leineken en Grolsch n slag om Urquell 1 „Jeltsin heeft geen benul van de beroerde economie" Europees Parlement komt MaeSharry eind tegemoet xló<2 Souiunt ECONOMIE Banen weg bij divisie Philips HSS behaalt lager verlies Groei biologische landbouw zet door Hoger dividend Personeel Verkade opNagron-aandeel schort staking op Nieuwe klap voor Tokyo festering khoed in itterminal at door Staal Bankiers maakt weer winst Expansie NKF iets vertraagd l WOENSDAG 8 APRIL 1992 3HT - Philips heeft gisteren bekend ge- de produktie van personal computers (pc's) te krimpen. Hiermee komen in Nederland ;n te vervallen bij de vestigingen in Til- st en Eindhoven (in totaal circa 200 werk- k'ofs). Wereldwijd schrapt Philips 600 van de in ninM800 arbeidsplaatsen. De Industriebond FNV dat Philips eerder gemaakte afspraken TEJdt en noemt het bedrijf onbetrouwbaar. Phi- 36€\ent dat het bedrijf afspraken met de bonden remaakt over de toekomst van de produktie Maar die afspraken zijn gebaseerd op de QiJieersende verwachting dat de markt zou g H n. Inmiddels is duidelijk dat daar in zijn ge- 7®® een sprake van is. Ook de prijsontwikkeling [gen. „In de laatste twaalf maanden is de -lei iling zo'n vijftig procent, vooral in de VS", al- woordvoerder. DEN HAAG - Het kleine energiefonds Hol land Sea Search heeft over 1991 een nettover lies behaald van 10,3 miljoen tegenover ƒ31,6 miljoen in het jaar ervoor. De omzet steeg van 9,5 miljoen naar 11,5 miljoen. Volgens HSS is dit de eerste keer sinds het in zakken van de olie- en gasprijzen in 1986 dat de omzet hoger was dan 11 miljoen. Het be drijfsresultaat kwam in 1991 uit op een verlies van 5,2 miljoen tegenover een min van 22,4 miljoen in het jaar ervoor. In 1990 werd het bedrijfsresultaat extra gedrukt door een afschrijving van de immateriële vaste activa met 16,9 miljoen. In 1991 was er slechts een waardevermindering van de exploratiever gunningen met 2,5 miljoen. Het groepsver- mogen daalde van 60,9 miljoen naar 51,7 miljoen. VOORBURG - De biologische landbouw in Nederland groeit harder dan ooit. Dat blijkt uit gisteren gepubüceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Verhoudingsgewijs blijft de biologische landbouw voorlopig echter nog een onbeduidende sector. De biologische landbouw onderscheidt zich hoofdzakelijk van de traditionele doordat er nauwelijks of geen gebruik wordt gemaakt van kunstmest en be strijdingsmiddelen. Het aantal hectares waar op biologische landbouw wordt bedreven, steeg vorig jaar met 24 procent. In totaal telde Nederland vorig jaar 9200 hectare biologische landbouwgrond, een verdrievoudiging in vijf jaar tijd. Het aantal biologische bedrijven steeg in 1991 met 10 procent naar 439. Maar de sector beslaat slechts 0,5 procent van de totale land bouwgrond in Nederland. DEN HAAG - Het Haagse Nagron (onroerend goed, handel en metaal industrie) heeft de nettowinst zien stijgen van 8.6 miljoen naar 11.98 miljoen. Wel tekent Nagron daarbij aan dat de nettowinst werd opge krikt door een buitengewone bate van 1,8 miljoen door de verkoop van een deelneming. Vrijwel alle groepen van het bedrijf droegen aan het resultaat bij. Het resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening zal in het lopende boekjaar verder verbe teren. De top wil een hoger dividend uitkeren van 3 tegenover 2^40 in 1990. De omzet steeg van 198 mil joen naar 220 miljoen. UTRECHT - De 180 stakers bij Verkade in Zaandam zijn vandaag weer aan het werk te gaan. Bij de Verkade-vestiging in Den Bosch is de staking ook opgeschort. Volgens een woordvoerster van de Voe dingsbond FNV vanochtend wil de Verka de-directie niet ingaan op individueel overleg over een cao met de FNV-bond. Maar het personeel vindt verder staken voorlopig niet zinvol. Al eerder was over een principe-akkoord voor de 14.000 werk nemers in de suikerverwerkende indus trie overeenstemming bereikt tussen de CNV-bond en de werkgeversorganisaties. De FNV-bond distantieerde zich daarvan en wil met individuele bedrijven nu tot af spraken komen waarbij automatische prijscompensatie essentieel is. TOKYO De dramatische koersval op de effectenbeurs van Tokyo heeft zich vandaag voortgezet. De Nikkei-index van 225 aandelen kelderde met 616,02 punt ofwel bijna 3,5 pro cent tot 17.175,53. Gisteren was er een daling met 645 punten en sinds het weekeinde verloor het koersgemiddelde 7,5 pro cent. De forse koersverliezen van de laatste tijd hebben de Nikkei-index op het laagste ni veau gebracht in zes jaar. Eind 1989 werd nog een recordstand bereikt van 38.916. Sindsdien zijn de koersen dus met onge veer 55 procent ingezakt. &G - Heineken en Ich zijn de belang- te gegadigden voor Werking met de te itiseren Tsjechische jyerij Plzensky Pivo- fle producent van het Imde Pilsner Urquell ft merk Gambrinus. [ken bevestigt dat er ge iten gaande zijn. Een jvoerder van Grolsch kon tevond alleen zeggen dat er vorig jaar zeer informele contacten zijn geweest. De privatisering van Plzensky Pivovar is in Tsjechoslowakije zeer omstreden. Volgens het persbureau UPI heeft de fami lie De Groen, grootaandeel houder van Grolsch. vorig jaar voorgesteld een belang van drie procent in de brouwerij te nemen. De oorspronkelijke uitnodiging tot investeren in de Tsjechische bierproduktie zou zijn gedaan door de be kendste bierliefhebber in het Oosteuropese land, president Vaclav Havel. Het plan werd echter geschrapt toen de rege ring in Praag eind vorig jaar besloot dat de brouwerij volle dig in Tsjechische handen moet blijven. De werknemers en een nieuwe directie bij Plzensky maakten zich vervolgens sterk voor een akkoord dat Heineken exclu sieve distributierechten in het buitenland zou geven, zonder kapitaaldeelneming. De Tsje chische minister voor privati sering, Tomas Jezek, liet on langs echter weten toch het voorstel van de familie De Groen te steunen, wat voor de werknemers aanleiding was met een staking te dreigen. Volgens een woordvoerster van Heineken valt er overi gens nog niets concreets over de besprekingen te zeggen. Ze zei ervan overtuigd te zijn dat Heineken niet de enige gega digde is omdat Pilsner Urquell een prestigieus merk is. Bte paal 2 nig vuurwerk knal is en de eerste 5 leslagen van j edlloyd «nter in irdam Het jw gaat doen als rek centrum i BM- luters. TO: ANP IERDAM - Het Rotter- se havenbedrijf Pakhoed de opschorting van de in ningen in een extra fruit- inal bij Seaport Terminals e Rotterdamse Merweha- E ingedaan gemaakt, leeft president-directeur Crijns gisteren tijdens de intatie van de jaarcijfers 1991 bekendgemaakt. Het om een investering van in d 15 miljoen gulden, waar- Pakhoed 6.8 miljoen gul- voor zijn rekening zal ne- De fruitimporteurs dra- zoals bekend, de resteren- liljoenen aan. loed ïeeft de beslissing eigen zeggen genomen r druk van de klanten, havenconcern had naar siding van de stakingen jaar in de Rotterdamse adoorsbedrijven de inves- gen voor de extra fruitter- d opgeschort. Het was door de arbeidsonrust ten te verliezen. Door die ngen is volgens Pakhoed veer 40.000 ton fruit verlo- iegaan. nettoresultaat van Pak- over vorig jaar bedroeg miljoen gulden, iets min- dan de 132,8 miljoen gul van het jaar ervoor. Het ijfsresultaat over 1991 be- g 196 miljoen gulden te- 198.5 miljoen gulden in voorgaande jaar. Vooral >edrijfsresultaat bij Trans- Distributie viel tegen, 69,2 •en gulden in plaats van miljoen gulden van het ervoor. Behalve de stakin- droeg ook de tegenvallen- olume-ontwikkeling bij de aineroverslag (Unitcentre) ie achteruitgang bij DEN HAAG - Staal Ban kiers heeft in 1991 een nettowinst geboekt van 7,9 miljoen en heeft daarmee een omslag be reikt ten opzichte van 1990 toen een verlies werd geleden van 8,4 miljoen. Het nettoresultaat kwam toen uit op een verlies van 58,4 miljoen doordat een voorzie ning was getroffen van 50 miljoen voor herstructurerin gen. In de nettowinst over 1991 is een bedrag van 2,8 miljoen aan rente-inkomsten over voorgaande jaren als buitenge wone bate meegenomen. Voor gesteld wordt om 4,6 miljoen van de jaarwinst toe te voegen aan de algemene reserve en het dividend op 0,40 per aan deel te bepalen. Het winstherstel is volgens de bank mede te danken aan de effecten van de in 1991 doorge voerde herstructurering. Die heeft de bank minder kwets baar gemaakt. De kwaliteit van de inkomsten is verbeterd door de sterke relatieve en ab solute toename van de rente- inkomsten. De kosten daalden met bijna 13 miljoen. Het brutoresultaat kon door deze ontwikkelingen met 13,7 mil joen toenemen tot 10,9 mil joen. De toevoeging aan de stroppenpot bleef op het ni veau van 1990 van 5,2 mil joen. Staal denkt dat de efecten van de herstructurering dit jaar verder zullen doorwerken. Dit zal leiden tot een verdere toe name van het nettoresultaat dit jaar exclusief eventuele buitengewone posten, aldus de bank. Elsevier-topman Vinken: directie moet kleiner AMSTERDAM Elsevier is niet tevreden over de omvang van de bestuurstop van Else vier. „Er zitten te veel mensen aan tafel", aldus Elseviervoor- zitter prof. P. J. Vinken tijdens de toelichting gisteren op het jaarverslag over 1991. Volgens Vinken stapte be stuurslid H. Luykx uit de top omdat er te veel mensen in het bestuur zaten. „Er waren met Luykx zes mensen. Dat zijn er te veel. Hij heeft daaruit zijn consequenties getrokken", al dus Vinken, „Binnenkort gaan er nog een paar bestuursleden weg en daarmee ontstaat een aardige bestuurslaag". Minder mensen, maar hogere winstcijfers lijkt dan ook het motto van het uitgeverscon cern te zijn. Winst maken gaat boven omzetgroei, verkondigt Vinken. In tien jaar tijd - vanaf 1982 - zag het con cern het resultaat met een fac tor tien omhoog schieten. Daarentegen daalde bij de uit gever van dagbladen, weten schappelijke tijdschriften en boeken, en cursussenleveran- cier in dezelfde periode het aantal personeelsleden iets. De omzet steeg in die tijd min der dan een factor tien. In 1991 behaalde Elsevier een nettowinst van 384,7 miljoen met een omzet van 2,2 mil jard. Een jaar eerder noteerde het concern een nettowinst van 506,9 miljoen op een om zet van 2 miljard. In dat jaar echter werd de nettowinst op gepept door een bijzondere bate van 163 miljoen bij de verkoop van een belang in Wolters Kluwer. Groeien om te groeien lijkt Vinken niet meer zo aantrek kelijk. De rendementen moeten, zoals dat van een goed beursfonds wordt verwacht, omhoog. „We kopen winst, geen omzet", aldus Vinken. Vorig jaar sloeg Elsevier een grote slag door de overneming van de Britse wetenschappelij ke uitgeverij Pergamon van het toen nog bestaande Max well-imperium. Maar liefst 1,5 miljard betaalde Vinken voor de Britse publikaties. Binnen tien jaar tijd heeft de prestigieuze uitgeverij zich te rugverdiend, verwacht de be stuursvoorzitter. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18 en 19 uur. zaterdags tussen 14 en 15 uur, telefoonnr 071-122245 en uw krant wordt nabezorgd. Zuivelstaking Voorafgegaan door tromgeroffel en een 'dorpsomroeper' met een bel trokken leerlingen en leerkrachten van de zuivelschool in Bolsward gis teren van het Malieveld in Den Haag naar het Binnenhof om te demonstreren tegen de dreigende verhuizing van hun school naar Leeuwar den. FOTO: STEPHEN EVENHUIS DELFT - De door NKF (ka bels. kabelsystemen) nage streefde expansie is vorig jaar vertraagd. NKF zet haar ge sprekken met andere kabelon dernemingen over nieuwe ac quisities in Europa echter voort. „Wij hopen in de loop van dit jaar met aankondigin gen te kunnen komen", aldus bestuursvoorzitter S.A. Aho- nen gisteren bij de presentatie van het jaarverslag. Een rol bij de onderhandelingen speel den de hoge prijzen die voor bedrijven gevraagd worden. Daarin lijkt nu enige verande ring te komen. NKF kondigde haar expansieplannen aan in 1989 bij het begin van de sa menwerking met de Finse No kia. Deze heeft nu een belang van ruim 56 procent. NKF heeft een succesvol 1991 ge had, ondanks veel concurren tie. De omzet steeg van 448 miljoen naar 466 miljoen. De nettowinst bleef stabiel met 36.5 miljoen (vorig jaar 36,9 miljoen). Het positieve saldo van de financiële baten en las ten steeg vorig jaar van 5,3 miljoen naar 10,9 miljoen. door J0 WIJNEN A. P. G. Appel, lid van de raad van bestuur van NKF Holding bij de presentatie van de jaarcijfers. FOTO ANP STRAATSBURG - Een dag na de massale boeren- demonstratie rond de ge bouwen van het Europees Parlement in Straatsburg sleepten de Europarle mentariërs gisteren een zwaar bevochten compro mis over de Europese landbouwhervormingen uit het vuur. Dat compromis moet tot een aanzienlijke 'verzachting' van de door Eurocommissaris Ray MaeSharry geformuleerde hervormingsplannen leiden. Tegelijkertijd aanvaardt het EP de hoofdlijnen van de plan nen van de EG-landbouwcom- missaris Zo besloot het EP gis teren de graanprijzen die de spil van hervormingen zijn - in de periode 1993-94 met 20 procent te verlagen. MaeSharry wil een graanprijs verlaging van 35 procent in drie jaar. Wat er na de eerste periode van 1993-94 moet ge beuren, laat het EP evenwel af hangen van de omstandighe den van dat ogenblik. Intussen worden alle boeren volledig gecompenseerd met een inkomenssteun. Om voor die compensatie in aanmer king te komen, moeten de graanboeren wel 15 procent van de gronden braakleggen. Overigens worden ze voor de braakgelegde gronden even eens gecompenseerd. Omdat de door het EP voorgestelde prijsverlaging minder rigou reus is dan die van MaeSharry. wordt de compensatie voor de braakgelegde grond ongeveer verdubbeld. In de praktijk kan dat er op neerkomen dat de boeren voor hun braakgelegde grond zelfs iets meer ontvan gen dan voor de gronden die ze bebouwen. Wel zullen, alweer volgens het EP, de gewone en de basisme- deverantwoordelijkheidshef- fing van respectievelijk 3 en 5 procent komen te vervallen. Volgens de socialistische Euro- perlementariër Eiso Woltjer ..worden de boeren op grond van het nu gevonden compro mis, economisch gedwongen mee te doen aan de braakleg ging van minimaal 15 procent van hun gronden". Duidelijk Zijn christen-democratische collega Jan Sonneveld zei gis teren: ..We hebben nu een dui delijk besluit. We dwingen de politiek tot inkomenssteun voor alle boeren. Bovendien valt in deze regeling niet meer te ontkomen aan het braakleg gen van gronden. Dat zal uit eindelijk tot een aanzienlijke produktiebeperking in de graansector leiden". Opmerkelijk was dat de socia listische en christen-democra tische woordvoerders het niet eens waren over de vraag of de prijsverlaging van 20 procent in de graansector als „een eindpunt" moet worden be schouwd. Sonneveld zei even wel nadrukkelijk dat het bij de nu door het EP overeengeko men prijsverlaging blijft en dat zijn fractie voorlopig geen verlagingen wil die de graan prijzen op wereldmarktniveau brengen. Zuivel Het EP besloot - met de soci alisten tegen - dat er geen prijsverlagingen in dé zuivel sector komen. MaeSharry wil daarentegen een prijsverla ging van 10 procent. Tegelij kertijd sprak het EP zich uit te gen compensaties, als de melk quota met minder dan 5 pro cent dalen. De boeren krijgen voor de eer ste 60 koeien nog altijd een compensatie, terwijl voor ho gere aantallen vee daarente gen een heffing komt. Tenslot te besloot het EP ook dat er heffingen komen op stikstof en gewasbeschermingsmidde len. dit om het milieu te be schermen. ADVERTENTIE CjCMA^) Computer Marketing Associatie BV ADVIES - LEVERING - SERVICES SOFTWARE INFORMATIE: TEL 071 - 323626 Idoor ROB VUNDERINK MOSKOU Sergej Ba- boelirrwas lid van de Com munistische Partij. Nu leidt hij de parlementaire fractie 'Rusland', die ver klaart te streven naar de mocratie en een markt economie, maar dan zon der de draconische metho den van de huidige rege ring. Hij is ook lid van de Opperste Sovjet, het dage lijkse parlement van de Russische federatie. De 33-jarige Baboelin, die er met Zappa-achtige baard en snor uitziet als een edelman uit de vorige eeuw. leidt de ju ridische faculteit van de Staat suniversiteit van Omsk, een miljoenenstad in Zuid-Siberië. Hij heeft in Afghanistan ge vochten en houdt niet van de serteurs, ook niet als het om de Communistische Partij gaat. Die partij heeft hij dan ook nooit verlaten, maar wel schortte hij na de augustus- coup zijn lidmaatschap op, om dat hij zich niet wenste in te la ten met „politieke lafbekken". Als jurist acht hij het verbod op de partij „onconstitutio neel". Uitvoer Aan het eind van de tweede zit tingsdag stelt Baboelin tevre den vast, dat de gebeurtenis sen min of meer verlopen zoals hij had voorspeld. „Ik ben naar dit Congres geko men in de hoop dat we de hui dige politieke en economische koers van het Russische lei derschap kunnen vervangen. Voor het welzijn van onze eco nomie is het hoog tijd korte metten te maken met de uit voer van vooral ruwe grond stoffen. Die moeten we onder staatscontrole plaatsen. Uit voer door de bedrijven zelf, zonder overheidscontrole, leidt tot grotere binnenlandse chaos. Voor het binnenland geldt - of we dat leuk vinden of niet - dat de overgang naar een markt in één nacht niet zal lukken. Nooit ofte nimmer. Dat speelt niemand klaar. Er is een overgangsperiode no dig waarin de overheid de za ken regelt. Dat geldt vooral de prijspolitiek. Ook moet de overheid de naleving van con tractuele verplichtingen tus sen de bedrijven afdwingen. Als bedrijven in een monopo liepositie eigen baas worden, leidt dat tot een algeheel bank roet. Deze situatie bestaat nu en houdt in feite in. dat die zoge naamde hervormers in onze regering een volksvijandige hervorming doorvoeren, een marktvijandige hervorming. Helaas hebben veel buiten landse politici dat niet door. Ik ben net terug uit Japan - het is de eerste keer dat de huidige leiders van Rusland mij toe stemming gaven te reizen. Tij dens mijn bezoek had ik een ontmoeting met minister van buitenlandse zaken Watanabe. Hij en andere Japanse politici bleken hun inzichten over ons land volledig te baseren op in formatie die ze van onze rege ring krijgen. Dat leidt tot een volkomen verdraaid beeld", al dus Baboelin. Markt Met de invoering van een markt zegt hij het helemaal eens te zijn. „Maar over de weg waarlangs die markt er moet komen, staat de mening van onze fractie haaks op die van de regering. Deze regering zal Rusland geen goed doen en moet opstappen. Het Congres moet een nieuw kabinet aan stellen, waarbij we uitgaan van de reële situatie in het land. De president heeft vandaag bij zijn toespraak heel duidelijk laten merken dat zijn regering geen benul heeft van de wer kelijke toestand. Met geen woord worftt gerept over de rampzalige terugval van de produktie. De minister van in dustrie verklaarde optimis tisch dat die terugval over het eerste kwartaal slechts vijftig procent bedraagt. Bij een der gelijke terugval, waar heb ik die regering dan nog voor no dig? En dan deelt de president triomfantelijk mee dat het aan bod aan consumptiegoederen zou groeien. De roebel zou zich herstellen. Ons begrotingste kort zou op het punt staan te verdwijnen. Dit soort mythes heeft alleen de regering zelf nodig, om de meerderheid der kiezers voor de gek te houden. Lang zal dat niet lukken, want iedereen weet wat er op de win kelschappen ligt. Jazeker, in mijn stad Omsk ligt worst in de schappen. Ge haktballen en vleeswaren. Sla je er dan statistieken op na die niet door politici zijn bijgesleu- teld, dan zien we dat in Omsk de vleesproduktie maar zes procent van de produktie van vorig jaar bedraagt. Moeten we daar soms trots op zijn? Aange zien de huidige regering niet in staat is die fouten te herstel len. moeten we haar vervan gen. Als de president dat niet begrijpt, moeten we ook hem vervangen. Ofwel we vervan gen de regering en corrigeren de koers, ofwel alles loopt uit de hand. Dan verdwijnt het hele parlementaire bestel en willen we tientallen jaren lang niets meer horen van dat parle mentaire bestel".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9