Beckett-festival met voordracht D'Ancona geopend Soap-opera Barry White Zwervers gaan niet diep genoeg .r KUNSTIRTV Veronica kiest voor ingrijpende reorganisatie Amerikanen stemme over Elvis-postzegel Opbrengst porselein 13 miljoen gulden Geen excuus Grewel aan cultuurwethouder Baak ADVERTENTIEBEDRIJF £eicLxzGouva/rtt DONDERDAG 9 APRIL 1992 AMSTERDAM - Met een opbengst van 13 mil joen gulden is gisteren de twee dagen durende veiling bij het Amsterdamse veilinghuis Chris tie's afgesloten waar antiek zeventiende eeuws Chinees porselein werd geveild. Het porselein is afkomstig uit het wrak van een Chinese jonk dat in de Vietnamese territoriale wateren lag. De opbrengst gaat naar de Vietnamese over heid. Topkavel was een kaststel bestaand uit v\jf vazen met decoraties van Nederlandse grachtenpanden dat 126.500 gulden opbracht terwijl de opbrengst was geschat op tussen de 8.000 en 12.000 gulden. Het Britse warenhuis Harrod's kocht ongeveer 10 procent van de ka vels op. variërend van poppevaasjes tot grote vazen. Harrod's zal een deel van de stukken ex poseren en andere stukken in de verkoop doen. HILVERSUM - Veronica moet een reorganisatie ondergaan. De taken van de individuele directieleden worden opnieuw bezien. Dat heeft het dageljjk bestuur gisteren unaniem besloten na kennisneming van een door organisatiebureau KPMG opge steld rapport. De onderzoekers stellen voor de directie tot drie personen te beper ken. KPMG heeft de afgelopen maanden de Veronica Omroep organisatie doorge licht. Daarbij is de vraag aan de orde ge weest of de huidige structuur van het ra dio- en televisiebedrijf nog past in het ver anderende medialandschap. Ook is het functioneren van het management in ogenschouw genomen. Volgens het rap port zijn de grenzen van Veronica als „fa miliebedrijf" bereikt. De stuwende kracht van de leiding, lees Rob Out. dreigt te ver minderen. Het huidige beleid is volgens de onderzoekers niet altijd even duidelijk. Voor zowel de programma's als de werkne mers ontbreekt een duidelijk referentie kader. Verder heeft de huidige organisatie geen logische en adequate management structuur. Vooral het management in de top is te zwaar, zo concludeert het rapport. Er is een overlap in taken en bevoegdheden. Het beleid krijgt te weinig aandacht en er is juist te veel aandacht voor deelgebie den. Vooral de top-structuur van de radio- en televisieafdeling wordt te zwaar ge noemd. De kritiek richt zich in het bijzon der op de televisieafdeling. De afdeling van Joop Daalmeijer wordt niet naar beho ren geleid, maar ook bij de radio-afdeling moeten verbeteren worden doorgevoerd. In het rapport wordt aangedrongen op for mulering van een algemeen beleidskader en professionalisering van de organisatie. Aangeraden wordt de topstructuur te ver kleinen tot een drie-koppige directie. Naast de algemeen directeur zou er één di recteur moeten zijn voor de beheersing van de bedrijfsprocessen en één directeur voor zowel radio als televisie. De laatste moet zorgdragen voor een samenhangend programmabeleid op radio en televisie. Volgens een woordvoerder van Veronica heeft het bestuur nu alleen een voorne men tot reorganisatie uitgesproken. Over inkrimping van de top van het bedrijf wordt in een later stadium beslist. AMSTERDAM - Het Amsterdamse PvdA- raadslid A. Grewel voelt geen enkele wroeging over de opmerkingen die zij tijdens het debat over de omstreden restauratie van het schilderij van Newman door Goldreyer tegen de inmid dels afgetreden cultuurwethouder M. Baak heeft gemaakt. Dat blijkt uit een open brief die Grewel gisteren aan Baak heeft verstuurd. Het raadslid vergeleek tijdens het raadsdebat de wethouder met een ..ongeëmancipeerde huis vrouw die niet in staat is om zelfstandig beslis singen te nemen". Baak ervoer die opmerkin gen, zo schreef zij in haar ontslagbrief, als „per soonlijk buitengewoon grievend en verdrietig makend". Naast het gebrek aan steun van de collegepartijen Groen Links en WD, voerde zij Grewels uitlatingen aan als de reden voor haar aftreden. Eyskens voorzitter AKO Literatuur Pri AMSTERDAM - Dr. Eyskens, oud-premier va gië en hoogleraar aan tholieke Universiteit val ven, wordt de nieuwe jur zitter van de AKO Lite Prijs 1993. Dat heeft de Stichting AI teratuur Prijs gisteren be gemaakt Naast Eyskens jury volgend jaar bestas Marja Brouwers (schrijl Anthony Mertens (literair cus), prof. dr. Anne Marie schoot (hoogleraar Neder se literatuur aan de Unit teit van Gent) en Wim 1 (neerlandicus en literair cus). ANSEMS DEN HAAG - „Wat ben ik aan het doen? Ik praat, ik laat mijn hersenschim men praten", begon mi nister Hedy d'Ancona (cultuur) gisteren haar voordracht in de Konink lijke Schouwburg in Den Haag. Zij droeg de 'Text for nothing' van Samuel Beckett voor - speciaal voor de gelegenheid ver taald waarmee de zij het Beckett-festival offi cieel opende. Het festival, een zeer afwisse lend landschap met maar liefst theatervoorstellingen uit bin nen- en buitenland en andere kunstuitingen (dans, muziek, beeldende kunst, film en vi deo) duurt tot en met 18 april. De minister, die zelf vroeger actief is geweest in de theater wereld, was speciaal voor de gelegenheid geregisseerd. Zij oogstte een daverend applaus bij het internationale gezel schap dat in de zaal zat. De be windsvrouw werd ingeleid door de Haagse wethouder van cultuur, mevrouw Ans van de Berg. Mevrouw van de Berg toonde zich trots dat de kunst instellingen in Den Haag hun krachten hebben gebundeld om gezamenlijk het Beckett- festival mogelijk te maken - de Haagse kunstinstellin gen werken op eigen kosten en met eigen producties mee De wethouder noemde het fes tival ..een waardige opvolger van het Holland Festival", dat ook in Den Haag is ontstaan. „En ik daag cultureel Den Haag uit om zich ook zo in te spannen voor de grote Piet Mondriaan-tentoon stelling, die over twee jaar hier plaats vindt", aldus de wethouder. De officiële opening, die onder anderen werd bijgewoond door de neef van de in 1989 overle den Iers-Franse schrijver, Ed ward Beckett, werd afgesloten met de opvoering van het kort ste stuk dat Beckett ooit heeft geschreven, 'Adem' dat pre cies dertig seconden duurt. Dit keer ging het om een versie van Carel Alphenaar en Gijs Haak. Hun versie bestond uit lichtbeelden, waarop eerst een Minister Hedy D'Ancona bekeek na afloop van haar optreden in de Koninklijke Schouwburg de expositiein 'Laten we gaan' over de historie van de Beckett- opvoeringen in Nederland. FOTO: FREDERIK COENRAAD WASHINGTON - Welke Elvis Presley, de jonge, slanke artiest uit Mem phis of de corpulente per former uit Las Vegas, moet worden afgebeeld op een postzegel? Het beant woorden van die vraag blijkt vele Amerikanen de gang naar het postkantoor waard. Onder de plaatselijke postkan toren werden vijf miljoen kaar ten verspreid waarop men zijn voorkeur kenbaar kon maken en nog eens 4,8 miljoen stem briefjes stonden afgedrukt in het jongste nummer van het blad 'People'. Het stemmen be gon maandag en gisteren wa ren verschillende postkanto ren al door hun voorraden heen. Het postkantoor van Ha dat 10.000 stuks had. wf kaarten maandag al voo middaguur kwijt. Hetz gold voor tal van postkan in andere staten. Een woordvoerder van Amerikaanse posterijen, Sheely, zei dat regionale kantoren de middelen z krijgen om extra stem ka te drukken. Het is de eerste keer dj Amerikaanse posterijen verkiezing organiseren ov afbeelding op een postz De postzegel wordt in 199; gegeven en maakt deel ui een serie gewijd aan vr rock and roll-helden. Wi andere sterren worden is onbekend. Of daarover wordt gestemd, valt te be felen. Welke Elvis het w wordt in juni bekendgem in de villa van Presley, G land, in Memphis. voor consumptie klaarge maakte kip met teksten en la ter rommel met teksten werd vertoond. De voorstelling werd begeleid door het geluid van een schreeuw en adem. Na afloop werd in de Konink lijke Schouwburg een door het Nederlands Theater Instituut ingerichte tentoonstelling geo pend over de historie van Bec- kett-opvoeringen in Neder land met als motto 'Laten we gaan'. Wachten op Godot Gisteravond ging in de schouwburg het bekendste to neelstuk van Beckett 'Wach ten op Godot' bij het Nationale Toneel in première. De toneel groep 'De Appel' is op het festi val vertegenwoordigd met 'Omtrent de Vloedlijn', waar van de première al eerder dit jaar plaatsvond. Dit stuk loopt zo goed, dat er extra voorstel lingen aan de geplande reeks zijn toegevoegd. In totaal wer ken ongeveer vijftig binnen- en buitenlandse theatergezel schappen aan het festival mee. Zo komt uit Dublin het Gate Theatre met de voorstelling 'I'll go on' waarvan veel wordt verwacht. Dat geldt ook voor de voorstelling 'Oh les beaux jours' van Theêtre de l'Atelier met de Franse topactrice Deni- se Gence. Het National* Toneel apeelt 'Wachten op Qodot' van Samuel Beckett (In ka der Beckett-featlval). Vertaling: Jaco- ba van Veld*. Regie: Franz Marijnen Decor: Santiago del Corral Koa- tuums: Mechteld Schwlenhorst. Licht: laebel Nlelen Gezien op 8 april In de Koninklijke Schouwburg. Den Haag (première). Vele herhalingen In april en mei. Tournee. Idoor DICK VAN TEYLINGEN Twee zwervers trekken hun schoenen uit en aan. lijden pijn, schelden elkaar uit. ver zoenen zich, verbazen zich over een meester en een knecht die voorbijkomen, stel len zichzelf en elkaar vragen en wachten, wachten, wachten tot het beter wordt. Ze wachten op Godot. Wie dat is, is ondui delijk. wanneer hij komt ook. maar dat er van hem veel goeds te verwachten valt. staat wel vast. Een jongetje komt vertellen dat hij de volgende dag zeker zal komen. En de volgende dag weer. Elke avond overwegen ze ernstig zich op te knopen aan een spichtige boom, de enige die in de omge ving te vinden is, maar bij ge brek aan een touw wordt dat weer een dag uitgesteld. Het lijdende, machteloze en hulpeloze leven van Vladimir en Estragon met hun irratione le hoop en het totaal ontbreken van een vat op de werkelijk heid is een metafoor voor het menselijk bestaan van een man die niet het zonnetje in huis is. Maar hoewel Samuel Beckett ruim verschilt van Toon Hermans, laat hij de mensen op het toneel zoeken, zwoegen en tobben met veel clowneske humor. Dat bete kent al dat "Wachten op Godot' lastig goed te spelen is. Ac teurs zijn niet zomaar clowns, met de specifieke timing die dat vak vraagt. Daarbij komt nog dat er niets gebeurt. Godot komt niet, Pozzo en Lucky ko men even voorbij maar ver dwijnen weer, het wordt nacht, morgen is er weer een dag. Beckett laat de regisseurs die hem willen spelen en volgen maar heel kleine marges. Tot in de details zijn handeling, kleding en decor in de tekst vastgelegd. Binnen die gren zen moeten spanning, wan hoop. agressie en humor zo ge doseerd worden dat de bewe gingloosheid toch blijft intri geren. Het is regisseur Franz Marij nen en zijn spelers gisteren niet gelukt mij het hele stuk lang bij de les te houden. Van den Heuvel Jules Royaards (Vladimir) en Bert André (Estragon) zijn een mooi stel om te zien. maar ge boren clowns zijn het niet. Het zijn echte acteurs, met het toontje en het stemgebruik dat daarbij hoort. Ze presenteren hun tekst duidelijk, maar mis sen vaak een diepere lading. André van den Heuvel (Pozzo) is daarentegen een acteur die weet wat komediespelen is en bovendien heel natuurlijk met zijn tekst en zijn autoriteit om gaat. Het was steeds boeiend hem te volgen, ook nadat de blindheid hem van de man met de touwtjes in handen een hulpeloze gemaakt had. Peter Tuinman had als zijn onmon dige knecht een veel minder dankbare rol. maar hij maakte kwijlend, slovend en koorts achtig denkend in één lange monoloog toch indruk. De opening van het Beckett- festival was met deze klassiek aandoende voorstelling een heel Beckettgetrouwe. Hope lijk volgen nog veel verrassin gen de komende tien dagen. Franse overheid koopt manuscript Bolero PARIJS Het eerste manuscript van de Bolero van Maurice Ra- vel is gisteren op een veiling bij Drouot door de Franse overheid voor 1,8 miljoen frank (bijna 600.000 gulden) gekocht voor de ver zameling van de Nationale Bibliotheek. De overheid evenaarde hiermee het laatste bod van een particuliere aspirant-koper om het manuscript voor het nationale erfgoed te behouden. Het ma nuscript dateert van 1928 en is met potlood geschreven door de componist, die het werk nadien nog in belangrijke mate heeft veranderd. Het werd in de Verenigde Staten gevonden in het ar- De jonge slanke Elvis chief van Lucien Garban, een vriend van Ravel. De corpulente Elvis Berry While en Love Unlimited Or- cheetra. AhoyRotterdam. Gieter- avond. Idoor HANS PIET Barry White is een van de meest geslaagde pogin gen tot perfecte marke ting. Op het moment dat het grootste deel van het gisteravond in Ahoy' ver zamelde publiek nog in luiers rondkroop, compo neerde hij een thema ('Love Theme'), waarvan de rijke oogst aan varia ties hem nog altijd een dik belegde boterham garan deert. Wonderlijk'' Niet echt. Liefde kent immers geen grenzen. En als je dan. bij voorbeeld op een vakantie-bestemming. met vlinders in de buik rondloopt en 's avonds op de dansvloer fluistert een donkerbruine stem ..lieveling, ik uil je niet meer kwijt", terwijl vederlich te vioolpartijen de warme avondbries doorsnijden, dan is de muziek voor je eigen lief desgeschiedenis geschreven. De Amerikaanse zanger Barrv White speelt, als geen ander met die sentimenten Zijn hele optreden is een grote ode aan de liefde. Eigenlijk zet hij het publiek een perfecte soap-opera voor. We mogen meefeesten als hij denkt de ware te hebben ge vonden en even later mogen we meetreuren als ze het toch niet blijkt te zijn. Zijn repertoi re is zo echt als het (liefdesle ven zelf en dat gaat niet over rozen... Zeker niet voor de con certbezoeker die in luchtkaste len gelooft. Het probleem met de soap-opera van Barry White is. dat hij nogal saai is. zeker visueel. Zo musiceert zijn niet onverdienstelijk spelende Love Unlimited Orchestra het grootste deel van de avond half verscholen achter een paar uitte gordijnen. De zaal moet het dus doen met de ryk in om vang zijnde Barry Hij oogt niet direct prettig in zijn zee groene pak. En hoewel hij aanspraak pro beert te maken op de titel 'meester in de sensualiteit', is zijn (lievelijk) gebrom veelal onverstaanbaar 'en blijkt hij ook als zanger maar matig ge slaagd. Barry houdt het op zingzeggen, al noemt hij het ongetwijfeld zingen. Tussen de bedrijven door ont vangt hij bloemen, deelt aan zijn vrouwelijke podiumgas- ten zoenen uit en verkracht nog wat klassiekers als Simply Reds It's Only Love' en Billy Joels Just The Way You Are". Maar waar hij in het krap an derhalf uur durende concert vooral mee bezig is, is slijmen. Het was misschien verstandig geweest kotszakjes uit te delen bij de ingang. Zijn zinnen prik kelende uitlatingen over de Berry White was tijdens het concert vooral bezig met slijmen. FOTO FREDERIK COENRAAD 'Rotterdam ladies' en zijn ge zeur over hoe liefdevol hij al tijd in Nederland is ontvangen, zorgen behalve voor hoofdpijn ook voor een heel ander gevoel in de maagstreek. Voor Barry White is het niet meer dan een manier om niet te hoeven zin gen. Kitsch is misschien de beste omschrijving voor het hele muzikale gebeuren. En wat dat betreft, zet hij tegen het einde de kroon op zijn werk door in een zwarte, glitter cape afscheid te komen ne men, terwijl hij maar blijft roept hoewel hij van ons houdt. Gelukkig biedt tegen die tijd een plastic boterham menzakje uitkomst. irders kri j ge krant van lm lu ok> maat. ADVERTEER OP MAAT IW DE DIKSTE KRANT VAN HET LAND. ^Adverteerders kunnen nu in Zuid-Holland naar hartelust adverteren in 44 titels en 60 edities. Welke voordelen u dat geeft? Ten eerste kunt u uw doelgroep op uw wensen afgestemd bereiken. Ten tweede levert dat voor contracthouders een aantrekkelijk combinatietarief op. Kortom, er zijn twee redenen om snel de tarievenbrochure aan te vragen voor adverteren in de dikste krant van het land. Telefoon 070-3190797.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 14