rootwinkelbedr ij f omber over toekomst apanse manager wil ook wel eens vroeg naar huis omputerfabrikant ICL oudt stand in malaise nmir ECONOMIE Frankrijk verlaagt nu al hoogste btw-tarief Gouoaiit iidelse cao voorbeeld or Voedingsbond FNV Pentener van Vlissingen weg als directeur Noro Belang Philips in Blockbuster groeit gestaag Alcatel Alsthom ziet winst flink stijgen Miljoenen liters melk verzuren in Friesland Fruittelers verwachten moordende concurrentie Beursindex Tokyo op dieptepunt Paktank Weer plat ECHT - De Voedingsbond FNV gaat proberen in de suiker- jrerkende industrie (14.000 werknemers) een bedrijfstak-cao Wonderlijke ondernemings-cao's af te sluiten volgens de Bu- e variant. De landelijke vakgroep suiker van de Voedings- d heeft dat gisteren besloten. Bij Budel Banket in Budel (12 knemers) werd dinsdag overeenstemming bereikt over een king die inhoudt dat bij een stijging van het prijsindexcijfer [meer dan 7 procent tussen oktober '91 en oktober '93 het ver- Bop 1 januari '94 automatisch in de lonen wordt verwerkt. De inemers kunnen hierdoor rekenen op een koopkrachtverbe- ig van minstens 2 procent. De FNV-bond heeft zich niet aan- fcten bij het akkoord dat de werkgevers hebben bereikt met jCNV en de Unie BLHP. Dit omdat'de werknemers bij forse stijgingen hun loonsverbetering zouden moeten 'opeten' het ontbreken van automtische prijscompensatie Intussen de FNV al met diverse bedrijven aanvullende regelingen proken. De FNV begon op 23 maart met acties. Gisteren wa- r974 stakers in 24 bedrijven. BB» donde: ;RDAG 9 APRIL 1992 ZEIST - J.A. Fentener van Vlissingen treedt op 24 juni af als bestuursvoQrzitter van het participatiefonds Noro Nederland. Daarmee is de ontvlechting tussen aandeelhouder en di recteur Fentener van Vlissingen een feit ge worden. Hij wordt opgevolgd door I.J.J. Hees terbeek. Noro is een beleggingsclub met een vermogen van ongeveer 2,5 miljard. Door de recessie in de VS en Engeland is het vermogen met ongeveer 500 miljoen gedaald. Vooral rijke personen, die in Noro pas konden beleg gen als ze 300.000 meenamen, en enkele in stitutionele beleggers hadden participaties in Noro. Na het vertrek van Fentener van Vlissin gen wordt er een raad van commissarissen be noemd. De ex-topman blijft indirect betrok ken bij Noro omdat hij een plaats in de raad gaat krijgen. Of hij voorzitter wordt, is nog on bekend. EINDHOVEN - Philips heeft zijn belang in de Ameri kaanse videoverhuurketen Blockbuster uitgebreid tot 4,5 procent. Tevens is een optie verkregen op nog eens 5 mil joen aandelen Blockbuster, waardoor het belang dit jaar tot 7,3 procent kan worden opgevoerd. De participatie van Philips in Blockbuster, 's werelds grootste onderneming op het gebied van videoverhuur, vloeit voort uit een over eenkomst van november vorig jaar. De onderneming ver plichtte zich om 66 miljoen dollar in Blockbuster te inves teren, hetzij door een participatie in de recentelijk door Blockbuster overgenomen Britse videoketen Cityvision, hetzij door de verwerving van nog eens 6 miljoen aande len Blockbuster. Volgens Philips is die laatste optie de beste omdat een rechtstreekse participatie in de Ameri kaanse videoverhuurketen volgens het concern de beste basis vormt voor een wereldwijde samenwerking, bijvoor beeld op het gebied van de interactieve compact disc (CD- I), die tekst, beeld en geluid combineert. PARIJS - Do nettowMsT van het Trans* telecommunicatie- en énergieconecrrf Al catel Alsthom is in het ifcfeelópen jaar mei 20 procent gestegen tot «.2 miljard frank 2 miljard). De omzet Van de groep nam met elf procent toe van 144 miljard frank 48 miljard) in 1990 naar 160 miljard frank 53 miljard), zo heeft president-di recteur Pierre Suard gisteren bekendge maakt. De groei kwam voor een belangrijk deel voor rekening van de grootste doch teronderneming Alcatel (telecommunica tie). De omzet van deze onderneming groeide met 18 procent 119 miljard frank 36 miljard). Het bedrijfsresultaat van Alcatel kwam uit op 11,8 miljard frank 4 miljard), een stijging van 23 procent ten opzichte van 1990 OOÉTER7KE - De problemen rond de mil joenen titelt stakingsmeik bij zuivelcoöpera- Frico-Domo lopen op. Als de sta king. d»f dinsdag is begonnen, tot en met za terdag duurt, zullen de twee kaasfabrieken van fYich-Domo in Tuk en Oosterzee in totaal 3.9-mjlJóen liter melk niet hebben verwerkt. De directie wil de melk binnen het concern houden en via de fhbrieken in Beilen en Leeu warden alsnog verwerken. Een deel van de werknemers is hier tegen. Als de directie de melk niet naar elders afvoert terwijl de werk nemers in geen van de eigen vestigingen de melk willen verwerken, kan het gebeuren dat in de loop van de week geen melk meer wordt opgehaald bij de boeren die normaal aan Fri- co-Domo leveren Volgens de bonden hoeft het zover niet te komen. I HAAG - Het filiaal- en itwinkelbedrijf heeft een jaar achter de rug en voor 1992 zijn de vooruit en niet rooskleurig. Dat voorzitter mr. J. Hessels de Raad voor het Filiaal rootwinkelbedrijf (Raad vandaag bij de presen- van het jaarverslag van nganisatie. letailhandel boekte vorig jaar een omzetgroei van 4,4 procent, maar die winst werd voor het leeuwedeel opgeslokt door de inflatie. Dit jaar zal veel afhangen van de vraag of de politiek de aangekondigde lastenverzwaringen voor be drijven en burgers alsnog zal afzwakken. Bovendien wordt de door de overheid bepleite loonmatiging niet bereikt, wat zwaar weegt in de arbeidsin tensieve filiaal- en grootwin kelbedrijven, stelt Hessels. Hessels neemt stelling tegen de plannen van het kabinet om het autoverkeer sterk terug te dringen door middel van een stringent parkeerbeleid. Win kels in de centra van steden komen hierdoor in de knel. „Er komt een grootschalige vernie- tiging'van kapitaal op gang," waarschuwde hij. De Raad FGB noemt de experi menten met winkelsluitings tijden, zoals die nu plaatsvin den in diverse gemeenten, een mislukking. Er doen te weinig winkels aan mee. Voor cen traal geleide ondernemingen is het ondoenlijk om alleen al wat betreft bevoorrading voor slechts enkele filialen afwij kende regelingen te treffen. Ook is het vrijwel ondoenlijk om binnen de cao voor de ver schillende varianten van slui- tings-regimes passende rege lingen te vinden voor het wer ken op bijzondere uren. KAN VAN DE KERKHOF VDEN Het Britse fiputerconcern ICL gisteren de cijfers 1991 gepresenteerd, rinst was een stuk la- I dan een jaar eerder, pr hoog genoeg om de opese concurrenten ers te maken. •eden voor het succes van is volgens topman Peter leid dat het bedrijf zich al ;en vroeg stadium heeft past aan de veranderin- in de markt. zat al in 1981 zwaar in de ilemen, terwijl de rest van ledrijfstak de bomen toen tot in de hemel zag groei- „Uit die periode hebben we lrijfveer overgehouden om de markt uit te verande- aldus Bon field. De kos- ?rden verlaagd en de pro- :ielijnen aangepast. „We ien altijd gedacht dat de :t structureel zou veran- in en zich niet meer zou ;ellen". Veel branchege in meenden dat het wel zou ipen. maar kregen het lid le neus. Buil. Olivetti en lorf kwamen zwaar in de cijfers en moesten tegen kosten herstructureren, nks de goede winst- en itcijfers redt ICL het niet ir op eigen kracht. In 1990 't de Japanse Fujitsu, na het grootste computer- ern ter wereld, een bélang 80 procent genomen. Fujit- lijft op afstand en laat ICL het bedrijf besturen, zo on- itreept Bonfield. Hij geeft ter toe dat die afstand in aar kan komen zodra ICL htere resultaten laat zien. tsu is veruit de belangrijk leverancier van halfgelei- voor ICL en levert ook essoren. De afhankelijk- van Fujitsu als leveran- brengt een zeker risico zich mee. zegt Bonfield. r daar staat de mogelijk- Burggraaf Etienne Davignon, commissaris bij het Britse com puterbedrijf ICL, voert het woord bij de presentatie van de jaarcijfers FOTO anp heid om „vertrouwen op te bouwen" tegenover. De top man acht de aanwezigheid van Fujitsu van groot belang voor de „geloofwaardigheid" van ICL, omdat het grote concern de continuïteit garandeert. „Wij waren de eerste in de branche met internationale verbanden. Dat was een schok. Nu zie je het overal". De Fran se Buil heeft IBM en de Japan se NEC als aandeelhouders, Fujitsu maakt de mainframes van Siemens, Olivetti werkt samen met Hitachi en zelfs de almachtige IBM kan het niet meer alleen en werkt samen met onder meer Apple en chip- fabrikant Motorola. Bonfield denkt dat de Ameri kaanse computerbedrijven voorlopig de grootste blijven in Europa. Voor Japanse bedrij ven ziet hij wel een rol wegge legd in de componenten, maar „de Europese taal en cultuur maakt het voor hen moeilijk te penetreren in de systeeminte gratie en de software". ICL heeft de nettowinst vorig jaar zien dalen van 65 tot 39 miljoen pond 125 miljoen). Het bedrijfsresultaat vermin derde van 112 tot 78 miljoen pond 250 miljoen). De omzet nam toe van 1.61 tot 1,88 miljard pond 6 miljard). De toeneming is mede te ver klaren door de consolidatie van de fabrikant van personal computers Nokia Data in het laatste kwartaal van vorig jaar. Nokia is overgenomen voor een dikke 200 miljoen pond 640 miljoen). Aanvankelijk was een overnemingsbedrag bekendgemaakt van 230 mil joen pond 736 miljoen), maar ICL besloot uiteindelijk enkele activiteiten bij Nokia Oy in Finland te laten. Na de overneming had ICL 27.000 werknemers. Dat moeten er eind dit jaar 1000 tot 1500 minder zijn. ICL ver wacht dit jaar de mogelijkhe den die zijn ontstaan door de overneming van Nokia te kun nen benutten. „In 1992 zullen we in staat zijn te kapitaliseren op de overnemingen van 1991". ICL Nederland heeft vorig jaar een nettowinst gemaakt van 28 miljoen op een omzet van 180 miljoen Van de omzet was 28 miljoen afkomstig van- Nokia Data. In 1990 be haalde de Nederlandse doch teronderneming een winst van 16 miljoen op een omzet van 132 miljoen, zo heeft direc teur R. de Witt Huberts laten weten. In de winst over 1991 zijn her structureringskosten van 6 miljoéh begrepen, vooral voor de verbouwing van het ICL- kantoor in Maarssen en het voormalige hoofdkantoor van Nokia Data in Woerden. Door de consolidatie van Nokia neemt het aandeel van softwa re en diensten in de omzet dit jaar af van 60 tot 50 procent. Voor 1992 mikt ICL Nederland op een nettowinst van 28 mil joen en' een omzet van 250 miljoen. WAGENINGEN - De driedui zend fruittelers in Nederland moeten de komende jaren re kening houden met een moor dende concurrentieslag. Bin nen de Europese Gemeen schap neemt de produktie van appels en peren gestaag toe. terwijl vanuit Oost-Europa en Noord-Amerika een import stroom op gang komt. Volgens voorzitter J Zeven bergen van de Nederlandse Fruittelers Organisatie (NFO) zal het aantal fruittelers in ons land mede daardoor halveren. Zevenbergen uitte zijn waar schuwing gisteren tijdens de jaarvergadering van de NFO in Wageningen. De fruittelers hebben de afge lopen twee jaar de wind rede lijk in de rug gehad. Weliswaar heeft de nachtvorst twee jaren achtereen forse schade veroor zaakt, maar dat heeft ook el ders in Europa tot schamele oogsten geleid. De afzet is daardoor goed verlopen, weet Zevenbergen. Volgens Zevenbergen is het noodzakelijk dat de Neder landse fruittelers overschake len op milieuvriendelijke teelt methoden. Chemische bestrij dingsmiddelen worden daarbij vervangen door biologische. Daarmee kan het Nederlandse produkt zich onderscheiden van de opbrengsten uit andere landen. Om de kostprijs te drukken moeten de fruittelers hun be drijven vergroten tot minimaal acht hectare, meent Zevenber gen. Tot dusver hebben slechts 1250 bedrijven die omvang. Verder acht hij het van belang dat de bedrijven beschikken over een beregeningsinstalla- tie, om zich te beschermen te gen nachtvorst. Ook het aantal fruitveilingen moet drastisch omlaag, opdat het aanbod geconcentreerd wordt. Op dit moment is de grootste fruitveiling kleiner dan het gemiddelde Duitse grootwinkelbedrijf, vergeleek de NFO-voorzitter. Daardoor is het Nederlandse aanbod te versnipperd om interessant te zijn voor grote afnemers. Winkelpersoneel in actie Ongeveer 500 personeelsleden van supermarkten hebben gisteren deelgenomen aan een landelijke manifestatie van de Dienstenbond FNV in Utrecht. Volgens een woordvoerder waren daardoor veertig supermarkten in het land dicht, terwijl er in enkele andere winkels actie werden gevoerd. De bond is al sinds eind maart met estafette-acties bezig om de werkgevers te bewegen tot een forse loonsverhoging De cao-on derhandelingen voor de 170 000 werknemers zijn half maart vastgelopen op de looneis. De bond wil 6,5 procent om een achterstand met vergelijkbare bedrijfstakken in te lopen, de werkgevers bieden 4,5 procent. foto anp TOKYO - Voor de derde achtereenvolgende dag zijn de aande lenkoersen op de effectenbeurs van Tokyo sterk gedaald. Don derdag ging de Nikkei-index van de 225 fondsen met 577,38 pun ten omlaag tot 16.598,15 punten. De daling van 3,4 procent bracht de beursindex voor het eerst sinds november 1986 onder de grens van 17.000 punten. Woensdag bedroeg de gemiddelde koersdaling 3.5 procent, evenals op dinsdag. Het zag er donder dag aanvankelijk naar uit dat de beurs van Tokyo het verlies van twaalf procent sinds 30 maart zou gaan wegwerken. De ochtend- handel werd afgesloten met een winst van de Nikkei-index van 410 punten. Deze stijging was voornamelijk het gevolg van aan kopen door koopjesjagers, die het lage koerspeil niet konden weerstaan. De beleggers verklaarden blij te zijn dat de grens v6n 17.000 punten intact was gebleven. Volgens de Japanse minister van financiën, Tsutomu Hata, zullen de discontoverlaging per 1 april en de overheidsmaatrgelen ter stimulering van de Japanse economie, die de dag ervoor werden bekendgemaakt, ertoe bij dragen dat de aandelenkoersen zich herstellen. 'n Echte ALNO is uit het goede hout gesneden. ROTTERDAM - Op de Euro- poort-lokatie van olie-opslag- bedrijf Paktank (Europak) is vanochtend een nieuwe sta king uitgebroken. In totaal hebben acht mensen het werk neergelegd, genoeg om de hele lokatie pla4 te leggen. De actie maakt deel uit van de estafëtte-acties voor een betere cao die de Vervoefèbond F*NV sinds vórige week vrijdag voert bij de oüe-opslagbedrij- ven PaktSnk tn MateJc. Volgens FttV-béituurder fC. Marges ligtoy Europak een gröte tanker van 250.000 tori te wachten ofti le worden gelost. Een andere tanker (100.000 ton) kon in d* afgelopen nacht worden gelost door de nacht ploeg. Die bestond geheel uit leden van het CNV. Die bond heeft het cao-eindbod van Ma- tex en Paktank wel geaccep teerd en steunt de acties dan ook niet. Volgens Marges verslechtert de sfeer door de opstelling van de directies. Paktank-direc- teur De Beus haalde zich gis termiddag de toorn van de werknemers op de hals door uitspraken in de pers in de sfeer van „wat heb ik met jullie te maken?" Vanochtend gingen bij Matex alle werknemers aan de slag. Vanmiddag zou het actiecomi té over nieuwe acties beslui ten. ALNO inbouwkeukens zijn er in heel veel verschillende uitvoeringen en mate rialen. Natuurlijk ook in hout. Ambachte lijk gesneden uit hout van de bovenste plank. Nog veel méér nieuws staat u te wachten bij de ALNO Select Dealer. LEIDEN: Houtwerf Keukens Lammenschansweg 130 tel. 071-769345. Wereldklasse die u toekomt PAföJS - Msandacgaat het hoogste btw-larief tn FVankrljk van 22 naar 18,(5 pWccnt. Dit heeft premier Pierre Beregó- voy groteren in ftqt parlement geZeg^in zijn petite tooepr&ik als eerste rfïimstör. jamjari ■L 4 vei* band mét de harmonisering vwi de btw-tarievmn at 4* EG, maar volgert» Beregu*» Jevcrt de vervroeging (Te ^rtw-ver- laging extr»kooptrrarht op \>an ongeveer vtJf'mitjBrd frahk 1.65 miljard). De btw-verla- gmg zal volgen! dd'pretrtfer de aOlo-ïndastrie tefi goede ko Het hoge tafitff zou in iami toch at worden verlaagd in v men en zo een stimulans bete kenen voor de Franse econo mie. De premier, die vier jaar minis ter van financiën is geweest, deed verder de belofte dat hij in de periode tot oktober ba nen, scholing of gemeen- schapswerk zal vinden voor de óugeveer 900.000 langdurig werklozen in zijn land. Wie in Frankrijk langer dan twaalf tnaatiden geen werk heeft staat te boek als langdurig werkloos. Eind februari kwam het aantal werklozen in Frank rijk uit op 2,88 miljoen, een re cord. Dat is 9.9 procent van de beroepsbevolking. ien CHAEL HIRSH v KYO Takashi Hira- is een rijzende ster bij machtige Mitsubishi- ep. Hij is hoofd van divisie die de strate- voor activiteiten over- bepaalt en verdient de 200.000 gulden jaar. Op het kantoor een verzekerings- atschappij van Mitsu- 5 bi maakt hij iedere dag nnen voor nieuwe stap- in Europa. Vanuit zijn trier kan hij uitkijken 3 bet keizerlijk paleis. 3 ino is een 'sarariman' f ijj behoort tot de omvang- 3 e groep goed opgeleide 3 (nemers van grote Japan- 3 ndememingen. Het woord geleid van het Engelse 'sa- 3 man' - de Japanners heb- moeite met de uitspraak -de letter 1. De overgrote srderheid van de 'witte boorden' in het land werkt in loondienst bij de grote multi nationals en niet bij kleinere bedrijven, of als zelfstandige. Deze managers staan bekend als zeer hard werkende men sen, die tot ver in de avond uren door werken en zich in hemdsmouwen buigen over lange en vele rijen cijfers, zoe kend naar mogelijkheden om concurrenten, vooral de bui tenlandse. nog slimmer af te zijn. In dat stereotype beeld is enige verandering gekomen. Hirano is een tengere man van 39 jaar, maar zijn rimpelloze gezicht doet hem er tien jaar jonger uitzien. Hij komt iedere dag om negen uur 's morgens op kantoor en gaat om zes uur, halfzeven 's avonds weer naar huis. Hij zit een uur in de me tro om thuis te komen. Deze tijd gebruikt hij om te lezen, of om naar cassettebandjes met Italiaanse teksten te luisteren. Thuis eet hij samen met zijn vrouw Atsuko en zijn twaalf- en achtjarige zoons Yuki en Junya. Door de week samen met het gezin eten was tot voor kort ongebruikelijk voor een sarariman. „Ik denk dat de tijd De Japanse werknemer begint er zo langzamerhand genoeg van te krijgen om altijd van die lange dagen te moeten maken. foto sp met mijn familie belangrijk is", zegt Hirano. „Ik ontbijt en eet 's avonds bijna iedere dag met ze". In het hardwerkende Japan vindt een soort werknemersre volutie plaats, zij het langzaam en geordend, geheel in Japan se stijl. „Japanse werknemers komen nu in opstand tegen het 'corporatisme', de onderwer ping aan de grote onderne ming en haar mores", schreef de columnist Masahiko Ishizu- ka in het vooraanstaande eco nomische dagblad Nihon Kei- zai Shimbun. „Grofweg gezegd, beginnen Japanse mensen zichzelf als onderbetaald en uitgebuit te zi,en", aldus lshizuka. „Het probleem komt neer op lange werkdagen, een korte vakan tie, onvrijwillige overplaatsin gen en scheidingen van het ge zin, lange reizen in vreselijk volle forenzentreinen en klei ne huizen die zo duur zijn dat ze de middelen van de gemid delde werknemer ver te boven gaan". Uit opiniepeilingen blijkt dat de meeste Japanners het hier mee eens zijn. Bij een in febru ari gehouden peiling in op dracht van de Economische Raad, een regeringsinstelling» waren de meeste ondervraag den van mening dat ze niet de levensstijl hadden die inwo ners van een economische grootmacht zouden moeten hebben. Vele Japanners willen nu wel eens worden beloond voor de bijna vijf decennia hard werken en wederopbouw van het land. Hirano, die is afgestudeerd aan de elitaire Universiteit van Tokyo, heeft een eigen mening over de veronderstelde Japan se arbeidsmoraal: „Ik geloof niet dat Japanners hardwer kend van aard 2ijn. Het ver schijnsel deed zieh direct na de Tweede Wereldoorlog Voor, toen we dfg arm vtrwi en we moesten opbrtuWen. En nu denk ik dat We, voor het eerst in de Japanse geschiedenis, rijk genoeg zijn geworden on> te kunnen levert zonder ons zorgen t© maken over honger" De industae speelt 1n op de veranderende gedachten on der de werknemer» eri gaat ge leidelik over op kortere werk dagen Zij wordt hiertoe onder druk gezet door de regering, die op haar beurt weer onder Amerikaanse en Europese druk staat. De Verenigde Sta ten en Europa vtnden dat de slaafse werkomstandigheden en de lage levensstandaard in Japan concurrentievervalsend werken. Ook door het chronische te kort op de arbeidsmarkt zijn bedrijven gedwongen meer re kening te houden met de wen sen van de werknemers. Vol gens het ministerie van ar beidszaken zijn voor iedere middelbare-schoolverlater ge middeld 3,3 banen beschik baar. Alleen door aardig te zijn voor het personeel kunnen be drijven zich staande houden in de strijd om de beste arbeids krachten. De Tokio Marine and Fire In surance, het bedrijf waar Hira no werkt, besloot vorig jaar het imago op te vijzelen met een programma onder de leuze 'Heartful Tokio Marine- Hartelijk Tokio Marine. Japanners gebruiken vaak En gelse zinsneden, omdat deze méér prestige zouden uitstra len. Het programma voorziet onder andere in een vriendelijker houding tegenover de klanten en het personeel. Op een bord naast de ingang staan nieuwe richtlijnen voor de tijdstippen waarop het personeel naar huis mag: maandag en vrijdag om acht uur 's avonds, dinsdag en donderdag om negen uur en woensdag om zes uur. Volgens Hirano hebben de werknemers er geen moeite mee zich te houden aan de richtlijnen. „Ik denk dat de prestatie hetzelfde blijft", zegt hij. „We werken lange dagen, maar onze intensiteit is niet zo groot".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7