'oto-finish tussen Iajor en Kinnock Argentinië proost op Brady-akkoord Regeringssupporter hekelt volkscongres idócSouttmt BUITENLAND Opnieuw illegale leverantie legervoertuigen in Duitsland Terry Anderson krijgt 'Vrije Geest-Prijs' Gorbatsjov ondervraagd naar partijfinanciën I rr Italiaanse christen-democraten vragen de steun van oppositie Oppositie GOS-Congres verdeeld PLO bedankt VS voor hulp opsporen Arafat DONDERDAG 9 APRIL 1992 5 neniërs geëvacueerd explosie wapendepot JVAN Bij de Armeense hoofd- Jerevan zijn vanmorgen zeker ze- mensen gewond geraakt toen een ndepot van de strijdkrachten van Gemenebest van Onafhankelijke n (GOS) ontplofte. De explosie ver ity lakte een enorme brand die nabij- anj en wijken en dorpen bedreigde. De k0 Iking in de buurt van het depot is gu icueerd. De bewoners van de noor- ce wijken van Jerevan kregen het es een veilig heenkomen te zoeken. Wknié is in een gewapend conflict I kkeld met Azerbajdzjan om de en- [Nagorno-Karabach. Jerevan is vol- ijn oomd met Armeense vluchtelin- utl maar de stad is tot nu toe gespaard pven van geweld. 4a BAD REICHENHALL - In het Beierse stadje Bad Rei- chenhall in Duitsland is gisteren een nieuwe affaire over il legale wapen leveranties aan het licht gekomen toen aan de Oostenrijkse grens 32 legervoertuigen met bestemming Kroatië werden onderschept. De vrachtwagens, die voor ge vechtsdoeleinden kunnen worden gebruikt, zijn afkomstig uit het voormalige Oostduitse leger, aldus de Duitse doua ne. De voertuigen waren gekocht door Kroatische particu lieren bij een firma in Frankfurt, die is gespecialiseerd in de verkoop van omgebouwd materieel van de Bundeswehr, het Westduitse leger. De directeur van de firma zei gisteren dat hij al ongeveer 1.500 van deze voertuigen heeft verkocht. Het gaat volgens hem om vrachtwagens die kunnen worden beschouwd als civiele voertuigen. Hij zei dat de firma geen wapens ver koopt en zei niets te weten over de bestemming van de trucks. WASHINGTON - Terry Anderson, de journalist van Associated Press die bijna zeven jaar in gijze ling is gehouden in Libanon, heeft dc Vrije Geest- Prijs gekregen. Aan de door het Vrijheidsforum in gestelde prijs, die dit jaar voor het eerst wordt uitge reikt, is een bedrag van 245.500 dollar (bijna 500.000 gulden) verbonden. Omgerekend is dat honderd dollar voor elke dag dat Anderson vastzat. Dat heeft de voorzitter van de organisatie, Allen Neuharth. gisteren bekendgemaakt. Neuharth zei dat de prijs de aandacht wil vestigen op de lange, moeilijke strijd die Terry heeft gestreden. „Zijn overweldi gers hielden hem gegijzeld maar konden zijn geest niet gevangen nemen", aldus Neuharth. De prijs zal met enige regelmaat worden uitgereikt aan mensen die zich op bijzondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor de bevordering van de persvrijheid. Jury radeloos in proces Noriega MIAMI - De twaalf juryleden in*het proces tegen de voormalige sterke man van Panama Manuel Noriega, die sinds vrijdag delibereren, hebben gisteren ge zegd dat ze niet tot een uitspraak kunnen komen. Desondanks heeft de rechter hen gevraagd hun in spanningen voort te zetten. Noriega staat terecht op verdenking van drugshandel en afpersing en kan in dien schuldig bevonden tot 160 jaar gevangenisstraf worden veroordeeld. De jury moet bepalen of hij het Medellin-cartel in Colombia heeft geholpen bij het verschepen van tonnen cocaïne via Panama naar Flo rida. De aanklagers hebben aangevoerd dat Noriega, die zich in 1989 overgaf aan de VS na de inval van het Amerikaanse leger in Panama, het drugskartel in Medellin miljoenen dollars heeft gevraagd in ruil voor het beschermen van de drugsvrachten naar Flo rida. De verdediging heeft Noriega evenwel beschre ven als een waardevolle partner van de VS in de strijd tegen de drugshandel. Het proces is al zes maanden aan de gang. MOSKOU - Russische openbare aanklagers heb ben voormalig Sovjet-president Michall Gorba tsjov gisteren twee uur lang ondervraagd over de financiën van de voormalige communistische par tij. De partij waarvan Gorbatsjov de laatste zes jaar leider was, wordt ervan beschuldigd vlak voor en tijdens de mislukte putsch van augustus miljar den guldens naar geheime bankrekeningen en zusterpartijen in het buitenland te hebben ge sluisd. Persoonlijk wordt Gorbatsjov niet van strafbare feiten verdacht. Het openbaar ministerie verzamelt alleen informatie van vroegere kopstuk ken van de partij om eventueel later tot vervolging over te gaan. Gorbatsjov liet zich enigszins verbit terd uit over het feit dat hij bij het onderzoek be trokken wordt. „De jacht op Gorbatsjov duurt al heel lang", zei hij voor de Russische televisie. ">g r ?rl IVAN HUET va [DEN De Britten ita i vandaag naar de lig ibus voor de spari ne 1ste parlementsver- ingen sinds jaren, 'noses voor de uitein- ;e zetelverdeling in ijtminster wijzen op foto-finish. Tories opi Labour lijken in bfjt een absolute meer- eid te halen. .e| rust wegens recessie en /ei eloosheid zullen de bijna d iljoen Britse kiesgerech- -II n in ieder geval tientallen rje Kamerleden (MP's) naar sturen. Ze betalen deels tol voor de weinig popu- gemeentebelasting (ex- alUx) die uitgerekend deze apn moet worden afgedra- da Een aantal conservatieve ak :gen meent dat premier ier wel een betere verkie- ceidatum had kunnen kie- lgemene verwachting is da e conservatieven zo'n ze ge g districten/zetels gaan eifzen aan Labour. Beide jen komen daardoor elk ongeveer driehonderd Voor een absolute Ka- ieerderheid zijn 326 ze tels nodig. Afgaande op de peilingen zul len de liberalen profiteren van het statische duel tussen To ries en Labour. De partij die zich in meerdere opzichten laat vergelijken met D66 in Ne derland, weet zich echter ge handicapt door het electorale stelsel. Dat beloont alleen de grootste partij van het kiesdis trict met een zetel. Niettemin rekent leider Paddy Ashdown op minstens twintig zetels die hem een sleutelpositie zullen geven bij coalitiebesprekin- gen. Schotse, Welse ep, in min dere mate, Noordierse nationa listen zijn zich eveneens be wust van hun gewicht in een zogeheten 'hung parliament'. De Schotse nationale partij vecht voor onafhankelijkheid, maar afgaande op de laatste peilingen lijkt dat toch wat hoog gegrepen. Een meerder heid van het Schotse electo raat blijft niettemin voorstan der van een grotere zelfstan digheid en in ieder geval een eigen parlement, zoals Labour heeft toegezegd. Zeepkist Enige echte rel in de vaak saaie verkiezingscampagne was die rond het 'oor van Jen nifer'. Labour en Tories vlogen elkaar in de haren over wie de identiteit van een ongelukkig oorpatiëntje uit een Labour- propagandafilm had verraden aan de pers. De ouders van het kind kregen er zowaar ruzie door: moeder steunde de con servatieven, vader was voor Labour. De campagne bevestigde dat premier Major geen groot volksredenaar is, maar meer op zijn gemak voor een radio microfoon. Anders dan zijn charismatische en elitaire voorgangster wilde Major de man in de straat ontmoeten. Hij klom daarvoor op een zeep kist, wat hem tot een geliefd mikpunt maakte van eiergooi- ers. „Wat zou Major gescoord hebben wanneer hij in plaats van een zeepkist een eierdoos bij zich had gehad en zou heb ben teruggegooid", meende een teleurgestelde commenta tor Omgekeerd nam Neil Kin- nocks campagne de allure aan van een would-be-premier. Journalisten vergeleken zijn vastberaden en ietwat kille blik met die van Margaret Thatcher. Evenals 'mrs. T.' in haar tijd arriveert 'mr. K.' bij voorkeur in helikopter of dure auto voor fotosessies met kin deren. Vragen van journalisten bleven meestal onbeantwoord, wat de risico's op verbale uit glijders verkleinde. De derde deelnemer aan de race, de liberaal Paddy Ash- down, bewees de goede kondi- door ROB VUNDERINK Verhuizers laden de stemhokjes uit in de Londense wijk Southwark. tie van een oud-commando. In iets meer dan drie weken legde hij per vliegtuig, helikopter, trein, boot (naar Frankrijk), bus, auto en te voet meer dan 20.000 kilometer af en sprong over zeker tien heggen en slo ten. Of het allemaal de moeite waard was, zal vanavond blij- FOTO AP ken om elf uur Nederlandse tijd wanneer de stembureaus sluiten. Na ongeveer vijf uur tellen weten de Britten waar ze a$n toe zijn. vrezen aanval 4k op Kurden jnjHINGTON - DeVeremg- aten houden militaire ac- u^an Irak tegen de Kurden it noorden van het land voor uitgesloten". Bagh- leeft luchtafweerraketten grondtroepen gestuurd het gebied juist onder de breedtegraad. Volgens rginerikaanse nationale vei- )e idsadviseur Brent Scow- volgen radarposten van se raketinstallaties de iten van Amerikaanse, e, Franse en Turkse ver ingsvliegtuigen in het ge- Scowcroft wilde niet zeg- ,j, >f de Iraakse activiteit een ai riding vormt van de wa- tilstandsovereenkomst na n: olfoorlog. Hierin staat dat esc eenheden de 36ste Itegraad niet mogen over- rj jden en niet mogen bin- w ringen in de Kurdische -e (heidszone. Scowcroft wil- >k niets zeggen over even- u tegenmaatregelen van de ieerden. Mtoestand in nië-Hereegovina AJEVO In de republiek ië-Hercegovina heeft het dentsehap gisteravond de 1 toestand afgekondigd I presidentschap van de malige Joegoslavische re- iek neemt krachtens de oestand het opperbevel Ie territoriale defensie op die tot dusver ressorteer- n ider het Joegoslavische le- Tevens heeft de leiding Bosnië-Hercegovina bij eet het woord „socialisti- in de naam van de repu- laten vervallen. Deze nu „Republiek Bosnië- rgovina". II ROME - De partijleider van de Italiaanse christen-democraten A. Forlani heeft zijn voelhorens uitgestoken naar dc Republi keinse, Groene en Democratisch-linkse oppositiepartijen. De op positie vertoonde gisteren echter nog weinig enthousiasme. Bij de zondag en maandag gehouden verkiezingen leed de rcgc- ringscoalite een grote nederlaag. Op papier beschikken de vier regeringspartijen ook nu weer over een meerderheid in het par lement, maar in de praktijk is die onwerkbaar. De Osservatore Romano, de krant van het Vaticaan. meldde gis teren in een ongewoon scherp commentaar dat de christen-de mocraten en hun bondgenoten de afstraffing van de kiezers ten volle hebben verdiend. De krant roept de politieke partijen op niet langer de baas te spelen over de samenleving. Zij dringt er bij hen op aan zelf de corruptie in eigen kring uit te roeien en niet te wachten totdat onderzoekers uit het buitenland deze aan de kaak stellen. President Cossiga, die na Pasen een formateur moet benoemen, heeft laten weten dat zijn voorkeur uitgaat naar een vertegen woordiger van een partij die winst heeft geboekt en tevens ge loofwaardig is voor zowel regering als oppositie. De socialistische leider Bettino Craxi heeft al laten weten dat hij niet bereid is om premier te worden. MOSKOU Vladimir Ispravkov is lid van het Presidium van de Opper ste Sovjet van Rusland. Als voorzitter van de Hoge Economische Raad is hij een belangrijke economi sche adviseur van de rege ring. Het steekt de 44-jari- ge afgevaardigde dat Jelt- sins kabinet zijn aanbeve lingen grotendeels in de wind slaat. „Wat ik van dit Congres ver wacht? Ik ben een optimist. De eerste fase van de hervormin gen heeft evenwel aangetoond dat er erg veel fouten zijn ge maakt. Daarom heb ik me uit gesproken voor Jeltsins aftre den als premier. Hij moet een nieuwe premier aanstellen die nieuwe mensen in het kabinet brengt. Een regering moeten we naar huis kunnen sturen, maar de president moet zoge zegd boven verdenking staan". „Natuurlijk zijn er mensen die zich hevig verzetten tegen de hervormingen, maar ik geloof dat die tegenstand schromelijk wordt overdreven. Anders dan regeringsambtenaren hebben de afgevaardigden contact met de kiezers. Wij weten hoe de gewone man denkt. De rege ring moet in ons, in de afge vaardigden, geen tegenstan ders zien. Wij zijn geen vijan den. maar bondgenoten, die kunnen vertellen wat de bevol king van het regeringsbeleid vindt". „Het gevolg van het huidige beleid is dat. zodra ie mand over de markt begint te praten, mijn kiezers de koude rillingen over de rug lopen. De markt is volkomen in diskre diet geraakt. Nergens ter we reld is de markt ooit een doel op zichzelf geweest. Wat dat doel wel is? De mens! Daarvan heb ik mij tijdens een bezoek aan Nederland kunnen over tuigen. Wat mijn Raad de rege ring heeft aangeraden is op de eerste plaats een zorgvuldig geplande invoering van het privébezit. Bij een verhouding van 95 procent staatsbezit en 5 procent privé-ondernemer- schap kun je immers niet in één klap overschakelen op het Amerikaanse model. Het is toch onmogelijk dat bij ons na MOSKOU - Op de derde dag is het Volkscongres in Moskdu naar de mening van Russische commenta toren de belangrijkste fase ingegaan. De debatten zijn begonnen. De economi sche hervormingen zijn in het geding, evenals de toe komst van de regering- Gajdar en de volmachten van de president. Vice-pre- mier Jegor Gajdar zei van morgen dat het hele Russi sche kabinet zal aftreden als het parlement presi dent Boris Jeltsin dwingt zijn premierschap op te ge ven. Van alle kanten klinkt kritiek, maar de cri tici zijn het onderling zel den eens. De verdeeldheid onder de verschillende op positionele fracties maakt het niet waarschijnlijk dat Jeltsin aan het slot van het huidige Congres wezenlij ke veranderingen in zijn kabinet hoeft aan te bren gen. vijfhonderd dagen of na dui zend-en-een nacht de staats- sector nog maar 5 procent zal bedragen, zoals in de Verenig de Staten?" „Uit de gegevens van de Hoge Economische Raad blijkt dat onze bedrijven samen voor meer dan 80 miljard roebel in het krijt staan. Als je die be drijven privatiseert, betekent dat het einde van de over heidsfinanciering. Het ver schil met een normaal land is dat daar de bedrijven kredie ten kunnen krijgen. Bij ons niet". „Waar mijn optimisme op ge baseerd is? Op onze mensen. Ik ben van mening dat het pro ces van afbraak in Rusland en dc rest van dat zogenaamde GOS nog wel even zal voortdu ren. Maar ik geloof dat we nu al het begin zien van een positief proces: de desintegratie maakt plaats voor samenwerking. Weldenkende mensen begin nen elkaar te vinden. Die on dergrondse hel van Dostojevs- ki moet afgelopen zijn. Rus land kan niet eeuwig lijden". Idoor FRANS LINDENKAMP De Libische leider Moammar Gadaffi (I) op ziekenbezoek bij PLO-leider Yasser Arafat - wiens rechteroog was dichtgeplakt - in een Libisch ziekenhuis. Deze beelden, die gisteren werden uitgezonden voor de Li bische televisie, vormden het eerste tastbare bewijs dat de PLO-leider de noodlanding van dinsdag van het vliegtuig waarin hij zat in de Libische woestijn heeft overleefd. Bij het ongeluk zijn drie doden gevallen FOTO AP TRIPOLI - De voornaamste politieke adviseur van Arafat, Bassam Abu Sharif, heeft gis teren de VS bedankt voor de hulp bij het vinden van de PLO-leider, wiens vliegtuig dinsdag in een zandstorm was geraakt. Voor de televisie betuigde hij dank aan president Bush, de regering en aan de voormalige president Carter. De adviseur verklaarde dat de Amerikaan se „goede wil ten aanzien van Arafat het vredesproces in het Midden-Oosten zeker zal hel pen". Abu Sharif zei dat Carter het Witte Huis had gevraagd om Amerikaanse satellieten in te zetten om het vliegtuig van Arafat op te sporen en hij ver klaarde dat de PLO-voorman op die manier was gevonden. Maar een woordvoerder van het Pentagon verklaarde dat geen enkele satelliet van het ministerie van defensie be trokken was bij de speurtocht naar Arafat. Een woordvoer ster van Carter bevestigde dat hij met het Witte Huis had ge beld, maar zei niet met wie hij had gesproken. SAO PAULO - Argenti nië heeft gisteren een schuldenlast van 7,9 mil jard dollar van haar schouders geworpen. Glunderend en met een ge zicht waarop een feestroes viel af te lezen, maakte president Menem op de Argentijnse tele visie bekend, dat de onderhan delingen met de privébanken met succes waren afgesloten. Daarmèe is 'Argentinië na Mexico en Venezuela het der de grote land dat volgens het Brady-plan haar buitenlandse schuld mag herschikken. Voor dit recept, vernoemd naar de Amerikaanse minister van fi nanciën, komen alleen die schuldenlanden in aanmer king die hebben aangetoond dat zij de jaren van financiële chaos definitief achter zich hebben gelaten. De Amerikaanse regering met in het kielzog de multilaterale bankinstellingen zijn vol lof en de doorbraak leidde tot grote euforie op de 33ste jaarverga dering van de Interamerikaan- se Ontwikkelingsbank (IDB) in de Dominicaanse republiek. Beloning De overeenkomst is een belo ning voor de Argentijnse in spanningen om haar vastge roeste economie te modernise ren. Toen president Menem in 1989 het roer overnam, erfde hij een failliete boedel. Na een aanvankelijke stroeve start kwam minister Carvalho van ecconomische zaken vorig jaar met een ambitieus, maar uiterst gedurfd economisch lPITEINROB - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER 116 - Rob, Taaie Toon en Vander Decken zijn diep onder de n Jk van hetgeen zij gezien en gehoord hebben. Mathisen, die e experiment niet heeft bijgewoond zegt spottend: „Het is ze- niets geworden, hè, met dat rare ding?". Ze antwoorden niet, hoe kunnen ze dit alles in enkele woorden uitleggen? Trou- i, wanneer Rob op zijn horloge kijkt, blijkt dat alles zich in hts enkele seconden heeft afgespeeld. En het heeft jèren ge- Rob Toon en Vander Decken hebben echter genoeg ge zien om te weten, wat hun te doen staat. De „Vrijheid III" wordt in snel tempo weer zeilklaar gemaakt en na enkele dagen zet het drietal koers naar de Zuid-Atlantische Oceaan. Ze zullen trachten het eiland terug te vinden, waar indertijd schipper Van der Dec ken de Hugenoten aan land heeft gezet. Hun nazaten bevinden zich in groot gevaar, heeft Vander Decken gezegd. Wat zal de bemanning van de „Vrijheid III" te wachten staan? reddingsplan op de proppen. De regering beloofde de tering naar de nering te zetten en koppelde het austral, inmid dels omgedoopt tot dc peso, aan de Amerikaanse dollar. Het plan-Carvalho is een door slaand succes. Het vertrouwen in de lokale munt is zo enorm gestegen, dat men zelfs van de spijkerharde peso spreekt. Dankzij het daadkrachtige be leid is het inflatiesj>ook ver dwenen en durven onderne mers weer te denken aan in vesteringen. Ook buitenlan ders zien weer heil in het Zuid- amerikaanse land. Pop in brand Leden van de linljs-nationa- listische Onafhankelijk heidsunie Nepal, verbranden een pop die minister van binnenlandse zaken Deupa voorstelt De studenten eisen het aftreden van de minister vanwege zijn 'barbaars' optreden maandag, toen zeven mensen werden vermoord tijdens een staking. FOTO EPA

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5