Zwaarste beving uit geschiedenis treft Nederland Begrafenis in Rusland onbetaalbare luxe CDA verzet zich tegen 'fluwelen ontkoppeling' T 6 Stakingen in zuivel-en metaalindustrie Leidse regio wakker geschud Schokkend £eldóe@ouxant 5 9 13 15 GPV'er Schutte wil 'verbod' op stakingen Gevechten Bosnië gaan door ondanks wapenstilstand Ieren komen onze vacatures opvullen Minister tegen NS- plan spitstoeslag I „Joegoslavische joden willen niet naar Israël" 14 Dagen Gratis "1 U MAANDAG 13 APRIL 1992 K 20 PAGINA'S I in twee katernen geestelijk leven binnenland Voorzitter roept Issers op tot grotere discipline kunst/rtv Jlouse is niet voor de R gewone burger buitenland eiden omgeving sdenksteen behoedt Anna's Hofje voor vergetelheid iV is bijna kampioen Dertig-plussers beheersen wielerpeleton estelijk leven/opinie2 inenlano 3 urs 4 itenland 4/5/7 inst/rtv 6 Ben/regio 8/9 instverlening 8 zond en wel 10 v-programma's 11 er'puzzelmenu 11 )rt 13t/m20 £eidóe (3ouia/nt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25313. Losse nummers f 1,50. het weer Half tot zwaar bewolkt en eerst nog een enkele bui. Minimumtemperatuur om streeks 5 graden. Middag- temperatuur ongeveer 13 graden. Wind draaiend van west naar zuid, matig, kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig, 6, vannacht hard, 7. DEN HAAG Het gezaghebbende Tweede-Ka merlid Schutte, voorzitter van de GPV-fractie, vindt dat er in ons land niet meer gestaakt moet worden. „Staken is een achterhaalde en verkeerde vorm van belangenbehartiging. De vakbonden moeten in plaats daarvan hun geschillen met werkgevers voorleggen aan onafhankelijke ar bitragecommissies", zegt Schutte. „Veel meer dan vroeger is er sprake van een gemeenschap pelijk belang van werkgevers en werknemers. Collectieve acties treffen bijna altijd grote groe pen mensen die part noch deel hebben aan het arbeidsgeschil". Nu al zoveel van het gedach- tengoed van Marx naar de prullenmand is ver wezen is het zaak ook dit instrument te vervan gen door een beter", aldus Schutte. Kamerlid Schutte SARAJEVO - Hoewel de etnische leiders in Bosnië-Hercegovi- na gisteren tot overeenstemming zijn gekomen over een wapen stilstand onder internationaal toezicht, werd er fel strijd gele verd op de Bosnische Kupres-vlakte. Het Joegoslavische leger meldde dat 350 Kroatische strijders waren gedood en dat 112 an deren de afgelopen dagen gevangen waren genomen in een slag tussen het leger en Kroatische troepen op de Kupres-vlakte. De aantallen konden niet door onafhankelijke bronnen worden be vestigd. Kroatië, dat de onafhankelijkheid van Bosnië-Hercego- vina openlijk steunt, heeft herhaaldelijk ontkend dat zijn strijd krachten in de buurrepubliek opereren. De wapenstilstand voor ziet in een ontbinding van alle strijdkrachten, behalve het door Serviërs geleide federale leger en de Bosnische regeringstroe pen. VN-gezant Cyrus Vance is vandaag naar Bosnië vertrokken waar hij morgen met zijn officiële bemiddeling begint. Pagina 7: Spookstad Kupres betaalt zware tol voor Bosnische oorlog DEN HAAG - Nederland en Ier land sluiten woensdag in Dublin een overeenkomst om Ierse werk lozen in Nederland aan een ar beidsplaats te helpen. Dit maakte T. Knol, directielid van het Cen traal Bureau Arbeidsvoorziening te Rijswijk zaterdag bekend. Zijn collega K. Quinn van het Ierse ar beidsbureau verwacht in een jaar zo'n duizend Ieren te kunnen plaatsen. Het gaat volgens Quinn om werk voor zowel ongeschoolde als hoger opgeleide personen. Van af 1 mei wordt op het CBA te Rijs wijk een Ierse contactambtenaar geplaatst om te bemiddelen bij het vinden van werk. DEN HAAG - Minister Maij (verkeer en waterstaat) voelt niets voor het plan van de Nederlandse Spoorwegen (NS) om het rij den in de spits bij NS sterk in prijs te ver hogen. Een woordvoerder van het ministe rie heeft dit gisteren meegedeeld. De NS heeft deze plannen drie maanden geleden al aan de minister voorgelegd. Zij heeft de NS toen ernstig ontraden om op dit pad door te gaan. De minister is verbaasd dat de NS de plannen toch naar buiten heeft gebracht. Zij is niet van plan haar goed keuring hieraan te hechten, aldus de woordvoerder. Tegen de bestaande tarief differentiatie heeft de minister geen be zwaar. Deze is vorig jaar door de Tweede Kamer goedgekeurd. HEERLEN - Nederland is vanmorgen getroffen door de zwaarste aardbe ving uit zijn historie. Om omstreeks 03.22 uur schudde de aarde met een kracht van 5,5 op de schaal van Richter. Het epicentrum van de beving lag ongeveer tien kilome ter boven Roermond. De beving duurde zo'n 10 se conden. Er is weinig scha de aangericht. Volgens het Koninklijk Neder lands Meteorologisch Instituut (KNMI) betrof het een beving op 20 kilometer diepte op de Peelrandbreuk. Die breuk was ook oorzaak van de beving van 5 op de schaal van Richter die in 1932 Uden trof. Daarbij werd toen veel schade aangericht. De aardbeving leidde vanmor gen tot duizenden meldingen bij het 06-11 alarmnummer in heel Nederland. In Leeuwar den vluchtte een aantal bewo ners van een flatgebouw in pa niek de straat op. In Middel burg, Apeldoorn, Eindhoven, Zwolle en Leiderdorp raakte de alarmcentrale van de Rijks politie overbezet. In Zeeland belden ruim 2000 mensen de politie met vragen. Volgens het KNMI kan de beving in Zeeland extra gevoeld zijn „door de zwakke grond waarop de Zeeuwen leven". In Eindho ven en Midden-Limburg leid de de beving tot telefoonsto ringen. In Venlo brak paniek uit onder een aantal uit Tufkije en Ma rokko afkomstige inwoners van de stad. Zo brachten de rest van de nacht door op straat. Volgens woordvoerders van de politie was de schade gering. Wel kwamen er mel dingen binnen van ingestorte schoorstenen. De kerktoren in Herkenbosch, die in de steigers stond om te worden gerestaureerd, staat nu volgens de politie op instor ten. Er kwamen geen meldin gen over zwaar gewonden.. Wel waren er volgens de eerste hulp van een ziekenhuis in Roermond „veel lichtgewon den, voornamelijk veroorzaakt door rondvliegend glas". De aardbeving in Noord-Lim burg werd gevolgd door een groot aantal naschokken. Rond 08.30 uur meldde de af deling seismologie van het KNMI al meer dan 15 naschok ken. De zwaarste vond rond 08.00 uur plaats. Volgens woordvoerder Haak had die beving een kracht van 2,5 op de schaal van Richter. Hij ver wachtte dat de Peelrandbreuk nog ruim een week actief zal blijven. „Wel zullen de schok ken steeds zwakker worden." De kracht van de beving werd overigens niet geregistreerd door de seismologische dienst van het KNMI in De Bilt. Vol gens een woordvoerder was de kracht van de beving „te groot" voor de apparatuur van het Nederlandse instituut. In Nederland komt de kracht van de bevingen normaal gespro ken niet boven de 3. „Wij heb ben deze gegevens dan ook ge kregen van onze Duitse colle ga's", aldus Haak. De schok werd ook gevoeld in Duitsland, België en Noord- Frankrijk. Pagina 3: „Ernstig, maar geen catastrofe" Bison Een Sioux-indiaan wordt met paard en al getorpedeerd door een bison. Eén van de levensechte inzendingen, in dil geval afkomstig van de Fransman Gaumeton, die te zien zijn op de expositie van opgezette beesten 'Dood of Levend' in het Leidse Pesthuis. Pagina 9: Dieren in tijd bevroren in 'Dood of Levend' DEN HAAG - Bij 33 zui velbedrijven, verspreid over het hele land, zijn vanmorgen ongeveer tweeduizend werknemers niet aan het werk gegaan. In de metaalnijverheid zijn dit er vijfhonderd. De FNV is de enige bond die tot staken heeft opgeroepen. Een woordvoerster van de FNV noemt het resultaat van vandaag „gezien de omstan digheden, bevredigend". De Industrie- en Voedingsbond vNV. de Unie BLHP en de VHP (hoger personeel) bereik ten zaterdagnacht, tot grote woede van de FNV, een princi pe-akkoord over een nieuwe cao. „Het principe-akkoord be vat alleen Verslechteringen, met name op het gebied van de vut", aldus de FNV-woordvoer- ster. Bij Menken van Grieken, de zuivelfabriek in Wassenaar (vijfhonderd werknemers), is vanmorgen iedereen normaal aan het werk gegaan. Werkge vers in de zuivel hebben al la ten weten dat zij uiterlijk mor gen naar de rechter stappen. omdat dan de zuiveltanks van de fabrieken aan hun maxi mum zitten. Metaal In de metaalnijverheid hebben de vakbonden, die hier wel eensgezind optreden, gepro beerd bij elf bedrijven het werk stil te leggen, wat bij tien bedrijven geheel of gedeelte lijk is gelukt. Ongeveer 500 van de 1200 werknemers bij deze bedrijven hebben zich la ten registreren als staker. De bonden willen in de loop van de week de stakingen over meerdere bedrijven uitbrei den. Bij de stakingen van van daag waren geen bedrijven uit de Haagse regio betrokken. De werknemers hopen met hun acties te bereiken dat de werkgevers hun plannen opge ven om op termijn 'arbeids voorwaardelijke prikkels' orrl het ziekteverzuim terug te dringen in de cao op te nemen. De cao-onderhandelingen lie pen hierop vorige week vast. Pagina 5: Grootse arbeidscon flict sinds jaren barst los door RIK IN 'T HOUT tievoerders ;ken banden lek HAAG - Actievoerders ben zondag- en vanoch- 1 vroeg op zeven militaire einen vernielingen aange- t. In alle gevallen verschaf zij zich toegang tot de com- ten door gaten te knippen omheining. Volgens het isterie van defensie zijn aanhoudingen verricht, het militair complex Ede zijn in de vroege maan- ochtend banden lekgesto-, van ongeveer 40 militaire tuigen. Als gevolg van de aardbeving vanmorgen sneuvelden in Limburg vele schoorstenen. Dat was onder meer in Valkenburg het geval. De brandweer ruimde puin met behulp van een hoogwerker. LEIDEN/REGIO De aardbeving van om streeks half vier vannacht heeft in de Leidse re gio geleid tot omstreeks vijftig verontruste tele foontjes van wakker geschrokken mensen naar de meldkamer van de rijkspolitie van het dis trict Den Haag in Leiderdorp. „De telefoon heeft hier een uur lang roodgloeiend gestaan", vertelt politiewoordvoerder Colijn. „Wij wisten eerst zelf ook niet wat er gebeurd was. we dach ten dat iemand een grap had uitgehaald. Na ver loop van tijd kregen we bericht dat er een aard beving was geweest en konden we de mensen op de hoogte stellen". De meeste meldingen kwamen uit het zuidoosten, in de richting van het epicentrum van de aardbeving, dat in Mid den-Limburg lag. Maar ook mensen in Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Lisse werden letter lijk wakker geschud. Uit Alphen aan den Rijn en Leidschendam kwa men enkele verontruste telefoontjes binnen. In Wassenaar slapen de mensen blijkbaar beter, want de gemeentepolitie kreeg daar vannacht „zegge en schrijve één telefoontje van een flat bewoner die wakker werd van wat getril". DEN HAAG - Het CDA verzet zich tegen een voorstel van zijn 'eigen' minister De Vries van so ciale zaken om mensen met een inkomen tussen de vijftig- en zestigdui zend gulden volgend jaar zwaarder te belasten. De Vries wil op die manier geld vinden om ook in 1993 een 'fluwelen ont koppeling' te kunnen doorvoeren. Dat laatste betekent het ver breken van de band tussen lo nen en sociale uitkeringen, terwijl de nadelige koop krachtgevolgen daarvan goed deels worden vereffend door belastingmaatregelen. Vol gens De Vries is er ook in 1993 op zijn begroting geen geld te vinden voor een echte koppe ling van lonen en uitkeringen. Daarom bepleit hij een andere financiering: de 'tax credit' of tewel het voor iedereen gelijk maken van de zogeheten be lastingvrije som, hetgeen na delig uitpakt voor de hogere inkomens. Omdat ook de PvdA-ministers voorstander zijn van dit idee, lijkt zich in het kabinet hier voor een meerderheid af te te kenen. Reden voor het CDA om extra fel te protesteren en te dreigen met het 'afschieten' van deze maatregel in de Tweede Kamer. Fractieleider Brinkman denkt er precies zo over en heeft dat ook meegedeeld aan premier Lubbers en minister De Vries. Pagina 3: Lubbers: studiefi nanciering weer drastisch veranderen door ROB VUNDERINK MOSKOU - 'Voor lieve noeder', vermeldt een int over de benen van ien oude vrouw. Zij ligt ipgebaard in een St. Pe- ersburgs lijkenhuisje, laar kinderen hebben leen geld voor de begra- enis en laten haar daar iggen. ►Niets nieuws onder de zon", egt Aleksandr Koezin, lijk- chouwer in Lijkhuis nr. 6 te loskou. „Maar het komt wel leeds vaker voor dat de over bid voor een staatscrematie noet zorgen". )e lonen en pensioenen in Rusland zijn net weer ver hoogd, maar het minimumin- tomen van enkele honder den roebels per maand is voor velen ontoereikend om in één keer 3500 roebel op ta fel te kunnen leggen. Dit enorme bedrag berekent het staatsuitvaartbureau 'Ritual' voor de goedkoopste begrafe nis. Voor een 'luxe' begrafe nis, met vervoer in een krak- kemikkerige gele autobus en muziek, betaal je een veel voud. Waarom nemen de Russen geen begrafenisverzekering? Een begrafenisverzekering? Wat is dat? Experts van parti culiere verzekeringsmaat schappij ASKO in Moskou staan met hun oren te klappe ren. Als een ASKO-mede- werkster verneemt hoe die verzekering in het Westen werkt, reageert ze enthou siast: „Wat een interessant idee. Mag mijn chef u straks terugbellen voor wat de tails"? In een land waar de zorg voor de levenden al zo veel te wen sen overlaat, zijn de doden nauwelijks beter af. Uiter aard zijn het de nabestaan den die het hardst worden ge troffen door de alom heersen de gevoelloosheid. De over heid stuurt hen een bureau cratisch doolhof in waar ze al lerhande verklaringen en uit treksels moeten bemachti gen om hun dierbare familie lid op de laatste reis te mogen vergezellen. Daarna krijgen ze op een overvol kerkhof een piepklein plekje toegewezen bij wijze van laatste rust plaats. In het grootste land ter wereld bestaat voor de do den dezelfde paradox als voor de levenden: er is geen plaats. Science-fiction „Het werk zelf, daar kan ik goed tegen", zegt de 33-jarige Koezin, een chirurg die al vijf jaar voor de Moskouse recht bank sectie verricht op slachtoffers van geweldsmis drijven. „Het zijn de omstan digheden die me depressief maken". Wie Lijkhuis nr. 6 aan de Hos pitaalstraat in Moskou bin nenloopt, begrijpt onmiddel lijk wat directeur Koezin be doelt. De stank is niet om te harden. In de gangen staan ij zeren brancards op wieltjes met ontklede lijken van man nen en vrouwen, kriskras over elkaar. Een laken om ze af te dekken kan er niet van af. Achter in de gang ligt een van de elf doden die vandaag zijn binnengebracht. Het is een oudere man. Zijn kunstgebit ligt op zijn borst. Een ver keersslachtoffer? Koezin ver dwijnt naar een zijkamertje om het na te trekken. „Op straat gevonden, dood gesla gen". Behalve de oude man zijn er het afgelopen etmaal nog tien doden bij Lijkhuis nr. 6 afgeleverd. De lijk schouwer kan goed merkert dat het aantal geweldsmis drijven toeneemt. Hij schat dat hij zo'n 2500 autopsies per jaar pleegt. De steriele ruimten die ieder een kent uit Amerikaanse misdaadfilms, voorzien van grote kasten waar iedere overledene in een eigen lade onder een laken ligt met een identiteitskaartje aan zijn grote teen, behoren voor de Russen tot de wereld van de science-fiction. Koezin daalt een onverlichte trap af naar een duistere spe lonk. Hij opent een gietijze ren grendel. De echo stuurt het geluid nog enkele malen het gewelf rond. Een zware deur zwaait open. In de goed verlichte grot erachter liggen open en bloot tientallen onge ïdentificeerde slachtoffers op rijdende brancards. Een aan tal verblijft hier al een half jaar. Koezin boft, de tempera tuur is iets onder nul. In de Russische Staatsuniversiteit voor Geneeskunde hebben de koelkamers uit de jaren zestig vijftien jaar geleden al de geest gegeven. Om bederf tegen te gaan moet het perso neel de lichamen elk week einde laten zakken in een bad met formaline of alcohol. Terug boven, in de gang. Naast de grijsaard met het kunstgebit wordt een jongere man in een kist netjes aange kleed. Zijn gezicht is vakkun dig opgeknapt. Kennelijk kunnen zijn nabestaanden de begrafenis betalen. JERUZALEM - Het Joods Agentschap dat de emigratie van jor den regelt heeft gisteren verklaard niet te verwachten dat er massaal joden vanuit Joegoslavië naar Israël zullen komen. Het agentschap heeft plannen klaarliggen om de 5.500 joden in Joe goslavië te evacueren als de gevechten uit de hand lopen. Een woordvoerder van het agentschap zei dat tot nu toe slechts 210 Joegoslavische joden de wijk naar Israël hebben genomen. De afgelopen week vluchtten tientallen joden uit Sarajevo, de hoofdstad van de door etnische strijd verscheurde republiek Bosnie-Herzegovina, naar Belgrado. Nog maar net rijden de treinen weer of Nederland zit opnieuw midden in de stakingen. Zowel in de zuivelindustrie als in de metaalnijverheid is men plotseling met andere dingen nijver dan met het werk. Het fijne erover staat uiteraard in de Leidse Courant. Net als de mening van het gezaghebbende Tweede- Kamerlid Schutte van de GPV. Hij vindt dat het tijd wordt een 'verbod' op stakingen in ons land in te voeren. Staken acht hij een „achterhaald marxistisch instrument, een verkeerde vorm van belangenbehartiging". Ongeveer net zulk schokkend nieuws dus als de aardbeving die ons land vannacht heeft wakker gemaakt. Vandaag in de leidse Courant: de krant die je pakt als je er alles over weten wilt. I Ik wil I de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. "1 een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: IC1 maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Straat: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controlt op b Br 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag 711848 003000 si l J NFORMATIE ZONDER SENSATIE

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1