Voedingsbond en werkgevers graten over milieuplan Groei Duitse economie stagneert bij 1 procent Souoont ECONOMIE tienieuwtje bonden bij AH Rabobanken Westland zien nettowinst dalen Beleggingsresultaat NMB Vastgoed lager HSA ontslaat 230 medewerkers VNO/NCW: stap terug voor GATT-akkoord reca neemt het niet zo hw met werkomstandigheden ANVR: anderhalf miljoen zomervakanties geboekt REDJI :iM PRIKKI ■EN LEVE DINSDAG 14 APRIL 1992 CHT - De bonden gaan niet in op de uitnodiging van de eversorganisatie VGL voor hervatting van het overleg over 'a euwe cao voor de 170.000 werknemers in de supermarkten, r itacten met de werkgeversorganisatie hebben de bondsbe- ers begrepen dat hun looneis van 6,5 procent niet be rt baar is. aldus een woordvoerder van de Dienstenbond t ,De werkgevers blijven bij een loonsverhoging van 2 pro- afp 1 oktober en 2,5 procent op 1 april volgend jaar", zei hij. het wat hun betreft. In feite staan we dus nog net zover r^aar als aan het begin van het conflict". De bonden zetten cities dan ook voort. Vandaag kwamen zij met een nieuwtje rQC actieperiode. Bij een filiaal van Albert Heijn in Zaandam n iij het hoofdkantoor van AH) organiseerden de bonden een ld line om het publiek van hun grieven op de hoogte te stel- f ok probeerden zij werknemers van een aantal andere su- rktcn in het westen van het land tot staken te bewegen. De rtg in de distributiecentra van De Boer ging ook vandaag on- g iderd door, een situatie die met het oog op Pasen zou kun- i, sulteren in aanzienlijke schade. ZOETERMEER - De Rabobanken in het Westland hebben over 1991 hun nettowinst zien dalen van 13,6 miljoen gulden tot 11,5 miljoen. Dat bleek gisteren tijdens de presen tatie van het gezamenlijk jaarverslag van de zes op de Floriade. Het bedrijfsresultaat van de zes Rabobanken (Maasdijk, De Lier, Naaldwijk, Den Hoorn, Wateringen en 's-Gra- venzande) werd sterk beïnvloed door de in voering van het tariferingssysteem voor de zakelijke rekeninghouders, zo blijkt uit het jaarverslag. De rentewinst steeg met slechts 300.000 gulden. De provisiebaten stegen met 6,5 procent tot 22,4 miljoen, tegen 5 procent in 1990. De kosten stegen in 1991 met 9 pro cent vooral door extra personeels- en automa tiseringskosten. AMSTERDAM - De intrinsieke waarde per aandeel NMB Vastgoed Fonds is vorig jaar met 4,1 procent toege nomen tot 36,22. Het eigen vermogen steeg mede door de plaatsing van nieuwe aandelen met ruim 42 procent van bijna 234 miljoen tot 333,5 miljoen, terwijl het be legd vermogen van 400 miljoen naar 439,1 miljoen ging. Dat blijkt uit het vandaag verschenen jaarverslag. Het totale beleggingsresultaat verminderde van 15,6 miljoen tot 10,9 miljoen, waarbij het directe beleggings resultaat op het onroerend goed steeg van 14,8 miljoen tot bijna 18 miljoen. Mede door afwaardering op vast goed in de VS ten bedrage van 10,6 miljoen verschoof het indirecte beleggingsresultaat van een positieve post van 778.000 naar een negatieve van 7,1 miljoen. Valu takoers-verschillen leverden een positief saldo van 2,7 miljoen op vergeleken met een negatieve uitkomst van 78.000 in 1990. HENGELO - Bij de hoofdvestiging van Hollandse Signaal Apparaten (HSA) in Hen gelo worden 230 medewerkers ontslagen. Al gemeen directeur E. van Amerongen heeft het personeel hierover gisteren ingelicht. Het ontslaan van het personeel maakt deel uit van de reorganisatie die Signaal had aan- kondigd vanwege de krimpende defensie- markt. De sanering kost in Hengelo per sal do 640 banen. Er blijven hier circa 2400 ar beidsplaatsen over. Het aantal oudere werk nemers dat via een speciale regeling bij Sig naal verdwijnt, bedraagt 220. Daarnaast ver laten ongeveer 80 personeelsleden de onder neming omdat hun afdeling naar andere be drijven overgaat of wordt verzelfstandigd. Door natuurlijk verloop vervallen 180 ba- DEN HAAG - De werkgeversverbonden VNO en NCW vinden dat de landbouw een stap terug moet doen ten gunste van een GATT-akkoord over een vrijere wereld handel. Dit schrijven de beide organisa ties in een brief aan premier Lubbers en staatssecretaris Van Rooy (buitenlandse handel). De beide werkgeversorganisaties vinden dat de Nederlandse regering alles in het werk moet stellen om het tot stand komen van een GATT-akkoord te bevor deren. De laatste kans doet zich waar schijnlijk voor bij het halfjaarlijkse top- overleg tussen do EG en de Verenigde Sta ten op 22 april. De VS en de EG zijn het tot dusver niet eens over het afbouwen van de subsidies aan de landbouw. Igvan de voorpagina) ,N HAAG Ondanks ;e lescheiden begin in i metaalnijverheid zijn n inden met de resulta- it nu toe niet ontevre- 1 Want deze bedrijfs- met 280.000 werkne- e weliswaar een hele maar telt in totaal e 25.000 meest kleine- ïdrijven met gemid- tetien werknemers. 'taalbonden hebben van if aan niet de illusie ge- j, n deze bedrijfstak totaal leggen. Dat is in een [s te versnipperde be- j ak onbegonnen werk. e, ar dan ook dat de me- a verheid (onder meer ga- ii carrosserie- en installa- »i rijven) geen actietraditie y Volgens het actiedraai- e moeten er eind van de in de metaalnijverheid tachtig bedrijven staken. De bonden knijpen de handen dan ook dicht als ze dat op het eerste oog bescheiden aantal halen. In de metaalnijverheid trekken de bonden tot dusver gezamenlijk op, ook bij de ac ties. In de zuivel daarentegen is er van een gesloten vakbonds front geen sprake. Daar voert de FNV-bond acties in zijn een tje en hebben de andere bom den inmiddels met de zuivel- werkgevers een cao-akkoord beklonken. Bovendien is spra ke van een knallende ruzie waarbij met name de FNV- bond en de CNV-bond elkaar voortdurend forse beschuldi gingen naar het hoofd slinge ren. De FNV-bond verwijt de CNV- bond dat die in de nieuwe cao op tal van punten verslechte ringen heeft geslikt. De CNV- bond is daar op zijn beurt weer laaiend over. De christelijke vakcentrale, het CNV, gaf gis teren een verklaring af waarin het CNV en de aangesloten bonden de CNV-bond in de zui vel feliciteren met het bereikte cao-resultaat. De FNV-bond krijgt van de christelijke vak beweging het verwijt naar het hoofd dat deze bond geen „ob jectie en zuivere" informatie afgeeft. De zuivelwerkgevers hebben aangekondigd dat ze naar de rechter zullen stappen zodra de staking leidt tot milieuover- last als de boeren noodge dwongen overtollige melk in de sloot of de riolen moeten gaan kieperen. Maar er zijn nog geen berichten hiervan. Voorshands ziet het er ook niet in dat de werkgevers een kort geding zullen aanspannen. „We wachten nog even af hoe de acties zich verder ontwikke len", zo deelde een woordvoer ster van de werkgeversorgani satie FNZ vanochtend mee. Wel hebben de zuivelwerkge vers vannacht de Voedings bond FNV uitgenodigd om over het milieuplan van de Voedingsbond te praten. Met dat plan wil de bond de nega tieve gevolgen van de staking in de zuivelindustrie voor het milieu beperken. Het gesprek begon vanmorgen om tien uur. Bij het ter perse gaan van deze krant waren er nog geen resul taten bekend. De uitnodiging van de werkge- versorganistie FNZ komt op een moment dat er nog geen sprake is van echt grote pro blemen bij de boeren. Die drei gen echter wel op korte ter mijn. Doordat de veehouders hun melk niet m^er kwijt kun nen, moeten zij alternatieven bedenken. De opslag is be perkt. Bij eerdere arbeidscon flicten in de zuivel verdwenen er grote hoeveelheden melk over het land van de boeren of in het riool of in sloten. Om dit te voorkomen heeft de Voedingsbond FNV een mi lieuplan opgesteld. Daarin draagt de bond oplossingen aan voor na het moment dat alle opslagcapaciteit is benut. De bond is bereid stakers op te roepen om de overtollige melk te verwerken, maar dan wel op zijn eigen voorwaarden. Hij wil bepalen waar en hoeveel melk er wordt verwerkt en wat ervan wordt gemaakt. Bovendien wil de bond ook vastleggen waar de produkten heen gaan. Tot slot moeten de stakers die aan het plan meewerken volgens de cao worden betaald. „De werkgevers mogen de op brengsten niet in eigen zak steken", aldus een vakbonds woordvoerster. „Als dat pro bleem de wereld uit is, dan kunnen we het eindelijk eens zuiver over de cao hebben, zonder dat de discussie steeds wordt belast met de milieu-ef fecten van de staking", zei zij verder. Stakers in de regen bij de zuivelfabriek Coberco in Borculo. Hier staakten gisteren bijna tweehonderd werknemers foto persunie 5TRICHT - De arbeids- tndigheden in de horeca- laat op diverse punten e wensen over. Wettelijk eschreven werktijden ïn vaak niet nageleefd en ►edrijfsveiligheid wordt acht geslagen. Dit blijkt n onderzoek bij 252 hore- rijven in Limburg en Brabant, waarvan de re en vandaag door de Ar- inspectie in Maastricht tdzijn gemaakt. recies de helft van de ge beerde bedrijven bleek tis te zijn met de veilig- naleving van de werktij- net de minimumleeftijd >ersoneelsleden en met )tbreken van zitgelegen- voor restaurant- en keu- edewerkers. Ie leiding van 126 bedrij- )oesten daarom meer dan afspraken worden ge- Idoor FRANS WIJNANDS Handige trap Wat zo op het eerste gezicht een gewone trap lijkt, blijkt in werkelijkheid ook een kast te zijn. De slimme vinding is te zien op de NWR-bouwrai in Amsterdam. De aannemer verwacht dat de installatie bij de bouw van huizen zo'n 400 gulden zal kosten. FOTO's: ANP BONN De economische groei in Duitsland blijft dit jaar een volle procent achter bij de toch al niet ri ante prognoses herfst vo rig jaar. Gisteren werd het voorjaarsbe- richt gepubliceerd van de vijf grootste en belangrijkste eco- nomisch-wetenschappelijke onafhankelijke instituten in de Bondsrepubliek. Tot nu toe gingen die uit van een groei van 2 procent, maar dat cijfer is intussen bijgesteld. Dit jaar zal de economische groei rond 1 procent bedragen. In de nieuwe oostelijke deel staten ligt de groei weliswaar rond de 10 procent, maar de opbloei van de Oostduitse eco nomie geschiedt nog steeds niet op eigen kracht. Zonder voortdurende financiële injec ties en bevoordeelde investe ringen vanuit het Westen zou het er in oostelijk Duitsland er een stuk slechter uit zien. Niettemin zien de vijf institu ten duidelijke signalen voor een verbeterende economie in Oostduitsland. Vooral de stagnerende Duitse export is van invloed op de ge ringere economische groei. Terwijl de prijzen van levens onderhoud in Duitsland nog steeds stijgen, gaan financiële experts, onder wie bestuursle den van de Bundesbank ervan uit, dat de inflatie in de loop van dit jaar zal zakken tot on der de vier procent. In regeringskringen is die voorspelling gretig opgepakt om de Duitse burgers te be zweren dat er binnenkort een einde komt aan de prijsstijgin gen. Op dit moment bedraagt de inflatie 4,7 procent; een voor de Bondsrepubliek onge kend hoog percentage. De politieke oppositie ziet de situatie minder rooskleurig en spreekt opnieuw van recessie verschijnselen. De liberale mi nister van economische zaken Möllemann heeft het idee ge opperd van een zogenaamde geconcentreerde actie, een vorm van crisismanagement, waarbij regering, vakbonden en werkgevers gezamenlijk een financieel beleidsplan op stellen. CDU/CSU voelen als grootste coalitiepartners niets voor dat idee en blijven bewe ren de staatsfinanciën vast in de hand te hebben. Wel heeft minister Waigel van financiën gezegd dat de Duit sers de komende jaren tevre den moeten zijn met wat ze thans hebben. Veel welvaarts groei zit er niet in. Salarisver hogingen zouden eigenlijk een paar jaar uitgesteld moeten worden of beperkt blijven tot koopkrachtcompensatie. Het zwaarste loonconflict wordt momenteel onder drei ging van massale stakingen uitgevochten in de openbare sector. De werkgevers waarbij ook de overheid - hebben een salarisverhoging van 5,4 procent voor de 2,3 mil joen werknemers in de open bare dienst afgewezen. Als er voor de Duitse economie op dit moment iets ongewenst is volgens de regering en oppo sitie, dan zijn het te hoge loon- en salariseisen. Absolute mati ging is ook het parool van de vijf genoemde economisch-we- tenschappelijke instituten. De stagnerende groei in Duits land heeft volgens de vijf ove rigens alles te maken met de economische situatie in de we reld. Maar de verbeterende conjuncturen in Amerika en Japan zullen ook een gunstige invloed op Europa kunnen hebben. Als daardoor de Duit se export weer aantrekt, ziet het er voor de tweede helft van dit jaar niet eens zo slecht uit. Tokio Aandelen handelaren op de beurs van Tokyo staren op hun beeldscherm naar het stijgen en dalen van de koersen. De koersen van de aandelen bleven vanmorgen zakken De openingskoers van de dollar was lager dan die van de yen. foto: AP Je kunt het je nauwelijks voorstellen maar er sterven nog steeds kinderen aan de mazelen Evenmin houd je het voor mogelijk dot kinderen door polio gehandicapt raken. En voor altijd hulpbehoevend zullen zijn In Oost- Afnka vecht AMnEF/Vliegende Dokters tegen deze kinderziektes Daar zijn artsen bezig om kinderen m te enten maakt. Daarvan had 40 pro cent betrekking op algemene veiligheid en 28 op arbeidshy giënische toestanden. Bij her controle bleek dat 41 bedrijven zich niets van de gemaakte af spraken hadden aangetrok ken. Zij kregen een waarschu wing. Mocht bij een derde con trole de zaak weer niet in orde zijn, dan volgt proces-verbaal. Opvallend noemt de Arbeids inspectie het dat vele mede werkers in de horecasector vaak niet of nauwelijks geïnte resseerd zijn in hun eigen ar beidsomstandigheden. Ook dat zij en hun werkgevers vaak geen weet hebben van wettelij ke voorschriften. Klachten over rug-, schouder en polspijnen als gevolg van werkomstandigheden werden gesignaleerd bij het keuken- personeel van 19 bedrijven en bij restaurantbedienden van 16 bedrijven. U begrijpt dat daar geld voor nodig ia Veel geld Immers de i ïood is hoog én de kosten voor u relatief laag Do prijs van het vaccin per kind is niet hoger dan van ii pnk|e sigaretten of een kopje koffie mot got»uF Daarom vragen wij ook aan u om een donatie >p girorek 487600 I n v AMREFA/heqende Doktert- Steur Onze artsen en dus de kinderen van Oost-Afrika. Voor 'n prik biedt u een medemens toekomst Voor meer informatie AMREFA/lieqende Dokters. Jan van Brakeljïlantsoen 5. 2253 TD Voorschoten AMREF Vliedende llokters MARKTEN DEN HAAG - De bij de ANVR aangesloten reisorganisaties hadden eind vorige maand on geveer 1,5 miljoen zomerrei zen geboekt. Dat is ongeveer 30 procent meer dan eind maart vorig jaar toen de Golf oorlog werd gevoerd. Vergeleken met 1990 was de stijging minder spectaculair: 4 procent. Het aantal geboekte vliegreizen was eind maart vergeleken met 1990 12 pro cent groter. Dit komt volgens de Vereniging van ANVR Reis organisatoren (VRO) vooral door een groter aantal boekin gen voor plaatsen in het ooste lijke Middellandse Zeegebied en verre bestemmingen. De vliegreizen vormen nu 46 pro cent van het totaal aantal ge boekte vakanties. Vorig jaar was dat 36 procent en in 1990 43 procent. Wat betreft excur sie-busreizen zijn er ten op zichte van vorig jaar 32 procent meer boekingen gedaan en vergeleken met 1990 14 pro cent. Wat betreft buspendels lopen de boekingen (inclusief Joegoslavië) 10 procent achter op 1990. In dat jaar ging 31 pro cent van de pendelbusreizen richting Joegoslavië. Voor het eerst in de geschiede nis hebben de VRO-reisorgani saties in het afgelopen winter seizoen meer dan een miljoen vakanties verkocht. Het aantal klanten groeide met 15 pro cent vergeleken met het sei zoen 1990/91. Bijna de helft van de mensen (48 procent) boekte een vakantie met de auto. Het aantal mensen dat in eigen land bleef nam met 49 procent toe. Oostenrijk bleek met 30 procent de geliefdste buitenlandse bestemming. Duitsland boette in: 17 procent minder autotoeristen. Het aantal vliegvakanties (28 procent van het totaal) groeide met 33 procent vergeleken met het vorige seizoen. Het aantal busreizen richting Oostenrijk en Duitsland nam af, terwijl het aantal passagiers voor Pa rijs en Londen toenam. Het aantal treinvakanties nam af met 13 procent. VEEMARKT LEIDEN - (13-04-92): Prijzen slachtrunderen per kg geslacht gewicht zonder nier en slotvet. mklusief BTW (Volgens PW) Aanvoer slacht runderen 1057. waarvan mannelijk 125 Mannelijk Super 8,60-9,70. mannelt|k extra kwal 7,80-8.60, mannelijk 1e kwal 7.30-7.80 Handel rustig en prij zen iets lager Mannelijk 2e kwal 6,60- 7.30. mannelijk 3e kwal 5,80-6,60 Handel rustig en prijzen iets lager Vrouwelijk Super 8,50-11,00, vrouwelijk extra kwal 7,40-8,50, vrouwelijk 1e kwal 6,15-7,40 Handel redelijk en prij zen gelijk Vrouwelijk 2e kwal 5,45- 86,15 vrouwelijk 3e kwal 4,90-5,45 en worstkwaliteil 4,70-5.45 Handel rustig en prijzen prijshoudend Totale aanvoer 1057 stuks. eierveiling eiveba bv barne- veld - (14-4- 92) Aanvoer 3 293 100 stuks en de stem ming was redelijk Prijzen in gulden per 100 stuks eieren van 44/54 gram bruin 6,46-8,77 en wit 6,56-8,73, eieren van 54/64 gram bruin 8,77-10,94 en wit 8,97-10,11. van 64/71 gram bruin 10.87-11,64 en wit 10,05-10.98 en eie ren van 79/80 gram bruin 10,99 Geen krant ontvangen' Bel tussen 18 en 19 uur. zaterdags tussen 14 en 15 uur. telefoonnr 071-122248 en uw kram wordt nabezorgd Michelin werkt groot deel verlies weg PARIJS - Het Franse concern Michelin, het grootste banden concern ter wereld, heeft vorig jaar een netto-verlies geleden van 699 miljoen frank 230,7 miljoen) tegen een verlies van 4,81 miljard frank 1,58 mil jard) in 1990. Het bandenconeern maakte dinsdag bekend dat de verbe tering van het resultaat een ge volg is van kostenbesparingen, een prijsdaling van de grond stoffen en een stijging van de banden prijzen. Het resultaat voor belastingen en buitenge wone posten kwam vorig jaar uit op een positief bedrag van 780 miljoen frank 257 mil joen). Michelin heeft daarmee zijn eigen doelstelling over troffen en noemde 1991 dan ook het jaar van de ommekeer. De eerste helft van vorig jaar leverde nog een verlies op van 290 miljoen frank 95,7 mil joen). In 1990 kwam het nadeli ge saldo uit op 1,14 miljard frank 376 miljoen). Michelin nam in 1990 de Fran se bandenproducent Uniroyal- Goodrich over voor negen mil jard frank 2,97 miljard). Deze overneming plus de ach teruitgang op dc wereldban- denmarkt deden het concern in 1990 diep in de rode cijfers belanden. In het voorjaar van 1991 besloot Michelin fors te gaan besparen. Zo moesten er 16.000 arbeidsplaatsen ver dwijnen in twee jaar tijd. Vorig jaar werden er al 8500 banen geschrapt. Andere kosten dan die voor personeel werden ver minderd met 1,4 miljard frank 462 miljoen). De investerin gen werden teruggeschroefd van 11.43 miljard frank in 1990 tot 3.9 miljard frank 1,29 miljard) in het afgelopen jaar. Dat laatste bedrag is nog altijd hoger dan drie miljard frank die Michelin zich had voorge nomen te investeren.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7