Eigen tuintje verkopen aan miljoenenpubliek' Per monorail 'de wereld rond' rwmsi 4 2 JÊÊK- r Floriade draad' oor Ecodrome iidóeSouomit recteursduo Van Driem en Bosman klaar voor de start f' Vil'wïw AU--' A^L/j VRIJDAG 10 APRIL 1992 n^ANiTA de Jager lijna tien jaar aanpoten, letter en figuurlijk, is de afronding van fereld Wonder Tuin een feit. loriade-directeuren Hans van m en Dick Bosman kunnen na rij slapeloze nachten in de afgelo- )e maanden eindelijk verkondigen 'hun' Floriade klaar is voor de je miljoenen bezoekers die in het ip bouwpark bij Zoetermeer wor- eerwacht. Ie er alle zorgelijke jaren van voor- iding wordt een punt gezet. erste zorg van commercieel di- ?ur Van Driem en zijn techni- collega Bosman is vanaf mor- dat alle Floriade-gangers zich de ende maanden op het terrein jaken. De directeuren moeten en over het reilen en zeilen in de eld Wonder Tuin. rootsteklus de aanleg van het gi - lijkt geklaard. Al is tech- ih directeur Bosman realistisch teg om, zeker in het begin, de no- r. 'kinderziekten' te verwachten. kijken eerst een paar weken hoe ülemaal uitpakt. Voor eventuele s lemen die daarbij om de hoek en kijken, moeten we vanzelf- /o kend in overleg een oplossing - inken", benadrukt Bosman, ill i alles draait gaan we ons vervol- in s buigen over het draaiboek voor s afbreken van de Floriade en het it :open van alle spullen die we de lopen zeven jaar hebben aange- it. Dat moet goed worden aange- want als iedereen na half okto- ilijktijdig met groot materieel k komt inrazen, is de chaos natuurlijk niet te overzien. Daarom gaan we binnenkort al in de weer met èen planning, zodat bij voorbeeld de gebieden die na de Flo riade worden bebouwd ook het snelst worden vrijgemaakt", legt Bosman uit. Als Dick Bosman zijn taak van de af gelopen jaren verwoordt, noemt hij zichzelf 'verantwoordelijk voor alles wat boven en onder de grond is aan gelegd'. Maar ook bij het binnenha len van de Floriade heeft Bosman een vinger in de pap gehad. In die tijd ruim tien jaar geleden werkte hij bij de groen-afdeling van de gemeente Den Haag. „Ik herinner me het nog goed. De be slissing viel in november 1984. We hadden afgesproken dat we ons ver driet zouden verdrinken als Zoeter meer en Den Haag de Floriade niet mochten organiseren. Gelukkig was dat niet nodig en konden we uitbun dig feestvieren", verhaalt Bosman. Enkele maanden later ging hij met een kleine club mensen onder wie ontwerper Michiel den Ruijter aan de slag in een kantoortje boven de Volendammer Vishandel in het Zoetermeerse stadshart. In 1986 plantte minister G. Braks de aller eerste boom op het toen nog kale ter rein langs de A12. Bosman herinnert zich nog als de dag van gisteren waar het zo'n zeven jaar geleden allemaal om draaide. „Onze eerste zorg was het creëren van luwte op het terrein. Voor dat doel werden vele rijen populieren neergezet. In het begin zaten we zelfs zodanig om grote bomen te springen, dat we een oproep aan alle gemeenten in wisselwerking tussen mens an ieu staat centraal in het Natio- Milieupaviljoen Ecodrome. inzending van het ministerie VROM en diverse bedrijven rkeert de entree naar het thema- ied milieu. Het Ecodrome-be- k krijgt te maken met de huidige ieuproblemen die veelal in het leden zijn veroorzaakt. mensen worden in het paviljoen ook geconfronteerd met het feit de oplossingen van morgen nu eten worden ingezet. Eén actie arvoor elk individu een bijdrage en moet leveren. Het Ecodrome dt de bezoeker een presentatie, I irin water een belangrijke rol elt. Dit onderwerp loopt als 'blau- draad' door het Ecodrome, omdat ter een cruciale rol speelt bij de vuiling en zuivering van bodem lucht. de door architect Wim van Rijn worpen drie-hoekige expositie- imte geven tien thema's de rol van milieu in onze samenleving aan. dagelijkse omgeving, voeding, 1- en tuinbouw, drinkwater, na- klimaat en ruimte, milieu en keling, wetenschap en tech nic, energie en verkeer en ver- In de cinema wordt doorlopend bijna tien minuten durende dia- vertoond over de betekenis van ir voor natuur, mens en milieu. ADVERTENTIE Bockhandel Verwijs "linilciiliol" Ook gevestigd op het Ganzeroe!plein op het Florisdeterrein. Boeken over bomen, planten, tuinen en toerisme. Nederland hebben gestuurd". Het overleg met Zoetermeer was in het prille begin heilig. „Wij moesten in de planning en het ontwerp reke ning houden met de plannen van de gemeente. Om kapitaalvernietiging te voorkomen, zijn de waterpartijen bij voorbeeld daar gegraven waar de gemeente ze in de toekomst ook heeft gepland. Datzelfde geldt voor de boomsingels in het park. Het komt erop neer dat de duurzame ele menten op blijvende plekken zijn in gedeeld en op de locaties voor bij voorbeeld het wijkpark en regionaal groen de bouwwerken die sowieso worden opgeruimd", verduidelijkt Bosman. De meeste gebouwen die op de Flori ade verrezen, zijn pas de afgelopen maanden gebouwd. „Ja, die pavil joens en hallen zijn een verhaal apart. Vroeg bouwen lang voordat de Floriade open gaat - betekent namelijk dat de inzenders met enor me renteverliezen te maken krijgen. Vandaar dat het realiseren van de meeste onderkomens zo lang moge lijk is uitgesteld". Gevolg hiervan is dat ook de meest kolossale bouwwerken de laatste maanden als paddestoelen uit de grond zijn geschoten. Bouwactivitei ten die door een strakke planning in goede banen zijn geleid. „Natuurlijk lukt het niet altijd om alles op tijd en zonder problemen te regelen. Maar ach, ook planningen zijn er om bijge steld te worden", merkt Bosman re lativerend op. De technisch directeur heeft zich overigens al neergelegd bij het gege ven dat tot aan de officiële opening morgen om 11.00 uur met man en macht wordt gewerkt aan de af ronding van de Floriade. Bosman noemt het hele festijn niet voor niets een gecontroleerde heksenketel. Deze betiteling is overigens ook al eens uit de mond van zijn commer ciële collega Van Driem opgetekend. Ook toen in de positieve zin van het woord. Van Driem en Bosman fungeren al jaren als twee spinnen in het web van de Floriade. In een team van zelfstandig werkende lieden heeft dit duo op belangrijke momenten knopen moeten doorhakken. Dick Bosman is in verhouding de oudgediende van de twee. Hans van Driem kwam namelijk pas in 1988 in dienst van de Stichting Floriade. „Het ontwerp van de tuinen was af en ook de paden lagen er al. In het begin heb ik me gebogen over de vraag 'Wat doen we en wat willen we eigenlijk met de Floriade?' Ik kon dus gaan werken aan het marketing concept oftewel de vertaalslag van wat het publiek wil en wat de Floria de wil zijn", legt Van Driem uit. Terwijl Bosman zich vermaakte met de beslommeringen rond alle te bou wen voorzieningen gaf Van Driem het project 'handen en voeten', zoals hij zelf zegt. „Ik probeerde uit te dokteren hoe we de Floriade aan het publiek en het bedrijfsleven konden verkopen". De commerciële man formuleerde de stelling 'dat de Ne derlandse tuinbouw het imago en de afzetbevordering van de sector door middel van de Floriade wil stimule ren'. „Een tentoonstelling van de produk- ten alleen is dan niet ideaal", zo be dacht Van Driem. „Want aan passief toekijkende partijen hebben we niets". Een direct gevolg van deze gedachte was het idee voor een han delscentrum, een ruimte waarin vakgenoten elkaar kunnen ontmoe ten en waar ook daadwerkelijk kan worden gehandeld. Met 'het park onder de arm' is com mercieel directeur Van Driem ver volgens de hort op gegaan, op zoek naar bedrijven en andere geldschie ters. Bij het zo goed mogelijk verko pen van de Floriade hoorde ook een audiovisuele presentatie, vond men in Floriade-kringen. „Ik herinner me dat ik in 1989, sa men met pr-man Van Nes, naar een videobedrijf ben gegaan. De jongen die ons daar te woord stond, heeft naar aanleiding van dat gesprek een beeld proberen te schetsen van hoe de Floriade er uit moest komen te zien. Vervolgens is hij al die plaatjes overal ter wereld gaan fotograferen. En ik kan je verzekeren, de eerste keer dat ik de film zag schrok ik me wezenloos", bekent Van Driem. „Dat is veel te mooi, dacht ik met een. Dat kunnen we nooit waarma ken". Tot op de dag van vandaag houdt dit risico Van Driem nog bezig. Maar hij kan er gelukkig om lachen. „Ga maar na, het is soms zo erg dat ik in m'n dromen een Floriade zie met en kel en alleen vijf tulpen. En tot over maat van ramp zijn ze nog verwelkt ook. Terwijl ik alle blaadjes stuk voor stuk naar de grond zie dwarre len, komen achter mij de bussen aan. Afgeladen met mensen die vol ver wachting 'onze' Wereld Wonder Tuin komen bezoeken". Direct gevolg van de spectaculaire Foto Van Leeuwen Het directeursduo Hans van Driem en Dick Bosman maakt zich najaren voorbereiding op voor zes maanden Floriade. en veelbelovende av-vertoning was dat het ministerie van VROM zich afvroeg wie eigenlijk het milieupa viljoen op de Floriade zou gaan vormgeven en inrichten. „Voor ons was dat paviljoen toen niet meer dan een idee. Het ministerie sprong daar echter enthousiast op in". Mede door deze ontwikkeling kwam het haasje-over-effect op gang. De inzen ding van de één had vaak weer een ander tot gevolg, want bedrijven, in stellingen en ministeries wilden niet voor elkaar onder doen. Bovendien werkten alle partijen opgejut door elkaar - langzamerhand naar een hoger niveau. „Zo bleek na een tijdje dat enkele paviljoenhouders onze sponsorformule hadden overgeno men om de financiering rond te krij gen. Het mooie is dat het allemaal nooit zo is bedacht, het is simpelweg zo gegroeid". Het resultaat van dit alles is de We reld Wonder Tuin, die gisteren offi cieel is geopend door koningin Bea trix. Het Floriade-personeel moet 'het eigen tuintje' de komende zes maanden gaan verkopen aan het pu bliek. En dat valt nog niet mee, want in de afgelopen jaren van zwoegen zijn de vaste medewerkers de Floriade als iets 'eigens' gaan beschouwen. Om hier toch wat aan te sleutelen, heb ben alle personeelsleden vorige week een hospitality-training ge volgd. Ook na de opening moet dagelijks veel werk worden verricht. „Op topdagen verwachten we zo'n 30.000 mensen. Dat is het gebeuren van een klein dorp. Denk alleen maar eens aan al het vuil waarmee het terrein dagelijks wordt over spoeld. Daar heeft de ophaaldienst de handen vol aan, want alles wordt ook nog eens gescheiden ingeza meld. Zelfs het blik", meldt Bosman. Hiermee wil hij illustreren dat de tijd van uitrusten nog niet is aange broken. Tijd om te piekeren over een baantje na de Floriade heeft het gros van de medewerkers dus niet. Toch moet het personeel inclusief het direc teursduo binnenkort wel gaan na denken over eventuele sollicitaties, want na 11 oktober wacht de werk loosheid. „Ik denk wel dat de mensen zich daarvan bewust zijn, maar ander zijds leven we hier toch een beetje in een roes. Het zal me dan ook niets verwonderen als sommigen na 11 oktober in een diep gat vallen. Ge woon omdat er ineens heel veel werk van ze afvalt", besluit Van Driem. Foto Joop van Reeken Studio Ecodrome voelen bezoekers zich hoofdrolspelers in i eigen milieu verhaal. Het kenniscentrum is geopend voor bezoekers die meer informatie wil len over dat wat ze hebben gezien. Het Ecodrome kan per uur maxi maal 1000 bezoekers verwerken. Het publiek wordt via een vaste rou te door het paviljoen geloodst om zo de multimediale presentatie te bele ven. Met de nadruk op beleven, want architect Van Ryn heeft het bouw werk zodanig ontworpen dat de mensen zich daadwerkelijk hoofd rolspelers voelen in hun eigen mi- lieuverhaal. Om deze reden wordt het publiek in het paviljoen afwisse lend geconfronteerd met binnen en buiten, licht en donker, warm en koud en hoog en laag. Het milieu staat niet alleen als expo sitie-onderwerp centraal. Ook bij de bouw van het paviljoen is op allerlei manieren rekening gehouden met de hoogste milieunormen. Zo steunt het bouwwerk op ecopalen, waarin het schaarse grind gedeeltelijk is vervangen door betonpuin. Tropisch hardhout komt in het on derkomen niet voor. De vloerdelen in de expositieruimten, de cinema en het auditorium zijn van Europees naaldhout uit produktiebossen. Het gebruik van onder meer kunsstof en staal is verder tot een minimum be perkt en de oorspronkelijke materia len kunnen eventueel zodanig wor den gedemonteerd dat het voor her gebruik of recycling geschikt wordt. Foto Van Leeuwen Tot en met 11 oktober is de Floriade dagelijks geopend. Volwassenen voor 20 gulden het park in. 65-plus- sers en kinderen van 4 tot en met 11 jaar betalen respectievelijk 17,50 en 12,50 gulden. Families van maxi maal twee volwassenen en vier kin deren kunnen voor 60 gulden een speciale familiekaart kopen. Ook voor groepen van minimaal twintig personen gelden speciale tarieven. Bezoekers hoeven de zeventig hecta re van de Floriade niet helemaal te voet te doorkruisen. Bij de ingang hebben ze de keuze tussen de tram of een monorail van de HTM. Voor beide vervoermiddelen kost een kaartje een gulden. De Haagse stadsvervoerder rijdt rond met twee historische motorwa gens met bijwagen uit 1930 en bo vendien met een monorailtreintje van zes wagentjes. De tram rijdt langs de noordrand naar de andere kant. De monorail rijdt midden over het terrein naar de uitkijktoren. Daar kan de bezoeker met een gon del, ook van de HTM, langzaam draaiend rond de uitkijktoren naar boven. Boven aangekomen blijft de gondel enige minuten staan voor het uitzicht over de Floriade. De gondel- tocht kost 5 gulden. Het Floriade-terrein ligt tegenover de treinstations Zoetermeer en Drie manspolder. Wie de voorkeur geeft aan de bus, kan ook de Floriade Ex press van Westnederland nemen. Rotterdam, Delft, Rijswijk, Den Haag Zuidwest, Leiden en Alphen aan den Rijn liggen op deze busrou te. Met een combikaart (bus- en toe gangskaart) is de bus in feite gratis. Hoewel de organisatie hoopt dat veel bezoekers met het openbaar vervoer zullen reizen, zijn rond het terrein ook grote parkeerplaatsen aange legd, voor 4.500 auto's en 300 bus sen. Automobilisten komen de be wegwijzering richting Floriade van zelf tegen als zij via de A12 (tussen Den Haag en Utrecht) naar Zoeter meer komen rijden. Ter hoogte van de groeistad wijzen de borden de weg naar de parkeerruimtes: Vanaf vandaag zijn de poorten dage lijks om 9.30 uur open voor het pu bliek. Van april tot en met augustus sluit de Floriade 's avonds om 19 uur. In de september en oktober wordt de sluitingstijd vervroegd naar 18 uur. De Wereld Wonder Tuin is verdeeld in zeven themagebieden die een ver rassende kijk geven op onze levende planeet. Het publiek kan in een kleurrijk decor van bloemen, bomen en planten drie seizoenen lang (len te, zomer en herfst) genieten van fraaie tuinen, exposities, boeiende paviljoens en evenementen op het gebied van theater, dans en muziek. Landenfestivals en straatartiesten maken elke dag tot een feest. Ook de beeldende kunst en de architectuur zijn rijk vertegenwoordigd op de Flo riade. Meer wetenswaardigheden over de Wereld Wonder Tuin zijn te beluis teren op de Floriade Infolijn, tele foon 06-9200. i. Foto Van Leeuwen De NS is aanwezig met een omgebouwd treinstel. Op de achtergrond de Kolossos.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19