Wilde acties na bereikt akkoord NS ch MET BUXUSVOGEL. Druk Pronk zoekt opnieuw confrontatie met Van den Broek I linton nauwelijks neer in te halen Strijd tussen Jeltsin en parlement onbeslist Financieringstekort is niet langer heilig I ÜSS&' !~14 Dagen Gratis* "1 CcldócSouoont INFORMATIE ZONDER SENSATIE Arafat veilig na noodlanding Sahara „Geen behoefte aan meer macht Lubbers" Overleg cao metaal nijverheid heropend Breuk in vakbondsfront Lubbers in brief aan kabinet: ■l,IIUrill»ll,IH»ll,TTTTP' CeidócSoutfuit WOENSDAG 8 APRIL 1992 Cclcl6e Souront 18 PAGINA'S in twee katernen EESTELIJK LEVEN Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune 83ste jaargang no. 25309 Losse nummers 1,50 kenning lijkt leiders osnië-Hercegovina te overvallen EIOEN OMGEVING Idle Leidse café's om drie uur dicht i van Vliet denkt t meer aan de dood Plan voor Beckett- festival in een uur gemaakt uk leven/opinie 2 inland3/4 nland 5/7 8 9 iglo11/12/13 :rlening12 15 ist/rtv16 -programma's17 'uzzel/menu17 inimumtemperatuur rond Bjraden. ddagtemperatuur nstreeks 14 graden, wakke tot matige ordoostelijke wind, rond icht 3. Koninklijk paard zwemt van Jordanië naar Israël JERUZALEM - Het eerste wat de argwa nende Israëlische politie gisteren deed toen zij een paard had gevangen dat van Jorda nië naar Israël was gezwommen, was het dier onderzoeken op explosieven. Maar de gezadelde grijze hengst was geen hippische variant op een autobom. Het was een polo pony van kroonprins Hassan van Jordanië, de broer van koning Husayn. Het paard had tijdens een training in de koninklijke stal len een rijknecht afgeworpen, was op de loop gegaan en de Golf van Aqaba ingedo ken. Het Israëlische ministerie van buiten landse zaken liet weten dat wordt onder zocht hoe het paard kan worden teruggege ven aan Jordanië, dat formeel sinds 1948 in oorlog met Israël is. PARIJS - De leider van de Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie, Yas ser Arafat, die sinds gisteravond werd vermist nadat zijn vliegtuig in een zandstorm terecht kwam, is vanmorgen levend aangetroffen in de Sahara waar zijn vliegtuig een noodlanding maakte. Een PLO-functionaris verklaarde dat het toestel door een Amerikaanse satelliet als eerste werd waargenomen. Vliegtuigen die ingeschakeld waren voor de zoektocht naar de Palestijnse leider troffen hem en zijn metgezellen later levend en wel aan. De Algerijnse gezagvoerder van de Anto- nov, Mohammed Darwish, nam gister avond rond half negen plaatselijke tijd twee maal contact op met de Libische luchtverkeersleiders met de mededeling dat zijn toestel in een zware zandstorm te recht dreigde te komen. Darwish vroeg toestemming om te landen op het militaire vliegveld Al-Khofra. maar kreeg te horen dat hij koers moest zetten naar Sarra. waar de weersomstandigheden beter waren. Om 20.45 uur verdween het toestel van de radarschermen. Arafat s naaste medewer ker Bassam Abu Sharif had de hulp inge roepen van de Verenigde Staten. Groot- Brittannië. Frankrijk. Italië en Egypte om de vermiste PLO-leider op te sporen. Pagina 5: PLO-top dreigt greep te verlie zen DEN HAAG - Er is geen enkele reden voor drasti sche uitbreiding van de bevoegdheden van de mi nister-president in Nederland. Ook de Europese in tegratie en de behoefte van de premier om zich te meten met regeringsleiders in andere EG-landen hoeft niet tot een andere taakverdeling in het kabi net te leiden. Dit stelt het instituut voor internatio nale betrekkingen Clingendael in een rapport over de 'regeringsleiders in Europa'. Volgens Clingen- dael-onderzoeker S. Rozemond is de minister-presi dent niet bij voorbaat de meest aangewezen per soon om het Nederlandse buitenlandse beleid vorm te geven. Ook bij het selecteren van nieuwe kandi daat-premiers hoeft niet zwaar aan dit aspect te wor den getild. ..Dit is ook geen bezwaar als Nederland de ambitie heeft opgegeven nog mede vorm te ge ven aan de internationale machtsverhoudingen". UTRECHT - Het overleg over een nieu we cao voor de 280.000 werknemers in de metaalnijverheid wordt morgen her vat. De werkgevers hebben de industrie bonden van FNV en CNV enkele uren voordat vandaag om twaalf uur een ulti matum afliep uitgenodigd voor voortzet ting van de onderhandelingen. De on derhandelingen liepen op 19 maart vast. Voornaamste breekpunt was het voor stel van de werkgevers, werknemers bij ziekte maximaal vier vakantiedagen te laten inleveren en de ziektewetuitke- ring met 10% te verlagen. De Federatie van Werkgeversorganisatioes in de Me taalnijverheid (FWM) zegt nu dat ze nieuwe voorstellen zal doen. DEN HAAG De grootste treinstaking van na de Tweede Wereldoorlog is in sommige delen van het land uitgelopen op een „wilde staking" nadat de Vervoersbond CNV en de spoorwegvakbond FSV vanmorgen tot een onder handelingsresultaat wa ren gekomen. De Vervoersbond FNV kevirt het resultaat af. Om tien uur vanmorgen lag het treinver keer nog vrijwel overal plat. De breuk in het actiefront heeft tot grote beroering geleid bij de stakers van de drie bon den. Op een chaotische actie vergadering in Utrecht beslo ten de leden van de drie bon den aanvankelijk tot een „wil de staking" totdat de onder handelaars van de drie bonden weer gezamenlijk zouden op trekken. De Vervoersbond FNV keerde zich tegen de wilde staking en adviseerde zijn leden de acties op te schorten. Later in de och tend besloten de Utrechtse NS'ers om toch maar weer aan het werk te gaan, maar in Rot terdam, Leeuwarden, Eindho ven, Sittard, Weert, Den Bosch, Maastricht en Heerlen kozen de vergaderingen voor een wilde staking. In de regio's Venlo, Roosendaal, Tilburg, Nijmegen, werkplaats Haar lem, Middelburg en Goes wil len de stakers weer aan het werk gaan. Het onderhandelingsresultaat dat de NS bereikte met de Ver voersbond CNV en de FSV gaat uit van een loonsverho ging van 4,25 procent bij aanvang van de cao (1 april). Op 1 januari 1993 komt daar nog.0,25 procent bij. Alle sala risgroepen krijgen een extra uitloopmogelijkheid aan het eind van de schaal. Verder wil NS in een afzonder lijke overeenkomst afspraken maken over een studie naar de gevolgen van de toenemende internationale concurrentie voor de verschillende bedrijfs onderdelen'. en dan met name Infra-beheer. Van der Kamp van de Ver voersbond CNV verklaarde dat alle speerpunten zijn binnen gehaald. Bovendien is het proefproject voor de dienst in- fra-beheer uit de cao gehaald en in een convenant „gepar keerd". Hij noemde de breuk met de Vervoersbond FNV dra matisch. Woordvoerder Korteweg van de Vervoersbond FNV stelde daarentegen dat het eindbod van NS op geen enkele manier tegemoet komt aan hun eisen. door PAUL KOOPMAN DEN HAAG - Na afloop van het Indonesië-debat in de Tweede Kamer werd er vorige week in PvdA- kring al voor gewaar schuwd: de schoten die het CDA voor de boeg van minister Jan Pronk af vuurde zouden weieens averechts kunnen uitwer ken. Pronk laat zich niet muilkor ven, zo heette het. „Leer ons Jan kennen, die stoomt ge woon dóór". Gisteren leek de bewindsman voor Ontwikkelingssamenwer king zijn partijgenoten in het gelijk te stellen. In het VARA- televisieprogramma 'Met Wit- teman' zocht hij opnieuw de confrontatie met CDA-minis- ter Van den Broek van buiten landse zaken. De wapenleve ranties aan Turkije, aldus Pronk, moeten worden stopge zet wegens de schending van de mensenrechten in dat land. Van den Broek heeft eerder in de Tweede Kamer een embar go of zelfs bevriezing van wa penleveranties aan Turkije omstandig afgewezen. Hoewel CDA-kamerlid De Hoop Scheffer Pronk vorige week maande zich niet op het terrein van Van den Broek te begeven, zei Pronk gisteren: „We hebben de afgelopen ja ren aan de Kurden humanitai re hulp kunnen geven en daar gaan we ongetwijfeld mee door. Maar dat is slechts een doekje voor het bloeden. Het bloeden moet worden gestelpt Geen krant ontvangen Bel tus sen 18.00 en 19 00 uur, zater dags tussen 14 00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd door MARC DE K0NINCK VSHINGTON - Democrati- he presidentskandidaat Bill inton is erin geslaagd alle er de gisteren in de VS ge ilden voorverkiezingen voor presidentsnominatie van n partij te winnen, et name Clintons zege in de iat New York maakt het vrij- •l onmogelijk dat hij nog in- ihaald wordt door rivaal Jer- Brown en door de man die ogelijk opnieuw in de race rugkeert: Paul Tsongas. Tsongas heeft in New York geen campagne gevoerd (maar stond wel op de stembiljetten) en kreeg er niettemin bijna 30 procent van de Democratische aanhang achter zich. Hij zal morgen beslissen of hij in de 18 nog resterende 'primaries' weer actief mee gaat doen. Tsongas verliet vorige maand het politieke strijdperk omdat te weinig geld van supporters binnenkwam voor zijn cam pagne. Pagina 5: Amerikaanse kiezer snakt naar nieuwe gezichten iiesty: politie Antillen mishandelt gevangenen HAAG - Amnesty International zal de Nederlandse Antil- beschuldigen van het schenden van de Rechten van de Mens. organisatie heeft besloten de eilandengroep op te nemen in r jaarboek 1992, dat schenders van de mensenrechten op- it. De politie van de eilandengroep maakt zich schuldig aan itematische mishandeling van gevangen. Dit zegt David Bra- i, onderzoeker van het Amnesty-secretariaat in Londen. Bra- doet zijn uitspraken in het mensenrechtenblad MRM, dat Klaag is verschenen. Het nieuwe jaarboek van Amnesty ver- lijnt begin juli. De Nederlandse Antillen zijn nog niet eerder loemd in een jaarboek van Amnesty. door ROB VUNDERINK Met de oude Sovjet-vlag en portretten van Lenin protesteren commu nistische aanhangers voor het Kremlin in Moskou waar het Russi sche parlement deze week vergadert foto: epa MOSKOU - Opnieuw heeft de Russische president Boris Jeltsin er bij het parlement op aangedrongen zijn volmach ten intact te laten. Rusland moet een „presidentiële repu bliek" zijn, geen „parlementai re republiek", luidt zijn argu ment. Anders dreigt chaos. In zijn doo* het Volkscongres afgedwongen verslag over de economische hervormingen nam Jeltsin het de tweede zit tingsdag op voor de regering, waarvan hij zelf premier is. Desondanks kondigde hij ver anderingen aan in het kabinet. Volgens een opiniepeiling in het uitgebreide parlement van Rusland wil meer dan de helft van de afgevaardigden dat het kabinet opstapt De strijd over Jeltsins volmachten is duide lijk niet voorbij en parlemen taire goedkeuring van het re geringsbeleid zat er aan het eind van de tweede zittingsdag bij lange na niet in. Jeltsins uitspraak „we hebben miljoenen privé-eigenaren no dig, niet honderden miljo nairs" ontlokte applaus aan het Congres en is inmiddels door de Russische media tot klassieker gebombardeerd. door PAUL KOOPMAN DEN HAAG - Het kabi net moet ernstig overwe gen de financiële teugels volgend jaar iets te laten vieren, in het belang van de economische groei. Premier Lubbers doet dit opmerkelijke voorstel in een brief aan de minister raad. Als het aan Lubbers ligt, is de afspraak uit het regeerak koord om het financieringste kort volgens een strak tijdpad met in totaal twee procent te rug te dringen niet langer hei lig. Verder wil hij de uitkerin gen en ambtenarensalarissen volgend jaar loskoppelen van de loonstijging in de marktsec tor. In zijn notitie legt Lubbers de prioriteit bij het beheersen van de inflatie, die in 1993 dreigt op te lopen van 3.5 naar 4 1/4 procent. Gisteren deed het Centraal Planbureau CPB het kabinet al een suggestie: via een verlaging van het hoge btw-tarief van 18,5 naar 17 pro cent (kosten: drie miljard gul den) zou de inflatie op 3,5 pro cent gehouden kunnen wor den. Met zijn voorstel ondergraaft Lubbers de onderhandelings positie van vice-premier Kok bij de begrotingsbesprekingen voor 1993. Kok wil ook in 1993 vasthouden aan het tijdpad voor de tekortreductie, omdat toegeven op dit punt volgens hem het gevaar in zich bergt dat de overheidsfinanciën weer uit de hand gaan lopen. Voor zijn principiële stelling- name heeft Kok tot dusverre steeds kunnen rekenen op steun van beide regeringsfrac ties, CDA en PvdA. (ADVERTENTIE) In de vrijwel uitgestorven hal van station Den Haag CS neemt een treinreiziger tevergeefs de dienstrege ling door Pas aan het eind van de ochtend ging het NS-personeel langzaamaan weer aan het werk foto: milan konvalinka en dat kan alleen maar op een politieke manier. Dat betekent praten en geen wapenleveran ties, waarmee de rechten van mensen worden geschonden". Van den Broek heeft op zijn beurt in een interview met Vrij Nederland van deze week lucht gegeven aan zijn beden kingen bij het optreden van Pronk. „De geëngageerde en geëmotioneerde politicus Pronk schept geen klimaat waarin je problemen in alle rust met je counterpart kunt uitpraten", aldus Van den Broek. Nu In mooie terracotta pot: de Buxus Sempervirens. Oftewel: het altijd groene palmboompje. Bekend van Palmpasen. En van haag|es en gesnoeide figuren in fraaie paleistuinen. Met vrolijke bij- steker, in de vorm van een vogeltje. |Een Buxusvogel. zeg maar.l Toch maar 12,95! Buxus Sempervirens p q met gratis Buxusvogel Deze aanbieding is geldig tot en met zaterdag 18apnl as in de filialen met een bloemenafdeling (Zo lang de voorraad strekt Het loopt storm bij Rover, de in 1971 door pater Frans van der Poel uit Gennip opgerichte vereniging Reizigers Openbaar Vervoer. Geen grote club nog, maar er wordt wel terdege rekening mee gehouden. Na het verlies van het kort geding tegen de bonden waarmee Rover een stokje had willen steken voor de treinstaking staat de telefoon op het hoofdkantoor!tje) roodgloeiend. Klke dag melden zich ruim honderd nieuwe leden en ruim vijfhonderd mensen vroegen intussen een schadeformulier aan. Met zovelen tegelijk meldt men zich nog niet dagelijks als proefiabonnee van de leidse Courant. Maar wat niet is kan natuurlijk altijd komen. I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. G een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. G direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: IG maand f. 27,00 (met automatische betaling) G kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Boris Jeltsin Straat: l foto ap Postcode/Plaats: Na hernieuwde Oekraïense Telefoon: aanspraken op de Zwarte-Zee- vloot verklaarde Jeltsin de vloot per decreet tot Russisch bezit. Volgens GOS-legerchef Sjaposjnikov, die het decreet voorlas, zal Rusland zorg dra gen voor het financiële beheer van de marinebases en voor de sociale bescherming van het militaire personeel van de vloot. Pagina 9: Jeltsin heeft geen benul van beroerde econo- (voor controle op bezorging) (Indien doortoe aanleiding beuooi. kon een vetioe* om een proefabonnement w 071-313677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag 711848 U03000

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1