Voldoende alternatieven voor Gavi op Ypenburg t Libië negeert sancties VN Uitpakken Milieu inzet van zuivelconf liet unicef CcidócSoiiAcmt 2 Rusland roept spionnen terug Werkgevers ontwikkelen alternatief plan-Simons Philharmonisch orkest geeft concert op de Nieuwe Maas Verzekeraars: nog niets gehoord van overheid Rapport Berenschot wijst uit: 9 16 Ontvoerde man weer terecht er geeft elk weg Slecht voetbalveld bij tuinman van Europa Voortbestaan MGM in gevaar 14 Dagen Gratiï? ■iniMuimiimuiiiin WOENSDAG 15 APRIL 1992 18 PAGINA'S in twee katernen geestelijk leven IKON voelt zich uitgedaagd door 'onbehagen' samenleving binnenland £eidóe (Sowuvnt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25315. Losse nummers 1,50. het weer Veel bewolking en aanvankelijk nog enkele buien, mogelijk met hagel Later opklaringen. Mini mum temperatuur rond 3 gra den. Middagtemperatuur circa 8 graden. Noordwest tot noorden wind, vrij krachtig, 5, aan de kust en op het IJsselmeer hard tot stormachtig 7 a 8. In de loop van de dag afnemend. MOSKOU - Rusland roept zijn spionnen uit Europa terug omdat ze niet genoeg werk hebben. „Wij zijn al begonnen met het reduceren van ons inlichtingennetwerk in Duitsland", aldus de woordvoerster van de Rus sische buitenlandse spionagedienst. „Wij hopen dat onze collega's van de Duitse spionagedienst ons voorbeeld zullen volgen" Nog niet bekend is uit welke andere Europese landen de spionnen worden teruggetrokken of om hoeveel personen het gaat. De aankondiging komt nadat zaterdag vier Russische diplomaten België werden uitgewezen wegens spiona ge. DEN HAAG - De werkgeversorganisaties VNO en NCW hebben zelf een alternatief ontwikkeld voor het plan-Simons. Het plan gaat uit van een basisverzekering met een verplicht eigen risico van tweehonderd gulden per jaar, en een aanvullende verzeke ring tegen huisarts- en medicijnenkosten. De premies voor deze verzekering zijn voor iedereen gelijk. Alleen de AWBZ-premie, die onder meer psychiatrische hulp verzekert, is inkomensaf hankelijk en wordt geïnd door de belastingdienst. Een woord voerder van het VNO liet vanmorgen weten dat het hier in eerste instantie gaat om een discussiestuk, nodig om uit de impasse te komen waarin de politiek met het plan-Simons is geraakt. De hierboven genoemde punten zijn volgens hem onderdeel van een lange termijn-visie. Alleen het verplicht eigen risico, ook voor ziekenfondspatiënten, zou al veel sneller moeten worden ingevoerd. De werkgeversorganisaties praten morgen met hun leden in de verzekeringsbranche over hun ideeen. ROTTERDAM - Het Rotter dams Philharmonisch Orkest wil 4 september een klassiek concert geven op de Nieuwe Maas. Het is de bedoeling dat de orkestleden spelen op overdek te pontons die voor de Boompjes komen te liggen. Het orkest zet zo luister bij aan de opening van de Uitmarkt en de viering van dertig jaar Rotterdam wereldha ven. „Het is de bedoeling dat het concert voor minimaal vijftig duizend mensen goed te volgen is. Dat is technisch ook moge lijk. Het geluid moet goed wor den versterkt", legt directeur W. Sandberg uit. Over twee weken is bekend of de financiering rond is. Er wordt nog hard gezocht naar sponsors. De directeur wil niet precies zeggen hoeveel geld nodig is. „Voor een goede geluids- en lichtinstallatie ben je al gauw honderdduizend gulden kwijt", geeft ze een indicatie. Wat wordt gespeeld staat nog niet vast. Wel wordt gestreefd naar een populair programma. Gedacht wordt bijvoorbeeld aan de Bolero van Ravel. DEN HAAG - Het Verbond van Verzekeraars is ver baasd dat er van de kant van de overheid nog geen verzoek is binnengekomen om over te gaan tot „cou-i lance-uitkeringen" aan slachtoffers van de aardbe ving die maandag met name het zuiden van ons land trof. Dit heeft woordvoerster drs. E.F. van der Woude van het verbond vanmorgen gezegd. „Van alle kan ten wordt er gezegd en geschreven dat de verzeke raars de hand over het hart moeten strijken en men sen met schade al dan niet gedeeltelijk tegemoet moeten komen. Maar wij zijn daarover nog door geen enkele instantie benaderd, ook niet door het rijk", zo zegt zij. Of de verzekeraars in geval van zo'n verzoek alsnog schade-uitkeringen zouden doen, kon Van der Woude niet zeggen. „Dat zou een punt van intern overleg worden Pagina 3: Toch steun slachtoffers aardbeving Droomfabriek gaat 'een door met nieuw Vest-ival Idoor MONIQUE R0S0 DEN HAAG - Voor de te bouwen vuilverbranding op Ypenbrug bestaan vol doende alternatieven. Uitbreiding van de bestaande vuilverbrandingsinstallatie van de AVR (Afvalverwerking Rijnmond) op de Maasvlakte met een zevende oven, en de bouw van een extra oven in Dordrecht is voldoende om de verwerkingscapaciteit van 600.000 ton, die de GAVI op Ypenbrug zou moeten krijgen, op te vangen. Dat concludeert het Utrechtse onderzoeksbureau Berenschot Osborne in haar rapport over alternatieven voor de Gavi (geïntegreerde afvalverwer kingsinstallatie) op Ypenburg. Het rapport, dat bijna een maand is vertraagd, wordt van avond behandeld in een verga dering van het dagelijks be stuur van de SAVA, het samen werkingsverband van 35 ge meenten in Zuid-Holland dat de bouw van de vuilverbran ding voorbereidt. Daarin moet de beslissing vallpn of de voor bereidingen doorgaan. Het da gelijks bestuur heeft opdracht moeten geven tot het onder zoek met de toezegging dat de uitslag beslissend zou zijn voor de voortgang van het project. Bouw van de Gavi is verder in het gedrang gekomen door het besluit dat het Haags college van burgemeester en wethou ders gisteren nam, om 200 mil joen gulden te investeren in een rookgasreiniger voor de vuilverbranding aan de Gas- laan. Pagina 11: Berenschot onder schrijft mening Van der Vlist Bettine Vriesekoop opgebrand Randstedelijk egeleidings Orkest irijgt eindelijk loon naar werken I' ZWOLLE - Een 33-jarige Zwolse restauranthouder die afgelo pen nacht werd ontvoerd, is weer terecht. Hij heeft zich vanmor gen gemeld bij de politie in Elburg. De man was meegenomen door vijf mannen van Chinese afkomst, nadat ze omstreeks 22.00 uur diens Chinese eetgelegenheid in het zuidelijk stadsdeel van Zwolle hadden overvallen. De eigenaar en zijn echtgenote wer den mishandeld en gekneveld. De overvallers doorzochten ver volgens de bovengelegen woning. Daarbij werden ze gestoord door een familielid dat op bezoek kwam. De overvallers sloegen daardoor op de vlucht met een onbekend bedrag aan geld en sie raden en namen de restauranthouder mee. Het was binnen een halfjaar tijd de derde overval op een Chinees restaurant in Zwol le. Goede actie voor een goede actie Premier Lubbers is niet alleen een gerijpt politicus, ook als hockeyer kan hij bogen op een flinke dosis er varing. Deze verdedigende actie lijkt Lubbers met zijn ogen dicht te kunnen uitvoeren De minister-presi dent maakte gisteren deel uit van het elftal van kabinet en Tweede Kamer dat tegen het Nederlands Bur gemeesterselftal aantrad om geld bijeen te brengen voor het Nationaal Reumafonds. De hockeywedstrijd op het terrein van HC Klein Zwitserland in Den Haag eindigde ondanks een derde 'helft' in 0-0. FOTO: PETER VAN MULKEN STEUJK LEVEN/OPINIE 2 INLAND3/4/6 INLAND 5/6 JRS 6 0NOMIE .7 I "T9/15 L*V N/REGIO11/12/13 «DIENSTEN14 Vt« NSTVERLENING14 Xs- fST/RTV 16 T 'PROGRAMMA S 17 1 ER/PUZZELMENU .17 voetbal op tv Nederland 3, Ajax-Genoa uur: Nederland 3. Feyenoord-AS beo p uur: Duitsland 1 Werder Bre- RClub Brugge lluur: RTL 4: Barcelona-Benfica I LDHOVEN - De Veld- 'ense veehouder W. uwenberg geeft zijn Ik gratis weg aan ieder- 1 die er belangstelling >r heeft. I consumenten op zijn actie Ittenderen heeft hij in zijn i grote borden staan met rop „Niet in de zee of in de' maar neem hem gratis Volgens Kouwenberg is veel belangstelling voor de iis melk. „De mensen staan niet in de rij, maar het is komen en gaan. Ze komen flessen, potten en em 's Ik denk dat ik vanmid- mijn hele dagproduktie 700 liter kwijt ben". Kou- ïberg zegt het doodzonde te den dat zijn melk dreigt'te ■den vernietigd. „Daarom 'k besloten de melk gratis te geven". Een supermarkt in Beilen had gisteren een koe in de winkel om de klanten van verse melk te voorzien. FOTO PERSUNIE DEN HAAG - Het milieu dreigt inzet te worden bij de acties in de zuivel. Ter wijl de staking zich van ochtend verder uitbreid de, was er nog geen enkel zicht op een oplossing van het conflict. In de zuivelindustrie lagen vandaag veertig bedrijven ge heel of gedeeltelijk plat, vier meer dan gisteren. Bij bedrij ven in de Haagse en Leidse re gio (Menken van Grieken in Wassenaar en Nutricia in Zoe- termeer) wordt niet gestaakt. De enige bedrijven in het wes ten van het land die staken zit ten in Rotterdam, Maasdam, Woerden en Heiloo. In grote delen van het land zit ten de opslagtanks van de boe ren helemaal vol. Ze dreigen de overtollige melk over het land uit de rijden. Ook wordt het steeds moeilijker om melk in de winkel te kopen. De zuivelwerkgevers overwe gen (nog) geen gang naar de rechter. Zij nemen een afwach tende houding aan. De Voe dingsbond FNV heeft de in druk dat de werkgevers nog even de kat uit de boom kijken en er op speculeren dat de overheid als hoeder van het milieu naar de rechter stapt als de boeren op grote schaal melk zouden gaan dumpen in riolen, sloten of op het land. In de metaalnijverheid werd vandaag bij veertien bedrijven gestaakt, gisteren waren dit er 21. Dat er vandaag bij minder metaalbedrijven werd ge staakt, heeft volgens een woordvoerder van de Indus triebond FNV niets te maken met een verminderde actiebe reidheid of een inzakkend ac tiefront. Morgen is er volgens hem weer een uitbreiding te verwachten. Net als in de zui velindustrie werd er ook in de metaalnijverheid in deze regio niet gestaakt. Pagina 7: Waterschappen dreigen met rechter bij mel- klozingen I it ROTTERDAM/AM STERDAM - Op de drempel van een voet- bal-unicum dat Feye- noord en Ajax kunnen bewerkstelligen, is pijn lijk duidelijk gemaakt dat Nederland zijn goe de naam te grabbel gooit. Voorzitter Jean-Louis Cam- pora van AS Monaco, de te genstander van Feyenoord in het Europese toernooi der bekerwinnaars, gaf aan de vooravond van het duel in de Rotterdamse Kuip een staal tje koude oorlog van de bo venste plank ten beste. Hij betichtte Feyenoord van op zet inzake de slechte kwali teit van de grasmat in het stadion. „Je maakt mij niet wijs", aldus Campora, „dat Nederland met haar reputa tie als tuinman van Europa en haar prachtige tulpen niet voor een beter veld kan zor gen". Feyenoord begint de halve finale vanavond met een stand van 1-1 die in Monaco werd bereikt. Indien het de Rotterdammers lukt de fina le te halen, levert de club sa men met Ajax een unieke prestatie. Nooit eerder be reikten twee Nederlandse voetbalclubs gelijktijdig een Europa-Cupfinale. Aan de kwalificatie van Ajax, dat 'uit' tegen Genoa met 3-2 won in het toernooi om de UEFA Cup, twijfelt vrijwel niemand meer. Beide clubs kunnen nog een ander spor tief unicum laten noteren. Zowel Feyenoord als Ajax kan erin slagen alle drie de Europese bekers (Europa Cup 1. 2 en 3) in de prijzen- kast te krijgen. Dat lukte tot op heden alleen Juventas. Feyenoord won de Europa Cup 1 in 1970 en de UEFA- beker in '74. Ajax was in '71, '72 en '73 de sterkste in het Europa Cup 1-toernooi en won in 1987 het toernooi der bekerwinnaars. Beide duels worden vanavond op televi sie uitgezonden. Vanwege het gehakketak van Feye noord met de zender TF 1 over de uitzendrechten in Frankrijk meed Monaco gis teren de officiële ontvangst van de Rotterdamse club. „Onbehoorlijk", aldus pen ningmeester Jorien van den Herik. Pagina 9: Ruud Heus niet blij met etiket Kinderen Rekenen op Ons. Wij Rekenen op U. Bel voor meer informatie of folder 070 - 333 93 00 TRIPOLI - De Libische luchtvaartmaatschappij zal ondanks het luchtem- bargo van de Verenigde Naties doorgaan met het uitvoeren van internatio nale vluchten. Dat heeft de directeur-generaal van de Libyan Arab Airlines, Saleh Sirjani, vandaag verklaard. Twee vliegtuigen zijn aan het begin van de ochtend vanuit Tripoli vertrokken. Het ene toestel had Cairo als bestem ming, het tweede vloog naar Accra. De sancties van de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties tegen Libië zijn van morgen vijf uur Nederlandse tijd van kracht geworden. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Baker ver klaarde gisteravond te overwe gen, om naast de sancties ook een olie-embargo tegen Libië in te stellen. Hij wees erop dat de VS ook een oorlog tegen Irak zijn begonnen om nale ving van VN-resoluties te ei sen. Sancties Door het ingaan van de sanc ties zijn alle lidstaten van de VN nu verplicht vliegtuigen uit of op weg naar Libië te ver bieden op hun grondgebied te starten of te landen of daarover heen te vliegen. Daarnaast mo| gen zij Libië geen militair ma terieel meer leveren er> moeten zij het Libische diplo-v matiek personeel op hun» grondgebied aanzienlijk ver-i minderen. De Veiligheidsraacf kondigde op 31 maart aan dat zij een lucht- en wapenenv bargo tegen Libië zou instellerf als dat land niet voor 15 apri{ de twee vermeende daders vari de bomaanslag op een AmerL kaans lijntoestel boven het Schotse Lockerbie in 1988 zou uitleveren. De Raad verwierp gistermiddag de laatste poginj gen van Libië om de sancties te voorkomen en wees het voort stel van Tripoli van de hancf om de twee verdachten doo^ Malta te laten berechten. Eerder die dag had het Inter nationale Gerechtshof in Den Haag het verzoek van Libië verworpen om de VS en Grootj Brittannië op te dragen het Noordafrikaanse land niet lan ger onder druk te zetten. Libië verbrak gisteren zelf alle ver bindingen met de buitenwe reld tijdens een dag van natio nale rouw om de Amerikaanse aanval op Tripoli in 1986 te herdenken. Het vliegveld van Tripoli, dat de hele dag geslo ten was, werd om middernacht weer opengesteld. In Libië wo^ nen ongeveer 10.000 Europea* nen en 1000 Amerikanen. Ze zijn voornamelijk in de olie-in dustrie werkzaam. Pagina 5 Gaddafi stevent af op confrontatie CULVER CITY - Het voortbestaan van de Amerikaanse film maatschappij MGM/Pathé Communications is ernstig in gevaar. Dat heeft de accountant laten weten bij de publicatie van ramp zalige jaarcijfers. Over 1991 werd een verlies geleden van 347.4 miljoen dollar op een omzet van 921,7 miljoen dollar. MGM is diep in het moeras geraakt sinds de onderneming eind 1990 werd overgenomen door de omstreden Italiaanse zakenman Parretti. Crédit Lyonnais Bank Nederland (CLBN) trad daarbij op als fi nancier met circa een miljard dollar aan leningen. Het enorme verlies over 1991 is voor een groot deel te wijten aan rentebetalin gen en de kosten van juridische procedures in een conflict tus sen Parretti en Crédit Lyonnais. Door geldgebrek konden be paalde films niet op het optimale tijdstip worden uitgebracht. Van de veertien films die vorig jaar in de bioscoop kwamen was alleen Thelma and Louise' een kassucces. Als zich ooit voetballers op het scherm verdringen dan is dat wel vanavond. Wie er niet van houdt doet er goed aan vooral Nederland 3 te mijden, want via dat net worden uren lang de wedstrijden Ajax-Genoa en Feyenoord-AS Monaco achter elkaar uitgezonden. In tijd overlappen ze elkaar zelfs een beetje, maar door wat technische ingrepen kunnen ze toch in hun geheel worden bekeken. Om tien over half tien is het ook nog eens voethallen geblazen op RTL-4, dat de wedstrijd Barcelona- Benfica uitzendt. Voor de voetballiefhebber blijft er dus eigenlijk maar weinig tijd over om de Leidse Courant vandaag goed te lezen. Maar morgen als de sportredactie gaat uitpakken over al die wedstrijden haalt hij de schade wel weer in. I Ik wil d de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. d direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: Id maand f. 27,00 (met automatische betaling) d kwartaal f. 82,80. I Dhr/Mevr: Voorl: Straat: Postcode/Plaats: I Telefoon: (voor controle op bezorging) proefabonnement worden geweigerd) ?l (Indien doortoe oonleiding beitoat, kon een vtrroek 01 m071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag ^nnaag g 711848 003000

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1