Kinnock zou maandag terugtreden Iets meer zicht op lastenverlichting 'Krantenband' jtjfH'flU'ïH I 2 Besprekingen Midden-Oosten in Lissabon Rechter: knoflookgeur is niet hinderlijk 11 Doden bij bomaanslag in Londen 25 26 29 31 ■N ROY c.s. tekort leraren Basisonderwijs België wijst spionerende Sovjet uit !~l4~Dagen Gratig n CeidócSou/to/rit nniinii»inu«mmn 13 ZATERDAG 11 APRIL 1992 32 PAGINA'S in vier katernen „Hulp aan Oost- Europa moet Irastisch omhoog" BINNENLAND c Van den Broek uitspraak Ter Beek Bosnië vraagt iternationale wereld om steun £eicL&e (Sowurnt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25312. Losse nummers 1.50. HET WEER Overwegend zonnig. Middag- temperatuur van 12 graden aan zee tot 17 graden in het zuidoos ten. Weinig wind. In de kustge bieden later een zwakke tot mati ge wind, rond kracht 3, uit weste lijke richtingen. LISSABON - De Portugese premier en huidige voorzitter van de Europese Gemeenschap. Anibal Cavaco Silva, heeft vrijdag in Lissabon meege deeld dat de tweede ronde van de multilaterale vre desonderhandelingen over het Midden-Oosten in Lissabon zullen plaatsvinden. Hij heeft nog geen datum voor de onderhandelingen genoemd. Cava co Silva zei dit tijdens een ontmoeting met de Egyptische president Hosni Mubarak. Ook deelde hij mee dat de situatie in het Midden-Oosten een belangrijk onderwerp zal zijn op zijn besprekin gen. 21 april in Washington, met de voorzitter van de Europese Commissie, Jacques Delors en de pre sident van de Verenigde Staten, George Bush. Metro-staking treft opening Eurodisney Idoor WILKO V00RD0UW PARIJS - De machinisten van de snelle metrolijn RER A in de regio rond Parijs hebben besloten vandaag te staken. Daardoor kan het publiek niet per openbaar vervoer naar het attractiepark Eurodisneyland, dat dan wordt geopend. De machinisten leggen het werk neer omdat volgens hen de veiligheid van de passagiers gevaar loopt. De lijn is onlangs verlengd tot aan het park in het oostelijk van Parijs gelegen Mar- ne-la-Valle. De aangekondigde actie heeft voor paniek gezorgd. Verwacht wordt, dat de autosnel weg A4. die naar het park leidt. vandaag boordevol files zal staan. .,De beste raad die wij kunnen ge ven is thuis te blijven en pas maandag of na Pasen het park te bezoeken. Dan kunnen de men sen wel gewoon met de metro", aldus staatssecretaris van ver keer Georges Sarre. In de Franse media is veel -aandacht aan de opening van het park. In de kran ten worden extra katernen afge drukt waarin de hele geschiede nis rond het park nog eens extra wordt belicht. Het communisti sche dagblad THumanit' is tegen het park en deed in zeven pagi na's uit de doeken dat het pret park een dekmantel is voor een gigantische onroerend goed-ope- ratie. ALMELO - Een gezin in Losser hoeft van rechter mr. H. Drewes de afzuiginstallatie in huis niet te verwijderen. Dit heeft Drewes bepaald in een kort geding dat de buren tegen het gezin hadden aangespannen. Beide families wo nen al 15 jaar naast elkaar Vorig jaar had het ene gezin een nieuwe afzuigkap aangebracht vlak bij het raam van de buren. Om te kunnen constateren of er inderdaad spra ke was van geluidsoverlast en hinderlijke etensgeurtjes zoals de buren beweerdenwas Drewes ter plekke pools hoogte komen nemen. Hoewel hij de geur van gebakken knoflook beslist onaangenaam vond. meende hij met dat er sprake was van hinder in de zin van de wet. „Buren moeten, zeker in ons overbevolkte land. een zekere weder zijdse overlast accepteren". Beide families zullen waterbij de wijn moeten doen: het ene gezin zal een reukfilter aan brengen. terwijl het andere gezin maatregelen moet nemen om destank zo veel mogelijk buiten de deur te houden. TU Delft stopt met steun projecten in Indonesië DELFT - De Technische Universiteit in Delft stopt per 25 april met de ondersteu ning van de Indonesische universiteit in Su rabaya (ITS). Daar helpt de TU via twee pro jecten met het opzetten van verschillende faculteiten, onder meer voor wiskundeon derwijs en civiele techniek. De stopzetting is een gevolg van de subsidiestop van het mi nisterie van ontwikkelingssamenwerking, nadat Indonesië had geweigerd nog langer steun uit Nederland te willen ontvangen. De TU die zijn personeel uit Indonesië de kof fers laat pakken, weet nog niet hoe het zal af lopen met de bij haar aanwezige studenten. Gewacht wordt op duidelijkheid van de In donesische ambassade. EIDEN OMGEVING Woningbouw ijsbaanterrein noodzakelijk LONDEN Een aanslag met een autobom in het centrum van Londen heeft gisteren rond kwart over negen aan minstens drie mensen het leven gekost. Meer dan dertig mensen raakten gewond. Er werd gisteravond reke ning mee gehouden dat het ging om een aanslag van het Ierse Republikein se Leger IRA, dat had aan gekondigd de parlements verkiezingen te zullen ver storen. Een telefoontje als waar schuwing werd voor de ontploffing door een man met een Iers accent door gegeven aan de Britse spoorwegen. British Rail. De explosie deed zich voor nabij de beurs in Leaden- hall Street. Bij de ontplof fing is grote schade aange richt aan omliggende ge bouwen. meest banken en bedrijven. Talloze ruiten in de omgeving sneuvel den. Politieke commentatoren in de Noordierse hoofd stad Belfast zeiden te vre- zeq dat het verlies dat de kandidaat van Sinn Fein, Gerry Adams, donderdag heeft geleden bij de ver kiezingen aanleiding zal zijn voor een nieuwe golf van aanslagen door het IRA. Sinn Fein wordt ge steund door het IRA. Idoor BOB VAN HUËT LONDEN - Neil Kin nock, leider van Labour dat donderdag onver wacht de Britse verkiezin gen verloor, geeft aan staande maandag een ver klaring uit over zijn toe komstplannen. Waarnemers houden er reke ning mqe dat de-Labourleider zal aankondigen dat hij af treedt. De 'minister' van han del en industrie in Labours schaduwkabinet. Gordon Brown wordt beschouwd als een mogelijke opvolger van Kinnock. Zoals kon worden veïwacht oogstte Kinnock na het be kend worden van de uitslag di rect kritiek van Labours lin kervleugel, die door hem bijna monddood was gemaakt. „De strategie was dat we zouden winnen als we maar naar het centrum zouden opschuiven. Dat is niet gebeurd", aldus een ietwat sarcastische afgevaar digde Ken Livingsten. Of Kin nock zijn positie behoudt op het volgende partijcongres in september, is hoogst onzeker. Tweemaal heeft hij nu de be langrijkste race verloren. Was hij Tory geweest, dan was hij al direct na de eerste mislukking gewipt.' De herkozen premier John Ma jor besluit dit weekeinde tot wijziging van zijn kabinet. Naast het vervangen van een achttal ministers en staatsse cretarissen die in hun kiesdis tricten uit de boot zijn geval len, wil Major zijn persoonlijk stempel drukken op de nieuwe ploeg. Enige van Margaret Thatcher geërfde oerconservatieven zul len het veld moeten ruimen voor gematigder figuren. „It's nice to be back". Zo be groette een opgeluchte pre mier John Major gisteren het personeel in 10 Downing Street. Major bedankte zijn landgenoten voor het vertrou wen dat ze hem hadden gege ven als 'de man die het land uit de economische crisis zou lei den'. Pas gistermiddag rond één bereikte de Tory's officieel het bevrijdende zetelaantal van 326, waarmee de absolute meerderheid in Westminster een feit was. Pagina 5: Het paasei van Neil Kinnock Spetterend Veel gegil en opspattend water zijn de ingrediënten van een nieuwe evenement in het Wassenaarse Duinrell. Wie er niet tegenop ziet om met negentien lotgenoten in een enorme boot te stappen, naar een hoogte van negentien meter te worden gesleept, over een steile schans naar beneden te storten en daarbij een nat pak op te lopen kan sinds enige dagen z'n hart ophalen in Splash, letterlijk een spetterende attractie. FOTO: STEPHEN EVENHUIS oor Gordon is alles 'fantaasties' Mgr. Ernst: „Het mverzoenlijke móet verzoend worden" }P kan met promotie Idkorfbal stimuleren ESTELIJK LEVEN/OPINIE (NENIAND lïNLAND NIE EN/REGIO NSTVERLENING ST/RTV PROGRAMMA'S 3/4 5 6/7 9/10/11 10 12/13 14/15 17/19 HT NOMIE IALE 25T/M32 ADVOCATEN iburg 55. 2311 GH Leiden Tel. (071) 122362 AUTOVERHUUR F.PRANGERS Verhuur van luxe auto's en busies vanal 30.- p dag &0FDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 Idoor PAUL KOOPMAN DEN HAAG Naarmate de onderhandelingen over de be groting voor 1993 vorderen, komt er steeds meer zicht op lastenverlichting. Gisteren kreeg premier Lub bers steun in het kabinet voor zijn voorstel de inflatie vol gendjaar op 3,5 procent vast te pinnen. Een definitief besluit over de wijze waarop dat moet gebeuren (via btw-verlaging of andere prijsdrukkende maat regelen) wordt evenwel niet voor Witte Donderdag ver wacht. In het kabinet ligt een hele sta pel politiek gevoelige 'dos siers' op tafel, die de ministers ploeg liefst in samenhang met elkaar afhandelt. Zo is het voorstel van minister De Vries (sociale zaken) om de lonen .en uitkeringen ook in 1993 te ont koppelen, de suggestie van Lubbers om de financiële teu gels wat te laten vieren en een reeks fiscale maatregelen waarmee de werkgelegenheid bevorderd kan worden en het koopkrachtverlies voor de mi nima beperkt. Bovendien moet er - afhankelijk van de gekozen lijn - tussen de 3,4 en 6 miljard gulden bezuinigd worden op de rijksuitgaven en in de sociale zekerheid. Het politieke stormpje dat ont stond rondom Lubbers' opvat ting dat in 1993 geen dogma gemaakt moet worden van de terugdringing van het finan cieringstekort is gisteren al weer gaan liggen. Lubbers ver wees na afloop van de minis terraad naar het verzet van de CDA- en PvdA-fracties tegen een soepeler financieel beleid, waarmee hij aangaf er geen halszaak van te willen maken. en de minister van finan ciën is een belangrijk baken in de besprekingen, dus u kunt er wel vertrouwen in hebben. Maar ik houd vast aan mijn op vattingen. Een automatische piloot bestaat bij mij niet. op geen enkel onderwerp". Pagina 3: Bolkestein wil dat Kok Lubbers tot orde roept Hevige uitbarsting vulkaan in Nicaragua MANAGUA - De vulkaan Cer- ro Negro, 115 kilometer ten westen van de Nicaraguaanse hoofdstad Managua, is giste ren tot een hevige uitbarsting gekomen. Daarbij zijn grote delen van het gebied bedolven raakten onder zand en vul- kaangruis. De uitbarsting, die om gistermorgen vroeg begon en met lichte aardschokken gepaard ging, heeft geen slachtoffers gemaakt maar wql grote schade aangericht aan landbouwgronden (ADVERTENTIE) Giften voor Krishna en Radha Een muzikant speelt op zijn trommel in Narayanganu in Bangladesh, terwijl twee kinderen verkleed als de hindustaanse god Krishna en de godin Radha een bord ophouden voor donaties van gelovigen. FOTO: AFP Natuur en Milieu: verfstudie onjuist Veiling kaarten^van koningin afgelast TTTRPPUT c tt d. UTRECHT De verfstudie onder leiding van prof. ir. E. Banc- ken riekt naar partijdigheid. Dat stelt de Stichting Natuur en Mi lieu. Bancken kwam tot de conslusie dat verf op waterbasis, door overheid en milieugroepen de laatste jaren aangeprezen als mi lieuvriendelijk. in veel opzichten schadelijker is voor het milieu dan gewone verf. Volgens Natuur en Milieu zijn de schadelijke milieu-effecten als gevolg van uitstoot van oplosmiddelen niet meegenomen in het onderzoek. Bovendien is in het onderzoek geen rekening gehouden met het gebruik van verfverdunner (oplosmiddel) bij het veel toegepaste aanlengen van de verf. Ook het gebruik van oplosmiddel bij het schoonmaken van de kwas ten is ten onrechte buiten beschouwing gebleven. AMSTERDAM - Een veiling van briefkaarten die zijn ver stuurd door koningin Beatrix is gisteravond niet doorge gaan. Volgens een woordvoer ster van de betrokken postze gel- en brievenveiling aan het Rokin in Amsterdam is dit ge beurd na een telefonisch ver zoek van iemand die zei te spreken namens het ..konink lijk-huisarchief'. De Rijks voorlichtingsdienst ontkent echter dat van de kant van het Koninklijk Huis actie is onder nomen. De veiling sluit niet uit dat het telefoontje een mis plaatste grap was. Aanvanke lijk wilde de veiling de kaarten teruggeven aan de aanbieder, maar mogelijk dat zij nu als nog bij een volgende veiling aanmelding voor de Pabo is nog mogelijk BRUSSEL —De Belgische staatsveiligheidsdienst heeft een spionage-netwerk blootge legd, waarbij diplomaten van de vroegere Sovjetunie betrok ken waren. Twee zijn inmid dels uitgewezen. Ze moeten vandaag het land verlaten sa men met twee leden van de Russische handelsvertegen- woording. In Vlaanderen en Wallonië zijn dertig huiszoekingen verricht. Politie en justitie zochten ook de redactie van de krant Het Nieuwsblad haar belastende documenten. Een journalist van deze krant zou voor de Bel gische tak van de Sovjet-in lichtingendienst hebben ge werkt. Het netwerk is ook na de omwenteling in de Sovjetu nie blijven functioneren. Vorig jaar al kwam het spionage-net werk in het nieuws. Ook toen kwam een journalist van de krantengroep De Standaard, waartoe Het Nieuwsblad be hoort, in opspraak. „Succes met uw sympathieke actie", „Eerst voor de klok nu voor de nok", „i^at de klok maar luiden". Allemaal reacties van lezers, die meededen aan de actie 'Klok voor Brezi' in onze krant. Voor het kerkje in dit Tsjechische dorp, waarmee ze zo langzamerhand een hechte 'krantenband' hebben gesmeed. Volgende week, vlak voor Pasen, maken wij de balans op in de verwachting dat dan het streefbedrag van zo om en nabij de zeventienduizend gulden onder meer bestemd voor een nieuw dak is bereikt. Wie de Leidse Courant vandaag los heeft gekocht kan natuurlijk ook aan de actie meedoen, maar het is natuurlijk veel leuker om behalve een giro-overschrijving ook onderstaande bon in te vullen. I Ik wil G de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. G een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. G direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: IG maand f. 27,00 (met automatische betaling) G kwartaal f. 82,80. 1 1 Dhr/Mevr:Voorl: I Straat: I Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) betfoal. kan een verzoek om een pi worden aangeboden. De verza meling betreft zestien brief kaarten en een liturgie van de trouwdienst van Beatrix en Claus en stamt uit de periode 1966-1987. De teksten erop, soms ook van prins Claus, zijn allemaal kort en bevatten be paald geen ontboezemingen. Ze zouden op duizend gulden worden ingezet. m071-313677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag 8 711848 003017 wereld zoekt nieuw Imago op Expo in Sevilla Huybrechts legt cultuur bloot

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1