LEIDEN OMGEVING „Pieterskerk sober, maar wèl voltooid" 'Schoolziek' van het onderwijs lenioren belangrijk voor Volkenkunde u I-Verdachte van Bosrode- moord aangehouden Expositie en wedstrijd prepareren in Pesthuis Persoonlijk cadeau I5X1 CcidócGouoatit Berooide Polen vragen politie om onderdak ewegend damebord roenoordhal iet weg Boek over oudste Leidse kerk PvdA geeft migranten het woord lid&zQowuxnt DONDERDAG 9 APRIL 1992 £IDEN - De Leidse politie heeft gisteravond in Leiderdorp een 29-ja- ige Leidenaar aangehouden die ervan wordt verdacht Leidenaar Wil- sm Cornelisse te hebben doodgestoken. De 35-jarige Cornelisse kwam nde nacht van 11 op 12 oktober 1991 op de Bosrode om het leven. Hij lerd dodelijk gewond in een tuin aangetroffen. Het moeizame verloop fan het onderzoek naar zijn dood was aanleiding om aandacht aan de aak te besteden in het televisieprogramma 'Opsporing verzocht'. Dat dndde echter niet tot een snelle oplossing van de zaak. De afgelopen Hiaanden bleven niettemin nieuwe tips binnenkomen bij de Leidse po- Sjtic. Aan de hand van die aanwijzingen kwam de politie de nu aange- B&uden overdachte op het spoor. De man heeft niet bekend, het verhoor Tnog gaande. Eerder werden al drie andere mannen aangehouden, die Waarschijnlijk echter niets met de zaak te maken bleken te hebben. Festival van Indonesische muziek en dans LEIDEN - Een groot aantal amateur dans en muziekgroepen werkt aanstaande zon dag mee aan het Indonesische festival dat die dag in het Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Leidse Steenstraat wordt ge houden. Tussen 12.45 uur en 17.00 uur zijn er doorlopend voorstellingen van anklung muziek, Soendanese zang, Balinese muziek, krijgsdansen, dansen uit Sulawesi en Ja vaanse klassieke dans en muziek Het is vol gens het museum voor het eerst dat een der gelijk festival van deze omvang in Neder land wordt gehouden. Het festival wordt ge houden in samenhang met de dubbelten toonstelling Insulinde in Leiden. LEIDEN - Twee Polen van 19 en 21 jaar hebben zonder middelen van be staan bij de Leidse politie voor hulp aangeklopt. Zij waren dinsdag op de Hoogstraat slachtoffer van een zak kenroller en raakten al hun geld kwijt. Op advies van de vreemdelin gendienst vroegen ze hulp bij de Poolse ambassade, maar die weigerde hen geld te lenen. Daarom hebben ze voorlopig onderdak bij de Leidse poli tie gekregen. Snelle inbraak bij garagebedrijf LEIDEN - Bij een garage bedrijf aan de Hoge Rijn dijk is vannacht een volle dige uitstalling met auto radio's en auto-cdspelers gestolen. De man kwam het pand binnen door een straattegel door de ruit van dc showroom te gooien. Dit werd door omwonen den gehoord. De inbreker reed direct daarna snel weg. Open huis in Kijk en Luisterhoekje LEIDEN - De bibliotheek in de Merenwijk houdt donderdag 23 april open huis. Op die dag gaat ook in dit filiaal een kijk- en luister hoekje van start, in navolging van de biblio theek 't Spoortje. In de kijk- en luisterhoek kunnen kinderen prentenboeken lezen en tegelijkertijd via een koptelefoon het ver haal in hun eigen taal - Turks. Marok kaans. Berber en Nederlands - volgen. De kijk- en luisterhoek is opgezet om het lees plezier en de taalontwikkeling van buiten landse kinderen te stimuleren. De kinderen kunnen vanaf woensdag al terecht. Donder dags wordt ook Turkse muziek live ge bracht. Het project in de Merenwijk kon tot stand komen met geld van de wijkgroep so ciale vernieuwing Slaaghwijk. [DEN - Het elektronisch irmatiebord dat sinds enige op het terrein van de Groe- irdhallen staat, blijft daar •t. »n. Volgens wethouder Wa- iai kamp leidt het automobilis- niet af en brengt het de ver sveiligheid dus niet in ge- „Het heeft nog niet ge- tot botsingen en dergel ij- De vrees dat dat wel zo zijn, bracht PvdA'er A. )t er enige tijd geleden toe, te dringen op verplaatsing verwijdering van het bord. rendien ontbreekt voor het wsel een vergunning. In notitie over het reclame- d werd onlangs geschreven rd het moeilijk is om nu ach- if nog een vergunning te Tienen voor een reeds be- ind bouwsel. Walenkamp gisteravond in commissie- jadering nog de vergelij- Dcjg met de lichtreclame op Stationsplein, beweegbare iexborden en de metersho- Jarlboro-cowboy tegenover el Holiday Inn, die de aan- ht van de weggebruiker E ngoed kunnen afleiden. Idoor ED KORFF DE GIDTS LEIDEN - De geschiede nis van Leiden en de Pie terskerk zijn nauw met el kaar verweven. Deze kerk, de eerste in Leiden, heeft er echter niet altijd zo uitgezien als heden ten dage. Over de eerdere ge daanten van de laat-goti- sche kerk is gisteren het boek 'De Pieterskerk in Leiden' verschenen. „Zelden zijn er grote studies geweest naar bouwwerken die een stadsbeeld bepalen. Om de één of andere vage reden den ken we dat we er alles al van weten. Maar dat blijkt vaak be hoorlijk tegen te vallen". Dit zei dr. K. Ottenheim, docent architectuur-geschiedenis aan de universiteit, gistermiddag bij de presentatie van het boek. 'De Pieterskerk in Lei den' gaat met name over de bouwgeschiedenis van de kerk. De auteur B. Van den Berg, herschreef hiervoor haar doctoraalscriptie voor de stu die kunstgeschiedenis. „Eigenlijk is de Pieterskerk een goedkope afspiegeling van de grote architectuur elders", aldus Ottenheim. Hij noemde als imitatie-objecten de Dom in Utrecht, de Sint-Jan in Den Bosch en de Bovenkerk in Kampen. De bouwmeesters, die deze projecten op hun naam hadden staan, gaven ad vies bij de 'vernieuwing' van de kerk rond 1390. Toen be sloot men de toenmalige ne derzetting van Hollandse gra ven uit te breiden met een nieuw koor. „Dit ging volgens de plannen van Rutger van Kampen, die naast de Boven kerk ook de Nieuwe Kerk in Amsterdam had ontworpen. Zijn grote projecten had hij toen.dus al gemaakt. Hij kwam slechts af en toe eens kijken hoe het in Leiden vorderde met zijn ontwerpen". Toren Ottenheim: „De Pieterskerk is. weliswaar sober, maar in ieder geval voltooid. Alle andere ker ken die in die tijd gebouwd zijn, zijn gestrand in faillise- ment. Neem de Hooglandse kerk, dat een half volgroeid schip heeft". De kerk verloor evenwel door slecht onder houd in 1512 haar toren tijdens een storm. Niemand werd ge wond bij deze ramp, maar het geldt nog steeds als een zwarte dag in de geschiedenis van de stadskerk. Aanvankelijk is nog geprobeerd de toren te herbou wen. maar een gebrek aan fi nanciën verhinderde dit. De kerk is in de loop der tijd ei gendom geweest van de Ka tholieke kerk. dc Hervormde kerk en de stichting Pieters kerk Leiden. Deze exploiteert de kerk al weer geruime tijd voor algemene doeleinden, bij voorbeeld tentamens. „We zijn er verguld mee dat anderen de bruikbaarheid van de kerk aantonen, aldus A. Kret, be stuurslid van de stichting Pie terskerk. „Het is een nieuwe opgave voor de samenleving om de kerk weer te gebruiken, sinds hij onttrokken is aan de geloofsbeleving". oekers aan de seniorenochtend die gisteren werd gehouden in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. I FOTO: WIM VAN NOORT )or TAN VAN HAASTEREN IDEN - Ouderen zijn >r het Rijksmuseum >r Volkenkunde een be- grijke groep. Elke !ede woensdag van de nd organiseert het iseum een 'senioren- itend' waarbij de bezoe- worden geïnfor meerd over de dingen die dat moment in het mu- im te zien zijn. teren werd de zesde senio- ochtend afgewerkt. Cen- d stond daarbij de tentoon- ling 'Boeddha en Shiva op a'. In een lezing van H. Hin- over de geschiedenis van Hindoeïsme op Java leer- i zij dat afbeeldingen van de belangrijkste god Shiva te her kennen zijn aan zijn 'Gullit- haar'. Zijn vrouw Durga wordt doorgaans rnet meerdere ar men en veel wapens afgebeeld. De Hindoestanen, die in de middeleeuwen op Java woon den, geloofden dat als je een zwangere vrouw aan het schrikken maakt, ze een eng kind krijgt. Tijdens haar zwan gerschap schrok Durga hevig van een olifant en het gevolg was dan ook dat ze een kind met een olifantekop baarde: Ganesha. Ganesha was zeer populair onder de Javaanse Hindoestanen en werd op vele tempels afgebeeld. Zij geloof den namelijk dat hij hen be schermde tegen onoverwinne lijk geachte demonen. Bij beel den van Ganesha glimt zijn slurf altijd, omdat veel bezoe kers het aanraken in de hoop dat iets van zijn kracht in hen stroomt. Centraal in het religieuze le ven van de Hindoeïstische Ja vanen stond het zogenaamde levenselixer. Dit is water dat mens, plant en dier onsterfe lijk en vruchtbaar maakt. De Javanen geloofden dat dit vocht ontstond als men maar lang genoeg roerde in water uit de oceaan. Goden en demonen zouden in een constante strijd om dit 'onsterfelijkheidsvocht' gewikkeld zijn. Bijna alle kennis over het Hin doeïstische tijdperk op Java is afkomstig uit resten die over gebleven zijn. Helaas zijn vele tempels, beelden en inscrip ties aangetast door aardbevin gen en bliksem. De seniorenochtenden worden gemiddeld door dertig mensen bezocht. „Er is een harde kern die blijft terugkomen, maar er zijn ook steeds veel nieuwko mers bij", zegt Marloes van Slobbe van het museum. „De ouderen blijken het zeer te waarderen dat we wat extra aandacht aan hen besteden. Bovendien hebben ouderen meestal wat meer tijd om aan deze programma's deel te ne men. Het zijn trouwens bijna alleen maar vrouwen die naar de seniorenochtend komen, maar ik heb geen idee hoe dat komt". Volgens Anne Marie Woerlee van de educatieve dienst is het aanvullend programma ook nuttig. „Als je de eerste keer een tentoonstelling bekijkt vindt je het alleen maar mooi. Maar als je er een beetje uitleg bij krijgt, begrijp je beter wat je ziet". Op 13 mei is er weer een senio renochtend. Dan staat de Boeddhistische periode op Java centraal. Leerkrachten van de B.D. Arentshorstschool verschenen gisteren in bed en in pyama voor de klas. I FOTO: WIM VAN NOORT Idoor MONIQUE R0S0 LEIDEN - Op verschil lende scholen in Leiden is gisteren geprotesteerd te gen de opstelling van de onderwijs vakbonden in het overleg met het minis terie van onderwijs. Een groot aantal leerkrachten van de B.D. Arentshorst school nam deel aan de ac ties door in pyama voor de klas te verschijnen. Colle ga's in het land meldden zich massaal ziek, maar dat ging de docenten in Leiden te ver: „Daar zijn de kinderen de dupe van". De acties vormden een waar schuwing aan het adres van het ministerie van onderwijs, de Tweede Kamer en de eigen vakbonden voor onderwijzend personeel. Morgen wordt in het kabinet besproken of er ex tra geld wordt uitgetrokken om de salarisachterstand van onderwijspersoneel op andere ambtenaren weg te werken. Uit een onderzoek is gebleken dat een gemiddelde leerkracht tien procent minder verdient dan een doorsnee ambtenaar. Minister Ritzen (onderwijs) is bereid om 700 miljoen te reser veren voor het inhalen van deze achterstand. Maar daarmee zijn de leer krachten van de Arentshorst school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden nog niet geheel tevreden. Vooral de leerkrachten die zes jaar of korter in het vak zitten, vrezen dat zij bij de nieuwste loononderhandelingen op nieuw de klos zijn. Deze zoge heten Nahossers kwamen in dienst onder het regime van de HOS-nota (Herstructurering Onderwijs Salarissen), waar door zij plotseling in een veel lagere salarisschaal terecht kwamen. Vincent Pieterse, ad junct-directeur van de Arents horstschool: „Wie twee dagen voordat de HOS inging, werd aangenomen, zat goed. Wie een maand later in dienst kwam, verdiende in één klap vier- tot vijfhonderd gulden minder". Later kwam daar nog de brede 'ambtenarenkorting' bovenop, terwijl ambtenaren salarissen werden bevroren. Het onderwijsveld werd jaar in. jaar uit bestookt met her structureringsnota's. Door de aanhoudende onrust op onder wijskundig gebied en de slech te salariëring daalde de animo voor het leraarschap tot onder het nulpunt. Pas vorig jaar werd besloten de aanvangssa larissen voor leerkrachten te verhogen, om zo meer docen ten aan te trekken. Invallers zijn nergens te vinden omdat een invalkracht slechts 90 pro cent van een normaal salaris krijgt. Pieterse: „We hebben kinderen naar huis moeten sturen toen we 45 invallers hadden gebeld en niemand kon of wilde". De acties richten zich echter ook op de houding van de ei gen onderwijsvakbonden. De Nahossers vinden dat de bon den veel te voorzichtig onder handelen en te snel akkoord gaan met elk bod dat door het kabinet wordt gedaan. Giste ren lieten de onderwijsvak bonden in Den Bosch echter hun tanden zien en zij beloof den nog veel meer onrust als er niets wordt gedaan aan betere salarissen. 400 opgezette dieren bij 'Dood of levend' Idoor EO KORFF DE GIDTS LEIDEN Opgezette die ren hebben zich altijd al in belangstelling kunnen verheugen. Vanaf komen de zondag staan in het Na tionaal Natuurhistorisch Museum kamelen, goril la's, bisons, vogels en tro pische vissen opgesteld. Ze maken deel uit van de tentoonstelling 'Dood of levend'. Het initiatief voor 'Dood of Le vend' komt van de Nederland se Vereniging van Prepara teurs. Deze honderd leden tel lende vereniging vatte het plan op de beste Europese pre paraties bij elkaar te brengen. Tot nu toe zijn al 400 opgezette dieren toegezegd. „We zijn be nieuwd wanneer ze allemaal binnenkomen. Hopelijk niet allemaal op één dag tegelijk, want dan zitten we met ruimte tekort", zegt F. De Leeuw, PR- man van het museum. De die ren moeten in ieder geval za terdag opgesteld staan in het Pesthuis, want die dag beoor deelt de jury de beste inzen- ALLERLEIDS fan Ostayen T.S. Eliot Society organi- (ert voor morgenavond een le- inp met gedichten van Paul n Ostayen Acht lezers zul- tn onder leiding van T. Wes- tndorp voordragen uit zijn werk. De avond wordt van acht tot tien uur gehouden in sociëteit de Burcht. Cara Voor cara-patiënten en hun familieleden is er morgen een ir\formatie-avond in Holiday Inn in Leiden. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Longarts H. van Klink van het Diaco- nessenhuis gaat in op wat cara is, welke behandelingen mogelijk zijn en welke bijwer kingen geneesmiddelen heb ben. Pastoraal Café Islamoloog Hans Jansen spreekt morgen in het pasto raal café dat vanaf 15.30 uur wordt gehouden in De Bakke rij aan de Oude Rijn 44. Hij houdt vanaf 16.00 uur een in leiding over de religieuze ach tergronden van het islamitisch fundamentalisme in het Mid den-Oosten. Aansluitend is er gelegenheid voor discussie. Bingo De bingoballetjes rollen mor genavond vanaf 20.00 in buurthuis Matilo. Zaanstraal 126. De hoofdprijs is een le- vensmiddelenmand met vlees bonnen. Relaxatie In buurthuis Matilo, Zaan straal 126, start binnenkort een cursus relaxatie. Doel is om de spieren te leren ont spannen. wat gebeurt door middel van oefeneingen. De lessen worden gegeven op dinsdagavond van 19.00-20.00 uur. Tien lessen kosten zeven tig gulden. Opgave: buurthuis Matilo, tel: 412515. ding. Deze mag zich dan de eerste Europees Kampioen Prepareren noemen. De Leeuw: „Er zijn al plannen om elke twee jaar een dergelijk kampioenschap te organise ren". De winnaar wordt zondag gehuldigd door wethouder H. Koek (kunst en cultuur). Hier mee zal dan officieel de ten toonstelling geopend worden. De Leeuw verwacht duizenden bezoekers in het Pesthuis. „De meeste opgezette dieren zijn groter dan je denkt. Zelf ver wacht ik bijvoorbeeld veel van de bisons. Zo komt er een cate gorie dieren, die in een drama tische situatie worden neerge zet. Bijvoorbeeld een Indiaan die op zijn paard achter een kudde bizons aanzit". „Het prepareren van dieren is niet niks. De moeilijkheid is zo'n dood beest in een houding te plaatsen, waardoor het dier authentiek lijkt. Het gaat veel verder dan gewoon het neer zetten van een dood dier. Het moet lijken alsof ze elk ogen blik tot leven kunnen komen". Op dit moment is het Natio naal Natuurhistorisch Mu seum officieel gesloten. „In '97 gaat het museum een tweede leven leiden, wanneer het is gevestigd op de Pesthuislaan. Naast het nu reeds bestaande Pesthuis moet dan een nieuw- bouwvleugel gebouwd zijn. „Tot die tijd willen we een paar evenementen organiseren, zo dat we onze bekendheid be houden". 'Dood of Levend', tentoonstel ling van opgezette dieren Van 12 tot en met 22 april 1992 in het nationaal Natuurhistorisch Museum, Pesthuislaan 7, Lei den. Openingstijden: werkdagen 10.00-17.00 uur. Zaterdag en zondag 12.00-17.00 uur. LEIDEN - De F»vdA en de Jonge Socialisten laten morgenavond de migranten zelf aan het woord over het tot nu toe in Leidep ge voerde minderhedenbeleid. Het forum bestaat voor de verande ring dan eens niet uit 'deskundigen' maar uit vertegenwoordi gers van Marokkaanse. Turkse en Surinaamse zelforganisaties. De sociaal-democraten borduren op die manier voort op het raadsdebat over minderhedenbeleid, dat op 21 maart werd ge voerd. Doro alle partijen werd toen erop aangedrongen om meer met migrantenorganisaties zelf te overleggen, in plaats van slechts over hen te praten. De discussieavond begint morgen om 20.00 uur in 't Gulden Vlies, Breestraat 125. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controir bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: 1 maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f 79.80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank oen Parker Rollerpen naar: Naam: I Straat: I Postcode/plaats: I l üp de pen moet staan: I Stuur deze bon in ren open envelop - po»u<»gel niet nodig - naar de I i Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag JNZ

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9