Deetman zoekt met CDA nieuw politiek tijdperk mi Erasmusprijs voor Wiesent hal en Archivo General de Indias £eidóe Souoont BINNENLAND XTC-bende opgerold Onderwijsbonden stellei acties uit tot na zomer Vergelijking nieuwe en oude program yypoiec Hoogleraar wij" meer studie nt rol van lucht- verontreinigic LAMBIK BABA SUSKF. EN WISKE Verdachte bekent in schietdrama WsM, SGP wil voorrang rouwstoet terug RED Ul IN PRIKKI ■EN LEVE N. WOENSDAG 15 APRIL 1992 ROTTERDAM - De politie heeft een crimi nele organisatie opgerold die op grote schaal XTC-pillen produceerde en verhandelde in binnen- en buitenland Acht verdachten zijn aangehouden, in totaal 265 kilo pillen in be slag genomen met een geschatte straatwaar de van 13 miljoen gulden, volledige appara tuur voor de fabricage van de pillen, grond stoffen en halffabrikaten, zeven vuurwa pens, diverse voertuigen en 800.000 gulden aan baar geld. Op 23 adressen in Rotterdam en in de omge ving daarvan zijn gistermorgen in alle vroegte door 125 opsporingsambtenaren van politie, justitie en fiscale recherche invallen gedaan. Volgens de Rotterdamse politie zijn daarbij ook de hoofdverdachten opgepakt. Vanaf juni vorig jaar is gewerkt aan het ont rafelen van de organisatie. Simon Wiesenthal. AMSTERDAM De Erasmusprijs 1992 is toegekend aan het Archivo Ge neral de Indias te Sevilla. Dat heeft de Stichting Praemium Erasmianum gis teren bekendgemaakt. Een extra Eras musprijs wordt toegekend aan Simon Wiesenthal. De Erasmusprijs wordt jaarlijks toegekend aan een persoon of instelling die een voor Eu ropa buitengewoon belangrijke bijdrage heeft geleverd op cultureel, sociaal of sociaal-we tenschappelijk terrein. Het Archivo General de Indias krijgt de prijs, omdat het als de be langrijkste neutrale instelling voor de bestu dering van de koloniale geschiedenis wordt beschouwd. Sinds de oprichting in 1785 heeft het instituut volgens de stichting wezenlijk bijgedragen tot inzicht en begrip omtrent de relatie tussen Europa en het Latijns-Ameri kaanse werelddeel. De prijs aan Wiesenthal wordt toegekend van wege zijn niet aflatende inzet voor recht en gerechtigheid. Beide prijzen bestaan uit een geldbedrag van tweehonderdduizend gulden. De extra Erasmusprijs zal vermoedelijk in september aan Wiesenthal worden uitgereikt. t)e prijsuitreiking aan het Archivo General de Indias zal waarschijnlijk in november plaats vinden. DEN HAAG De onderwij svakbonden stellen acties voó optrekken van de onderwijssalarissen voorlopig uit tot nal£ mervakantie. ft Zij willen eerst afwachten wat het kabinet wil doen aan ctóf terstand van de salarissen. De maanden juni en juli word#1 bruikt om onder het onderwijspersoneel te peilen welket gevoerd moeten worden als het kabinet in gebreke blijft, zk klaarde een woordvoerder van de KOV, de katholieke ondef bond. De vier bonden kwamen gisteravond bijeen om acff dellen te bespreken. Besloten werd vooralsnog alleen mol actiekaravaan door het land te trekken en tijdens regionaP1 eenkomsten de onderwijskrachten zelf aan het woord teu De eerste bijeenkomst staat nu gepland op 21 mei in Apel» De bonden hebben sinds kort overigens concurrentie va.,r groep jonge leerkrachten, die 12 mei hebben uitgeroepen t# kingsdag. Zij willen dat met name de aanvangssalarissen vï derwijsgevenden drastisch worden verhoogd. De christen-democraten hebben afgelopen maanden tamelijk geruisloos de uitgangspunten aangescherpt. Met de 'intentie te zoeken naar de betekenis van het Evangelie' in 'de levende ruimte' kan de CD A-kiezer in het gisteren uitgekomen program van uitgangspunten nog alle kanten op. Maar met de toevoeging dat toetsing aan de 'Heilige Schrift' kern is van de politieke overtuiging, is een nieuwe lijn gezet voor de komende tien tot vijftien jaar. „We vonden verheldering nodig", zegt vice-voorzitter drs. Wim Deetman van de program commissie. Een interview over het 'hardnekkige misverstand' rond het ministelsel, verbod op embryo- proeven en over de helderheid rond die 'levende ruimte naast de mens'. Idoor HILDEBRAND BIJLEVELD DEN HAAG - Medische expe rimenten met embryo's moeten praktisch verboden worden, op biotechnologie wordt een rem gezet, hulp aan Oost-Europa moet van Defen sie betaald worden en niet van Ontwikkelingssamenwerking en de financiële gelijkstelling van bijzonder en openbaar on derwijs is najaren van afwezig heid 'onverkort' terug. „Er is behoefte aan hernieuwd maat schappelijk en politiek élan", zo staat in het nieuwe CDA- program, dat als basis dient voor de verkiezingsprogram ma's van de komende vijftien jaar. Hoe duidelijk het CDA ook over het voorgaande is, in het pleidooi voor een soort sociaal basisstelsel roept de program commissie meer vragen op. Vice-voorzitter Deetman van de programcommissie be schouwt het als een 'hardnek kig misverstand' dat het CDA nu zou pleiten voor zo'n minis telsel. „Dat is een heilloze dis cussie over techniek die ner gens toe leidt. De commissie heeft het alleen over uitgangs punten. De detaillering moet volgen in het verkiezingspro gramma". Maar desalniettemin stelt de programcommissie voor men sen zich bij te laten verzekeren voor werkloosheid of ziekte. Bo vendien vindt ze dat bij vast stelling van de hoogte van de uitkeringen niet langer meer gekeken mag worden naar de lonen. En als er dan toch geke ken wordt, dan alleen om te zorgen dat het verschil tussen lonen en uitkeringen aanzien lijk wordt. Kortom een defini tieve ontkoppeling en het prin cipe van ministelsel. Deetman: „Nee, u wilt iets le zen wat er niet staat. Het is zo dat ten aanzien van de koppe ling de tijden veranderd zijn. Het klakkeloos koppelen heeft geleid tot een stelsel dat slecht gaat functioneren. Het dreigt een vluchtweg te worden. Nee, wij hebben een kwalitatief cri terium voor de overheid aan gelegd, namelijk: zorg dat ie mand kan participeren en inte greren in de samenleving". Niet thuis Pleit u eigenlijk niet gewoon vooreen soort ministelsel „Wij voelen ons niet thuis in een discussie over het mini mumstelsel of een basisstelsel. Je kunt niet zeggen, hier ligt een financiële vloer voor je be staan, voor de rest geven we de hele handel over aan de sociale partners met de opmerking: 'Alsjeblieft, hier heb je het. Zorg voor aanvullend beleid en wij gaan fietsen'. Je houdt na het spreiden van verant woordelijkheden een taak als overheid. Je bent er niet door te zeggen dat de uitkeringen omlaag moeten. Dat moet óók wel, maar we gaan verder door dat we willen dat de participa tie en integratie verbetert. Dat zijn kwalitatieve criteria". Moet u niet aangeven wat par ticipatie en integratie in de sa menleving is? Moeten kinderen van uitkeringsgerechtigden naar wlleybal kunnen en daarnaast nog naar ballet? Met begrippen als integratie en participatie kun je toch alle kanten op? „Je kunt er in ieder geval niet de tegenovergestelde kant mee uit. Het kan ook niet zo zijn dat we bij iedere economi sche tegenslag een discussie krijgen over de hoogte van de uitkering. Je zult maar uitke ringstrekker wezen. Zodra het systeem teveel gaat kosten zegt de overheid het niet meer te kunnen betalen. Wij willen ontsnappen aan die discussie. Politici moeten nu elke keer opnieuw kijken wat nodig is om de participatie van de men sen aan de samenleving te ver beteren". Rekkelijk Hoe voorkomt u dat bij een ha perende economie die norm steeds rekkelijker wordt. Bij de koppeling wist je wat je kreeg. Bij deze vage norm niet. „Wij hebben een kwalitatief criterium toegepast. Politici moeten nu jaar in jaar uit keu zes gaan maken en die verde digen. Maar dan zeg ik: 'So what'. Daar hebben we de poli tiek toch voor. Daar kun je ze op aanspreken". Waarom heeft u in het program van uitgangspunten vastge legd dat 1.5 procent van het na tionaal netto inkomen besteed moet worden aan ontwikke lingshulp. Dat hoort toch in het verkiezingsprogramma thuis? „Het is altijd uitgangspunt ge weest bij het CDA, maar nu is dat vastgelegd. Er zijn discus sies in het CDA over het beste den van ontwikkelingsgelden. Laat er geen misverstand over bestaan. Als het geld niet goed besteed kan worden dan mag het ook niet besteed worden. Het is niet iets dwangmatigs. Maar we zijn een heel rijk land. We hebben gezegd: 'CDA denk er om, de komende jaren staan we voor een aantal zaken die een hoop geld kosten in ver band met het milieu, Europa en onze infrastructuur'. De norm moet je dan blijven han teren". Mag ontwikkelingsgeld ge bruikt worden voor Oost-Euro pa, zoals de CD A-commissie onder leiding van oud-minister Van Dijk voorstelde? .Alleen in streken die verge- 'ijkbaar zijn met bijvoorbeeld Afrika, maar dat is in het groot ste deel van Oost-Europa niet het geval. Daar moet nog oude troep opgeruimd worden en daarvoor zijn offers nodig. De programcommissie heeft ge adviseerd daarvoor defensie- geld te, gebruiken en geen ont wikkelingsgeld. Niet dat we nog eens even een paar miljard van Defensie af willen halen. Maar als we nog ergens defen- siegelden kunnen besparen, dan niet om een paar proble men in Nederland op te lossen, want dat geld moet naar Oost- Europa toe. Het geld voor ont- wikkelings-samenwerking is alleen bedoeld voor hulp aan de minst ontwikkelde landen. Ik denk dat de druk op die 1,5 procent namelijk nog wel eens groot kan worden vanwege de problemen in eigen huis. Van daar dat we die norm hebben vastgelegd. Wij kunnen zo overweldigd worden door kor te termijn-zaken dat we gauw geneigd zijn concessies te doen". Milieu U pleit verrassend genoeg ook voor een regulerende milieu heffing zonder de voorwaarde dat het in Europees verband in gevoerd moet worden. ,,Wij menen dat opleggen van milieuheffingen een belang rijk instrument is om milieu vervuiling terug te brengen. Dat geld moet terugvloeien naar de bedrijven en werkne mers. Als burgers iets kopen, dan moeten ze de gevolgen van die beslissing in ogen schouw nemen. Ze realiseren zich nog niet altijd dat er aan het milieu-effect een prijskaar tje zit. Regulerende heffingen kunnen dat duidelijk maken, maar we treden niet in de tech niek. Het gaat ons om het prin cipe". U reageert heel wat enthousias ter dan het kabinet en speciaal CDA-minister Andriessen van economische zaken. Die willen alleen milieuheffingen in Eu ropees verband. U wilt hetzelf de als de commissie-Wolfson? „De program-commissie treedt niet in die discussie. Zij heeft de lijn uitgezet voor de komende tien, vijftien jaar. Je kunt niet zomaar zeggen, het past nu niet en dat schuiven we maar even weg. We zullen hiermee wel bij de Europese christen-democraten de boer op moeten. Er wordt echter al gauw gezegd: dergelijke zaken moeten in internationaal ver band gebeuren. Dan dreigt af schuiving. We hebben de mi lieuheffingen dus niet met al lerlei mitsen en maren in het program van uitgangspunten willen opnemen". U zegt dat uitsluitend geëxpe rimenteerd mag worden op em bryo's die in de baarmoeder worden ingebracht. En niet zo als het kabinet wil ook experi menten met de andere embryo's toestaan die ontstaan bij rea geerbuisbevruchting. Betekent uw standpunt niet dat er bijna geen experimenten meer moge lijk zijn? „Inderdaad. Op dit onderdeel zijn wij uiterst terughoudend. Ook ten aanzien van geneti sche manipulatie. Het gaat niet alleen om de bescherm waardigheid van de mens, maar er is sowieso grote terug houdendheid als het gaat om ingrijpen in de schepping. Wij hebben de macht de schepping te veranderen op een vrij een voudige manier. Maar alles wat technologisch kan, mag nog niet. Daar is het rapport volstrekt helder over. We kun nen niet terughoudend genoeg zijn in het doen van dergelijke proeven". Herbronning Bij de uitgangspunten is de formulering ingevoegd. 'De toetsing aan de Heilige Schrift is de kern van de politieke over tuiging'. Waarom wordt niet volstaan met de 'intentie te zoe ken naar de betekenis van de bijbel', zoals in het vorige pro gram. „Het heeft geen echt diepere achtergrond. Nu de samenle ving verandert moetje tijd ma ken voor herbronning. De zui len hadden vroeger iets voor- geprogrammeerds. Nu heerst echter een tendens van: ik heb een eigen tuintje en mijn-eigen wereldje en zolang iedereen daar maar van afblijft dan zal het mij een worst zijn. Die ver brokkeling is een risico. Je moet nu dus alert zijn op de sa menhang". Deetman: „Het is zo dat ten aanzien van de koppeling de tijden veranderd zijn. Het klakkeloos koppelen heeft geleid tot een stelsel dat slecht gaat functioneren. Het dreigt een vluchtweg te worden". FOTO: MILAN KONVALINKA - Het principe dat de uitkeringen afhankelijk zijn van de hoogte van de lonen wordt losgela ten. In het nieuwe program staat dat een niveau van bescherming wordt gegeven die toereikend is om te 'participeren en tevens activeert'. - In het nieuwe program worden mensen opge roepen zich te verzekeren voor risico's van in komensderving, studiekosten en huisvesting. - In het nieuwe program is een passage opgeno men over het verschil tussen lonen en uitkerin gen. Dit verschil moet het accepteren van een baan bevorderen. - Er moet onafhankelijk toezicht komen op de uitvoering van sociale verzekeringen. Het CDA in de Tweede Kamer verdedigde tot vorige week dat het toezicht deels onafhankelijk moest zijn en deels in handen moest blijven van de werkgevers en werknemers. - Toegevoegd is het nadrukkelijke verbod tot medische proeven op embryo's die niet worden geïmplanteerd. Het kabinet inclusief CDA-mi- nister Hirsch Ballin van justitie wil die proeven wel onder voorwaarden toestaan. - Toegevoegd is de zinsnede dat de kern van de politieke overtuiging de toetsing aan de Heilige Schrift in casu de bijbel is. In het vorige pro gram werd de 'intentie steeds te zoeken naar de betekenis van het Evangelie' voldoende geacht. - Toegevoegd is dat de overheid naast rechtsge lijkheid, soevereiniteit en subsidiariteit even eens doelmatigheid en doeltreffendheid als be ginsel hanteert in haar bestuur. Voorheen gol den efficiency en doelmatigheid als middel nu is het beginsel geworden. - Toegevoegd is een artikel dat 1,5 procent van het netto nationaal inkomen besteed moet wor den aan ontwikkelingshulp. Naarmate een land minder ontwikkeld is kan het meer aanspraak maken op Nederlands ontwikkelingsgeld. Oost- europese landen die niet op Derde-Wereldni veau leven komen niet in aanmerking voor ont wikkelingsgelden, zoals een CDA-commissie onderleiding van oud-minister Van Dijk on langs in een rapport wél aanbevolen heeft. - Toegevoegd is een artikel dat pleit voor invoe ring van milieuheffingen. De program-commis sie stelt geen voorwaarden aan de invoering. Het kabinet met CDA-minister Andriessen daarentegen wil alleen regulerende milieuhef fingen in Europees verband invoeren. Het pro gram van uitgangspunten sluit aan bij het rap port van de commissie-Wolfson dat de heffin gen wil gebruiken voor verlagingen van de ar beidskosten en milieu-investeringen. - Toegevoegd is een artikel over de financiële gelijkstelling van openbaar en bijzonder onder wijs die onverkort gehandhaafd moet blijven. Onlangs werd in de CDA-fractie openlijk gepleit voor afschaffing van de overschrijdingsregeling waarin een bijzondere school de extra uitgaven voor de plaatselijke openbare school kan clai men en andersom. (ADVERTENTIE) NOC S DACEN FOLIC RUSWUK. ENGINEERING OP PROJECTBASIS Heeft de toevoeging gevolgen voor niet-christenen in het CDA? „Dat is aan hen zelf om te be oordelen, maar wij hebben dui delijk vastgelegd waar onze politiek aan getoetst moet wor den. Dat geldt dus ook voor niet-christenen die in het CDA actief willen zijn. Dat hebben we nog eens bevestigd om aan te geven dat we alleen op de bijbel aanspreekbaar zijn. Maar we hebben daar in de commissie niet uitgebreid over gesproken. We vonden de ver heldering nodig. De bijbel is het houvast als we spreken over veranderingen in de sa menleving". Kunt u deze zin in de toelich ting op deze grondslag uitleg gen: „Het CDA staat voor de overtuiging dat er naast de mens en de overheid een leven de ruimte is". „Dat is toch geen vraag me neer?" Is die 'ruimte' de hemel, de na tuur of wat anders? „Dat is toch echt geen vraag, Wij bedoelen te zeggen dat de problemen de moeite waard zijn aan te pakken. Het heeft zin om ze op te pakken. We zul len de beschikbare ruimte moeten gebruiken om aan de slag te gaan. Alles wat rond mensen en overheid gebeurt is geen onafwendbaar automa tisch proces. 'Levend' wil zeg gen dat we daar invloed op hebben als we onze verant woordelijkheid nemen. Ik weet niet of het helder in het program is geformuleerd. Het gaat er om: niet fatalistisch zijn, het oplossen van proble men heeft zin als je het geza menlijk doet". UTRECHT - „Het isP tijd om de rol van de li verontreiniging op menselijk immuui teem nader tegen hetf te houden. Duits ei£ pans onderzoek slif1 namelijk niet uit di toename van de luchl vuiling ten grondslag aan opmerkelijke stf gen in het aantal all^ patiënten". C. Bruijnzeel, nieuwe hi raar dermato-allergologijj de Universiteit Utrechtk dat in haar oratie die zei april zal houden. Volgen» worden allergieën „te pa» onpas uit de kast gehaalfc is een tendens om allerlei len toe te schrijven aan ei lergie, ook als er andere i melijke of psychologisch! zaken zijn. Ongeveer 10 tot 15 procei de Nederlandse bev< heeft last van een allergii lichaam reageert heftig gevaarlijke, niet giftige) fen. Huidaandoeningen, vliesontstekingen en klachten zijn het resultai boosdoeners zijn allergi stoffen waartegen het muunsysteem niet besta Die komen voor in allerl gelijkse produkten zoals sel, cosmetica maar oq huisstof en in de luch stuifmeel. Steeds meer mensen latei onderzoeken op die all nen. Daaronder ook a| mend studenten diergej kunde om te voorkomen d later als dierenarts allen blijken voor honden en ka Bruijnzeel schrijft die stil toe aan de stijgende popj teit van huisdieren en ee& anderd voedselpatroon wa zelfs al het Kiwi-allergej gesignaleerd. Daarnaast i de in opmars zijnde rei voeding veel allergenen. Een andere belangrijker zaak is de luchtveronti ging. Pollen van cederbij kunnen hooikoorts vera ken. In Japan bestond ej jaar geleden geen hooiw als gevolg van die cederpj maar nu lijdt 10 procent Japanners eraan, voon woongebieden langs autij wegen. Gebleken is dat ra cadmiumdeeltjes zich hed aan de cederpollen. Lagere 'oprotpremi voor remigranten 1 DEN HAAG Buitenlai die na een verblijf in N land terugkeren naar hu boorteland krijgen vooi een lagere eenmalige ve ding. Deze 'oprotpremie stond tot nu toe uit de k< van levensonderhoud drie maanden. Dit wordt maanden. De tegemoetkc gen in de reiskosten en transport van de bagage v| deren niet. De hjé n yentmen om e/uheid te ne- men. Sri mme. Tuier Perents ul i'tor ille hinderen imtun \jk ook met, Suske 1 HihehoJ WAGENINGEN - De 21-jarige man uit Ede die afgelopen week einde door de politie in Amsterdam werd aangehouden op ver denking van het doodschieten van een man uit Wageningen en het ernstig verwonden van een andere Wageninger, heeft be kend de schoten gelost te hebben. De twee Wageningse mannen bemoeiden zich in de nacht van 28 op 29 maart met een ruzie tus sen de verdachte en zijn vriendin. Het meisje werd aan de haren over een parkeerplaats in de buurt van een disco gesleept. Toen de verdachte de mannen opmerkte, haalde hij een pistool uit zijn auto en schoot op de mannen, waarbij de 35-jarige B. van den Heuvel ter plekke overleed. De andere Wageninger verkeert nog steeds in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis. DEN HAAG De SGP-fractie in de Tweede Kamer ergert zich groen en geel aan het toenemende doorkruisen van rouwstoeten door het overige verkeer. De voorrangsregeling voor de rouw stoet moet terug. SGP-Kamerlid Van den Berg drukt dit minister Maij (verkeer en waterstaat) gisteren op het hart in schriftelijke vragen. Sinds in november 1991 het nieuwe Reglement ver keersregels en verkeerstekens RW is ingevoerd, is het gedaan met de uitzonderingspositie voor rouwstoeten. Van den Berg stelt dat het nieuwe RW naast gebrek aan eerbied voor rouw stoeten leidt tot verkeersgevaarlijke situaties. Uitvaartonderne mers in de Randstad hebben al hun beklag gedaan. Volgens hen voegen steeds vaker vrachtwagens toeterend in achter de lijkwa gen van een stoet. Ook andere personenauto's schieten bij tijd en wijle links en rechts door de stoet. (ADVERTENTIE) Je kunt het je nauwelijks voorstellen maar er sterven nog steeds kinderen aan de mazelen Evenmin houd je het voor mogelijk dat kinderen door polio gehandicapt raken. En voor altijd hulpbehoevend zullen zijn. In Oost- Afrika vecht AMREFWliegénde Dokters tegen deze kinderziektes Daar zijn artsen bezig om kinderen in te enten U begrijpt dat daar geld voor nodig i3 Veel geld Immers de nood is hoog én de kosten voor u relatief laag De pri|S van het vaccin per kind is niet hoger dan van 'n pakje sigaretten ol een kopje koffie met gebak. Daarom vragen wij ook aan u om een donatie >p girorek 487600 t.h v AMREFA/liegende Dokters Steun onze artsen en dus de kinderen van Oost-Atrika. Voor 'n prik biedt u een medemens toekomst Voor meer informatie: AMREFA/liegende Dokters. Jan van Brakelplantsoen 5, 2253 TD Voorschoten AMRFF/'Vliegende Dokters

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4