interview/ Personnel Muziek I Uit 3 Premières tijdens 'Beckett in music' VER UIT LEIDEN E.O. DEN HAAG Leidse Courant donderdag 9 april 1992 (Verwacht onder voorbehoud) 9 APRIL Swell - Rotown, Rotterdam. 10 APRIL Salt'n' pepa - Escape, Amsterdam. Godflesh - Tivoli, Utrecht. 11 APRIL Adrian Borland and the citizens - Rotown, Rotterdam. 12 APRIL Love/hate, Fear of god, Four horsemen en Fudgetunnel- Rijnhal, Arnhem. 13 APRIL Black uhuru - Nighttown, Rotterdam. 14 APRIL Black uhuru - Tivoli, Utrecht. 16 APRIL Gavin Friday - Vredenburg, Utrecht. Adrian Borland and the citizens - Melkweg, Amsterdam 17 APRIL Frank boeijen - Stadsschouwburg, Utrecht. 18 APRIL Bad religion - Paradiso, Amsterdam. Sans rancune - Meddle, Oud Ade. 19 APRIL Simply red-Ahoy, Rotterdam. Roch voisine - Rai, Amsterdam. 20 APRIL Johnny cash, waylon jennings, willie nelson en kris kristofferson-Ahoy, Rotterdam. 21 APRIL Typisch haags - Paap, Den Haag. 22 APRIL Clock dva - Paard, Den Haag. Four ladies, four strings - Timon's Villa, Den Haag. 23 APRIL Wild child-Paard, Den Haag. The troggs - Parkzicht, Rotterdam Adrian Borland and the citizens - LVC, Leiden. Blue guitars - Tivoli, Utrecht. 24 APRIL Children, The sandcastles en The chocolates - Paard, Den Haag. The casbahs- Pater, Den Haag. Forbidden fruit-O.L.S., Den Haag. Snap - Escape, Amsterdam. 25 APRIL santana-Ahoy, Rotterdam. The crazy rockers en The valiants - Paard, Den Haag. Gary and the mississippy alligators - Pater, Den Haag. The pilgrims- Nederland 3, Wateringen. Local weirdo's - Sater, Leidschendam. Adrian Borland and the citizens - Patronaat, Haarlem. Freedy johnston - Melkweg, Amsterdam. 26 APRIL Udovan boven trio-Timon's Villa. Den Haag. 27 APRIL Freedy Johnston - Rotown, Rotterdam. 28 APRIL Recession - Paap, Den Haag. Blue guitars - Rotown, Rotterdam. My bloody valentine - Paradiso, Amsterdam. Ian mccullogh en Curve - Melkweg, Amsterdam. 29 APRIL Haagse Koninginnenach: The dunn/packerband, Canned heat en Melvin taylor the slack band - Kerkplein, Den Haag. Haagse Koninginnenach: Chris Daniels and the kings, Cesar zuiderwuk sessie band en Alvin lee - Plein, Den Haag. Albatross, Uncle ben perry jon morris en The groovetones - Paard, Den Haag. Vitesse - Timon's Villa, Den Haag. Ramp 'n stamp - Pater, Den Haag. southside johnny the ashbury jukes - Paradiso, Amsterdam. M y-t-blue - Paap, Den Haag. 30 APRIL southside johnny the ashbury jukes - Paradiso, Amsterdam. Pale saints - Melkweg, Amsterdam. 1MEI Freedy Johnston - Patronaat, Haarlem. 2 MEI Hallo venray - Nederland 3, Wateringen. Coopertest- Boerderij, Zoetermeer. door Hans Piët „Personnel is als een huwelijk, je moet er constant aan werken. Ordinaire ruzies hebben Ad Vanderveen i en ik de afgelopen vier jaar nooit gehad. Het duurt wel eens een week voordat we onze grieven kenbaar maken, maar dan gaan we in alle eerlijk heid tegenover elkaar zitten en praten het uit. Personnel is eigenlijk een zeldzaam team. Als zangers zijn we in een constante strijd gewikkeld om de microfoon, maar te gelijkertijd vinden we het allebei leuk om elkaar te begeleiden en zyn we gek op el- kaars muziek", zegt Philip Kroonenberg (40), de ene helft van het duo Personnel, die zijn tijd verdeelt tussen muziek en zijn werk als therapeut in de verslavingszorg. De tweede langspeler 'Continuing Stories' is het overtuigende bewijs dat kwaliteit en emotie ook in Nederland hand in hand kunnen gaan. Het zou wel eens zo kunnen zijn dat de Paradiso's van Europa, die de groep graag bespeelt, straks veel te klein zijn. Werd het debuut in Zwitserland vast gelegd, voor de opvolger ging het tweetal drie weken naar Nashville om daar met le gendarische musici als bassist Leiand Sklar, drummer Harry Stinson en produ cer Bill Halverson in record-tempo de num mers vast te leggen. Philip: „Iemand die 22 jaar James Taylor heeft begeleid, zoals Leiand, weet hoe hij een liedje moet neerzetten. En zo'n drum mer ook. Stinson luisterde als je iets voor speelde, schreef wat op, pakte er zijn com putertje bij om het ritme te bepalen, zocht in zijn flightcase de juiste snaredrum en tombs uit en zette vervolgens een prachtig ritme neer. Hun werkwijze heeft indruk gemaakt op ons, al voel ik mij altijd klein in de muziek. Ik vind het allemaal prachtig. Ad heeft daar iets minder last van, maar Personnel reisde naar Nashville om daar met legendarische musici 'Continuing Stories' op te nemen. Het wonderschone resultaat is nu te horen tijdens optredens in platenwinkels, clubs en als voorprogramma van Joe Cocker. Een competatief duo op weg naar succes. ook hij werd klein, zag ik. Maar die musici hadden geen kapsones en dat geldt ook voor producer Bill Halverson. Hij is in Nashville een levende legende door zijn werk met Crosby, Stills and Nash. Dat wil niet zeggen dat hij miljonair is, want hy moet gewoon werken voor zijn geld. Door scheidingen, drank en drugs is een hoop op gegaan, ook bij die musici. Uit hun verha len heb ik begrepen dat miljonair worden nog gaat, maar dat het niet eenvoudig is om het te blijven. Daarom zie ik er maar defini tief van af'. „Als je in Nashville opneemt, ben je bij de bron en dat is nooit verkeerd. Daar is je muziek gewoon in goede handen. Het is net als de juiste partner tegenkomen. Ineens heb je al die rare ruzies niet meer waarvan je dacht dat ze erbij hoorden. Zelfs al laatje het aan anderen over, dan nog is het in goe de handen. Maar dat laat Ad niet toe. Hij houdt het overzicht, weet ook precies wat hij wil. In de studio, waar we in vier dagen de basis hebben vastgelegd, hing trouwens de sfeer van: wij moeten dit niet verpesten, dit materiaal is al goed. Een nummer als 'Sweet Bernadette' stond er in én keer op. Ze hebben het er voor de zekerheid nog een keer achtergezet. Die versie is uiteindelijk gebruikt. Al Kooper heeft achteraf zyn or gelpartijen ingespeeld. Hij luisterde en zei: 'Hier moetje eigenlijk Bill Payne voor heb ben. Wat zo lekker is van die mensen, is dat ze zyn uitgeraasd. Ze hebben geen ego-pro blemen meer, maar willen muziek maken. Elke opname voelde ook als een cadeautje, hoewel ze gewoon hun geld kregen. Ze we ten een liedje op waarde te schatten, wat ik trouwens helemaal niet kan. Ad is altyd mijn eerste publiek. Als hij niet reageert en dat gebeurt wel eens, dan is het verloren. Ik kan niet opkomen voor mijn liedjes, mis zelfvertrouwen. Door Nashville heb ik meer richting gekregen. Ik weet nu waar mijn liedjes terecht kunnen komen. Eigen lijk ben ik, ook door de kritiek van Ad, net die paar centimenter gegroeid die ik nodig had. Ik heb mijn vorm gevonden. Eigenlijk zijn Ad en ik tegenpolen. Ik kan mij heel af hankelijk opstellen, terwyl Ad het echt he lemaal in z'n eentje doet. Zelfs zyn vrouw krijgt niets te horen. Ik heb Ad meer nodig gehad dan hy mij, maar ik ben op een ande re manier belangrijk voor hem. Hy is door mijn aanwezigheid ook anders gaan schrij ven. Ad is vaak de gekwelde artiest, ook tij dens optredens, terwyl ik een positivo ben. Dat is niet altijd even makkelijk, maar aan de andere kant is het voor hem weer verve lend dat ik mij zo afhankelijk opstel". De Paap (Papestraat 32), Den Haag: Per sonnel met Philip Kroonenberg (zang, gi taar) Ad VanderVeen (zang, gitaar), Hans Molenaar (basgitaar) en Werner Cornand (drums). Op 12 april (21 uur). In het kader van het Beckett-festival wordt op 12 april gelijktijdig in Korzo en in het Kijkhuis in Den Haag een muziekdag ge houden onder het motto 'Beckett in music'. Op het menu staan onder meer de premiè res van de kameropera's 'Eh Joe' en 'Foot balls' van de Amerikaanse componist Earl Kim. De opera's worden uitgevoerd door le den van het Delta Ensemble onder leiding van Rutger van Leyden. De regie heeft Erik Aufderhevde. Rutger van Leyden: „We hebben de opzet van Becketts televisiespel 'Eh Joe' nagebootst. In Korzo zijn de musi ci en de zangeres Peggy Larson te zien, in het Kijkhuis treedt tegelijkertijd de acteur Carl van der Plas op. Van der Plas is op vi deo in Korzo te zien, en de muziek die in dit theater ten gehore wordt gebracht, is via luidsprekers ook in het Kykhuis te beluis teren". Een zeer vrije interpretatie van het televisiespel geeft Rutger toe. „Maar wij hadden gehoord dat Beckett zelf ook niet een echte liefhebber van televisie was. Zyn spel mocht ook op een andere manier wor den uitgevoerd". 'Eh Joe' gaat over een man, die zijn vrouw heeft verlaten. Hij voelt zich hierdoor schuldig en hoort haar stem in zyn hoofd. Carl van der Plas speelt Joe in het Kijkhuis. Peggy Larson zingt de rol van zyn vrouw in Korzo. In 'Footballs', alleen te zien in Kor zo, zingen Peggy Larson en Janice Jackson. Het verhaal gaat over een moeder en een dochter. De moeder praat in het hoofd van haar kind. Rutger: „Het knappe van Earl Kim is dat hy in de sfeer van Beckett is gebleven. Hy maakt abstract theater met een minimum aan muziek. Er zitten dan ook veel stiltes in. Het is hele eenvoudige muziek". Korzo en Kijkhuis, Den Haag: Muziekdag 'Beckett in Music'. Op 12 april (15 en 17 uur. herhaling om 21 uur en 23 uur). LATIJN AMERIKA FESTIVAL Het jaarlykse Latijn Amerika Festival in het Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht is in aantocht. Dit keer wordt het festijn gehouden op 2 en 3 mei met als thema '500 Jaar te laat....Europa ontdekt Columbus'. Muziek is de be langrijkste cultuuruiting van Latyns Amerika. Er zijn op het festival dan ook muziekgroepen te beluisteren uit o.m. Brazilië, Chili, Argentinië, Mexi co en de Nederlandse Antillen. GIRLS WANNA HAVE FUN' Op 15 april zal opnieuw de leukste ses sie van het jaar plaatsvinden. Dan or ganiseert Lies Schilp (van de Bombi- ta's) namelijk voor de derde keer 'Girls Wanna Have Fun' in het Paard in Den Haag. Deze keer staat het lied van Europese bodem centraal met by- dragen uit o.m. Italië, Spanje, Frank- ryk, Nederland en Engeland. De beste vrouwelijke stemmen van Nederland lenen zich voor dit gebeuren. Zo staan Angela Groothuizen, Hanneke Kap pen, Julya Loko, Esther Tuely en de oude en nieuwe lichting van de Bombi- ta's op het podium. Aanvang: '22 uur. foto Richard Hoogeveen Herman Brood treedt zaterdag 11 april op in Het Kasteel in Alphen. Donderdag 9 april Kasteel, Concertweg 1, Alphen, 21.00: Gigantjes- Igratis). Vrijdag 10 april Leidse schouwburg, 20.15: Joop Visser zingt en speelt gitaar (ƒ22, ƒ14). Stadsgehoorzaal, Leiden, 20.15: Pianistenserie. Aquiles Delle-Vigne uit Argentinië. Werken van Schumann en Moussorgsky (ƒ13). De waag, Leiden, 20.15: Jubileumconc. De Volharding; werken van o.a. Louis Andriessen en Michael Finnissy (ƒ12, ƒ10). Deschelft, Noordwijkerhout, 20.15: Harry Sacksioni 20). Kasteel, Concertweg 1, Alphen, 21.00: Jen Rog (f10). Zaterdag 11 april Lvc, Leiden, 22.00: Dementia, Disturbing Foresights en Blatant Yobs (ƒ5). 'T huys dever, Heereweg 349 a, Lisse, 20.00: Fluitensemble Oktopus (ƒ12,50, CJP/65 ƒ10,50). Ex-voto, Gaasbak 1, Voorhout, 22.00. Low Down Chili (ƒ2,50). I Kasteel, Concertweg 1, Alphen, 21.00: Herman Brood (ƒ17,50). De schelft, Noordwijkerhout, 20.00: Donateursconc. muziekver. Jeanne d'Arc. De peuk, Recreatiepad 3, Valkenburg, 20.00: Peukpop (ƒ20). Splotz, Stationsweg, Roelofarendsveen, 23.00: Maximum Bob. Zondag 12 april Groene kerkje, Oegsteest, 20.15; Daniël Kwartet; werken van Schubert, Borodin en Brahms. Dinsdag 14 april Stadsgehoorzaal, Leiden, 19.30: 'Mattheus Passion' van Bach door Ex Animo en Randstedelijke Begeleidingsork. o.l.v. Wim de Ru (ƒ18,50). Donderdag 16 april Marekerk, Leiden, 20.30: 'Johannes Passion' van Bach door Leids Kamerkoor en Leids Barok Ensemble o.l.v. Ton Beckers. Pieterskerk, Pieterskerkhof, Leiden, 19.30: 'Mattheus Passion' van Bach door Bachkoor Holland o.l.v. Charles de Wolff (ƒ30, ƒ45, 65). Kapelzaal k&o, Leiden, 12.45: Lunchconc. door Helen Webby en Steven Jones, harp (ƒ4,50, ƒ3). Lvc, Leiden, 22.00: Italsen Skool Band (ƒ12,50). Vrudag 17 april Pieterskerk, Pieterskerkhof, Leiden, 11.30: zie 16apr. (ƒ40, ƒ60, ƒ80). Splotz, Stationsweg, Roelofarendsveen, 23.00: The Last Supper. Zaterdag 18 april Jazzzpodium hot house, De Waag, Aalmarkt 21, Leiden, 21.30: Ab Baars Trio (ƒ12,50). Lvc, Leiden, 22.00: Hallo Venray en Darryl Ann (ƒ8,50). Ex-voto, Gaasbak 1, Voorhout, 22.00: Anton GeesingBand (ƒ2,50). Kasteel, Concertweg 1, Alphen, 21.00: Bad Manners (ƒ15). Zondag 19 april Stadsgehoorzaal, Leiden, 11.30: Jaap van Zweden, viool, en Aldert Vermeulen, piano. Donderdag 9 april Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' van Alain Boublil en Claude- Michel Schönberg; regie Ken Caswell; met o.a. Ernst Daniël Smid, Marika Lansen, Betty Vermeulen, Henk Poort, Joke de Kruijf, Danny de Munk en Bill van Dijk. Congresgebouw, 20.15: Musical 'Funny girl'; met o.a. Simone Kleinsma, Dolf de Vries, Hans van der Gragt, Joep Onderdelinden, Joss Flühr en ork. o.l.v. Nico van der Linden. Grote kerk, 19.00: Kon. Zangver. Excelsior o.l.v. Hans van der Toom m.m.v. sol., Haags Matrozenkoor en Randsted. Begeleidingsork.: 'Matthaus Passion' van Bach. Kon. conservatorium, 19.30: Voorspeelavond hobo en hoorn; 20.15: Studio voor Hedendaagse Blokfluitmuziek o.l.v. Michael Barker; werken van o.a. Bussotti, Mzeusky en Barker. Vrijdag 10 april Muziektheater, 20.15: NCRV-concert: Formatie Groot Omroepkoor en Radio Kamerork. o.l.v. Arnold Oestman m.m.v. sol.: 'Johannes Passion' van Bach. Circustheater, 20.00: zie 9 apr. Congresgebouw, 20.15: 'Funny girl' (zie 9 apr.). Kon. conservatorium, 12.30: Conc. o.l.v. leerl. directie-afd.; werken van Copland en Mozart. Zaterdag 11 april Muziektheater, 11.00: 'Kurhausconcert' van de Avro: Leonardo Trio; 20.15: Residentie Ork. o.l.v. Hermann Michael m.m.v. Elisabeth Leonsktya (piano); werken van Smetana en Tsjaikovski. Circustheater, 20.00: zie 9 apr. Congresgebouw, 20.15: 'Funny girl' (zie 9 apr. Kon. conservatorium, 20.00: Play-in ork. en Douane Harmonie Ned. o.l.v. J.J. Koops; werken van Sjostakovitsj, Holst, De Haan en Van Lijnschoten. rljsw ij kse schouwburg, 20.15: Haags Opera- en operettekoor Bel Canto o.l.v. Johan Vingerhoed m.m.v. Marika Mendelssohn (piano); werken van o.a. Bellini, Donizetti en Verdi. Zondag 12 april Muziektheater, 14.15: Residentie Ork. (zie 11 apr.); 20.15: Ingrid Haebler (piano). Mozart-progr. Circustheater, 14.00 en 20.00: zie 9 apr. Congresgebouw, 14.00: 'Funny girl' (zie 9 apr.). Diligentia, 14.15: Luistermuseum/De Erkenning; werken van De Leeuw, Bakauskas, Sallinen, Takemitsu, Foldman en Crumb. Theater pepun, 21.00: Free Kick (fusion). Cd-presentatie. Korzo, 15.00 en 21.00 herhaling middagprogr. Sticht. Phoenix/Kijkhuis/ World Wide Video Festival: Muziekdag 'Beckett in Music I') (SBF). Maandag 13 april Muziektheater, 20.15: Ned. Kamerork. o.l.v. Philippe Entremont (piano); werken van Hindemith, Haydn en Brahms. Kon. conservatorium, 18.00: Leerl. Oldrich Milek: voorspeelavond hoorn; 20.00: Blaasquintet Da Capo '88; werken van o.a. Hindemith, Danzi en Balózs. Rijswukse schouwburg, 14.00: matinee voor 65- plussers, zie 14 apr. Dinsdag 14 april Circustheater, 20.00: zie 9 apr. Congresgebouw, 20.15: 'Funny giri' (zie 9 apr.). Kon. conservatorium, 12.45-13.45: Conc.; 19.30: Leerl. Monique Bartels: voorspeelavond cello; 19.30: Sonologie-discussie-conc. Ruswukse schouwburg, 20.15: Hofstad Operette o.l.v. Albert-Jan Roelofs: 'The Mikado' van Gilbert Sullivan; regie George Ouwerling; m.m.v. sol. en Zuid-Hollands Begeleidingsork. Woensdag 15 april Muziektheater, 20.15: Paul Prenen (piano); werken vap de familie Andriessen. Circustheater, 20.00: zie 9 apr. Congresgebouw, 20.15: 'Funny girl' (zie 9 apr.). Kon.conservatorium, 19.30: Kamermuziekavond door leerl.; werken van o.a. Brahms, Bruch en Failré; 19.30: Leerl. Lex Korff de Gidts: voorspeelavond viool. Donderdag 16 april Muziektheater, 20.15: Residentie Ork. o.l.v. Ivón Fischer m.m.v. Elly Ameling sopraan iOp progr. 'Symfonie 26' (KV 184) van Mozart en 'Symfonie 4' van Mahler. Circustheater, 20.00: zie 9 apr. Congresgebouw, 20.15: 'Funny girl' (zie9 apr.). Kon.conservatorium, 12.45-13.45: Conc.; 19.30: Leerl. Ricardo Kanji: voorspeelavond blokfluit. Vrijdag 17 april Muziektheater, 20.15: Residentie Ork. (zie 16 apr.). Circustheater, 20.00: zie 9 apr. Congresgebouw, 20.15: 'Funnygirl' (zie9apr. Zaterdag 18 april Muziektheater, 11.00: 'Kurhausconcert' van de Avro: Groninger Gitaarduo; 20.15: Staats kamerork. van Pardubice o.l.v. PetrSkvor m.m.v. Borika van den Booren (viool ),QuirineVier8en (cello) en Niekvan Oosterum (piano). Op progr. 'Tripelconcert' van Beethoven en 'Symfonie 40' van Mozart. Circustheater, 20.00: zie 9 apr. Congresgebouw, 20.15: Funny girl' (zie 9 apr.); 22.00: House Party met o.a. Wicket Sound, Bass Jumpers, Traumatic Stress en -2- Unlimited. Presentatie Jeroen van Inkel. Zondag 19 april Circustheater, 14.00 en 20.00. zie 9 apr. Congresgebouw, 20.15: 'Funny girl' (zie 9 apr.). Theater pepun, 15.00: Jazzconc. Armando Cairo Quartet. (SBF)-VOORSTELLING IN KADER SAMUEL BECKETT FESTIVAL. Philip Kroonenberg (tweede van links): 'Door Nashville heb ik meer richting gekregen'.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19