J)roomfinale Ajax blijft uit teenhakker loopt onfrontatie mis Werder Bremen pakt laatste kans [ego Maradona toch benefietwedstrijd MILIEUVERVUILING STAAT NOG NIET IN DE GESCHIEDENISBOEKJES. DE KRANT WEET ER MEER VAN. I lidoeSomcmt SPORT 13 Lodewijks nog een jaar bij FC Groningen KNVB bereikt akkoord over premies Negen aanhoudingen Barcelona en Sampdoria in eindstrijd Europa Cup in cijfers Europa Cup 1 Duitse fan ernstig gewond Europa Cup 2 UEFA BEKER DONDERDAG 16 APRIL 1992 l SOS AIRES - De wereldvoetbalorganisatie FIFA heeft de Argen- i bond AFA) gedwongen Diego Maradona bij een liefdadigheids- ,n trijd aan de kant te laten maar de voetballer heeft dat advies giste- (j üet opgevolgd. De FIFA dreigde de andere spelers te straffen als zij ren met de voormalige Argentijnse aanvoerder zouden meespelen, ij, thet vriendschappelijke duel nog een staartje kan krijgen. De wed- werd gespeeld om geld in te zamelen voor de familie van Juan Gil- i Funes. Deze voormalige international stierf in januari na een iperatie. Hij was een goede vriend van Maradona. De FIFA gaf Ma- na in 1991 een verbod van vijftien maanden om officiële wedstrij- te spelen, omdat hij dope zou hebben gebruikt. In augustus vorig speelde hij toch. om geld in te zamelen voor een plaatselijk zieken- Na de dreigementen van de FIFA besloot de AFA Maradona nu iet voetballen te verbieden. Op een persconferentie voorafgaande het duel zei Maradona zo'n maatregel „onmenselijk" te vinden. op hij z'n schoenen alsnog aantrok. Diego Maradona: „Onmenselijk" GRONINGEN - FC Groningen heeft gisteren overeenstemming bereikt met PSV over het opnieuw voor een jaar hu ren van Patrick Lodewijks. De 25-jarige doelman ging ook akkoord met de verlenging van zijn verblijf in Groningen. Aanvankelijk was er sprake van dat de beoogde opvolger van Van Breu kelen volgend seizoen terug zou keren naar Eindhoven, maar het feit dat Van Breu- kelen heeft aangekondigd zeker nog een jaar bij PSV door te gaan, veranderde de zaken. ZEIST - Het bestuur betaald voetbal van de KNVB heeft met de Oranje-raad een akkoord bereikt over de premies bij de eindronde van het toernooi om het Europees kampi oenschap, in juni in Zweden. In goed overleg is gekozen voor een stelsel waarin de hoogte van de premie afhankelijk wordt gesteld van het resultaat. De hoogte van de vergoeding voor de drie oefen wedstrijden van Oranje werd vastgesteld op 3000 gulden per duel. De wedstrijden in de poule (tegen Schotland, het GOS en Duitsland) leveren een bedrag van in totaal 25.000 gulden de man op. Het bereiken van de halve finales is goed voor 15.000 gulden per speler, terwijl een finale plaats 25.000 gulden extra oplevert. De Europese titel wordt gehonoreerd met nog eens 35.000 gulden zodat er in principe een bedrag van 140.500 gulden per speler te ver dienen valt. SPORT OP TV VANDAAG Nederland 3, 22.15 uur: Studio Sport journaal RTL 4, 22.55 uur: Match: Barend Van Dorp Duitsland 2, 22.50 uur: Sport extra met Bundesliga-' voetbal. RTL 22.15 uurAnpfiff Super Channel, 20.00 uur: Sport. Europacup-voetbal Sportnet, 18.00 uur: Sport Eurosport, 18.00 uur: Sport. MORGEN Sportnet, 08.00 uur: Sport. Eurosport. 09.00 uur: Sport IT VAN DIJK ITERDAM - Michel (k kijkt nog steeds grote ogen van verba- de wondere voetbal- ild in. Alleen in het voelt hij zich werke- op zijn gemak. „Bal- veroveren en hard ten", zo simpel steekt vereld dan in elkaar Kreek. Tegen Genoa Ie de 21-jarige mid- -elder zich gister- ïd helemaal uit. En een 1-1 gelijkspel op was er na afloop weer n lazing. Over het berei- 01 van de finale van de Ie A-cup en over zijn ei- prestatie bij Ajax. ld gespeeld? Ach, het ging 'dekker. Ik kan het allemaal Q niet zo goed bevatten. Dit mooi voor woorden. Ik het grandioos". n el Creek dreigde onder 1 tewind van Leo Beenhak- 2 ip een dood spoor te belan- bij Ajax. Beenhakker zag olympische international .jriatige linksbuiten, maar niet meer dan dat. Kreek le zich nimmer thuis op [eïsoleerde positie in het Hij kon er zijn energie kwijt en slaagde er ook zelden in om zijn directe AMSTERDAM - In Amsterdam heeft de politie gisteravond na afloop van Ajax-Genua negen aanhoudingen verricht. Tijdens schermutselingen die zich voordeden raakte veertien mensen gewond van wie vier in het ziekenhuis zijn behandeld, aldus een woordvoerder van de politie. De aanhoudingen zijn verricht in verband met het bezit van valse plaatsbewijzen, hasj en het aan richten van vernielingen in trams. In enkele trams hebben voet balsupporters ruiten vernield. tegenstander op het verkeerde been te zetten. „Ik heb geen mooie passeerbeweging in huis en dan loop je er vaak maar wat verloren bij als links buiten. Nee. dat was niet mijn favoriete stek". Louis van Gaal zag het alle maal anders. Kreek prijst dan ook nog steeds de dag, dat Beenhakker door de achter deur De Meer verliet. Van Gaal posteerde hem links op het middenveld. Met de opdracht om veel vuil werk op te knap pen in het aanvallend ingestel de Ajax. Michel Kreek schof felt en buffelt er sinds die tijd vrolijk op los. En is inmiddels uitgegroeid tot een gewaar deerde basisspeler. Vaak ano niem, maar soms ook opval lend zoals gisteravond tegen Genoa. Uitblinkers Samen met Wim Jonk behoor de Michel Kreek tot de onbet wiste uitblinkers in een wed strijd, die nooit de show werd die Ajax in gedachten had. Daar stribbelden de Italianen toch net iets teveel voor tegen. Wim Jonk zette in de beginfase John van 't Schip en Aron Win ter wel helemaal vrij voor doel man Braglia, maar het vervolg was minder briljant. „Jammer, dat die ballen er niet in gingen. Het waren zeker geen slechte kansen", luidde het laconieke commentaar van Wim Jonk. De Italiaan Maurizio Iorio ging zes minuten voor rust heel wat trefzekerder te werk. Hij werd netjes in stelling gebracht door Tomas Skurahvy en liet Stan ley Menzo van dichtbij kans loos: 0-1. En dat doelpunt had volgens Danny Blind nooit mo gen vallen. r.We wisten, dat die Skurahvy hoe dan ook een paar duels zou winnen, maar met dat probleem hadden we echt wel rekening gehouden. Zijn gevaarlijke voortzettin gen wilden we neutraliseren door de andere posities goed af te dekken. Dat ging toch een keer goed mis. Iorio stond wel heel erg vrij en dat was dus niet de bedoeling". Ajax raakte geen tel in paniek door die achterstand. In de rust werd er ook geen rampen plan in werking gezet. Michel Kreek: „We wilden gewoon op dezelfde voet verder gaan. We speelden ook helemaal niet slecht". En Wim Jonk: „Er hoefde niks aangepast te wor den, want in de tweede helft zouden we zeker nieuwe kan sen krijgen. Daar waren we heilig van overtuigd". Uitgerekend Wim Jonk luidde kort na de hervatting de gelijk maker van Ajax in. Doelman Braglia kreeg een afstands schot van de Volendammer niet onder controle en Dennis Bergkamp was er in de re bound als de kippen bij om de Amsterdammers definitief in veilige haven te schieten. „Na dat doelpunt hebben we geen problemen meer met Genoa gehad. Die jongens waren niet in staat om nog eens twee keer te scoren. Dat hadden we heel goed in de gaten", aldus Mi chel Kreek. De deur naar de finale van de UEFA-cup zwaaide uiteinde lijk wagenwijd open voor de Amsterdammers. Alle spelers waren er een beetje beduusd van. Wisten niet goed raad met het Europese succes. „Hier konden we aan het begin van seizoen alleen maar van dro men", gaf Wim Jonk heel eer lijk toe. „Door die schorsing van één jaar wisten we niet zo goed waar we aan toe waren in Europa. Je kunt nu conclude ren, dat Ajax is teruggekeerd Dennis Bergkamp verschijnt in kansrijke positie voor doelman Braglia van Genoa, maar de aanvaller treft geen doel FOTO ANP rechter: Biguet (Fral. Toeschouwers: 42.000 (uitverkocht). Gele kaart: Era- Caricola (Genua). aan de Europese top. Daar sta ik toch wel een beetje van te kijken. Het zegt in ieder geval veel over de kracht van dit elf tal. We zijn een eind op de goe de weg". In de finale van de UEFA-cup stuit Ajax op 29 april (uit) en 13 mei (thuis) niet op de gewenste tegenstander Real Madrid, maar moeten de Amsterdam mers het opnemen tegen Tori no. „Dat wordt dus geen droomfinale", zei Danny Blind toen in Amsterdam de eerste berichten van de uitschaking van Real doorsijpelden. „De naam, het type voetbal en ui teraard de trainer. Het zou een wedstrijd met iets extra's zijn geworden. Maar Torino doet op dit moment niks voor Real onder. We proberen er gewoon twee mooie wedstrijden van te maken". Ajax Ned (-Genoa (Ita) 1-1(0-1). 39 Io rio 0-1, 46. Bergkamp 1-1. Scheids- Ajax: Menzo; Silooy, Blind en De Boer; Winter (74 Vink), Bergkamp, Jonk en Kreek; Van 't Schip. Petters- son en Roy (78. Van Loen). Genoa: Braglia; Ferroni (77. Fiorin), Collovati, Signorini en Branco; Era- nio, Ruotolo (65. Onorati). Caricola en Bartolazzi; Iorio en Skuhravy. ia (links) van Real Madrid maakt een eigen doelpunt in de wedstrijd tegen Torino EUROPA CUP 3 RIJN AC Torino ft gisteren de tweevou- confrontatie tussen x en de aan het begin het seizoen naar Real drid 'gevluchte' Leo inhakker verhinderd. Italianen versloegen in tweede wedstrijd voor 100 toeschouwers de lanse recordkampioen 2-0. En maakten de litie van „Don Leo" in drid er niet beter op. de Rotterdammer in de an se hoofdstad het „veld- k' van Antic heeft overge- 'en, zijn de prestaties er beter op geworden. Real rid ient, om de rust in het oenenbedrijf te bewaren, landskampioen te worden koste van aartsvijand Bar- ma. Madrid was gehandicapt het ontbreken van Prosi- ki. De Joegoslavische mid- ivelder had tijdens de trai-' opnieuw een spierblessu- an zijn rechterknie opgelo pen. Hij is tot aan het einde van het seizoen uitgeschakeld. Al na zeven minuten keek Real Madrid tegen een achter stand op. In het met 60.000 toe schouwers bezette Delle Alpi- stadion veranderde verdediger Rocha een schot van Lentini van richting, 1-0. Real Madrid was gisteravond slechts een schaduw van de ooit zo opper machtige Europese groot macht uit de jaren vijftig en zestig. De Italianen, die voor het eerst in hun bestaan een Europese finale bereikten, do mineerden het duel onder re gie van de Belgische Italiaan Enzo Scifo die in de tweede helft Casagrande twee keer vrij voor doelman Buyo plaat ste. De Braziliaan wist evenwel geen raad met de kansen. Een kwartier voor tijd ma noeuvreerde Fusi Beenhakker defintief in een lastig parket door de tweede treffer te sco ren. De machteloze Madrile- nen, alleen de Roemeen Hagi onderscheidde zich, waren niet in staat te scoren en een verlenging af te dwingen. Tori no speelt op 29 april eerst thuis tegen Ajax. Fusi zal er dan niet bij zijn. want hij kreeg zijn tweede gele kaart. EUROPA CUP 1 DEN HAAG - De finale van de Europese beker voor landskampioenen wordt op 20 mei op Wem bley in Londen een Zuid- europese klassieker. Bar celona en Sampdoria plaatsten zich gisteren voor de prestigieuze eind strijd. Barcelona versloeg voor 80.000 toeschouwers in Nou Camp zonder Richard Witschge Ben- fica met 2-1. Sampdoria speel de voor 38.000 toeschouwers in Genua gelijk tegen Panathi- naikos (1-1). Maar had daar ge noeg aan. omdat Anderlecht in Brussel Europees bekerhou der Rode Ster met 3-2 defini tief uitschakelde. Johan Cruyff stuurde gister avond een aanvallende forma tie het veld in. De enige verras sing was de opstelling van Amor, die de voorkeur kreeg boven Witschge. Na een aarze lende opening nam de Cata laanse club in de 12e minuut de leiding door uitblinker Stoichkov. De Bulgaarse international profiteerde van een foutje van verdediger Carlos en passeer de Benfica-doelman Neno, 1-0. Twaalf minuten later verdub belde Bakero de voorsprong. Stoichkov soleerde door de Portugese defensie en legde de bal op de schoen van de kleine Michael Laudrup (links) van Barcelona jubelt met teamgenoot Stoichkov na het eerste doelpunt tegen Benfica. FOTO: AP DEN HAAG - De resulta- ten van de gisteravond ge-' speelde wedstrijden in de diverse Europa Cup-toer nooien zijn: Groep A: Anderlecht (Bell-Rode Ster (Joe) 3-2 (2-1). 3. Oliveira 1-0..7. Pancev 1-1.44. Bosman 2-1. 80. Degryse 3-1, 82. Cula 3-2. Scheidsrechter QuiniQu (Fra) Toeschouwers: 8.000. Gele kaart: Le-, hanovic, Mih^jlovic (Rode Ster). Sampdoria (lta) - Panathinaikos (Gri) 1-1 (1-1). 27 Maragos 0-1. 36 Mancini 1-1 Scheidsrechter. Rothhs-' berger (Zwi). Toeschouwers: 38.000. Eindstand: Sampdoria 6 Rode Ster 6 Anderlecht 6 Panathinaikos 6 0 4 2 4 1-4 Spanjaard, 2-0. De vreugde was nog niet weggeëbd of Brito deed wat terug, 2-1 In de tweede helft consolideer de Barcelona de voorsprong. De Catalaanse verdediging was nerveus en gaf de Portuge se aanvallers kansen. Yoeran. Paneiro en Sousa hadden de gelijkmaker voor het intikken, maar misten voor doelman Zu- bizarreta. Cruyff wisselde Lau drup in voor verdediger Alexanco en Amor voor Nadal. Door de overwinning werd Barca zeker van de eindzege in groep B. Ook bij verlies had de club van Cruyff zich geplaatst voor Wembley, omdat Sparta Praag in Kiev van Dinamo ver loor met 1-0. Het doelpunt werd in de 83ste minuut ge maakt door Salenko. Sampdoria In Genua slaagde Sampdoria er niet in Panathinaikos van zich af te schudden. Voor het uitverkochte stadion namen de Grieken zelfs de leiding. Aanvaller Maragos kopte in de 26ste minuut raak uit een hoekschop (0-1). Nog voor de rust herstelde aanvoerder Mancini het evenwicht (1-1). Na de pauze namen de Italia nen geen risico. Het had een open lijnverbin ding met Brussel, waar Ander lecht op voorsprong stond te gen Rode Ster. Bij de rust met 2-1, na negentig minuten met 3-2. Voor 8.000 toeschouwers gaf Oliveira de club van Aad de Mos in de 3e minuut de leiding (1-0). Pancev maakte vier mi nuten later gelijk, 1-1. Bosman zette Anderlecht een minuut voorrust op 2-1. In de tweede helft beperkte Anderlecht zich tot counteren. Rode Ster viel aan, maar De gryse scoorde tien minuten voor het einde 3-1Twee minu ten later bracht Cula de achter stand terug tot 3-2, maar dat voorkwam niet dat Rode Ster werd uitgeschakeld. Groep B. Barcelona (Spa)-Benfica (Por) 2-1 (2- 1). 12. Stoichkov 1-0, 24 Bakero 2-0, 28. Brito 2-1. Scheidsrechter Forstin- ger(Oos). Toeschouwers: 80.000. Gele kaart: Amor (Barcelona), Isaias (Ben- fica). Dinamo Kiev (Oek)-Sparta Praag (T«j) 1-0 (0-0). 83 Salenko 1-0 Scheidsrechter: McGinlay (Sch). Toe schouwers 15.000. Rode kaart 88 Novotny (Sparta Praag. 2xgcel). Gele kaart: Sjaran (Dinamo) Eindstand: Barcelona Sparta Praag Benfica 6 Dinamo Kiev 6 4 1 1 9 10- 4 2 2 2 6 7-7 8- 5 3-12. BREMEN - Tijdens de Europacupwedstrijd voor bekerwin naars tussen Werder Bremen en Club Brugge (2-0) is een 38-jari- ge Duitse toeschouwer gisteren zwaar gewond geraakt, nadat hij door een vuurpijl was getroffen. De man is met ernstige brand wonden in het ziekenhuis opgenomen. Drie Belgen in de leeftijd van 20 tot 25 jaar zijn aangehouden op verdenking van het afste ken van de vuurpijl. Voor het beladen duel vonden op verschil lende plaatsen in de stad ongeregeldheden plaats. TWaalf fans werden in de binnenstad van Bremen gearresteerd, omdat ze een warenhuis op stelten hadden gezet en sjaals en mutsen hadden gestolen. Bij de arrestatie raakte een agent licht gewond. In de buurt van het Weserstadion werden twaalf mensen opgepakt bij gevechten tussen supporters van beide teams. EUROPA CUP 2 BREMEN - Club Brugge is er niet in geslaagd de fi nale om de Europese be ker voor bekerwinnaars te bereiken. De Belgen ver loren gisteren in Bremen van Werder met 2-0. En raakten de matchwinnaar van de turbulente thuis wedstrijd (1-0) Amokachi na twee gele kaarten twin tig minuten voor tijd kwijt. De derde keer was raak voor de Duitsers en leverde de spelers per man een premie bijna 35.000 gulden op. Twee keer strandde de ploeg van Otto Rehhagel in de halve finales op Bayer Leverkusen (1988) en Fiorentina (1990). De nummer acht van de Bundesliga be hield een kans op Europees voetbal, die vorige week zeer gering was geworden nadat tweede Bundesligaclub Han nover '96 Werder de doorgang naar de finale om de Duitse voetbalbeker had versperd. Club Brugge, onder aanvoe ring van trainer Broos, was vol zelfvertrouwen naar de Hanse- stad afgereisd. Over uitschake ling werd niet gepraat. „We maken in Bremen zeker een doelpunt", had Foeke Booy zelfverzekerd gezegd. „Daar twijfelt niemand aan. Zij ma ken er nooit drie." Dat klopte, maar de twee van Bode (31e minuut) en Bocken- feld (60e minuut) waren toerei kend voor de Duitsers om op 6 mei in Lissabon met AS Mona co te strijden om de tweede Eu ropese beker. Club Brugge zou in de Portugese hoofdstad met een enigszins gehandicapt team hebben moeten spelen, want Booy, Amokachi en Van der Eist zouden aan de kant hebben moeten blijven we gens een tweede gele kaart. Club Brugge had woensdag in Bremen voetbalhistorie kun nen schrijven door als eerste Belgische club alle drie de Eu ropese finales te hebben ge speeld. Dat feest ging niet door in het met 35.000 toeschou wers, onder wie 6000 Belgen, uitverkochte Weserstadion. De Vlamingen hadden rekening gehouden met een stormloop van de Duitsers en wisten dat het eerste half uur het moei lijkste zou zijn. Dat bleek in de praktijk ook het geval. Van het begin werden de gasten onder druk gezet met drie aanvallers. In de 31ste minuut bezweek doelman Verlinden onder de druk bij een inzet van Bode,1-0 nadat Kohn al enkele kansen had laten liggen. Direct na de hervatting ver zuimde de Amokachi gelijk te maken. De 19-jarige Nigeriaan stuitte op doelman Reck, die de eindstrijd in Portugal van de tribune moet volgen omdat hij geschorst wordt. De beslissing viel in een perio de dat de Belgen sterk aan drongen. risico's namen in de achterste lijn. Een uitbraak van Bockenfeld ontnam Club Brugge al illusies op de eind strijd, 2-0. Franky van der Eist gaf toe dat Bremen terecht had gewonnen. „Ook al hebben wij in de tweede helft beter ge speeld. Maar over de hele wed strijd heeft Werder het beste van het spel gehad. We zijn te zenuwachtig begonnen. Dat was niet nodig geweest", aldus Van der Eist. Finale: Sampdona-Barcelona (Lon den. 20 mei). Halve finales, returns (tussen haak jes de eerste uitslag) Feyenoord (Ned)-AS Monaco (Fra) 2- 2(1-1). Werder Bremen-Club Brugge 2-0 <1- 0). 31 Bode 1-0, 60. Bockenfeld 2-0, Scheidsrechter: King (Wal). Toe schouwers 35 000 (uitverkocht). Rode kaart Amokachi (Brugge. 2xgeel). Gele kaart Reek (Werder Bremen). Van der Eist, Booy (Brug ge). Eerste wedstrijd 0-1 Finale: Werder Bremen-AS Monaco (Lissabon 6 mei). Halve finales, returns Ajax (Ned)-Genoa (Ita) 1-1 (3-2). AC Torino (Ital-Real Madrid (Spa) 2- 0(1-0). 7 Rocha 1-0 (eigen doel). 76. Fusi 2-0. Scheidsrechter: Galler (Zwi). Toe schouwers 60.000. Gele kaart: Fusi (Tonno). Hierro(Real Madrid). Eerste wedstrijd: 1-2. Finale: 29 april (Torino-Ajax) en 13 mei (Ajax- Torino).

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13