Kaderleden onderschrijven beleid FSV Geprivatiseerde NS kan niet zonder overheid Ook 'fatsoenlijke' burgers kopen gestolen goederen Verf op waterbasis is niet milieuvriendelijk EcidócSouoatit BINNENLAND Actie voor aankoop grond in Westerbork Minder incidenten en zwartrijders bij NS Kamer stelt belang in 'Dubieuze Zaken' Meeste Nederlanders voor gezinshereniging Studie naar cholestei l DIE FIETS VAN 'N GEELTJE KOMT JE DUUR TE STAAN! 1 De Vries: geen herstel koppeling per 1 juli I Fiscaal systeem EG brengt Nederland in begrotingsnood' I Wilhelmus minder bekend SUSKE EN WISKE LAMBIK BABA VRIJDAG 10 APRIL 1992 I WESTERBORK - De vereniging Natuurmonu menten gaat volgende week haar ruim 600.000 le den aanschrijven met het verzoek financieel bij te dragen in de actie 'Goudplevier' Voorgesteld wordt dat ieder lid een stuk grond ter grootte van een gemiddelde tuin helpt financieren voor een bedrag van 62.50 gulden. Voorzitter ir. P. Winsemius van Natuurmonumenten heeft dat gis teren bij de start van de actie in Westerbork be kendgemaakt 'Goudplevier' is een plan om in Drenthe groot schalig landbouwgrond aan te kopen om daar ver volgens natuurgebied te ontwikkelen. Zo moeten in de gemeente Westerbork vier natuurterreinen worden samengevoegd tot één nieuw natuurge bied van 1100 hectare. Daarvoor met 650 hectare landbouwgrond worden aangekocht. UTRECHT - De Spoorwegpolitie heeft vorig jaar 19 procent minder incidenten geregistreerd in treinen en op perrons. De cijfers zien er bemoedigend uit. zegt het korps in het jaarverslag over 1991. Het aantal ge registreerde agressiedelicten daalde met 7 procent (naar 839). Het aantal ordeverstoringen (bijvoorbeeld wegens wangedrag en baldadigheiddaalde fors met een derde naar 10.000 gevallen Het aantal processen- verbaal tegen zwartrijders daalde met 12 procent tot ruim 110.000. Die daling is volgens de spoorwegpolitie waarschijnlijk grotendeels te danken aan de invoe ring van de OV-jaarkaart voor studenten. Volgens de politie is de keer ten goede ondermeer toe te schrijven aan verscherpte surveillance, de inzet van meer con ducteurs op de treinen en de invoering van telerail, de directe telefoonverbinding tussen de machinist en de centrale meldkamer van de spoorwegpolitie. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Van Heemst (PvdA) wil de auteurs van het boek 'Dubieuze Zaken' de gelegenheid geven hun ideeën aan het parlement uiteen te zetten. Het gaat om een studie naar bewijsbeslissin- gen in strafzaken aan de hand van 35 praktijkgevallen. De hoogleraren Crombag, Van Koppen en Wagenaar ko men tot de slotsom dat „de meeste verdachten in deze zaken op onduidelijke gronden zijn veroordeeld en som migen zelfs op geheel onjuiste gronden". De auteurs doen aanbevelingen met betrekking tot onder meer op sporing, verhoren, bekentenissen, getuigenverklarin gen en bewijsconstructies. Volgens Van Heemst dient de vaste kamercommissie voor justitie bij voortduring be langstelling te hebben voor de kwaliteit van onze straf rechtpleging. Een gesprek met de drie auteurs kan vol gens hem stof opleveren voor vragen aan minister Hirsch Ballin en eventueel een Kamerdebat met hem. DEN HAAG Ruim driekwart van de Nederlan ders (77 procent) wil niet tornen aan het beleid van gezinshereniging. Slechts 18 procent vindt dat het laten overkomen van vrouw en kinderen door vreemdelingen aan banden moet worden gelegd. Dat blijkt uit onderzoek onder duizend personen dat in opdracht van het ministerie van justitie is verricht. Bijna driekwart van de Ne derlanders (71 procent) vindt dat de overheid on voldoende controleert op illegaal in ons land ver blijvende vreemdelingen. Van de ondervraag den vindt 48 procent dat illegalen, die hier al eni ge tijd verblijven en zijn ingeburgerd, toch uit gezet moeten worden. De groep die vindt dat il legalen in dat geval mogen blijven is bijna zo groot: 44 procent. Tweederde meent dat werkge vers zwaarder gestraft moeten worden als ze ille galen in dienst hebben. UTRECHT Er komt een groot onder! naar het geheim van de cholesterolhuis ding in het menselijk lichaam. Daartoe de Nederlandse Hartstichting dr. F. Kuil van het Academisch Ziekenhuis Gronii aangesteld als bijzonder onderzoeker. Et b detailleerde bestudering van wat er met ch terol in het lichaam gebeurt was nog niet ir lijk. Maar nu zijn er nieuwe technology ontwikkelingen waardoor gewerkt kan wo met niet-radioactieve stoffen. Kuipers zal een speciaal meetinstrument de invloed voeding op cholesterol gaan meten. De 1 stichting steunt de studie omdat de result! een grote stap voorwaarts kunnen zijn ii strijd tegen hart- en vaatziekten. Vooral ve digde vetten in de voeding leiden tot verhi de cholesterolgehaltes. Daardoor kurv kransslagaderen dichtslibben en een hai farct ontstaan. UTRECHT - De kaderle den van de spoorwegvak bond hebben in overgrote meerderheid het vertrou wen uitgesproken in hun voorzitter J. Kruse en de rest van het FSV-bestuur. Tijdens een kaderbijeen komst gisteren in Utrecht bleek dat kaderleden in 18 afdelingen het bereikte onderhandelingsresultaat voor een nieuwe cao voor NS positief aan de leden zullen voorleggen. In twee afdelingen zegt het FSV- kader geen oordeel te wil len uitspreken over het re sultaat, de afdeling Am sterdam wijst het resul taat af. Het FSV-bestuur verwachtte na de kaderbijeenkomst van gisteren dat de leden in ruime meerderheid voor het onder handelingsresultaat zullen stemmen. Dat gebeurt op 17 april, als de kaderleden weer bij elkaar komen en verslag doen van de afdelingsvergade- ringen die de komende dagen worden gehouden. Kruse was blij met de uitkomst van de kaderbijeenkomst. Vol gens hem waren er wel de no dige onderlinge spanningen binnen de FSV, maar die zijn goeddeels weggewerkt. De neuzen van de FSV-ers lijken, althans voor wat het kader be treft, weer dezelfde kant op te wijzen. Ondanks het optimisme van de FSV-top is nog allerminst duidelijk of de leden het on derhandelingsresultaat accep teren. Op woensdag grepen nog vele FSV-ers naar het sta kingswapen, hoewel hun be stuurders al lang en breed te kennen hadden gegeven dat zij zo'n fraai resultaat hadden bereikt. Kruse legde het convenant dat de CNV-bond en de FSV met NS willen afsluiten dan ook positief uit. In dat convenant geven de partijen te kennen dat ze komend jaar gaan pra ten over veranderingen bij di verse NS-diensten. Volgens de FSV wordt NS met dit conve nant gedwongen de werkne mers te betrekken bij de ver anderingen die het bedrijf de komende tijd staan te wach ten. En daar heeft het de laat ste tijd juist zo aan geschort, aldus Kruse. door GWEN VAN LOON DEN HAAG Een jarig jongetje loopt de trap af, terwijl hij zegt: „Ik denk dat het een fiets wordt". In de hal staat inderdaad een schitterend rijwiel. Voorzichtig laat het jonge tje de fietsbel rinkelen. Op de achtergrond klinkt een stem die zegt „Deze fiets werd gisteren van een on bekende op straat ge kocht. .Voor drie tient jes. .Door papa". Deze beelden en teksten vor men een 'postbus 51-spotje' dat onderdeel is van een lande lijke campagne tegen heling. Tegenwoordig maken niet al leen scharrelaars en andere louche figuren zich schuldig aan heling. Ook 'fatsoenlijke' burgers kopen graag voor een prikkie een leren jack. een vi deocamera of een fiets. Zij moeten zich bewust worden dat niet alleen diefstal, maar ook het kopen van de buit strafbaar is. Althans dat vindt minister Hirsch Ballin van justitie, die gisteren in Den Haag de lande lijke campagne tegen heling presenteerde. Het motto van de campagne, die op 20 april van start gaat. is 'Nog even en we weten niet beter'. De actie wordt gevoerd naar aanleiding van successen op lokaal niveau. In 1990 startte in Nijmegen de eerste fase van een dergelijke campagne. Met de slagzin 'De koper van de buit gaat niet vrijuit' waar schuwde de gemeente de be volking voor het feit dat het kopen van gestolen goederen ook strafbaar is. „Het percen tage jongeren dat weet dat het kopen van gestolen goederen strafbaar is. nam daardoor toe van 36 naar 76". legde burge meester E. d'Hondt gisteren uit. „Bij ouderen lag dat per centage eerst op 76 en het steeg tot 91 procent". De landelijke campagne heeft dezelfde opzet als die in Nijme gen: het vergroten van de ken nis van de burger en het beïn vloeden van zijn houding zo dat hij negatiever gaat oorde len over heling. Uit onderzoek blijkt namelijk dat heling te genwoordig steeds vaker maatschappelijk aanvaard wordt. Als een mooie videore corder of dure sportschoenen voor minder dan de helft van de prijs te krijgen zijn, willen velen hun principes wel even overboord gooien. Verantwoordelijkheid- Minister Hirsch Ballin wijst er echter op dat burgers een maatschappelijke verantwoor delijkheid hebben bij het voor komen en bestrijden van cri minaliteit. „Van de burgers mag verwacht worden dat zij een minimumpakket aan waarden en normen in acht ne men". Hij doelt daarmee op het feit dat diefstal mede in stand wordt gehouden door de DE KOPER VAN DE BUIT GAAT NIET VRUUIT! Op heling staat 'n gevangenisstraf van maximaal 4 Jaar of 'n forse geldboete door HILDEBRAND BIJLEVELD Eén van de drie affiches uit de landelijke campagne tegen heling vraag naar goedkopere goede ren die via het helingcircuit zijn te verkrijgen. Om kopers van gestolen goe deren makkelijker te kunnen pakken werd eerder dit jaar het begrip 'heling' al verruimd en aangescherpt. Dat was hard nodig omdat het afgelopen de cennium het aantal diefstallen met zeventig procent was ge stegen; het aantal gevallen van heling dat ter kennis kwam van politie en justitie bleef ge lijk. In Nijmegen start binnenkort de tweede fase van de campag ne. De houding van de burgers ten opzichte van heling moet veranderen. Daartoe heeft de gemeente een helingcoördina- tor aangesteld die zorg moet dragen voor een vruchtbaarde re samenwerking tussen poli tie, justitie en het bestuur. Deze coördinator moet er te vens zorg voor dragen dat jus titie vaker over voldoende 'harde' informatie kan be schikken. Ook de algemene plaatselijke verordening (APV) is aangepast, zodat horecagele genheden waar heling gecon stateerd wordt in het uiterste geval gesloten kunnen worden door de burgemeester. Kern boodschap van dit deel van de campagne is 'Helen veroor zaakt veel slachtoffers en zo'n slachtoffer kun je zelf zijn'. DEN HAAG De uitkeringen worden vanaf 1 juli niet gekop peld aan de lonen in het bedrijfsleven. Maar minister De Vries van sociale zaken heeft de Tweede Kamer wel beloofd dat de minima er netto niet slechter af zijn dan bij vol ledige handhaving van de kop peling. In een debat, aangevraagd door Groen Links, gaf De Vries aan dat de economische ont wikkelingen geen aanleiding geven om per 1 juli de uitke ringen en de ambtenarensala rissen gelijk op te laten lopen met de stijging van de inko mens in het bedrijfsleven. De Tweede Kamer is vorig jaar ak koord gegaan met een tijdelij ke opheffing van deze koppe ling tussen de lonen en de uit keringen. Volgens De Vries ziet de ont wikkeling van de werkgele genheid er komend jaar slech ter uit dan het kabinet aanvan kelijk verwachtte. De bewinds man meent dat de doelstelling voor meer werkgelegenheid al leen gehaald kan worden als dc koppeling niet doorgaat. Dat betekent niet dat de mini ma er meer op achteruit gaan dan de hogere inkomens. De Vries toonde de Kamer met de cijfers van het Centraal Plan bureau aan dat het gemiddelde besteedbaar inkomen van de minima nagenoeg gelijk is ge bleven, terwijl de hogere inko mens er op achteruit zijn ge gaan. De PvdA heeft geen moeite met de opstelling van de mi nister. Hij is met De Vries van mening dat er dit jaar sprake is geweest van een eerlijke inko mensontwikkeling voor de mi nima. door PAUL KOOPMAN TILBURG - De harmonisatie van de fiscale systemen in de EG zal de Nederlandse regering nog in forse begrotingsnood bren gen. Deze voorspelling deed prof. dr. J. van der Geld, hoogleraar be lastingrecht aan de katholieke universiteit Brabant, vanochtend tijdens een conferentie van belastingadviseurs te Tilburg. Volgens Van der Geld zullen de 12 EG-lidstaten er niet aan ont komen behalve de indirecte belastingen (btw, accijns) ook de di recte belastingen zoals inkomsten- en vennootschapsbelasting op elkaar af te stemmen. Gebeurt dat niet. dan ontstaat een prij zenslag op fiscaal terrein, aldus de hoogleraar. Een fiscale concurrentieslag zal uiteindelijk volgens Van der Geld ook leiden tot het gelijktrekken van belastingtarieven. Maar of zulks nu gecontroleerd of ongecontroleerd gebeurt, in beide gevallen liggen de gemiddelde EG-tarieven aanzienlijk on der het Nederlandse peil Van der Geld: „Dat betekent dus belas tingverlaging en minder inkomsten voor de overheid". AMSTERDAM Slechts 41 procent van de Nederlanders kan het eerste couplet van het Wilhelmus echt helemaal mee zingen. Dat blijkt uit een on derzoek van het NIPO onder meer dan 1000 mensen. Wel wordt 65 procent geraakt bij het horen van ons volkslied. Ruim 42 procent kent het Wil- hemus een beetje. 17 procent kent het volkslied helemaal niet. Zeven van de tien Neder landers kunnen zich overigens wel herinneren het Wilhelmus ooit eens te hebben meegezon gen. Hout op snelweg Twee ton hout kwam gisteren op de snelweg A27 ter hoogte van Utrecht terecht, nadat een vrachtwagen chauffeur waarschijnlijk met te hoge snelheid een bocht had genomen. In afwachting van de bergers genoten agenten van het mooie weer De chauffeur bleef ongedeerd en van files was nauwelijks sprake. FOTO ANP Voor de sector goederenvervoer zijn misschien nog wel investeerders te vinden, maar geen bedrijf w< zich aan de exploitatie van het personen vervoer per rail. FOTO Idoor HANS LEBER DEN HAAG - De stakin gen bij de Nederlandse Spoorwegen zouden wel eens het begin kunnen zijn van meer sociale on rust tussen de rails. De NS-directie zal zich moeten wapenen tegen aansnellende treinen uit andere landen van Europa, tegen 'concurrentie'. De laatste jaren duikt het woord privatisering steeds va ker op als de Nederlandse overheid naar de NS-uitgaven kijkt. Ook de NS-directie staat er positief tegenover. Maar niet geheel vrijwillig, zo blijkt. Zonder geld uit Den Haag zou er in Nederland geen trein rij den. Ongeveer de helft van de exploitatie van de Nederlandse Spoorwegen wordt betaald door de overheid, de andere helft wordt bij de kassa's van de NS binnengebracht. Voor privatisering van de NS staan dan ook niet veel investeer ders klaar, of het moet die en keling zijn die het goederen vervoer zou willen overnemen. Zonder overheidsgeld zou een treinkaartje zo duur worden, dat er niemand in de Neder landse treinen ooit nog hoefde te staan wegens de drukte. Deze week liet de scheidende NS-directeur L.F. Ploeger we ten eventuele privatisering van de NS „schitterend" te vinden. Daarbij vermeldde Ploeger evenwel fijntjes dat de overheid in dat geval met „goe de financiële contracten" eerst de onrendabele lijnen renda bel zou moeten maken om pri vate financiers geïnteresseerd te krijgen. En de staat zou te vens de prijs van het treinkaar tje concurrerend ten opzichte van de auto moeten houden. Met andere woorden: ook na een eventuele privatisering van de NS blijven de spoorwe gen de overheid veel geld kos ten. Onrendabel J. Polak, hoogleraar verkeers- en vervoerseconomie aan de Groningse universiteit, is voorzitter van de commissie vervoersvraagstukken van de Sociaal Economische Raad die de regering twee jaar geleden adviseerde de NS te privatise ren. Lachend houdt hij Ploe gers bereidwilligheid tot priva tisering tegen het licht. „Als je weet dat het grootste gedeelte van de Nederlandse spoorlij nen onrendabel is, kun je wel nagaan dat Ploeger daarmee een flinke slag pm de arm houdt". Nu nog zijn de NS een naamlo ze vennootschap met alle aan delen in het bezit van de Ne derlandse overheid. Er wordt bedrijfsmatig gewerkt, de di rectie heeft veel beleidsvrij heid. ook inzake budgetten. Polak ziet mogelijkheden voor daadwerkelijke privatisering. Volgens hem zullen nieuwe werkmethoden en produkt- ontwikkeling onder druk van een concurrentieprikkel beter tot hun recht komen. En zon der overheidsgeld hoéft de NS het ook niet te doen, vindt Po lak. „De samenleving stelt er prijs op dat die onrendabele lij nen er zijn, het is een breed aanvaarde wens. Op prijs stel len, is de prijs betalen, zeg ik dan. Je zou kunnen denken aan het Zweedse model. Daar hebben ze de spoorwegen al geprivatiseerd. De overheid doet daar de infrastructuur. De Zweedse spoorwegen regelen uitsluitend het vervoer zelf, in een commerciële onderne ming die dus winst moet ma ken. De onrendabele lijnen zijn in Zweden in een apart be-* drijf ondergebracht. Om die lij nen in stand te houden, beta len de lokale overheden. Daar is niets op tegen.'vind ik. Het is de gedachte van decentralisa tie". De Nederlandse Spoorwegen zijn absoluut tegen scheiding van de infrastructuur (aanleg en beheer van rails en dergelij ke) en de exploitatie (het ver voer). Zij menen dat de coördi natie van het treinverkeer al leen door de NS gedaan kan worden, vanwege de daar aan wezige kennis. Verder dan het 'boekhoudkundig' verzelfstan digen van de infrastructuur willen de NS dan ook niet gaan. Polak denkt dat privati sering van de infrastructuur wel mogelijk is. „Wat is het verschil tussen de NS en ande re bedrijven die geprivatiseerd zijn? Ik zeg niet dat dat sowie so niet zou kunnen. Afdelin gen van de NS kunnen toch worden overgenomen, per neel incluis?", stelt hij. Meedingen De indruk bestaat echter de Nederlandse Spoorwej slechts tegen heug en mi beschikbaar zijn voor voors len omtrent privatisering, maatregelen maken meer meer de weg vrij voor marktprincipe. Zo mogen b nenkort buitenlandse treir over het Nederlandse spoon gennet rijden. En buitenla se ondernemingen moj meedingen naar onderho sopdrachten aan het Ned landse spoor en de treinsl len, één van de redenen wa om de NS-directie een flexil le arbeidstijd voor enkele dif sten wil. wat (onder meer) le de tot stakingen. Een Amst damse onderhoudsbaas v klaarde evenwel dat door ochtendspits onderhoudspli gen tot tien uur in de schi keet verblijven, omdat dan a de rails niet gewerkt kan w den. Zulke ledigheid is I paald niet bevorderlijk voor concurrentiepositie van de I De toekomstplannen van NS bevatten veel van dergel onheil voor de vakbewegii zei deze week een andere I directeur. A.M. Messing, een interview. Over enkele i ken zal een commissie oni voorzitterschap van H. W fels, voorzitter van de hoofd rectie van de Rabobank, verzoek van het ministerie t verkeer en waterstaat vers uitbrengen van hun stii naar de bestuurlijke en firn ciële relatie tussen de overhi en de NS. Naar de bevindinj is het slechts gissen, evenzi is onduidelijk of er advie! over privatisering komen. 1 staat vast dat een eventu privatisering van de NS er wordt tussen aanhaling! kens. In 1989 kwam voor I personenvervoer 2,6 milji gulden bij de NS binnen. Da van werd 1,4 miljard reel reeks door Den Haag 'bij legd', de NS-kassa's op de i tions zorgden voor 1,2 milja Polak: „Het zal in de toekoi niet zo worden dat NS zom overheid kan. Wel is een c currentieprikkel nodig om zorgen voor rendementsver tering". c Standaard ungevwyWavwy Productions EINDHOVEN - Verf op waterbasis is minder vriendelijk voor het mi lieu dan gedacht. Uit een vergelijkend onderzoek van de Technische Uni versiteit in Eindhoven blijkt dat dit soort verf. de laatste jaren door de over heid en de milieubewe ging aangeprezen als een milieuvriendelijk alterna tief, in vele opzichten zelfs belastender is voor het mi lieu dan de traditionele Prof. ir. E. Bancken van de fir ma Akzo, als deeltijdhoogle raar verbonden aan de Eindho- vense universiteit, vraagt zich af of met de vervanging van de conventionele verven door verf op waterbasis niet het kind met het badwater wordt weggegooid. Hij vindt het dan ook hoog tijd dat de plaats van verven op waterbasis binnen het milieubeleid opnieuw aan de orde wordt gesteld. Het ministerie van milieube heer, dat de laatste jaren het gebruik van verf op waterbasis sterk heeft gestimuleerd, vindt gemelde bevindingen „te voorbarig, omdat er nog geen overeenstemming is over de gehanteerde criteria bij het onderzoek. Misschien kunnen de voorlopige conclusies van het onderzoek helemaal niet hard worden gemaakt", aldus de woordvoerder. Volgens het ministerie zijn verven op waterbasis nog niet zo lang op de markt en kan er dus nog een hoop veranderen. De verffabrikanten doen er volgens de woordvoerder alles aan dit soort verven verder te verbeteren, zodat ze minder schadelijk voor het milieu wor den. In samenwerking met de on derzoeksorganisatie TNO, Akzo Coatings en Tauw Infra Consult maakte professor Bancken voor vier verschillen de verfsoorten de balans op. Hij bestudeerde de milieu-ef fecten daarvan op negen pun ten, van de winning van de be nodigde grondstoffen tot het afvalstadium. Bij maar liefst acht van de negen criteria scoorde verf op waterbasis slechter dan de traditionele verven. Alleen wat betreft de uitstoot van koolwaterstoffen blijkt verf op waterbasis mi lieuvriendelijker. Dat verf op waterbasis in een aantal opzichten belastender voor het milieu is, komt onder meer doordat de verf niet zo gemakkelijk te verwijderen is. Daarvoor zijn organische op losmiddelen nodig die bij toe passing schadelijk zijn voor het milieu. Professor Bancken noemt het verwarrend dat het milieu! leid van de overheid juist richt is op het gebruik van v op waterbasis. Samen met industrie heeft zij een com nant gesloten waarin de v« industrie zich vastlegt de i stoot van koolwaterstof! flink terug te dringen n name door verven op water! sis te ontwikkelen en toe passen. Voor de periode 1991-1S heeft het ministerie van r lieubeheer vijf miljoen guld voor dit doel ter beschikki gesteld. Daarnaast geeft de dustrie jaarlijks tientallen ir joenen guldens uit aan ondi zoek naar verven op water! sis.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4