LO-top dreigt ;reep te verliezen Iers referendum over abortus Erkenning lijkt leiders van Bosnië-Hercegovina te overvallen ^ru trekt een jaar uit voor hervormingen Sourant BUITENLAND J-team mag Iraakse abriek ontmantelen Nieuw voorstel Libië naar VN Winnie Mandela wil scheiding niet bevestigen I Niet zo gek KAPITEIN ROB - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER Amerikaanse kiezer snakt naar nieuwe gezichten ;üL&tdóC WOENSDAG 8 APRIL 1992 _NAMA Het VN-team dat gisteren in Irak iTaangekomen heeft van Baghdad toestem- g gekregen de nucleaire fabriek Al-Atheer laar te maken. De fabriek geldt als één van t plaatsen waar wordt gewerkt aan een Iraak- I atoombom. De algehele ontmanteling van }tonderzoekscomplex Al-Atheer ten zuidwes- n van Baghdad zal het begin zijn van een se- p ingrepen die het Irak onmogelijk moeten iken een atoombom te produceren. In Al-At- er bevinden zich onder andere ondergrond- kelders voor het testen van nucleaire appa- tuur. Hoofd van het uit 26 personen bestaan- VN-team dat acht dagen blijft, zei dat het e gebouwen en nog een aantal andere com- _>xen geheel wil vernietigen zodat herbouw rijwel onmogelijk wordt. CAIRO De Arabische Liga stuurt een nieuw Libisch voorstel naar de Verenigde Naties waarin Tripoli een oplossing aandraagt voor de Locker- bie-affaire. Dat heeft de secretaris-ge neraal van de Liga, Esmat Abdel-Ma- guid, vanochtend verklaard zonder op de inhoud van het laatste Libische aanbod in te willen gaan. De Veilig heidsraad besloot vorige week sacties af te kondigen tegen Libië als het niet voor 15 april twee Libiërs uitlevert die worden verdacht van het plegen van de aanslag op een Pan-Am-jumbo bo ven het Schotse Lockerbie. Bij die aanslag in december 1988 kwamen 270 mensen om het leven. DUBLIN - De regering van Ierland heeft gisteren bekendgemaakt dat zij binnenkort een referendum uitschrijft over het recht van vrouwen naar het bui tenland te gaan voor een abortus. Op dit moment is abortus in Ierland strict verboden. Abortus werd een veelbesproken onderwerp toen een rechter in februari een veertienjarig meisje dat door verkrachting zwanger was geraakt, verbood naar En geland te gaan voor een abortus. Dat verbod werd ongedaan gemaakt door het Hoog gerechtshof. In 1983 werd na een referendum een amendement aan de grondwet toegevoegd waarin abortus uitslui tend wordt toegestaan als daarmee het leven van de zwangere vrouw kan worden gered. JOHANNESBURG - Winnie Mandela heeft gisteren in Zuid-Afrika de pers gevraagd niet langer te specu leren over een mogelijke scheiding tussen haar en haar man, de leider van het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC). In een verklaring die werd voorgelezen door haar advocaat Ismail Ayob, zei Winnie Mandela echter niet dat de geruchten over een scheiding on juist zijn. Wel ontkende zij bij monde van Ayob iede re betrokkenheid bij de moord in 1989 op de arts Abu Baker Asvat. Naar aanleiding van die beschuldiging heeft een broer van de vermoorde arts gevraagd om heropening van het onderzoek. ANC-leider Nelson Mandela weigerde gisteren op een persconferentie elk commentaar over een mogelijke echtscheiding. Ayob beperkte zich tot het tegenspreken van berich ten dat het echtpaar Mandela reeds gescheiden leeft: „Ze wonen nog steeds in hetzelfde huis". door 1 ROGIER SLOP 1UZALEM Er waart :n spook door de PLO: :nost-op-z'n-Palestijns. it is een opzienbarende ik binnen een club, die zoveel organisaties (et een guerrilla-verle- veelal krampachtig indruk probeert te we it dat de neuzen alle- laal één kant op wijzen, steen werd in de vijver ge lid door de krant Al Fajr [et Ochtendgloren), een in •Jeruzalem verschijnende it die zich meestal schaart iter Yasser Arafats Fatah- ïging. Ongenadig krijgt PLO-establishment ervan ngs in een door de krant ge- ïbliceerd rapport over de xe levensstijl en regelrechte irruptie in de top. Die leeft in in behaaglijke ballingschap rvvijl hun volk verkommert de bezette gebieden en de !r rabische vluchtelingenkam- LO-diplomaten in Europese nden leven in de duurste wij- en, het jaarlijks veranderen in het meubilair is meer ge- oonte dan uitzondering. Eer- e-klas-tickets, vijf-sterren- otels en dure whisky worden iet meer dan normaal gevon- en. In Arabische landen hou- fn PLO-toplieden er vaak leerdere luxueuze onderko- nens op na, officeël 'om de ans op aanslagen te vermin- iren'. Dure kostscholen en liversiteiten voor de kinde gaan op de declaratiefor- iulieren, echtgenotes ver- ijnen voor forse bedragen de loonlijst. In een bepaald wordt zelfs gesproken een PLO-diplomaat, die di: en recepties afdweilt met duurste callgirls. delstaf ïat hakt erin bij een organ isa- i, die bijna aan de bedelstaf is kt door het ongelukkige ïsluit om zich achter Saddam [ussayn op te stellen - een tap waardoor Saoudi-Arabië n de Golfstaten de grote geld- Itroom drastisch afknepen. Zó ïcht is de de PLO bij kas, dat organisatie de afgelopen fjd driftig moest bezuinigen p de toch al schamele uitke- ïgen aan de nabestaanden a 'martelaren' van de intifa- dat binnen afzienbare tijd wel te doen als er geen verande ring komt. Yasser Arafat, zelf een toonbeeld van soberheid, heeft inmiddels een grondig onderzoek aangekondigd. Want hij onderkent de publica tie terecht als een symptoom van de grootste crisis in het toch altijd bewogen bestaan van de PLO. De onvrede wordt steeds groter bij veel groepen, die overigens vaak onderling ook weer lijnrecht tegenover elkaar staan. Maar wat ze ge meen hebben is dat ze zich steeds minder aantrekken van de PLO en van Yasser Arafat persoonlijk. En dat is een gek ke ervaring voor een club, die decennia lang onwrikbaar en automatisch 'de enige wettige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk' werd ge noemd. Verdeeldheid De PLO heeft vooral te maken met drie middelpuntvliedende krachten: de - onderling ver deelde - bevolking van de be zette gebieden, de fundamen talisten en de pragmatische jongeren net ónder de PLO- top. Dat is dus langzamerhand iedereen, dus ga er maar aan staan. Met de intifadah is het zelfbe wustzijn in de bezette gebie den aanzienlijk vergroot. De Palestijnen namen met de op stand hun eigen lot in handen in plaats van vage dromen na te jagen van leiders die de ge volgen van de bezetting niet aan den lijve ondervonden. Dat is nog versterkt door het - met horten en stoten voortge- sleurde -vredesproces. In Ma drid zagen Palestijnen uit de Westbank plotseling hun lei ders als Faisal Hoesseini en Hanan Asjrwai voor het inter nationale voetlicht treden, ter wijl 'Mister Palestine' Arafat in Tunis in de marge werd ge drukt. Deze leiders spelen in op het gevoel dat je de Israë- heeft Al Fajr nog niet Yasser Arafat loemd. Maar de krant dreigt liërs moet kennen om zaken met ze te doen. Steeds sterker wordt dat gevoel, dat je een soort 'Westbank-nationalisme' zou kunnen noemen. In de be zette gebieden groeit de afkeer van de ballingen, niet alleen van de leiders, maar ook van de sjofele vluchtelingen uit de kampen in Arabische buurlan den. Die laatsten „moeten hun eigen boontjes maar doppen, wij gaan de kolen niet voor ze uit het vuur halen. Er is bij ons gewoon geen ruimte voor ze", hoor je steeds vaker in de rela tief welvarende Westoever. Isolement De opkomst van deze plaatse lijke leiders heeft het diploma tieke isolement van Arafat doen toenemen. De Amerika nen, die nog steeds de motor van de onderhandelingen zijn, hebben steeds minder zin om aan Arafat toe te geven als ze ook zaken kunnen doen met mensen als Hussayni. Wel zul- •len ze dan meer druk moeten gaan uitoefenen, want bij uit blijven van tastbare resultaten zal het groeiende fundamenta lisme een grote bedreiging voor de gematigde plaatselijke leiders worden. Dat is het al voor de PLO: het fundamentalistische Harnas, dat niets moet hebben van de wereldse PLO, dringt van haar machtsbasis Gaza steeds ver der door op de Westoever, waar Arafat en de zijnen kort gele den nog een grote aanhang hadden. En dan zijn er nog de jongeren binnen het PLO-apparaat, die Arafat verwijten dat hij teveel de dingen naar zijn hand zet en in het verleden blijft leven. Zij vinden het onverteerbaar dat zij nog steeds niet de plaats hébben ingenomen van Ara fats vermoorde vertrouwelin gen Aboe Iyad en Aboe Djihad. Deze goed-opgeleide 'PLO- yuppies' verwerpen de roman tische dromen van de ouderen over de gewapende strijd en menen dat intensieve diplo matie dat de enige manier is om de verliezen te compense ren en de oude hoofdrol weer op te eisen. Zij zetten steeds meer vraagtekens bij de sleu telrol van Yasser Arafat zelf, een ongekend verschijnsel. Maar het moet juist hén bang te moede zijn geworden toen Arafat er vorige week als de kippen bij was om 'namens het Palestijnse volk' opnieuw soli dair te zijn met een omstreden leider - na Saddam Hussayn sloot Yasser Arafat nu Moema- mar Gadaffï in de armen. Een gezin zoekt bescherming in een schuilkelder tijdens een luchtaanval in Mostar, ten zuiden van Sara jevo. FOTO: AP door GERT VAN WIJLAND SARAJEVO En toen Bosnië dan eindelijk er kend werd als zelfstandi ge republiek, leek het de leiders van de republiek toch nog te overvallen. Geen enkele politicus durfde het gezien het voortdurende etnische geweld aan om van een 'historische dag' te spre ken, Elke substantiële reactie ging in politieke chaos ten on der. Gisteren kwam het parlement van de republiek weliswaar bij een, maar omdat er geen quo rum was, bleef elk debat over hoe het nu verder moet uit. De volksvertegenwoordigers kon den niet eens in hun normale vergaderruimte terecht, omdat deze nog bezet was door vre desactivisten die het gebouw zondag innamen. Zij vormden daar een Comité van Nationale Redding en een eigen 'burger- parlement'. De merkwaardige situatie deed zich voor dat de nieuwe staat Bosnië-Hercegovina bij zijn geboorte over twee parle menten beschikte, zonder dat de bevolking zich ook maar iets aan de beide instituten ge legen liet liggen. Het nieuwe vredesparlement ging al na een dag in chaos ten onder, het oude, legale parlement is te verdeeld om nog enig gezag te hebben. President Izetbekovic, die eind vorig jaar namens de moslimbevolking gevraagd had om Bosnië tot de interna tionale gemeenschap toe te la ten, reageerde slechts indirect op het inwilligen van zijn ver zoek: „Het Joegoslavische le ger moet ophouden met het aanvallen van burgers van de soevereine en erkende repu bliek Bosnië-Hercegovina", liet hij de legerleiding in Bel grado dreigend weten. De waarschuwing volgde op acties van de luchtmacht, die 's och tends een aantal dorpjes in West-Hercegovina bombar deerde. Daarbij kwamen ten minste vijf mensen om het le ven. Geheel tegen hun gewoonte in traden ook de Serviërs niet met een vlammende veroorde ling van de Europese politiek naar buiten. Voorman Karad- jic, normaal altijd bereid tot een uitspraak, hulde zich in een permanent stilzwijgen. Sinds zijn partij gisteren met geweld uit zijn hoofdkwartier in het centraal gelegen Holi day Inn-hotel werd gezet, heeft hij niets meer van zich laten horen. Het hotel werd door vre- desdemonstranten en (mos- lim)politie bestormd nadat de Serviërs vanuit het gebouw het vuur hadden geopend op de vredesactivisten. Het enige wat de Serviërs de den, was nog maar eens hun onafhankelijkheid uitroepen. Twee van hun belangrijkste vertegenwoordigers stapten uit het presidium, dat op pa pier nog steeds het hoogste staatsorgaan is. Zij verzetten zich met geweld tegen de onafhankelijkheid en zoeken aansluiting bij het nieuwe- Joegoslavië dat zich rond hun moederland moet vormen. De Serviërs maken een derde deel uit van de be volking in Bosnië, maar clai men ruim zestig procent van de republiek. De afscheiding van de Serviërs maakt de kans op verdere escalatie van het geweld in Bosnië alleen maar groter. In de hoofdstad Sarajevo zijn de Serviërs min of meer uit de directe omgeving van het rege ringscentrum verdreven, maar er Waren nog wel sluipschut ters actief. Tegen de avond brak er half en half paniek uit onder de aanwezigen, toen het gerucht ging dat de Serviërs eeh aanval op het gebouw zou den uitvoeren. Gewapende burgers, politie mensen en militiemannen met rode baretten namen in en rond het gebouw posities in. „We hebben bevestigde infor matie dat de Serviërs het giste ren verloren terrein willen her overen", aldus een agent. Een paar uur later klonken op nieuw de zware machinegewe ren. door MARC DE KONINCK WASHINGTON - Het schijnt nogal ernstig gesteld te zijn de laatste tijd met het imago van Amerika in Nederland, zo begrijp ik uit telefonische contacten hier vanuit Washington met mijn geboortegrond. „Wat een raar land, waar jij zit", roept een vriendin me over de oceaan toe. „Jij vindt het toch ook wel belachelijk wat daarbij jou in Amerika gebeurtvraagt een andere landgenoot me op dreigende toon. Hun verontwaardiging geldt ditmaal de wijze waarop Democratisch presidentskandidaat Bill Clinton gedwongen wordt te antwoorden op vragen over de meer intieme aspecten van zijn leven. „Wat maakt het nou uit of hij ooit vreemd is gegaan, als zelfs zijn vrouw er geen punt van maakt? En nou weer die ophef overof-ie ooit een stickie heeft gerookt. Wat een onzin!"zo luidt ongeveerde mening vanuit Nederland. Tja. Ik moet me er misschien voor schamen, maar ik wil toch bekennen dat ik persoonlijk het soort Amerikaanse politieke cultuur waarin bovengenoemde incidenten plegen te domineren, wel aardig vind. En ik moet ook even kwijt dat er in Nederland nogal eens snel en op basis van misverstanden geoordeeld wordt over andere culturen. Zo'n misverstand is dat de meeste Amerikanen er grote morele bezwaren tegen hebben dat ze een president zouden kunnen krijgen die wel eens seksueel ontrouw is geweest en/of een trekje van een verboden verdovend middel heeft genomen. Dat is niet zo. Wat Amerikanen vooral willen, is weten of hun eventuele president eerlijk is, een persoonlijkheid is, een leider is. Amerikaanse journalisten noemen de vragen naar min of meer private aangelegenheden 'karakter-examens'. En dat zijn het ook. En nog wel hele goeie examens ook. En ik vind het helemaal n iet zo gek dat de pers het karakter wil onderzoeken van iemand die vindt dat hij of zij van alle 250 miljoen Amerikanen de meest geschikte is om de kolossale problemen van het land op te lossen en de aangewezene moet zijn om opperbevelhebber van 's werelds machtigste leger inclusief atoomarsenaal te zijn. Neem die vraag aan Clinton of hij ooit illegale drugs heeft gebruikt. Die vraag was de afgelopen weken al herhaaldelijk gesteld en steeds antwoordde de presidentskandidaat: 'Ik heb wat dit betreft nooit de Amerikaanse wet overtreden Kijk, dat is nou zo'n antwoord dat niet recht door zee is en dat uitsluitend daarom hartstikke interessant is. Clinton had 'ja' kunnen zeggen en 'nee' kunnen zeggen en 'dat gaat je niks aan kunnen zeggen. Maar hij had blijkbaar niet de moed om de waarheid te spreken, niet de moed om te liegen en niet de moed om te zeggen wat de meeste Nederlanders en mogelijk ook de meeste Amerikanen vinden dat-ie had moeten zeggen, namelijk dat dat ons niks aangaat. Toen kwam een pa ar dagen geleden, op een nog pertinentere vraag of hij wilde verklaren nimmer drugs te hebben gebruikt, Clintons volgende antwoord: 'Toen ik in Engeland studeerde, heb ik een keer of twee met marihuana geëxperimenteerd en ik hield er niet van en ik heb niet geïnhaleerd en ik heb het nooit meer geprobeerd'. Wie dit geen buitengewoon boeiend antwoord vindt, die kan ik niet meer volgen. Oké, zegt Bill, ik heb het wel gedaan, maar ik heb het niet in Amerika gedaan en ik heb dus niet gelogen toen ik zei dat ik de Amerikaanse wet niet heb overtreden en ik heb het eigenlijk bijna nooit gedaan en ik heb het niet ingeademd en ik heb het dus eigenlijk ook niet echt gedaan. Dit is, zoals een collega-columnist in de Washington Post deze week terecht opmerkte, het antwoord van een betrapt kind. Een leider onwaardig. Wie tot zo'n antwoord in staat is, zou de bijnaam 'Slick gladde) Willie' wel eens aan zichzelf te wijten kunnen hebben. Het kan nog best zijn dat Bill Clinton vooral zijn verdere karakter-examens zakt en toch de nominatie krijgt. Bij voorbeeld omdat veel kiezers dank zij die examens zo helder door die gladde Willie heen kunnen kijken dat ze zijn hart zien en er niet veel kwaads in ontwaren. Zelf mag ik, onder ons gezwegen. Bill Clinton ook wel. Of ik, als ik Amerikaan was, op hem zou stemmen, ik weet het niet. Maar in elk geval had ik als kiezer geweten hoe BiU Clinton in elkaar zit. Dank zij die 'belachelijke' intieme vragen, die ik toch zo gek nog niet vind. [-IMA De Peruaanse re eling heeft gisteren een jitzonderingstoestand poor een periode van 12 lot 18 maanden afgekon digd. Die periode zal in bet teken staan van „een- beid en nationale weder opbouw". hebben de nieuwe Peru- I aanse premier Oscar de la Puente en diens minister van buitenlandse zaken, Augusto Blacker, bekendgemaakt op een persconferentie in de hoofdstad Lima. Blacker beklemtoonde voorts dat president Alberto Fujimori van plan is zijn ambtstermijn, die loopt tot 28 juli 1995, ge woon uit te dienen De twee bewindslieden legden uit dat de eerste fase van het herstellingsplan voor Peru be staat uit constitutionele her vormingen. Deze fase zal niet langer dan zes maanden du ren, aldus De la Puente en Blacker. Deze hervormingen worden voorafgegaan door een referendum waarna verkiezin gen worden gehouden voor het samenstellen van een nieuw Congres (parlement). Blacker sprak tegen dat Peru zich momenteel in een situatie van dictatuur bevindt. „Wij hebben nu te maken met een uitzonderlijke situatie die slechts tijdelijk van aard zal zijn en zeker geen jaren zal du ren. Bepaalde politieke krach ten hebben geprobeerd een campagne in gang te zetten om het beleid van president Fuji mori schipbreuk te laten lij den". QN1115 - Mathisen en Vander Decken strompelen naar hun hut, "laar daar staat Vreugdenhil op hen te wachten. In gebroken En- fiels verzoekt hij hun naar de hut van de schipper te komen. Ang- Wig volgen zij hem, Van der Decken ontvangt beide mannen en jjerteit hun in het kort de geschiedenis van de „Vliegende Hollan- k,Drie eeuwen geleden is de vloek over mij en mijn schip uitge sproken", zegt hij; „doch gij, Vander Decken, die één van mijn hazaten zijt, kunt mij helpen. Ik zal u laten oppikken door een Pfljacht, aan boord waarvan zich een nakomeling van Jan Ro- bertsz, mijn stuurman bevindt, een zekere kapitein Rob. Begeeft u samen met hem naar het eiland, waar ik de Hugenoten heb achtergelaten en brengt hun deze brief. De bewoners van het eiland bevinden zich in groot gevaar. Gij kunt, door hen te hel pen, er toe medewerken, dat de vloek van mij wordt afgewen teld". Enkele dagen later werden de Amerikanen in een sloep ge zet en spoedig zien zij de „Vliegende Hollander" aan de horizon verdwijnen. - Dat is het laatste beeld, dat op het projectiescherm van het historisch oog verschijnt. Na afloop van zijn 'overwinningsrede' in New York neemt Bill Clinton opgelucht de gelukwensen van aanhangers in ontvangst. FOTO: AP (Vervolg van de voorpagina) NEW YORK Ondanks zijn nieuwe overwinningen is Bill Clinton vooral uit de gewichti ge voorverkiezing in New York als een zwaar beschadigd 'frontrunner' tevoorschijn ge komen. De opkomst in die staat (waarin de stad New York het zwaartepunt vormt) was een historisch laagterecord: nauwelijks 25 procent van de stemgerechtigden deed de moeite van een gang naar de stembus. Eens temeer toonden zoge naamde exit-enquêtes bij de stemlokalen aan hoe ontevre den de Amerikaanse burgers zijn met alle nu om het presi dentschap dingende kandida ten. Die frustratie doet zich ook voor onder Republikeinse kie zers ten aanzien van herkies baar president Bush en diens partijgenoot Pat Buchanan. Tussen zestig en zeventig pro cent van de stembusgangers zegt liever andere kandidaten als keuzemogelijkheid te heb ben. Niet minder dan de helft van de New Yorkers die op Bill Clinton hebben gestemd zou liever zien dat zich alsnog an dere Witte-Huisgegadigden zouden melden dan het drietal dat nu voorhanden is. Het geringe enthousiasme voor Clinton lijkt, als hij inder daad de Democratische nomi natie verovert, vooral George Bush in de kaart te spelen. Maar omdat ook Bush niet erg geliefd meer is en de bevol king blijkbaar snakt naar nieu we gezichten, zou de poging van de populaire Texaansc miljardair Ross Perot om zich als partijloze 'derde' kandidaat in alle vijftig deelstaten te la ten registreren voor de presi dentsverkiezing in november, een hoge vlucht kunnen ne men. Komt het tot een drie mans-race, dan kan Bush veel minder op winst rekenen dan wanneer hij alleen Clinton te genover zich zou krijgen. Jerry Brown, die 'het hele cor rupte politieke establishment' uit Washington zegt te willen verdrijven, maar die geen uit gewerkt eigen programma heeft, blijkt met name in New York te zijn gestruikeld over zijn keuze van de zwarte leider Jesse Jackson als kandidaat vice-president. Zo'n dertig pro cent van het Democratische electoraat in New York is joods en bij hen ligt Jackson zeer slecht vanwege diens anti- joodse opmerkingen in het verleden en diens contacten met de PLO en met de anti-se- mitische Amerikaanse zwarte moslimleider Farakhan. II

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5