}edupeerden n de kou na ardbeving tudenten- echtspraak voor ïwolse advocaten Vooral midden inkomens dupe van 'tax credit' I Basisarts kan zich niet specialiseren unicef BINNENLAND 3 Voedingsvezels kunnen borstkanker voorkomen ^idócSouotmt DINSDAG 14 APRIL 1992 oninklijk Huis wil larten écht terug HAAG Het Koninklijk Huis zestien briefkaarten van ko- in Beatrix die de Amsterdamse tegel- en Brievenveiling vorige wilde verkopen, inderdaad terug, aldus de Rijksvoorlich- lienst (RVD). De veiling van :en werd vorige week vrij- ip het laatste moment afgelast, gebeurde op verzoek van het iinklijk Huis Archief. Toen de hiervan niet op de hoogte werd het even later voor een iplaatste grap" versleten. Het inklijk Huis Archief probeert j stukken als de briefkaarten op te kopen. Het verhandelen fajan wordt als een inbreuk op de djacy gezien. Jonge leraren staken 12 mei DEN HAAG - Jonge leraren, verenigd in de actiegroep 'Na-hossers', hebben 12 mei uitge roepen tot stakingsdag in het onderwijs. De actiegroep, die de vakbonden verwijt te wei nig actief te zijn in de strijd voor een hoger sa laris, vindt het hoog tijd voor een staking om de looneisen in het onderwijs kracht bij te zet ten. Volgens een recent onderzoek liggen de salarissen in het onderwijs ten minste 10 pro cent lager dan in de rest van de ambtelijke wereld. „De vakbonden vechten alleen voor de oudere docenten", vindt na-hosser Siep de Haan, „terwijl juist de jonge leraren relatief de slechtste inkomenspositie hebben". De Haan zegt dat alleen in Utrecht al 45 scholen hebben toegezegd aan de staking mee te doen. De vier grote vakbonden ABOP, PCO, KOV en NGL vergaderden vandaag over het probleem van de salarisachterstand. Reclassering moet Beroep hoogleraar tegen nog 10 min inleveren pensionering verworpen DEN HAAG De negentien instel lingen voor reclassering moeten van af 1994 nog zeker tien miljoen gulden inleveren, bovenop de acht miljoen die al in de Tussenbalans was voor zien. De operatie leidt in totaal tot een verlies van circa 125 arbeidsplaatsen. Dit heeft staatssecretaris Kosto van Justitie gisteren in een brief aan de Tweede Kamer aangekondigd. Kosto wil de tien miljoen gulden gebruiken voor de uitbreiding van alternatieve straffen 6 miljoen) en justitiële jeugdbescherming 4 miljoen). Ge dwongen ontslagen zullen volgens de staatssecretaris zo mogelijk worden vermeden. Een uitvoeringsplan van de nota 'herori"entatie' moet nog wor den opgesteld. ROTTERDAM - Het beroep van prof. mr. H.T.J.F. van Maarseveen te gen zijn pensionering door de Rotter damse Erasmus Universiteit is giste ren door het ambtenarengerecht ver worpen. Het ambtenarengerecht vindt het ontslag op 65-jarige leeftijd niet in strijd met de grondwet of met internationale verdragen. Volgens het ambtenarengerecht is er geen sprake van discriminatie op grond van leeftijd, zoals door de hoogleraar staats- en bestuursrecht was" aange voerd. Pensionering rond de 65-jarige leeftijd is volgens het vonnis veran kerd in de Nederlandse arbeids- en sociale regelgeving, die vergeleken met andere westerse landen op een hoog niveau staat. ZEIST - Vezels in de voeding, met name af komstig uit granen, kunnen een rol spelen bij het voorkomen van borstkanker. Dit blijkt uit onderzoek van de afdeling Voeding van het onderzoekinstituut TNO in Zeist. TNO nam niet alleen proeven met ratten, maar concludeerde ook aan de hand van bevolkingsonderzoek dat er een verband be staat tussen de inname van voedingsvezels en het voor komen van borstkanker. De vezels zitten vooral in tar wezemelen, rogge en haver. Een precieze verklaring voor de preventieve werking van de vezels heeft TNO nog niet. Wel veronderstelt men dat bepaalde compo nenten uit voedingsvezels in verschillende fasen van het leven van de vrouw hormonen zodanig binden, dat deze niet opnieuw in het lichaam worden opgenomen, maar worden uitgescheiden. Klacht Kamper artsen tegen directeur KAMPEN - De zeventien huisartsen in en om Kampen hebben het ver trouwen in de leiding van het Kamper Stadsziekenhuis opgezegd. Ze weige ren verder te overleggen met de di rectie van het in opspraak geraakte instituut. Over het optreden van ad- interim-directeur patiëntenzorg drs. J. Huurman zijn de artsen zo veront waardigd dat ze hebben besloten te gen hem een klacht in te dienen bij het Medisch Tuchtcollege. De huis artsen vinden dat Huurman zijn boekje ver te buiten is gegaan met zijn verwijten aan hun adres. De di recteur zou onder meer hebben ver klaard dat huisartsen lastige patiën ten in het ziekenuis laten opnemen om zelf rustig te kunnen slapen. ir or i iNS LEBER tCRMOND - Half Ne tland staat 's ochtends li yama op straat en toch ;hikt het Koninklijk o|lerlands Meteoroli- :h Instituut (KNMI) te Bilt niet over een me- 8 die ver genoeg kan uit- e in om '5,5 op de schaal Richter' te registre- z( kracht van Neerlands irste aardbeving ooit, st worden vastgesteld door oosterburen. Hoger dan 11 gaan ze in De Bilt niet. Het it entrum van de beving be- zich tien kilometer ten e den van Roermond, meld- ,j|het KNMI gisterochtend. zo'n gegeven verwacht je nieuwsgierige leek juist de ernstigste gevolgen het schudden aan te tref- Maar niets blijkt minder tijdens een kleine rond- oor het gebied niets dan ige dorpstafereeltjes, tsen als Swalmen, Haelen le kleinere dorpen Hom, r' en Asselt lijken, hoewel ich pal twintig kilometer n ;n de opspelende Peel- a breuk bevinden, niet ex- Ijlgetroffen door de onder- Ise verschuivingen. Gister- id maakte het KNMI dan bekend dat niet tien kilo- ;r ten noorden, maar iets :uidwesten van Roermond ipicentrum van de aardbe- had gelegen. Maar ook was van extra zware scha- een sprake. stig ernstig is de situtie tien ki- !ter ten zuiden van Roer mond, in de plaats Herken bosch. Daar moet, geheel te gen zijn roeping in, pastoor Arts de komende tijd de men sen zijn kerk uitjagen. Vanwe ge instortingsgevaar. Arts trof bij een eerste inspectie het priesterkoor uit de dertiende eeuw - bijzonder om „een unieke Romaans-Gothische overgang" - in desolate staat aan. Terwijl de Herkenbosche kerkgemeenschap net twee jaar geleden de grotendeels zelf betaalde restauratie van het priesterkoor voltooid zag worden. Aan de kerktoren zijn ze kort geleden begonnen, maar die moet nu vanwege scheuren grotendeels worden afgebroken. In Roermond zelf wordt het straatbeeld beheerst door rood-witte linten die er door politie en brandweer om ris kante gebieden zijn gespan nen. Gammele daken, oude, reeds half naar beneden ge storte schoorstenen en gevaar lijk hellende gevels van oude panden bedreigen de passan ten. Een Roermondse is nog steeds onder de indruk en vraagt zich af hoe ze de schade op moet knappen. Sinds de aardbeving heeft ze meer bui ten dan binnen gestaan, ver moedelijk al die tijd verwik keld in spontaan buurtoverleg. „Ik dacht echt dat er een kud de olifanten langs kwam, doodsbenauwd was ik.." De Roermondse antiquair Ma- rand heeft een oud monumen taal pand in de Neerstraat. Hij toont de scheuren in de wan den, de ontzette trap en wat hem de meeste zorgen baart - de scheuren in de ge welven ónder het pand. Ma- rand voelt in de kelder aan een indrukwekkende scheur: „Kijk, dit is ernstig..." begint hij, maar het bezoek is al weer boven, uit vrees alsnog het eni- Bedroefd kijkt pastoor L. Arts van de Sint Sebastianuskerk in Herckenbosch naar het gevallen Jozef-beeld De kerk werd zwaar getroffen door de aardbeving. Behalve het beeld dat beschadigd raakte, staat nu ook de kerktoren, die net gerestaureerd werd, op instorten. foto: anp ge slachtoffer van de Peelrand- breuk te worden. Grote onzin De bevolking van de getroffen gebieden heeft gisteren nauw keurig de wanden afgetuurd op zoek naar scheuren. Toch verwachten de deskundigen dat nog lange tijd schades zul len worden gevonden. Een dure aangelegenheid, daar de verzekeringen laten weten deze niet te dekken. Wethou der Harrie Derks, tevens loco- burgemeester van Roermond, wil „kijken wat de gemeente kan doen"" voor de gedupeer den. Derks oppert de mogelijk heid van een gemeentelijk rampenfonds. In zijn enthou siasme vergeet hij eerst te kij ken waar het geld vandaan moet komen. Derks herinnert zich overi gens nog een beving in Roer- •mond: „Dat was in 1968 of 1969, ook de Peelrandbreuk. Toen was het veel minder zwaar. Maar de schrik was er niet minder om". Gisteravond wees Derks een rampenfonds nadrukkelijk van de hand. „Het is grote onzin dat Roer mond een lokaal rampenfonds zou willen vormen om de erg ste financiële nood van de door de aardbeving gedupeerde burgers te kunnen lenigen". Nu het Rijk en de provincie het laten afweten mogen de ge troffenen van de lokale over heid ook niets verwachten. Derks zegde slechts toe de kwestie te zullen bespreken met de commissaris van de ko ningin in Limburg Masten broek, die gisteren een bezoek bracht aan Melick-Herken- bosch en Roermond. Mastenbroek deed geen enke le toezegging. Hij zei zich slechts geïnformeerd te heb ben en die informatie te zullen doorspelen naar de rijksover heid. Volgens Derks is een beroep op het nationale ram penfonds uitzichtloos omdat de gevolgen van de aardbeving in Roermond en naaste omge ving niet als een nationale ramp beschouwd worden. Een Roermondse brandweer man zegt dat hij om twee uur 's nachts zijn hevig zwetende zoontje uit bed tilde. Een boze droom over zwaar onweer had diens nachtrust verstoord. „Hij moet iets hebben voelen aankomen", denkt zijn vader. Ook uit de dierenwereld ko men opmerkelijke gegevens binnen. De Friese weerman Hans de Jong hoorde om twee uur 's nachts de mussen onder zijn dakrand geschrokken op vliegen. Het KNMI in De Bilt kreeg ver voor de beving tele foontjes van mensen die meld den dat hun huisdieren, hon den vooral, „ergens" nerveus op reageerden. En-schreeuwde de merel in dc tuin van de weerman van Radio Limburg gisternacht niet plotseling in het holst van de nacht, enkele uren vóór het aanbreken van de dag al? Van een serieus voornemen bij het KNMI te De Bilt om een kennel honden aan te schaffen als instrument voor beving- waarschuwing, is vooralsnog geen sprake. „Onrust bij hon den is iets subjectiefs. Ik houd enige twijfel bij dit soort mede delingen," aldus weerman Geurts. aij: open asfalt wordt opgeruwd I HAAG/ALMELO - Bij de aanleg van nieuwe rijkswegen zeer open asfalt beton (Zoab) moet Rijkswaterstaat het weg- eerst 'opruwen' voordat het voor autoverkeer wordt openge- 1 Op die manier kan worden voorkomen dat ongelukken ge ren omdat het Zoab de eerste drie maanden van gebruik veel lder is dan normaal asfalt. Tot deze nieuwe richtlijn besloot lister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat gisteren naar leiding van nieuwe onderzoeksresultaten naar de eigen- appen van Zoab. Na twee dodelijke ongevallen op de Rijks- 34 bij Almelo was het ministerie gaan vermoeden dat het ïwe asfalt, dat sterk waterdoorlatend is, veiligheidsrisico's zich meebrengt. (fOLLE - „Wie mag de grootste en mooiste kamer in 3 kantoorpand?" Twee advocaten van een Zwols ad- :atenkantoor kwamen er onderling niet uit wie de este rechten kon laten gelden en de maatschap arbij zij in loondienst zijn, wilde de beslissing niet f nemen. En dus stapten met het akkefietje naar de hter. ^tonrechter mr. L.M. Bückmann besliste gisteren dat de ka- rgaat naar degene die het langst bij de maatschap in dienst is. te advocaat meende ook dat hij vanwege dit feit de meeste hten had. Zijn collega had daar tegenover gesteld dat hij ruim D jaar langer als advocaat werkt; zij het niet op hetzelfde kan- In zijn beschikking zegt Bückmann aansluiting te hebben >eht bij de regels zoals die gelden in studentenhuizen. Wie llangst in een studentenhuis woont ongeacht het aantal ja- li dat hij studeert - heeft als eerste het recht om een vrijko- fnde kamer in dat huis te betrekken. Bückmann voegt daar- |i toe dat eenzelfde regel geldt voor kantonrechters en hun sta- kvan „oudste in rang". Nieuwe pier op Schiphol Op 22 april opent minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat een nieuwe pier op Schiphol. Gisteren was men nog druk in de weer met het aanbrengen van de naamsvermelding van de nieuwe G-pier Op 6 mei ontvangt de pier de eerste bezoekers. foto: anp door PAUL KOOPMAN DEN HAAG - Er zit weer wat schot in de onderhande lingen in het kabinet over de begroting voor 1993. Ver gaande voorstellen (btw-ver- laging, ontkoppeling, minder strakke begrotingdiscipline) hebben de bal in de minister raad flink aan het rollen ge bracht. Een politiek twist punt is er ook al: de 'tax cre dit' van minister De Vries van sociale zaken. Anders dan vorig jaar liggen de zure appels dit jaar niet op het bordje van de PvdA, maar vooral voor de neus van CDA- bewindslieden. Terwijl de PvdA-ministers in de zomer van 1991 vanwege de voorge nomen ontkoppeling nog bijna braken met het kabinet (Kok: „Ontkoppeling maak ik niet mee!") kan nu het CDA boven in de gordijnen worden aange troffen. Luid maar vooral ver ontrust klonken de waarschu wingen uit de christen-demo cratische fractie dat de tax cre dit niet mag worden inge voerd. In scherp contrast hiermee staat de bijna weldadige rust onder PvdA-bewindslieden en kamerleden. Die rust heeft al les te rqaken met het feit dat ontkoppeling tussen lonen en uitkeringen in deze kringen geen onbeheersbare emoties meer oproept. Sedert De Vries de koppeling medio vorig jaar losliet, hebben de sociaal-de mocraten zich met die barre werkelijkheid leren verzoe nen. Wel hecht de ploeg van Kok nog aan een „gelijkwaar dige inkomensontwikkeling" tussen de minima en de bur gers die meer te verteren heb ben. Maar ook op dit punt maakt de PvdA zich weinig zorgen. „Wij hebben groot vertrouwen in minister De Vries", merkte PvdA-kamerlid Jan van Zijl vorige week nog op. Nadat De Vries vorig jaar via afschaffing van de inflatiecorrectie op de belastingschijven de inko mens aanmerkelijk nivelleer de, wordt deze CDA-minister door de sociaal-democraten op handen gedragen. Op beslissende momenten blijkt De Vries, die bij de for matie van 1989 eigenlijk liever minister van financiën was ge worden, legio fiscale 'trucs' in zijn aktentas te hebben die on danks de ontkoppeling een ge lijkwaardige inkomensontwik keling garanderen. Regeerakkoord Bij het bestrijden van de voor stellen van De Vries heeft het CDA het deze keer niet gemak kelijk. Allereerst beroept De Vries zich voor zijn plan op het regeerakkoord waarin al in 1989 werd gesteld dat de inko mens tussen minimum, mo daal en tweemaal modaal tij dens deze regeerperiode met elkaar in de pas moeten blij ven lopen. Bij een ontkoppe ling en gemiddelde loonstij ging van 4,25 in 1993 (ra ming Centraal Planbureau) zou aan deze voorwaarde niet voldaan worden. Ten tweede is het recept van De Vries rechtstreeks afkom stig uit het 'belastingkook boek' van een ander promi nent CDA-politicus: senator Eric Stevens. In diens voorstel tot vereenvoudiging van het belastingstelsel (het plan-Ste vens) stelde de CDA-senator juli vorig jaar voor de belas tingvrije som 4660,-) af te schaffen en te vervangen door een heffingskorting (lees: tax credit) met een voor iedereen gelijk belastingvoordeel. Dat De Vries juist dit onder deel uit het plan-Stevens heeft overgenomen is verklaarbaar. Aangezien hij geen geld heeft om de uitkeringen mee te la ten groeien met dc inkomens van werkenden, stelt hij nu voor de modale inkomens zwaarder te belasten, opdat beide groepen in gelijke mate de dupe zijn. Nu het plan-Ste vens om uiteenlopende rede nen zowel bij het CDA, de PvdA en de VVD als de werk geversorganisaties VNO en NCW slecht is gevallen, meent De Vries dat hij ongestraft een receptje uit diens boek kan overschrijven. Nivellering De tax credit heeft precies het nivellerende effect dat De Vries beoogt. Het schaft de huidige vaste basisaftrek van 4660 gulden af, die de belas tingbetaler een groter voordeel oplevert naarmate hij of zij meer verdient. Iemand met een inkomen tot ruim 42.000 gulden heeft een fiscaal voor deel van een kleine 1700 gul den omdat de aftrek in zijn ge val alleen de laagste belasting schijf (35.7%) bereikt. Wie meer verdient valt in de twee de schijf (50%en heeft dus een voordeel van 2330 gulden: 660 gulden méér. Inkomens met een hoogste schijftarief van 60 procent komen er nog gunsti ger vanaf: 2796,- voordeel. Deze bedragen moeten nog verdubbeld worden voor de kostwinner aan wie de basisaf trek van zijn niet-verdienende echtgenote is overgedragen. De tax-credit trekt deze bedra gen voor alle inkomensgroe pen geüjk omdat de 'heffings korting' alleen over de laagste belastingschijf wordt bere kend. Het geld dat de fiscus met deze operatie uitspaart, kan gebruikt worden voor het zij een hogere heffingskorting, hetzij een lager belastingtarief in de onderste schijf. In beide gevallen krijgen de lagere in komens netto méér in het handje en moet iedereen met een belastbaar inkomen van meer dan 42.000 gulden inleve ren. Wisselgeld Hoe nadelig de 'fluwelen ont koppeling' voor de middenin komens precies zal uitpakken, hangt af van de precieze vorm geving van het voorstel-De Vries. Of het plan van de CDA- minister ook in het kabinet een kans maakt, is vooral af hankelijk van de vraag of hij nog wat wisselgeld voor zijn ei gen partij in de achterzak heeft. Een algemene btw-ver- laging of verhoging van het ar beidskostenforfait (een vurige wens van fractievoorzitter Brinkman) zou de pijn van de tax credit wat kunnen verzach ten. Als eerste handreiking heeft De Vries naar verluidt al voorgesteld de vaste belasting- aftrek voor uitkeringsgerech tigden (500 gulden) af te schaf fen, waardoor het verschil tus-J sen uitkering en minimum-, loon vergroot wordt. Maar: in deze nog wat prille fase van de onderhandelingen kan in het belastingpakket van De Vries nog veel geschoven worden, zo wordt in kringen rond het kabinet gesteld. Of daarmee de overige CDA-be- windslieden en ook de CDA- fractie over de streep getrok ken kunnen worden, zal de ko mende weken moeten blijken. (SPER EN HOBBES door bill waterson NOG 3 DAGEN POLEC RUSWUK. ))polec fngwefging Of PBOJECTBAS6 Kinderen Rekenen op Ons. Wij Rekenen op U. Bel voor meer informatie of folder 070 - 333 93 00 AMSTERDAM Er zijn te weinig mogelijkheden voor basisartsen om hun studie te voort te zetten. Dat blijkt uit een onderzoek van de Vrije Universiteit in Amster dam onder 1500 artsen die tussen 1984 en 1988 hun ba sisexamen hebben behaald. Na zes jaar blijkt dat slechts twintig procent erin geslaagd is de studie te vervolgen. Dat is verontrustend, want om als zelfstan dig arts te kunnen opereren, is het noodzakelijk dat een basisarts een opleiding tot huisarts, specialist of sociaal geneeskundige volgt. De Landelijke Belangenvereniging Basisartsen wil de op leiding voor basisartsen die ervaring hebben opgedaan verkor ten om de werkdruk in ziekenhuizen te verlichten en om de kwa liteit van de medische zorg te garanderen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3