Uit Coalitie wil geen groei schuldenlast Jv&tCloC vOiMilllv r\ Ti Treinen rijden weer volgens spoorboekje Chipkaart Êcidóc Sowtwnt MUSEA I a h ■■sm 13 Lubbers: loonsverhoging ambtenaren drie procent og steeds te veel dioxine -1 melk Lickebaertgebied 14 AMF Reece wil 65 banen schrappen 14 Dagen Gratis Prins Willem-Alexander gaat mars dirigeren Major wint aanhang terug Verkeerscirculatie-plan voor bruidsparen in Haags stadhuis CDA ziet af van nieuwe studie onderwij ssalaris imp door bestrijding tsetse-vlieg Stille-Oceaanlanden blij met stop Franse kernproeven 4 9 Lubbers staat alleen Floriade open W Morgen zonnig. Minimum- Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv) Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25310. Losse nummers 1.50. GEESTELIJK LEVEN BINNENLAND BUITENLAND LEIDEN OMGEVING SPORT Feyenoord na strafschoppen in bekerfinale KUNST Beckett-festival met DEN HAAG - Premier Lub bers wil dat minister Dales van binnenlandse zaken vasthoudt aan haar bod van drie procent salarisverhoging voor ambte naren. De minister-president doet zijn beroep op Dales in zijn bouwstenennotitie voor de begroting 1993 die vorige week aan het kabinet is gestuurd. De ambtenaren eisen 1,5 pro cent meer loon dan het kabinet wil bieden, maar Lubbers vindt het te riskant meer loon te reserveren op de begroting. De premier bemoeilijkt daar mee de terugkeer naar de on derhandelingstafel. Minister Dales en de vier ambtenaren bonden hebben drie weken te rug het gesprek gestaakt. IIAAG - De hoeveelheid dioxine in koemelk, die afkom- is uit het Lickebaertgebied bij Vlaardingen, ligt nog steeds ?n en de wettelijke norm. vijf bedrijven die vallen onder de Warenwetregeling Melk en I. xine werden in de melk dioxinegehalten gemeten van 5,1 tot cogram per gram melkvet. De wettelijke norm is gesteld op 6 j igram. De metingen werden juli vorig jaar verricht De onder ra ksresultaten zijn inmiddels naar de Tweede Kamer gestuurd. hoogste dioxine-waarde in het Lickebaertgebied werd vorig f september gemeten: 8,3 picogram. De controle bij de vijf be- ven wordt voorlopig dan ook voortgezet, aldus het ministerie Milieubeheer meetresultaten bij bedrijven in de omgeving van de weer in rijf genomen afvalverbrandingsinstallatie (AVI) in Alkmaar ven ruim onder de warenwetnorm. oordracht D'Ancona geopend BIJLAGE 6 PAGINA'S esteujk leven/opinie2 INENLAND 3/4 iitenland 5 urs5 ionomie 7 iden/regio9/10/11 t ïnstverlening10 nai/m vih v-programmas15 eer/puzzelmenu15 LEIDEN - Naaimachinefabrikant AMF Reece in Leiden heeft een reorganisatie aangekondigd, waardoor 65 van de 100 werk nemers op straat komen te staan. De reorganisatie is nodig, om dat het bedrijf een terugslag ondervindt van de economie en slecht kan concurreren. Volgens districtsbestuurder P. Fortuin gaat de Industrie- en Voedingsbond CNV niet zonder meer ak koord. Het Amerikaanse bedrijf AMF nam een jaar geleden Ree ce over. In dat jaar moest AMF de verplichtingen van Reece na komen. Die termijrf is net voorbij en nu zetten de Amerikanen het mes in het bedrijf, aldus Fortuin. De bond vindt dat er eerst een deugdelijke analyse van de problemen moet komen. Dahlia's, gerbera's, rozen, bollen en knollen. Ze staan allemaal afgebeeld op de nieuwe telefoonkaart die in verband met de vandaag door koningin Beatrix geopende Floriade door PTT Telecom is uitgebracht. De gebruikte kleuren voor de bloemen zijn rood, geel en blauw. De ondergrond is zilver. Alle kaarten verspreiden bovendien een bloemengeur. Het gaat nu nog om een optische kaart, maar die wordt in 1994 vervangen door een chipkaart, waar je veel meer mee kunt doen dan met de optische. Die wordt daardoor, meer nog dan nu al het geval is, een verzamelobject bij uitstek. Dat staat vandaag allemaal in de Leidse Courant: een onvervangbaar optisch produkt van formaat. £<- Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. (ÜJ een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: I Straat: I Postcode/Plaats: Telefoon: (voor control pp be/orqinq) tioonoe oonltHjmg beUoot, ton ten ver toeom ren proefabonnement woriten ge»engerd) Be. 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag VL uennaag g 1711848 003000 AMERSFOORT - Prins Willem-Alexan der gaat zaterdagmiddag elf april om vier uur in Amersfoort 'De Nationale Bomen- mars' dirigeren. De mars wordt in Amers foort gespeeld door de Koninklijke Amers- foortse Muziekvereniging en The Girls Gang. Op het startsein van de prins zetten tegelijkertijd zo'n duizend fanfares, har monieën en brassbands elders in het land in. Zij kunnen de kroonprins volgen dank zij een rechtstreekse uitzending van RTL- 4. De muziekverenigingen doen daarmee een poging om een vermelding te krijgen in het Guinness Book of Records. De mars is het startsein voor een actie voor de Vere niging tot Behoud van Natuurmonumen ten. LONDEN In Groot-Brittannië zijn vandaag de stemlo kalen geopend voor de meest fel bevochten parlements verkiezingen van de afgelopen decennia. Mogelijk lei den de verkiezingen tot een coalitie of een patstelling in het parlement. De conservatieven van premier John Ma jor hebben zich de laatste week licht hersteld, zo blijkt uit opiniepeilingen. In een onderzoek voor de BBC wordt Labour 42 procent van de stemmen voorspeld, te gen 39 procent voor de conservatieven twee procent meer dan vorige week. Beide grote partijen halen waarschijnlijk niet de absolu te meerderheid van 326 zetels. Indien de conservatieven als beste uit de bus komen, vormt Major mogelijk een coalitie met de Noordierse partijen. Een coalitie met de liberalen heeft hij uitgesloten. Labour daarentegen mikt op een zogenaamde 'Lib-Lab'-coalitie bij een verkie zingsoverwinning met zeteltekort. Pagina 5: Foto-finish tussen Major en Kinnock DEN HAAG Bruidsparen die elkaar in het nieuwe Haagse stadhuis het ja-woord geven, hoeven niet te vrezen dat ze voor of na de ceremonie in botsing komen met een ander bruidspaar. In het nieuwe stadhuis wordt een verkeerscirculatie-plan van kracht dat voorziet in gescheiden aan- en afvoer van huwelijks kandidaten. Komende paren dienen straks gebruik te maken van de loopbrug naar de trouwzaal. Gaande paren dalen direct de trap af naar de begane grond. De regeling maakt het mogelijk in voorkomende gevallen een hoge huwelijksproduktie te realise ren. Volgens het aanvankelijke voorstel van architect Richard Meier zouden zowel de komende als de gaande paren gebruik moeten maken van een trap van 2 x/ï meter breed. De Dienst Bur gerzaken achtte dit niet werkbaar. Vandaar dat niet alleen tot de verkeerscirculatie is besloten, maar ook tot verbreding van de trap. Bovenaan is deze nu 3 meter breed en onderaan 4 meter. Af metingen die voldoende ruimte laten voor het maken van de bruidsfoto. DEN HAAG Er komt geen nieuw onderzoek naar de achterstand van de onderwijssalarissen. Wel zal minister van Ritzen van onderwijs binnen zijn departement ant woorden zoeken op een groot aantal vragen die CDA en WD over de achterstand hebben. Het CDA houdt er bo vendien aan vast dat eerst het antwoord op die vragen be kend is, alvorens het kabinet zich over de zaak buigt. Dat is de uitkomst van druk politiek overleg tussen de frac tieleiders van CDA en PvdA en de bewindslieden Ritzen en Wallage van onderwijs. Eergisteren nog leek de zaak van de onderwijssalarissen op een harde confrontatie uit te lopen tussen de coalitiepartijen PvdA en CDA. De christen-democraten hadden zich, uit ergernis over de beschuldiging van de PvdA dat vorige kabinetten verant woordelijk zijn voor de salarisachterstand, tijdelijk ver bonden aan de WD en eisten een nieuw onderzoek. Pagina 3: Onderwijsbonden dreigen met acties DNINGEN - De methoden ter bestrijding van de tsetse- g, de overbrenger van de ongeneeslijke slaapziekte, dreigen te lopen op een ecologische ramp. Ze zijn verwoestend voor natuur en het milieu, zegt dr. C. den Otter van de Rijksuni- Biteit in Groningen. Het massaal gebruik van insecticiden ft in grote delen van Afrika al geleid tot ernstige milieuver- einiging en tot ziekte en dood van talloze mensen en dieren, ir het kappen van bomen en struiken, die als rustplaatsen 1 de vliegen dienen, neemt de woestijnvorming ten zuiden de Sahara onrustbarend toe. Samen met andere onderzoek- ellingen in Frankrijk en Afrika zoekt Den Otter naar een mi- vriendelijkere bestrijdingsmethode. museumladder zxe paft ,2 UIT-bijlage SYDNEY - Het besluit van de nieuwe Franse premier Béré- govoy om de lang omstreden atoomproeven in de Stille Zuidzee tot het einde van dit jaar te staken, is alom gepre zen in de landen in en om het zuidelijke deel van de Stille Oceaan. „Ik merk op dat Frankrijk ook andere landen heeft opgeroepen zijn voor beeld te volgen", zei de Nieuw- zeelandse premier Jim Bolger. Een woordvoerder van de Au stralische regering zei dat ook zijn land de Franse beslissing toejuicht. De Russische presi dent Boris Jeltsin stelde in ok tober vorig jaar een atoom- proefstop in, maar de Verenig de Staten en Groot-Brittannië weigeren dit ook te doen. Was hington heeft ook dit keer weer te kennen gegeven te zul len doorgaan met zijn kern proeven. Pronk wil geen staatssecretaris ontwikkelingshulp LO bedankt VS voor ulp opsporen Arafat i moet gedeukt |imago bollensector opvijzelen DEN HAAG - Minister president Lubbers komt steeds meer geïsoleerd te staan in zijn idee het te kort van de schatkist min der snel te laten dalen om zo lastenverlichting mo gelijk te maken. Zowel zijn vice-premier Kok als zijn eigen CDA-fractie zien niets in dit idee, evenmin als regeringspartner PvdA. Premier Lubbers wil niet meer vasthouden aan het principe dat het financieringstekort jaarlijks met een half procent afneemt. Volgens de premier, die dit in een zogenoemde „bouwstenennotitie" aan zijn kabinet heeft meegedeeld, is het nu zaak de inflatie een halt toe te roepen. Die dreigt vol gend jaar ruim boven de vier procent uit te komen. Lasten verlichting is volgens de pre mier de mogelijkheid de infla tie minder snel te laten groei en. Een mogelijkheid tot die lastenverlichting is de verla ging van het btw-tarief van 18,5 naar 17 procent. De regeringspartijen zijn het op zich met Lubbers eens dat de inflatie een halt moet wor den toegeroepen, maar vinden wel dat de prioriteit moet blij ven liggen bij het terugdrin gen van het financieringste kort. Als er lastenverlichting komt dan zou dit alleen bereikt kunnen worden door vergaand te bezuinigen op de begrotin gen van de verschillende de partementen. De CDA-fractie is het met minister van finan ciën Kok eens dat het tekort in afgesproken tempo omlaag moet. Wel vindt het CDA dat het kabinet zich tot het uiter ste moet inspannen om ruimte voor lastenverlichting te vio den. De PvdA vindt" dat Lub bers consequent moet blijven, om in later jaren niet gecon fronteerd te worden met een veel te hoog financieringste kort; Minister Kok denkt pas aan lastenverlichting als de tekort doelstelling is gehaald, en de ministeries van Sociale Zaken en WVC hun tekorten op res pectievelijk de sociale zeker heid (1,8 miljard) en de ge zondheidszorg (200 miljoen) in orde hebben. Anders dreigen daar premiestijgingen, wat op zich de inflatie weer opjaagt. Ook ligt er nog een 'probleem' van 1,4 miljard gulden aan nog niet gerealiseerde ombuigin gen uit de tussenbalans, die Kok op alle departementen wil verhalen. Naar verwachting wordt de discussie over lasten verlichting doorgeschoven tot de zomer. Vaarwel ouue kamer Kamervoorzitter Deetman tekent voor de laatste keer de presentielijst in de 'oude' vergaderzaal van de Tweede Kamer. Na het paasreces, dat morgen begint, verhuist het parlement naar de nieuwe 'arena', een schepping van architekt Pi de Bruijn. Achtentwintig april wordt deze nieu we zaal officieel in gebruik genomen. De oude zaal, waar de Tweede Kamer vanaf 1815 vergaderd hee* wordt omgetoverd tot een multi functionele ontvangstruimte. foto: frederik coenraad UTRECHT - Het trein verkeer in Nederland reed vanmorgen weer volgens het spoorboekje. Volgens de NS ging het zelfs „uit stekend". Wilde stakin gen bleven uit. Aan de driedaagse staking kwam een eind nadat de Ver voersbond CNV en de Federa tieve Spoorweg Vakvereniging (FSV) gistermorgen een princi pe-akkoord sloten met de NS. De Vervoersbond FNV haakte op het allerlaatste moment af. De bond riep haar leden wel op voorlopig van acties af te zien. Ook de 2.500 werknemers bij de onderhoudsdienst zijn van morgen weer aan de slag ge gaan. De Dienst Infrabeheer, waartoe onderhoud behoort, stond vanaf het begin centraal in het cao-overleg. De vakbon den maakten de toekomst plannen van NS met deze dienst tot hun belangrijkste bezwaar. NS wilde de dienst flexibeler maken. Meteen al bij de eerste onderhandelingsron de protesteerden de Infra's massaal voor het NS-gebouw tegen de gevreesde gebroken diensten. De plannen zijn daarna uit het cao-overleg gehaald en in een convenant 'geparkeerd'. Re den voor de Vervoersbond FNV om het onderhandelings resultaat niet te tekenen. De 'Infra-plannen' hangen im mers nog wel in de lucht. Pagina 3: Slechte relatie tus sen bonden niet zomaar her steld ZOETERMEER - In het. bijzijn van een select,- maar enorm groot gezel-j schap van genodigden heeft koningin Beatrbd vanmorgen de internatio-i nale tuinbouwtentoon stelling Floriade geopend. Hoewel het 'gewone' publieki pas morgen naar binnen mag, was het vandaag al een drukte van belang op het tentoonstel-i lingscopmplex in Zoetermeer: Na het plechtige gedeelte maakten de koningin en de ge nodigden een rondgang door he' nark. Op de Floriade. die elke tien jaar wordt gehouden, is de ge hele tuinbouwsector vertegen woordigd. Het terrein beslaat ruim 70 hectare. Tegen het de cor van bomen, bloemen, plan ten en beekjes zijn de afgelo pen vijf jaar expositieruimten, paviljoens, kassen en attrac ties uit de grond gestampt. Er is ongeveer 200 miljoen gulden in het park geïnvesteerd. Naast de hoofdpartners, de ge meenten Den Haag en Zoeter meer, de provincie Zuid-Hol land en de Nederlandse tuin bouw, doen tal van bedrijven mee. De organisatie verwacht tussen 10 april en 11 oktober ongeveer 2,5 miljoen bezoe kers. Eensgezind betreden PvdA-fractieleider Wöltgens (rechts) en diens CDA-collega Brinkman het Floriadeterrein om de officiële opening mee te maken. foto stephen evenhuis

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1