ors aangeslagen Tory's roberen 'doemstrategie' 18 jaar overdekt winkelplezier 18 jaar overdekt winkelplezier! „Protestpartij heeft heel politiek stelsel verslagen" je h Geven om cultuur die lief is. BUITENLAND V a a Op Zondag 12 April Zijn De Aarhofwinkels Öök Open: Alphen a/d Rijn Heeft Het Mooiste Overdekte Winkelcentrum Van Midden Holland Rijwielstalling Gratis: a r 1 Italië in chaos na verkiezingen idaeSomuwt WOENSDAG 8 APRIL 1992 VAN HUET DEN - De Britse irvatieven hebben toevlucht gezocht tot doemstrategie'. Tory- rs voorspellen alge- chaos en een totaal omisch faillissement leer Neil Kinnock lier zou worden. niet onwaarschijnlijke van Labour met de li- en zou de Britse positie irder verzwakken. regering zou nooit tige besluiten kunnen zoals tijdens de Fal- crisis of de Golfoorlog", een gespannen premier ook de grootste en meest keurige peiling Labour ifgetekende voorsprong gegeven (maar nog geen ute zetelmeerderheid in ninster), is de twijfel in rangen toegenomen. De ische vaststelling dat enkele naoorlogse rege- n staat was de tendens in blieke opinie op de val- nog om te keren, maakt nsen op een vierde ach- nvolgend Tory-kabinet uiterst klein. Met de moed der wanhoop richt Majors campagneteam zich vooral op de zogeheten 'marginale zetels', dat wil zeg gen, de meer dan zeventig kiesdistricten die wejeens aan Labour toe zouden kunnen vallen. De conservatieve spreekbuis Daily Mail opende gisteren met een paginabreed Warning. Binnen een rouwka- der voorspelde de krant een zwarte toekomst onder La bour. Minister van binnen landse zaken Kenneth Baker bespeelde het zelfde register en waarschuwde dat de grens controle op immigranten en 'valse asielzoekers' zou ver zwakken. Rechtse extremisten zouden dan hun kans kunnen grijpen wanneer Labour, in een regeerakkoord met de li beralen, zou besluiten tot een wijziging van het kiesstelsel naar evenredige vertegen woordiging. „Dat systeem laat de fascisten weer in Europa marcheren", aldus Baker. De liberale leider Paddy Ashdown reageerde verbijsterd: „Dit is het grofste staaltje bangmake rij dat ik ooit heb meegemaakt. Het is een oude truc". Ashdown is vurig tegenstan der van het huidige meerder heidsstelsel, dat hem in 1987 nog geen vier procent van het aantal zetels in Westminster gaf. bij ruim twintig procent van de stemmen. Excentriek Bakers verwijzing naar de im- migratieproblematiek was een uitzondering in de campagne, die hoofdzakelijk rond belas tingen en gezondheidszorg draaide. Premier Major en an dere Tory-voormannen distan tieerden zich dit weekeinde van een omstreden uitspraak van de excentrieke, en op ver lies staande. Schotse conserva tief Nicolas Fairbairn. Hij zei dat Groot-Brittannië met La bour „zal onderlopen met im migranten van elke kleur en ras. Dat is zeer te betreuren; een land van vreemdelingen". Milieuminister Michael Hesel- tine, die tijdens de campagne werd gepromoveerd tot charis matische stand-in van premier M^jor, gooide het over een an dere boeg: „Wie denkt dat soci alisme de oplossing is, moet maar kijken naar de overzijde van Het Kanaal. In de straten van Parijs zijn rellen". Somber Britse topondernemers ge bruiken ook spookbeelden en hebben een steunverklaring aan premier Major onderte kend. Ze konden ongetwijfeld instemmen met een andere Daily Mail-uitsmijter: If you make it - they'll take it. De rechtse Daily Telegraphe denkt al aan post-Labourfru- straties: 'De bitterheid vah de algemene ontgoocheling wordt verschrikkelijk om aan te zien'. Bij een deel van het traditione le Tory-electoraat zit de schrik er al stevig in. De oude Reds in your bed-vrees bleef als een muur overeind. De aandeel- handel in de City is opvallend levendig. Naar verluidt is een kapitaalvlucht geconstateerd richting Zwitserland en Lu xemburg. De nachttelefoon van de Londense nieuwszen der LBC wordt regelmatig ge beld door verontruste luiste raars, die aankondigen te zul len emigreren wanneer Labour inderdaad aan de macht komt. Het voornaamste argument is Labours belofte dat 'rijken meer belasting kunnen beta len'. Gevraagd naar welk land ze zou emigreren antwoordde een dame: „Australië". Toen de presentator haar mee deelde dat ook dat land een so cialistische regering heeft, klonk het nijdig: „Ja, maar dat is tenminste niet die van Neil Kinnock". De Britse premier John Major. A o JT (tussen 11.00 en 17.00 uur) Om het u extra gemakkelijk te maken, worden er speciale pendelbussen ingezet die u vanuit Leiden bijna rechtstreeks afzetten bij de Aarhof. Wat let u nü nog om een kijkje te komen nemen in de geheel ver nieuwde Aarhof. De bussen vertrekken vanaf 10.25 elk uur vanaf het NS-station in Leiden. De exacte dienstregeling ziet u hieronder. Leiden, NS-station V 10.25 elk uur t/m 16.25 Zoeterwoude Rd, Goede Herder V 10.35 elk uur t/m 16.35 Hazerswoude Rd, halte Gemeneweg V 10.40 elk uur t/m 16.40 Koudekerk aan den Rijn, halte Weidedreef V 10.45 elk uur t/m 16.45 Alphen aan den Rijn, Aarhof a 11.00 elk uur t/m 17.00 De reis terug, vanaf de Aarhof, start elk uur vanaf 11 .50 t/m 16.50. Als u per fiets komt, kunt u uw stalen ros veilig stallen, want voor deze dag is de I I door AART HEERING ROME Giulio Savelli, versgekozen kamerlid en schrijver van het boek 'Wat de Lega wil' ('Che -cosa vuole La Lega') is de voornaamste ideoloog van de Lega Nord, de grote winnaar van de Italiaanse parlementsverkiezingen. Tussen de rechtse Noordi- taliaanse middenstan ders, die de kern van het Lega-volk vormen, is Sa velli, een linkse intellec tueel met een zwaar Ro meins accent, een buiten beentje. Deze buikige vijftiger werd in de jaren zeventig bekend als uitgever van marxistische tek sten. Nu dirigeert hij het blad 'La Voce della Lega' (De stem van de Lega), een officiële uit gave van de partij van Umber- to Bossi. Meneer Savelliwat is volgens u het belangrijkste resultaat van deze verkiezingen? „Deze keer is voor het eerst niet een regering, maar een heel politiek stelsel verslagen. In 1976 kregen de communis ten en christen-democraten nog 75 procent van de stem men: gisteren is dat terugge bracht tot 45 procent. En ter wijl in 1990 de regeringspartij en plus de communisten nog 80 procent haalden, hebben zij daarvan twee jaar later al veer tien procent verloren. Het stel sel van de traditionele partijen is daarmee aan het wankelen geraakt". Er heeft zich dus een nieuwe oppositie gevormd, maar die is vooralsnog behoorlijk versnip perd. „Ja, maar dat is normaal. De regering zit in het politieke centrum, zodat de oppositie zo wel van links als van rechts komt. Maar in verband met de Lega kun je al niet meer van links of rechts spreken. Het gaat om een beweging die het systeem als geheel aanvalt. U bent het dus niet eens met de Corriere della Sera die de Lega heeft betiteld als „de nieuwe rechtse oppositie in Italië". „Daar ben ik het volledig mee oneens. Niet alleen omdat ik mijzelf als links beschouw. Kijk, onze situatie is te verge lijken met die van Rusland, waar de politieke crisis nog veel dramatischer vormen heeft aangenomen. Als men nu vraagt of Jeltsin links of rechts is. dan ziet u dat die ca- tegorieëji onwerkbaar gewor den zijn. Als een oud stelsel ten ondergaat om plaats te ma ken voor een nieuw stelsel, dan omvat dat laatste zowel linkse als rechtse elementen van vroeger. De Lega is daar om niet links of rechts, maar omvat mensen uit beide gele dingen die de wens gemeen hebben om de oude kliek naar huis te sturen. De mensen heb ben genoeg van Andreotti. Hij maakt al 50 jaar lang de poli tiek van dit land. is bij alle mo gelijke affaires betrokken ge weest en werkte net zo gemak kelijk met communisten als met fascisten samen. Het succes van de Lega is voor een deel te danken aan het feit dat zij nieuwe gezichten laai zien van mensen die nooit iets met de corrupte boel te maken hebben gehad. Bossi met zijn slechtzittende pak en zijn re genjas mag er dan als een pro vinciaal uitzien, maar juist daardoor maakt hij een betere indruk dan de elegante poten taten die vanuit Rome sinds mensenheugenis de dienst uit maken". Prins Bcrnhard j Fonds I Anjer r~. j fondsen N'. intfi GIR0CSS> ROME - „Het zal een hels karwei worden om een nieuwe regering te vormen", zei de so cialistische leider en gedood verfde premier Bettino Craxi gisteravond. Voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog hebben de twee grote partijen, de christen-democratische DC en de communistische PCI, bij de verkiezingen een meerder heid van de stemmen verloren. Als grote winnaar kwam de protestpartij Lega Nord van Umberto Bossi uit de bus. Hoe het verder moet met de vorming van een nieuwe rege ring is nog volstrekt onduide lijk. Het Florentijnse dagblad La Nazione verklaarde van morgen het Italië van na de verkiezingen kort en goed als 'onregeerbaar'. De verkie zingsuitslag betekent niet al leen een enorm verlies voor de DC, maar ook voor de huidige regeringscoalitie. De rege ringspartijen haalden samen niet meer dan 48,2 procent van de stemmen. Een herhaling van het vierpartijen-experi- ment is in beginsel echter niet uitgesloten, omdat de coalitie een wankele meerderheid in de kamer behoudt. Eigenlijk is er ook geen alternatief voor deze coalitie. De grote win naar, Umberto Bossi (Lega Nord), heeft zich gisteren be reid verklaard tot kabinets deelname. HU stelt daarbij als voorwaarde dat de regering zich de 'federalisering' van Ita lië tot doel stelt. Daar zal de DC nooit mee instemmen. De bei de andere kleine partijen, de Rifondazione Comunista en de neofascistische MSI zijn door hun extreme standpunten on aanvaardbaar als regerings partners. De republikeinse partij PRI wil waarschijnlijk zelf niet in de regering. Een ander optie is een 'grote coalitie' van DC. so cialisten en PDS. Hiermee zou de DC voor het eerst in een minderheidspositie gedwon gen worden. Op dit moment liggen de standpunten van de drie partijen echter nog te ver uiteen. Toch wordt de Lega vaak ver geleken met het Front National van Jean-Marie Le Pen en met de Republikaner m Duitsland. En als je de achterban van de Lega over het vreemdelingen probleem hoort praten dan is dat meestal ook niet subtiel te noemen. „Dat verwijt is niet terecht. Wij hebben in Italië al sinds de oorlog een fascistische partij. Dat is niet de Lega, maar de MSI. Ik wil echter niet ontken nen, dat een deel van de Lega, en in mijn ogen niet het meest sympathieke deel, ook gedre ven wordt door een vreemde lingenhaat die in de hand wordt gewerkt door het krank zinnige immigratiebeleid van de regering. Als je als winke lier ziet dat Afrikaanse immi granten bij jou op de stoep de zelfde produkten de helft goedkoper aanbieden omdat ze geen belasting betalen, dan hoef je toch echt geen rabiate reactionair te zijn om daarte gen in opstand te komen". De Lega wil dus een alternatief vormen voorde traditionele po litiek van Italië, maar blijft niettemin sterk regionaal geo riënteerd. In het noorden heeft de Lega bijna 20 procent van de stemmen gehaald, maar in Rome slechts een armzalige 0,6 procent en verder naar het zui den zelfs nog minder. De in druk dat het een rancuneuze te gen het Zuiden gerichte protest beweging is, wordt daardoor niet weggenomen. „Dat lijkt inderdaad zo, maar de Lega is op weg om over die geografische beperking heen te komen. De Lega Nord is ten slotte ontst^n als een fusie van autonomie-bewegingen in Lombardije, Piemonte en Ve- neto en heeft dit keer voor het eerst ook goede resultaten ge boekt in plaatsen als Genua en Bologna. De etnische factor speelt daardoor ook nauwe lijks meer een rol. Het meest belangrijke verschil in Italië is immers van sociaal-economi sche aard en betreft de tegen stelling tussen het moderne ontwikkelde Noorden en het achtergebleven en onder steunde Zuiden. En daar ligt inderdaad de basis van de kri tiek van de Lega. Iedere Zuidi taliaan produceert 56 procent van wat een Noord i tal iaan voortbrengt, maar tegelijk con sumeert hij 70 procent van een noorditaliaan Omgerekend betekent het dat het Noorden permanent 4 miljoen zuider lingen onderhoudt. En dat ter wijl men date zomer de komst van 20.000 Albanezen al als een nationale ramp beschouwde!".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7