De hele dag draait om de pil De prijs van een reageerbuisbaby GEZOND EN WEL Bejaarde proefpersonen in Pharma Bio-Research: Afscheid Vitamine A gevaarlijk tijdens zwangerschap ftzidóe Sou/uxnt MAANDAG 13 APRIL 1992 Idoor JAN SCHEPERS De vier mannen zijn tien dagen op elkaar aange wezen. C. van der Fels (77) uit Slagharen, H. Lindsen (76) uit Badhoe vedorp, de 71-jarige me neer uit Almere en de een jaar jongere man uit Groningen verdienen er 1375 gulden mee. Zelf op te geven aan de belas ting. Almere en Gronin gen willen niet met hun namen in de krant en willen beslist niet op de foto. De reden mag dui delijk zijn. Tenslotte is het maatschappelijk nog lang niet aanvaard als proefpersoon te dienen. Arts E.C. Tjeenk Willink, ma nager van het klinisch re search centrum Pharma Bio- Research, ziet daarin een te genstrijdigheid. „Aan de ene kant wordt er vaak met af keer op gereageerd. Proeven op dieren vindt men heel erg, laat staan proeven op men sen. Maar aan de andere kant wil niemand weer een Softe- non-affaire". Al acht jaar onderzoekt het Zuidlaarder bedrijf in op dracht van farmaceutische bedrijven en universiteiten de bijwerking van nieuwe pil len op mensen. Tot voor kort gebeurde dat bijna uitslui tend op studenten die op die manier een aardig zakcentje bijverdienden. Maar nieuwe richtlijnen van de overheid houden in dat medicijnen ook moeten worden getest op doelgroepen waarvoor die medicijnen zijn bedoeld. Ge neesmiddelen tegen demen tie, botontkalking en de ziek te van Parkinson moeten dus eveneens worden uitgepro beerd op bejaarden. En die zijn moeilijk te vinden. Tijd om zich te vervelen heb ben de vier mannen nog niet gehad. Hun leven wordt tien dagen tot in de puntjes gere geld. Klokslag acht uur 's morgens nemen ze een pil in. De hele dag draait om die pil. Wat zijn de effecten? Het bloed wordt regelmatig afge nomen. het lichaam wordt een paar keer onderzocht, elke dag wordt een aantal hartfilms gemaakt, 's nachts wordt het hart door middel van een kastje met elektro den bewaakt en de urine wordt verzameld. Na vier da gen testen hebben de heren nog geen klachten gehad. Al leen Almere had de eerste dag een „lichte schele hoofd pijn". „Maar dat was waarschijnlijk een afkickverschijnsel. We krijgen hier alleen maar ca feïnevrije koffie en thee. En dat ben ik niet gewend." Niet roken Ouderen die willen meedoen, moeten kerngezond zijn Ze H Lindsen (links) en C van der Fels hebben tussen proeven door tijd voor een schaakspelletje op hun slaapkamer FOTO ANNE MARIE KAMP Daarom is het ook een regel dat personeelsleden en fami lie in de eerste of tweede graad van personeelsleden niet mee mogen doen". Studenten komen vaak enke le weken voor belangrijke examens naar Pharma Bio- Research. Er zijn speciaal studeerhokjes voor hen inge richt. Ouderen houden zich meer bezig met praten. Ruzie is er volgens Tjeenk Willink nog nooit geweest. „Een keer hebben we een student weg moeten sturen. Hij lag niet goed in de groep. De anderen kregen problemen met hem". Snurken Vier oude mannen die hun huis voor tien dagen verlaten. Ze slapen samen op één ka mer. De man uit Almere had vooraf aangekondigd dat hij wel eens snurkte. Van der Fels: „Je vrouw heeft je al die jaren voor de gek gehouden. Je snurkt helemaal niet". Het grootste probleem vinden ze dat ze niet op eigen houtje wegkunnen. Als ze buiten willen wandelen, gaat een verpleegkundige mee. Ze bellen veel met thuis. „Als ik 's avonds in de auto kon stap pen en naar huis kon, dan wilde ik hier wel drie keer per jaar zitten", vertelt Van der Fels. Er kan geen kwaad woord af richting Pharma Bio-Re search. Niet omdat ze niets negatiefs mogen zeggen. Dat is niet het geval, laat Almere weten. „Ik heb hier echt niets te klagen", zegt hij later on der vier ogen. „Het eten is uitstekend. Ik ben in vier da gen tijd al vier ons aangeko men. Het personeel staat al tijd voor je klaar. Kijk, je moet natuurlijk geen hekel hebben aan bloedprikken. Je weet dat dat hier een aantal keren gebeurt. Maar verder hebben we echt niets te kla gen". Maar waarom wil hij dan niet met naam en foto in de krant? „Ach, Almere is net een klein dorp. Ik heb er geen zin in om nagekeken te wor den. Dat gebeurt natuurlijk snel." mogen niet roken, ze mogen geen alcohol drinken en ze mogen geen medicijnen slik ken. Er is wel eens een stu dent weggestuurd die buiten toch stiekem een sigaretje op stak. De vier heren hebben er geen moeite mee. In tegen stelling tot studenten is de er varing dat ouderen zich nau welijks vervelen tijdens hun verblijf. „De dagen vliegen tot nu toe voorbij. We mogen graag kaarten, maar daar hebben we nog geen tijd voor gehad", laat Van der Fels weten. „Ver velen9 Kom nou! Wij zijn oude en wijze mannen", zegt Almere. De eerste verdieping van de linkervoorvleugel van het prachtige Blauwe Paviljoen aan de Stationsweg in Zuidla ren is ingericht voor de proef personen. Slaapkamers, een zitkamer met televisie en vi deo-recorder, een ontspan ningsruimte met onder meer een biljart en tafeltennistafel en medische ruimten. Er is zelfs een kleine videotheek. Drie van de vier mannen die zich vermaken met praten, kranten', boeken en tijdschriften lezen en scha ken - zijn via een adverten tie in de krant in contact ge komen met Pharma Bio-Re search. Van der Fels hoorde het via-via. Het bureau ABG in Groningen bemiddelt voor Pharma Bio-Research. Van der Fels belde. „Ik vond het sympathiek overkomen. Het gaat bij mij om puur idealis me. Dat meen ik uit de grond van mijn hart. Ja. natuurlijk kun je dan wel zeggen: dan neem je het geld toch niet aan. Maar zo werkt het na tuurlijk ook weer niet. Het is mooi meegenomen". Z'n vrouw verklaarde hem voor gek. Maar de 77-jarige Van der Fels bleef bij zijn beslis sing. „Twee kleine zusjes van me zijn aan tuberculose over leden toen ze dertien en veer tien jaar waren. Nu komt tu berculose bijna niet meer voor. Ik hoop dat deze testen iets opleveren tegen demen tie. En het is natuurlijk prachtig dat de samenleving je op deze leeftijd nog nodig heeft". Dement De man uit Almere zegt dat geld absoluut geen rol heeft gespeeld bij zijn ovèrwegin- Manager-arts Tjeenk Willink: niemand wil weer een Softenon-affai- re- B FOTO: ANNE MARIE KAMP gen om mee te doen. „Ik ben gepensioneerd. Wat heb ik nou nog nodig?". Het doel van het onderzoek, een ge neesmiddel ontwikkelen te gen dementie, spreekt hem bijzonder aan. „Want. zeg nou eerlijk, met mijn leeftijd kan ik over een paar jaar wel dement zijn. Die geneesmid delen moeten toch een keer op een mens getest worden. Ik heb er geen problemen mee, waarom zou ik me dan niet melden?". Hij vindt het ook belangrijk dat hij als proefpersoon uitvoerig getest werd. „Ik mag meedoen. Dus ik ben kerngezond. Dat is prettig om te weten". Het was voor de man uit Almere overi gens bijna niet doorgegaan. Hij heeft maar één nier. „Bij een nieroperatie in een Am sterdams ziekenhuis heeft een chirurg bij een operatie aan mijn nier een tampon la ten zitten. Daar kwamen ze later achter. Toen bleek dat door die tampon de nier weg gerot was". Hij werd terugge stuurd door Pharma Bio-Re search. „Later vroegen ze me of ik alsjeblieft terug wilde komen. Ik was gezond en met deze medicijnen maakte een nier niets uit". De 76-jarige Lindsen meldde zich deels vanwege het geld aan. Verder uit nieuwsgierig heid. „Het geld komt er na tuurlijk als aantrekkelijk pluspunt bij. Maar het was vooral de nieuwsgierigheid. Je bent toch bezig met het ontwikkelen van nieuwe me dicijnen". De man uit Gro ningen draait er niet om heen. „Bij mij is het puur om het geld te doen". De vier mannen zijn de eni gen die die woensdag getest worden. Een aantal studen ten is net 'afgezwaaid'. Stu denten zijn nog steeds een voudig te vinden. In het kaar- tenbakje bij ABG staan twee duizend in het bestand. Maar ook zij mogen hooguit drie keer per jaar meedoen aan een test, die in sommige ge vallen wel een maand kan du ren. Ze mogen financieel niet afhankelijk worden van de proeven. In het buitenland is dat anders. Er zijn gevallen bekend van mensen die heel Europa afreizen om overal mee te doen aan testen. Arts Tjeenk Willink: „Vrij heid is de kern van het ver haal. Mensen moeten volko men vrij zijn in hun keuze. baarmoeder plaats waar dc bevruchting meestal optreedt Eisprong, bevruchting en begin van zwangerschap. Bij 10 procent van de paren lukt dat niet. De oor zaak ligt in een kwart van de gevallen bij de vrouw, bij eenderde bij de man, bij een vijfde ligt het aan beiden en bij de resterende kwart van de gevallen is de oorzaak onbekend. De eerste reageerbuisba by - Louise Brown - is alweer dertien jaar oud, maar nog steeds is 'In Vitro Fertilisatie', kortweg IVF, een onder werp van verhitte discus sie. Het rapport 'Kiezen of Delen' vond de rea geerbuisbevruchting een „ingrijpende en kostbare behandeling". Medische franje met een be perkte kans op succes. En ook de Gezondheidsraad ad viseerde nog onlangs terug houdendheid omdat aan IVF voor moeder en kind wel de gelijk nadelen zijn verbon den. Al maanden rollen des kundige voor- en tegenstan ders vechtend door de kolom men van de vaderlandse pers en bekogelen elkaar met vol strekt tegensprekende cij fers. Is de kans op het krijgen van een kind hooguit 20 pro cent. zoals critici beweren, of misschien wel een procent of 45? En wat zijn nou precies die nadelen voor moeder en kind? De moeilijkheid is dat er een enorme grabbelton bestaat waaruit iedereen precies die succespercentages kan graai en waarmee hij zijn gelijk kan bewijzen „Die cijfers kunnen op zich wel klop pen", zegt dr. H. Hollanders, hoofd van de IVF-afdeling van het academische Rad- boudziekenhuis in Nijme gen. „maar dan moet er wel precies bij gezegd worden waar die cijfers op slaan". Zo is het van belang om te weten uit welke" tijd die cijfers stam men. welke soort onvrucht baarheid is behandeld, en of die getallen op slechts één of op meer behandelingen slaan. Dat de IVF- behande ling een afvalrace is zal nie mand ontkennen. Technisch gaat dat als volgt. Eerst wor den de eierstokken van de vrouw met hormonen zoda nig gestimuleerd dat meer ei cellen. soms wel 15. tegelij kertijd tot rijping komen. Vervolgens worden die eicel len via de vagina met een naald opgezogen, buiten het lichaam in een glazen bakje met het zaad van de man be vrucht, waarna maximaal drie bevruchte eicellen weer in de baarmoeder worden te ruggezet. Stuurbaar Elke stap heeft een hoog mis lukkingspercentage. Uitein delijk, aldus een bekend rap port van dr. J Haan, leidt dat in 5.2 tot 14,4 procent tot een bevalling van een of meer kinderen. Ja maar, zegt vrou wenarts C.A.M Jansen (en Hollanders zegt het hem na) dat zijn verouderde cijfers. Het gemiddelde slagingsper centage schommelt nu per keer rond de 17 procent en de kansen op een kind nemen na drie behandelingen toe tot 30 procent. .Als honderd \Touwen met die behande ling beginnen", zegt Hollan ders zelfs, „en je gaat na hoe veel VTOuwen na vijfjaar een kirid hebberi. dan ligt dat per centage tegenwoordig op 40 tot 45 procent". Die cijfers, zo geeft hij ruimhartig toe. zijn erg „stuurbaar". Hoe meer VTOuwen je voor IVF in aan merking laat komen, dus hoe ruimer de indicatie, hoe ho ger het slagingspercentage. .Als ik iedereen zou behan delen". zegt Hollanders, „dan zou ik makkelijk de beste re sultaten van de wereld kun nen krijgen". Dat is nu precies de moeilijk heid. Die indicatie was vroe ger vooral een verstopping van de eileiders, maar die is nu ook uitgebreid tot het schimmige gebied van de 'on begrepen onvruchtbaarheid'. Een nieuwe en nergens om schreven indicatie, is boven dien de 'indicatie ongeduld'. „Zwangerschap", zegt de nieuwe hoogleraar in de vruchtbaarheidsleer dr. E. te Velde, „is vooral een kwestie van kans". In Nederland krij gen vrouwen hun eerste kind heel laat, zo rond de 28 jaar. Maar de kansen op een kind dalen al na het 30ste levens jaar en is - vergeleken met vrouwen onder de 30 - na het 38ste teruggelopen tot een kwart. De druk op de vrouwenartsen om met IVF de natuur een handje te hel pen is dan ook groot. Daarbij is onvruchtbaarheid lang niet altijd absoluut. Nogal wat vrouwen worden 'op de wachtlijst' zwanger, of zelfs na herhaalde mislukte IVF-pogingen. Daarom is, on danks al die exact ogende cij fers, niet precies bekend wat de werkelijke effectiviteit is van IVF. Men weet nog steeds niet wat de meerwaar de is van IVF boven de aloude beproefde manier. Verwarrend De discussie over de werkelij ke kosten van IVF is al even verwarrend. De simpelste be rekening vermenigvuldigt de kosten van één behandeling (3500 gulden) met het totale aantal behandelingen. Dat is dan tien miljoen gulden, zo rekende vrouwenarts Jansen in de NRC voor, en dat is slechts een fractie van de to tale kosten van de gezond heidszorg. Een wat al te sim pele rekensom, zo vonden ve len. Op de eerste plaats lukt de behandeling in meerder heid niet en dan zijn de kos ten voor niets gemaakt. Maar belangrijker nog is dat aan IVF medische nadelen kle ven die kunnen leiden tot in tensieve en dus peperdure medische zorg voor moeder of kind. Bij IVF staan de art sen voor het volgende dilem ma. Hoe meer eicellen na hor monale stimulatie worden 'geoogst' en hoe meer be vruchte eicellen (pre-embry- o's) in de baarmoeder worden teruggezet, hoe groter de kans van slagen. Maar daarmee neemt de kans op een levensbedreigende overstimulatie van de eier stokken toe (1 tot 2 procent) en ook de kans op het krijgen van meerlingen. Die kans is 25 procent, en juist bij meer lingen komen complicaties stukken vaker voor. De Ge zondheidsraad geeft in het 'Jaaradvies Gezondheidszorg 1991' een overzicht van deze „veelvoorkomende" compli caties. Bij IVF worden veel meer keizersnedes gedaan, komen miskramen en vroeg geboorten vaker voor, heeft een derde van de kinderen een laag tot zeer laag geboor tegewicht en is de sterftekans van het kind rond de beval ling vier keer hoger dan nor maal en in het eerste jaar twee keer. „Daarnaast be staat er een toenemende zorg over eventuele late gevolgen voor het nageslacht. Uit de kring van DES-dochters ko men steeds meer waarschu wingen voor al te ongebrei delde toepassing van hormo nale stimulatie". Toekomst Aanwijzingen daarvoor zijn er niet, maar of die zorg te recht is moet de toekomst ons leren, want het oudste IVF- kind. Louise Brown, is nog pas 13 jaar „We zitten met smart te wachten op een test waarbij je kunt voorspellen welke pre-embryo het gega randeerd doet", aldus dr. Hol landers. „Nu kijken we nog alleen naar de vorm van die bevruchte eicel, en dat geeft dan wel een redelijke aanwij zing, maar zeker weten doen we niets". Als die test er komt - en er is al, zoals dat heet, 'veelbelovend' onderzoek naar gedaan - dan kan men met minder hormonenstimu latie toe en is ook het pro bleem van de meerlingzwan gerschap opgelost. Daar zijn experimenten op pre-embry- o's voor nodig. Mag dat? Mag alles wat kan? Daarover een volgende keer meer. Mijn goede tante Agaath is onlangs overleden. Bijna heeft ze de eeuw volgemaakt. Het leven viel haar langzaamaan zwaar, al heeft ze tot het laatste toe haar ouderdom met waardigheid gedragen. Het kostte haar moeite om afscheid te nemen. Ze had kennelijk nog lang het gevoel niet klaar te zijn voor de grote stap. Eén van de nachten dat ik bij haar waakte, lag ze onafgebroken brei-bewegingen te maken. Niet maar zo'n beetje, nee, uiterst precies: insteken, omslaan, doorhalen, aflaten glijden. Ze heeft in haar bestaan veel gebreid, vooral voor haar achterkleinkinderen. Maar iti mijn beleven was dat breien van nu ook een beeld. Beeld ervoor dat tante Agaath haar leven nog niet voltooid had. Dat ze het nog moest 'afmaken Ze heeft vijfentwintig jaar in het verzorgingshuis gewoond waar ze nu is gestorven. Eerst met haar man, vele jaren alleen. De familie had ervoor gezorgd dat daar ter plaatse gelegenheid was om afscheid te nemen. Oude mensen zien niet veel kans meer om naar een crematorium te komen. Mij heeft het daarbij geschokt dat van de vijftig inderdaad veelal hoogbejaarde medebewoners er maar drie nog even naar haar toe zijn gegaan. Toen ik op de gang twee oude dametjes passeerde, vroeg ik of ik soms met hun zou meelopen naar de kamer waar tante Agaath lag opgebaard. Wat ik uit hun blik kon lezen was grote schrik. Ze zouden, zeiden ze. even de mantel naar hun kamer brengen en dan komen. Ik wachtte bij de lift. Tevergeefs. Ik heb de dames niet meer gezien. Waarom hebben oude mensen toch zo'n angst om de dood in de ogen te zien? Ja, ik weet het. als je. oud en verzadigd van jaren, woont met anderen, even oud en verzadigd van jaren, word je vaker met de dood geconfronteerd dan je lief is. Maar. hoe kan een mens toch zijn eigen nabije afscheid loochenen? Moet hij zich niet voorbereiden op het grote vertrek? De klein- en achterkleinkinderen waren er wél. De tekeningen van de jongsten lagen in de kist. De zelfgemaakte tulp van haar oudste achterkleindochter was naast haar hoofd gevlijd. Tezamen hebben ze afscheid genomen. Wat verwonderd en nieuwsgierig, maar zonder angst of paniek, 's Avonds na thuiskomst is er in die jonge gezinnen nog heel wat nagepraat. Er waren vragen; er vielen ook traantjes. Het is toch moeilijk je voor te stellen dal overoma nooit meet iets voor je zal breien; dat je nooit meer bij haar op visite komt en dat ze je niet meer zal laten smullen van de chocolaatjes uit haar eigen doosje... Het is goed, dat jonge kinderen leren dat we voorde dood niet op de vlucht moeten gaan. Dat ze elk op eigen wijze die laatste ontmoeting beleven. A propos, de jongste, vijf jaar oud. heeft haar moeder voor het slapen gaan verzekerd, dat ze een fijne dag had gehad. Vitamine bevindt zich in dierlijke voedingsmiddelen, zoals beeld een ei. door GERRIT JAN VAN OCHTEN, apothsker) Op vijf april hebben KRO's Brandpunt en 'Ook Dat dacht besteèd aan de problemen met vitamine A-gebruik de zwangerschap. Onoordeelkundig gebruik van (multi) nesupplementen is niet zonder risico's. Voor veel mensen zijn vitaminen een soort wondermiddi fabrikanten spelen gretig op die veronderstelling in. zijn voedselbestanddelen die in kleine hoeveelheden lijk zijn voor de stofwisseling. Ze dienen niet als brand stof voor het lichaam. Het menselijk lichaam heeft van minen een voorraad. Deze is, afhankelijk van de soort voldoende voor enkele weken tot enkele jaren. We kennen twee belangrijke groepen vitaminen: de in losbare (B- en C-groep) en de in vet oplosbare (A, D en Kj y water oplosbare vitaminen zijn minder toxisch dan de in k losbare, omdat een teveel van bijvoorbeeld vitamine C bij paalde concentratie in het bloed, met de urine wordt den. Bij extreem hoge doseringen kan ook vitamine men geven: nierstenen. Het grote probleem vormen de losbare vitaminen. Deze worden in het lichaam in vet opge en kunnen bijwerkingen geven. Vitamine A is zo'n vetoplosbaar vitamine. Het bevindt dierlijke voedingsmiddelen, zoals lever, roomboter, volle kaas, eierdooier en in de vorm van carotenoïden in plantaj voedingsmiddelen, zoals wortelen en tomaten. De dagelij: VI hoefte is ongeveer 4000-5000 IE voor volwassenen, voor kinderen en 5000-6000 IE tijdens zwangerschap en r ven van borstvoeding. Bij een gevarieerde voeding krijj 1 voldoende binnen om de dagelijkse behoefte te dekken. H n ken van vitamine A in de vorm van tabletten is dan ook dig. Het overmatig gebruik van vitamine A tijdens de zwange a kan ernstige afwijkingen veroorzaken bij het nog niet gi >i kind. De misvormingen die kunnen ontstaan zijn gend. Het probleem is dat veel bijsluiters niet waarschuw* >p het slikken van vitamine A in hoge dosering. Preparat* ciaal op de markt gebracht om te gebruiken tijdens de schap (Gravitamon) vermelden niet de risico's bij overdo» Roche waarschuwt in de bijsluiter van Supradyn voor bruik tijdens zwangerschap en borstvoeding. Het is bel< y dat de overheid maatregelen neemt om de mensen te b< men tegen overmatig gebruik van vitaminen. Allereerst i er eisen gesteld te worden aan de bijsluiters. De consume 2( zelf het meeste doen: gezond eten en al de potjes met vit) 31 laten staan, zeker tijdens de zwangerschap. Ik vrees mijn laatste knik om u te groeten: stof van zoveel doden aan mijn voeten, dood aanwezig in alles wat ik nader. Jotie 't Hooft. door JOKE Reuma Onder het artikel van vorige week is abusievelijk een ve *c nummer opgegeven van de Nederlandse Bond van vereni u van patiënten met reuma. Dat moet zijn Amersfoort. 033J k Het nummer van het Nationaal Reumafonds in Den Haag

Leidse Courant | 1992 | | pagina 10