„Kamerleden moeten niet zeuren over lot legervoertuigen" Plan voor andere opzet van opleiding rijbewijs Verdubbeling jonge pilgebruiksters BINNENLAND NBT rekent op zeer druk paasweekeinde Geen uitspraak over ruimtegebrek VROM Europese Prijs voor gemeente Delfzijl Raad van State bang voor politisering I CeidaeGouaont DINSDAG 14 APRIL 1992I DEN HAAG - Het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) verwacht een goed tot zeer goed paasweekeinde voor het toeristisch bedrijfsleven. Naar schatting zullen dit jaar 850.000 buitenlanders een bezoek aan Neder land brengen. Zo'n 450.000 Nederlanders zul len de paasdagen gebruiken voor een dagje uit of een korte vakantie in eigen land. Een kwart miljoen Nederlanders brengt de dagen door in het buitenland. Het overgrote deel van de buitenlandse toeristen komt traditie getrouw uit Duitsland, België, Frankrijk. En geland en Italië. Volgens het NBT is er vanuit het buitenland vooral veel belangstelling voor de Floriade, de Keukenhof en de steden Amsterdam en Den Haag Het merendeel van de attractieparken in Nederland opent met Pasen zijn deuren voor het publiek. Solo-zeiler ligt uren bewusteloos in storm DEN HAAG/PORTLAND - De Ne derlandse solo-zeiler Henk Bezemer (46) heeft zondag op het Kanaal tij dens een storm ongeveer tien uur be wusteloos op zijn jacht gelegen. Rond middernacht kwam hij weer bij be wustzijn, zond een noodsignaal uit en werd vervolgens 25 mijl vanaf Port land gered door de Britse kustwacht. Hij is in een ziekenhuis opgenomen en maakt het redelijk, aldus een woordvoerder van de Britse kust wacht gisteren. Bezemer was op 7 april vanuit Harlingen met zijn negen meter lange jacht vertrokken naar Plymouth. Door nog onbekende oor zaak raakte hij buiten bewustzijn. Het jacht is door de kustwacht in veilig heid gebracht. DEN HAAG De afdeling Rechtspraak van de Raad van State doet geen uitspraak over de huisvesting van ambtenaren in de nieuwbouw van het ministerie van vrom. De hoogste administratieve rechtbank vindt zichzelf niet bevoegd om een uitspraak te doen over een conflict dat is ontstaan tussen de dienstcommissie en de ambtelijke leiding. Vorige maand werd duidelijk dat de nieuwbouw bij het Centraal Station onvoldoende ruimte biedt om alle ambtenaren te huisvesten. 650 van hen moeten naar het na bijgelegen gebouw van Rijkswaterstaat aan de Koningskade dat momen teel leeg slaat. Bij het ontwerpen van het gebouw werd er van uit gegaan dat het plaats zou moeten bieden aan 3000 personen. Het ministerie telt echter inmiddels 3500 medewerkers. De Raad van State stelt in haar uitspraak dat alleen beroepszaken moge lijk zijn als er sprake is van openbaar gezag. Nu hier geen sprake is van een overheidsbesluit, zoals aangegeven in de wet administratief recht overheidsbeschikkingen (AROB), ziet de Raad van State geen andere mo gelijkheid dan het verzoek van de dienstcommissie 'niet-ontvankelijk' te verklaren. DELFZIJL - De gemeente Delfzijl heeft de Euro pese Prijs 1992 gekregen. Dat is een door de Parle mentaire Assemblée van de Raad van Europa inge stelde prijs voor de stad die voor Europa opvallen de activiteiten heeft ontwikkeld. Delfzijl wordt ge roemd om zijn banden met zustersteden als Bie- rum en Krummhörn in Duitsland, Shinnanyo in Japan en Kolobrzeg in Polen. Vooral de tweejaar lijkse bijeenkomsten en de jongeren-ontmoetin gen. telkens in één van de zustersteden, hebben bijgedragen aan het winnen van de prijs, de hoog ste van de Raad van Europa die aan een gemeente kan worden toegekend. In 1955 werd de prijs voor het eerst uitgereitk; Den Haag (1958) en Arnhem (1986) wonnen eerder de prijs, die bestaat uit een trofee, een diploma en een beurs voor een studiebe zoek aan een Europese stad voor een of meer stu denten uit de winnende stad. Al 3 miljoen bezoekers bij tentoonstelling Anne Fran)] AMSTERDAM - De internationale ten stelling 'De wereld van Anne Frank 1929- v heeft tot dusver 2,9 miljoen bezoekers ge - ken. Dit heeft de Anne Frank Stichting in jaarverslag over 1991 bekendgemaakt. De tentoonstelling ging in juli 1989 ir n toenmalige Oost-Berlijn van start en sindsdien in 204 steden in Europa en N c en Zuid-Amerika geopend. Het bezoeker i tal van het Anne Frank Huis aan de Am damse Prinsengracht liep vorig jaar me g gen procent terug. Het totaal aantal bez« a kwam daarmee op bijna 590.000, tegen 650.000 in het jaar daarvoor. In de periodi de Golfoorlog liep het aantal bezoekers te e zichte van 1990 met bijna een kwart t 0 Desondanks bleef het Anne Frank Huis o ïi 1991 het derde drukst bezochte museunf de hoofdstad. 1 door HILDEBRAND BULEVELD DEN HAAG De Raad van State wil geen adviezen over bepaalde wetten aan de rege ring verstrekken, voordat het kabinet een besluit heeft geno men. Volgens de vice-voorzitter mr W. Scholten zou dit de Raad van State teveel politiseren hetgeen hij krachtig ontraadt. Scholten schrijft dit in het jaarverslag van de Raad van State dat vandaag is versche nen. De vice-voorzitter doet zijn uitlatingen, omdat „deze gedachten de laatste tijd weer opduiken". Met name het ka binet zou advisering vooraf gaand aan de besluitvorming kunnen gebruiken om wetten meer kans van slagen te geven of de voorbereidingsprocedu res te versnellen. Een negatief advies van de Raad van State kan besluitvorming lang te genhouden. Zo kraakte de Raad van State afgelopen jaar bijvoorbeeld het akkoord van Schengen over grenscontroles en asielverlening dat in strijd was met de internationale vluchtelingenverdragen. Na dergelijke negatieve advie zen moet het kabinet de wet herzien of soms zelfs een nieu we procedure starten. Schol ten schrijft dat deze procedure niet mag worden veranderd. „Een zodanige verschuiving zou de positie van de Raad van State wezenlijk veranderen en sterker betrekken in het poli tieke krachtenveld. Reeds daarom moeten zulke gedach ten met kracht worden ontra den". aldus Scholten. Hoewel de Raad van State vo rig jaar is begonnen met in krimping van de eigen organi satie, is het aantal zaken ter advisering aan de regering en bij de afdelingen geschillen van bestuur en rechtspraak toegenomen. Met name het aantal wetten dat vanaf Justi tie en Binnenlandse Zaken voor advies werd voorgelegd is vorig jaar drastisch gegroeid. Bij de afdeling voor geschillen van bestuur groeide het aantal zaken met ruim 600 tot 13.575. De afdeling rechtspraak be handelde maar liefst 4800 ex tra zaken (de Arob-procedure). Daarmee kwam het aantal op 38.082 té liggen. Voorzitter van deze afdeling, dr. G.H. Verin- ga. schrijft in het jaarverslag dat het advies van deskundi gen steeds belangrijker wordt in de administratieve recht spraak. Hij hoopt dat deze trend zich in de gehele admini stratieve rechtspraak voor doet. Hij waarschuwt echter voor het gevaar dat adviseurs de beslissingen in plaats van de rechter gaan nemen. Burgemeester Boxtel voorzitter IPO BOXTEL Mr.dr A. Rom- bouts (41), sinds 1989 burge meester van Boxtel, wordt di recteur van het IPO (Interge meentelijk Provinciaal Over leg) in Den Haag. Door alle provinciebesturen is alleen Rombouts kandidaat gesteld, zodat hij op 7 mei officieel kan worden benoemd. Rombouts was eerder burgemeester in Wouw en parlementair secreta ris voor het CDA Idoor HENK VAN ESS SOESTERBERG - ..De kamerleden die van De fensie willen weten of het klopt dat oude Nederland se legervoertuigen in Kroatië rijden, moeten niet zeuren". Al jaren rijdt afgedankt Neder lands legermaterieel in oor logsbrandhaarden rond. Een 'doodnormale' zaak. „Handel is handel", zegt opkoper J.W. Hars uit Krimpen aan de IJs- sel. En met hem andere koop mannen in afdankertjes van het leger. Ze zochten gisteren, zoals zo vaak. naar een 'ge schikte partij' op het verkoop- terrein van de Dienst der Do meinen in Soesterberg. Vorig jaar werd er in Soester berg ruim 2,8 miljoen gulden omgezet na verkoop van 1303 legerartikelen, een gemiddel de prijs van 2200 gulden. De dienst verkoopt de wagens aan handelaren en particulieren omdat ze verouderd zijn. Dat gaat per opbod: de hoogste in schrijver kan een kavel over tollig defensiemateriaal mee nemen. Voor de vaste groep van opko pers zijn met name de legerwa gens goed te verkopen omdat de voertuigen vaak nog in pri ma staat zijn. Ook gisteren stond op één van de legert rucks slechts 20.000 kilometer. Handelaar Hars: „Zolang ik za ken doe en dat is al heel wat ja ren, gaan Nederlandse vracht wagens en ander spul van het leger de aardbol over. Turkije, Irak, noem maar een brandh aard op. Het is volstrekt legaal, al dan niet via tussenhandel in België of Duitsland". Hars heeft vandaag in Soesterberg weer een paar geschikte wa gens gezien, maar wil niet ver tellen wat de bestemming is. Artillerie Dit keer bestond het aanbod onder meer uit 74 aangepaste Daf-vrachtwagens, twee Land rovers. negen heftrucks, 89 aanhangwagens en 29 fietsen. Op papier heeft het weinig mi litair potentieel, maar een an dere opkoper, een 51-jarige Arnhemmer, weet wel beter. Hij loopt langs de wagens en geeft commentaar op de wer kelijke waarde van de leger- memorabilia. „Kijk. de 3310. Het is een wagen die puur en alleen bedoeld is om artillerie- geschut te verslepen. Nergens anders voor. Prima te gebrui ken in Joegoslavië. En hier. deze truck, die heeft speciale nachtverlichting er nog op zit ten. Neem deze, een auto, waar nog computermateriaal inzit voor de besturing. Ze hebben het er niet eens uitgehaald". De Arnhemmer wil zijn naam niet noemen, omdat „ik ie mand ben die ook meteen een vrachtje zou verkopen aan Kroatië. En dan krijg je met een weer dat 'och en aah' van mensen die het allemaal maar schande vinden. Dat gezeur over misbruik: als je echt kwaad wil, kun je ook met een snijbrander of een zaag enge dingen doen". Een andere bezoeker is die dag Rob Boogert van de gelijkna mige handelsfirma in Leiden. Zijn bedrijf geeft wel met naam en toenaam toe dat 200 overjarige voertuigen aan Kroatië zijn geleverd. Volgens het bedrijf was het een bestel ling voor het gezondheidsmi nisterie in Zagreb. De trans actie gebeurde via tussen komst van de Duitse firma Syntrad in Frankfurt am Main. Ze zijn zelf door Boogert in Amsterdam op de trein gezet, richting Zagreb. „We hebben daar uiteindelijk toestemming voor gekregen, omdat het geen strategische goederen betrof. We hebben dan ook niet het idee dat ze door het leger wor den ingezet", zegt woordvoer der Jan Keuter van het bedrijf. De winst per wagen was onge veer duizend gulden, exclusief vervoer. „Het was een aanbie ding onder het motto 'beter een snelle gulden dan een langzame knaak'. We hebben er niet veel op verdiend". Morele bezwaren ziet hij nau welijks. „Je kunt ook in een Een vader loopt met zijn kind langs lange rijen trucks die staan opgesteld bij de Dienst Domeinen in Soesterberg. Morgen wordt deze vi meling bij opbod verkocht. De veiling is in opspraak geraakt nu wordt vermoed dat de voertuigen bij de strijdende partijen in Joegoslav recht zullen komen. g foto uit de Filipijnen die hier wat heeft gekocht. In alle gevallen kregen we toestemming". Woordvoerder Jules Prast van het ministerie van financiën, waar de Dienst der Domeinen onder valt, vindt dat het er ei genlijk niet zoveel toedoet of Nederlandse legerauto's in Kroatië nu wel of niet terecht zijn gekomen, iets wat de ka merleden willen weten. „Wij zijn de makelaar van de over heid, die zorgt dat de verkoop van afgedankt en overigens ook in beslag genomen materi aal volgens de regels verloopt. Fiat wapens vervoeren. Ik sta dan ook versteld van de op hef', reageert hij op de kamer vragen van D66 en PvdA aan staatssecretaris Van Voorst tot Voorst van defensie. „Wat ik zou doen als meneer Bouterse morgen hier op de stoep staat omdat hij een paar honderd wagens wil hebben? Ik weet het niet, daar zou ik eens goed over moeten nadenken". Het bedrijf heeft inmiddels wa gens geleverd aan Suriname 'maar dat was een kleine or der'. „Ook Zaïre is een markt en laatst hadden we iemand Het ministerie van economi sche zaken moet voorwaarden aan de verkoop verbinden als het strategische goederen be treft. Is dat niet het geval, dan verkopen we het gewoon. Dat is geheel volgens de regels". Economische Zaken kon giste ren geen uitsluitsel geven over de criteria, die gelden voor strategische goederen. Ze wa ren de hele dag voor commen taar onbereikbaar. „Ik begrijp echt niet, dat er over de ruggen van oorlogvoe rende partijen per se geld ver diend moet worden", moppert W. van Hest uit Kaatshe op de kijkdag. Hij knapt toe een wagen op uit liefhe rij en is op zoek naar een legertruck, merk Daf. Op vrijdingsdag wil hij in de i we aanwinst rijden: in eei tocht van het plaatselijke comité. „Ik heb wel een probeerd met de handelar over te praten: weet je ei lijk wel dat ze in jouw t wapens vervoeren, wa waarmee mensen wc doodgeschoten? Ze halen schouders op en verklan voor gek". Idoor 6WEN VAN LOON LAMBIK BABA SUSKF, EN WISKE Hoofd bejaardentehuis verdacht van oplichting ERMELO - Het hoofd van het bejaardentehuis van het blin deninstituut Sonneheerdt in Ermelo wordt ervan verdacht blinde bejaarden te hebben op gelicht. Het blindeninstituut heeft het hoofd geschorst en een ontslagaanvraag tegen' hem ingediend bij het kanton gerecht in Harderwijk De oplichting kwam eind fe bruari aan het licht toen een bewoner van het Henriëtte van Heemstrahuis. het bejaarden tehuis van Sonneheerdt, daar van aangifte deed bij de poli tie. Het hoofd van het tehuis zou op machtigingen van be jaarden meer geld van de bank hebben gehaald dan hem was opgedragen. Het teveel geïnde geld zou hij in zijn eigen zak hebben gestoken. Voor hoe veel geld de bewoners zijn op gelicht is nog niet duidelijk UTRECHT De groep meisjes tot negentien jaar die de anticonceptiepil slikt is in de afgelopen tien jaar bij na verdubbeld tot 47 procent. Ook in andere leeftijds groepen steeg het gebruik. Verder neemt nog altijd 11 procent van de jongeren geen maatregelen om onge wenste zwangerschap te voorkomen, zo blijkt uit een onderzoek van het Nederlands Instituut voor Sociaal en Seksuologisch Onderzoek (Nisso). Momenteel is 15 procent van alle zwangerschappen in Neder land niet gewenst. Jaarlijks betekent dit zo'n 30.000 ongewenste zwangerschappen waarvan ruim de helft door een abortus wordt afgebroken. In de afgelopen jaren daalde het aantal abortussen van 6.7 naar 5,1 per duizend vrouwen. Het percentage eerstgebo ren kinderen waarbij de zwangerschap eigenlijk niet bedoeld was. daalde van 12,4 naar 5,7 procent. En het aantal zwanger schappen bij ongehuwde tieners verminderde van 10,5 per dui zend meisjes tot 7,7. De onderzoekers wijten dit aan de „niet aflatende zorg en aan dacht" voor geboortenregeling door overheid, huisartsen, media, onderwijs en onderzoekers. De populariteit van sterilisatie neemt iets af. Dit vooral doordat gezinsvorming steeds meer wordt uitgesteld, wat ook tot uitstel en soms zelfs tot afstel - van sterilisatie leidt. DEN HAAG - Na minimaal tweeëndertig rijlessen moet er een extra 'stageperiode' van zes maanden volgen voordat iemand het rijbewijs definitief in zijn bezit krijgt. G. van Aerschot, voorzitter van de Europese Federatie van Au torijscholen (EFA) stelde dat gisteren voor tijdens het twee daagse congres van de EFA Verkeersongevallen bij jonge ren die pas een rijbewijs heb ben moeten zo worden voorko men. In het Congresgebouw van Den Haag ontmoetten rij schoolhouders uit zeventien Europese landen elkaar van daag opnieuw, op de tweede dag van het EFA-congres. Ze praatten over de mogelijkheid om één Europese opleiding voor het rijbewijs in te voeren. Als de plannen werkelijkheid worden, moeten toekomstige automobilisten minimaal veer tien uur theorieles volgen. Daarbij komt niet alleen de wegcode aan de orde. maar ook onderwerpen als sociaal rijge drag. economisch rijden, ver- keersinzicht en milieu. Het theorie-examen volgt na dat de cursist een basisoplei ding van twaalf rijlessen ach ter de rug heeft. Daarna staan er nog minstens twintig uur voor om het 'defensief rijden' te leren, waarbij aandacht wordt besteed aan het feit dat de theorie vrijwel nooit het zelfde is als de praktijk. Ten slotte volgt een proefperiode van zes maanden waarin de toekomstige chauffeur onder begeleiding de weg opgaat. Aan het einde van die periode volgt het praktijkexamen dat in feite niet meer is dan een controle of je het geleerde on der de knie hebt. Harmonisatie Mr. Pieter van Vollenhoven, voorzitter van de Raad voor de Verkeersveiligheid, stelde gis teren een nog ingrijpender verandering voor. Hij wil zes tienjarigen twintig lesser ten volgen bij een erkendi school. Daarna mag hij o( onder-vaste begeleiding bij voorbeeld een ouder, i nemen aan het verkeer, den moeten bovendien s ling bij de rijschool vol Van Vollenhoven verwachl zo de kans dat de leerlini achttienjarige leeftijd in keer voor het examen sla vergroot wordt. Eerst willen de rijschool ders echter de opleiding de rij-instructeurs aanpak! G. van Aerschot, voorzitter de federatie: „Er moet een monisatie van de opleidinj rijleraar komen", zei Van schot. „Ik noem het met o geen instructeur, omdat di leen met manuele hand< gen te maken heeft. Een le is tegelijkertijd ook didact bezig en moet dus ook als danig opgeleid worden". N een basisopleiding van eni maanden, komt er een spet theoriecursus en een bt mende opleiding om een ei rijschool op te richten. In Nederland kan iedereen een rijbewijs heeft in prin een opleiding tot rij-inst teur volgen en daarna zijl gen rijschool oprichten. is hoog tijd dat de Nederlai regering een einde aan wildgroei maakt", zei C. W mans. voorzitster van de VAG afdeling auto- en m< rijscholen en viee-voorzi' van de EFA. „Ondanks ee ruglopende markt is er e gantische aanwas van nie rijscholen. Het afgelopen jaar hebben zeker duizend nieuwe rijs len bij het CBR aangemi De BOVAG wil met het plicht stellen van een ond« mingsdiploma voorkomen veel mensen een autorijsc opzetten om wat bij te vei nen. „Meer dan zeventig cent van de rijschoolhoudi parttimer om een centje b verdienen. De leerlingen daar natuurlijk niet bij get Er moet continuïteit in de leiding èn de rijschool zitt aldus Wagemans.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4