomst van de Biggies Association, de een jaar geleden opgerichte, internationale vereniging met zo'n 200 Nederlandse leden. Een fanclub, opgericht door Bert van Vondel, bestond al sinds 1985. In zeker zes andere landen zijn op het ogenblik ac tieve fans van de piloot te vin den. Eén van de Nederlandse leden. Wijnand Blok. is houder van het Guinness Record „grootste persoonlijke Big- gles-verzameling". Blok is op zijn 33e nog steeds idolaat: „Het zijn zeer realistische ver halen. Biggies wint altijd en kan ook zijn ongelijk toege ven. Verder is hij een typische Brit voor die tijd". Inlichtingendienst Biggies is een afkorting van James Bigglesworth, vlieger uit de Eerste Wereldoorlog. In die periode vloog hij in het 266e squadron van het Royal Flying Corps en werkte hij eveneens voor de Inlichtingen dienst. Aan het eind van de oorlog ging de held op zeer menselijke wijze voor de bijl: hij viel voor de charmes van een Duitse spionne, Marie Ja- nis, die de enige liefde van zijn leven zou blijven. Biggies hield er zelf ook spionageprak- tijken op na en wel in het Mid den-Oosten. waar hij voor het eerst zijn aartsvijand, de Prui sische officier Erich von Stal- hein, ontmoette. Na de oorlog begon hij met zijn neef Alger non Montgomery Lacey een ei gen luchtvaartbedrijf, maar bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog voerde (toen in middels majoor) Biggies het 666e Spitfire-squadron aan. Na de oorlog kwam hij terecht bij de luchtvaartpolitie van New Scotland Yard. Schrijver Johns van de ongeveer 100 Biggles-boeken (in het Neder lands verschenen er ruim 90) was zelf ook vlieger, ook bij het Royal Flying Corps, de voorlo per van de Royal Air Force. Hij verwerkte zijn eigen avontu ren in de Biggles-verhalen. Johns maakte heel wat mee. Zo werd hij in de Eerste We reldoorlog boven Mannheim neergehaald, gewond en ge vangen genomen. Na de oorlog begon hij zijn schrijversloop baan en zijn werk als lucht vaartillustrator. De eerste Big- glesverhalen verschenen in de jaren dertig in het luchtvaart blad Popular Flying en het jon gensblad Modern Boy. -e wr ENRI BRUNTINK 'r )ETINCHEM - „Ik wil ai er die pompende slag- t aar kunnen spelen, die kenmerkend is voor ,0l rmaal". Dat zegt zanger gitarist Bennie Jolink L:ojn de Achterhoek se rkband. Dat het tegen- el kennelijk ook tot de (gelijkheden behoort eft de ernst van de situ- e rond zijn verbrijzelde a eboog aan. idelijk is dat de eerste be- iten na het ongeluk van inie Jolink veel te optimis- ih waren. Normaal blijft nog :n uit de roulatie. Tijdens 11 deze week vanuit zijn bed het Slingeland Ziekenhuis ?n Doetinchem gegeven pers- iferentie waren zijn beken- stoere uitspraken al weer 111 gszins terug. „Ik moet het e er in m'n eentje opknappen u' iNormaal in de publiciteit te ec ngen", is slechts een van de an loorde boute uitspraken. e ch is de zanger duidelijk s igeslagen en geeft toe: „Die 01 ere taal is een soort automa- me geworden. Dat hoort nu - imaal bij Normaal, maar als hier zo ligt, voel je je een Ie kleine jongen". t wel vaker gebeurt na onge- Uen waarbij bekende Neder- 9' iders betrokken zijn, kwam 3' ook na de crash van Jolink o geruchtenstroom op gang. rc Normaal-voorman zou aan 11 autoradio hebben zitten ie loeien en in andere lezingen eft hij bijna alle bomen tus- - n Zelhem en Hummelo ge- 'aa ^t- Jolink weet zelf alleen r, ig dat zijn auto ging schui- n "en uit de bocht vloog. „Zelf u. cht ik dat er iets met de S| 'Urinrichting aan de hand lf ®s, maar uit een technisch Pport van de politie blijkt dat n( ft- Maar eerlijk is eerlijk, ik ie ïdbehoorlijk hard." Ws je daar ligt na de klap wordt het opeens stil. Je hoort het tikken van de afkoelende motor en je ruikt de lucht van benzine. De associaties die je daar bij maakt, maken je je wel enigszins bezorgd, om maar eens een understatement te gebruiken". Het toeval wilde dat de Normaal-bassist van het allereerste uur, Willem van Dijk in de nacht van het onge luk dienst had als ambulance chauffeur. Jolink: „Een ver trouwde stem die je moed in spreekt is op dat moment heel belangrijk".' Medeleven Over belangstelling heeft Ben nie Jolink niet te klagen. Op zijn kamer in het ziekenhuis liggen stapels post. Wijzend naar de muur achter hem: „De zusters hebben er de eerste dag nog wat opgehangen, maar daar is geen beginnen meer aan. Het klinkt misschien sen timenteel, maar deze blijken van medeleven doen je toch wel wat". Het ziekenhuis heeft een speciale afspraak gemaakt met de zanger omtrent het vele bezoek dat zich aandient. Fans met fruitmanden en bloem bakken worden vriendelijk be dankt voor de belangstelling, maar niet toegelaten. Chirurg A.F. de Ruiter van de afdeling traumatologie van het Slingeland Ziekenhuis gaf voor de verzamelde pers op een model van een ellepijp aan Idoor RIK IN 'T HOUT hoe het gewricht van de zanger er uit ziet. Bij het ongeval zijn naast vele splinters vijf stukjes bot van de kogel van het ge wricht afgeknapt. Die grotere stukjes zijn er met behulp van plaatjes en schroeven weer aan gezet. Infectie De Ruiter: „Een dergelijke operatie als Bennie heeft on dergaan heeft een kans van slagen van vijftig procent. In zijn geval is de operatie tech nisch geslaagd en kon hij het gewricht bewegen zonder weerstand te ondervinden. Daarom hebben we zijn kan sen op zestig procent gezet". Infectie is vanaf nu het grote gevaar waardoor alles nog kan veranderen. „Rust is heel be langrijk om dat te voorkomen. ook al geeft dat een spannings veld met zijn beroep", aldus de behandelend arts. Infectie kan leiden tot onher roepelijke verstijving van het gewricht. De chirurg roemt het doorzettingsvermogen van Jo link, dat hij eerder al leerde kende toen Jolink in de aan loop tot de marathon van New York een onwillige enkel liet behandelen. ZELHEM - De 23-jarige Ro bert Colenbrander uit Halle wordt invaller bij Normaal. Hij gaat de slaggitaar overne men van de bij een verkeers ongeval gewond geraakte zanger Bennie Jolink. Als Jolink weer in staat is om op te treden zal hij alleen het zangwerk voor zijn rekening nemen. Tot die tijd gaat Co lenbrander driftig reperteren Chirurg De Ruiter staat naast het ziekbed van Bennie Jolink. In zijn hand heeft hij een model van de ellepijp, waarmee hij liet zien wat er met de elleboog van de zanger is gebeurd. FOTO: VINCENT JANNINCK De Ruiter laat zich niet verlei den tot het noemen van een datum waarop de zanger, en dus Normaal, weer op het podi um staat. Hij zegt: „Hij kan lo pen en hij is vrij om te gaan, maar ik ga ervan uit dat we dit in goed overleg regelen". Ma nager Martin Jansen droomt wat dat betreft van koningin nedag. Dan staat een optreden in Pijnacker op het drukke programma van de groep. Tot eergisteren was er nog hoop op een herstart op 24 april in Sam- beek, maar dat optreden is in middels ook afgezegd. Voor gedupeerde organisato ren van de vervallen concerten kan Jansen weinig doen. Hij is op zoek naar gaatjes in het schema om desgewenst later inhaalconcerten te kunnen ge ven. maar dat lijkt een groot probleem. Jansen: „Espelo is uitgevallen, maar een later op treden mag bij voorbeeld weer niet te dicht bij het concert in Harfsen in de buurt komen". Dergelijke problemen doen zich op veel plaatsen voor. DEN HAAG Als minis ter d'Ancona (cultuur) haar zin krijgt wordt Ne derland 3 een volwassen tv-zender met voor elk wat wils. De bewindsvrouw wil dat de VARA naar '3' ver huist om daar samen met de VPRO en de NOS de zendtijd te gaan vullen, zo blijkt uit haar gisteren ge publiceerde plan voor een sterk publiek bestel. Intellectuelen hoeven van de minister niet bang te zijn dat het karakter van Nederland 3 zal veranderen. „Al het moois dat nu op de zender verschijnt, draai ik absoluut niet de nek om. Dat kan blijven bestaan. Wat dat betreft denk ik dat het een leuker en interessanter station wordt dan het op dit moment is". De andere zes omroepen moeten van de minister geza menlijk de beide andere net ten gaan bespelen: KRO, NCRV en AVRO op Neder land 1 en TROS, Veronica ep EO op Nederland 2. Opvallend is dat de NOS ook op deze bei de stations uitzendingen gaat verzorgen. Grote nationale ma nifestaties en belangrijke sportevenementen zullen voortaan over alle drie Neder landse zenders worden ver deeld. D'Ancona waarschuwt de om roepen dat zij er goed aan doen haar plan over te nemen. Al leen als er echte samenwer king komt. krijgen de organi saties de beloofde concessie voor tien jaar, dat wil zeggen de verzekering van een vaste plek op de zender. „Ik ver wacht dat iedereen zo redelijk zal zijn om te denken: nu heb ben we de kans, nu pakken we 'm ook. Want de kijkers willen niets liever dan dat Hilversum zijn tijd nuttig besteedt, door nu eindelijk gezamenlijk tot de best mogelijk programme ring en de aardigste program ma's te komen. Want daar gaat het toch allemaal om". Nu TROS en Veronica hebben af gezien van een dergelijk avon tuur, is er volgens minister d'Ancona nog geen zicht op een binnenlandse commercië le zender. (ADVERTENTIE) om de gitaarpartijen onder de knie te krijgen. Robert Colenbrander geniet in de regio al enige bekend heid als zanger en gitarist van de rockband Why Not. Hoewel overwegend Engels talig is die groep wat betreft presentatie en humor enig zins vergelijkbaar met Nor maal. Eerder was Colenbran der zanger en trompettist van de vrij bekende maar inmid dels opgeheven formatie Jamback Affair. Normaal-manager Martin Jansen denkt dat de in Nij megen studerende muzikant „bij goed gedrag" zeker vijf maanden deel gaat uitmaken van Normaal. Het inhuren van een bekende gitarist als Jan Akkerman of Alan Gas- coigne, beiden al eerder in valler, lag minder voor de hand vanwege de langdurige aard van de werkzaamheden. Jansen: „Je kunt zo iemand niet zomaar uit een andere groep plukken. Bovendien kunnen dergelijke vedetten in conflict komen met solo-gi tarist Paul Kempen. Met zo'n jonge knaap als Colenbran der, die je desnoods een draa- om de oren kunt geven, zijn dergelijke problemen niet te verwachten". 40ioor ADURODAM MADURODAM. HÉÉÉL NEDERLAND AAN IE VOETEN HartnQbade 175. Den Haag. Telefoon: 070 - 355 3900

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15