Milieubelasting wordt gecompenseerd Floriadekaart laatste optische telefoonkaart Geluk HN ELSEVIER Pronk wil geen staatssecretaris ontwikkelingshulp CcidócSomxuit BINNENLAND Notarissen houden voorkeur voor ouderlijke boedelverdeling i SUSKKENWISKE 1 ÏM i Sky"" LAMBIK BABA Voorzitter D66 neemt kritiek op Kok terug UIT DE WEEKBLADEN i HI>DETIJI de^^lENI DONDERDAG 9 APRIL 1992 PvdA: „Defensie kan nog zeker 2,5 mld inleveren" idoor PAUL KOOPMAN DEN HAAG - Op de defensie uitgaven kan de komende twee jaar nog voor zeker 2,5 miljard gulden worden bezui nigd, geld dat vooral ten goede moet komen aan de Oosteuro- pese landen. Dit stellen de ka merleden Melkert en Van Traa in een notitie over de Neder landse buitenland-uitgaven onder de titel „Sterft, gij oude vormen en gedachten" De notitie biedt volop politieke conflictstof met het CDA, aan gezien minister Van den Broek van buitenlandse zaken zich op het standpunt heeft gesteld dat een verdergaande reductie van de krijgsmacht onverant woord is. Ook bepleiten de PvdA'ers bevriezing van de EG-landbouwuitgaven, het geen de lobby van landbouw minister Bukman bij de GATT voor handhaving van de inko menssteun aan boeren door kruist. Van Traa en Melkert menen echter dat de tijd is aangebro ken om een aantal zaken fun damenteel te herzien. „De mi litaire dreiging voor het NAVO-gebied is immers zo goed als weggevallen nu de Sovjetunie niet meer bestaat", stellen zij in de notitie die door de hele fractie is onderschre ven. Ook hadden zij de behoef te definitief een eind te maken aan de langdurige discussie over de vervuiling van het ont wikkelingsbudget met allerlei, uitgaven die niet tot de klassie ke hulp aan arme landen gere kend mogen worden. Tweedeling In de notitie kiest de PvdA er voor de totale buitenlanduitga ven van Nederland onder te brengen in twee categorieën: één voor 'echte ontwikkelings hulp en één voor meer algeme ne buitenlanduitgaven. De eerste categorie zou 1 procent van het bruto nationaal inko men moeten bedragen. De tweede categorie (waaronder ook zaken als het asielbeleid, bijdragen aan de EG en aan VN-operaties, en aan het inter nationaal milieubeleid vallen) is niet aan een vaste norm ge bonden, maar zou uiteindelijk eveneens 1 procent kunnen bedragen. Momenteel besteedt Nederland aan totale buiten landuitgaven circa 1,8 procent van het bruto nationaal inko men. Van Traa en Melkert bestrij den dat inkrimping van de krijgsmacht op korte termijn geen of weinig geld kan ople veren. Defensieminister Ter Beek waarschuwde onlangs dat voorstanders van een klei nere krijgsmacht zich niet rijk moeten rekenen. Van Traa: „Onze voorstellen gaan iets verder dan wat Ter Beek zelf heeft aangegeven, maar ze zijn absoluut reëel en mogelijk. Ook als we kijken naar wat er in de andere NAVO-lidstaten gebeurt". Botsing Een botsing met de eigen mi nister van defensie verwacht de PvdA-fractie niet. Een con flict met het CDA-smaldeel in het kabinet zou niet bewust worden gezocht. Van Traa: „We zijn hier niet aan het CDA- tje pesten. Ons initiatief heeft niets met de coalitieverhou dingen te maken. Het is ook geen spelletje om de coalitie partner voor het blok te zet ten". Hoewel de PvdA-kamerleden in de notitie schrijven geen blauwdruk te willen leveren, geven ze wel vrij precies aan op welke punten op de begro ting van Defensie nog geld is te halen. Zo wordt een andere materiële invulling van de luchtmobiele brigade voorge steld. structurele verkleining van de landmacht, eventuele afstoting van de marinelucht vaart- en onderzeebootdienst en vermindering van aantallen, parate F-16 vliegtuigen Ook zou bij het opzetten van beno digde transportcapaciteit door de lucht meer met andere NAVO-landen moeten worden samengewerkt. UTRECHT De Koninklijke Nota riële Broederschap handhaaft in gro te meerderheid van stemmen haar voorkeur voor de ouderlijke boedel verdeling in het erfrecht. De langstle vende echtgenoot is daarbij de enige erfgenaam. De broederschap zal deze mening in een brief aan minister Hirsch Ballin en de vaste kamercommissie van justitie kenbaar maken. Dat bleek woensdag tijdens de algemene ledenvergadering van het broederschap in Utrecht, waar 1200 notarissen bijeen kwamen. Anderhalf jaar geleden adviseerde de Koninklijke Notariële Broederschap aan de minister om de „ouderlijke boe delverdeling" in het erfrecht te herzien. Het advies komt overeen met het ont werp van professor Van Mourik uit Nij megen. Het houdt in dat de langstle vende echtgenoot de enige erfgenaam is. Hij of zij heeft als enige recht op goe deren uit de nalatenschap. De kinderen zijn geen erfgenaam. Zij kunnen alleen hun erfdeel in geld opeisen na overlij den van de langstlevende ouder. Complicaties In 1990 kwam minister Hirsch Ballin niettemin met een eigen voorstel voor de ouderlijke boedelverdeling. De langstlevende ouder krijgt daarin het vruchtgebruik van het geld en de goe deren die tot het erfdeel van de kinde ren toebehoren. Daarnaast heeft de langstlevende het recht op zijn of haar eigen erfdeel. De Notariële Broeder schap noemde het voorstel van Hirsch Ballin anderhalf jaar geleden wel werk baar. In de praktijk zou het voorstel van de minister in verband met echt scheidingen en tweede huwelijken - veel complicaties opleveren, vinden di verse notarissen. In het voorstel van de minister behouden de kinderen bij her trouwen van de langstlevende ouder het recht op hun wettelijke erfdeel in geld. Als hun langstlevende ouder over lijdt behouden zij dat recht. De tweede echtgenoot of echtgenote heeft geen recht op wettelijk vruchtgebruik van het wettelijk erfdeel (legitieme portie) van de kinderen uit het eerste huwelijk. Verder kent het voorstel van de minis ter volgens Van Mourik het bezwaar dat de langstlevende wel het vruchtgebruik heeft van de goederen die tot het erf deel van de kinderen behoren, maar dat hij of zij door de kinderen min of meer „in de gaten gehouden zal worden". In feite staat het de langstlevende vol gens Van Mourik niet vrij om bij voor beeld een kostbaar schilderij te verko pen, om van het geld een verre reis te gaan maken. Hij acht dat een ontoelaat bare beperking van de bewegingsvrij heid van de langstlevende. De intentie van de voorstellen is om het testament overbodig te maken, waar mee op dit moment nog bij overlijden geld en goederen aan de langstlevende moet worden vermaakt. Idoor HILDEBRAND BULEVELD DEN HAAG De milieu belasting op brandstof zal gecompenseerd worden. Minister Kok van finan ciën moest de Kamer gis teren beloven dat door in voering van brandstofhef fingen de collectieve las tendruk uiteindelijk niet zal worden verhoogd. De christen-democraten heb ben na die toezegging hun kritiek op de verhoogde heffing per 1 juli aan staande ingeslikt. Kok gaf toe dat de collectieve lastendruk omhoog gaat door deze milieubelasting die dit jaar 600 miljoen extra moet op leveren. Hij zegde de Kamer echter toe dat hij aan de vast gestelde maximum-norm voor de lastendruk zal vasthouden. Al dit jaar neemt hij daarvoor maatregelen die hij in de Voor jaarsnota exact zal aangeven. De Voorjaarsnota verschijnt waarschijnlijk in mei. Bezwaren Het CDA bij monde van woord voerder Van Houwelingen wierp aanvankelijk grote be zwaren op tegen de extra ver hoging van de brandstofhef fingen per 1 juni. Volgens de miljoenennota zouden de hef fingen al 1 januari van kracht moeten zijn. De voorbereiding van de wet is echter met een half jaar vertraagd. Om het ontstane gat van 260 miljoen in de begroting op te vangen is een extra verhoging vastge steld die een half jaar van kracht is. Volgens Van Houwe lingen maakt dit de kans dat de Eerste Kamer met de mi lieubelasting instemt niet gro ter. Het is bepaald niet uitge sloten dat de senaat net als bij het huurwaardeforfait grote moeite heeft met deze belas tingverhoging. Het Tweede- Kamerlid maakte overigens uiteindelijk geen hard punt van zijn bezwaren. De Tweede Kamer zal zich ove rigens opnieuw over het wets voorstel moeten buigen als de Europese Commissie niet ak koord gaat met de uitzonde ringspositie van grootverbrui kers die in de wet is opgeno men. Minister Kok sloot dat gevaar niet uit. Hij wilde de Kamer gisteren dan ook al la ten uitspreken dat de verhoog de milieubelasting ook voor de grootverbruikers zou gaan gel den bij afwijzing door Brussel, maar daar gaf de Kamer nage noeg unaniem geen gehoor aan. Op Groen Links na willen alle fracties zich in dat geval opnieuw beraden over de hoogte van de brandstofbelas ting. Toezegging De Kamer kreeg de toezegging van het kabinet dat het zo snel mogelijk een wetsvoorstel in dient voor uitbreiding van de milieuheffingen op andere ter reinen zoals grondwater, afval, nutriënten (mest) en bestrij dingsmiddelen. Het wetsvoor stel moet dan 1 januari vol gend jaar van kracht worden, hoewel de PvdA daar gisteren openlijk aan twijfelde. De Ka mer is in principe voor uit- breidng van de heffingen. Het CDA twijfelt over de heffing op nutriënten en bestrijdings middelen. Terwijl milieu woordvoerder Esselink afgelo pen dinsdag desgvraagd stelde dat het CDA af zal zien van hef fingen op die twee zaken, gaf CDA-kamerlid Lansink giste ren te kennen toch vast te hou den aan die vorm van milieu heffing. Hij ontkende overi gens terug te zijn gefloten door zijn fractie, zoals eerder deze week in deze krant werd ge meld. Het feit dat zijn fractie genoot Van Houwelingen gis teren het woord voerde over deze kwestie had volgens Lan sink te maken met de taakver deling en niets met een me ningsverschil in de CDA-gele- deren. Onbekommerd In Egmond aan Zee profiteert een Duitse familie van de aangename temperatuur. Onmiddellijk na aankomst groef het viertal zich gisteren in om onbekommerd van de lentezon te kunnen genieten FOTO: ANP DEN HAAG - Minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) voelt niets voor een politieke integratie van buitenlandse za ken en ontwikkelingssamen werking. als dat betekent dat er één minister komt met on der zich een „zware" staatsse cretaris voor ontwikkelingssa menwerking. „Die keuze is niet de mijne", zei Pronk gisteren in de Eerste Kamer tijdens de behandeling van zijn begroting. Pronk zei op zich niet tegen een departementale herinde ling te zijn maar de discussie daarover moet een brede zijn en zich niet beperken tot al leen de buitenlandsector. Pronk sprak zich opnieuw uit als voorstander voor een des kundige Rijksdienst „op af stand" voor ontwikkelings hulp. Pronk zei verder bereid te zijn de discussie over nieuwe defi nities voor internationale hulp aan te gaan, zoals de laatste tijd vooral door het CDA wordt bepleit. Maar hij houdt onver kort vast aan zijn uitgangs punt dat een en ander niet ten koste mag gaan van de hulp aan de traditionele ontwikke lingslanden in de Derde We reld. Voor eventuele hulp aan landen in Midden- en Oost-Eu ropa moeten boven het op be staande budget voor de Derde Wereld extra middelen ter be schikking worden gesteld, al dus Pronk. Pronk maakte verder bekend dat behalve staatssecretaris Van Rooy (buitenlandse han del) ook minister Ritzen (on derwijs en wetenschappen) waarschijnlijk nog dit jaar naar Indonesië gaat. Hiermee onderstrepend dat de zowel de Nederlandse als de Indonesi sche regering de relaties op an dere terreinen dan de ontwik kelingsrelatie -door Indone sië verbroken - goed wil hou den. door HANS HEYT H m hu helft r nrtir rerlfest A sz- Standaard Uit geven v-Wavefy Productions DEN HAAG - De opti sche telefoonkaart van PTT Telecom moet in 1994 plaatsmaken voor de chip-kaart. In verband met de introductie van de nieuwe geavanceerde kaart worden volgend jaar alle optische kaarttoestel- len in Nederland vervan gen door modellen die zo wel optische als chip-tele foonkaarten accepteren. Smits maakte dit gistermor gen bekend tijdens de presen tatie van een nieuwe telefoon kaartenserie die speciaal voor de Floriade 1992 ontworpen is. Bij de invoering van de tele foonkaart in Nederland in 1986 hebben we uit financiële over wegingen gekozen voor de op tische kaart", vertelde Smits. „De aanmaak van een optische kaart kostte toen tachtig cênt. Voor een chip-kaart moest ruim vijf gulden op tafel wor den gelegd". De prijsverhoudingen tussen de chip- en de optische kaart liggen nu echter een stuk an ders dan zes jaar geleden. De aanmaakkosten van de opti sche kaart zijn gedaald tot ze ventig cent. Maar de chip kaart is nog veel sterker in prijs gezakt en kost nu geen vijf gulden meer maar één gul den vijftig. Met een optische kaart kan al leen maar getelefoneerd wor den. Met een chipkaart kun je veel meer doen, eigenlijk is het een Personal Computer op speldeknopformaat. „Er kun nen allerlei slimmigheidjes ge programmeerd worden", legt Smits uit. „Zoals een lijstje veel gebruikte telefoonnum mers die u met een druk op de knop kan bellen. Of wat dacht u ervan uw zoon of dochter op kamers een dergelijke kaart te geven onder het motto 'laat eens wat van je horen". Vanaf de zomer van 1993 gaat PTT Telecom alle bestaande kaarttoestellen vervangen door nieuwe geavanceerde mo dellen. Begin 1994 moeten er 7300 nieuwe toestellen staan. Deze cabines accepteren niet alleen de nieuwe chip-kaarten. Ook de gebruiker van de opti sche kaart kan er terecht. Smits: „We hoeven dus niet te zeggen, 'mooi die nieuwe Flo- riade-kaart, maar helaas is ie over een tijdje niet meer te ge bruiken". Vriendelijker Daarnaast is het nieuwe toe stel in het gebruik veel vrien delijker dan het huidige mo del. Het is straks mogelijk om met een druk op een enkele knop verbindingen te krijgen met bijvoorbeeld een taxi-be drijf of met een nummer dat hotelinformatie verstrekt. De telefoonkaarten die spe ciaal voor de Floriade 1992 ont worpen zijn vallen nog in de categorie optische kaarten. Ze zijn gemaakt door Irma Boom die als zelfstandig ontwerpster onder meer boeken, catalogi, kalenders en affiches ontwor pen heeft. De serie bestaat uit drie kaar ten die tot en met juli in de los se verkoop verkrijgbaar zijn. Daarnaast is een complete se rie in speciale verpakking ver krijgbaar met een vierde, gra tis. kaart. Deze kaarten zijn in een speciaal mapje exclusief bij de Primafoons verkrijg baar. De gratis kaart met vier eenheden heeft een oplage van 40.000. Van de overige kaarten zijn er elk 390.000 aange maakt. Op de telefoonkaarten staan dahlia's, gerbera's, rozen en andere bollen en knollen afge beeld. De gebruikte kleuren voor de bloemen zijn rood, geel en blauw. De ondergrond is zil ver. Alle kaarten verspreiden een bloemengeur. „Dit is nu symboliek", merkte Smits op. „Met bloemen nemen we af scheid van de optische kaart die mede door dit afscheid een collectors-item van formaat gaat worden". DEN HAAG D66-voorzitter R. Jansen is niet van mening dat PvdA-leider W. Kok in een volgende coalitie beter plaats kan maken voor sociaal-demo craten als Rottenberg, Schae- fer en Van der Louw. Jansen verkondigt die mening weliswaar in een interview met HP/De Tijd van deze week, maar in een woensdag uitgege ven verklaring laat hij weten dat hij zijn uitspraken „be treurt". Ook het bestuur van D66 en de Tweede Kamerfrac tie onder aanvoering van frac tievoorzitter Van Mierlo vin den dat Kok moet blijven, al dus deze verklaring. In HP/De Tijd zei Jansen nog dat hij het „niet erg" zou vin den en „niet geshockeerd" zou zijn als Kok in de volgende ka binetsperiode het veld zou rui men. „Kok heeft de voortgang van het project Sociale Ver nieuwing getraineerd, hij heeft toegestaan dat het uit zijn handen glipte. Dat is hem zeer kwalijk te nemen, daar voor draagt hij een bijzondere verantwoordelijkheid. Om die reden zou hij bij een volgende kabinetsformatie van mij mo gen wegblijven". Verderop laat Jansen weten Kok als minister van financiën „een uitstekende schatskist- bewaarder" te vinden. Maar hij voegt daar (volgens HP/De Tijd op sarcastische toon) aan toe: .Als de PvdA haar imago van een sociale partij wil her stellen, dan moeten ze vooral Wim Kok als politiek leider handhaven... Het zou voor D66 straks bij de kabinetsformatie een stuk makkelijker zijn za ken te doen met een PvdA-de- legatie zonder Wim Kok". Die delegatie zou dan moeten be staan uit „types als" de oud-be windslieden Van der Louw en Schaefer en de nieuwe partij voorzitter Rottenberg, vindt Jansen. In zijn verklaring van woens dag neemt de D66-voorzitter deze uitspraken terug. Ze moeten volgens hem worden gezien in de context van zijn teleurstelling over het project Sociale Vernieuwing, waarbij hij zeer persoonlijk betrokken is geweest. Maar: „Het is niet mijn mening dat Kok in een volgende coalitie beter afwezig kan zijn". door CHRISTA VAN DER H0FF De nieuwe weekbladen bie den een grote verscheiden heid aan onderwerpen. Er is niet één onderwerp waaralle bladen de schijnwerper op richten. In HP/De Tijd wordt aandacht besteed aan 'ge luk'. Er is een 'spoedcursus geluk' bedacht, die voor veel geld nu ook in Nederland ge volgd kan worden. HN vraagt Nederlandse verte genwoordigers wat zij ver wachten van de eco-top in Rio. In het Amstel-hotel in Amsterdam, dat nog in de steigers staat, krijgt volgens VN iedere gast z'n eigen be diende. De Groene signaleert een groeiende irritatie over het 'paternalisme van de mi lieubeweging'. In HN een interview met de ANC-woordvoerder in Ne derland, Carl Niehaus. Door verraad van een collega bij het ANC, die voor de veilig heidspolitie bleek te werken, zat hij zeveneneenhalf jaar in de gevangenis. „Sinds ik uit de gevangenis ben, heb ik nog niet de gelegenheid gehad contact met die man op te nemen. Niet omdat ik wrok voel, maar om hem te proberen te begrijpen". HNging op bezoek bij Neder landers die straks ons land vertegenwoordigen op de eco-top in Rio de Janeiro. Volgens Josefien Verspaget (PvdA-kamerlid) en rege ringsadviseur dr. H. de Lan ge is de beste oplossing te streven naar een soberder maatschappij. Maar of dat politiek haalbaar is? „Er is altijd wel een groep die denkt: nu zijn wij aan de beurt voor een beetje extra welvaart. Als je hardop zegt dat dat niet meer kan, ver speel je al gauw stemmen en verlies je dus macht om het beleid mee inhoud te ge ven". Maatschappelijk werkster Nuran Alkan werkt bij de Ri- agg in Amsterdam. Ze houdt er bijzondere methoden op na bij de behandeling van daders van incest. In haar geboorteland Turkije staat op het misdrijf levenslang of de doodstraf. De verplichte therapie voor daders, die rechters in Nederland kun nen opleggen, werkt volgens Nuran bij Turken niet zoals dat zou moeten. De incest gaat na een tijdje gewoon door. Alkan dreigt als niets meer helpt met het doorge ven yan het strafbare feit aan de Turkse overheid. Dat heeft ze één keer gedaan, via een bevriende jurist in Tur kije. „Meestal is de dreiging alleen al voldoende. De man koos eieren voor zijn geld. We spraken af dat hij in Tur kije zou blijven en niet zou terugkeren naar zijn vrouw en kinderen. Dat gebeurde". CDA'er Van den Broek is 'ali ve and kicking', weten Leo nard Ornstein en Max van Weezei van Vrij Nederland. Van den Broek vindt dat je bij ontwikkelingsvraagstuk ken niet behoedzaam ge noeg kunt optreden. Dit zegt hij naar aanleiding van de uitlatingen van minister J. Pronk van ontwikkelingssa menwerking in Indonesië over Oost-Timor. Vanwege die uitlatingen wil Indonesië geen ontwikkelingshulp meer van Nederland. Wat gaat Van den Broek anders doen, als hij straks van het kabinet de verantwoorde lijkheid voor het mensen- rechtenbeleid krijgt? „Ik vind dat voortaan de indruk moet worden vermeden, dat ontwikkelingssamenwer king verwordt tot het drei gen met sancties. Als er een systematische schending van mensenrechten plaats vindt, dan is het aan de mi nister van buitenlandse za ken om dat probleem in het kabinet aan de orde te stel len. Het kan niet zo zijn dat de minister van ontwikke lingssamenwerking dan een eigen koers vaart". Een top-vijfsterren-hotel, dat moet het Amstel Hotel in Amsterdam worden. Het ho tel dat nu nog in de steigers staat, moet volgens directeur Strobl straks die gasten trek ken, „die ons vroeger niet goed genoeg vonden". Eén butler per gast, „die nog net niet op het matje voor de ka merdeur slaapt", zorgt voor in- en uitpakken van koffers, strijken, concert- en schouw burgreserveringen, vlieg tuigboekingen en het vullen van de karaf met het juiste merk whiskey. De suites hebben kogelvrij glas. De prijzen van de kamers zijn dan ook niet gering: stai daardkamers zijn er van 700, een royal suite ko I maar liefst vierduizend gu den per nacht. Wie wil er niet gelukkig zijr 1 Vanaf heclen is de sleut 1 van de hemel te koop vex vierduizend gulden. Ma i Dings beschrijft op scept i sche wijze hoe de 'spoedcu sus geluk', die onder naa Avatar in korte tijd over landen is verspreid, ook i t Nederland voet aan de gron i krijgt. De cursus heet Av tar. Ingewijden kunn< moeilijk omschrijven w Avatar precies is: „Hoe b schrijf je een niet-ding zoi der eigenschappen?" Ding i commentaar: „Het is merl waardig hoe verlichting or vermijdelijk gepaard lijkt t gaan met een teloorgaan va spraakvermogen". Avata gaat uit van de 'eenvoudig waarheid' dat mensen ze hun eigen mogclijkhede begrenzen. Iemand di graag een wereldreis wil mj ken maar denkt dat het noo 1 zal lukken, maakt die rei nooit. Vaste overtuiginge moeten daarom worden oji geruimd. Met een klap b< landen we even later weer i de harde realiteit van de alW daagse politiek. André van der Louw heel een dagboek geschreve1 over omgangsvormen in d FVdA. In de keuken van HI i De Tijd wordt de nieuwsgie rigen alvast een voorproef] gegund van 'De Rode Hoe* en andere verhalen'. Ook ie mand als Van der Louw val wel eens op de bank in slaaj1 maar wie overkomt het da hij door zoonlief wordt wak1 ker gemaakt met de laconit ke woorden: „Pa, wakke worden, je moet meteen o de televisie". Het voorva speelde zich af in de tijd da Van der Louw een coup ge pleegd zou hebben tegei1 Kok. De Groene signaleert kettt rij in kringen van milieu-a( tivisten. Bestaat er wel eei broeikaseffect? En is het ga in de ozonlaag geen pr-stun van de farmaceutische in dustrie in een poging hui markt voor allerlei crème uit te breiden? Aanleiding i een natuurcursus, die he natuurcentrum Ecomare op Texel onlangs voor journa listen organiseerde. Uit gangspunt van Ecomare wa dat journalisten zich wat be treft hun verslaggeving ove het milieu veel te veel latei leiden door gevoelens. Rem Zwaap weet het mooi te ver woorden: „Er hoeft maar eer alg aan te spoelen op he strand of de dagbladen ziji bereid een oud-testamentai re apocalyps te verkondi gen". Toch is er volgen Zwaap een kentering gaan de. Er zijn steeds meer gelui den over een groeiende irri tatie over 's werelds nieuw ste religie'. De milieubewe ging wordt paternalisme ver weten. De pleidooien var bioloog Midas Dekkers voo: verstedelijking (die goed zo\ zijn voor de ontwikkelinj van geherintroduceerd* diersoorten), stuiten nu nie alleen meer op verontwaar diging maar krijgen ui steeds bredere kring bijval. Is de angst voor een herste van het Ottomaanse Rijk reëel? Op de wereld woont een duizelingwekkend aan tal (180 miljoen!) mensen die zich als Turken beschouwen Alleen al in de voormalige Sovjetunie spreken 70 mil joen mensen 24 verschillen de Turkse talen. In een uit gebreid achtergrondartike gaat Peter Brusse in op de behoefte aan een nieuw Ot tomaans Rijk. Die verschilt nogal. De Turken in Turkije hebben er niet de minste be hoefte aan: zij hebben hun blik sinds Kemal Atatürk oi het Westen gericht. De veer tige Turkse stammen ii Centraal-Azië de Kaukasu! en rond de Zwarte Zee heb ben echter hun hoop op Tur kije gesteld, al was het maa om verschoond te blijver van het Iraanse fundamenta lisme. De voormalige ambas sadeur in Nederland, B. Sim sir, die nu als directeur-ge neraal belast is met de Cen traalaziatische landen speelt met het idee van eer samenwerkingsmodel tus sen Turkse republieken. „Geen groot Turks Rijk, dat verwerpen we. Maar waarom zouden wij met zes Turkse landen niet kunnen samen werken, als de Arabieren met twintig landen hun Ara bische wereld hebben?"

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4