Major boekt verrassende overwinning ud! Geen geld Torpedo's Valkenburg te los op vrachtwagen Jury acht Manuel Noriega schuldig 2 9 13 14 Jeltsin geeft premierschap op NS: kaartje duurder in volle treinen Zuivel en kleinmetaal volgende week plat Vervoersbond FNV dreigt met nieuwe acties bij NS (DHulshoff "J fl4 Dagen Gratis^ "1 CcidócSou/tfwit VRIJDAG 10 APRIL 1992 22 PAGINA'S in drie katernen FEESTELIJK LEVEN kilde Ganzen vliegen Heeds meer geld bij elkaar BINNENLAND op waterbasis is milieuvriendelijk BUITENLAND [Tsongas niet terug, maar ook niet weg LEIDEN OMGEVING VR onderzoekt fusie met Haags energiebedrijf an Timman ziet zich liet als grote wreker Weer 'even' gouden den voor liefhebbers 19e-eeuwse kunst FLORIADE 6 PAGINA'S EESTELiJK LEVEN/OPINIE INNENLAND Ëeidóc Qcma/nt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25311Losse nummers 1,50. HET WEER Heldere nacht met hier en daar mistbanken en een minimum temperatuur van ongeveer 2 gra den. Plaatselijk vorst aan de grond. Overdag overwegend zonnig. Middagtemperatuur van 12 graden aan zee tot 18 graden in het binnenland. Weinig wind. In de kustgebieden later een zwakke tot matige wind, kracht 2 a 3 van zee. MOSKOU De Russische president Boris Jeltsin heeft vandaag tegen het Congres van Volksafgevaardigden gezegd dat hij het premierschap op geeft en zelf een nieuwe premier zal benoemen. Hij zei ook dat hij zijn her vormingen zal „corrigeren" en verde re wijzigingen zal doorvoeren waar het zijn naaste medewerkers betreft. Jeltsin sprak nadat de afgevaardig den een resolutie hadden aangeno men, die de president zijn bijzondere bevoegdheden liet behouden maar hem tevens dringend opriep het pre mierschap op te geven en binnen een maand een nieuwe premier te benoe men. Bennie Jolink zwaar gewond bij verkeersongeval HUMMELO - Bennie Jolink (46), de band leider en zanger van de Achterhoekse rock groep Normaal is in de nacht van woensdag op donderdag zwaar gewond geraakt bij een verkeersongeval in Hummelo. Hij verkeert echter niet in levensgevaar. Het ongeluk gebeurde toen Jolink met zijn auto van de Normaalstudio te Zelhem op weg was naar zijn woonhuis in Hummelo. In een flauwe bocht raakte hij van de weg, kwam in de berm terecht en vloog vervol gens tegen een boom. Jolink werd met die pe snijwonden over het hele lichaam en di verse breuken in zijn linkerarm opgeno men in het een ziekenhuis in Doetinchem. Zijn auto werd totaal vernield. Het concert dat Normaal vanavond in Holten zou geven is afgelast Bennie Jolink KATWIJK/VALKENBURG - De provinciale weg tussen Kat wijk en Wassenaar (S4) is gistermiddag twee uur afgesloten ge weest door de Katwijkse politie, nadat vier torpedo's van elk twee ton zwaar op een vrachtwagen van de Koninklijke Marine waren gaan schuiven. De vrachtwagen was afkomstig van het Marine Vliegkamp Valkenburg. Met behulp van een vorkhef truck van het vlieggeld zijn de projectielen weer op hun plaats gelegd en teruggebracht naar het vliegkamp. Het ongeluk ge beurde in een bocht, waarbij volgens de chauffeur van de vracht wagen de lading van de aanhanger begon te stuiteren. Wettelijk mag een dergelijke combinatie twaalf ton aan lading vervoeren. Volgens de Katwijkse politie bestond er geen gevaar voor de om geving. Even bestond de vrees dat de projectielen een nucleaire lading bevatten, maar volgens een woordvoerder van het minis terie van defensie beschikt de marine alleen over nucleaire diep tebommen voor Orion-verkenningsvliegtuigen. UTRECHT - NS werkt aan een nieuw tariefs telsel, waarbij de treinkaartjes in volle treinen duurder worden. In minder volle treinen gaat een basistarief gelden. Het stelsel is momen teel nog onderwerp van studie, maar kan over ruim twee jaar worden ingevoerd, aldus NS. Met het nieuwe tariefstelsel, dat NS onder de naam Tarief 21 wil presenteren, komt een ein de aan het huidige systeem, waarbij NS 40 korting geeft in de zogenaamde daluren. Dat zijn de uren na de ochtendspits op maandag tot en met vrijdag en in het weekeinde. In het nieuwe stelsel gaat NS uit van een basistarief dat gelijk op moet lopen met de benzineprijs. De treinreiziger betaalt nu 20 cent per kilome ter, terwijl de benzineprijs op circa 14 cent per kilometer ligt. Idoor BOB VAN HUET LONDEN - Tegen alle verwachtingen in hebben de conservatieven van premier Major hun abso lute meerderheid in het Britse parlement behou den. Nadat bijna alle stemmen zijn geteld, blij ken de Tories hun verlies te beperken tot veertig ze tels, voor Labour ruim on voldoende om de macht over te nemen. Het duurde lang voordat La- bour-leider Neil Kinnock de 'overwinningsnederlaag' wilde toegeven. „Ik ben teleurge steld. Niet voor mijzelf maar voor de vele mensen die ik voor 9 april 1992 een beter re sultaat had toegewenst", zei hij uiteindelijk. Voor Kinnock persoonlijk zal deze tweede verkiezingsnederlaag zeker gevolgen hebben. Zijn per soonlijk imago heeft de partij niet geholpen. Vannacht gin gen er reeds stemmen op dat Kinnock naar een tweede plan zou worden verwezen en dat schaduw-minister van econo mische zaken Brown de La- bour-kar voorlopig maar moet trekken. Nadat de stemmen in 619 van de 651 districten waren geteld stonden de Conservatieven op 321 zetels. Labour op 269 en de Liberaal Democraten op 17. In het vorige parlement hadden de partijen respectievelijk 369, 229 en 22 zetels. Paddy Ashdown, leider van de Liberalen, kon zijn grote te leurstelling nauwelijks verber gen. Tot laat in de nacht meen de hij nog een coalitieregering te kunnen vormen met La»- bour. „Ik moet zeggen dat het Labour-resultaat me aan het denken zet. Als ze midden in een recessie en met een polltax nog steeds niet kunnen win nen na dertien jaar Tories is het echt de vraag of Labour ooit in staat zal zijn te rege ren". Pagina 7: John Major schrijft onverwacht historie Onderwijsbonden eisen meer geld De onderwijsbonden maakten vanmorgen dankbaar gebruik van de steigers bij de Ridderzaal op het Binnenhof om hun ongenoegen over de salarisachterstand in het onderwijs duidelijk te maken. In de Kamer bleek gisteren dat Ritzen het uiterst moeilijk zal krijgen om binnen het kabinet voldoende steun te vinden voor verhoging van die salarissen. FOTO: STEPHEN EVENHUIS Pagina 3: Kamer hekelt kritiek Ritzen op voorgangers MIAMI - De jury van de rechtbank in Miami (Florida) heeft Manuel Noriega, de afge zette president van Panama, gisteren schuldig bevonden aan acht van de tien punten die hem ten laste zijn gelegd. De jury achtte bewezen dat de voormalige dictator in ruil voor bescherming geld had aangenomen van de drugsmaf fia en dat hij drugsgeld had la ten witwassen. Vrijgesproken werd Noriega van de beschul diging dat hij actief cocaïne zou hebben gedistribueerd en ingevoerd. Na een 36 uur durende beraad slaging volgde de jury de op vatting van de aanklager dat de 54-jarige Noriega zijn land in Midden-Amerika tot een draaischijf in de internationale drugshandel en tot helper van het Colombiaanse Medellin- drugskartel had gemaakt. Rechter William Hoeveier ver klaarde dat de rechtbank op 10 juli vonnis zal wijzen. Noriega kan tot 120 jaar gevangenis straf worden veroordeeld. De Amerikaanse president George Bush toonde zich giste ren opgetogen over de schul digverklaring van Noriega. Hij sprak van een grote overwin ning op de drugsbaronnen. „Ik hoop dat het een les zal zijn voor de drugsbaronnen in de Verenigde Staten en in de we reld: zij zullen de prijs betalen indien zij doorgaan het leven van kinderen in dit land en overal elders te vergiftigen", aldus Bush. Noriega werd in december 1989 bij de Amerikaanse inva sie in Panama afgezet en, na dat hij korte tijd toevlucht had gezocht in de ambassade van het Vaticaan, in januari 1990 naar Florida overgebracht. RIJSWIJK/UTRECHT - Nadat gisteravond de cao onderhandelingen in de zuivelindustrie en de me taalnijverheid vastliepen, dreigen er vanaf zondaga vond stakingen op grote schaal in beide bedrijfs takken. Zeker veertig zuivelbedrijven waaronder Campina-Melk- unie in Wassenaar - zullen zondagavond het werk voor onbepaalde tijd neerleggen. De Voedingsbond FNV ver wacht dat daar nog meer be drijven bij zullen komen. In de metaalnijverheid (niet te ver warren met de metaalindu strie) willen de bonden de sta kingen uitbreiden van twintig maandag tot tachtig aan het eind van de week. Een van de voornaamste strui kelblokken in de zuivelindu strie (19.000 werknemers) is de vut. De werkgevers vinden de vut veel te duur worden en ze willen de vut-leeftijd uiterlijk in januari 1994 verhogen van ^59 naar 60 jaar. Maar dat is voor de vakbonden onaan vaardbaar. Ook de loonsverho ging die de werkgevers bieden vinden de bonden beneden de maat. De zuivel werkgevers bieden in een tweejarige cao twee keer een half procent bo venop de prijscompensatie. De bonden eisen 1,5 procent bo venop de prijscompensatie, maar dan in een eenjarige cao. De besprekingen in de metaal nijverheid liepen stuk op de sancties die de werkgevers wil len opleggen als het ziektever zuim binnen twee jaar niet met twee procent is afgenomen. De bonden willen zich niet nu al vastleggen op de arbeidsvoor waardelijke prikkels. Pagina 7: Eerste staking in kleinmetaal (ADVERTENTIE) Een schoon strand Het voorjaar is begonnen, het strand roept. Voor de jaarlijkse schoonmaakbeurt zijn gisteren langs de hele kust scholieren in touw geweest, op zoek naar aangespoeld vuil. Strandwandelaars gaan een schoon weekeinde tegemoet. FOTO STEPHEN EVENHUIS Deze week bij iedere eethoek 4e stoel gratis! Zo kunt u goedkoop natafelen! Da's mooi meegenomen deze week Leiden: Nieuwe Ri|n Oen Haag Rijswijk. Leidschendam. Rotterdam. Hilversum. Zwolle. Voorschoten. UTRECHT - De Ver voersbond FNV dreigt met nieuwe acties bij de spoorwegen als de NS-di- rectie niet tegemoet komt aan de cao-verlangens van de bond. In een brief aan de leden stelt de FNV-bond voor om NS op nieuw een ultimatum te stel len dat maandagavond 20 april om 24.00 uur afloopt. Als NS dat ultimatum negeert, wil de bond 21 april - de dag waarop de cao eventueel met de ande re bonden getekend zou j- moeten worden - opnieuw actie voeren bij het spoor. Een woordvoerder van de FNV-bond zei dat de actievorm nog een „verrassing" is. Hij sluit werkonderbrekingen of zelfs een complete staking niet uit, al zitten er aan die harde actievorm wellicht de nodige juridische haken en ogen als de andere bonden het onder handelingsresultaat tenminste wel onderschrijven. Als de le den van de andere bonden het resultaat verwerpen - een mo gelijkheid waarmee de FNV- bond nadrukkelijk rekening houdt - dan wil de FNV-bond 21 april opnieuw samen met de andere spoorwegvakbonden het actiepad op, zo blijkt uit de brief aan de leden. De FNV-bond, de grootste bond bij NS. verwerpt het met de andere bonden bereikte on derhandelingsresultaat omdat de bond vreest dat het zal lei den tot versnippering en ver slechtering van de arbeids voorwaarden bij de verschil lende categorieën NS-perso- neel. Bovendien moeten er af spraken worden gemaakt over verdergaande arbeidstijdver korting. Pagina 4: Kaderleden onder schrijven beleid FSV Als de belastingsystemen in de verschillende Europese landen op elkaar worden afgestemd, zou de Nederlandse regering het wel eens benauwd kunnen krijgen. De grote belastingbetalers vluchten immers niet voor niets naar het buitenland. De waarschuwing voor de gevolgen van de harmonisatie kwam vanmorgen van niemand minder dan professor Van der Geld en wie zou het beter kunnen weten? Mogelijk komen al die gevluchte belastingbetalers dan vanzelf wel weer terug en wordt het zo nog een beetje rechtgetrokken. Zeker als ze ook een abonnement op de Leidse Courant nemen, want in vergelijking met het buitenland is dat geen geld. Tenzij dat ook nog eens wordt geharmoniseerd.... I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) G kwartaal f. 82,8 Dhr/Mevr: I Straat: Voorl: Foutje goedgemaakt Postcode/Plaats: De aannemer die de klus moest uitvoeren zag er de humor wel van in. Hij doste zijn personeel met speciaal bedrukte T-shirts uit toen gis teren het theehuisje in het Leidse Van der Werfpark acht meter werd verplaatst. Dat was nodig nadat was gebleken dat het op de oor spronkelijke plek aan de Doezastraat bovenop een belangrijke gas leiding van de EWR stond. Als gevolg daarvan kon het paviljoentje, dat al geruime tijd kant en klaar gereed stond, niet in gebruik worden genomen Maandenlang is door gemeente en EWR gekibbeld over de vraag wie moet opdraaien voor de kosten van verplaatsing: de ge meente die zonder nader onderzoek een bouwvergunning verleen de. of de EWR die de leiding vergat in te tekenen Het eind van het liedje is dat de verzekering van de EWR voor de kosten opdraait. FOTO WIM VAN NOORT Pagina 9: Theehuis probleemloos in de takels Telefoon: (voor controle op bezorging) sl U (Indien daartoe oonleldmg be Hoof, kon een ver/oek om een proefabonnement Bei 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, |^2501 VC Den Haag^ g 711848 003000 J aniiimiBiimMiniiin

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1